KUNST CULTUUR Biënnale van Venetië: grootste kunstsupermarkt Zonder Mariam Zamaray geen Bollywoodfestival Vrolijk maar braaf landscha op binnenplaats Ars Natura Bollywood: 'Veel bagger, net als in Hollywood' Kroegentocht 'Levenslied' 0 losse schroevi ommau^thiM tescmiwm V* it wtwenjtf Beiioikiho ei lOi.f ui <to Stad L E 1 D K N, Kwe'ïbr» iMrxcOcli ai ico jrr^iJ da Esrftt, «B >Je Lttlflt Kcrcjien in tta ifrirrhaJ. rarynJL-a la xi. a ill. Ettet. ADRIAN I? S SDVERINUSw ft Vu» rt Dive. Mil Jttctkiaxm lpt>UmKit Ufa' fUtn svrferl, •A-'t jj«i» urnitvrdtrt ow Jr Ueffvlijlt,- GRATIS rex ia necRt UI.Ï ARt.il G ft O C I U 8| U zf- mtKmi a wtzU Sof*».#,, zaterdag 11 juni 2005 T* {.ciftKx, r» ABRAHAM HONK.OOP, 17.fr. Het boekje is 'met aentekenin- gen opgeheldert, en met kopere Platen versiert' en een aanwinst voor de bibliotheek. Publiciteitsfoto Aanwinst via brievenbus leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal is begin deze maand aangenaam verrast met een achttiende eeuws boekje dat een anonieme gever in de brie venbus heeft gedeponeerd. De 'Oorspronckelijke Beschrijving van de vermaerde Belegering en 't Ontzet der Stad Leiden' uit 1757, geschreven door Adrianus Severinus, lag op de deurmat toen de bibliothecaris 's mor gens arriveerde. Het boekje is 'met aentekeningen opgehel dert, en met kopere Platen ver siert' en een aanwinst voor de bibliotheek. Het museum had al een exemplaar, maar dat is door ouderdom en veelvuldig gebruik niet meer te raadple gen. De Lakenhal wil de ano nieme gever graag bedanken en 'houdt zich aanbevolen voor navolging van dit gulle gebaar, liefst via persoonlijk contact'. Gipharts 'Troost' naar Duitsland den haag - De Duitse uitgeverij Kiepenheuer Witsch (Keulen) heeft bij Podium de vertaal rechten verworven van 'Troost', de roman van Ronald Giphart over opkomst en ondergang van kok Art Troost. Met de transactie is volgens Podium 'een vijfcijferig voorschot' ge moeid. Deze week werden de rechten van 'Troost' eveneens verkocht aan een Italiaanse uit geverij. Podium verwacht dat andere landen zullen volgen. Anne-Wil Blankers in Cabaret Amsterdam - Anne-Wil Blan kers maakt haar musicaldebuut in de nieuwe versie van de mu sical 'Cabaret' van Joop van den Ende Theaterproducties. Ze speelt de Duitse pensionhoud ster Fraulein Schneider. 'Caba ret' is van 4 februari tot en met 2 juli 2006 in Amsterdam te zien. Pia Douwes en Ara Halici spelen andere hoofdrollen. Ko ninklijk Theater Carré wordt vanaf februari 2006 speciaal voor 'Cabaret' weer verbouwd. Het theater zal omgetoverd worden tot de legendarische Berlijnse nachtclub de Kit Kat Klub, waar de musical 'Cabaret' zich afspeelt. De stoelen wor den vervangen door ronde nachtclubtafels met rode lamp jes. door Rob Schoonen venetië - De chaos van de vorige Biënnale wordt dit keer goddank niet herhaald. Waar Francesco Bonami in 2003 uitblonk in overdaad, weten de huidige samen stellers zelfs het aloude Biënnalegevoel terug te roe pen: de grootste tentoonstelling ter wereld geeft werke lijk een beeld van de eigentijdse beeldende kunst in spannende paviljoens en een al even boeiend overzicht in het Italiaanse domein. Dat heeft alles met het inzicht en de visies van de twee curatoren van doen. De Spaanse Maria de Corral en haar landgenote Rosa Martinez - het is voor het eerst dat twee vrouwen de Biënnale samenstellen - hadden zelf ook veel moeite met de 380 kunstenaars die in 2003 werden gepresenteerd. Ze hebben gekozen voor 'slechts' negentig beeldende kunstenaars - zowel gear riveerde als iets minder bekende - en dat komt de pre sentatie letterlijk en figuurlijk beslist ten goede. Dat zie je onder meer terug in het Italiaanse paviljoen waar in de tentoonstelling 'The experience of art' De Corral fi guren als Francis Bacon, Antoni Tapies, Dan Graham en Philip Guston plaatst naast Mariene Dumas. Elke kunstenaar krijgt hier zo ongeveer zijn eigen zaal en dat werkt voortreffelijk. Martinez geeft in de giganti sche, voormalige fabrieken van de Arsenale ook al vol doende ruimte aan haar presentatie 'Always a little further' met mensen als Louise Bourrgeois, John Bock, Donna Conlon en Rem Koolhaas. Zo heeft het super- marktgevoel van Bonami plaatsgemaakt voor niet een elitaire, maar wel een serieuze presentatie die recht doet aan de opzet van de tweejaarlijkse tentoonstelling in de Dogenstad. Het Nederlandse paviljoen van Gerrit Rietveld is door Jeroen de Rijke en Willem de Rooij omgetoverd in een bioscoopzaal. Dat wil zeggen: er staan simpelweg wat stoelen en om het uur draait hun film 'Mandarin Ducks'. Het duo speelt daarin met fenomenen als rela ties, jaloezie, genegenheid en het individu versus de massa. Een heuse film is het, in alle opzichten, met prachtig, zo nu en dan zeer theatraal spel. Heel bijzonder is het Britse paviljoen waar de oudge dienden Gilbert George uitpakken met 25 nieuwe en bepaald niet kleine fotowerken. Ook het duo heeft de nieuwste technologieën ontdekt, want ze knippen en vervormen dat het een lieve lust is. En dat het twee span met hun vier benen midden in de wereld staat, mag onder meer blijken uit de vele Arabische kritische teksten die in de fotowerken zijn opgenomen. En ver der blijft het natuurlijk een compleet geschift (geniaal?) duo: 'Do you also love the doves, we surely do, you know?!' De 51ste Biënnale van Venetië gaat morgen open voor het pu bliek en duurt tot 6 november. Het moddersculptuur 'Hope Hippo' van Jennifer Allora en Guiller Calzadilla. De vrouw op de rug van het nijlpaard hoort erbij. Zij li de krant en blaast op een fluitje. Foto: Reuters/Chris Helgren door Herman Stil Amsterdam - Indiase filmsterren zijn ingevlogen, Hindi-kaskrakers draaien in de bioscopen. Maar zonder Mariam Zamaray zou Amsterdam helemaal geen Bol lywood-festival hebben. Want het is deze 23-jarige Afghaanse zakenvrouw die Amsterdam aan het miljoenenproject hielp. Als dochter van een diplomaat woonde ze jaren in Bombay. Acht jaar geleden kwam ze naar Amsterdam. Ze volgde er een opleiding, werkte bij een aantal bedrij ven in Neder land en Groot- Brittannië en wilde vorig jaar een groot handel in dia manten en sieraden op zetten. Twee maanden na dat ze er mee begon, kwam Bollywood op haar pad. „Ik zag een flits op CNN over de vorige IIFA- awards in Jo hannesburg. Ik stoorde me eraan, want ze zeiden dat er zeker 400 miljoen mensen naar de prijsuitreiking hadden geke ken." Ze trok het na op inter net. Het klopte. De zakenvrouw Zamaray kreeg direct de overhand. Ze stuurde een mailtje naar het bedrijf achter de IIFA-filmprijzen, het Indiase amusementsconcern Wizcraft. Om zichzelf en Am sterdam voor te stellen. De re actie: verwarring. UFA werd im mers altijd benaderd door ste den die de filmprijzen wilden binnenhalen. Singapore, Johan- Mariam Zamaray. Foto: GPD/Elsbeth Tijssen nesburg, Londen; altijd waren het overheden die zich melden. Met een bedrijf, laat staan een eenmansbedrijf, hadden ze nog nooit van doen gehad. De IIFA-organisatie zelf had het plan het eerstvolgende festival in Australië te houden, of in Doebai, of Egypte. Het werd Amsterdam. En wie je het ook vraagt: dat komt door Mariam Zamaray. De eerste maanden waren 'te leurstellend'. „Ik moest alles al leen doen. Ik ben op zoek ge gaan naar sponsors, naar ho tels, naar overheden die me wilden helpen. Waar ik ook kwam, ik moest telkens uitleggen wat Indiase cine ma was." Het moment dat alles goed kwam was toen ze werd uitgenodigd door burge meester Job Cohen. „Die wilde weten waar we mee bezig waren. Tot dan toe hadden we weinig steun van de stad gehad. Cohen beloofde te helpen - fi nancieel en organisato risch. Stads- promotor Am sterdam Partners werd inge schakeld, hoofdsponsoren kwa men over de brug - en in april besloot de IIFA definitief naar Amsterdam te gaan. Ze heeft al een jaar geen dia mant aangeraakt. Daarentegen heeft ze nu wel de exclusieve rechten in Europa op de Bolly- woodfilms die Wizcraft uit brengt. Na het festivalweekend begint ze alweer met de volgen de IIFA prijzen. En Amsterdam mag het evenement ook in 2006 weer te organiseren. Bollywood-ster Aishwarya Rai, een van de actrice die naar Amsterdam is gekomen voor de première van de Indiase film 'Parineeta'. Foto: Reuters/Punit Paranjpe door Mark Moorman Amsterdam - Dit weekend wor den in Tuschinski in Amster dam, in aanwezigheid van de sterren zelf, de grote hits uit de studio's van Bombay getoond. Welke films moeten we gezien hebben? Girish Bhadoria, eige naar de grootste speciaalzaak in Hindi-cinema in Amsterdam waarschuwt: „Veel is bagger, maar dat is in Hollywood niet anders." Hij heeft in zijn zaak tweedui zend recente films uit het hart van de Hindi-filmindustrie. We nemen een paar films uit het programma van het Bollywood Blockbuster-weekend met hem door. Bhadoria is heel tevreden over het programma. Neem de film 'Dhoom': „Een goede ac tiefilm. Goed bij elkaar gejat uit Amerikaanse actiefilms. En er zit een Hindi-versie van de hit van de Turkse zanger Tarkan in. En het is een film met de zoon van acteur Amitabh Bachchan: Abhishek Bachchan." Dat is in de sterrencultuur van de Hindi- cinema heel belangrijk. Sommi- 'ge van die sterren maken een film per week, aldus Bhadoria, en dan wil de kwaliteit er nog wel eens onder lijden. 'Main Hoon Na' (Ik ben hier nu) is één van de films die in het weekend draait en volgens Bhadoria het summum van Bollywood-cinema is. De ster is Shah Rukh Khan, de grootste van het moment, en één van de acteurs die op de indrukwek kende gastenlijst van het Bolly wood-festival staan. In Bolly wood moet je als ster in één film slapstick, actie, romantiek, DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooistekunstwerk aller tij den? Kortom: waarmee is Ruurd Halbertsma, conser vator Griekse en Romeinse kunst van het Rijksmuse um van Oudheden, in de zevende hemel? Beste boek? „Dat zijn er twee en er is een link tussen beide boeken. Al lereerst de Odysee van Homerus. Zeg maar het begin van de westerse literatuur en meteen een onovertroffen meesterwerk. Een boek voor alle leeftijden, want als kind verslond ik de bewerkte avon turen al. Naarmate je ouder wordt, vallen andere dingen op en ontdek je nieuwe lagen. Er loopt een parallel van de men selijke zoektocht langs het le venspad. The Fall of a Sparrow van Robert Hellenga is een an der meesterwerk. Het verhaal van een Amerikaanse professor in de klassieke talen wiens dochter omkomt bij de waar gebeurde bomaanslag in het station van Bologna. Het leven van het gezin is ontwricht. Doorgaan ondanks alle tegen slagen is ook hier het motto. Ik heb het al verschillende malen herlezen." Beste muziek? „Ik heb lang nagedacht, maar de Vijfde Symfonie van Mahler springt er bovenuit. Dat heeft ook te maken met het feit dat het de achtergrondmuziek is van de film Death in Venice die destijds op mij, bezeten van Italië, grote indruk maakte. Wist je trouwens dat Mahler hier destijds in Leiden samen met Sigmund Freud nog een ommetje heeft gemaakt over het Rapenburg en langs het museum? De beroemde psy choloog heeft zelfs zijn hand tekening nog gezet in het gas tenboek. Van de modernere muziek ben ik een liefhebber van het chanson. Van Brei, van Brassens, maar ook van Shaf- fy" Beste film? „Aoiarcord van Federico Fellini omdat het zo'n prachtig por tret is van zijn geboortestad. Met schitterende muziek van Nino Rota. Een andere film die ik geweldig vind, is Babette's Feest van de Deense cineast Gabriël Axel. Een Franse dame arriveert in een klein dorpje in Jutland en wordt daar gastvrij onthaald door twee ongehuw de zusters. Op een dag wint ze de hoofdprijs in de loterij en laat als dank een enorm feest maal aanrichten. Mooi om te zien wat er het dorp dan over komt." Beste kunstwerk? „Het Pantheon in Rome. Ge bouwd in opdracht van keizer Hadrianus. Hij was bijzonder geïnteresseerd in architectuur. Het gebouw heeft alle geome trische vormen in zich, maar het meest opvallend is de koe pel. Er zitten geen ramen in, het licht komt direct binnen door de opening bovenin. De regen dus ook! Het is zodoen de een ontwerp van hemel en aarde. Hadrianus was zijn tijd ver vooruit. Niet alleen omdat alle koepels van Rome en die van de hele wereld zijn afgeleid van het Pantheon, maar bo vendien omdat hij het opdroeg aan alle goden. Als je die ge dachte plaatst in het tijdsge wricht van nu, dan had Hadri anus 2000 jaar geleden beter door hoe je met elkaar omgaat, dan de samenleving van tegen woordig dat doet." tekst: Ad van Kaam foto: Henk Bouwman zang en dans kunnen vereni gen, en dat allemaal met een vanzelfsprekende souplesse. Kom daar maar eens om bij Tom Cruise. 'Main Hoon Na', van de vrou welijke regisseur en choreogra fe Far ah Khan, is met niets in de westerse cinema te vergelij ken. De genres buitelen over el kaar heen. Zonder met de ogen te knipperen, worden de poli tieke spanningen tussen Pakis tan en India gecombineerd met een verhaallijn over een leger officier die undercover op een universiteit zijn verloren zoon vindt, een gijzeling oplost, ver liefd wordt op de scheikundele- rares (gespeeld door Miss Uni verse Sushmita Sen) en ten slot te in zijn eentje de politieke spanningen in de regio oplost. En dat alles overgoten met spectaculaire zang en dans. Het is niet moeilijk om te zien waarom 'Main Hoon Na' een blockbuster werd. Shah Rukh Khan is een echte, ouderwetse ster, meer Cary Grant dan Tom Cruise, Sushmita Sen is één van de mooiste vrouwen die er in dewereld rondlopen en dat wordt in elk shot, in elke close- up benadrukt. En de muziek heeft dwars door de cultuurbar rière heen, een grote aantrek kingskracht. Na afloop hum je de titelsong van de film moeite loos mee. Dat alles in 179 mi nuten die voorbijvliegen. Bhadoria's klanten zijn dertig tot veertig procent Indiërs, en natuurlijk Surinamers van hin- doestaanse afkomst. Maar een even groot deel van zijn publiek bestaat uit Marokkaanse en Turkse meisjes. Vergeet niet dat de populariteit van de Hindi- films zich vanuit India uitstrekt over de hele Arabische wereld, delen van Afrika en Zuid-Ame- rika. Dat zijn anderhalf miljard mensen. Veel van de dvd's ko men met Engelse of Arabische ondertitels. Zie voor het Hindi- blockbuster- pro gramma, tot en met 12 juni, www.tu- schinski.nl/specials. door Herman Joustra leiden - Het doorgaan vai kroegentocht aan het slot het Leids Festival van hei venslied is nog onzeker, nu toe hebben slechts en cafés te kennen gegeven te willen doen aan het evi ment op 25 juni. „Als er genoeg geïnteresseerden dan is het jammer", zegt F van Leeuwen van de orgai tie. „Dan schrappen we tocht." Om meer Leidse cafés al over de streep te trek houdt de organisatie dezei gen zelf een kroegentocht tekst en uitleg te geven aa uitbaters. Een in een ee stadium verstuurde brie verde tot nu toe nauw respons op. „We hopen tuurlijk op meer belang ling. Zo'n kroegentocht het festival toch iets ext Wat wij willen is een 1 zingsfeertje in de cafés." Dit jaar is het Festival vai Levenslied in een nieuw gestoken. Verspreid ove stad doen de deelneme middags op drie buitenp met elk een eigen thema gooi naar de prijzen: o| Beestenmarkt is dat in dei gorie 'het echte, hedend: levenslied', op het Stad plein 'het authentieke, kl< ke levenslied' en op het J naalplein 'de eigen interp tie van het levenslied'. De naars van de drie podia den 's avonds nog een kei gen elkaar om de hoofdpri De kroegentocht, onde naam 'Levensloop', moi afsluiting vormen van hel nement. Het is de bedo dat artiesten zich 's avon de cafés hun liederen tei hore te brengen. Voor het in de geschiedenis van evenement moeten kroi zen daarvoor wel hun monnee trekken. „Per geldt een richtprijs van euro. Als er kroegen zijn kennen geven een beetje bij kas te zitten, dan valt tijd over te praten." Dat deelname voor een niet langer gratis is, vind Leeuwen een logische „Op zich is dat toch ni vreemd? Een festival kost geld. Wij moeten elki weer heel veel moeite om het te kunnen bekos Bovendien, in andere gei kost live-muziek toch alt geld?" beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Reacties, een groeiproject. Te zien: t/m 30/6, vrij t/m zo 13-17 uur, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9a, Leiden. Wat gebeurt er als je beeldend kunstenaars op elkaar laat rea geren? Deze vraag stelde kun stenaarsgenootschap Ars Ae mula Naturae zich negen maanden geleden, en besloot een aantal kunstenaars van bui ten de vereniging uit te nodigen voor een groeiproject. Dus werd op de binnenplaats van het pand Pieterskerkgracht 9a een rood kader geplaatst waar binnen het kunstwerk zich moest gaan afspelen. Dat was in september 2004. Vervolgens werd Jochem Zwartjes gevraagd de aftrap te doen. Als eerste plaatste hij een kunstwerk in het kader: een levensgroot stootblok bekleed met minia- tuurtreinrails. Een maand lang bleef het in zijn eentje staan. Daarna werd de volgende kun stenaar uitgenodigd. En zo ging het driekwart jaar door. Na Zwartjes leverden achtereen volgens Frida van der Poel Antoon Ruigrok, Rudi Struik, Aart Korsuize, Joke van Dalen, Julia van Adrichem, Koen de Vries, Marjetta Linschoten en gelegenheidscollectief dNig een bijdrage. Elke maand kwam er iets bij. Van tevoren was er geen plan. De bedoeling was dat elk toegevoegd kunstwerk een re actie zou zijn op wat de ande ren al hadden gedaan. Als laatste was gelegenheidscol lectief dNig aan de beurt. En nu is het klaar. Het is een bont en vrolijk geheel geworden. Aan zes staakjes hangen blauwe, witte, gele en groene klodders, die op de grond enkele hopen smurrie hebben gevormd. Op de staakjes zijn blauwe golfjes aangebracht, imitatiewater waarop eendjes zwemmen, een bootje drijft en een visser zijn hengel heeft uitgegooid. Een eindje verderop staat een le vensgrote roze koorddanser te balanceren. Ook op de grond gebeurt van alles. Op een grote landkaart van Nederland liggen tientallen zakken bemeste tuinaarde. In elke zak zit een groot gat waarin een plantje is gezet. Als al goed gaat, zal de bodem een poosje helemaal bed zijn. Erg prettig voor de ti zinken rupsen die er ovei 1 kruipen. Maar minder lei het werk van Koen de Vri op de grond neergezet pl met in klei geboetseerde den. Dat wordt dan helei overwoekerd. Middenin dit landschap een scheefgezakte piano kanten van het instrumei bekleed met spiegels. Do die de omgeving weerkaa is het project veel groter den dan de toegestane n Zo wordt de rest van de 1 nenplaats er op natuurli ze bij betrokken. Opvallend is dat de kuns elkaar vooral hebben a vuld. Extremen ontbreki evenals onderlinge kritie verschillend de bijdragei zijn, kennelijk was al snt delijk dat het iets landsc lijks moest worden, en p dereen zich min of meer idee aan. De enige uitzo is de koorddanser, die in omgeving wat surrealisti aandoet. Goed dat hij er want dat maakt het aller toch net iets minder brai

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 28