Desinfectiemiddelen in 30 procent voedsel BINNENLAND 2 Verouderd lesmateriaal op helft van alle basisscholen Taalachterstand in vijf jaar weg te werken Sexy sterren die geen blanke Nederlander kent Referendum niet doodknuffelen Arts bepleit poldermodel voor uitzichtloze toestand Hrithik Roshan, de Brad Pitt van Bollywood Zelfmoordpoging in zwembad Voedsel- en Waren Autoriteit slaat alarm uw onderzoek r dood au pair en - Justitie stelt opnieuw aderzoek in naar de dood ;n Filippijnse au pair. Ze ed enkele jaren geleden huis van de Nuenense ie ervan wordt verdacht ij zijn echtgenote Fatima heeft vermoord. Haar lijk overschot is terugge in onder een betonnen in de woning van de broer e verdachte. De au pair i bij de arts in dienst kort verdwijning van Pana, in Eerder onderzoek leverde uitsluitsel op over de ioorzaak. Het lichaam van 3uw is gecremeerd. Ier geeft ntje (9) rijles MtEN - De politie heeft een ige inwoner van Zuidla- ïkeurd, omdat hij zijn 9- oontje liet autorijden, en zagen een auto rijden n de bestuurder nauwe- oven het stuur uitkwam, de auto was gestopt, laan de bijrijderkant een ssen man naar buiten, I aan de bestuurderskant ngetje uitstapte. Het ke- was 'al bijna 10 jaar' en ider vond het 'tijd wor- lat hij leerde sturen. ia 30 procent tenlanders rdam - Van de ruim 743 id inwoners van Amster- ebben er nog zo'n 535 ld de Nederlandse natio- it. De ruim 208 duizend olanders' hebben pas- in uit 173 verschillende i. Onder de vreemde na- iteiten is de Marokkaanse inschap met 63 duizend ïen het grootst. De Tur- aan met 37 duizend in- s op de tweede plaats, ge- door de Britten met bijna tend. eriand in pas ensie-uitgaven el - Nederland zit met zijn iie-uitgaven in de mid- oot van de 26 NAVO-lan- )at blijkt uit een overzicht t militaire bondgenoot gisteren verspreidde. De ljard euro die Nederland aan defensie besteedde, 1 uit op 1,7 procent van uto binnenlands product. voor htoffers it - Nederlanders die be- n zijn geweest bij de zee- I in Azië in december, ko- aterdag bij elkaar om te lover de gevolgen van de ui. Het Universitair Me- )entrum (UMC) in it en het naastgelegen al Militair Hospitaal I houden de bijeenkomst Wilhelmina Kinderzie- is. Volgens een woord- ;r van het UMC is uit ten met slachtoffers ge- dat er behoefte is om idere betrokkenen te pra- ar de tsunami. e kerken e kostenpost t - De kerkfusie van her en, gereformeerden en men, die vorig jaar tot de ig van de Protestantse 1 Nederland (PKN) leid- ift de PKN 800.000 euro tra uitgaven gekost. Me- rdoor heeft de kerk over an tekort van 1,1 miljoen aboekt. De kerk heeft 0 euro afgeboekt wegens iderde afdrachten van de ilijke gemeenten als ge in het afhaken van tien den behoudende her en die buiten de PKN bleven. lis chipkaart e klanten NS t - Alle 1,8 miljoen vaste 1 van de Nederlandse - vegen krijgen gratis een irt voor het openbaar Dat heeft een woord van het bedrijf gisteren De OV-chipkaart moet d jaar alle papieren trein- 5 vervangen. In 2007 et nieuwe systeem in t openbaar vervoer wor- iruikt. De invoering ver- chter niet zonder pro- 1. Een grootschalige 1 Rotterdam, die dit jaar iet beginnen, is al twee [gesteld wegens techni- ankementen. ime' meter n aftappen dam - Het energiebedrijf lindt de strijd aan met en van hennepkwekerij- inderen die illegaal 1 aftappen. Vanaf begin lijgen 100.000 Neder- huishoudens een nieu- mme' energiemeter, ee per dag kan worden tl wat een klant aan gas triciteit verbruikt. Zo kan eerder worden ontdekt. Rekenen met gulden en aardrijkskunde met DDR Balkenende vol lof over Maxima en Pavem amsterdam/anp - Ruim de helft van de basisscholen in Neder land werkt met lesmateriaal van minstens elf jaar oud. Van alle in de basisonderwijs gebruikte lesmethoden is 44 procent elf jaar of ouder. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van TNS NIPO in opdracht van de GEU, de brancheorgani satie van educatieve uitgeverij en. Aan het onderzoek deden meer dan 5000 basisscholen mee, 63 procent van het totaal. Ruim 3000 scholen werken met me thoden van tussen de elf en dertien jaar oud en ongeveer duizend gebruiken materiaal van minstens dertien jaar oud. Dat betekent dat bijna een mil joen kinderen in het gewoon en speciaal basisonderwijs les krij gen met sterk verouderde me thoden. De onderzoekers hebben de ouderdom van het lesmateriaal bepaald door de periode sinds de aanschaf ervan op te tellen bij de tijd die nodig was om het te ontwikkelen, gemiddeld drie jaar. Een lesmethode die acht jaar geleden is gelanceerd, be vat dus elf jaar oude leerstof. Van alle in het basisonderwijs gebruikte lesmethoden is 44 procent ten minste elf jaar oud, 16 procent tussen de vijftien en zeventien jaar oud, 7 procent achttien jaar of ouder en 1 pro cent 23 jaar of ouder. Zo leren meer dan 400.000 kin deren aardrijkskunde uit boe ken waarin de Sovjetunie en de DDR nog voorkomen. Lesme thoden voor rekenen zijn met de introductie van de euro op grote schaal vervangen, maar nog altijd leren 80.000 kinderen rekenen met de gulden. De methoden voor begrijpend lezen zijn redelijk actueel. 70 procent van de scholen ge bruikt materiaal van hoogstens elf jaar oud. Het nadeel van verouderde me thoden is ook, dat die geen recht doen aan ontwikkelingen in de manier van leren. Lesge ven is tegenwoordig veel meer dan vroeger gericht op het acti veren van de leerling en op in teractie. Verder lopen verou derde methoden achter op het gebied van computergebruik in de les. den haag/gpd - De achterstand die allochtone vrouwen hebben in kennis van de Nederlandse taal kan vóór 2010 worden weg gewerkt. Dat stelde de commis sie Pavem (participatie van vrouwen uit etnische minder heidsgroepen) gisteren tijdens de slotbijeenkomst in Den Haag. De commissie maakte daar de resultaten van twee jaar werk bekend. Voor de inhaalslag die allochto ne vrouwen in het Nederlands moeten maken is de komende vijf jaar driehonderd miljoen euro nodig. Tijdens de bijeenkomst werd door de politiek echter nog geen eurocent toegezegd, al be loofde premier Balkenende wel dat de aanbevelingen zouden worden 'meegenomen' bij de begrotingsbesprekingen. Van de minister-president en de mi nisters De Geus (sociale zaken) en Verdonk (integratie) - die de commissie twee jaar geleden instelden - waren er wel veel lo vende woorden. Pavem werji in juli 2003 inge steld met het doel gemeenten te helpen meer allochtone vrouwen mee te laten doen in de samenleving. Met 29 grote steden zijn daar voor concrete afspraken ge maakt. Balkenende prees vooral de dadendrang en het positivis me dat de commissie - gesym boliseerd door prinses Maxima - wist uit te stralen in een pe riode dat over het algemeen de integratie in Nederland juist leek te stagneren. Hij riep op meer open te staan voor de nieuwe Nederlanders: „Integratie moet van twee kan ten komen. We moeten niet al leen de antwoorden geven, maar ook de vragen stellen. Ons verdiepen in de cultuur van de ander. Want wat weten we daar eigenlijk nog weinig vanaf." De minister-president sugge reerde om een instituut in het leven te roepen - zoals het Goe the instituut - om de Arabische cultuur over het voetlicht te brengen. De ministers Verdonk en De Geus beloofden op hun beurt plechtig dat de succesvol le erfenis die Pavem achterlaat niet in een bureaulade zal ver dwijnen. „U kunt er van op aan dat we gestaag voort zullen bouwen op het door u gelegde fundament", aldus Verdonk. Prinses Maxima kon alleen maar over haar buik wrijven en lachen om de vraag wat ze zelf hierna gaat doen. Acteur/regisseur Feroz Khan is één van de sterren die op het UFA Awardsgala is afgekomen. Net als veel collega-sterren werd hij gisteren op Schiphol begroet door een dolenthousiaste menigte. Foto: United Photos/Rob Hendriks OPINIE door Coen Polack schiphol - „Ik heb Hrithik Ros han aangeraakt! Ik heb Hrithik Roshan aangeraakt!" Een meis je stuitert dolgelukkig door aan komsthal 4 en gilt het uit met haar vriendinnen. Hrithik Ros han, één van de meest begena digde mannen van India, Mep zojuist voor haar neus voorbij naar zijn limousine en met een uitgestoken hand bereikte ze wat ieder ander meisje ook wil de: Hrithik, de droomman, aan raken. Deze dagen komt een constan te stroom Indiase filmsterren op Schiphol het vliegtuig uit, want dit weekeinde worden in Amsterdam de filmprijzen van de International Indian Film Academy, oftewel de 'Indiase oscars', uitgereikt. Langs de ro de loper staan fans te wachten, te gillen, te wachten, te fotogra feren, te wachten en nog maar wat te gillen, want ook al kent geen blanke Nederlander deze sterren - en als het gezicht een belletje doet rinkelen dan zijn de Indiase namen voor veel mensen moeilijk te onthouden - onder Nederlanders van In diase, Hindoestaanse, Suri naamse en in mindere mate Turkse en Marokkaanse af komst behoren Hrithik Roshan en bijvoorbeeld ook Shahrukh tot de meest sexy mannen van de aardbol. „Hrithik is de Brad Pitt van In dia", zegt Narwan uit Arnhem. En net als toen Brad Pitt en George Clooney vorig jaar in Nederland waren, staan hier op Schiphol dus ook honderden puntgaaf opgemaakte meisjes hun kelen schor te schreeuwen als Hrithik door de schuifdeu ren van de bagagehal de rode loper opstapt. Als je er in Holly wood uitziet als Hrithik Ros- han, dan word je in het huidige politieke klimaat hooguit gety- pecast als terrorist of anders zins als buitenlandse bad guy, terwijl deze man in India de sterren van de hemel zingt en danst in mierzoete liefdesscè nes. Narwan gaat verder: „Ik heb al zijn films gezien en dat zijn er inmiddels best veel. Meestal kijk ik ze-op dvd, maar in Den Haag is een bioscoop waar ik ook wel eens kom. Eigenlijk valt de opkomst hier op Schiphol me wel een beetje tegen, maar misschien wordt het in de loop van de dag drukker." Toch staan er zeker vijfhonderd mensen de sterren op te wach ten. Ook bij minder bekende acteurs is het publiek razend enthousiast. Ze worden tussen het binnenwandelen van de verschillende sterren dan ook getrakteerd op een opzwepend programma vol Indiase cult en cultuur. Op videoschermen flik kert een extatische mix van zwierige scènes uit klassieke producties uit het zogenaamde Bollywood - Bombay en Holly wood gemixt - een term die on der fans als een vies woord be schouwd wordt; het gaat hier om Indian cinema. Een dansgroep komt met typi sche filmchoreografie en prompt waan je je in een India se film. In die films is het na melijk doodgewoon dat de hoofdpersonen zich op de vreemdste plekken aan zang en dans overgeven: in dat perspec tief is het luchthaven decor zo raar nog niet. Voor Sharmila en Aarti uit Rot terdam is dit feestje pas het be gin van een weekend vol India se film. „We gaan ook naar de cricketmatch", zegt Sharmila. In het Olympisch Stadion strij den twee ploegen van filmster ren tegen elkaar in een wed strijd van Indiaas sport num mer 1cricket. Krithik doet niet mee, hij heeft zijn hamstrings geblesseerd, zo vertrouwde hij de menigte toe. Sharmila: „Maar ik had hem wel willen zien. Hij heeft de mooiste ogen, maar ook het mooiste lichaam van allemaal." door Frank Zuijdam Referenda leveren altijd een ant woord op, wist de Franse presi dent Mitterand al, maar bijna nooit op de gestelde vraag. Vol op reden dus om op de hoede te zijn als politici enthousiast zijn over de volksraadpleging. Het CDA en de WD zijn onver wacht positief over het referen dum. Na jarenlange obstructie heet het referendum nu een 'belangwekkend instrument voor staatkundige vernieuwing' te zijn. Hun plotselinge enthou siasme wordt vooral ingegeven door het 'levendige debat' dat het referendum over het grond wettelijk verdrag van de EU bij de bevolking heeft losgemaakt. Na deze steun uit onverwachte hoek, zegde Femke Halsema van Groenlinks meteen toe om opnieuw met een initiatiefwet voor een correctief referendum te komen. Niet in de laatste plaats, omdat de kans groot is dat het voorstel wordt aanvaard nu nagenoeg alle politieke par tijen zich achter het referen dum hebben geschaard. Verheugend nieuws, zou je zeg gen. Een referendum is immers een mooi instrument om de burger meer bij de politiek te betrekken. Het geeft hen de mogelijkheid hun stem te laten horen en - belangrijker nog - directe invloed uit te oefenen. Een aardig neveneffect is dat het debat uitlokt. Voor- en te genstanders gaan zich roeren en burgers worden gedwongen tot een standpunt. Kortom, een prachtig instrument om de kloof tussen burger en politiek te slechten. Toch is enige terughoudend heid op z'n plaats. Want een re ferendum genereert misschien wel een levendig debat, maar zorgt het ook voor een zmvol debat? Een aantal mechanis men draagt in ieder geval niet bij tot een zinvolle discussie. Om te beginnen biedt het refe rendum slechts de mogelijk heid tot een ongemotiveerd 'ja' of 'nee'. Discussie over aanpas sing van een beleidsvoornemen op onderdelen - een wijdver breid politiek gebruik - is bij een volksraadpleging niet mo gelijk. Dus wat te doen als je het voorstel op zich een verbetering vindt, maar bijstelling op pun ten noodzakelijk acht? Een meer genuanceerde discussie behoort niet tot de mogelijkhe den. Veel maatschappelijke vraag stukken zijn zeer complex, waardoor doorzettingsvermo gen nodig is voor een afgewo gen oordeel. Dan laat ik het buitenissige jargon van veel be leidsstukken nog buiten be schouwing. De vraag blijft of veel mensen de moeite nemen alle ins en outs van een kwestie te doorgronden. Waarschijnlijk niet. De meesten gaan af op wat zich in hapklare brokken (lees: propaganda van voor- of tegen standers) via de media aandient met als gevolg dat het debat be staat uit 'sweeping statements', en weinig diepgang kent. Hoe representatief is een refe rendum eigenlijk? De opkomst bij verreweg de meeste Neder landse referenda is bijzonder laag (de hoge opkomst bij het referendum over de EU-'grond wet' is de uitzondering op de regel). De opkomst is vaak zo laag, dat de uitslag er niet toe doet. Zo konden burgemeester en wethouders van Amsterdam in 1997 de overduidelijke stem (65 procent) tegen de Noord- Zuidlijn naast zich neerleggen, omdat de opkomst maar 22 procent was. Niet ten onrechte, want is het referendum dan nog wel een betrouwbare graadmeter? Daar komt nog bij dat een refe rendum vaak wordt aangegre pen (of misbruikt) om de me ning over een ander onderwerp te ventileren. Zo is niet hele maal duidelijk of bij het EU-re- ferendum de meerderheid nu echt tegen het grondwettelijk verdrag heeft gestemd, of dat het een mooie gelegenheid was om onvrede te uiten over de euro, de mogelijke toetreding van Turkije en de onzichtbaar heid en ondoorzichtigheid van de Europese politiek. Dat bijna negentig procent van de referenda een 'tegen' ople vert, kan erop duiden dat het bovenal een middel is om alge mene onvrede over politiek en bestuur te uiten. Of zoals de Franse president Mitterand het uitdrukte, 'een referendum le vert altijd een antwoord op. maar bijna nooit op de gestelde vraag'. Dit hoeft niet te betekenen dat we er nooit gebruik van moeten maken. Wel is terughoudend heid op z'n plaats, omdawie uitslag van een referendum heel gemakkelijk een vertekend beeld van de communis opinio geeft. Een meer principiële kantteke ning is dat een referendum de burger pas bij de politiek be trekt als de besluiten al zijn ge nomen, waardoor de rol van de burger wordt beperkt tot die van kiezer. In dit licht kan het referendum ook worden gezien als een mooie gelegenheid voor politici om hun verantwoorde lijkheid te ontlopen. Ik ben dus op mijn hoede als politici (plots) het referendum gaan doodknuffelen. Frank Zuijdam is beleidsmedewerker bij de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. J hoogezand/anp - Tientallen kinderen hebben woensdagmiddag in een zwembad in het Groningse Hoogezand gezien hoe een 35- jarige man uit die plaats probeerde zelfmoord te plegen. Dat heeft de gemeente Hoogezand gisteren gemeld. Volgens een woordvoerder waren er ongeveer tachtig basisscholie ren in het water, toen de man aan de rand van het zwembad pro beerde zijn polsen door te snijden. Het personeel haalde de zwem- mertjes meteen uit het water. In de kantine hebben ouders en me dewerkers hen opgevangen. Volgens een zegsman van de gemeen te waren de kinderen 'behoorlijk overstuur'. Omdat de politie en het zwembad 's avonds telefoontjes kregen van verontruste ouders, heeft burgemeester Salet een telefonische hulplijn ingesteld. De gemeente heeft inmiddels alle scholen in Hoogezand over het voorval geïnformeerd. De man ging er na zijn zelfmoordpoging vandoor, maar kon later op de dag door de politie worden aangehouden. Hij laat zich vrij willig opnemen in een kliniek in Groningen. Nijmegen/ANP - Een patiënt die in een vegetatieve toestand terechtkomt, is het meest gebaat bij een tijdig en waardig einde, bijvoorbeeld door het staken van sondevoeding. De arts voorkomt daar mee ook een uitzichtloze toestand voor de naaste familie, wier lijden onbe schrijflijk is. Dat zegt verpleeghuisarts J. Lavrijsen die gisteren aan de Radboud Universiteit in Nijmegen promoveerde op een onder zoek naar de behandeling van patiënten in vegetatieve toestand in Nederlandse verpleeghuizen. Hij lanceerde het begrip 'medisch poldermodel' voor de door hem bepleite werkwijze van zeer inten sief overleg tussen artsen en familie van de patiënt in een tijdig stadium. „Een vegetatieve toestand wil zeggen dat een patiënt wel zijn ogen open heeft, maar verder op geen enkele prikkel rea geert. Dat is een andere conditie dan co ma of verlaagd bewustzijnsniveau. Naar die laatste groep gaan we vervolgonder zoek doen", zegt Lavrijsen. „De vegetatieve toestand ontstaat naar mijn mening door medisch handelen. Mensen komen na een zwaar ongeluk of herseninfarct in een heel slechte condi tie in het ziekenhuis terecht. Door medi sche technieken blijven zij in leven, maar zonder uitzicht op contact. Vervol gens kunnen ze nog jaren in die toe stand blijven, terwijl hun bestaan uit zichtloos is en loodzwaar voor de fami lie. Ik vind dat de behandelend arts de verantwoordelijkheid heeft en moet ne men, om te besluiten de behandeling te staken, waarna een waardig en pijnloos einde mogelijk is. Stoppen met sonde voeding is beslist geen horrorscenario zoals wel eens wordt beweerd." In Nederland bevinden zich ongeveer dertig mensen in een vegetatieve toe stand. Het merendeel van hen is vrouw. Gemiddeld blijven vegetatieve patiënten nog zes jaar in leven, maar een van de dertig patiënten wordt al meer dan 20 jaar verzorgd. De mensen sterven door complicaties zoals infecties. Het onderzoek van Lavrijsen begon toen in Nederland in het begin van de jaren negentig grote ophef ontstond over de voorgenomen levensbeëindiging van Ineke Stinissen, een vegetatieve vrouw uit Haaksbergen. Aan het eind van zijn onderzoek maakte Lavrijsen de commo tie in de VS rond de dood van Terry Schiavo mee. „Ik hoop dat mijn bevin dingen er voor zorgen dat niet elke cul tuur in de wereld zijn eigen Stinissen- of Schiavo-dilemma moet doormaken. Want intensieve zorg moet het uitzicht loze voorkomen en het zinvolle doen. den haag/anp - Levensmiddelen bevatten vaak resten van desin fectiemiddelen. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) vond in ruim 30 procent van de onder zochte producten sporen van schoonmaakspullen. In 8 procent van de gevallen bleek de maxi maal toegestane hoeveelheid overschreden, maakte de autori teit gisteren bekend. Fabrikanten van levensmidde len gebruiken middelen als chlooramine-T, zogenoemde quats (bepaalde ammoniakver- bindingen) en chloor-isocyan- zuur om de verwerkingsmachi nes en apparatuur te ontsmet ten. De machines moeten na afloop goed worden nage spoeld met water, maar dat ge beurt geregeld niet of niet goed genoeg, constateert de VWA. Vooral de quats worden vaak teruggevonden in voedsel: bijna in eenderde van de 7851 onder zochte monsters. In garnalen, geslagen room en ijs overschre den resten van dit schoon maakmiddel soms meer dan tien keer de Europese norm. Van de 49 onderzochte garna- lenproducten bevatte ruim een kwart veël meer quats dan toe gestaan. Bij de slagroompro ducten ging 23,1 procent over de schreef. In 10 procent van 23588 mon sters, die in 2003 en 2004 on derzocht werden, vonden de inspecteurs sporen p-TSA, de stof die achterblijft na ontsmet ting met chlooramine-T. Wanneer etenswaren te veel resten desinfectiemiddelen be vatten, kunnen mensen daar ziek van worden. Quats kunnen onder meer irritatie van het darmkanaal veroorzaken en ef fect op lever en nieren hebben. Voorzitter Paul Rosenmöller verwelkomt prinses Maxima bij de laatste vergadering van de commissie Pavem. Foto: ANP/Rick Nederstigt

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5