KLM: Groei op Schiphol via SkyTeam ECONOMIE De dilemma's van harde werkers met een gezin Club van miljonairs wereldwijd gegroeid 'Overdaad aan regels verpest ondernemersplezier' Marcel de Vreede, timmerman Meer vluchten op China en Rusland OM verdenkt Staalbankiers in zaak-Maas Milieuvriendelijke sloopwerf in Eemshaven Peter Draaijer, kapitein John Niessen, werkt op boorplatform rleg bonden }Rail flopt - Het overleg tussen de iden en ProRail over het inflict is gisteren op itgedraaid. ProRail had iteld een arbitragecom- het leven te roepen advies had moeten ge- •r de loonstijging voor de irknemers. FNV Bond- had daar al bedenkin- in en het gesprek met irbeheerder heeft deze ten wegnemen. Daar- het waarschijnlijk dat ineel volgende week taakt en het treinver- mogelijk maakt. In een rief in de landelijke dag- 1 roepen de Nederlandse regen vandaag Pro Rail akbonden op niet te sta- 5 wil dat het conflict over juwe CAO niet over de een miljoen treinreizi- jrdt uitgevochten. benzine omlaag ^ag - Marktleider Shell p adviesprijzen voor s gisteren iets verlaagd, r euro ongelood gaat euro naar 1,339 euro. ïsprijs voor een liter su it van 1,399 euro naar liro. Diesel blijft onver- op 1,035 euro, de hoog- j sinds april. iig export j economie den - De export van ;tid is in april met 0,4 1 gedaald. Dat is een te- 'Irvoor de Duitse econo- I het juist van de export "bben. Analisten waren n van een toename met jent. De daling is een a de vertraging van de [conomie. pie blijft in mei c - De Nederlandse lentenprijzen zijn in mei jderd gebleven ten op- i april. Op jaarbasis iflatie echter af. Dat j!t Centraal Bureau voor pek (CBS). De inflatie wam uit op 1,3 procent hte van dezelfde Jorigjaar. Dat is 0,2 fcunt lager dan in april, prijzen voor consu- 1,5 procent hoger lagen n pril 2004. !02.. tisering: i voor Parijs De privatisering van tal Franse staatsbedrij- ft de regering 15 tot 20 Muro op. Frankrijk wil Biesteden aan maatre- H de economie in beter ^r te brengen. markt geleiders - De wereldmarkt voor jders zal dit jaar toch |zo blijkt uit de jongste ran de brancheorganis- :onductor Industry As- |(SIA). De organisatie groei nu op 6 procent, iber ging de SIA er nog it de omzet met half- dit jaar gelijk zou zijn tan vorig jaar. De chip- nten verkopen dit jaar miljard dollar, een re- ig. In 2008 zal de om- :oeid tot 309 miljard SIA had eerder dit ag genoemd van ij de 213 miljard dol- )gers somber conomie am - Een meerderheid ciële managers in Ne- 59 procent) ziet geen van de Nederlandse in de komende i landen. Een meerder- irocent) van de CFO's f daarentegen wel een ide winst voor het ei- jf. Dat blijkt uit onder- s gehouden door het rendbox. ■quota's miljarden nese textielprodu cten ongeveer 2 mil s' mislopen door han- jkende maatregelen [renigde Staten. De VS 'orige maand quota's a om de import van rtiel te beperken. Dat leactie op de grote toe- in textiel uit China, inds 1 januari vrij op a bewegen. Drkovski gerberoep j Advocaten van de oliemagnaat Michail raki gaan in hoger be- de gevangenisstraf hjaar waartoe de fee topman van het I olieconcern Yukos land is veroordeeld. Sommige mensen, vaak man nen, draaien hun hand niet om voor een werkweek van vijftig, zestig uur. Ze vechten voor hun eigen zaak, brengen weken door met de maten op een boorplat- form, en laten het gezin aan hun partner. Omschakelen naar de vaderrol als je thuis komt, valt dan niet altijd mee. Drie portret ten van harde werkers met een gezin. door Maurice Wilbrink „Ik ben na jaren werken in de bouwerij voor mezelf begon nen, toen mijn zoontje nog klein was. In het begin ging ik vier dagen werken en op woensdag was ik vrij. Mijn vrouw Stannie had toen ook nog een baan. Ik kreeg het hardstikke druk, dus die woens dag was al snel een werkdag. Er is veel werk, ik kan slecht nee zeggen tegen klanten." Marcel de Vreede (40) is tim merman, gespecialiseerd in in- terieurbouw, Hij is zelfstandige, zonder personeel. Zijn vrouw stopte met werken, toen zijn ei gen bedrijf goed ging lopen. „Stannie doet het gezin en de administratie, ik zorg voor de knikkers." De Vreede werkt vijf dagen in de week van half acht 's morgens tot begin van de avond. Vaak moet er 's avonds nog 'even' gerekend worden aan een offerte.„Het weekend probeer ik vrij te houden, want als ik niet met Bauke naar zijn voetbalclub kan, dan krijg ik dat van hem te horen, en terecht. De verdeling in het gezin is ei genlijk heel duidelijk. Ik houd van hard werken en Stannie re gelt de boel thuis. IEen volledi ge werkweek is in de bouw heel normaal, en je kunt het werk niet even tussentijds stoppen, omdat je je kinderen moet op vangen. Ik word helemaal in beslag ge nomen door mijn bedrijf. Ik moet veel regelen, ik onder houd een heel netwerk van vak- door Richard Mooyman Amsterdam - Topman Van Wijk van de KLM verwacht dat Schip hol flink zal profiteren van de uitbreidingsplannen van de luchtvaartalliantie SkyTeam. De Nederlandse luchthaven kan extra vluchten venvachten naar bestemmingen in onder meer Mexico, China en Rus land. De KLM is vorig jaar na de fusie met Air France lid gewor den van SkyTeam. Door de ver bindingen zoveel mogelijk te la ten aansluiten, proberen de ne gen samenwerkende vliegmaat schappijen meer passagiers te trekken. Schiphol kan dankzij SkyTeam meer vluchten ver wachten, zei Van Wijk gisteren op een presentatie in Amster dam. Het Amerikaanse SkyTeam-lid Delta heeft de dienstregeling al uitgebreid. Van Wijk zei extra vluchten te voorzien naar Mexi co vanwege de samenwerking met AeroMexico. Verder voor spelt hij een groei van vluchten naar China en Rusland door de toetreding van China Southern en Aeroflot. Schiphol kan volgens hem goed dienen als draaischijf voor pas sagiers en vracht vanuit- en naar China en Rusland, twee belangrijke groeimarkten. Hij kon nog niet zeggen hoeveel ex tra vliegtuigen Schiphol zullen aandoen. „Maar de bedoeling is om zo snel mogelijk een dage lijkse verbinding te krijgen. Dat is beter dan twee of drie keer per week." Behalve uit KLM en Air France bestaat SkyTeam uit Aeromexi- co, Alitalia, Continental, CSA Czech Airlines, Delta, Korean Air en Northwest. Vier kleinere luchtvaartmaatschappijen, waaronder KLM-partner Kenya Airways en het Roemeense Ta- rom, zullen toetreden als een soort lid op afstand. Zij krijgen eerst een uitgebreide veilig heidsinspectie. SkyTeam wil over enkele jaren de grootste luchtvaartalliantie ter wereld zijn. Nu is dat de Star Alliance rond het Duitse Luft hansa en het Amerikaanse Uni ted. amsterdam/cpd - Het aantal miljonairs in de wereld groeide het afgelopen jaar met 7,3 pro cent (600.000 personen) tot 8,3 miljoen. Dat blijkt uit een rap port van de Amerikaanse za kenbank Merrill Lynch en ad viesbureau Capgemini. De Europese miljonairs werden het afgelopen jaar in aantal ge passeerd door de Amerikaanse rijken. In de Verenigde Staten woonden op 31 december van het vorige jaar 2,7 miljoen men sen met een vrij besteedbaar vermogen van meer dan een miljoen dollar tegen 2,6 miljoen in Europa. Ook Azië nadert Europa snel: daar zijn nu 2,3 miljoen miljo nairs. Maar het aantal rijken groeit procentueel het aller snelst in Afrika. Ook het aantal miljonairs in Nederland is - na een jaar van stilstand - in 2004 weer gegroeid. Het afgelopen jaar was er sprake van een stij ging van 2,4 procent tot 102.600 miljonairs, die gezamenlijk 310 miljard dollar waard zijn. „Met de Nederlandse rijken ging het vorig jaar niet erg goed, maar aan het einde van het jaar zijn er nog veel familiebedrijven verkocht, waardoor er toch nog sprake is van groei." door Mathijs Rotteveel den haag - Ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf besteden ongeveer dertien procent van hun tijd aan admi nistratieve werkzaamheden. Ze moeten voldoen aan zoveel verschillende over heidsregels dat het plezier in het onder nemen hen vergaat. Dit zei Loek Her mans, voorzitter van beroepsorganisatie MKB-Nederland gisteren bij de presen tatie van het eerste rapport van de com missie Stevens. Volgens Hermans vragen ondernemers zich regelmatig af: 'Waarom doe ik dit in hemelsnaam?' Volgens hem kijkt de po litiek vooral naar de grote ondernemin gen die veel minder last hebben van het woud van regels dat is opgelegd door Europa, de nationale overheid, de pro vincie of de gemeente. „Sommige bouw projecten worden bezocht door acht verschillende overheidsinstanties, varië rend van de arbeidsinspectie en bouw en woningtoezicht tot brandweer en mi lieu-inspectie", zegt hij. Voorzitter Leo Stevens overhandigde minister Zalm van financiën het verken nende rapport 'Te druk met regels'. In dit rapport heeft de commissie een top tien samengesteld van maatregelen die de regeldruk voor ondernemers verlich ten. Op één staat: 'Verbeter de kwaliteit van de regels'. Volgens secretaris Robin van IJperen van de commissie bestaan er nu veel overheidsregels die in de praktijk nauwelijks uitvoerbaar zijn. „Soms weet een inspecteur ook niet wat hij met een regel aanmoet", zegt Van IJ peren. „Hij legt de betrokken onderne mer dan maar een boete op die kan worden aangevochten voor de rechts zaal." Ook moet de overheid het volgens de Commissie Stevens aandurven om af en toe dingen niet te regelen. „Niet alles hoeft dichtgespijkerd te worden", zegt Van IJperen. „Regels moeten alleen wor den ingevoerd als ze uitvoerbaar zijn en controleerbaar. Dat klinkt logisch, maar nu worden er ook regels ingevoerd die achteraf nauwelijks na te leven zijn. Dan moet je er gewoon niet aan beginnen." Ondernemers zijn volgens Van IJperen heel goed in staat om zelf de benodigde maatregelen op het gebied van veilig heid, gezondheid en milieu te nemen. „Ze hoeven niet altijd als een klein kind behandeld te worden." Ook blijkt nogal eens dat inspecteurs scoringsdrang ten toon spreiden. Een goed voorbeeld daarvan hoorde Van IJperen van een discotheekeigenaar. „Bij een bezoek van een brandpreventie-inspecteur vertelde hij dat hij een keer op zaterdagavond om twaalf uur alle lichten in de disco theek had aangedaan om te laten zien waar de nooduitgangen waren. Vervol gens eiste de inspecteur dat hij dat iede re zaterdagavond zou doen." Een van de meest voor de hand liggende manieren om de papierberg aan regel geving te verkleinen, is natuurlijk het ge bruik van internet en email, maar ook dat is volgens Van IJperen niet zo een voudig. „Ieder bedrijf heeft zo zijn eigen manier om informatie te verwerken en op te slaan, daar moet de informatie voorziening van de overheid zoveel mo gelijk op aansluiten." den haag/anp - Het Openbaar Ministerie (OM) verdenkt me dewerkers van Staalbankiers van handel met voorkennis in het vastgoedfonds VHS van Ed Maas. De fiscale opsporingsdienst FIOD-ECD heeft woensdag met veertig man het Haagse hoofd kantoor van de bank doorzocht en delen van de administratie meegenomen. Dat heeft persof ficier F. Speijers gisteren laten weten. Volgens het OM paste de door zoeking in een breder onder zoek naar mogelijke handel met voorkennis rond VHS, waarvan Maas directievoorzitter en grootaandeelhouder is. Dat on derzoek loopt al sinds begin dit jaar en richt zich vooral op de vraag in hoeverre Maas betrok ken is geweest bij de transacties waarmee zakenpartner Eddy de Kroes enkele jaren geleden een belang van 10 procent in VHS wist op te bouwen. Het OM vermoedt dat Maas de koers van VHS manipuleerde en daarbij een vennootschap van De Kroes als dekmantel te gebruiken. Maas zou daarbij geholpen zijn door medewer kers van Staalbankiers. Het OM gaat ervan uit dat naar aanleiding van de doorzoeking bij Staalbankiers nog aanhou dingen worden verricht. Staal bankiers ontsloeg begin 2004 twee medewerkers, omdat ze ongeoorloofde transacties zou den hebben verricht voor een klant. groningen/anp - De eerste milieuvriendelij ke scheepswerf ter wereld, die in de Gro ningse Eemshaven wordt gebouwd, kan al over twee jaar operationeel zijn. Dat zei initi ator D. Mulder van Ecodock gisteren tijdens een toelichting op de plannen die al eerder deze week werden bekendgemaakt. In de haven wordt op een terrein van twintig hec tare een droogdok gebouwd, waar oude schepen op milieuvriendelijke wijze zullen worden gesloopt. Nu worden afgedankte schepen vaak achtergelaten op stranden van landen als India en Bangladesh om daar te worden gesloopt. Daarbij vallen jaarlijks do den. Met de bouw van de werf is een inves tering van 64 miljoen euro gemoeid. Wie de investeerder is, wil Ecodock niet kwijt. „Het gaat om een fonds dat investeert in econo mie en ecologie, waarvan de roots in Gronin gen liggen", aldus Mulder. Artist Impression: ANP Foto: GPD/Cees Zorn door Gert van Harskamp „Mijn vader zat al op zee, hij werkte voor Stoomvaartmaat schappij Nederland. Mijn moe der kreeg van mijn vaders werk elk jaar een week varen met de kinderen cadeau. Sindsdien wist ik zeker dat ik ook de zee op wilde." Peter Draaijer (47) is kapitein op een containerschip van P&O Nedlloyd. Hij is getrouwd met verpleegster Janneke en heeft twee kinderen, Bas (8) en André (13). Peter ziet zijn gezin hoog stens vijf maanden per jaar. „Ik kom net uit Singapore. In prin cipe ben ik iedere keer drie maanden weg en een paar maanden thuis. Ik kan me geen ander leven voorstellen dan de grote vaart, ik vind het geweldig om baas te zijn op zo'n groot schip met 7000 containers. Toch zie ik er altijd als een berg tegenop om weer weg te moe ten. Als mijn vrouw en kinderen me naar Schiphol brengen, pin ken we wel een traantje weg. Hoewel iedereen even moet huilen als ik wegga, zijn mijn vrouw en kinderen eraan ge wend. Het leven houdt natuur lijk niet op als ik weg ben. Zij kunnen gewoon leuke dingen blijven doen. We bellen en e- mailen vaak en af en toe krijg ik een telefoontje dat de kinderen lastig zijn. Dan spreek ik de jon gens even aan op hun gedrag. Ik denk juist dat ik mijn gezin misschien wel vaker zie dan veel andere werkende mannen. Tuurlijk, ik ben drie maanden weg, maar nu ben ik tot 14 au gustus thuis, elke dag. Ik weet zeker dat heel veel mannen niet zoveel tijd intensief met het ge zin kunnen omgaan. Mijn werk heeft ook nadelen. Ik kan niet lid zijn van een sport club. Mijn zoon zit op toneel. Als hij een uitvoering heeft, dan wil ik daar natuurlijk graag bij zijn, maar dat gaat niet. Als er echt iets ergs aan de hand is, vind ik het dramatisch dat ik niet thuis ben. Ik kan niet weg als ik op de boot zit, ze komen je niet even met een helikopter ophalen. Toen mijn vader over leed, was ik er niet bij. Ik heb zijn crematie niet eens meege maakt. Ik heb heel lang rond gelopen met een soort schuld gevoel. Eén keer heb ik gedacht, ik kap ermee. Uiteindelijk wil ik niet anders dan op zee.Ik ben via de zeevaartschool opgeklom men tot kapitein. Ach, over het vak van schipper bestaan veel vooroordelen. We hebben de naam van 'ieder stadje een schatje', maar dat is absoluut niet waar. We staan hooguit een etmaal aan wal. Ik geloof dat op het vaste land meer ongein gebeurt." Foto: GPD/Jan de Vries door Harry Linde Morgen brengt de helikopter John Niessen (49) weer voor twee weken naar K8-FA1, een boorplatform in de Noordzee. „Natuurlijk mis ik mijn gezin wel eens, maar de dagen gaan hier snel; iedere dag werken, 's avonds computeren, sporten en een drankje drinken met de col lega's. Die twee weken zijn meestal zo voorbij. John Niessen werkt al jaren bij Stork. Hij is werkzaam als in stallateur van pijpen, kleppen en leidingen op boorplatforms in de Noordzee. Een dienst duurt veertien dagen. Daarna is hij twee weken bij echtgenote Willeke, dochtertje Kim (6) en zoontje Steven (8) in Sneek. „Willeke runt het gezin. Als ik thuis kom ga ik dus niet zeggen dat het allemaal anders moet." Zijn keuze voor het boorplat form was eigenlijk een negatie ve -'werkloosheid leek op dat moment het enige alternatief - maar pakte goed uit. Destijds hadden we nog geen kinderen en het geld was ook niet slecht." De familie is nogal gehecht aan Sneek en vergelijkbaar werk was in de regio niet voorhan den. Daarom bleef John Nies sen na de geboorte van zijn kin deren op het platform werken. „Voor mijn vrouw was de ver andering het grootst. In de twee weken dat ik er niet ben staat zij overal alleen voor en dat is soms best zwaar. Natuurlijk is het voor ons vieren niet leuk dat ik tijdens verjaardagen op het platform zit. Of dat ik niet mee kan naar een rapportbe spreking op de school van de kinderen. Maar die twee weken thuis ben ik er helemaal voor ze. We hebben alle tijd voor uitjes en leuke dingen. De buurt vroeg laatst of ik alweer vakantie heb. Het is voor Nies sen een geruststellende gedach te dat hij in geval van nood bin nen enkele uren thuiS^. „Een paar jaar geleden werd mijn va der ernstig ziek. Toen bracht een helikopter me meteen terug naar de vaste wal. De eerste dag thuis is een feest, maar soms ook moeilijk. Het le ven op een platform is heel overzichtelijk. Iedere dag eten, werken, pauze en slapen op de zelfde tijdstippen. Vroeger hadden we nog wel eens ruzie als ik na twee weken thuis kwam en me meteen begon te bemoeien met de gang van za ken hier in huis. Of ik dit werk blijf doen tot mijn pensioen? Ik denk het wel. De voordelen zijn veel groter dan de nadelen, maar we hebben geluk gehad. We hebben in ons gezin tot nu toe geen grote problemen ge had." Dat is een prettig gevoel. Ik wil ook niet afgeleid worden door gezinsdingen als ik ergens op een bouwplaats bezig ben. Ik moet me kunnen concentreren. In feite ben ik altijd in mijn hoofd bezig met een lopende klus. Het kost me dan ook wel eens moeite als ik moet om schakelen van timmerman naar vader. Stannie wil wel eens een avondje weg, en dan moet ik natuurlijk inspringen. Dan is het lastig om het werk los te la ten. Ik vind mezelf soms ook wat te korzelig, een beetje te kort af tegen ze. Als ik te veel onder druk sta, en ze hebben aandacht nodig. Dan denk ik: waarom doe ik zo? Dat is hele maal niet nodig." Foto: GPD/Cees Zorn mensen met wie ik samenwerk. En de klussen die ik aanneem zijn arbeidsintensief. Mijn meest kwetsbare kant is niet het gezin, maar mijn rug. Ik heb vo rig jaar de zomervakantie de mist in zien gaan door mijn rug. Toen dacht ik wel even: waar doe ik dat allemaal voor. Ik ben bang om nee te zeggen tegen mensen, want als je een op dracht laat schieten, komen ze dan de volgende keer nog wel bij me langs? Stannie zegt wel eens: je hebt de vrijheid ge zocht met een eigen bedrijf, maar nu maak jeer te weinig gebruik van. Ze heeft gelijk, maar hoe los je dat nou op? Ik hoef me niet druk te maken of de dingen thuis wel draaien..

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9