Reiziger in een eigen wereld GESPREK VAN DE DAG Rafael pinkt een traantje weg voor zijn Sylvie Van de Pood weer Kreatief met Kurk Vergrijzing huisdieren belast beurs eigenaren Zwaaien In Venetië mag donderdag de aftrap voor de Biënnale zijn gegeven, Amsterdam had op dezelfde avond zijn eigen culturele hoogtepunt: hoog boven het Centraal Sta tion nam Peter van de Pood tijdens een tijdelijke expositie van zijn werk het eerste exemplaar in ontvangst van de Kreatief met Kurk-dvd-box, die sinds gisteren in de winkel ligt. Voor wie het tien jaar na dato een beetje kwijt is, Kreatief met Kurk was het hilarische tv-programma waarin Arjan Ederveen en Tosca Niterink (Theo Thea, Boneltijd, 30 minuten) in 2003 en 2004 elk denkbaar tv- en filmgenre op de hak namen. De VPRO-serie was destijds een ware hype. De door Van de Pood (Ederveen) geknutselde kunstwerken, steevast gemaakt van 'het basismateriaal kurk', werden aan het eind van het eerste seizoen zelfs geëxposeerd in het eerbied waardige Stedelijk Museum in de hoofd stad. Niet helemaal toevallig was het gisteren dan ook Hans van Beers, oud-directeur van het Stedelijk én oud-VPRO-bestuur- der, die de eerste dvd-box uitreikte in de tijdelijke huisvesting van het museum bij Amsterdam CS. En Van de Pood, helaas zonder medepresentator Ellen B., schonk het museum een door de genodigden ter plekke gemaakt collectief kunstwerk. „Hou die kurk voor je neus, kijk er een minuut naar, plak hem met de universele hobbyiijm hier op het karton, en schrijf erbij wat die kurk voor jóu betekent.'' Op de dvd's in de box staan de dertien lessen uit het eerste seizoen van Kreatief met Kurk, waarvan titel en tuttige aanpak een regelrechte satire waren op het door Ellen Brusse gepresenteerde TROS-pro- gramma Kreatief met Karton. Naast de wekelijkse les -„Denk erom, altijd van je af snijden!"- namen Ederveen en Niterink elke keer een ander programma op de hak, lieten ze filmgenres herleven, en slo ten ze af met de Sesamstraat-pastiche Maanzaadstraat. Patrick van den Hurk Kreatief met Kurk, 3 dvd-box, VPRO/A-Film, ca. 29 euro Peter van de Pood bestudeert het collectieve kurk-kunstwerk in wording. Foto: VPRO/Judith Michels Heemskerk ging gisteren even op slot voor wat wel hét huwelijk van het jaar wordt genoemd. Ter wijl enige honderden huisvrouwen en meiden ach ter de dranghekken werden gehouden, gaven Ra fael van der Vaart en Sylvie Meis in de Laurentius- kerk hun jawoord. Hij wilde het best toegeven. Toen hij zijn bruid in de crèmekleurige Rolls Royce kwam ophalen in hun nieuwe huis in Uitgeest, moest hij zijn eerste traantje wegpinken. En toen móést de dag nog beginnen. De straat zag er feestelijk uit met uitgestoken vlaggen. Buren hingen uit de ramen, of hadden zich samen met de fotografen voor het garage pad van de Van der Vaartjes opgesteld. Een van de vrouwen had zich zelfs pontificaal voor het tuinpad op een stoel geïnstalleerd, wachtend op het stralende paar. Daar waren ze. Zij, oogver blindend in een simpel gesneden ivoorkleurige jurk vol glimmers van Elie Saab. Hij, in een an traciet maatpak met ivoorkleurige das, bruine handgemaakte schoenen met glimmende gesp, en een corsage die paste bij haar kleine bruids boeket van witte Talea rozen. De trouwerij in het raadhuis gebeurde in de be slotenheid van de familie. Het paar had alleen de kerkdienst verkocht aan Shownieuws van SBS 6. Als het bruidspaar in een witte caleche, getrok ken door vier schimmels, om 14.20 uur voor de kerk stopt, gaat Ruud Daykers uit zijn dak. Ruud heeft het syndroom van down. Geen trouwere Ajaxfan dan hij. Hij schreeuwt, juicht en zwaait. Rafael en Sylvie herkennen hem en zwaaien la chend terug. Ruud wrijft van opwinding in zijn handen. Gelukkig maar, want de Ajax-selectie was er niet. Misschien waren de spelers op dat moment bij het huwelijk van Ajak-keeper Hans Stekelenburg in het even verderop gelegen Lim- men, om 's avonds op het feest van de nieuwe aanwinst van het Duitse HSV en diens kersverse echtgenote te kunnen zijn. v: Foto: GPD/Harman de Jong MENSELIJK Prinses LAURENTIEN wordt PEETTANTE van de jongste dochter van de Noorse prinses Martha Louise en de schrijver Ari Behn. Dat heeft het Noorse hof be kendgemaakt. Het meisje, Leah Isadora, wordt volgende week donderdag in de kapel van het koninklijk paleis gedoopt door de nieuwe bisschop van Oslo, 01e Christian Kvarme. Koningin Sonja zal haar kleinkind ten doop houden. Andere doopgetuigen zijn vriendinnen van Martha, die in Nederland heeft gestudeerd, en de broer van Ari. Kroonprins Haakon -de jongere broer van Martha- was op zijn beurt in 2002 peetvader van gravin Eloise, het eerste kind van prinses Lau- rentien en prins Constantijn. De Noorse koning Harald is peetoom van prins Fri- so. Leah Isadora werd op 8 april geboren. Ze heeft een ouder zusje, de in 2003 geboren Maud Angelica. Beide meisjes hebben geen titel. COMPUTERSPELLEN, ook geweld dadige, vormen een GEZONDE UIT LAATKLEP voor jongens en mannen. Tot die conclusie komt onderzoeker J. Jansz van de Universiteit van Am sterdam in een theoretische verkla ring voor de populariteit van games. Het onderzoek verschijnt eind dit jaar in het wetenschapelijk tijdschrift Communication Theory. Vooral com petitie, uitdagingen afleiding noe men (jonge)mannen als de aantrek kelijke elementen uit het videospel. Spelen kan leiden tot positieve emo ties als plezier en trots, maar ook tot negatieve ervaringen zoals angst, af grijzen en woede. Toch zijn negatieve gevoelens geen reden om te stoppen, constateert Jansz. De confrontatie met uiteenlopende ervaringen helpt jongens en jongemannen bij het vor men van een eigen persoonlijkheid, aldus de onderzoeker. Uit eerdere, internationale analyses blijkt geweld het belangrijkste ingrediënt van veel computerspellen. Games met tieners en volwassenen als doelgroep bevat ten vrijwel allemaal (90 procent) agressie. Foto: Reuters Dankzij een FRANSE SCHOLIER lijkt het continu sjorren en draaien aan parasols om toch vooral maar een beetje schaduw te hebben, zijn langste tijd te hebben gehad. De 16-jarige Vincent Bouchard ontwik kelde een INTELLIGENTE PARA SOL die zich automatisch naar de zon richt en won daarmee de inno vatieprijs van het Franse tijdschrift Science-et-Vie (Wetenschap en le ven). Aan de onderscheiding is een geldbedrag verbonden van 2500 eu ro. Of de parasols ook in productie zullen worden genomen is niet be kend. Bouchard heeft geen patent aangevraagd. ,,lk heb er helemaal niet aan gedacht het ding op de markt te brengen, de vinding was bedoeld om deel te nemen aan de wedstrijd." Een historische WERELDKAART die wel wordt omschreven als „Ameri- ka's geboortecertificaat" heeft deze week een RECORDBEDRAG opge bracht tijdens een veiling in Lon den. De kaart uit 1507 van de Duit ser Martin Waldseemuller bracht 1.002.267 dollar (ruim 813.000 euro) op, aldus veilinghuis Chris tie's. Op de kaart komt voor het eerst de naam 'Amerika' voor. Ver der was het het eerste portret waar op de aarde als bol is afgedrukt. Bo vendien maakt het onderscheid tus sen de continenten Noord- en Zuid- Amerika en is de Stille Oceaan er op afgebeeld. De kaart is gekocht door een Londense handelaar in op dracht van een particulier. Niet alleen de West-Europese bevol king vergrijst in een snel tempo. Ook huisdieren leven inmiddels langer als gevolg van een gezondere levens stijl en medische vooruitgang. Maar de oudjes onder de honden en kat ten vormen voor hun eigenaren vaak een aanzienlijke financiële last, zo blijkt uit een studie die een Britse verzekeringsmaatschappij heeft uit gevoerd. Dierenliefhebbers letten er tegen- W. Phelps Je kunt over de menselijke natuur meer leren door de bijbel te lezen dan door in New York te leven woordig vaker op dat hun oogappels gezondere voeding krijgen en langer fit blijven. De beestjes leven daar door vaak langer, maar krijgen wel last van ouderdomskwalen, zoals ar tritis en hartfalen. Daarnaast zeggen dierenartsen de afgelopen tien jaar beter in staat te zijn om ziekten bij huisdieren eerder vast te stellen en met succes te behandelen, zo blijkt uit het onderzoek dat is uitgevoerd onder honderd dierenartsen en 2500 diereneigenaren. De vergrijzende huisdierenpopulatie kost de baasjes een lieve duit. Zo moet voor een kuur tegen artritis, een aandoening aan de gewrichten van het diertje, gemiddeld 750 euro per jaar worden neergeteld. De be handeling van hartklachten komt vaak neer op het dubbele. Een groot deel van de eigenaren blijkt volgens het onderzoek ook be reid te zijn om kostbare alternatieve geneeswijzen te proberen voor hun kwakkelende dier, zoals fysiothera pie, homeopathie, een laserbehan deling of hydrotherapie. anp-afi» „Het mooiste zou zijn als ik als mezelf reïncarneer, want ik ben nog lang niet klaar". Foto: ANP Hij dacht zijn leven op de rails te heb ben. Zanger van de razend populaire Friese band De Kast, geen financiële zor gen, een vriendin en een dochtertje. Het leven van Syb van der Ploeg nam echter een andere wending. De nieuwe cd van zijn band Spanner is daarom getiteld So lid Ground, met op het hoesje een plaat je van een persoon die verdrinkt. „Er is in mijn leven tot nu toe een constante dreiging om te verzuipen geweest. Ik hoop dat ik nu weer vaste grond onder de voeten krijg", vertelt Van der Ploeg in een Leeuwarder café. Toen Van der Ploeg in 2002 uit De Kast was gestapt had hij al gebroken met zijn vriendin, met wie hij zijn 6-jarige dochter Eva heeft. Maar zijn privé-le- ven bleef daarna turbulent. De mana ger van De Kast bleek er met het geld vandoor te zijn gegaan. Samen met zijn nieuwe vriendin verloor hij een tweeling en eind 2004 werd bij haar kanker geconstateerd. Vooral doordat de manager met het geld de deur was uitgelopen, kwam Van der Ploeg financieel in grote pro blemen. De vijf oud-leden van De Kast zijn mede daarom nog steeds in een juridische strijd met de manager ver wikkeld om het geld terug te krijgen. Hij zwichtte echter niet voor lucratieve aanbiedingen om met de oude hits langs discotheken te trekken. „Dan had ik nog veel geld kunnen verdienen maai' dat wilde ik per se niet, want De Kast was een keurslijf geworden. De muziek gaat voor het geld. Maar daar door heb ik wel mijn huis moeten ver kopen. Ik had niets, zelfs geen uitke ring", zo vertelt de Fries, zonder enig spoor van zelfmedelijden. Hij zette zijn persoonlijke en zakelijke ellende om in energie voor de eerste cd van Spanner, 'Wonderful World'. „Het hele keurslijf van ideale schoonzoon moest ik er op die eerste plaat uit schreeuwen. Solid Ground is meer sa men met de andere bandleden uitge werkt, via jamsessies", aldus Van der Ploeg. Heeft Solid Ground minder een stem pel van Syb van der Ploeg? „Zeker niet", haast hij zich te zeggen. „Ik ben de baas." En in de teksten van de 14 nummers komt dan ook vooral het persoonlijke leven van Van der Plo naar voren. Zo beschrijft het numn Black Light de ellende van de man de grote bos krullen en verbaast hij zichzelf over de kracht die in hem 2 „Zelfmoord? Nee, daar heb ik nooi aan gedacht. Maar ik vraag me wel hoeveel ellende je kan hebben. Wa dan doet? Werken en flink stoned den." Keihard werken is nu het devies. V< zijn vriendin: „De chemokuren hel ben het kraakbeen in haar knieën k pot gemaakt. Normaal zou iemand in een rolstoel zitten maar mijn vri din niet, ze is erg sterk". En voor ai 1 re bands: „We (met Nico Outhuijs; hebben cd's voor Mink en Autumn produceerd, die goed zijn ontvang|l Met de ervaring die we in de studi< met De Kast hebben opgedaan pro ren we andere bands te helpen. Wa het is tegenwoordig erg moeilijk or t door te breken". Van der Ploeg vindt zichzelf een re ger. In een eigen wereld? „Het me< f is onzichtbaar, je ziet maar 5 procr Ik geloof in reïncarnatie. Het mooi zou zijn als ik als mezelf reïncarnei want ik ben nog lang niet klaar. Of js winnaar van de Elfstedentocht in 2075", zegt hij met een grote grijns. Een onrustig jongetje noemt hij zi< zelf, stilzitten is nauwelijks mogeli „Ik heb een dvd-speler, maar ik hel. nog nooit een film op uitgekeken, ik een avond op de bank televisie zitten kijken voel ik me schuldig, sen zouden sowieso minder televis moeten kijken en meer met de har^ in de modder moeten zitten. Ik do(J'c aan nestbescherming voor weide1 gels: Dat vind ik schitterend, wantl te weinig zorg voor de natuur." Maar zijn eigen natuur blijft voor; zingen en gitaarspelen. Deze weel stond Van der Ploeg daarom op dt bühne. Woensdag presenteerde lid Ground in Berlijn aan de Duitsi pers en gisteren was Theater Romj in Leeuwarden het podium voor dffl Nederlandse release. In het najaaji toert de band door Duitsland en \r schijnlijk ook door de Verenigde ten. Overigens geeft Spanner regel tig concerten in een oude melkfal in het Friese dorpje Weidum die Van der Ploeg en Outhuijse is omj bouwd tot poppodium. Jelte Wiersma Kop in de krant van vorige week: Zaal Hengelo eist uitvoering van concert". Wat blijkt? Er zijn in Hen gelo voor een concert o.l.v. Jaap van Zweden maar 240 kaarten verkocht op een totaal van 741 plaat sen. Volgens H. Mannak, directeur van Het Orkest van het Oosten, is dat te mager. Mannak: „Een or kest is een artistiek bedrijf en dat heeft te maken met een imago. Het is niet goed voor Van Zweden, die als topdirigent voor een nagenoeg lege zaal staat, en voor ons orkest, dat in binnen- en buitenland nage noeg volle zalen trekt met een gemiddelde bezetting van 75 procent. Maar Hengelo is altijd een probleem geweest". Drie zinnen, drie blunders vind ik. Begin ik met dat artistieke bedrijf en zijn imago. Tja, we hebben allemaal te maken met imago. Ieder bedrijf heefteen imago. Iedere school, ieder ziekenhuis, ie dere winkel, ieder gezin. Beetje vreemd om je daar achter te verschuilen wanneer de kaartverkoop te genvalt. Kennelijk is je imago nog niet goed genoeg. Hol argument, wat kan ik er meer van zeggen. Dan die nagenoeg lege -fnuikend voor het imago dus- en die nagenoeg volle zaal. Doet erg denken aan de halflege fles die je ook halfvol kunt noemen. Even rekenen: 240 bezoekers op een totaal van 741 is pak weg 31 procent. Nagenoeg leeg, zegt Mannak. Schiet geen kanon afin zo'n zaal want er vallen een hoop doden. Daarentegen is 75 procent volgens dezelfde Mannak nagenoeg vol. Tja, als je al je matig bezette concerten cancelt dan kom je vroeg of laat wel aan 75 procent zaalbezetting. Of aan 100 procent wat dat betreft. Maar wie zichzelf nagenoeg uitverkocht rekent met één op de vier stoelen leeg, moet de zake lijke leiding misschien toch uit handen geven. Ten slotte het „Hengelo uit, altijd lastig"-argument. Kan zijn. Mannak heeft meer ervaring in die regio dan ik. Maar als Hengelo zo moeilijk is, waarom boek je Van Zweden met het orkest dan daar? Je hebt de gok genomen, moet je nu ook een flinke jongen zijn. Aan één Spijkerman hebben we meer dan genoeg. Er is overigens nog een veel diepere reden waarom ik vind dat Van Zweden het stokje moet gaan zwaaien in Hengelo. Iedere carrière kent zijn ups en downs. Iedere artiest, hoe groot ook, heeft avonden ge- kend of zelfs hele periodes in zijn carrière dat hij 'H voor weinig mensen optrad. Sinatra, het Con certgebouworkest, Ray Charles, ze hebben alle maal hun dips gehad. Moet je niet voor weglo pen. Je hele leven uitverkocht, komt niet voor op deze wereld. Vooruit: komt nage noeg niet voor. Rest de vraag: wanneer mag je wel aflas- ten? Bij het toneel gold de regel: als er meer mensen op het toneel staan dan dat er in de zaal zitten, gaat de voor stelling niet door. Ik heb dat gelukkig nooit meegemaakt al scheelde het een en kele keer weinig. Die afspraak lijkt me voor Mannak en de zijnen ook prima. Bij zo'n concert zitten er al gauw veertig man met instrumenten op de bühne. Negenen dertig in de zaal? Iedereen mag naar huis. Maar bij 240 muziekliefhebbers: niet zeu ren Jaap, zwaaien met dat stokje.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2