Veilige weg krijgt sterre SEARCH ENGI Slimme interieurs rukken op Het hockeystickdesign van de Saab 9-3 Estate Nederland weer een supersportwagen rijker: Noble 'Wegbeheerders onder druk zet Auto Heemskerk iJIHI^STREETPILDT C32D C33 Laten we het simpel houden. Verplaatsbaar en betaalbaar f autonavigatiesysteem met duidelijke jÊÊ Nederlandse rij-instructies. -Touch screen met 2D-of BÊË 3D-kaartweergave - Eenvoudig aan het raam te 4i3P bevestigen - c320: Benelux voorgeprogrammeerd op vilGfli SD-memory card. Europa CD-Rom GRATIS bijgeleverd! - c330: intern voorgeprogrammeerd met gedetailleerde kaarten van KALENDER JUNI 11 Oldtimer Kikkerrit. Route 115 km door het Groene Hart, start in Hazerswoude, défilé in Boskoop. 017 2216 305. www.kikkerrit.nl 11-12 Masters of Formula 3, Circuit Park Zandvoort. www.circuit-zandvoort.nl 11-12 Drachten Nationals, dragraces, Drachten. 12 King Cruise, meeting Ameri kaanse oldtimers, lowriders, dragracers, custom cars, hot Rods. Winkelcentrum Maxis, Muiden. 062 9246 853. www.kingcruise.nl 12 Duitse Autosport Festival, TT-Circuit Assen. 016 5503 554. www.automaxx.nl 17-19 Internationaal Keverweekend, Budel. 18-19 Italia a Zandvoort. Circuit Park Zandvoort. www.circuit-zandvoort.nl 18-19 24 Uren van Le Mans, Frankrijk, www.lemans.org 19 21ste Nationale Oldtimer dag, Lelystad. 23-26 AutoMaxx Summer Edition, Evenemententerrein Walibi World, Biddinghuizen. 016 5503 554. www.automaxx.nl 24-26 Goodwood Festival of Speed, Goodwood, West Sussex, Groot-Brittannië. www.goodwood.co.uk Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507. 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. EB on board Dealeradressen: www.sailtron.com www.target-automotive.nl Cruise control wapen tegen file utrecht - Bij wijze van experi ment rust Rijkswaterstaat ko mende zomer enkele tientallen auto's uit met een 'slimme' cruise control. Dit als onder deel van de strijd tegen de files. De nieuwste generatie cruise control zorgt ervoor dat de auto automatisch een veilige afstand houdt op zijn voorganger. Een camera of infraroodsensor 'ziet' de voorganger en past indien nodig de eigen snelheid aan. Bij grootschalige toepassing van het systeem kan het verkeer ge leidelijker doorstromen, is de gedachte. Zo wordt voorkomen dat de boel vastloopt door au tomobilisten die constant rem men en weer optrekken. Ook kan de cruise control het aantal kop-staartbotsingen drastisch laten dalen. Brusselse agent gaat liever roken brussel - De extra verkeers agenten die Brussel van de eeu wige files moesten verlossen, lopen de kantjes ervan af. De korpsleiding ziet verkeer rege len als strafwerk. Onaanvaard baar vindt Celine Delforge, lid van het Brusselse regioparle- ment. „Zodra het regent zijn ze nergens meer te zien", klaagt ze. Enkele jaren geleden trok de regioregering geld uit voor extra verkeersagenten op de belang rijkste kruispunten om de files te verminderen. Veel helpt het niet. „Liever draaien ze een shagje op afstand dan bonnen uit te schrijven", bromt de poli tica. „Hoe kun je nou verwach ten dat mensen verkeersregels respecteren als de politie haar werk toch niet doet?" Een apart korps voor verkeerspolitie zou het probleem moeten oplossen. Weg Wiel door Peter Lodewijks lochem - Op de Rai in februari stond er op de Lotus-stand een fraaie sportwa gen genaamd Noble. Niet een nieuw ty pe Lotus, maar een nieuw merk dat sinds kort ook in Nederland te koop is. Begin dit jaar heeft Van der Kooi Sports- cars de Benelux-import van dit Engelse sportwagenmerk op zich genomen. Na enige tijd van voorbereiding is de Lotus importeur uit Lochem begonnen met de verkoop van de exclusieve modellen. In middels zijn er al enkele orders ontvan gen en getekend. Daaronder één M12 GTO 3R, twee Noble's M400 en één Noble M14. Willem van der Kooi reisde kort geleden persoonlijk af naar de fa briek van Noble Cars in Engeland om daar de eerste Nederlandse Noble, een M12 GTO 3R, in ontvangst te nemen. „Een beest van een auto, maar met een uiterst geraffineerd en uitgebalanceerd chassis," aldus Van der Kooi. Noble vormt in zijn showroom een mooie aan vulling op de andere merken Caterham en Lotus. Momenteel is de importeur met diverse Belgische bedrijven in gesprek om ook daar het nieuwe merk te gaan vertegen woordigen. Later dit jaar zal de verkoop in België van start gaan. Hoewel Van der Kooi spreekt van scherpe prijzen in dit segment, zijn de Noble's bepaald niet goedkoop. De M12 GTO 3R, die de basis vormt van het Britse sportwagenmerk, kost 120.000 euro, de M400 komt op ruim 125.000 euro en de M14 kost het lieve sommetje van 161.000 euro. De bo lides hebben een 3.0 liter V6 aan boord, waarmee ze in minder dan vier secon den naar 100 kilometer per uur snellen. De 'instap'-Noble doet dat met 352 pk aan boord. Het absolute topmodel van Noble, de M14, komt naar verwachting begin volgend jaar naar Nederland. Het prototype van deze supersportwagen stond op de Rai. vrijdag 10 juni 2005 redactie: Peter U door Lex de Jonge den haag - Nederlandse wegen krijgen vanaf volgend jaar ster ren toegekend. Het systeem moet automobilisten zicht geven op de veiligheid van afzonderlij ke wegen. In het najaar krijgt het Westland de primeur. De ANWB is met zusterorgani saties in het buitenland hard bezig om alle West-Europese wegen te voorzien van mini maal één en maximaal vier ster ren. De hoop is dat de nieuwe transparantie de wegbeheer ders tot verbeteringen aanzet. „Een weg moet zo zijn ingericht dat een automobilist bij redelijk gebruik een ongeluk overleeft", legt verkeersmanager Schouten van de ANWB uit. „Is dat het geval dan krijgt een weg vier sterren." Volgens Schouten voldoen bij na alle Nederlandse snelwegen aan de hoge eisen voor een 4- sterrennotering. Op lokale en provinciale wegen is het met de verkeersveiligheid een stuk minder goed gesteld. „De meeste wegbeheerders hebben oog alleen voor wat in jargon 'black spots' heet, ofwel plekken waar veel ongeli gebeuren. Een inventari van het hele wegennet h ze nooit gemaakt." Zaken die de wegbeheei een ster kunnen kosten, legio: een te smalle rijba stakels vlak langs de wej goede afscheiding bij tw tingswegen, of een ono\ telijk kruispunt. In 2007 moet Nederland schikken over een wegei die in kleur de verkeersv heid per weg aangeeft. 5 scorende wegbeheerdei den zo haast gedwonge aan de slag te gaan, zo m wachten de initiatiefhei ANWB-verkeersmanag( Schouten denkt dat het „Dat zie je aan ons Euri sterrensysteem voor bo auto's. Na een paar jaar de modellen die niet aa hoogste eisen voldeden autofabrikanten zelf vai markt gehouden. Het k In de overige West-Eun landen wordt gewerkt a zelfde sterrensysteem. In Duitsland en Zwedei al proeven. (advertenties) UW NISSAN DEALER sinds 1 972 Lammenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. Tel.: 071-531 Alkemadelaan 1, 2371 EX ROELOFARENDSVEEN. 4 bodegraven/anp - Auto's krij gen steeds vaker een zogeheten 'slim' interieur. Nieuwe technie ken maken dat de beschikbare ruimte optimaal kan worden be nut. Vooral de nieuwe generatie ruimte- en stationwagons biedt daardoor meer ruimte aan pas sagiers en bagage. Ook relatief kleine ruimtewa gens hebben als gevolg daarvan steeds vaker plek voor zeven in zittenden die hun persoonlijke spulletjes in tal van opbergvak- ken kwijt kunnen. Bovendien zijn de auto's veel flexibeler in te zetten omdat de gebruiksmo gelijkheden toenemen. De Mazda 5, die in juni bij de Nederlandse dealers staat, is voorzien van een dergelijk 6+1 concept. Standaard heeft de au to zes zitplaatsen en een op- bergbox op de tweede zitrij. De ze opbergbox tussen de twee stoelen kan in een handom draai opgeklapt worden tot een zevende zitplaats. Het belang rijkste voordeel is dat de zit plaatsen meer comfort geven en dat de passagiers op de ach terste rijen zich gemakkelijker door de auto kunnen bewegen. De Saab 9-3 Sport Estate (zie verhaal elders op deze pagina) heeft een TwinFloor-concept: de laadvloer bestaat uit een dubbele bodem. Met een hen del is de vloer te ontgrendelen en om te klappen. Zo ontstaat er toegang tot een extra bagage- Opel is weer trendsetter met de Zafira: nu met het slimme 'opbergdak'. Foto: Opel ruimte en een schot om bagage achter of tegen te verankeren. De ontwikkelingen op interi eurgebied voltrekken zich in een steeds hoger tempo omdat fabrikanten zich langs die weg willen onderscheiden. Zo is de Opel Zafira al enkele jaren uit gerust met het Flex7-stoelsys- teem: met een simpele hande ling verdwijnen de achterste stoelen in de vloer; waardoor een vlakke laadruimte en vijf zitplaatsen overblijven. Dezelf de auto beschikt sinds kort over een panoramadak waarbij in het middelste deel vijf geïnte greerde opbergvakken van ver schillend formaat zijn inge bouwd. Daarmee ontpopt Opel zich opnieuw als trendsetter in het benutten van de beschikba re ruimte. Ook grotere ruimtewagens spe len in op de trend dat interieurs steeds innovatiever worden in gericht. De Chrysler Voyager, in 1984 grondlegger van het seg ment van de ruimtewagens, heeft in de jongste generatie het systeem Stow en Go. De stoelen op de tweede en derde zitrij kunnen met een paar handbe wegingen wegklappen en in de vloer verzonken worden. Met de stoelen in de normale stand is er in de bergvakken onder de stoelen plaats voor 339 liter aan bagage, als alle stoelen zijn weggeklapt, meet de bagage ruimte 4550 liter, meer dan me nige bestelauto. door Rien van der Steen Saab ploetert door. En zie: onder spanning gebeuren soms aparte dingen. Zoals de bijzondere Sport Estate, een stationwagon met opvallende achterkant op basis van de compactste Saab. Saab leidt volgens velen een marginaal bestaan. De Zweedse autobouwer schopt het inder daad lang niet zo ver als land genoot Volvo en moet zelfs toe zien hoe straks sommige mo dellen bij Opel in Duitsland ge bouwd worden. Toch schijnt ei genaar GM het pittige, kleine merk niet de das om te willen doen. Het in zwaar weer verke rende Fiat, waar Saab overigens zijn dieselmotoren inkoopt, zal eerder omvallen dan Saab zo verwacht Eric Geers, de Neder landse topman van de interna tionale communicatieafdeling van Saab Zweden. Want er is een dikke suv-Saab in de maak voor de Amerikaanse markt, evenals een compacte vierwiel- aangedreven personenauto die samen met Subaru in elkaar ge zet wordt. De innige banden met andere GM-merken zijn volgens critici funest voor de ei genheid van Saab, dat nog altijd zeer prat gaat op haar imago van vliegtuigbouwer. „De Saab straaljager wordt rond de piloot gebouwd, onze auto's rond de bestuurder", zegt Saabs nieuwe topman jan Ake Jonsson. Bijzondere vormgeving moet deze nieuwe Saab stationwagon een alternatief maken voor een conventionele 5-deurs. Foto: Saab In Trollhattan, thuisbasis van Saab, leren we deze middag van alles over het hockeystickdesign van de splinternieuwe Sport Es tate, een wigvormige stationwa gon op basis van de kleinste Saab van het moment, de 9-3. De flank van de auto laat ook duidelijk een hockeystickvorm zien. Net als bij de Peugeot 206 SW. De Saab doet met zijn sterk naar beneden lopende daklijn sterk denken aan de uiterlijke kenmerken van de Honda Ac cord Tourer. De heldere achter lichten met led's zijn wel heel erg trendy, maar Saabs worden over het algemeen ook gereden door modebewuste mensen. In het piepkleine museum van Saab worden we geïnformeerd over de keurige 490 liter baga geruimte die schuilgaat achter een vederlichte kofferklep van aluminium, over het extra berg- vak onder de keurige vloer, over de 1.300 liter ruimte die ont staat als de achterbank opge vouwen wordt en over de con structie van deze Estate, die maar 40 kilo zwaarder is dan de 9-3 Sport Sedan, ook alweer drie jaar op de markt. Op de eenzame wegen richting Gothenburg aan de Zweedse westkust laat zo'n Saab trou wens een beste indruk achter. Groot uitgevallen stuurwiel, maar zoals altijd een heerlijk rijgedrag. Met veel stuurpreci- sie en lekkere sportieve eigen schappen. En bovendien een stille, stijf aandoende carrosse rie. In het zwaar beboste Zwe den met hier en daar koper- bruine en gele houten huisjes word je altijd gewaarschuwd voor overstekende beesten, maar ook dit keer brachten we het er zonder halsbrekende elandtesten vanaf. Thuis heet hij Sport Combi, maar dat vonden ze bij impor teur Kroymans -die naast Hum mer en Cadillac vanaf 1 juli ook Alfa Romeo onder zijn hoede krijgt- hier lang niet deftig ge noeg. Als hij in september op de markt komt -samen met een vernieuwde 9-5- moet hij het schoppen tot best verkopende Saab, zegt directeur Peter Ga- briëls. Een geplaagde Gabriëls trouwens, want hij ziet zijn marktaandeel alsmaar kelde ren. Dat heeft in zijn ogen met negatieve publiciteit en sterke concurrenten te maken, maar ook met een gebrek aan goede modellen. De Saab 9-3 Sport Estate komt in september met keus uit zes benzine- en twee dieselmoto ren, beide voorzien van het ge subsidieerde roetfilter. Basis model 1.8i, de enige zonder tur bo, gaat 30.290 euro kosten, de 1.9 diesel begint bij 37.690 eyro. Kroymans wü er dit jaar nog 700 afeetten, volgend jaar 1.800. Saab komt eind september ook met een aluminium 2.8 V6 Ae- ro-versie met 250 pk voor de Sport Sedan zowel als Sport Es tate (kost dan 51 mille) en de 9- 3 Cabriolet. De nieuwe Sport Estate mikt op de Audi A4 Avant en Volvo V50. Bij Saab becijferen ze ijverig, dat die aanzienlijk duurder zijn dan hun nieuwste product. De BMW 3 Touring is met 1.6 krachtbron ook al drie mille duurder, een Alfa 156 Sportwa- gon is een stuk goedkoper. Al is die binnenkort wel aan vervan ging toe en de grotere opvolger zal ongetwijfeld ook een grotere prijs krijgen. De Noble M12. Foto: Van der Kooi Fiat heeft al een heel autoleven in rug. De tocht startte vanuit het Fiat in Turijn en loopt via Slovenië, kraïne en Rusland. Dan gaat het langs sche zijderoute richting China door het gebergte, in het spoor van de delskaravanen. Na het passeren van de Muur hoopt de Fiat 500-équipe punt te bereiken: het plein van de aan de voet van de klok die aftelt tot sche Spelen in 2008. Als hij het haalt, eerste keer zijn dat een Fiat 500 vanu land, het Chinese Peking aandoet.uuu.r- Twee Italianen zijn begonnen aan een tamelijk bij zonder avontuur: ze rijden meer dan 20.000 kilo meter tussen de twee aankomende Olympische steden Turijn (winterspelen 2006) en Peking in China (zomerspelen 2008). Als de tocht al zeld zaam is, is de auto het in elk geval: een pico bello gerestaureerde Fiat 500 R uit 1973. De 20.000 kilo meter monsterrit wordt een uitputtingsslag voor de Fiat 500 en uiteraard zijn twee inzittenden. Da- nilo Elia (32) en Fabrizio Bonserio (33) doorkruisten al eens Tibet met een terreinwagen, Nepal op een motorfiets, Rusland per Transsiberië Express en IJs land op een mountainbike. De ruim 30 jaar oude

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22