Op de veemarkt rekent de handel nog altijd in guide] Rotterdamse haven groeit door succes van Shangha ECONOMIE Als het goed gaat met China dan gaat het goed met ons De Gezalfde Zoon van Pekii wil poort naar China blijve HOC 297 VRIJDAG 10juni 2005 Handjeklap van de veehandelaren in Utrecht is sinds de MKZ-crisis een aflopende zaak Ruim driejaar na de invoering van de euro wordt op de Utrechtse veemarkt nog steeds in guldens gehandeld. De vraag is hoe lang die gewoonte stand houdt. „Veehandelaar is een uitstervend beroep." door John van Miltenburg Aan de hand van urinesporen op de toe gangswegen vlakbij de veemarkt conclu deert hij dat er flink wat aanvoer is. Het is maandagmorgen rond vijf uur als veehan delaar An dré Braspenning (51) uit Rosma len met zijn four wheel drive en trailer het veemarktterrein in Utrecht oprijdt. Achter in de aanhanger voor veevervoer staan twee koeien. „Lekkere ouderwetse beesten," zegt een collegahandelaar die bij het lossen in de wagen kijkt. De twee runderen worden vastgezet in het hallencomplex en hande laar Braspenning rijdt onmiddellijk naar een speciale wasplaats om zijn trailer schoon te spuiten. Drie kleine indoor-veemarkten telt Neder land nog na de mond- en klauwzeerepide- mie van vier jaar geleden. De scherpe eisen die toenmalig landbouwminister Brink horst na de crisis de verzamelplaatsen en markten voor vee oplegde, waren de nek slag voor de meeste grote veemarkten. Den Bosch, Leiden, Zwolle en Doetinchem verdwenen van de kaart. Leeuwarden, Pur- merend en Utrecht hebben de bakens ver zet en speciale voorzieningen getroffen om de veehandel op (overdekte) marktplaatsen weer mogelijk te maken. Utrecht noteert op deze maandag een tota le aanvoer van 169 koeien en 79 paarden en pony's. Leeuwarden heeft iedere week een aanvoer van 700 tot 800 koeien, Purmerend is gespecialiseerd in kalveren en schapen. „De aanvoer daar is 200 tot 250 dieren. Dan is het op," vertelt Braspenning, bij boer en handelaar bekend als De Bras. Veehandelaar Braspenning zegt dat hij een uitstervend beroep heeft. „Oudere boeren met een kleine veestapel houden er mee op en jonge mensen zien geen brood in vier, vijf beestjes en dan nog die hele papierwin kel erbij." „Jonge boeren durven ook niet meer te handelen. Ze houden koeien voor de melk. Als ze vee verkopen gaat het naar het slachthuis en krijgen ze uitbetaald wat een dier weegt." Vanaf zijn twaalfde jaar is Braspenning al op veemarkten te vinden. Hij zit liever op de weg, in de handel, dan thuis op de boerderij in Rosmalen. „Er is niets mooiers dan handelen, in kilo's zit geen muziek. Mijn vrouw zegt wel eens: het is de kick bij jou." Wat hij nog altijd jammer vindt is dat de Bossche veemarkt (vier jaar geleden nog goed voor een aanvoer op woensdag van 3000 dieren) na de mkz-crisis de deur voor goed heeft dichtgedaan. De voorzieningen die de Brabantse veemarkt moest treffen om aan de eisen van het ministerie te vol doen, waren niet rendabel. De gemeente Utrecht heeft wel de beurs getrokken, on der meer om spuitplaatsen te maken waar vier wagens tegelijk kunnen worden schoongespoten. Over de vraag of de Utrechtse markt op de duur stand houdt, zijn de meningen ver deeld. „Het is een doodgeboren kindje," vrezen handelaren. Een enkeling is opti mistischer: „Er is geen oorlog zo fel of er blijven wel soldaten over. Veetransporteur Teus Kuiper uit het vlakbij Dordrecht gelegen Wijngaarden is een van de weinige veevervoerders die op de vee markten nog een boterham kan verdienen. Hij vertelt dat hij er wel meer voor moet doen. Op zondag is hij met twee of drie wa gens in de weer om de koeien bij boeren of handelaren op te halen. Bij sommigen van hen kan hij in verband met de zondagsrust pas na twaalf uur te recht. „Op elk adres laden we maar een paar koeien. Ik moet tegenwoordig veel meer kilometers maken." Het is half acht 's morgens als in Utrecht het loven en bieden officieel begint en en kele tientallen handelaren de koffie in een geïmproviseerd marktcafé voor gezien hou den. Een dik uur later is de handel nage noeg dood. Het handjeklap gebeurt nog altijd in gul dens alsof de euro niet is ingevoerd. „Wij zijn ouderwets en houden van traditie", zegt een veekoopman. „Lang geleden han delden we in ponden. Een pond was zes gulden." Een ander: „Als je in guldens handelt lijkt het dat je veel beurt. De veekooplui ver wijzen naar hun collega's in België die na de invoering van de euro steevast nog in Belgische francs handelen. Ook in Purmerend en Leeuwarden is de gulden de handelsmunt, vertelt Braspen ning. Als partijen tot elkaar zijn gekomen pak je de telmachine: tik, tik, tik en klaar. Er wordt wel in euro's afgerekend." door Gert van Harskamp Computergestuurde vrachtau to's trekken rijen van vijf karren behendig tussen metershoge stapels containers. Het terrein van op- en overslagbedrijf ECT ziet er futuristisch uit. Niet al leen omdat de vrachtwagens onbemand zijn, ook omdat de nieuwe containerterminal van ECT op de Eerste Maasvlakte aandoet als een ruimtestation. Het enige geluid op de weidse zandvlakte aan zee wordt ver oorzaakt door de wind. Het uit zicht beperkt zich tot meters hoge hekken in een maanland schap waarbinnen de bedrijvig heid volautomatisch aan de gang wordt gehouden. Zeven dagen per week, 24 uur per dag. ECT behoort tot de modernste op- en overslagbedrijven ter wereld. De snelle uitbreiding van ECT staat niet op zichzelf. Het gaat goed met de Rotterdamse ha ven en volgens de prognose komt er voorlopig geen einde aan de groei. Afgelopen jaar is de overslag met 7,4 procent ge groeid en doorbrak daarmee de grens van 350 miljoen ton goe deren. Het ziet ernaar uit dat ook dit jaar weer een record ge vestigd wordt. Het eerste kwar taal zijn al 92 miljoen ton goe deren verwerkt. Hoewel ECT de belangrijkste blikvanger is op de Eerste Maasvlakte, is het hele gebied al ingetekend door bedrijven. In Rotterdam wordt dan ook hard geroepen om nog meer ruimte. Al in 2003 deed burgemeester Ivo Opstelten een oproep voor versnelde aanleg van de Twee de Maasvlakte. Daar zouden de schepen uit China moeten aan meren. De Chinese honger naar grondstoffen en consumptie goederen schroeft de druk op de Rotterdamse haven op. Het is één van de factoren waarom Rotterdam zo hard groeit Rot terdam is voor China de poort tot Europa. Over de invloed van China op de groei in Rotterdam zegt pre sident-directeur Hans Smits van Havenbedrijf Rotterdam: „Die factor wordt nogal eens aangeduid als dé oorzaak, maar ik zie het meer als een katalysa tor. Wat daar gebeurt is heel be langrijk, maar de manier waar op wij er hier op reageren is be slissend." Het Havenbedrijf hanteert een heel simpele rede nering: als het goed gaat met China, dan gaat het goed met Rotterdam. ECT houdt het ver keer tussen Rotterdam en Chi na nauwlettend in de gaten. Ruim zestig procent van de overslag van de containergigant bestaat uit goederenverkeer tussen Europa en het Verre Oosten. „ECT gaat aankomen de 18 maanden 272 miljoen eu ro uitbreidingsinvesteringen doen," zegt technisch en ope rationeel directeur Jan Gelder land. „Als de mensen in China meer gaan consumeren, heb ben wij meer werk." Hij voor ziet voorlopig geen problemen in het vervoer naar het achter land, richting bijvoorbeeld Duitsland. „Bijna de helft van onze containers gaat met de binnenvaart naar het achter land. De binnenvaart kan nog oneindig groeien. De Betuwe lijn komt eraan, daarmee kun nen ook veel containers worden vervoerd." De bereikbaarheid van de ha ven over de weg is wel een zor genkindje, erkent de ECT-direc- teur. „We zullen anders over transport moeten nadenken. Je kunt wel zeggen dat file's een probleem zijn, maar die file's staan er maar drie uur per dag tijdens de spits. Dat betekent dat er 21 uur per dag geen file staat. Die uren kunnen we dus nog volop benutten." De havenbaronnen maken zich de meeste zorgen om de ruimte voor op- en overslag.De Twee de Maasvlakte moet in 2013 in bedrijf zijn, maar dan moet de overheid volgens de onderne mers in de Rotterdamse haven snel over de brug komen. Vervoerseconoom Piet Rietveld van de Vrije Universiteit in Am sterdam vindt dat de op- en overslagbedrijven - ondanks de 60.000 werknemers die ze in de haven in dienst hebben - hun maatschappelijk belang niet moeten overschatten. „De overheid moet zich afvragen of je hierin wilt investeren," relati veert Rietveld. „Nederland ver dient niet superveel aan op- en overslag. Dus ik zou zeggen, steek niet te veel geld in ruimte voor containerterminals. We zijn wel een van de beste logis tieke dienstverleners, maar het bepaalt nauwelijks 3 tot 4 pro cent van ons BNP (het totale in- komen van Nederland, red.)." De Rotterdamse haven lijkt door de opkomst van China uit zijn voegen te barsten. Dankzij de nieuwe haven van Shanghai blijkt de stroom goederen niet meer te stoppen; de Nederlandse poort tot Europa dreigt helemaal dicht te slibben. Kan Rotterdam de functie van poort tot Europa nog wel aan als ook de Gezalfde Zoon in China goederen en grondstoffen gaat spugen en zuigen? Een tweeluik over de Rotterdam-Shanghai connectie. China is grootste groeier - De Rotterdamse haven heeft afgelopen jaar een record van ruim 352 ton goederen verwerkt. De grootste stijgers voor Rot terdamse op- en overslag zijn Zuid-Amerika, met name Brazi lië, en Cliina. - Rotterdam verwerkt jaarlijks zeven miljoen containers. Afge lopen jaar verwerkte de de Rotterdamse haven 1,4 miljoen containers van en naar China. Dat is een groei van dertig pro cent. Die groei zal alleen maar toenemen met het vorderen van de aanleg van 's werelds grootste haven bij Shanghai. - Voor Rotterdam is China in 2004 de Verenigde Staten voor bijgestreefd als belangrijkste containerland. - Wekelijks lopen er ruim dertig lijndiensten tussen het Verre Oosten en West-Europa. Deze lijndiensten doen bijna alle maal Rotterdam aan. - Dit jaar verwacht Rotterdam drie nieuwe lijndiensten tussen West-Europa en het Verre Oosten binnen te halen. door Erwin Tuil Als het goed gaat met Shanghai, dan gaat het goed met Rotter dam. Met Shanghai gaat het de komende jaren nog beter als de nieuwe Yangshan-diepzeeha- ven vorm gaat krijgen. Twee kunstmatige eilanden worden aangelegd die met een 32-kilo- meter lange brug bereikbaar zullen zijn. Indrukwekkend, maar er zijn nog wat hordes te nemen. Wie in China Shanghai zegt, zegt branie, bravoure, handels geest en havens. De stad geldt als de etalage van het land, als het paradepaardje van de eco nomische hervormingen. De enige Chinese stad met kosmo politische uitstraling was al voor de Tweede Wereldoorlog een havenplaats van naam en faam. Nog steeds pronken de Europese kantoren en apparte mentgebouwen van de eerste veertig jaar van de twintigste eeuw langs de oever van de Hu- angpoa-rivier. Er wordt met een merkwaardig gevoel van nostalgie teruggeke ken op de periode dat buiten landse mogendheden als Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Sta ten de stad bestierden. De ge middelde levensverwachting van de Shanghainees was na melijk 27 jaar. Alleen voor Eu ropeanen en rijke Chinezen was Shanghai een stad waar mondain geleefd kon worden en waar geld gemaakt kon wor den in de havens. Nu zijn het Chinezen zelf die fors geld gaan verdienen. Shanghai, vanwege de bijzon dere positie als havenstad ook wel bekend als de Gezalfde Zoon van Peking, profiteert ten volle van de politieke connec ties in de hoofdstad. De voor malige president Jiang Zemin en de oud-premier Zhu Rongz- hi waren in de jaren tachtig res pectievelijk partijsecretaris en burgemeester van de stad. Shanghai heeft grote ambities om de grootste havenstad ter wereld te blijven. Twee eiland jes voor de kust worden door opspuiten omgeturnd tot een enorm havengebied van 90 vierkante kilometer om bij uit eindelijke voltooiing in 2020 als de Yangshan-diepzeehaven te kunnen dienen. De eilanden worden straks bereikt met de Donghai-brug van 32 kilometer, die eind dit jaar wordt opgele verd. Om het havenpersoneel dichter bij de havens te krijgen, zullen er voor 800.000 mensen woningen worden gebouwd. Als het project klaar is kan Shanghai 25 miljoen containers per jaar verwerken, ofwel ruim drie keer zo veel als Rotterdam vorig jaar afhandelde. Dat alles voor nog geen 1,4 miljard euro, ongeveer een tiende van de kosten van de Betuwelijn. Shanghai wil daarmee de poort naar China blijven. Een poten tieel lucratieve aangelegenheid zolang de Chinese economie een veelvraat van grondstoffen is en in hoog tempo goedkope goederen exporteert. Daarnaast wil de haven af van de beperkingen die worden op gelegd doordat de stad spronkelijk een rivierhaf de delta van de 6300 kilo lange Yangtze. De maxir diepte die direct voor deï bereikt kan worden is vij meter. Rotterdam heeft sitie ondermeer te danki1 de 24 meter diepte van cJ Nieuwe Waterweg waari haven de grootste schep kan. Shanghai kan straks zelfde maatje schip veru als Rotterdam. Dat verstj positie van beide havei Dat Rotterdam voor Sh; heel belangrijk blijft lijl maar er is geen garantie: Chinees die wil exporteij1 kijkt toch eerst naar de ij*1 zegt scheepsagent Gordf „Emotionele overweging goede vrienden en ouder* den zijn niet zo belangrr Toch loopt Shanghai eer dat de enorme ambitiesP helemaal uitkomen. HeiP1 port van en naar het aclf laat te wensen over. f1 De rivierschepen kunnePl van de Yangtze naar de zeehaven varen omdat af zeewaardig zijn. De vrarfJ' moet daarom worden os den voor vervoer naar Y§ han. Dat kost geld, maar Sh: gaarne bereid dit te fin: „Rotterdam heeft de ker ervaring om dit logistiel bleem aan te pakken," vertegenwoordiger van terdamse haven in Sh: Lian Ming Yue. „We dril niets op maar we biedei onze hulp." Containeroverslag bij ECT op de Rotterdamse Maasvlakte. Foto: ANP/Robbert Vos Handjeklap op de Utrechtse veemarkt. Braspenning (links) verkoopt een koe. Foto: GPD/IIngo Gotz

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6