NAVO eist meer steun van lidstaten BUITENLAND Idealist Khatami was jarenlang de hoop van Iran Mr. Bean boos over wet tegen geloofsbelediging Burns: Mladic' dagen in vrijheid zijn geteld Syrië gaat noodwet drastisch aanpassen Kamp ziet niets in oproep Wijnkelder sneuvelt door 'politieke smeerlapperij' St Paul's van drie eeuwen vuil ontdaan Treurnis na bloedig protest vrijdag iq juni 2005 brussel/gpd- Veruit de meeste NAVO-landen houden zich niet aan de afspraak om 2 procent van hun bruto nationaal product aan defensie uit te geven. Secre taris-generaal De Hoop Scheffer deed gisteren een dringende op roep aan de lidstaten om hun uitgaven te verhogen en om hun militaire planning en organisatie beter op elkaar af te stemmen. Volgens minister Kamp kijkt de NAVO teveel naar de 'kale' cij fers. „Ik voel me niet aange sproken", zei hij gisteren na overleg met zijn NAVO-colle ga's in Brussel. Uit gisteren vrij gegeven cijfers blijkt dat Neder land jaarlijks 1,7 procent van het bruto nationaal product uitgeeft aan defensie, maar mi nister Kamp ging in Brussel on middellijk in de aanval. Volgens hem kan het defensiebudget niet los worden gezien van het geld dat Nederland aan ontwik kelingssamenwerking uitgeeft, omdat 'vrede en veiligheid' de doelstelling is. .Alleen kijken naar de norm van twee procent noemde hij 'oude politiek, uit de vorige eeuw'. Bovendien, al dus Kamp, is de Nederlandse krijgsmacht buitengewoon effi ciënt georganiseerd. „Wij hou den geen bases open om een regio tevreden te stellen. Alle mensen en alle middelen waar over we beschikken, zijn inzet baar. Wij kunnen de vergelij king met ieder land doorstaan." Net als de Hoop Scheffer maakt Kamp zich wel zorgen over het gebrek aan planning en samen werking tussen de lidstaten. De NAVO zit midden in een trans formatieproces, waarbij de vaak nationale legers moeten wor den omgevormd tot snel inzet bare krijgsmachten die overal ter wereld kunnen samenwer ken en inzetbaar zijn. Maar dat proces gaat veel te traag. „Ieder land werkt nog steeds op eigen houtje. We kunnen het beschik bare geld veel beter besteden", aldus de NAVO-baas. Volgens Kamp wordt het hoog tijd dat NAVO-landen eerlijk zijn over wat ze hebben en wat ze kun nen, en over welk deel van hun strijdmacht echt inzetbaar is. Kamp noemde geen voorbeel den maar vooral in de nieuwe NAVO-landen, zoals Polen, Hongarije en de Baltische lan den, schort het daar aan. „Ik word er na tweëenhalf jaar een beetje moe van dat we dit nog steeds moeten bespreken, in plaats van dat we aan het werk kunnen. Wij hebben onze cij fers allang ingeleverd, en ze zijn zonder discussie geaccep teerd", aldus de minister. Van alle NAVO-landen met een leger besteden België en Cana da, met beiden 1,2 procent van het bruto nationaal product, het minst aan defensie. De VS geeft traditiegetrouw veruit het meeste uit van alle NAVO-lan den: 3,9 procent van het bnp. Turkije komt op de tweede plaats met 3,5 procent. den haag/belgrado - De Ame rikaanse onderminister Nicho las Burns heeft gisteren in Bel grado gezegd er vertrouwen in te hebben dat de Servische au toriteiten de gezochte ex-gene raal Ratko Mladic spoedig tra ceren en uitleveren aan het Joe- goslavië-Tribunaal. Bijna tien jaar na de massamoorden in Srebrenica zou kennelijk alsnog het net sluiten rond Mladic, destijds de bevelhebber van Bosnische Serviërs. Over de woon- en verblijfplaats van deze ex-generaal, die in 1942 in Joegoslavisch Bosnië werd geboren, is weinig be kend. Maar politiek zou zijn aanhouding voor de regering in Belgrado nu veel makkelijker zijn dankzij een videoband waarop een executie van mos lims in 1995 bij Sarajevo is te zien. De Amerikaanse onderminister Nicholas Burns was gisteren zo optimistisch over de kansen op Mladic' spoedige arrestatie, dat hij op bezoek in Belgrado 10 miljoen dollar hulp voor Servië en Montenegro vrijgaf en ver klaarde: „Wij hebben er ver trouwen in dat de dagen van Mladic in vrijheid zijn geteld. Majoor R. Franken, destijds plaatsvervangend commandant van de Nederlandse VN-troe- pen in Srebrenica (Dutchbat), getuigde gisteren voor de Haag se rechtbank. Het feit dat Bos- nisch Servische troepen na de val van Srebrenica moslimman nen en jongens scheidden van vrouwen en meisjes, was 'nor maal', zo verklaarde hij. „Dat doen Navo-legers ook. Het is gebruikelijk bij krijgsgevange nen in oorlogstijd." De Bosni sche Serviërs onder leiding van generaal Mladic hebben later naar schatting 7500 moslim mannen uit Srebrenica omge bracht. De oud-beroepsmilitair verklaarde dat de Bosnisch Ser vische generaal Mladic al op 11 juli 's avonds geëist had dat ook alle vluchtelingen die in het Dutchbat-kamp zaten, geëva cueerd zouden worden. Nadat er berichten waren bin nengekomen over de vondst van lijken buiten het kampe ment was, volgens Franken, wel overwogen de evacuatie te stoppen. Daar was echter van af gezien vanwege het enorme mi litaire overwicht van de Bosni sche Serviërs en de toestand in het Dutchbat-kamp waar een gebrek was aan zo ongeveer al les. Dat er lijken buiten het kamp waren ontdekt werd voor de moslims in het kamp ver zwegen uit angst voor paniek, aldus Franken.De evacuatie, die al op 12 juli was begonnen, werd op 13 juli afgerond. gasmokkel 1 papegaaien londen/gpd - Wie op Britse bodem ie mand beledigt op grond van diens ge loof, kan binnenkort tot zeven jaar cel worden veroordeeld. Minister van bin nenlandse zaken Charles Clarke intro duceerde gisteren een nieuwe wet tegen godsdiensthaat. Kamerleden moeten er nog over stemmen. Voorstanders van het recht op vrije meningsuiting en ko mieken verzetten zich tegen het voor stel. De wet is een verlengstuk van be staande regelgeving tegen rassenhaat. Moslimgroeperingen voeren al jaren campagne voor een wetshervorming omdat zij niet worden beschermd tegen agressieve verbale aanvallen. Geloofs groepen als joden en sikhs kunnen zich in zulke gevallen beroepen op de wet te gen rassenhaat, moslims kunnen dat niet omdat ze uiteenlopende raciale achtergronden hebben. „De maatregel komt laat, maar is desal niettemin een welkome eerste stap", al dus Iqbal Sacranie van de Britse mos limraad MCB. Het wetsvoorstel werd vo rig jaar tegengehouden door de Lords in de Britse senaat, omdat die de vrijheid van meningsuiting niet willen aantasten. Verwacht wordt dat de Lords zich op nieuw zullen verzetten. Voorvechters van vrije meningsuiting, inclusief chris telijke groepen, waarschuwen dat de nieuwe wet gebruikt kan worden om discussies over en kritiek op religie te verbieden. „Ondanks haar nobele inten tie vrezen we dat deze wetgeving de vrije meningsuiting ondermijnt, maatschap pelijke relaties beschadigt en een nieuw klimaat van onverdraagzaamheid en re pressie creëert", aldus Don Horrocks van de Evangelische Alliantie. Andrea Minichiello Williams van het Christelijk Kameraadschap van Advocaten denkt dat de wet predikers criminaliseert: „Het krijgt zijn beslag op hoe mensen in het openbaar over hun godsdienst praten en onze mogelijkheden om het evangelie te delen, zullen eronder lijden." Grote kritiek is er tevens van beroepsko mieken, onder leiding van Rowan Atkin son, beter bekend als Mr. Bean. Hij vindt dat er een vrijplaats moet zijn voor reli gieuze geintjes. Veel van zijn sketches en succesvolle Monty Python films als 'Life of Brian', die de draak steekt met het christendom, hadden nooit gemaakt kunnen worden onder de nieuwe wet. Andere critici menen dat religieuze groepen zich onredelijk snel beledigd voelen en zelf onverdraagzaam zijn. Zo kwam een golf van protest op gang toen de BBC de musical 'Jerry Spinger: The Opera' uitzond. Daarin draagt Jezus Christus een luier. Ook was er protest van de Sikh-gemeenschap tegen het to neelstuk Behzti dat uiteindelijk werd ge staakt omdat het theater Rep in Bir mingham werd vernield. Minister Clarke stelt dat zijn wet niet opgaat voor satire, kritiek en onschuldige grappen. De maatregel is volgens hem alleen van toe passing op „leden van extremistische organisaties die haat zaaien jegens leden van minderheidsreligies en op individu en die haat prediken jegens hen die hun geloof niet delen." Scheidende president kon de hardliners wel beïnvloeden, niet verslaan teheran/reuters - Toen de Iraanse pre sident Khatami zich herkiesbaar stelde voor de presidentsverkiezingen van 2001, stroomden de tranen over zijn wangen. In zijn voorgaande vier jaar als president werden enlcele van zijn minis ters aangeklaagd en gevangen gezet, de vrije pers de mond gesnoerd en hervor mingsgezinde studenten mishandeld en opgepakt. De vooraanstaande geestelij ke wist dat hij nooit of tenimmer de weerstand van de hardliners tegen her vormingen zou kunnen overwinnen. Die vrees bleek terecht. De tweeënzestigjarige Khatami werd in 1997 met een overweldigende meerder heid tot president gekozen. Het stemde miljoenen Iranezen wereldwijd optimis tisch, maar nu hij zich onopvallend te rugtrekt uit de politiek krijgt hij weinig dankbetuigingen voor zijn inspannin gen. 'Het lijdt geen twijfel dat de popu laire Khatami diverse wapenfeiten op zijn naam kan schrijven', stond onlangs in een redactioneel artikel van de libera le krant Iran Daily. 'Maar het is duidelijk gebleken dat deze filosoof en idealist niet zijn draai kon vinden in de harde wereld van de machtspolitiek'. Acht mannen gaan de strijd aan om bij de verkiezingen van 17 juni de plaats van Khatami in te nemen. Volgens de wet #an hij geen aaneengesloten derde termijn dienen. Hoewel het politieke systeem in Iran na acht jaar inspanning geen deuken heeft opgelopen, hebben er toch belangrijke, zij het subtiele, soci ale veranderingen plaatsgevonden. Het politieke debat is vrijer, burgers zijn minder bang zich uit te spreken en ei sen meer van hun leiders. Justitie en de Nationale Veiligheidsdienst leggen meer verantwoordelijkheid af en vrouwen spelen een grotere rol op zowel maat schappelijk als economisch vlak. Vooral de jeugd heeft een grotere vrij heid verworven. Ze heeft meer keuzes op het gebied van kleding en muziek en kan vrijer omgaan met de andere sekse dan voorgaande generaties. „In mijn studententijd moest je, als je met een meisje wilde praten, minstens drie me ter afstand houden en elkaar niet aan kijken", vertelt verkoopmanager Saeed Leylaz. „Vandaag de dag zitten universi teitsstudenten gemengd bij elkaar om te praten en naar muziek te luisteren. De wereld is duidelijk veranderd." De bescheiden IQiatami vindt dat zijn grootste prestatie eruit bestaat dat veel voormalige hardliners tegenwoordig openstaan voor hervormingen. Dit wordt bevestigd door de partijprogram ma's van de meeste deelnemers aan de verkiezingen. Maar Khatami kreeg ook zware J^ritiek, vooral van universiteitsstudenten. Ze kunnen hem niet vergeven dat hij hen niet beschermde tijdens de demonstra ties voor democratie in 1999, 2002 en 2003. 'Khatami, wat is er geworden van de door jouw beloofde vrijheden? Stu denten zijn niet dom, we verachten je', scandeerden studenten toen Khatami vorig jaar een speech hield op de Uni versiteit van Teheran. Ook veel andere Iranezen zijn teleurgesteld. „Hij heeft ons bedrogen. Hij beloofde hervormin gen, maar we hadden moeten weten dat ook hij gewoon een geestelijke is die het systeem wil beschermen", zegt de gepi keerde monteur Ali Reza. Zelfs de jongere en meer uitgesproken broer van de president, Mohammad Re za Khatami, veroordeelde hem deze maand omdat hij zich neerlegde bij de frauduleuze parlementsverkiezingen van 2004. Maar hoewel conservatieve kandidaten veel van Khatami's slogans hebben overgenomen om hun popula riteit te doen vergroten, worden de her vormers steeds radicaler in hun eisen. Veel politieke- en studentenleiders die eens Khatami's gedachtegoed van gelei delijke hervormingen van binnenuit steunden, willen nu de verkiezingen boycotten om de macht van de niet de mocratisch gekozen geestelijken te tar ten. - Khatami. J^oto: EPA O-stad - Via en vanuit :o worden jaarlijks meer en half miljoen papegaai- ar de Verenigde Staten ge- w celd. De papegaaien- keiaars verdienen vermo- aan de vogels. Maar het ste deel van hun geveder- ichtoffers gaat volgens na- eschermers dood voor ze e Noord-Amerikaanse t bereiken. Ondeugdelijke :de vang- en transportme- in kosten naar schatting 7 ;n vogels per jaar het le- 1 Latijns-Amerika. Negen- oorten zijn uitgestorven. justunnel d juli open - De Fréjustunnel tussen [rijk en Italië gaat vermoe- ;al eind juli weer open het autoverkeer. De her- ferkzaamheden na de pe brand in de 13 kilome- hge tunnel beginnen di- Bij de brand zaterdag kwa- jwee mensen om het leven jeen vrachtwagen in [was gevlogen. ord om veel zwaard c - De in China immens laire online computerspel- jbben een eerste leven ge le 41-jarige computerfa- biu Chenwei vermoordde jgenspeler, toen hij ont- jdat de man zijn virtuele jd had verkocht. Qiu heeft bor levenslang gekregen, p avonturenspellen zoals ki of Mir 3 raken steeds [n trek. De spelers, die el- lip internet bevechten, ko- (ji verkopen virtuele wa rn andere voorwerpen cht geld via websites als doden door 10 rwerkexplosie a\ flojui - Zeker zes mensen omgekomen door en brand in een plaats voor vuurwerk in al. Het kostte brandweer- minder dan een uur om 1 ïr onder controle te krij- vonden de lichamen in ïhopen. Het is nog niet jk waardoor de explosie sje (12) wilde jktlter ophangen :ie{ - Een 12-jarig meisje e iandaag voorkomen we- rcj£trokkenheid bij mishan- j^van een 5-jarig jongetje, dejid werd vorige week aan- gjjpn met ernstige verwon- eeJ aan zijn nek in de buurt esn bos in Dewsbury, in {etbrden van Engeland. lcfbu hij zijn mishandeld en p kinderen hem gepro- nepp te hangen. De kleuter le jor een meisje meegeno- ^t de achtertuin van zijn raJjkhuis. els eerste Meer politieke en mediavrijheid Damascus/anp - Syrië gaat de noodwetgeving aanpassen die al sinds 1963 van kracht is. Dat heeft de regerende Baathpartij na haar vierdaags congres be sloten, aldus de staatstelevisie gisteren. Bovendien moet er meer politieke- en mediavrij heid komen. De noodwet wordt beperkt tot schendingen van de nationale veiligheid. Op dit moment kun nen mensen door de noodwet nog zonder aanklacht worden opgepakt en veroordeeld door staatsveiligheidsrechtbanken. Politieke activisten pleitten al heel lang voor afschaffing van de wet. Verder stelt de Baath voor onaf hankelijke politieke partijen toe te staan. Voorwaarde zou wel zijn dat ze niet zijn gebaseerd op politieke of etnische belan gen. In Syrië bestaan nu al tien partijen, maar die opereren al lemaal onder de hoede van de regerende Baath wier leidende rol in de grondwet is vastge- legd. De partij regeert al sinds 1963, maar de macht in het land ligt feitelijk bij de alwatische clan rond de familie al-Assad. Onder de vorige president Hafez al-As- sad was geen sprake van oppo sitie. Die verdween in de gevan genis. Hafez' opvolger en zoon Bashar staat meer vrijheden toe. De media moet meer vrij heid van handelen krijgen, al dus de partij. Er moet een 'hoge raad voor informatie' komen en particuliere media moeten „in de toekomst een essentiële rol gaan spelen" in het medialand schap. Er zouden onder meer private satellietzenders worden toegelaten. De Baath wil verder de verhou ding met Washington verbete ren. De relatie is de laatste jaren snel verslechterd. Op binnenlands terrein wil de Baath de verhoudingen met de Koerdische minderheid verbe teren. Een volkstelling uit 1962 moet worden herzien waardoor zeker 200.000 statenloze Koer den het staatsburgerschap zou den kunnen krijgen. In Syrië le ven circa 1,7 miljoen Koerden. Vlaamse overheid in verlegenheid brussel/gpd - Een wijnkelder ter waarde van 120.000 euro en een eigen fitnessruimte. Het Vlaams parlement legt zich zelf veel te veel in de watten, vindt de liberale volksvertegenwoor digster Patricia Ceysens. Het kan allemaal best wat minder, vindt zij. In de krant Het Nieuwsblad klapt Ceysens uit de school. Aanleiding voor haar klaagzang is de Vlaamse meerjarenbegro ting. Daarin is sprake van de aankoop van een nieuw ge bouw - naast de twee kapitale panden die de Vlaamse over heid reeds bezit in hartje Brus sel - om nog eens vijftig ambte naren in onder te brengen. Voor hen zou op dit moment geen ruimte beschikbaar zijn. Onzin, vindt Ceysens. Volgens haar is er in de twee huidige onderkomens plaats genoeg, als er een beetje geschoven wordt met moderne kunst. Want die twee gebouwen van de Vlaamse regering zien eruit als halve musea, meent ze. Ook rept ze over plannen om bij het restaurant een eigen wijnkelder aan te leggen. De wijn moet in 2010 op dronk zijn. Geld, aldus Ceysens, dat beter gebruikt kan worden voor een belastingver- laging. Gevolg: een flinke rel. Norbert de Batselier, voorzitter van het Vlaams Parlement en socialist, liet deze week woedend weten dat de plannen voor een derde gebouw voor de Vlaamse over heid, alsook de wijnkelder, van de baan zijn. „Dat kan ik nu nooit meer aan de burger ver antwoorden." Dat Ceysens het nodig vond om het stuk aan de pers door te spelen, noemt hij 'ongehoord' en 'politieke smeerlapperij'. Ceysens krijgt dus haar zin. Noch het derde gebouw, noch de uitbreiding van de fitness ruimte komen er. Al was dat laatste nou juist best nuttig ge weest, sneerde een krant giste ren. Er lopen (mede dankzij het restaurant, met goede wijn wel licht) de nodige parlementsle den rond met een te hoge bloeddruk. londen - Koster James Harris kijkt trots omhoog naar de koe pel de gerestaureerde St Paul's Cathedral. De Londense kathe draal van de zeventiende eeuw- se architect Christopher Wren is gedurende vier jaar schoonge maakt. Tijdens de operatie is on geveer 1000 vierkante meter stof en vuil uit de dom gehaald. De grootschalige schoonmaak beurt kostte ongeveer 10,8 mil joen pond (16,7 miljoen euro). De restauratie van de beroemde koepel, het metselwerk, de ver gulding en de mozaïeken zijn be taald door één familie. Wren begon in 1668 met het ontwerp van de domkerk, twee jaar nadat de oude kathedraal was verwoest door de grote brand van Londen. In 1708 werd de laatste steen gelegd in de koepeltempel en sindsdien is St Paul's het decor van belangrijke evenementen in de Britse ge schiedenis. De kathedraal was door driehonderd jaar intensief gebruik echter ernstig vervuild. Restauraties in 1870 en 1930 kon den het vuil niet uit de steen ha len, maar dit keer gebruikten de restaurateurs een mengsel met latex, waardoor de viezigheid uit de steen werd getrokken. De mozaïeken zijn handmatig met wattenproppen schoongemaakt. De ruim veertig momumenten op de vloer van de kerk zijn met stoom van drie eeuwen vuil ont daan. Foto: Reuters .^eba - Een nabestaande uit zijn wanhoop bij de kist van een overleden familielid, die omkwam rf' ïevige onlusten in Addis tussen aanhangers van de oppositie en Ethiopische veiligheidstroepen, vielen bij protesten zeker 26 doden en talrijke gewonden. De politie zou geschoten hebben op igte die betoogde tegen vermeende verkiezingsfraude door de regeringspartij EPRFDF. Het ge- jde op twee dagen van heftige studentenprotesten en weken van groeiende spanningen over van de verkiezingen van 15 mei. Gisteren werd een aantal oppositieleden opgepakt. De Ver- Staten hebben alle partijen in Ethiopië opgeroepen om zich terughoudend op te stellen en zich te en van geweld. Foto: EPA i. hafiatorium - In Israël is gisteren het jelfrematorium in het land lijf genomen. Daarmee is joe op crematie in de itaat doorbroken. Inter- van de joodse wetten dat overledenen uitslui ten mogen worden, it is crematie lang uit geweest in een land :1 mensen getekend zijn vernietiging van de jo- Tweede Wereldoor- ;ens de eigenaar van latorium, Alon Nativ, zijn bedrijf in een e behoefte.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7