SCHRIJVENDE LEZERS stadsh Alphen: een dorp met een chaotisch Geen heksenjacht op lachgas Elk referendum wordt een 'nee-ferendum' Leiden neemt de omwonenden van de Leidse Hout niet serieus Belgische afgezaagd en laf Spelregels Nee is nee tegen afbraal van sociale voorzieninge Strandbieb Sla geen slaatje uit Amalia Songfestival Frietkraam Stuntvliegen HOC 945 Referendum Om in aanmerldng te ko men voor plaatsing op de pagina Schrijvende Lezers moeten lezersbrieven zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer van de auteur. Naam en woon plaats van de briefschrij ver worden - behoudens uitzonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eerdere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maxi maal 400 woorden tellen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te korten en/of te redige ren. Brieven sturen naan re- dactie.ld@hdc.nlof post bus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 -53 56 415. Natuurlijk voelen de omwonen den van de Leidse Hout, en niet alleen zij, zich niet serieus be handeld door de gemeente Lei den. Dat worden zij ook met. De gemeente heeft zich inge graven en wenst geen duim breed toe te geven. Elk alterna tief wordt bij voorbaat al weg geschoven. Wat te denken van de opmer king dat de verkeerssituatie wordt bekeken nadat de bouw plannen zijn goedgekeurd. De verkeerssituatie is een eerste klas struikelblok. Als daarvoor geen goed plan komt - zonder verdere aantasting van het groen! - kan de gehele uitbrei ding niet doorgaan. Eerst het grootste probleem bij de kop nemen en daarvoor een goede oplossing aan de ouders van de schoolkinderen en de omwonenden presenteren, daarna pas de definitieve vorm van de uitbreiding bepalen. Niet bij voorbaat een niet meer omkeerbare situatie oproepen. 'Sorry, de plannen voor de bouw zijn al te ver gevorderd, we kunnen niet meer terug, de oplossing voor het verkeer ver dient niet de schoonheidsprijs, maar we zullen er mee moeten leven'. Het gaat om de ver keersveiligheid op een berucht gevaarlijk punt met bussen, (rolstoel)taxi's naar het zieken huis, sluipverkeer, lokaal ver keer en veel schoolgaande jeugd! PJ. van Helsdingen, Oegstgeest. Met verbazing heb ik op 4 juni het krantenbericht 'Strandbieb in Katwijk' gelezen. De provin cie Zuid-Holland bulkt zeker van het geld, om voor zoiets onzinnigs 200.000 euro uit te trekken. Als je naar het strand gaat, neem je toch van alles mee? Wat vergeten om te lezen? Genoeg boekhandels of kiosken om wat te kopen. Dit is je rein ste geldverspilling. Ik weet wel betere dingen die met 200.000 euro erg blij zouden zijn. H.C. van Bourgondien, Noordwijk. Amalia in het middelpunt van de belangstelling. Foto: ANP Waar halen de mensen het lef vandaan om foto's door te ver kopen aan de pers? Geniet van deze kans om hen 'als gezin on der ons' te zien maar sla daar geen slaatje uit. Als uzelf nu eens buiten uw wil om in de krant komt te staan, hoe zou u dan reageren? I. van Rees-Bakker, Voorschoten. Heeft u donderdag 19 mei ook naar de uitslag gekeken van het Songfestival? Ik was voor de Eu ropese grondwet. Echter als je dit ziet ga je je toch ernstig zor gen maken. Stemmen zonder naar de inhoud te kijken. Zijn de nieuwe lidstaten er al klaar voor? Of is dit de terreur (sorry, ik bedoel teneur) van de nieu we democratie? Ik vind het niet zo gek dat zoveel mensen zijn afgehaakt. J. Gort, Noordwijk. Het artikel in het Leidsch Dag blad van 1 juni van kinderarts J. Wit: 'Frietkraam bij school ver bieden', is mij recht uit het hart gegrepen. Het is mij al jaren een doorn in het oog dat er in een wijk met veel scholen een vergunning voor een frietkraam is verstrekt. Het moet de gemeente duide lijk zijn dat het probleem van overgewicht bij kinderen al lan ger speelt. Door de verkoop van patat en dergelijke, zo dichtbij scholen, is de verleiding voor de jeugd wel erg groot. Hopelijk trekt de gemeente c.q. overheid lering uit het artikel van bovengenoemde kinder arts. J.A. van Moorst, Leiden. Stunts met vliegtuigen, waar over u bericht in de krant van 8 juni, zouden absoluut verboden moeten worden. Voor acroba tiek is er de trapeze en zijn er genoeg gymnastische toeren te bedenken op de grond. Die zijn allemaal minder gevaarlijk voor de persoon in kwestie en onge vaarlijk voor omstanders. Maar het allervoornaamste: die scha den het milieu niet en voegen geen schadelijkegassen aan de lucht toe. G. van Schie, Leiden. Nadat op 6 juni in het Leidsch Dagblad een artikel verscheen over: 'Gebruik lachgas geeft ri sico op gehandicapt kind', ben ik direct literatuur gaan opzoe ken over dit onderwerp. Ik heb namelijk van 1963-1970 op het Rijks Instituut voor de Volksge zondheid onderzoek gedaan over de invloed van geneesmid delen op de zwangerschap. In het Informatorium Medica- mentorum 2004, het handboek voor apothekers, vond ik dat lachgas (stikstof oxide) al sinds 1844 in gebruik is als pijnstil lend en kalmerend middel. Daar het de zuurstofconcentra tie van het bloed kan verlagen wordt het meestal in combina tie met dit gas toegediend on der de naam, Entomox. In de Martindale uit 2005 (het En gelstalige referentiewerk over alle geneesmiddelen) staat wel dat lachgas de foetus van ratten kan doden, maar dat dit niet geldt voor de mens. Er wordt verwezen naar twee artikelen in het British Journal of Anesthe siology uit 1986. Hieruit blijkt dat: 1) 175 vrouwen, die in het twee de trimester van de zwanger schap met lachgas behandeld werden, allemaal een normaal kind kregen; 2) In een geval waarbij lachgas in het eerste trimester gebruikt werd, ook een normaal kind ge boren werd. Ik ben het daarom eens met inspecteur generaal Kingma van de Inspectie voor de Gezondheidszorg als hij stelt dat het wetenschappelijk niet is aangetoond dat Entonox scha delijk is voor het ongeboren kind. Men moet oppassen dat er geen heksenjacht plaatsvindt naar een middel dat goede diensten bewezen heeft in de tandheelkunde en de verlos kunde. D.O.E. Gebhardt, (gepensioneerd biochemicus), Oegstgeest. Er wordt steeds gezegd door de grote partijen dat vakbondsle den massaal JA stemmen voor de grondwet. Dit is beslist niet waar, driekwart van de leden stemt nee omdat zij het niet meer zien zitten met de afbraak van veel sociale voorzieningen. Vanaf 2002 mogen de lonen en uitkeringen niet worden ver hoogd. Rijk en gemeenten heb ben fors alle huren en overige belastingen verhoogd. De nuts bedrijven en zorgverzekeraars zijn koplopers in het verhogen, terwijl de euro alleen de kosten van levensonderhoud heeft ver hoogd. Ruim 2,5 miljoen mensen kun nen straks naar de voedsel- banken in Nederland gaan, als het sociale klimaat niet beter gaat worden in Nederland. E ropa biedt niet meer werkge genheid, zoals men beweert werkloosheid loopt al aardig tot boven 500.000 mensen.I koopkracht is alleen maar at teruitgegaan voor alle mensi Als kaderlid van de vakbond maak ik dagelijks op de spre uren deze zaken als ontslag mee. De partijbonzen maar roepen, Europa is voor ons cialer geworden, meer werk betere leefomstandigheden.: Niets is minder waar, dus hs goed dat Nederland krachtiï NEE heeft gestemd tegen dei grondwet. Reinier Zandvf Tja, het Alphens stadshart! Een Haagse garage, Amsterdams grachtje en een Frans gevoel, een voor proefje van het nieuwe stadshart. Dus niets Alphens, dacht deze geboren en getogen Alphenaar, na lezing van het kritiekloze pr-redactiestuk in uw krant van 28 mei ofwel een smakeloosheid na de menukaart gelezen te hebben. Wat moeten we blij, gelukkig worden van zoveel overdaad aan woon/winkel - /kantoor aanbod op een beperkte ruimte. Een ratjetoe aan stijlen wat nogal halvens overkomt. Terecht is er geklaagd in de bouwpe riode over de enorme gevaarlijke ver keerschaos die er was en zeker na de opening van nieuwe centrum blijft be staan! Immers het loop/fiets verkeer in het centrum is nu al een bekend pro bleem en de knooppunten Juliana- straat en Wilhelminalaan komen erbij. Ach bij een echte stad horen ook de stadsproblemen zal het antwoord wel zijn. Nee ik ben niet aanwezig bij de ope ning van het nieuwe Stadshart, trou wens een feestje op eigen kosten. Ik denk dat ik maar naar een echt stads hart ga: Leiden!, met zijn sfeervolle grachten en panden, voetgangervrien- delijk centrum tot er weer een tram uit Alphen doorheen moet gaan komen! Ja en een lekkkkkerrrr eigen accentje. Tja, beter een eigen accentje dan een aangeleerd toontje zoals dit nu al jaren in Alphen het geval is. Een echte Al phenaar herken je aan: 'Ik ga naar het dorp'. Jan Slagter, Alphen aan den Rijn. De Belgische minister De Gucht. Premier Balkenende. Foto: Reuters Foto: EPA Alphen, stad of dorp aan de Oude Rijn? Archieffoto: Hielco Kuipers Europese kopstukken op een rijtje: voorzitter Josep Borrell van het Europese parlement (links), voorzitter Jose Manuel Barroso van de Europese commissie en de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker (rechts). Foto: Reuters De uitslag van het referendum van vori ge week was voorspelbaar. De laatste tien jaar zijn in Nederland diverse lokale referenda gehouden en de uitkomst was vrijwel steevast 'nee'. Het zou vreemd zijn, als over de honder den pagina's tekst die ten onrechte grondwet werden genoemd, ineens een ja tevoorschijn zou komen. De meeste mensen hebben die lappen tekst niet doorgenomen om tot een afgewogen oordeel te komen. De stemmen zijn vooral uitgebracht om een gevoel van onbehagen over 'Europa' tot uitdrukking te brengen.Nu heeft on behagen een katalysator nodig om zicht baar te worden. In een recent verleden was er de lofzang op de multiculturele samenleving, terwijl de gemiddelde bur ger vooral merkte dat de criminaliteit vooral 'import' was. Het onbehagen sluimerde jaren, omdat het niet politiek correct was om hier iets van te zeggen, tot op 11 september 2001 om het instor ten van de Twin Towers juichende Ma rokkanen in Ede voor een waterschei ding zorgden en Pim Fortuyn vakkundig als katalysator voor het uiten van dit on behagen heeft gewerkt. In Nederland is de euro een katalysator. Bij de invoering daarvan bezwoeren po litici, met minister Zalm voorop, dat nie mand er op achteruit zou gaan. Integen deel, de economie zou een impuls krij gen. Nou, dat hebben we gemerkt! Bij de horeca betaalde je in euro's de prijs voor een biertje, die je ervoor in guldens be taalde. En toen kwam, zeer goed getimed, een paar weken voor het referendum, ie mand van de Nederlandsche Bank ver tellen, dat de gulden 10 procent te laag was gewaardeerd. Een rekensommetje is gauw gemaakt. Iemand met 10.000 gril den aan spaargeld was zodoende al gauw 1000 gulden lichter gemaakt. Nu kun je een Nederlander niet dieper tref fen dan in zijn portemonnee, dus het nee-kamp kreeg de wind volop in de zei len. Ons nee was vooral een nee tegen het gevoel belazerd te zijn bij de invoe ring van de euro. Intussen likken de beroepspolitici hun wonden, terwijl ze het hebben over 'een feest voor de democratie'. Welnu, je hoeft geen profeet te zijn om meer af straffingen van de Haagse kaasstolp te verwachten, als het referendum valeer ingezet gaat worden. De kloof tussen de Haagse werkelijkheid en die van de rest van Nederland is immers breed en diep geworden. Heel Nederland wist dat het geld met bakken werd weggegooid bij prestige projecten als de Betuwelijn en de hoge snelheids lijn (nog afgezien van het feit dat we daar door de bouwbedrijven flink zijn getild), ook de meeste Kamerleden, maar machtspolitiek van ministers in achterkamertjes heeft ons miljarden ge kost voor projecten waarvan de rentabi liteit bij voorbaat twijfelachtig was. In mijn woonplaats Leiden gaan lokale po litici op herhaling met een soortgelijk prestigeproject: de Rijn Gouwe Lijn, met een heuse trein dwars door de binnen stad, waardoor het milieuvriendelijke fietsen op gezette tijden onmogelijk wordt. En je kunt nog zoveel argumen ten aandragen, ZE gaan gewoon door met het doordrukken van hun plannen. Zo is er ook de voortdurende lofzang op de privatiseringen, schaalvergrotingen en marktwerking, terwijl de bevolking heel andere dingen ervaart. De NS wa ren een goedlopend bedrijf, tot ze gepri vatiseerd werden. De Nuon is een ramp van een bedrijf. Probeer ze maar eens te bereiken voor een lekkage: voor huppe lepup, toets één etc. Alleen voor de top van dit soort bedrijven is de privatise ring een waar bonusfestival! Terwijl de gewone burger niets anders wil dan de goede dienstverlening van voor de fu sies, toen je nog medewerkers van de nutsbedrijven aan de lijn kreeg.En wat doet de regering? Die maakt zich na de afstraffing door de bevolking druk over een uitspraak van een Belgische minis ter, die zei wat de meeste Nederlanders denken. Toen ik hoorde dat de zaak waarnemer van België bij minister Bot op het matje moest komen, dacht ik dat ik naar het Kopspijkerscabaret zat te luisteren. Met een regering, die zich druk maakt over dergelijke futiliteiten, wekt het geen verbazing dat ieder referendum zal ver anderen in een Neeferendum. Bert Breed, Leiden. Voor het eerst in mijn langduri ge bestaan verstout ik mij, of liever gezegd: heb ik goesting, om te reageren op een in het LD van 6 juni afgedrukt hoofd artikel. In het artikel probeert de auteur, Peter de Vries, uit te leggen waarom het niet erg is dat een Belgische minister, van buitenlandse zaken nog wel, de draak steekt met het uiterlijk en optreden van de premier van een ander, in dit geval Euro pees, land. Na Hitier en Akihito, althans onze houding ten opzichte van dit tweetal, er met de haren te hebben bijgesleept, juicht hij het bijkans toe dat de Belgische minister 'onze' J.P. Balkenende een mix van Harry Potter en brave stijfburgerlijkheid noemt. Uiteraard mag iedereen vinden dat de premier van ons land geen charisma - een woord dat tegenwoordig te pas en te on pas wordt gebruikt- heeft. Echter, dat JP op Potter lijkt we ten we onderhand wel, na de zestigduizendste voorstelling ervan. Wat dat betreft valt er bij de Belg De Gucht geen spoor van originaliteit te bespeuren en balkt hij vele anderen maar na. Gelukkig is het in een de mocratisch land als Nederland toegestaan om de eerste minis ter stijfburgerlijk te hoewel hij ook slechts duct is van zijn lijke opvoeding. De vraag is evenwel of het diplomatiek fatsoen geluij politici van een naburig be vriend land zo te schoffere» Gucht heeft gemeend om zijn functie van minister v buitenlandse zaken zowel de parlementair Geert Wil j aan te moeten spreken op a beider kapsel. Wat een an f En een omgebrachte polit v natrappen door hem post als een relnicht te betitele gaat dat de diplomatieke ken niet iets te buiten? Wa lafheid! Het ergste van alles is dat Gucht zichzelf als een leujj^ naar afficheert door simpf^ te ontkennen wat hij tegei een Belgische journalist, opnamen ten spijt, heeft klaard. Wees fier Karei en; gewoon sorry! De schuld schoenen van de journalis schuiven is wel zeer goedl Voor alle duidelijkheid, oi getekende is geen CDA- mer en geen sympathis; de groep Wïlders. om; isan*

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18