SERVICE mooi Koopt u de krant vaak los? '05 (2b Koel ^3) gunstij Rode Thaise curry met rundvlees Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! Kruiswoordraadsel HDC 160 zaterdag 11 juni 2005 DAGELIJKS LEVEN ONS 0ROBATDE. IS MET uE PET C,"EBOR.E^J BOEK VAN DE DAG L9 •«-' meegenomen VERHALEN ffe toifefo.';' Itewen 'tew -V:"fap Genre: verhalen Diverse auteurs Mooi meegenomen '05 Uitg. LJ. Veen Prijs: 5,00 De door een leegloop geteisterde uitgeverij LJ. Veen presenteert jaarlijks een prettige keuze zomerverhalen van haar auteurs. Titel: Mooi meegenomen. Dit jaar doen, ongetwijfeld voor het laatst, schrijvers als Karei Glastra van Loon, Rascha Peper en Thomas Verbogt mee. Zij hebben dik een maand geleden te kennen gege ven dat ze verder gaan bij de nieuwe uitgeverij Nieuw-Amsterdam en zijn dus volgend jaar zomer niet meer beschikbaar. Jammer, zo bewijst deze editie. Rascha Peper stond voor dit boek drie geestige columns af, Karei Glastra van Loon schrijft over een avontuurtje van een degelijke huismoeder en Thomas Verbogt buit onder meer het werkbezoek van een huisschilder literair uit. Vrijwel alle verha len in dit boek zijn lekker losjes geschreven en toch vinnig genoeg om te beklijven. Voor vijf euro een prima aankoop. Legenda ^000 Luchtdruk(mbar) 10° 15° 20° 25 HET WEER door Jan Visser Fuerte ventura Cra"Ca""la O <0 ft 00 TTÓ zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm HOOIKOORTS voor hooikoortspatiënten. Het wordt een bewolkte dag en tevens tamelijk vochtig. Bomen en planten zullen daardoor weinig pollen en stuifmeel gaan produceren zodat mensen die daarvoor clllergisch zijn minder last zullen hebben van hun klachten. geen zuring matig hazelaar geen rogge matig populier geen grassen matig lep geen eik zwak wilg geen weegbree matig berk geen bijvoet geen beuk geen brandnetels matig Aan de kust is de situatie voor hooikoortspatienten over het algemeen gunstiger. De drukverdeling die de weerkaarten laten zien kun nen slechts koud weer opleveren. Kijken we terug in de weergeschiedenis dan is deze situatie in juni eer der regel dan uitzondering. In de weerkunde staat deze daling van temperatuur bekend als de „Euro pese moesson" of „schaapscheerderskou." Schaap scheerders maakten vroeger van de bewolkt koele juniperiode namelijk gebruik om de schapen te scheren. Dit om te voorkomen dat de geschoren huid blootgesteld zou worden aan de zon, die rond deze tijd al vrij hoog staat. De meest ideale situatie hiervoor is een sterk opgewarmd Europa naast een koele oceaan. Boven Europa is de luchtdruk dan laag terwijl een hogedrukgebied een geliefde plek vindt boven het koude zeewater tussen Schoüand en IJsland. Tussen deze twee druksystemen ontstaat een noordelijke stroming met de aanvoer van koude lucht. Vandaag kan het kwik met moeite nog oplopen tot 14 graden. Op sommige momenten schijnt de zon, maar wolkenvelden hebben de overhand en er ko men zowel vandaag als morgen enkele buien voor. Waarschijnlijk zijn de droge momenten vandaag in de meerderheid en moeten we het morgen met meer nattigheid stellen. Wisselvallig blijft het ook na het weekeinde, maar de temperatuur klimt dan langzaam weer uit het dal. Bij een matige wind uit het noordwesten, kracht 3 of 4, voelt het fris aan. Of er morgen ruimte is voor zonneschijn, is nog maar de vraag. De bewolking kan dan hardnekkig zijn en bovendien vallen er opnieuw enkele buien. Maan dag worden de buien actiever en dan kunnen ze ge paard gaan met hagel en onweer. De temperatuur boekt dan een graadje winst naar 16 graden en deze tendens zet door. Woensdag wordt de 20 weer eens overschreden en het is dan ook minder wisselvallig. .1 KOKKERELLEN STRIPS PUZZEL Hoofdgerecht voor 4-6 personen DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck De Thaise keuken is dé cosmopo- litiscbe keuken van Zuid-oost Azië waarin invloeden van China en vooral van India, Maleisie, Vietnam en Cambodja heel dui delijk herkenbaar zijn. In de rode Thaise curry met rundvlees is het vooral de invloed van de Indiase keuken die opvalt, ondanks het feit dat er in India vrijwel geen rundvlees wordt gegeten. De ro de currypasta wordt u tegen woordig kant-en-klaar aan geboden in speciaalzaken (Oosterse toko's) en in de betere supermark ten die steeds meer Aziatische producten in hun schappen op nemen. Ingrediënten 1-1 1/4 kg runder (stootlappen; 4 dl dikke kokosmelk, eventueel uit blikje; 4 (strak afgestreken) eetl. rode Thaise currypasta, uit potje of blikje; zout; 2 eetlepels vissaus (Nam Pla); 2 rode Spaanse pepers, vrucht vlees in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden; 112 theel. geraspte limoen- of citroen schil; 2 bosuitjes, met veel fris groen, gesnipperd. Bereiding Maak het vlees droog met keu kenpapier en snijd het daarna in dobbelstenen (ca. 2 cm.). Schenk de dikke kokosmelk in een pan met dikke bodem. Voeg er 2 deciliter water aan toe en breng alles tot aan het kook punt. Roer de currypasta er door en houd alles, onder voortdurend roeren. 5 minuten tegen de kook aan Voeg daarna het vlees toe en schenk er even tueel nog zoveel water bij tot al les royaal onder ligt. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Roer alles krachtig door. Voeg vervolgens 1 theelepel zout, vissaus, Spaanse pepers en limoen- of citroenschil toe. Roer alles opnieuw krachtig door elkaar. Temper de warmtebron en leg het deksel op de pan. Laat al les zolang (ca. 2 1/2 uur) zachtjes sudderen tot het vlees volkomen gaar is. Schep alles van tijd tot j tijd om. I Voeg enkele eetiepels wa- I ter extra toe indien er te- veel vocht verdampt en mede daardoor de saus wat al dik wordt en waar door ook de kans op aan branden niet denkbeeldig meer is. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Strooi er bosuitjes over. Geef er droog gekookte rijst en een komkom mersalade bij. Tip Tegelijk met de rode pepers kan het in stukjes gesneden vrucht vlees van 1 ontvelde rode papri ka en 1 ontvelde grote rijpe Ita liaanse tomaat worden toege voegd. IPIOTTKJÊ Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis (€14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 1 2 7 3 9 ■12 5 6 10 13 14 P" 1 X 1 ■20 23 1 ■22 |24 1 V 1 1 25 26 30 28 r 29 Horizontaal: 1. Hof; 4. aroma; 7. tandeloos zoogdier; 8. rivier in Ruslai 10. deel van een Franse ontkenning; 13. Duitse stad; 16. b Romeinse Rijk; 17. symbool beryllium; 18. overwinning; 19. katachtig roofdier; 20. idem (afk.); 22. bruto; 23. kledi tuk; 25. bijbelse stad; 27. schil; 29. voegwoord; 30. flakki de vlam; 31. droogplaats. Verticaal: I. Deel van een insectenpoot; 2. bolgewas; 3. Engelse onl ning; 4. bevel; 5. Frans lidwoord; 6. oevergewas; 9. in ore 11. speen; 12. loophek voor kinderen; 14. sleepnet; 15. int 21. wereldlijk geestelijke; 23. bijbelse naam; 24. Engels g schap; 26. dwarsmast; 27. onmeetbaar getal; 28. Frans lid woord; 29. boom. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Bezoeker; 5. zandhaas; 6. rite; 8. kerk; 10. oev< 12. telex. Verticaal: 1. Bijzaak; 2. zender; 3. ether; 4. exact; 7. inval; 9. k( II. rex. ©Pi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 32