De Engelendaal wordt alleen maar drukker REGIO am Tam moet dimmen iderdorpse berichtgeving lijft politiek bezighouden Het Bruidspaar keurt de kerk en de organist goed Omwonenden maken zich zorgen over toenemende geluidsoverlast Scholieren krijgen lesje 'dode hoek' keerplaatsen Ira bij De Vink jchoten - Er komen 42 jerplaatsen bij op het par- ?rrein aan de Voorscho- kant van NS-station De Daarvoor heeft de ge- jte Voorschoten een subsi- an 106.000 euro gekregen egio Haaglanden. Het hui- iantal plaatsen is ontoerei- Dat leidt tot parkeerover- i de wijk Ter Wadding II Trompweg. De nieuwe ;en worden nog dit jaar ilegd, wat een voorwaarde r het verkrijgen van de die. n met mes igehouden (n aan den rijn - In het [meester Visserpark in Al- jheeft de politie donder en 37-jarige fietser aange- èn omdat hij een verbo- nes op zak had. Eerder de man met mes en een rank door omstanders ge- n het Bospark. Het mes is (lag genomen. ébezoekers len laptop aan den rijn - Twee Al en (24 en 38 jaar) zijn ;htend vroeg aangehou- idat zij uit een café in de aat in hun woonplaats itop hadden gestolen. De igenaar ontdekte de dief- miste vervolgens twee ;ers. Hij ging met een ignon op zoek en kreeg ;e verdachten al snel in ig. Bij sportpark Zeger- ferloren ze het tweetal uit De politie sloot het ge en zette een speurhond vond de twee mannen al een slootkant aan de in. Ook de laptop is te- inden. zaterdag 11 juni 2005 door Saskia Stoelinga leiderdorp - De Engelendaal is de belangrijkste verkeersslag- ader dwars door Leiderdorp. De bewoners die er vlakbij wonen, vinden het een hinderlijk drukke weg, die voor veel herrie zorgt. De gemeente probeert op ver schillende manieren de verkeers- aanvoer te verminderen, maar is ook bezig de grenswaarden voor geluidsoverlast te verhogen. Op dit moment bekijkt de Mi lieudienst West-Holland of er voor twee nog te bouwen woontorens in de omgeving van de Engelendaal hogere grenswaarden voor geluids overlast moeten worden gehan teerd. Dat zou betekenen dat er elders ook ontoelaatbare ge luidsoverlast is. De buurt in het gebied van de Schansen en Dreven langs de Engelendaal- zijde heeft inderdaad dagelijks met behoorlijk wat geluidsover last van het verkeer te maken. „Het is de laatste jaren steeds drukker geworden op de Enge lendaal", zeggen de bewoners van de naburige flats, tijdens een informatiemiddag. „Na de opknapbeurt van hun flatwo ningen en de dubbele beglazing is het binnen wel stukken beter geworden. Op het balkon blijf je de herrie horen." De bewoners die niet in een gerenoveerde flat zitten, hebben zowel bin nen als buiten nog veel last van het verkeerslawaai. „Vooral als in de zomermaanden een raam open gaat, is het geluid eigen Leiderdorp probeert op verschillende manieren de verkeersaanvoer op de Engelendaal te verminderen, maar is ook bezig de grenswaarden voor geluidsoverlast te verhogen. Archieffoto: Hielco Kuipers lijk onaanvaardbaar", melden ze. Uit resultaten van een geluids- onderzoek door de Milieu dienst West-Holland blijkt dat straks op de gevels van de nieu we woontorens te veel lawaai komt. De grens van 50 decibel wordt door het verkeer ruim overschreden. Daarom doet de gemeente Leiderdorp een be roep op de Wet geluidhinder om de grens naar 63 decibel te mogen opvoeren. Meer geluid toestaan op een nog te bouwen gevel betekent toch ook dat de bestaande ge vels te veel geluid ontvangen en dat het verkeer op de Engelen daal ook te veel geluid produ ceert? „Nee", zegt V. Kartak van de Milieudienst. „De nieuwe flats komen dicht op de Enge lendaal te liggen. Op dat punt wordt de oude waarde (50 deci bel) die jaren geleden is vastge steld, overschreden. Dat js de reden waarom er toestemming aan Gedeputeerde Staten moet worden aangevraagd om naar 63 decibel te gaan. Als het ge luid boven de 65 decibel zou uitkomen, mag er niet worden gebouwd. Het kan zijn dat de Engelendaal drukker is gewor den, maar dat betekent niet au tomatisch dat de weg boven de norm zit." Mevrouw G. Hermans wordt horendol van het langsrazende en optrekkende verkeer. Ze woont aan de overkant van de flats. Haar tuin grenst aan de Engelendaal. Jarenlang schreef zij briefes aan de gemeente waarin ze klaagde over de ge luidsoverlast en luchtverontrei niging door de steeds drukker wordende Engelendaal. Wet houder Roest kwam bij haar op bezoek en de milieudienst deed een geluidstest in haar tuin. Telkens was de conclusie; het valt wel mee. „Nu geeft de ge meente eindelijk toe dat het ge luidsniveau te hoog is, in elk geval voor een aantal nieuw te bouwen flats bij de Schansen", constateert Hermans. Het steekt haar dat de gemeen te willens en wetens heeft ont kend heeft dat er sprake was van overlast. „Ik kreeg ooit een antwoord waarin stond dat de wind in de bomen in de buurt ook geluid produceert en zo bijdraagt aan het aantal deci bellen. In de winter zeker; wét een onzin. Verder werd ik er steeds op gewezen dat de hoe veelheid verkeer op de Engelen daal in de toekomst gaat afne men door de instelling van een rondweg." Ambtenaar Van de Loo, die be last is met verkeer en vervoer in Leiderdorp, wil beslist niet ont kennen dat de Engelendaal steeds meer autoverkeer aan trekt. Als straks ook de nieuwe wijk Driegatenbrug klaar is, zal de verkeerstoename alleen nog maar groter worden, beseft ook Van de Loo. „Toch moet het binnenkort beter worden. De gemeente Leiderdorp is bezig met de uitvoering van de eerste fase van een plaatselijk ver keersplan. We proberen Leider dorp en de Engelendaal minder aantrekkelijk te maken voor au tomobilisten die in het dorp zelf niets te zoeken hebben. „Om zoveel mogelijk verkeer over de provinciale wegen N445 en N446 - de rondweg buiten Leiderdorp - te leiden, krijgt de Willem de Zwijgerlaan, op de grens van Leiden en Leider dorp, binnenkort twee rijstro ken voor recht doorgaand ver keer en nog maar één voor ver keer dat rechtsaf de Engelen daal richting Leiderdorp op wil. Daar verwachten we veel van. Uit een verkeerstelling is geble ken dat 20 procent van de auto mobilisten niet door het dorp hoeft om op de plaats van be stemming te komen, zoals de A4, Hoogmade of Woubrugge om maar eens wat te noemen. Een ander heikel punt vormt het steeds drukker wordende bestemmingsverkeer voor het Leiderdorpse bedrijventerrein De Baanderij. Het meeste ver keer komt via de Engelendaal en de Rietschans binnen. Twee jaar geleden al adviseerde een verkeersgroep die de onderne mers bijstond, een tweede ont- sluitingsweg langs de Houtschans en de Wilddreef richting Engelendaal. „Dat geeft de propvolle Rietschans lucht." Van de Loo heeft zijn hoop ge vestigd op de rotonde bij de provinciale weg N445 en een extra rijbaan richting De Baan derij. „Dat geeft ook de nodige ontlasting." Het ligt verder in de bedoeling om tussen 2006 en 2010 te experimenteren met het LARGAS-systeem 'Lang zaam rijden gaat sneller' om de doorstroming op het Engelen daal te bevorderen. De groene golf op deze doorgaande weg, zo is al vele malen geconsta teerd door politiek en politie, werkt al lang niet meer. Over het vorig jaar gelanceerde Engelendaal voorstel van het onderzoeksbureau Goudappel Coffeng - stil asfalt, in beide richtingen nog maar één rij strook en bij de kruisingen langgerekte rotondes - is het laatste woord ook nog niet ge zegd. De bewoners zoeken het echter in snellere oplossingen. Ze denken aan een geluids scherm of meer struiken en bo men op de kale plekken. „Zo iets is toch wel te regelen," stelt Hermans die de gemeente uit nodigt om samen met haar in haar tuin te luisteren - praten hoeft niet - naar het lawaai op de Engelendaal. Autoluw zal de Engelendaal in Leiderdorp nooit meer worden. Over dat punt zijn alle partijen het eens. „Daarvoor zijn er te veel inwoners en te veel bouw plannen in Leiderdorp", aldus Van de Loo. „Daarom moeten er goede maatregelen worden genomen", pareert Hermans. pr Loman Leefmans kt^>ERDORP - Tam Tam is eetgelegenheid en geen 1 vté. Daarom mogen er n&rtaan geen dansfeesten 1 d. andere evenementen ïa$den gehouden aan de lvbaan op straffe van een dftngsom van 2500 euro ntl overtreding. Tot dat be- 1 gjt kwam de rechtbank in h Haag gisteren. vojirmee heeft de gemeente slag gewonnen in haar d tegen de horecazaak. Tam ligt al sinds de hiing in maart 2004 met 1 plaatselijke overheid d%hoop. De aanwezigheid fruitautomaten, de ver inde invloed van burge- jg^^ster Zonnevylle op de politiecontroles, de ope ningstijden en de verleende vergunning waren de strijd punten die recentelijk de re vue passeerden. In de laatste kwestie boekte de gemeente gisteren een overwinning. Tam Tam moet een eetgelegenheid met beperkte kaart zijn, zo als in de zogeheten 'vrijstel ling van het bestemmings plan' staat. Exploitant Hylke Postma en zijn raadsman Jack Hospes hielden tot nu toe vol dat de voorwaarden die de gemeente stelde, on geldig waren en pas na afgif te van de vergunning opge steld. Tam Tam startte als lunchzaak, maar toen dat niet rendabel bleek, zag de exploitant geen enkel be zwaar om als café verder te gaan. Zolang er geen over last ontstond was het geen zaak van de gemeente of er wordt gedanst en welke mu ziek opstaat. Aan dat verschil van inzicht maakte de rechter gisteren een einde. Kort gezegd; Tam Tam moet zich overdag richten instellen eters en niet 's avonds op drinken. Verder vindt de rechtbank niet dat een dwangsom van 2500 euro buitensporig hoog is en mag Tam Tam er niet op rekenen dat de be staande situatie ooit gelega liseerd wordt. Postma noch Hospes wilden reageren omdat ze gisteren nog niet volledig op de hoogte waren van de uitspraak. e al ''Ikblad beschuldigd van voorkeursjournalistiek Leefmans irp - Nog geen week na- Iity FM wegens kritiek de gemeenteraad stopte berichtgeving over de ||ijke politiek, staat nu I verslaggeving van het Iorps Weekblad ter dis- n 'Waren de artikelen op en kabelkrant van Unity rood' gekleurd, bij het is een voorkeur voor gepartijen PvdA en CDA delijk aanwezig, zo vin- J D66 en de WD. q als de omroep Unity J ït genoemde huis-aan- 1 jaarlijks een forse som yi de lokale overheid. niet als directe sub- laar voor de wekelijkse 1 van de officiële ge- jjiiededelingen. ,Als ik erleden zei dat die ge- lagina in een ander est komen, werd ik uit- .0", aldus WD-fractie- ,pr Hugo Langenberg. n "(vellicht dat ik het toch keer moet voorstellen." ;_pstie begon bij Burger n (BBL) en D66. Die hadden zich gestoord inte berichten van Uni- 'ie omroep, dochter van le RTV Leiderdorp, zocht jaren lang tevergeefs naar een poli tiek verslaggever. De vacature werd eind vorig jaar ingevuld door Jean-Paul Voets, voorzitter van de Leiderdorpse afdeling van de Socialistische Partij. 'Daardoor wekt Unity FM de schijn dat zij de spreekbuis is geworden van de SP', zo schre ven de twee genoemde partijen begin deze week in een geza menlijke verklaring. Die brief eindigde met een opmerking over de omroep die binnenkort een ander onderkomen betrekt: 'moet de raad besluiten mee te betalen aan de verhuizing van een campagnemiddel voor de SP?' Voets en Unity besloten naar aanleiding van de brief direct de onderlinge samenwerking stop te zetten. Toch houdt Voets een nare smaak aan de zaak over. „Zelfs als de kritiek terecht is, dan blijft de vraag waarom het Leiderdorps Week blad buiten schot blijft", aldus de SP-voorman. Hij vindt dat het huis-aan-huisblad een dui delijke voorkeur etaleert voor de collegepartijen. Het gezegde 'wiens brood met eet, diens woord men spreekt' gaat hierbij op, volgens de SP'er. d kblad: 'Eerst onderbouwen' c factie van het Leider- Weekblad, onderdeel 1 i Rijnsburgse uitgeverij ie gen, zegt zich van geen he 1 bewust te zijn. In een vet e op de genoemde kri- v0 :hrijven Nelleke This- ont i Frans Broeken: „De ie is zich bewust van >itie die het blad in- in deze gemeente. Voor kritiek staan we open, maar met kritiek zonder in houdelijke onderbouwing kunnen we niets. Verder ne men we kennis van de ge maakte opmerkingen van de politici. Dergelijke opmer kingen zeggen iets over de visie op onafhankelijke jour nalistiek van diegene die ze maakt" BBL, D66 en WD vinden dat Voets een punt heeft. Zo stond twee weken geleden een breed lachende CDA-wethouder Van der Does op een foto met het fi nancieel jaarverslag in zijn hand. 'Het gaat goed met Lei derdorp' stond er als kop bo ven. De drie oppositiepartijen merkten daar later in de raad fijntjes over op, met de Touw- baan-affaire in het achterhoofd, dat het jaarverslag een tekort van meer dan een half miljoen euro liet zien. „Toch is het appels met peren vergelijken", zegt BBL-voorzit- ter Willem van Winterswijk. „Unity krijgt een rechtstreekse subsidie, de uitgever van het Leiderdorps Weekblad krijgt geld voor advertentieruimte. Desondanks kan ook ik me niet aan de indruk onttrekken dat het blad een voorkeur heeft voor het college. Als dat zo blijft, met de verkiezingen in het vooruitzicht, zullen ze van ons zeker nog wat te horen krij gen." D66-voorman Aat van Gurp gaat een stapje verder. Over de advertenties zegt hij: „Die kos ten de gemeente geld en er komt een moment dat we bij de behandeling van de jaarlijkse begroting daar een opmerking over gaan maken. De kritiek op het Leiderdorps Weekblad geldt overigens de algemene, politie ke berichtgeving; over de weke lijkse column 'Brokjes' van Frans Broeken heb ik het niet eens. Daar reageren we niet op en die nemen we ook niet seri eus." De WD sluit zich aan bij BBL en D66. „Ook ik vind het blad bepaald niet onafhankelijk", al dus fractievoorzitter Langen berg, die het verplaatsen van de gemeenteberichten naar een andere wekelijkse periodiek nogmaals wil aankaarten. oegstgeest - Grote vrachtwagens, kleine fietsers, dezelfde weg. Ongeveer 750 Oegst- geestse basisscholieren uit de groepen zeven en acht kregen afgelopen week op het terrein van transporteur Van der Luyt verkeersles, specifiek toegespitst op hun kwets bare positie als fietsers ten opzichte van vrachtauto's. Verkeersorganisatie 3VO gaf de cursus, Van der Luyt stelde de chauffeurs en wagens ter beschikking. „Wat er ook voor waarschuwingsmiddelen op de markt komen, fietsers kunnen ook als ze voorrang heb ben beter de vrachtwagens voor laten gaan", zo luidt het devies van Patricia Kokkelko ren van 3VO. De zogeheten 'dode hoek' bij vrachtwagens blijft jaarlijks jonge slachtoffers eisen. De dood van de dochter van schrijfster Anna Enquist was volgens Kokkelkoren een in het oog springend voorbeeld dat het onderwerp weer nadrukkelijk onder de aandacht bracht. Vandaar de voorlichtingscampagne die op steun van de plaatselijke transpor teur kon rekenen. Een vergelijkbare actie werd ook twee jaar geleden op dezelfde loca tie gehouden. Aan de orde kwam onder meer de Lexguard, uitvinding van het jaar in 2004. De firma Van der Luyt gaat dit waarschuwingssysteem bij het eigen wagenpark introduceren. Het alarmeert de chauffeur, middels warmtesensoren, als iemand zich in zijn dode hoek bevindt. De Lexguard werd genoemd naar een jongen die Lex heette en ook slachtoffer werd van een ongeval met een vrachtwagen. Zijn vader werkte aan de ont wikkeling van de guard mee. „Toch geeft geen enkel systeem honderd procent veilig", meent Kokkelkoren. „Daarom blijven we door deze campagnes de jeugd waarschu wen." Foto: Henk Bouwman noordwijk - Prins Pieter-Christiaan en Anita van Eijk hebben de Grote of Sint Jeroenskerk in Noordwijk uitgekozen voor hun kerkelijk huwelijk op zaterdag 27 augustus. Ter voorbereiding op de kerkelijke hu welijksvoltrekking heeft de prins op 29 mei de dienst in de Sint Jeroen bijge woond om de sfeer te proeven. „Daar was hij heel enthousiast over", zegt P. Wolfskeel, voorzitter van het college van kerkrentmeesters. „Het bruidspaar heeft vervolgens ook onze organist uitgekozen voor de huwelijksdienst, een enorme er kenning van zijn kwaliteiten." Inmiddels is er bezoek geweest van een delegatie van het koninklijk huis, onder wie prinses Margriet, om verdere afspra ken te maken. „Er moeten 101 dingen gebeuren. Er wordt gepraat over een bloemist, we moeten extra stoelen heb ben, er moeten VIP's worden ontvangen en je hebt te maken met het koninklijk huis. Dan is er natuurlijk de beveiliging waar nog niet met ons over is gespro ken. Maar ik begreep dat de kerk redelijk makkelijk is te beveiligen, het gebouw is niet ingebouwd." De huwelijksdienst wordt geleid door dominee H. Leeghte uit Amsterdam. Dat gebeurt samen met een nog niet nader genoemde priester, vanwege de katho lieke achtergrond van de bruid, Anita van Eijk. De dienst heeft plaats onder verantwoordelijkheid van de Noordwijk- se kerkenraad van de Protestantse Kerk in Nederland, legt Wolfskeel uit. „Dat betekent dat onze dienstdoende ouder ling de huwelijksbijbel mag uitreiken. Voor organist J. van Leeuwen uit Noord- wijk breekt een spannende tijd aan. Hij vindt het 'een hele eer' dat hij mag spe len. De inhoud van de dienst en de lie deren die worden gezongen zijn nog ,niet bekend, dat moet nog worden vast gesteld in overleg met het bruidspaar, de predikant en de priester. Zijn suggestie is om de Leidse Cantorij uit te nodigen, het koor van de Hooglandse kerk. „Dat is een van de betere koren uit de omge ving. Zij geven zo'n dienst extra cachet." In vergelijking met zijn collega's die op korte termijn werk moesten instuderen voor de begrafenissen van de prinsen Claus en Bemhard, heeft Van Leeuwen nog enkele maanden de tijd. Is hij na bijna 19 jaar orgelspel in de Noordwijkse kerk straks misschien toch een beetje zenuwachtig? „Dat denk ik niet hoor. Een kwestie van goed voorbereiden. En ik heb er heel veel zin in." De Sint Jeroenskerk in Noordwijk is ver noemd naar de Schotse Benedictijner monnik Jeroen, die in 856 bij een inval van de Noormannen letterlijk een kopje kleiner werd gemaakt. Het toen bestaan de kerkje werd platgebrand. Het vervan gende bouwwerk ging in 1450 ook in vlammen op. Het huidige gebouw, waar nog veel aan is verbouwd en vertim merd, dateert uit die periode. Een van de pronkstukken is het in 1840 door Hermanus Knipscheer gebouwde orgel. Het is de eerste keer dat in de Noord wijkse kerk een koninklijk huwelijk wordt voltrokken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15