'Slaaphuis en dagopvang in oude kazerne' REGIO 'Ik heb grote twijfels over marktwerking in de zorg' PRIJSDOORBRAAK! V JBë urn MyConi De Posthof wordt Surinaams eethuis Vrijspraak van schuld aan dood van verslaafde vrouw CDA kiest voor brandweergebouw I EHBO moet bij i soms I even anders ekenden halen j van rekening ieoio - Volgens de poli- ids-Midden doen er twee tot drie mensen 10 aangifte omdat on- in geld van hun bank lening hebben ge it is het geval sinds be- De politie vermoedt laders zich voordeden [oper of collectant en leur vroegen om naam ortedatum van de be- -3 zogenaamd nodig voor rhtiging. Volgens de po- P den zij vervolgens met van de geboortedatum achterhalen die nodig elebankieren. Vaak gaat ens de politie om rela te bedragen, maar er mensen op deze ma- Iragen van 250 euro zijn ^aakt. De politie en ban- iseren mensen om ge- [Siata niet zomaar prijs te Hn om codes samen te it moeilijk te herleiden nbinaties. lis blijft dag >1stoep staan Medewerkers van de te hebben gisteren de zakken in de binnen- jehaald die donderdag ren staan vanwege de e actiedag van ambte gen de nieuwe cao- in. Daaraan deden 18 ilsleden mee van de lenst Milieu en Beheer, t-containers in de :enwijk, Burgemees- "uinstadwijk, op en het Waardeilnad lerdag niet geleegd. ilgende week vrijdag i, aldus een woord- de dienst. ilischool ernieuwen be nieuwe directeur pcellischool, Godelieve [jyil een aantal verande- orvoeren. De basis- n de Damlaan is vol- |r 'een beetje stil blijven jet oude gebouw wordt fpt en het is de bedoe- ïeer aandacht te be rt onderwijsvernieu- :omen er een nieuwe rsmethode. Jacobs hg op in manage- s van andere scholen e als onderwijsconsul- 11 ook de ouders meer h bij de school. jing speeltuin atepark Het Stevenspark is de n het 'Stevenswijk- nmiddag wordt ge- alve activiteiten in en (huis Stevenshof aan rindtstraat worden jeuwe speelvoorzie- het park onthuld. Om r is de feestelijke ope- ihet speelveld aan de [straatmet een vo'et- rijd tussen oud-prof- s en sterren uit 'Goe- L Slechte Tijden'. Om I opent wethouder p nieuwe skatebaan. Jnd geven professione- Jeen demonstratie. J (advertentie) Ook extreme prijsdoorbraken op 42 inch 107 cm Plasma TV's Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Z\ Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! RECTIFICATIE Wij hebben op 12 april 2005 een brie! gezonden aan de leden van de gemeenteraad van Noordwijk waarin wij ons uitlaten over het persbericht van de WD van 14 maart 2005. Die briet hebben wij ook ter publicatie aangeboden aan het plaatselijke blad De Zeekant en aan de omroeporganisatie Nens. In die brief stellen wi| dat het haast niet anders kan zijn dan dat er een frauduleuze relatie is tussen le den van de WD en Van der Wiel Bouw B V Verder hebben wij in overweging gegeven een onderzoek in te stellen naar de relatie tussen Van der Wiel Bouw B V. en de diverse projecten die zij in Noordwijk heeft gerealiseerd. Wij hebben daarin ook gesteld dat het onderzoek betrekking zou moeten hebben op en de relatie die Van der Wiel Bouw B V. met diverse politici heeft onderhouden en de beloningen die deze politici hebben gekregen. De Voorzieningenrechter van de rechtbank Den Haag heeft bij vonnis in kort geding van 8 juni 2005 beslist dat deze uitlatingen onrechtmatig zijn tegenover Van der Wiel Bouw B.V. en Van der Wiel. De voorzieningenrechter heeft ons veroordeeld tot het plaatsen van deze rectificatietekst, aangezien de gedane suggesties van fraude en omkoping - kort gezegd - onvoldoende onderbouwd zi|n. De Raad Bouw B.V, P.L.M. Brandjes (directeur) de betere computerwinkel LEIDEN LCD Televisie actieprijs 0, 66 cm oen haag/leiden - De vriend en een kennis van een 27-jarige vrouw uit Leiden zijn gisteren door de Haagse rechtbank vrij gesproken van dood door schuld. De vrouw overleed op 1 december 2003 aan een over dosis xtc. Het openbaar minis terie verweet de mannen niet tijdig medische hulp te hebben ingeroepen. Tegen de in Leider dorp wonende vriend (35) van de vrouw en een kennis (23) waren door de officier van justi tie, tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken gele den, werkstraffen van 200 uur geëist. De drugsverslaafde vrouw raak te 's nachts onwel in een wo ning aan het Kooizicht in Lei den. Zij was daar op bezoek bij de kennis. Om half twee begon de vrouw grote sprongen te maken en te schuimbekken. In plaats van een dokter te waar schuwen, belde de kennis de vriend van de vrouw. Deze arri veerde pas uren later aan het Kooizicht en belde met een warrige boodschap de ambu lance. Toen deze arriveerde, vertelde de twee mannen - die zelf ook 'stijf stonden' van de drank en dnigs - de zieken broeders niets over het buiten sporige drugsgebruik van de vrouw. De Leidse overleed twee uur la ter in het ziekenhuis. door Marijn Kramp leiden - Het oer-Hollandse ca fé-restaurant De Posthof wordt een Surinaams eethuis. De nieuwe eigenaar Roy van Dinte- ren geeft het horecapaviljoen op de hoek van de Rijnsburger- weg en Wassenaarseweg een nieuwe naam: Blauwgrond. „Dat is de naam van een plaats je bij Paramaribo waar de inwo ners van de Surinaamse hoofd stad vaak naar toe trekken om te eten." Van Dinteren, Amsterdammer van origine, heeft vanwege de lange geschiedenis van de Post hof nog even overwogen om onder de oude naam door te gaan. „De Posthof bestaat im mers al zestig jaar. De zaak is begonnen in een keet en onge veer dertig jaar geleden werd dit paviljoen voor de toenmali ge eigenaar gebouwd. Maar omdat wij er iets heel anders van gaan maken, hebben we toch gekozen voor een nieuwe naam." De Posthof sloot 1 juni zijn deuren voor de gasten. Sinds die tijd zijn Van Dinteren en zijn vriendin bezig met de ver bouwing. Vanaf de 15de juni hopen ze al koffie te kunnen schenken aan de eerste bezoe kers. Nog eens twee weken later heeft de officiële opening plaats en gaat de keuken draaien. Van Dinteren gaat samen met zijn Surinaamse vriendin over dag en 's avonds Nederlands en Surinaams eten serveren. Voor de scholieren uit de buurt blij ven er Hollandse snacks voor radig. „Maar het zou mij niet verbazen als zij het broodje kroket uiteindelijk inruilen voor de roti en de pasteitjes." Blauwgrond gaat zich niet al leen richten op de scholieren uit de buurt en liefhebbers van Surinaams eten. „Je kunt hier vanaf volgende maand lun chen, koffie drinken, dineren, loungen en soms ook dansen." Dat dansen zal vaak op salsa- muziek zijn. „Wij zitten in de salsascène en dat sfeertje willen wij hier creëren. Salsa is name lijk van iedereen. Jong - oud, zwart - wit, moslim - christen; iedereen danst salsa en er is nooit ruzie. Zo'n mooie mix willen we ook in Blauwgrond." (advertenties) leiden - De nieuwe entree van begraafplaats Rhijnhof is gisteren officieel geopend. Dat gebeurde door oud-bur gemeester Goekoop en wethouder Van der Sande, die samen in een koets onder de nieuwe poort doorreden. Vanaf de Haagse Schouwweg ziet het poortgebouw - met daarin ook het oude kantoor, dat groter is gemaakt - eruit als een Engelse tuinmuur met een zwevend dak boven de poort en het kantoor. Gistermiddag werd ook de grafwijzer in gebruik gesteld. Daarmee kunnen be zoekers de plaats van een graf opzoeken en de route uit printen. Dat kan met een computer buiten het poortge bouw, maar ook thuis, via www.rhijnhof.nl. De bijeen komst werd gisteren afgesloten met het luiden van twee klokken in de klokkentoren van het poortgebouw, die af komstig zijn uit de voormalige gereformeerde Zuider- kerk. Tijdens een uitvaart kunnen nabestaanden vragen om de klokken te laten luiden als zij naar het graf wan delen. Foto: Hielco Kuipers leiden - Na ruim dertig jaar discussiëren is de kogel door de kerk. Op 1 januari 2006 is het verschil tussen zieken fonds- en particulier verzeker den opgeheven. Iedere Neder lander krijgt een basisverzeke ring bij een zelf te kiezen zorgverzekeraar. Minister Hoogervorst wil marktwer king bevorderen. De grootste zorgverzekeraar in deze regio, Zorg en Zekerheid, is blij dat de Eerste Kamer afgelopen week groen licht gaf voor de herziening van het stelsel. Maar Ton van Houten, voor zitter van de raad van bestuur van Z en Z, maakt zich wel zorgen over de uitvoering. Nog een borrel gedronken op het feit dat het er nu eindelijk van komt? „Op zich ben ik wel in een goede stemming dat de kogel nu eindelijk door de kerk is. Na vele, vele jaren gaat het er van komen. In de jaren ze ventig werd er al over een stelselherziening gespro ken." Verwachtte u dat het wets voorstel zo soepel door de Eerste Kamer zou gaan? „Ik ging er wel vanuit dat de Eerste Kamer zou instem men. Dat was vooral op grond van de schriftelijke vragen die op voorhand wer den gesteld. Bij de behande ling in de Tweede Kamer werd bijna geen vraag ge steld. Dat is meestal een veeg teken. Dan verwacht je dat de fracties hun vragen op sparen en in de Eerste Kamer stellen. Daar heb je ook een aantal coryfeeën op het ge bied van zorg, die je in de Tweede Kamer minder hebt." Heeft u bewondering voor minister Hoogervorst, dat hem wel is gelukt wat tal van voorgangers niet voor elkaar kregen? „De minister heeft echt op de stelselwijziging gestuurd. Minister Borst maakte bij voorbeeld de fout door er een hele inhoudelijke discus sie van te maken. De stelsel wijziging is daarnaast ook een heel zwaarwegend punt geweest bij de kabinetson derhandelingen. Daardoor zijn CDA en WD vrij geruis loos akkoord gegaan." Hoe kijkt u tegen de deadline van 1 januari 2006 aan? „We staan voor een majeure operatie. Voor het zo ver is, moeten we nog heel wat werk verzetten. Ons automa tiseringssysteem moet wor den omgezet, we moeten in formatiecampagnes voeren. Over een paar weken begin nen we al met onze informa tieverstrekking. En eind van dit jaar moeten we al onze verzekerden een nieuw ver zekeringsaanbod doen. We zullen extra personeel in moeten zetten om het alle maal rond te krijgen." Die marktwerking in de zorg, bent u daar een voorstander van? „Ik heb daar grote twijfels over. In Nederland is er een schaarste aan zorgaanbie ders en dat betekent dus dat marktwerking de komende jaren tot forse prijsstijgingen leidt. De verwachting van de minister dat het voor verze kerden goedkoper wordt, deel ik dus niet. Ik voorspel ook dat zorgverzekeraars straks toch gaan selecteren, als je bij hen aanklopt voor een aanvullende verzekering. Terwijl een basisverzekering juist bedoeld is om dat te voorkomen. Wij zullen in elk geval al onze verzekerden ac cepteren voor al onze pak ketten." Wie heeft meer aan het nieu we zorgstelsel: de verzeke raars of verzekerden? „Voor ons verandert er niet zo erg veel, want concurren tie onder zorgverzekeraars is er al sinds 1992. Op de lange re termijn is het nieuwe stel sel eenvoudiger voor ons. De administratieve last zal be duidend minder worden. Neem studenten die nu van de ene naar de andere verze kering hiphoppen; je blijft ze in- en uitschrijven in het zie kenfonds." „Verzekerden hebben straks wat meer keuzevrijheid dan nu, maar tegelijkertijd gaan de premies flink omhoog. Ik maak me heel veel zorgen over een hoog aantal onver- zekerden dat straks in Ne derland rondloopt. We leven toch in een recessie. Je krijgt mensen die hun premie niet meer kunnen betalen." Worden we misschien toch weer 'gidsland', met zo'n nieuw, voor Europa uniek zorgstelsel. „Nou, ik denk het niet. Ik verwacht niet dat er Europe se landen zijn die juichend het Nederlandse voorbeeld van marktwerking in de zorg willen volgen. Brussel is nu wel akkoord, maar de Euro pese Commissie heeft aan vankelijk erg aangehikt tegen de Nederlandse plannen voor marktwerking in de zorg." „Het is meer zo dat wij een systeem opzetten dat lijkt op het Amerikaanse. Nou, daar heb je zo'n veertig miljoen onverzekerden loslopen en zijn de kosten van de zorg veel hoger dan in Nederland. Daar is de marktwerking wel erg ver doorgeschoten. Zo'n vaart zal het in Nederland niet lopen, maar we moeten er wel voor waken dat ieder een in Nederland verzekerd kan blijven." tekst: Erna Straatsma foto: Z en Z Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Timoteus Waarsenburg leiden - Het Slaaphuis, de twee de dagopvang voor daklozen én dagbestedingscentrum De Zaak van Parnassia kunnen het beste worden ondergebracht in de ou de brandweerkazerne aan de Langebrug. Dat zegt CDA-fractie- voorzitter Wim Bleijie. „We heb ben alle locaties nog eens beke ken en naar ons idee is de brand weerkazerne de beste oplos sing." Volgens het CDA is het ge meentelijk onderzoek naar de beste locaties voor het Slaap huis en de tweede dagopvang weliswaar 'intensief en gede gen' geweest, maar zijn 'de conclusies rommelig'. „Het lijkt er toch wel op dat de gemeente naar de huidige voorkeursloca ties heeft toegeschreven", aldus Bleijie. Het college van burgemeester en wethouders wil het Slaap huis voor daklozen onderbren gen in het voormalige Joodse Weeshuis aan de Roodenbur- gerstraat en de tweede dagop vang, met gebruikersruimte voor alcoholisten, in de Leonar- duskerk aan de Haagweg. Daar tegen bestaan veel bezwaren van omwonenden. ,Aan die locaties zitten nogal wat haken en ogen", zegt Bleij ie. „Zo vragen wij ons af of de bewoners uit die wijken zich heel makkelijk laten mixen met daklozen. Bovendien liggen beide locaties redelijk ver uit het centrum en is de afstand tussen beide gebouwen onder ling, waar toch een 'loop' tus sen moet ontstaan, ook nog eens behoorlijk. Terwijl de ge meente altijd heeft gezegd dat daklozen in het centrum horen en niet de hele stad door moe ten zwerven." Volgens het CDA voldoet de brandweerkazerne wat dat be treft veel beter. „Dat pand is tij dens de voorstudie van de ge meente afgevallen omdat het niet tijdig vrij zou komen. Maar Stadstoezicht, dat nu gebruik maakt van de kazerne, verhuist over een paar weken naar de Langegracht. Dat argument telt dus niet meer. Bovendien zijn er in de brandweerkazerne al douches en toiletruimtes, een afgesloten buitenruimte en een kantine. Kortom, absoluut de moeite van het onderzoeken waard", aldus Bleijie. Het CDA is de enige partij die alvast een voorschot neemt op het aanvullende onderzoek naar alternatieven voor het Slaaphuis en de tweede dagop vang waar de gemeenteraad om gevraagd heeft. De overige raadsfracties zeggen stuk voor stuk dat de voorkeurslocaties van het college niet ideaal lijken en dat een nadere afweging ge wenst is, maar waken er voor andere plekken nu al geschikter te noemen. Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische ii Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13