REGIO 'Beter een infectie dan een brandwond' Ik ben er nooit der andere in ijs. Daa Samen spelen ZATERDAG 11 juni 2005 Cursus eerste hulp bij vakantieongevallen met kinderen VRAAG Kunnen we deze zomer nog wel veilig ijsjes eten? De Voedsel-1 ren Autoriteit vindt in 30 procent van de levensmiddelen restei schoonmaakmiddel© j y nen consumenten be Ziek VCin geworden lijk ziek van worden. liaanse ambachtelijk maker ANDREA PESSOT en zijn vrouw YOLANDA BREUGOM rea vanuit La Venezia, de ijssalon in de Leidse Steenstraat. Marianne van der Voorst in de weer met een insectenpen bij zoon Ivo. „Een ongeluk kan bij een kind heel snel ernstig worden." Foto: Mark Lamers Tijdens het barbecuen op de camping loopt een peuter een hevige brand wond op. Er is geen schoon water bij de hand, alleen een vieze sloot. Wat doe je? „Absoluut de sloot in", advi seert Marianne van der Voorst, cur susleidster eerste hulp bij kinderonge vallen. Binnenkort geeft ze een zelf ontwikkelde cursus over vakantieon gelukjes. „Ouders gaan een stuk rusti ger op pad als ze weten wat ze moe ten doen." Van der Voorst uit Leiden runt sa men met Warmonder Bram van Dijk het bedrijfje Zorg Beter. Van der Voorst doet dat vanuit haar achter grond als verpleegkundige op de in tensive care voor kinderen, oud-po litieman Van Dijk ondersteunt haar bij de zakelijke kant van het werk. Ze verzorgen EHBO-cursussen voor on gevallen met kinderen en cursussen bedrijfshulpverlening (BHV). „Onze klanten zijn kinderdagverblij ven en instellingen voor buiten schoolse opvang. Zij hebben behoef te aan apart cursusaanbod", vertelt Van der Voorst. „De reguliere cur sussen EHBO en BHV zijn heel erg op volwassenen gericht. Of je een kind reanimeert of een volwassene, dat is toch echt iets anders. Ook de ongevallen die je met een kind mee maakt kunnen anders zijn dan met volwassenen. Bovendien kan een ongeluk bij een kind heel snel ern stig worden." Sinds een tijdje richten Van der Voorst en Van Dijk zich ook op ou ders. Van der Voorst: „Als mensen een kind krijgen, voelen ze zich na tuurlijk heel erg verantwoordelijk. Als het kind zich gaat omdraaien, dan vragen ze zich af wat ze moeten doen als het van de commode rolt. Of ze vragen zich af wat ze moeten doen als het kind een koortsstuip krijgt." Daarom begon Zorg Beter vorig jaar met een cursus Idnder- EHBO. „Uit de evaluatieformulieren blijkt dat ouders zich veel zekerder vinden in de zorg voor hun kinderen als ze de cursus hebben gevolgd", zegt Van Dijk. Met de zomervakantie in aantocht ontwikkelde verpleegkundige Van der Voorst een variant op de cursus kinder-EHBO: EHBO op vakantie. „De gewone cursus is vrij uitgebreid. Daar zit ook reanimatie bij en je moet jaarlijks op herhaling. Voor de 'vakantiecursus' heb ik een aantal praktische tips bij elkaar gezocht voor ongemakken die je op reis kunt tegenkomen. Zo leer je wan neer je zelf veilig kunt plakken en wanneer je professionele hulp moet inschakelen." Op 20 en 27 juni brengen Van der Voorst en Van Dijk ouders de kneepjes van het vak bij Er is verschil tussen EHBO voor kinderen of voor volwassenen. Archieffoto's: Dick Hogewoning en Henk Bouwman insmeren, een T-shirt aantrekken en een petje opzetten. Let ook op over verhitting: laat ze niet in de auto achter, ook niet even." En wat als je kind toch de barbecue over zich heen krijgt en er is alleen een vieze sloot in de buurt? .Abso luut de sloot in", zegt Van der Voorst stellig. „Als je wacht met water brandt het door in alle huidlagen. Van een vieze sloot kun je een infec tie krijgen, maar dat is beter te be handelen dan een diepe brand wond." Nog een tip: „Als een kind na een brandwond in shock is, geef het dan geen glaasje water. Drinken en een shock gaan niet samen." Hondenbeet „De beet kan oppervlakkig lijken, maar bij een klein kind kan in de hand zomaar een pees beschadigd zijn. Hele gore honden kunnen mak kelijk een infectie veroorzaken." Al tijd naar de dokter dus voor een te- tanusprik. Bijtende stof in het oog „Dit is zoiets waarbij de standaard EHBO-adviezen voor volwassenen gewoon niet werken bij kinderen", vertelt Van der Voorst. „Volgens de regels moet je het slachtoffer neer leggen en met een kannetje gaan gieten in het oog. Dat is voor een kind een enorm traumatische erva ring. Bij mijn eigen kinderen heb ik ontdekt dat je beter een glas met wa ter kunt vullen en het kind het hoofd voorover laten buigen met het oog in het glas." Inhoud van de EHBO-kist „Naast de standaardinhoud neem je voor kinderen ook zakjes Orisel Ju nior mee, tegen uitdroging. Bij bra ken en diarree verliezen kinderen heel veel zout in korte tijd. Zakjes zoute bouillon kunnen ook helpen." Tal van andere tips heeft Van der Voorst in petto voor de onzekere ou der: hoe je precies een teek of angel verwijdert en waarom je een losge raakte tand in een plastic zakje met koude melk moet vervoeren. „Verder benadruk ik vooral: ga op je instinct af. Een hoofdwond door de klap van een schommel of een tand door de lip kan er vreselijk uitzien en het kind huilt enorm. Spoel het eerst eens rustig af, dan ziet het er vaak veel minder erg uit." Janneke Dijke hebben. In de gifwijzer staat name lijk aangegeven dat je bij bepaalde vergiftigingen een van die middelen moet gebruiken." De gifwijzer is ver krijgbaar bij apotheken. Ook is ad vies inwinnen via de mobiele tele foon mogelijk: sms gifwijzer spatie giftige stof naar 4999 (zie ook gifwij- zer.nl). Brandwonden „Kijk hiervoor heel erg uit met kin deren", waarschuwt Van der Voorst. „Een kind verbrandt al snel procen tueel gezien een veel groter deel van het lichaam dan een volwassene. Het kan al een eerstegraads verbran ding krijgen door de zon." Haar tips: „Kinderen onder de drie al tijd tijdens een cursus in de Scheppings- kerk in Leiderdorp. Opgeven kan via de website zorgbeter.nl of via 071- 5013806. Voor 48,50 euro krijgen ou ders uitleg en lesmateriaal. Van der Voorst geeft alvast een voorproefje. land in contact komt met een dok ter. Juist in het buitenland zitten in kleine plaatsjes vaak dokters waar je zo kunt aanbellen. Het gaat daar vaak makkelijker dan hier." Vergiftiging „Thuis staan medicijnen netjes op geborgen, maar in een tent kunnen kinderen er soms zo bij." Natuurlijk moeten ouders dat voorkomen, maar als het toch misgaat kan de gif wijzer uitkomst bieden. „Daarnaast moet je actieve kool, bijvoorbeeld Bloedneus „Veel mensen denken dat je daarbij het hoofd in de nek moet gooien, maar dat moet juist niet. Iets kouds in de nek heeft ook geen zin." Het kind moet juist op een stoel in de schrijfhouding gezet worden met het hoofd een beetje voorover gebogen. Daama de neus een keer snuiten om de neus vervolgens ge durende tien minuten dicht te knijpen. Als de bloeding daarna niet over is, kun je over leggen met een huisarts. Tij dens de cur sus bespre ken we ook hoe je in het buiten- Norit Junior, een laxeermiddel en iets vettigs, zo als boter of melk, in LEIDEN, 15.30 UUR Ie hebt witte scholen en witte speeltuinen. De Burgemeesterswijk is honderd pro cent wit, dus is het bij speeltuinvereniging Roomburg één groot blank en blond gebeu ren. Samen spelen, samen delen, maar dan wel met soortgenoten. Het nageslacht van hockeyouders is in de meerderheid. Niet zo verwonderlijk natuur lijk, met hockeyclub Roomburg als buur. Oudere kinderen trainen met stick aan de ene kant van het hek. Het kleine kroost dar telt een tiental meters verderop tussen de speeltoestellen. Een deel van de groep is af komstig van buitenschoolse opvang 't Kas teel. En die is weer ondergebracht in het ge bouw van de hockeyclub aan de Vollenho- venkade. Het is mooi weer, dus de moeders ontblo ten armen en benen. Tuinstoelen staan richting zon opgesteld. Het zonlicht wordt ten volle benut om een bruine huidskleur te krijgen. De kinderen mogen in onderbroek rondrennen bij de waterspeelplaats. Ze stampen er lustig op los in modderplassen. Vara-presentator Menno Bentveld is met dochterlief in de weer bij de grote glijbaan. Een helblonde peuter met minirok roetsjt naar beneden. Pappa doet bij tijd en wijle leuk mee. De man van Jules Unlimited, van avontuurlijke sporten, houdt wel van klim men en klauteren. Midden op het veld zit één Turkse vrouw, scherp afgetekend van de rest. Een oudroze hoofddoek omzoomt haar bleke gezicht. Haar zwarte, wijde jurk is kuis en somber. Ze is de enige moeder die haar gezicht van de zon heeft afgewend. Het bijbehorende jongetje hoort er wél bij, ondanks zijn zwarte haar en Turkse uiter lijk. Een groen Indiana-shirt, nummer 33, omhult zijn tengere schouders. Hij is zich niet bewust van enig verschil en holt onbe kommerd door de speeltuin. Bij de schom mels komt hij in contact met nog een vreemde eend in de bijt: een Aziatisch ogend knulletje met de roepnaam 'Jelle' en een blonde vader. Vermoedelijk is 'ie ge adopteerd. Ook een voorbeeld van geslaagde integratie. Erna Straatsma Kun je het proeven als er schoonmaakmiddel in het ijs zit? „Als je chloor proeft in levensmiddelen, zit je op het niveau vergiftiging. In ijs mag helemaal geen chloor zitten. In drinlo wel, binnen de veiligheidsnorm. En die smaak vind ik al erg noeg. Er zijn twee redenen dat desinfecteermiddelen in ijs u gevonden. Of ze spoelen slecht na, of ze doen er express een male dosis in om de bacteriegroei te remmen. Maar dat is al verboden. Eet u uw eigen ijs? „Behoorlijk vaak en ik ben er nooit ziek van geworden. Ik pr direct vanuit de machine. Melk en fruit zijn natuurproducte de smaak kan per dag veranderen. Vandaag ben ik zeer tevn tekst: Saskia Buitelaar f< UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Zaterdag 11 Juni LEIDEN - Door het geblaat van schapen en het geloei van koeii de Leidse veemarkt, klonken gisterochtend vreemde geluiden: trommen, accordeonmuziek, zang en plechtige woorden. Het P vinciaal Congres had op het marktterrein aan de voet van de m folkloristische demonstraties georganiseerd ter gelegenheid va lustrum. Er waren dansgroepen uit verschillende provincies, v< zwaaiers uit Valkenswaard gaven hun sierlijke demonstratie, ei gezongen en een heleboel kolder verteld en wat dies meer zij. Jammer genoeg had de groep ringrijders verstek laten gaan, zo daarvoor uitgezette baan leeg bleef. De stevige en vooral koudf maakte het aanschouwen en aanhoren van al dit moois niet tot verdeeld genoegen. ANNO 1980, woensdag 11 juni LEIDEN - Ruim 16 miljoen gulden is er nodig om verbeteringe voeren in de Verversbuurt. Op de foto een overzicht van de I poortsbrug. Op de achtergrond links de Stadshulpwerf, waar meer groen moet komen, rechts de woningen die gehandha ven. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien i plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op girt 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermei Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van' plaatsing) of door contante b< de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijg binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Lelden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08 30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail; familieberichten@nhd.hdc.nl Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toesl aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen gele zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (grati Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08 1 (als op zaterdag voor 12 00 uur wo wordt de krant dezelfde dag nabe tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ont krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uit schriftelijk, uiterlijk één maand vi de abonnementsperiode, t.a.v. afd lezersservice, postbus 2,1800 AA Voor leveringsvoorwaarden abom www.leidschdagblad.nl of KvK-nu 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankr aanzien van (de inhoud van) deze worden uitdrukkelijk voorbehoud rechten berusten bij HDC Ultgeve c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken beeldende kunstenaars aangeslot 1 CISAC-organisatie zijn geregeld m Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de v» gegevens van abonnees van dit d gegevens kunnen tevens worden gerichte informatie over voordeel en te geven, zowel door onszelf a derden. Heeft u hier bezwaar tegi u dat laten weten aan HDC Medi Lezersservice, postbus 2,1800 AA U maakt zelf ijs, dus u gebruikt ook desinfectiemiddelen? Breugom: „Ja, dat moet wel, om de ijsmachines na elk gebru schoon te maken. Maar als je goed naspoelt met water is er r aan de hand. Wij krijgen net als iederee gelmatig onaangekondigd inspecteurs i zoek. En daar zijn we heel blij mee, wai zijn genoeg zaken waar de werkwijze n door de beugel kan." Kunt u zelf meten of er schoonmaakm len in het ijs zitten? „Dan moet je het naar een laboratoriui ren. Maar wij zitten hier vanaf 1992 en is nog nooit iets gevonden. Mensen die man kennen, weten dat hij een pietje p is, die liever een nacht doorwerkt, dani niet goed is schoongemaakt." Is er geen alternatieve manier om de i nes schoon te maken? „Nee. Met alleen water en zeep krijg je bacteriën niet weg. Ook niet met heel water. Maar ik geef u de ijsmaker even, nu klaar en wil ook wat zeggen." Pessot: „Ik erger me een beetje aan dei atie. Toen ik begon als ijsmaker, moest je veel cursussen doe Maar nu de Europese Unie de markt heeft opengegooid, kar een een ijssalon openen. Je kunt zomaar spelen met de gezo van mensen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18