GESPREK VAN DE DAG Sylvie en Rafael in La dolce vita Sudoku-rage verovert de wereld 3 9 7 6 4 6 9 6 7 1 4 2 6 7 9 4 3 5 6 1 4 9 7 7 9 2 1 3 2 4 2 9 8 5 Flipje trekt ten strij< tegen vet en zoetighi MENSELIJK 'Weddingplanners' verzorgen glamourhuwelijk in Italiaanse sferen Idols zint op Martijn Krabbé Bureaucraat van de maand i i vrijdag ÏO juni 2005 Een voorbeeld van een (gemakkelijke) sudoku. Illustratie: CPD Eind jaren zeventig werd hij in een Amerikaans blad met logische puzzels gepubliceerd. In 1984 werd hij heront dekt in Japan en op slag een hit. Inmid dels staat hij in vrijwel alle gerenom meerde en niet zo gerenommeerde Britse kranten, in de New York Post, de Sydney Morning Herald en Die Zeit. De sudoku-puzzel verovert de wereld stor menderhand. Je hebt er alleen maar potlood en papier voor nodig. En een gummetje op zijn tijd. De sudoku-rage in Groot-Brittannië begon op 12 november vorig jaar, toen The Times als eerste deze cijfer- puzzel introduceerde. The Daily Mail volgde drie dagen later. En nu staat hij in The Daily Telegraph, The Indepen dent, The Sun, The Daily Mirror en The Guardian. Waarbij deze laatste krant claimt de enige echte, met de hand in Japan gemaakte sudoku's af te drukken en geen door de computer gefabriceerde puzzels. The Times heeft ze inmiddels in categorieën on dergebracht: op maandag is er een gemakkelijke, op dinsdag een medi um, op woensdag een moeilijke en op donderdag en vrijdag een 'fien dish', een ronduit gemene. Het principe is simpel. In een 81 veldjes tellend vierkant, onderver deeld in negen sub vierkant) es van drie bij drie, moeten horizontaal en verticaal de cijfers 1 tot en met 9 wor den ingevuld. Daarbij mag op geen enkele horizontale of verticale lijn of binnen één van die sub vierkant) es tweemaal hetzelfde cijfer voorkomen. Een aantal cijfers is aan het begin al gegeven, daarna is het een kwestie van invullen en wegstrepen. Er komt geen reken- of wiskunde aan te pas, alleen pure logica. Het was de Japanse puzzelgigant Nikoli die de sudoku ontdekte in het Amerikaase blad Math Puzzles and Logic Problems, waarin hij onder de naam Number Place was afgedrukt. Nikoli introduceerde de puzzel in 1984 in Japan, aanvankelijk onder de naam 'suuji wa dokushin ni kagiru', wat zoveel betekent als 'het nummer is beperkt tot één'. Later werd de naam afgekort tot sudoku, waarbij su voor nummer staat en doku voor al leen. De puzzel werd in Japan vooral zo populair, omdat het Japanse alfa bet zich slecht leent voor klassieke puzzels als het kruiswoordraadsel. De echte oorsprong van de sudoku gaat verder terug in de tijd. Het was de briljante Zwitserse wiskundige Leonhard Euler (1707-1783) die het zogeheten 'Latijnse vierkant' te voor schijn toverde, een in veldjes ver deeld vierkant, waarin horizontaal noch verticaal hetzelfde getal twee keer op dezelfde lijn voorkwam. Bij de sudoku is er de onderverdeling in de negen sub vierkant) es aan toege voegd. Wereldwijd staat de puzzel inmiddels bekend als de 'Kubus van Rub ik van de eenentwintigste eeuw'. Het was de Nieuw-Zeelander Wayne Gould die de sudoku-rage in Groot- Brittannië ontketende. Terwijl hij in 1997 in Tokyo was, stuitte hij bij toe val op een sudoku-puzzelblaadje. „Zodra ik het raster met de lege veldjes zag", vertelde hij in The Guardian, „kwam ik in de verleiding om ze in te vullen." Zes jaar lang werkte hij vervolgens aan een com puterprogramma, dat op stel en sprong sudoku's kan afleveren. Vori ge herfst was hij op een tussenstop in Londen en liep onaangekondigd het gebouw van The Times binnen. „Zoals een ouderwetse handelsreizi ger zette ik mijn voet tussen de deur." Een maand later publiceerde The Times de eerste sudoku. In Nederland hebben de eersten in middels de sudoku ook ontdekt, dankzij internet, waar hij in groten getale te vinden is. De sudoku heeft een hoog verslavingsgehalte en het zal ongetwijfeld niet lang meer du ren of ook in ons land zullen de eer ste aan de sudoku gewijde puzzel bladen verschijnen. Aly Knol Flipje, het vrolijke fruitbaasje uit Tiel, g de strijd aan met overgewicht. In het iw we album Tiels Flipje en de Verleidelijl Vettamientjes maken het fruitmanneke zijn vriendjes kennis met de nadelige g< gen van zoetigheid, vette snacks en tey nig bewegen. Dat hebben de nieuwe uitgever, schrijd tekenaar van Flipje gisteren in Tiel bekt gemaakt. Sinds 2002 verschijnen er niei Flipje-albums, nadat op een verzameia beurs in Amsterdam was gebleken datl fruitbaasje nog altijd erg populair is. In vorige twee nieuwe albums speelde Flij ook al een maatschappelijke rol, onder meer tegen zinloos geweld. Flipje is ontworpen als beeldmerk van i voormalige jamfabriek De Betuwe uitl Tussen 1936 en 1953 verscheen een lan reeks avonturen van het ffuitmannetje. Eerst kwamen de verhalen uit op een la strook papier, die in de zogenoemde F1 poscoop als een film bekeken kon won Later verschenen de verhalen in stripvt Flipje wordt dit jaar 70. Ter gelegenheii zijn verjaardag is het nieuwe album t< overgewicht gemaakt, anp Voormalig Wimbledonkampioen GO RAN IVANISEVIC (34) vreest FAIL LIET te gaan. De Kroaat bekende in een interview met het tijdschrift Globus dat al zijn investeringen in Kroatië faliekant zijn mislukt, waar door zijn bankrekening aardig leeg is. In de afgelopen zeven jaar stak Ivanisevic veel geld in bouwprojec ten in Kroatië, maar succes had hij amper. Volgens het servicekanon van weleer ligt dat voor een deel aan corruptie: Ik behoor niet tot een politieke partij, ben geen lid van een lobbygroep en ik heb niemand om gekocht. Als je in Kroatië geen steekpenningen geeft, kun je niet eens een hondenhok bouwen". Iva nisevic vertelde dat zijn geldproble men een reden vormen om te blijven spelen op de seniorentour. Foto: AP In de Belgische stad MECHELEN leeft een plan om de 97 meter hoge stompe KERKTOREN verder te ver hogen, tot de ongekende hoogte van 165 METER. De Sint-Romboutsto- ren zou daarmee een van de hoogste ter wereld worden. De bouw werd in 1520 gestaakt wegens geldgebrek. Bijna 500 jaar later heeft stadsbei- aardier Jo Haazen bedacht dat de bouw alsnog kan worden afgerond. Technisch is het mogelijk en geld is geen probleem, verwacht Haazen. ,,Het kost niet meer dan de bouw van een flinke concertzaal", stelt hij in Vlaamse media. ,,Maar het zal de Mechelse middenstanders miljonair maken, want heel de wereld zou er naar komen kijken." De beiaardier heeft bovendien de vorige paus aan zijn zijde: „Toen die in 1985 de kerk bezocht, waren zijn eerste woorden: uw toren is niet af". Een toren van 165 meter zou de koepel van de Sint-Pieter in Rome (132 meter) overtreffen, evenals de Dom in Utrecht (112 meter). Voor de VIJFDE editie van BIG BRO THER hebben zich tot dusver onge veer 5000 kandidaten aangemeld, die nu allemaal worden gescreend. "Dat aantal is wel iets minder dan de animo voor voorgaande edities, maar tv-producent Endemol ver wacht het aantal aanmeldingen uit eindelijk op hetzelfde niveau zal ko men te liggen als bij die eerdere af leveringen. Endemol roept potentië le kandidaten nog steeds op om zich te melden, omdat het bedrijf een zeer grondige casting doet. Volgens een woordvoerder valt of staat het programma met de selectie van de twaalf bewoners van het nieuwe Big Brother-huis. Het reality-programma is vanaf eind augustus/begin sep tember te zien bij Talpa. Leah Isadora Behn, JONGSTE KIND van de NOORSE PRINSES Martha Louise en de schrijver Ari Behn, wordt op 16 juni gedoopt in de ka pel van het koninklijk paleis van Os lo. De nieuwe bisschop van de Noor se hoofdstad, 01e Christian Kvarme, zal de doop verrichten. Leah Isadora werd op 8 april geboren. Ze heeft een ouder zusje, de in 2003 gebo ren Maud Angelica. Beide meisjes, kleinkinderen van koning Harald en koningin Sonja, hebben geen titel. Presentatrice DAPHNE BUNSKOEK en zangeres Do luisteren de Wereld kinderendag op, die morgen in Al- mere wordt gehouden. Bunskoek leidt een debat met deskundigen over onder meer adoptie. Do geeft een benefietconcert, waarvan de op brengst ten goede komt aan kinder projecten in China, Peru en Ethio pië. Foto: GPD De schooljeugd is vandaag vrij in Heemskerk en het SBS-programma Shownieuws zendt vanavond de kerkelijke inzegening uit. De glamour spat van het huwelijk van Rafael van der Vaart en Sylvie Meis af. Maar geloof het of niet: 'onder het parelmoer' zit een kern die hun hart zal beroeren, zeggen hun weddingplanners. Zeven maanden is er gewerkt aan de voor bereidingen. Aan de hand van één thema, doorgevoerd tot in de kleinste details. Denk voor het concept aan de filmklassieker met Marcello Mastioianni en Anita Ekberg. Denk ook aan de vertaling: het zoete leven. Voetballer Rafael van der Vaart en actrice fotomodel-presentatrice Sylvie Meis trou wen morgen geheel in de stijl van La dolce vita. Sprookjesachtig, zo zouden de al even Itali aanse Esmee en Mario Delfino uit Bever wijk het ook wel willen omschrijven. Zij hebben met hun bedrijf Emozione het bruidspaar de organisatie uit handen geno men. En reken maar dat zelfs de jonge ge liefden overweldigd zullen zijn door het schouwspel, al zijn zij natuurlijk van de grote lijnen nauwgezet op de hoogte ge houden. De weddingplanners hebben er het volste vertrouwen in dat ze de juiste snaar zullen weten te raken. Bespeurden ze daar niet een glundering bij de voetballer, toen die zich laatst liet bijpraten? Ze denken wel te weten wat bij het stel in de smaak valt. Ze mogen het geregeld be groeten in hun Italiaanse restaurant Donna Louise. Bovendien gaven ze vanuit hun in terieurwinkel Tentazione het nieuwe huis van het bruidspaar onlangs nog een meta morfose. „Dat is natuurlijk heel intiem. Je wordt toch gevraagd om de slaapkamer in te richten", zegt Mario Delfino. En hun nieuwste onderneming, 'gespeciali seerd in de totaalorganisatie van elk huwe lijksfeest', beginnen ze zomaar met 'het hu welijk van het jaar'. De basisscholen heb ben nota bene voor de gelegenheid vrijaf gekregen, weet Esmee Delfino. Heel Hèemskerk loopt uit. En dat mag ook. Rond de kerkelijke inzegening krijgt de lo kale gemeenschap de gelegenheid een blik te werpen op de uit haar midden afkomsti ge voetbalinternational en zijn bruid. Ver der zijn de camera's van Shownieuws pre sent bij dit glamourhuwelijk. En een glamourhuwelijk belooft het te wor den. Liefst 14 bruidskinderen zullen het paar volgen tot aan het altaar, waar deken T. Cassee het huwelijk sluit. De neorenais- sancistische Sint-Laurentiuskerk is versierd met 20.000 bloemen. In totaal is voor de aankleding van de bruiloft 800 meter satij nen lint gebruikt, om een ander voorbeeld te noemen. De bruidsjurk is een kapitale creatie van de tot in Hollywood vermaarde Elie Saab. De rest van de dag voltrekt zich achter ge- Het kersverse echtpaar Van der Vaart met de 'weddingplanners'. Foto: GPD sloten deuren. Misschien dat nog net te zien zal zijn hoe de bruid bij aanvang van de dag wordt opgehaald in een koetsje. Maar als burgemeester Bernt Schneiders van Heemskerk het huwelijk voor de wet voltrekt in de nostalgische spiegelzaal, van het uit de 13de eeuw stammende Chateau Marquette, zal het publiek alleen bestaan uit vrienden en familie. Datzelfde geldt voor de feestavond die tot besluit van de dag in hetzelfde kasteel zal plaatsvinden. Esmee Delfino heeft de uitnodigingen voor de 400 genodigden hoogstpersoonlijk ge schreven. Bij het tussen Heemskerk en de duinen ge legen kasteel wordt een Toscaanse binnen plaats in zijn geheel nagebouwd, compleet met bloemen, olijfbomen en crèmekleurige accenten. Daar zal een groots diner worden aangericht. Voor kinderopvang wordt ge zorgd. Het is immers een familiefeest. „In Italië is een huwelijk dat ook", zegt Esmee Delfino. Alleen wind en regen hebben de wedding planners niet in de hand. De binnenplaats is daarom overkoepeld door een tent van 35 bij 50 meter. „Nederland blijft Neder land", zegt Mario Delfino. En ja, er mag ge danst worden. Al vroeg op de avond moet het echte feest losbarsten. „De dag moet zich opbouwen naar een hoogtepunt", zegt hij. „Het wordt steeds iets warmer, steeds iets opwindender." Het bruidspaar zelf heeft er geen omkijken naar. Het is druk genoeg met de verhuizing naar Hamburg, waar Van der Vaart gaat spelen voor HSV. Van de artiesten tot het diner en van de bruidstaart tot de vergun ningen van brandweer en politie, allel slommeringen hebben bruid en bruic uitbesteed. "Wie zijn wij?' vragen de wï dingplanners zich in hun plaats af. En komen tot de conclusie dat 'de glamoi paar op het lijf geschreven is. „Het vei de, de warmte, met mooie wijnen enli eten", zegt Mario Delfino. „Ze houden stijl, glamour en mode", zegt Esmee D no. „Ze genieten echt van het leven." „Zij is een echte glamourwoman", zej „Ik weet zeker dat Nederland haar in i huwelijk zal kunnen herkennen." Het publiek zal dit beamen. Als fotomodel jay voor TMF en actrice in onder meei ta moet Sylvie Meis wel genieten vani schijnwerpers en de wetten van de shi bizz. Maar Rafael van der Vaart is toch de eerste plaats een voetballer in plaat een ster. De bekendheid van zijn vrier is hem zelfs tot last geworden, toen in stadions kwetsende spreekkoren werd aangeheven in de richting van zijn aai staande. Voelt hij zich wel op zijn gen de wereld van glitter en glamour? Maar vergis je niet, zeggen Esmee en! Delfino: hij is voor een 22-jarige niet a zeer volwassen, omdat hij altijd ondei moet presteren, hij neemt ook zijn vei woordelijkheid waar het gaat om com met de pers en het publiek. Profession maar ook met het plezier en zelfvertro van een man van de wereld. „Hij wist cies wat hij wilde", zegt Esmee Delfin hebben we samen een prachtig handf1^ maakt bruidspak uitgezocht en handg maakte schoenen." „Ik denk dat dit huwelijk juist positief hen kan uitwerken", zegt Mario Delfii „Er ontstaat een heel andere stemmii rond dit paar." Esmee Delfino: „Voor huwelijk kwam prins Wïllem-Alexand ook niet altijd even goed in het nieuw Door Méxima kwam hij in een heel ai daglicht te staan." Maar in veel opzichten zal 'het huwel van het jaar' ook een heel klassieke bi zijn. „Omdat ze katholiek opgevoed z hechten ze er heel erg aan om elkaar 1 0 voor de kerk het jawoord te geven", zi Esmee. En juist dat willen ze laten zie Shownieuws. „Omdat dat is hoe zij e< elkaar steken." Ook etiquette vinden belangrijk. „Zo zijn ze thuis grootge bracht." „Als ze alleen een glamourhuwelijk h. willen hebben, hadden ze ook in het; huis en bij het feest de camera's welt j* laten", zeggen de weddingplanners. I het zicht van de camera's en de fans, le ter het parelmoer', gaat een knus fam ven schuil van samen hardlopen in df nen tot gezellige avondjes samen op c bank, zegt Esmee. „Zelfs eeri glamou; bestaat natuurlijk niet alleen uit glam zegt Mario. Bart van Zoelen Shownieuws, SBS6, vanavond, 19.35 De kansen dat Martijn Krabbé een van de presentatoren van de nieuwe serie Idols wordt, nemen toe. Dat melden ingewijden bij RTL 4. Duo presentator wordt hoogstwaarschijn lijk musicalster Chantal Janszen. Idols begint in oktober of november, aldus een woordvoerder van RTL 4. Over de aanhoudende geruchten dat Krabbé en Janszen de taken van Tooske Breugem en Reinout Oerle- mans gaan overnemen, wilde de woordvoerder niets zeggen. „We zijn nog in gesprek. Zolang er niet is ge tekend, doen wij geen uitspraken." RTL 4 is al een tijdje op zoek naar een nieuw presentatieduo, omdat Tooske Breugem hét gezicht van de Franfoise Sagan Als zij jong is, moet de vrouw mooi zijn om succes te hebben; daarna moet zij succes hebben om mooi te blijven AVRO is geworden en Reinout Oerle- mans (ook eigenaar van productie maatschappij Eyeworks) met ingang van september programma's gaat produceren en presenteren voor de TROS. Eyeworks is een concurrent van televisieproductiemaatschappij Blue Circle, waar Idols wordt gepro duceerd. Martijn Krabbé begon op 20-jarige leeftijd als dj bij de TROS en presen teerde de laatste aflevering van Big Brother. Toen Krabbé (nu bekend van In holland staat een huis) verle den jaar bij Noordzee FM dagelijks ging presenteren, kreeg hij het zwaar aan de stok met RTL-cfirecteur Fons van Westerloo. Later werd de ruzie bijgelegd. Krabbé is tot 2007 contrac tueel aan RTL verbonden. In de race voor Idols waren ook Car lo Boszhard (onder andere Life Co oking) en Gijs Staverman, die dj is bij Yorin FM en voor Yorin-tv De Farm en Boarding Now presenteert. Het is overigens vrijwel zeker dat Henkjan Smits (tot nog toe juryvoorzitter), Er ic van Tijn en Jerney Kaagman op nieuw deel zullen uitmaken van Idols-jury, Wat Edwin Jansen gaat doen is nog ongewis. Jan van Stipriaan Luïscius •t Voor zover de Europese Unie al een ondoorzichtig bolwerk van dubieuze ambtenaren, bedenkelijke functies en tegenstrijdige bestuurlijke belangen is, dichter bij huis blijkt ook de gemeente Amsterdam een doolhof van bureaucratische kastjes en muren, waar ambtenaren met een voorliefde voor papier voor iedere scheet een formuliertje maken. Zo kreeg ik af gelopen maand zes brieven van de gemeente Amster dam thuisgestuurd. Ieder van een verschillende Dienst en stuk voor stuk ondertekend met 'Hoogach tend, de Directeur', wat de indruk wekt dat iedereen directeur is van zijn eigen formuliertje. Het zal mij niks verbazen als achter de gesloten deuren van het Stadhuis, zich een verivoede strijd afspeelt om 'Bu reaucraat van de maand'. Ook ik ben slachtoffer ge worden van de gemeente Amsterdam. Niet van hun geveinsde betrokkenheid of ogenschijnlijke ambitie. Ik vermoed dat hier sprake is van een ordinaire wed strijd. Alsof de Dienst Interne Personeelszaken, Afde ling Motivatie en Prikkeling van de Burgerlijke Erger nis, willekeurig mijn naam uit het bestand heeft ge vist en op de eerste van de maand aan alle mogelijke afdelingen heeft doorgebeld: Kijken wie haar het eer ste tot die mate van ergernis heeft gedreven dat ze tot reactie en, nog beter, medewerking overgaat. Het win nende formulier wordt ingelijst en naast de foto van de koningin bij burgemeester Job Cohen op kantoor gehangen. Zoiets, het kan niet anders. Dienst Persoonsgegevens was er snel bij. Erg origineel was de opzet van de brief dan ook niet. Of ik telefo nisch mijn huidige adres wilde bevestigen, aangezien er bij de nummerbeschikking van bouw- en woning toezicht wat onduidelijkheid was ontstaan. De onder tekening bleek achteraf overigens wel een nominatie li waardig: 'Hoogachtend, Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, namens dezen, de directeur van de Dienst Persoonsgegevens, namens deze, Manager Unit Handhaving. Riek, die mijn telefoontje mocht beantwoorden, zat het laatste halfuur voor lunchtijd uit en dat was te horen aan de adem in- en afvoer die tijdens het 'mo mentje, even de gegevens erbij pakken', als wachtme- lodie dienst deed. Jaah, ik kom er soo aan, ik ben effe bezig.Maakte dat ik Riek op slag en stuk aardiger vond. Dat zij het gesprek afsloot met een hartelijke lach, toen ik balorig vroeg of ik gewoon mocht blijven zitten, nadat zij meldde dat ze me ging verhuizen, maakte dat ik haar moest diskwalificeren voor de wedstrijd 'Bureaucraat van de maand'. Een eervolle vermelding dient te worden gemaakt, want het ge beurt zelden dat een gemeentelijk telefoontje verloopt met behoud van een goed humeur. Inmiddels waren twee andere brieven gearriveerd. Volgens Dienst Stedelijke Vernieuwing en Woonbe leid, Afdeling Onderzoek en Statistiek was ik uitver koren om mee te werken aan een enquête over de Am sterdamse woonsituatie. Een aantal zaken maakte deze brief een goede kandidaat voor de overwinning. De hele mond vol namen alleen al, de uitgebreide be geleidende brief ondertekend door de Directeur van dienst Wonen en de bijgevoegde onuitputtelijke vra genlijst. Bovendien kreeg ik als klap op de vuurpijl ook nog eens een brochure, die de moeite van het le zen niet waard was. Jammer dat ik eveneens een toe gangscode voor het internet kreeg, waarmee ik de vra genlijst ook binnen vijf minuten op de website kon invullen, wat de goed voorbereide papieren romp slomp, degradeerde tot een fluitje van een cent. Dienst Belastingen, die logischerwijs al een ergerlijk streepje voor heeft op de overige diensten, maakte het wel heel bont door mij te verzoeken voortaan vol doende saldo op mijn rekening te hebben, daar een poging het termijnbedrag van de gecombineerde aanslag te incasseren op een mislukking was uitgelopen. En daarmee vertrouwd 'de Di recteur' er op me voldoende geïnformeerd hebben. Dank je de donder. De laatste brief die mijn huis met een bezoekje vereert, is hooggeëerd be zoek. Enigszins verbaasd dat hij zich tot zulke ambtelijke wedstrijdjes laat verleiden, lees ik dat burge meester Cohen in hoogsteigen per soon mij er op attent wil maken dat mijn paspoort binnenkort verloopt en of ik gezien de langere wachttij den daar tijdig rekening mee wil hou den. Toch is het voor Cohen te vroeg gejuicht, want met het voornemen dit morgen direct te regelen, is de uiteinde lijke onomstotelijke winnaar de brief die hoogstivaarschijnlijk door de wed strijdleiding zelf is geschreven en die ik bij thuiskomst aantref: 'Tengevolge van de algemene staking van ge meenteambtenaren zal er morgen 9 juni, geen huisvuilinzameling plaats vinden. De loketten van de stadsde len en Burgerzaken zijn grotendeels gesloten en telefonisch beperkt bereikbaar. Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2