ichte straf öirwfraude ^hokkend' Prins kiest voor huwelijk in Noordwijk-Binnen )ed Wonen Leidsch M Dagblad Fietsen voor de vrede op het voetbalveld :hter kraakt eisen justitie l! Bijna klaar voor de Open Tuindag Compromis in de maak over nieuwe WAO Ziekenhuizen gebruikten ongesteriliseerde naalden OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag lO juni 2005 Sir Cliff dolblij met radio-avontuur in gerestaureerd Carré 15-16' tukerhout - Bij graaf- leden aan de kop irdwijkerhoutse Zee- ijn resten uit de brons- V ftijd gevonden. Het gaat lewerk en stukjes houts- dateren uit de periode voor Christus tot het jiied, waar straks een su- t, appartementen en een parkeerkelder komen, wordt onder begeleiding van archeologen voorzichtig verder afgegraven. De vondsten wor den vervolgens opgeslagen in het provinciaal depot en ver der onderzocht. „Het kan zijn dat op die plek een boerderij heeft gestaan. Dat moet alle maal nog worden bekeken", vertelt W. Meijvogel, hoofd ruimte en bouwen van Noord- wijkerhout. r door Hans Jacobs en Roza van der Veer noordwijk - Prins Pieter-Christiaan en Anita van Eijk hebben de Grote- of St Je- roenskerk in Noordwijk uitgekozen voor hun kerkelijk huwelijk op zaterdag 27 augustus. „Ze hebben de afgelopen maanden rondgekeken en uiteindelijk besloten daar te trouwen", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst. De familie van Anita van Eijk woont in v jam/cpd-anp - De rech- II korte metten gemaakt M >isen van het openbaar j,. ie (OM) in de bouwfrau- Klokkenluider Ad Bos en BVos van de bouwfraude- reageren geschokt en steld. De belangrijkste te, die op vrijwel alle ls vrijgesproken, bereidt idedaim voor. bouwbedrijven (Bam, is, KWS en Koop Tju- iebben gisteren geld- gekregen van 45.000 tot - euro, een schijntje van 1 2 miljoen euro die jus- /ift geëist. verdachte (óud-)di- tn van bouwbedrijven celstraffen en komen [t een geldboete van een izend euro. Twee direc- an Koop Tjuchem kre- werkstraf van 180 uur lluider Ad Bos noemde |terlijke uitspraken gis- 1 'schokkend'. Hij sprak (nateuristisch werk' van GroenLinks-Kamerlid |Vos, voorzitter van de intaire enquêtecommis- |de bouwfraude onder- ndt de straffen erg laag. Een pleger van bijstandfraude krijgt hogere straffen, zei ze. De oprichter en voormalig top man van het Groningse bouw bedrijf Koop Tjuchem H.K. lijkt zelfs als morele winnaar uit de strijd te komen. Justitie zag hem als voornaamste verdach te, maar hij werd door de recht bank van 21 aanklachten vrijge sproken. Rechtbankpresidente P. Hofmeijer-Rutten conclu deerde dat K. ten onrechte als hoofdverdachte is aangemerkt. Advocaat K. de Vries van de voormalig topman reageerde tevreden op het vonnis. K. kreeg 180 uur dienstverlening opgelegd voor zijn omkopings praktijken. De Vries: „Hij is al tijd neergezet als hoofdver dachte, maar was dat dus niet. K. is door politieke druk tot zondebok gemaakt.". De raads man overweegt in hoger beroep te gaan tegen de enige aan klacht die is blijven staan: om koping. Tevens denkt De Vries aan een schadevergoeding voor de onterechte beschuldigingen. Kamerlid Hofstra (WD) is ver baasd over het grote verschil tussen de eisen van het open baar ministerie en de uitspraak en plaatst daarom vraagtekens bij het optreden van het OM. (advertentie) miummm goedw^ UW DAGBLAD! COMMENTAAR BOUWFRAUDE inhalf jaar na de eerste igen van grootscheeps El bij grote bouwprojec- nderhalf jaar na de par- ire enquête die de ergste lens bevestigde, komen fraude beschuldigde ff i Irijven en hun directeu- let lichte straffen van af. ustitie nog iboetes en itraffen [en de met ikhouding Ie bouwers, Ie de Rotter- htbank gisteren veel iet lage boetes en taak- Dat is onbevredigend, lalige directeur van ijf Koop Tjuchem, Ad in 2001 naar voren onthulling van verbo- Ijsafspraken, schaduw- lingen en kartelvor- klokkenluider van wel- inmiddels ironisch ge- enige processen aan gekregen. De onthul- 1 de enquêtecommis- len tussen de bedrijven 1003 ook minister Kort- p, omdat hij het parle- Idoende had geïnfor- over een omstreden lg met de bouwers van de Schipholtunnel. Ondertussen lijdt de financiële gezondheid en werkgelegenheid in de bouwsec tor zienderogen onder de frau de-affaire. Slachtoffers genoeg, kortom. Maar met het vonnis van de Rot terdamse rechtbank ontsprin gen de hoofdrolspelers, de di recties van de knoei ers, de dans. Bij die indruk past een kant tekening. In de uiterst ingewikkeld geworden fraude-affaire heeft ook de kartelpolitie NMa al boetes van enkele hon derden miljoenen opgelegd. On bestraft zijn de bouwbedrijven er dus niet vanaf gekomen. Strikt juridisch is het begrijpe lijk dat de Rotterdamse rechters de kwesties waarin de NMa al boetes uitdeelde, niet nog een keer in hun vonnis meetellen. Feit blijft echter dat de directeu ren die leiding gaven aan de fraude, met dit vonnis persoon lijk nauwelijks op hun laakbaar gedrag zijn afgerekend. Een taakstraf van 180 uur is geen krachtig signaal aan de leiders van een bedrijfstak dat ze orde op zaken moeten stellen. Peter de Vries de badplaats. Volgens loco-burgemees- ter Gerben van Duin heeft het paar een bijzondere band met Noordwijk en komt Pieter-Christiaan, de derde zoon van prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven, er regelmatig. „Ze zijn hier bekend." Het burgerlijk huwelijk wordt op 25 au gustus voltrokken in paleis Het Loo in Apeldoorn. Aanvankelijk dacht het bruidspaar voor de kerkelijke inzegening aan Den Haag, waar na afloop ook het huwelijksfeest wordt gevierd. Ze hadden niet direct een bepaalde kerk op het oog en zochten ook buiten de Hofstad naar een mooi plekje. „Dat vonden ze in Noordwijk. De kerk is heel prettig en mooi", aldus de RVD-zegsman. „We zijn zeer vereerd", aldus loco-burgemeester Van Duin. Op het gemeentehuis van Noordwijk, naast de monumentale kerk, zijn inmid dels al de eerste voorbereidingen getrof fen. „We moeten er natuurlijk voor zor gen dat Noordwijk ook op een zomerse zaterdag bereikbaar is, maar dat is meestal geen probleem", aldus Van Duin, die blij is dat door het prinselijk huwelijk nu eens niet de badplaats en het strand aandacht krijgen, maar het rustieke Noordwijk-Binnen. „Mooi dat dat straks uitgebreid in beeld komt." Ook P. Wolfskeel, voorzitter van het col lege van kerkrentmeesters, is blij met uitverkiezing van Noordwijk. „Het is heel veel werk en we zijn de kerk twee dagen kwijt. Bij een gewoon huwelijk is dat twee uur. Maar we vinden het heel erg leuk." zoeterwoude/leiden - Gerard en Jacque line van den Berg zijn er bijna klaar voor. Het Zoeterwoudse stel voelt de spanning oplopen. Honderden bezoekers verwach ten zij morgen in hun tuin aan de Wei- poortseweg 52, want voor het tweede achtereenvolgende jaar doen de Van den Bergen mee aan de Leidsch Dagblad Open Tuindag. Aan het vervolmaken van de bloemenborders wordt de laatste hand gelegd. Het zwaartepunt van de Leidsch Dagblad Open Tuindag ligt dit jaar in Zoe- terwoude. De Tuinkeuringscommissie van die gemeente kent een prijs toe aan de mooiste tuin in het polderdorp en heeft alle deelnemers opgeroepen hun eigen dom op 11 juni open te stellen. Daaraan hebben de Zoeterwoudenaren massaal gehoor gegeven. Maar ook in Leiden, Voorschoten en Oegstgeest is veel moois te zien. Met 53 tuinen in het aantal deel nemers aan de Open Tuindag groter dan ooit. Foto: Hielco Kuipers den haag/gpd-anp - Regerings partijen CDA, WD en D66 wer ken achter de schermen aan een oplossing voor de proble men rond de nieuwe WAO. Bij het spoeddebat over de WAO gisteren in de Tweede Kamer bleven de regeringsfracties lijn recht tegenover elkaar staan. CDA en D66 willen dat de uit voering plaatsvindt door de private verzekeraars. De WD kiest - net als PvdA en Groen links - voor een publieke uit voering door uitkeringsinstan tie UWV. Voor het wetsvoorstel van minister De Geus van soci ale zaken, waarin zowel verze keraars als het UWV zich met de uitvoering bezighouden, voelt niemand iets. PvdA, Groenlinks, SP en Chris tenunie vroegen De Geus zijn wetsvoorstel in te trekken, om dat er geen draagvlak voor be staat. Maar de CDA-bewinds- man voelt daar niets voor. Ook de regeringspartijen willen doorgaan met de behandeling van het wetsvoorstel, dat voor volgende week gepland staat. Het was al eerder duidelijk dat de onderling verdeelde rege ringspartijen het voorstel van De Geus niet zien zitten. De WD wijst een private uitvoe ring vooral af omdat die in de aanvangsfase 6 miljard euro extra kost. „Een dergelijke las tenverzwaring kunnen we niet over de samenleving uitstrooi en", aldus vice-fractievoorzit- ter De Vries. CDA en D66 wil len echter toch een volledig private uitvoering. Ook werkge vers en werknemers zijn daar- (advertentie) ïbai u'e SUm k vmtèmwd en LOL uc£ MpaiTnenam Wk h 4» tem IK11 11 funi vcce meee kucL^aHe arnhem/gpd - In diverse zie kenhuizen in Nederland zijn in april en mei bij operaties in to taal 180 naalden gebruikt die achteraf niet bleken te zijn ge steriliseerd. Het gaat daarbij om hechtnaalden, die gebruikt worden om wonden te dichten. De ziekenhuizen konden niet weten dat de naalden niet zui ver waren. Door leverancier Beldico, een Belgisch bedrijf, is een fout gemaakt. Dat gaf het bedrijf gisteren toe tijdens een kort getting in Arnhem. De naalden zijn afkomstig van een ander bedrijf, Microtek Me dical uit Zutphen, dat het kort geding tegen Beldico aanspan de. Beldico heeft vanaf 1 maart de leverantie van hechtnaalden overgenomen van Microtek. Die overname was inclusief een voorraad verpakte en gesterili seerde naalden met de naam van Microtek er nog op, maar door Loman Leefmans voorschoten - Een fietstocht voor de vrede, niets nieuws on der de zon. Toch heeft het ritje dat de spelers van het achtste elftal van voetbalclub Voor schoten '97 zondag onderne men een bijzondere bood schap. Het elftal fietst voor de vrede op het voetbalveld, want ze zijn het supportersgeweld in de stadions beu. Met de start in de Amsterdam Arena en de finish bij de Rotter damse Kuip wil Voorschoten 8 een symbolische brug slaan tussen de twee rivaliserende clubs Ajax en Feyenoord. Het parcours door het Groene Hart van de Randstad staat volgens Leon Zoetemelk, een van de initiatiefnemers, bol van de symboliek. „Groen is de kleur van het voetbalgras en het hart staat symbool voor de liefde." Dat het team uit de reserve ze vende klasse een aparte groep is, wordt nog eens bevestigd door het feit dat Voorschoten 8 hartstochtelijke fans herbergt van Ajax, Feyenoord, ADO Den Haag, Roda JC en Sparta. Dat samenraapsel trekt wekelijks gezamenlijk op tegen Ter Leede 9, Rijnsburgse Boys 13 of SVOW 4, om vervolgens over het hele land uit te zwerven richting wedstrijden van hun verschillende favoriete prof clubs. Daar tiert het supportersge weld welig en dat drukt de voetbalpret. „Wij willen sim pelweg een ludiek signaal afge ven, zonder daarbij voorbij te gaan aan de complexiteit van de problematiek", aldus Zoete melk. Het elftal heeft speciale shirts voor de actie laten drukken en vertrekt zondagmorgen vanaf station Voorschoten naar de hoofdstad terwijl de fietsen in een bus, die tevens dienstdoet als bezemwagen, naar Amster dam worden gebracht. Vervol gens is een 90 kilometer traject uitgezet dat eindigt bij het sta dion van Feyenoord. Rijksweg A44 vanavond dicht bollenstreek - De rijksweg A44 wordt vanavond om negen uur in de richting Den Haag afge sloten tussen de afritten Noord- wijkerhout en Oegstgeest. Dit is nodig om de snelweg van nieuw asfalt te voorzien. De af sluiting duurt het hele weekein de tot en met maandag. De twee volgende weekeinden worden de werkzaamheden door Rijkswaterstaat voortgezet. Dan is de weg richting Den Haag opnieuw dicht omdat het asfalt tussen de afrit Leiden tot aan Den Haag wordt ver nieuwd. Het derde en laatste weekeinde wordt het asfalt in de richting Amsterdam tussen Den Haag en de afrit Voorhout aangepakt. In alle weekeinden begint de afsluiting vrijdag avond om negen uur en duurt tot maandagochtend vijf uur. Sparta terug in eredivisie Rotterdam - Na een afwezig heid van drie jaar keert Sparta terug in de eredivisie. De Rot terdamse ploeg verzekerde zich gisteravond van de eindzege in groep B van de nacompetitie. Het team van interim-trainer Adri van Tiggelen versloeg in de laatste wedstrijd concurrent Helmond Sport met 2-1. RBC werd ondanks een 2-1 neder laag tegen FC VW winnaar van poule A en blijft daardoor in de eredivisie. Volendam, de enige overgebleven concurrent van RBC, speelde met 3-3 gelijk te gen Stormvogels Telstar, het geen onvoldoende was om RBC achter zich te laten. Bejaarde in 14 uur drie keer bestolen Leeuwarden - Een 82-jarige man uit Leeuwarden is binnen veertien uur drie keer bestolen door dezelfde man. Woensdag middag om twee uur sloeg de dief voor de eerste maal toe. Met een smoes wist hij de be jaarde 13 euro uit zijn porte monnee te praten. Óm negen uur kwam de man terug en stal hij een portemonnee. In de nacht van woensdag op don derdag bezocht hij de man op nieuw. Via een kelderraam kwam de dief binnen. De be jaarde man werd wakker van het lawaai en ging poolshoogte nemen. De inbreker sloeg het slachtoffer bewusteloos, waar na hij een laptop meenam. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ook inclusief een partij onver pakte en nog niet gesteriliseer de naalden. Door misverstanden als gevolg van de overname zou de partij van duizenden naalden die nog niet waren gesteriliseerd, in april zijn verpakt en ongesterili seerd onder de naam van de oude leverancier Microtek aan dertien ziekenhuizen verspreid over heel Nederland zijn gele verd. Daaronder bevindt zich in ieder geval het Canisius-Wilhel- minaziekenhuis in Nijmegen en verder onder meer het Elker- liekziekenhuis in Helmond en ziekenhuizen in Breda, Gronin gen, Sneek en Baarn. Beldico zegt dat er onnodig veel ophef wordt gemaakt over de kwestie. Volgens het bedrijf is er geen enkele melding geko men van infecties of andere complicaties. De rechter doet op 23 juni uitspraak. Bf Ja, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang: j de eerste 2 weken gratis' 1 Ik betaal: J automatisch 56.20) J per acceptgiro 56.70) M V Naam I I Adres 1 Postcode I Plaats: J lUofbon: I Geboortedatum: I e-mail: I Bank/giro* j Handtekening I Uitsluitend hg sutomnttaHM Incasso de envelop naar 1 afd Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratia) Wy gaan zorgvuldig om met persoons gegevens. In het colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1