AIVD'ers in gevaar door terreurstudie DENNIS BINNENLAND 1 Donner: Geen experimentele status Den Engh VNG niet onder de indruk van ambtenarenacties Hoe De Geus meer en meer alleen kwam te staan ïburgeringstoets in uitenland vertraagd Man wint 4,6 an in casino oortvluchtige recht voor hof elschoppers een hooligans' ugdzorg haalt [inderen weg et-verdachten Bt blinddoeken litie arresteert nde oplichters Nederlandse vliegtuigen naar Darfur Onderwijsbond wil één ministerie voor educatie 'Informanten ondergedoken' fe(male) rrARD - Een inwoner van Sit- jd heeft in het casino van Val- inburg de megajackpot van jna 460.000 euro gewonnen, de gelukkige winnaar zijn jg heeft geslagen met de mi- male inzet van dertig cent is iduidelijk. In de vestigingen n Holland Casino staan 140 eelautomaten die zijn aange- Dten op de Jackpot, met een inimale uitkering van een n. De megajackpot valt zo'n skeer per jaar. ode vrouw in ioning Utrecht iicHT - De politie heeft in een ining in Utrecht het lichaam ronden van een 92-jarige juvv. Ze is vermoedelijk door n misdrijf om het leven geko- :n. „De identiteit van het chtoffer is bekend maar die irdt nog niet prijsgegeven idat we eerst de familie op de ogte willen brengen." De po- e is een buurtonderzoek be nnen en duikers van de indvveer zoeken in de omge- g naar een wapen. nhem - Het gerechtshof in nhem begint op 22 juni met zaak tegen een 29-jarige Drtvluchtige verdachte uit dan. De man is door de ihtbank in Almelo veroor- eld tot 16 jaar cel wegens de )ord op zijn ex-echtgenote risse van der Burg. Hij is met 13-jarige dochtertje Isra naar ië gevlucht. Ook een mede- dachte, een 31-jarige vrouw Den Haag, moet voor het verschijnen. Zij kreeg 5 jaar jelegd omdat zij heeft mee- lolpen aan de ontvoering. haag - Noem relschoppers d voetbalwedstrijden voort- igeen hooligans meer, maar bleemsupporters. Dit plei- ii hield brigadier Blauw gis- en tegen de sport- en justi- roordvoerders in de Tweede ner. Blauw is als politieman time bezig met supporters PSV. Hij heeft gemerkt dat bleemsupporters het predi- t hooligan als een geuzen- im beschouwen. sterdam - Bureau Jeugdzorg ft gisteren in Amsterdam ze- kinderen weggehaald bij 1 vader omdat hij hen niet r school wil sturen. Een tste kind, dat niet aanwezig zal ook uit huis worden laatst. De man staat in Am- dam bekend als de stadsno- de en woonde met zijn kin- en in caravans op een no- denkamp voor de poorten de gekraakte scheepswerf VI. De kinderen zijn inmid- al bijna drie jaar niet meer r school gegaan. haag - Arrestatieteams van olitie mogen niet-verdach- tijdens een inval niet meer 1 ddoeken. Ze mogen hen t in de boeien slaan. Minister ikes (Binnenlandse Zaken) digde gisteren in de Tweede ner aan dat hij de manier n rop deze dwangmiddelen j, den gebruikt, expliciet in de wil vastleggen. terdam - De politie heeft de lopen maanden drie Am- lammers gearresteerd die erdenkt van ruim 160 mis ten. De verdachten hadden' Vooral gemunt op 65-plus- en gaven zich uit voor me- erker van bedrijven als de bank en NUON. De politie t tot nu toe veertig zaken Iwerkelijk aan het trio kun- linken. vrijdag 10 juni 2005 den haag/gpd - Minister Donner Justi tie) peinst er niet over om justitiële in richting Den Engh in Den Dolder een experimentele status te geven. Met zo'n positie zou Den Engh de wet kunnen omzeilen. Er liggen volgens Donner harde afspra ken dat de inrichting zich moet houden aan de Beginselenwet voor het gevange niswezen, waarin de rechten van jonge ren in gevangenissen zijn gewaarborgd, ook als dit gevolgen heeft voor de onor thodoxe behandelmethode die Den Engh hanteert. Den Engh mag niet lan ger de wet ontduiken door bijvoorbeeld jongeren contact met hun advocaat of familie te onthouden. „Ik weiger Den Engh een carte blanche te geven voor de komende jaren", aldus Donner gistermiddag in de Kamercom missie van justitie. Donner wil de ko mende tijd met de jeugdgevangenis in overleg over hoe de behandelmethode overeind kan blijven binnen de wettelij ke kaders. Het belang van de pupillen staat voor Donner voorop, niet het be lang van een justitiële instelling of de ge hanteerde methodiek. PvdA-Kamerlid Kalsbeek is de vaagheid rondom Den Engh beu. Ze wil een dui delijk antwoord op de vraag of de groepsmethodiek van Den Engh effec tiever is dan traditionele opsluiting. Een Kamermeerderheid eist op korte termijn meer helderheid van Donner. De minister zegt dat er duidelijke werk afspraken zijn gemaakt waarmee Den Engh uit de voeten kan binnen de ka ders van de wet, terwijl de instelling zelf zich met handen en voeten gebonden voelt. De regeringspartijen CDA, WD en D66 scharen zich vierkant achter de groeps- methode van Den Engh. WD-Kamerlid Orgu stelde evenwel dat de methodiek heilig is maar niet per se verbonden hoeft te zijn aan Den Engh.Als interne problemen uitvoering van de Den Engh- methode dwarsbomen, heb ik er geen probleem mee die onder te brengen bij een andere jeugdinstelling." Den Engh is momenteel met Glenn Mills in Wezep in gesprek over samenwer king. Ze denken er onder meer over om samen een traject voor veelplegers en nazorg voor pupillen te ontwikkelen. Glenn Mills is vooral geïnteresseerd in de maritieme en de logistieke opleiding van Den Engh in Ossendrecht. De pupil len leren tijdens hun verblijf aldaar om op een vissersschip te werken. Beide instellingen werken met een expe rimentele, militairistische aanpak van criminele jongens. Den Engh richt zich op zwakbegaafde jongeren, Glenn Mills op normaal be gaafde jongens met ernstige gedragspro blemen. FNV-voorzitter Jongerius spreekt de stakende ambtenaren toe. Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/anp - De Nederlandse ge meenten zijn gisteren niet gezwicht voor acties en dreigende taal van de ambte narenvakbonden. In het hele land leg den ambtenaren, brandweerlieden en vuilnisophalers het werk neer. Meer dan 10.000 actievoerders verza melden zich voor een manifestatie op het Museumplein in Amsterdam maar de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) was niet onder de in druk. Het zijn de bonden die de gesprekken boos hebben verlaten, beargumenteerde onderhandelaar Sjerps van de VNG gis teren. Als ze weer willen praten zijn ze welkom. Actiecoördinator Wiechmann en FNV-voorzitter Jongerius reageerden een stuk enthousiaster op de animo en opkomst. De vakbonden telden 20.000 actievoer ders op het Museumplein, terwijl de po litie en gemeente niet verder dan de helft kwamen. Initiatiefnemers Abvaka- bo FNV en Publieke Zaak (CNV) hopen dat de werkgevers alsnog tegemoet ko men aan hun eisen maar zijn daar niet optimistisch over. „En als de gemeenten niet in beweging komen, volgen meer acties", aldus Wiechmann. Jongerius kreeg veel bijval tijdens een toespraak, waarin ze de werkgevers in de collectieve sector stevig aanpakte. Ze verwijt de VNG dat acht maanden na het najaarsakkoord nog geen CAO is afge sproken terwijl dat voor miljoenen werknemers in andere branches wél luk te. „Nu staan we hier weer. Het kabinet houdt zijn hand op de knip. De gemeen ten geven hun geld liever uit aan kostba re plannen dan aan jullie." De VNG wil onder meer het functioneel leeftijdsontslag voor fysiek zware beroe pen afschaffen en biedt maximaal 0,6 procent loonsverhoging. Vooral het stadsvervoer in Amsterdam en Utrecht en in mindere mate Rotter dam werd gisteren getroffen door het brussel/anp - Nederland doet mee met de NAVO-operatie in Sudan. Nederland zal enkele vluchten uitvoeren om Afri kaanse soldaten te vervoeren naar het spanningsgebied Dar fur. Minister Kamp (Defensie) heeft dat gisteren gezegd bij een NAVO-vergadering. Om hoeveel vluchten het gaat, kon Kamp nog niet zeggen. Nederland heeft C-130 Hercu lestoestellen en DC-10 perso nen- en vrachttoestellen be schikbaar voor de vluchten. An dere landen die meedoen zijn Frankrijk, Canada en de VS. Ze vervoeren binnen enkele weken ongeveer 5000 Afrikaanse sol daten naar het crisisgebied. utrecht/anp - De Algemene Onderwijsbond (AOb) wil één minis terie voor educatie. Alles wat jeugd en jongeren betreft, zou onder één minister moeten vallen. Momenteel bemoeit een handvol de partementen zich daar mee. De AOb bepleit dat in het Onderwijs blad, dat deze week gewijd is aan de basisschool die 20 jaar be staat. „De basisschool is beter dan ooit", zegt Liesbeth Verheggen, bestuurder van de AOb. „Maar we weten dat het nog beter kan." Zo vindt de AOb dat de zogeheten voorschool voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar onderdeel moet worden van de basisschool. Verder bepleit de bij de FNV aangesloten bond investeringen in delft/gpd - De AIVD heeft de voorbije maanden diverse agen ten en informanten om veilig heidsredenen laten onderduiken of ondergebracht in bescher mingsprogramma's. De 'bron nen' liepen gevaar nadat infor matie over terrorisme-onderzoe- ken via Justitie en politiek naar buiten was gekomen. Alle bron nen die zijn beveiligd, waren be trokken bij onderzoeken naar terrorisme en radicale moslims. Dat zei het hoofd van de AIVD, Van Hulst, gisteravond in de kantlijn van de zevende Willem van Oranjelezingen in Delft. Van Hulst was een van de spre kers op deze bijeenkomst, die gewijd was aan het thema 'poli tiek geweld'. In zijn rede meldde de AIVD- baas dat zijn dienst de laatste maanden, vooral na de moord op Theo van Gogh op 2 novem ber 2004, veel informatie heeft gedeeld met justitiële autoritei ten. „De consequentie daarvan is ook geweest dat menselijke bronnen bekend werden of dreigden bekend te worden en in veiligheid moesten worden gebracht", aldus Van Hulst. Desgevraagd meldt de AIVD dat zowel agenten als informanten van de dienst zijn beveiligd. Agenten zijn mensen die zich op verzoek van de AIVD in be paalde kringen begeven, in dit geval die van extremistische moslims. Informanten zijn mensen die al in bepaalde mi lieus actief zijn en op verzoek van de AIVD informatie door spelen. Exacte aantallen over beveiligde spionnen en tipge vers noemt de dienst niet. De AIVD wil slechts melden dat het gaat om 'enkelen'. De beveili ging heeft alles te maken met de vrees voor repressailles uit radicale moslimmilieus, waar de bronnen voor hun geheime inlichtingenwerk verkeerden. Mensen die in het geheim voor de overheid werken als spion, tipgever, informant of infiltrant kunnen op allerlei manieren worden beveiligd. Ze kunnen persoonsbeveiliging krijgen of worden ondergebracht op een geheim onderduikadres. Ook zijn er speciale beschermings programma's, waarbij het zelfs mogelijk is de bedreigde per soon een nieuw bestaan elders te bieden met een nieuwe iden titeit. Uit de rede van Van Hulst wordt ook duidelijk dat in een aantal gevallen infiltranten langdurig en in het diepste ge heim actief waren in het hol van de leeuw. Het zou gaan om 'in jaren opgebouwde kwetsba re informatieposities'. Volgens het AIVD-hoofd zijn 'langduri ge, offensieve agentenoperaties' tegenwoordig dagelijkse kost voor de dienst. „Het heeft niks te maken met gebruik van ge weld of wapens. We hebben geen license to kill", alldus een woordvoerder. Ingewijden melden dat de menselijke bronnen van de AIVD voor een belangrijk deel ook 'gerund' worden door functionarissen van de Regio nale Inlichtingendiensten (RID) Die zijn al langer druk doende om informanten en agenten te werven en te runnen, vooral Marokkanen van de tweede en derde generatie. (advertentie) protest. In Amsterdam en Utrecht reden sinds middernacht geen bussen, trams en metro's. In Rotterdam legden werk nemers van vervoersmaatschappij RET het werk na de ochtendspits enkele uren neer. De meeste reizigers hadden met de werkonderbrekingen rekening ge houden. Stakingen op de gemeentehuizen leid den niet tot gesloten loketten maar hooguit tot een beperkte dienstverle ning. Wel draaiden veel brandweerlie den een zondagsdienst. Dat leidde voor zover bekend niet tot ongelukken. On der meer in Breda en Amsterdam bleef het huisvuil een dag liggen. huisvesting, computers en onderwijsmethoden. Aanleiding voor de basisschool was het grote aantal zittenblijvers na de overstap van de kleuterschool naar klas 1. In 1985 lag dat op 11 procent, in 2005 doet 2,4 procent groep 3 over of blijft een jaar langer in groep 2. De invoering van de basis school ging destijds gepaard met veel verzet. De onderwijsbonden waren in principe voor, maar boycotten uiteindelijk de operatie omdat zij het als een bezuiniging zagen. „Toch heb ik mij nooit bitter uitgelaten over de protesten", zegt voormalig CDA-onder- wijsminister Deetman in een interview. SALE UP TO 50% OFF of these top fashion brands: Armani Collezioni Armani Jeans Hugo Boss Polo Ralph Lauren Tbmmy Hilfiger D&G Corneliani Scapa Spoils Brax Claudia Strater... ...and so much more! "Beste winkel van Leiden" Haarlemmerstraat 175 Leiden haag/gpd - Importbruiden andere nieuwkomers hoe- voorlopig nog geen taal- en irgeringsexamen in hun ei land af te leggen. Het is on- elijk of de spraakcomputer le test moet afnemen goed tioneert. Dat schrijft minis- 'erdonk (Vreemdelingenza- in een brief aan de Tweede ler. nieuwe inburgeringstoets per 1 juli worden inge- d. De bedoeling is dat im- fónten in hun eigen land toets doen die per telefoon li afgenomen door een puter. Als de persoon in 'tie de toets niet haalt, mag 'f zij niet naar Nederland 'en. Er bestaat wel herkan singen, maar dat is vrij prijzig, want de toets kost 350 euro. Het probleem zit in de software voor spraakherkenning. Er is geen programma op de markt dat zijn betrouwbaarheid al heeft bewezen, dus is voor dit doel een speciaal programma ontworpen. De Tweede Kamer eiste van Verdonk dat het pro gramma foutloos werkt. De Ka merleden vrezen anders een stroom van juridische procedu res van immigranten die voor de test gezakt zijn omdat de computer niet goed werkt. De tests met het nieuw ontwik kelde programma duren langer dan verwacht. De minister ver zekert echter dat uitstel geen af stel betekent. den haag/gpd - Aart Jan de Geus moet zich hoe langer hoe eenzamer voelen de laatste tijd. De minister van sociale zaken lijkt nergens meer medestan ders te hebben. Symbolisch was het feestelijke jubileum van de Sociaal Econo mische Raad (SER) vorige maand. Hoewel het De Geus is die altijd namens het kabinet met de SER onderhandelt, was hij niet uitgenodigd om een praatje te houden. Op de val reep werd besloten dat dat wel een erg groot affront zou zijn en werd hij tussen twee andere sprekers in gewurmd. Het zal De Geus niet lekker zit ten. Zijn belangrijkste overleg partners bij de vakbeweging en werkgeversorganisaties laten niet na overal te verkondigen dat ze de CDA-minister zwak vinden. In het kabinet botste hij meer maals met zijn collega's Zalm en Brinkhorst. En in de Tweede Kamer zetten de regeringspar tijen CDA, WD en D66 het mes in zijn belangrijkste taak uit het regeerakkoord: de nieuwe WAO. Toen hij in 2002 aantrad op So ciale Zaken onder Balkenende- I, zag het er nog zo florissant uit voor De Geus (1955). Hij werd het linkse geweten in een rechts kabinet genoemd. Een oud vakbondsman die ten tijde van Foto: GPD/Harmen de Jong de kabinetten-Lubbers zijn CDA-lidmaatschap had opge zegd uit onvrede met de harde bezuinigingen. Zijn kunde werd zo hoog aangeslagen, dat hij na het vertrek van LPF-minister Bomhoff diens ministerie van volksgezondheid er 'gewoon 4 even bij deed'. Hier en daar werd hij zelfs getipt als de op volger van CDA-leider Balke nende. Die goodwill verloor hij echter snel. Op geen departement werd de afgelopen jaren zo veel bezuinigd als op het zijne: meer dan 10 miljard euro. De sociale zekerheid ging op de schop, waardoor hij voor de buiten wacht het gezicht werd van een hardvochtig bezuinigingsbe leid. De Geus kon daar lastig mee overweg. Enerzijds omdat hij het wel degelijk eens was met de hervormingen in de sociale zekerheid, anderzijds omdat hij binnen het kabinet weinig steun kreeg voor de zaken die hij wél anders wilde aanpakken. Keerpunt was de ruzie over de bezuinigingen op de WW in au gustus 2003. Zalm wilde die hoe dan ook doordrukken, De Geus was mordicus tegen. Maar achter de schermen was zijn eigen partij leider en premier Balkenende allang bereid tot een compro mis. Uiteindelijk kwamen de bezui nigingen op de WW er alsnog. En ook kon hij tot zijn woede minister Brinkhorst niet tegen houden, die ondanks beloftes in de ministerraad bleef roepen dat de AOW-leeftijd omhoog moet naar 67 jaar. De relatie met de sociale part ners verslechterde ook snel. Zij hadden met De Geus een me destander binnen het kabinet verwacht, maar dat viel tegen. Met de oud-CNVer viel niet te soebatten over een onsje meer of minder. Zijn visie op de toekomst van de sociale zekerheid liet hij niet los. Bij het grote conflict tussen vakbeweging en kabinet vorig najaar ging FNV-voorzitter De Waal veelbetekenend met Zalm onderhandelen om eruit te ko- Nederlander vast voor verdwijning Amerikaanse (18) oranjestad/anp - Een 17-jarige Nederlander is gisteren aange houden in Oranjestad op Aru ba. De politie verdenkt de jon geman van betrokkenheid bij de vermissing van een 18-jarige Amerikaanse scholiere. De jon gen is de zoon van een Neder landse rechter die al enkele ja ren op Aruba werkt. In de ver dwijningszaak zijn ook twee Su rinaamse broers van 18 en 20 jaar aangehouden. De drie zijn eerder gehoord als getuige in de zaak omdat zij de vermiste Na- talee Holloway altipitsten had den gezien. Inmiddels zijn de drie verdachten, bevestigt de onderzoeksleider van de politie. De 18-jarige Holloway ver dween tien dagen geleden aan het eind van een reisje met ruim 120 schoolgenoten. Het drietal zegt Holloway vorige week zondag naar haar hotel te hebben gebracht, na een avondje stappen. Een dag later kwam de scholiere niet opda gen voor haar vlucht naar huis. Het openbaar ministerie gaat ervan uit dat Holloway niet meer leeft. De advocaat van een van de bewakers bevestigt dat zijn cliënt wordt verdacht van onder meer 'ontvoering met de dood tot gevolg hebbende'. Op Aruba wordt nog steeds met man en macht naar de scholie re gezocht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3