Zoeterwoude vreest Leidse huizenzoeker REGIO Betrokken Warmonders boos over bouwplannen B en W Leidse maaltijdvoorziening prijzig Hoop gloort voor 'sloophuizen' Zoeterwoude Licht aan de horizon voor Leiderdorpse woonwagens W4-project dingt mee naar Gouden Piramide R3 hotelverbod j Schansen Leiderdorp $>g dit najaar Iiinkeuring in liderdorp begint idorp - De commissie ii Leiderdorp, die tuinen irdeelt voor de prijs 'Mooi- van Leiderdorp', gaat maand voor de eerste keer itap langs voor- en zijtuinen it dorp. Eigenaars van eco- :he tuinen of watertuinen iet vanaf de openbare weg itbaar zijn maar wel willen idingen naar de prijs, kun- zich melden bij Cees van (5893513, Cees.vantol@het- nl). De commissie beoor- t de tuinen ook nog in sep- ber. Eind november wor- v de prijswinnaars bekend- Je aakt. vrijdag 10 juni 2005 :ra^ Ge elie AGENDA om Lijkit u iets melden? Bel 071- 93. Faxen mag ook: 071- 5356415. E-mail: redactie.ld@hdc.nl t Pi insdag 14 juni is er een in de serie 'De Meester 1 café De Meester in ivoude-Dorp. Jeanet van ier en Ingrid Meeuwisse, erapeuten en acupunc- n, vertellen over acu- ïur en over oude wijshe- een moderne maat- .oopij. De lezing begint om entree: 2,50. oek naar een houvast'. Ie titel van een bijeen- van de Rafaelgroep in enpnd, die hulp biedt bij van een naaste. De in- en ieavond op maandag 13 _ej gint om 20.00 uur en ;ehouden in gebouw 't jan de Herenweg 82. In- Lide e: 071 "3011125. >orschotense afdeling ie e SP organi56611 een iat i oetbaltoernooi op ver- ide trapveldjes. Het toer- ui l^nt maandag en eindigt ivond. Kinderen tussen is 13 jaar worden in drie var 'Categorieën verdeeld. ™jatie: 06-48381715. Kinderboerde- einde staat voor de at wordt zaterdag en Jij gevierd door een festivi- dun1 ^erlei demonstraties andere roofvogels en 'erd[nc*en^ en ^a^Pj65 bij r piïscbotense kinderboer- formatie: 06-41278654. in het zonnetje. dat motto gaat de Voor lse deling van het CDA straat °P- Na eerder in s °P rozen te hebben b :erd krijgen de vaders ten voor zwembad 't nteI Het CDA staat in het ;rs 11 Adegeest en Noord 's 01kde Houtkamp in Lei- wordt zondagmiddag eheten natuurbele- cursie gehouden. De j gl ig begint om 15.00 uur Milieu Educatief Cen- rdorp - Het is met ingang 1 oktober van dit jaar ver- eu in om schotelantennes aan rïj. ats in de Leiderdorpse wijk nsen en Dreven te bevesti- Ügemene Woningstichting st :rdorp (AWL) heeft over- zo temming bereikt met de ders over een op maat ge en zenderpakket dat Case- aat leveren. WL wil geen schotels meer de balkons omdat die de erenoveerde flats langs de lendaal zouden ontsieren, in paar flats staan de scho- d enige tijd op het dak. Bij aantal andere flats is dat ege de ontvangst niet mo- i. De bewoners moeten die els onder de balkons han- maar ook dat vindt de ver- Ier er lelijk uit zien. overlegde geruime tijd kabelexploitant Casema Ïeen alternatief. Dat is nu iden en omarmd door de Iers. na levert een centraal sys- waarop individuele aan- ïgen worden gemaakt via ipart kastje. De huurders 1 een schotel hebben hoe- e installatiekosten niet te ■»n, maar de abonne- ikosten komen uiteraard voor hun rekening. De e daarvan is afhankelijk et aantal zenders dat ie- kiest. fsteem treedt na de zomer irking. Daarom stelt de net ingang van 1 oktober Brbod in op schotels. Wie ien schotelantenne heeft straks wel een abonne- door ianneke Dijke warmond - De vereniging Betrokken Warmonders is geschrokken van het voornemen van het Warmondse col lege van B en W om het bebouwen van sportpark Overbos door te zetten en auto's toe te staan op recreatie-ei land Koudenhoorn. Eerder bleek dat een flink deel van de bevolking hier tegen is. Wethouder De Vroomen merkt op dat de meerderheid van de gemeenteraad voor de plannen is. Het nieuwe concept-bestemmings plan voor de bebouwde kom van Warmond borduurt voort op de 'stra tegische beleidsvisie' die het college (Warmond Anders en CDA) een paar jaar geleden presenteerde. Door sportpark Overbos te verplaatsen naar Koudenhoorn, ontstaat er op de plek van de voetbal- en tennisvelden langs de Herenweg plek voor huizen, redeneert het college. Om recreatie op Koudenhoorn te verlevendigen, moeten recreanten er met hun auto terechtkunnen. Bij de vaststelling van de beleidsvisie, drie jaar geleden, stemden CDA en Warmond Anders voor. Oppositiepartijen WD en Pro gressief Warmond stemden tegen. Vanwege die nipte meerderheid vindt Jan Sevenster, voorzitter van de Be trokken Warmonders, dat de ge meente het niet kan maken de plan nen door te zetten. „Dit is een plan zonder draagvlak. Voor de derde keer in vijf jaar komen ze met het plan om Koudenhoorn te ontwikkelen door er auto's toe te staan en een tweede brug te bouwen, terwijl ze weten dat de bewoners dat niet willen." Collegepartijen Warmond Anders en CDA willen huizen bouwen in het dorp, zodat het niet nog meer ver grijst. Wethouder De Vroomen: „De afgelopen jaren is de bevolking afge nomen van 5300 naar 4900 inwoners. Als dat op nationaal niveau zou ge beuren, dan zou er paniek losbar sten." Het afnemende inwoneraantal heeft niet alleen gevolgen voor het winkelbestand. „Ook voor de mantel zorg is het desastreus. Het is hier ab soluut onmogelijk dat familieleden bij elkaar blijven wonen. Denk daar naast aan een voorziening als de bi bliotheek, die op vrijwilligers draait. De vergrijzingscijfers voor Nederland in 2020 gelden nu al in Warmond." Door appartementen te bouwen waar ouderen heen kunnen verhuizen, ko men er eengezinswoningen vrij, al dus De Vroomen. Sevenster is het daar helemaal niet mee eens.Als je in één keer honderd huizen op de markt zet, dan komen daar niet alleen Warmonders terecht. We zitten nu eenmaal met de regio nale woningmarkt." Bebouwen van kleine inbreidingslocaties kan wel volgens hem. „Maar op dat gebied is de afgelopen paar jaar juist geen don der gebeurd, terwijl alle partijen er voor zijn." Warmond moet accepteren dat er weinig jongeren wonen, vindt Se venster. „Warmond is nu eenmaal een dure gemeente. Ik heb ook een tijdje ergens anders gewoond. Uitein delijk komen mensen wel weer te rug." Inwoners van Warmond hebben tot 1 juli de tijd om op het concept-be stemmingsplan te reageren. Daarna volgen nog enkele inspraakrondes. De definitieve vaststelling gebeurt door de raad van de nieuwe gemeen te Teylingen. De Betrokken Warmonders willen de tegenstanders verenigen. Ze zoeken contact met verenigingen die hun standpunt delen en houden op 14 ju ni een ledenvergadering in het ge bouw van de ijsclub om te praten over acties. Nieuw systeem woningverdeling op het zenderpakket van ia wil, kan zich ook laten 1 ïiten. Deze huurders va :n de installatiekosten wel etalen. Casema benadert liurders in augustus en UItnber. meer woningbouwcor- es willen af van de scho- JesAnne bij flatwoningen. De s in deze regio het verst 1 aatregelen. 'Rust in buurt is weergekeerd, nu we het gevoel hebben dat we aan het winnen zijn' door Judy Nihof zoeterwoude - De nieuwe re gionale regels voor de verdeling van sociale huurwoningen krij gen van de Zoeterwoudse poli tiek toch het voordeel van de twijfel. Wel is het volgens CDA- fractievoorzitter Van der Hulst belangrijk dat Zoeterwoude, dat aanvankelijk fel gekant was te gen het nieuwe systeem, alert blijft. Zo is Van der Hulst bang voor een 'enorme claim' op de Zoeterwoudse woningmarkt van Leidenaren, die hun huis uitmoe ten vanwege sloopplannen. Deze Leidenaren maken vol gens de nieuwe regels veel kans op een huis in een nabije ge meente. „En Leiden heeft nogal wat plannen voor stadsvernieu wing", aldus Van der Hulst. „Die plannen worden zo een probleem van de hele regio." Het nieuwe verdeelsysteem wordt ingevoerd in de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek. De Zoeterwoudse wet houder Ates heeft zich van meet af aan grote zorgen ge maakt over een aantal verande ringen. Ook de politiek had zijn twijfels. Inmiddels is het sys teem aan alle kanten bijge schaafd en kan de voltallige ge meenteraad ermee leven, ook al omdat het gaat om een proef voor twee jaar. Wethouder Ates is met name opgelucht dat aan de sociale huurwoningen in de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek voorlopig geen 'woonwaarde' wordt toegekend. Die waarde zou mede bepalend worden of iemand snel kan verhuizen of niet. „Het zou betekenen dat mensen in minder aantrekkelij ke woningen minder kans krij gen om door te stromen", aldus Ates. „Terwijl je het de mensen in de slechtste huizen het nu juist het meest zou gunnen om te verhuizen." In het nieuwe systeem vervallen alle eisen om voor een goedko pe huurwoning in aanmerking te komen, zoals inkomens- en leeftijdseisen. Wethouder Ates wil er nadrukkelijk op letten dat starters in het nieuwe systeem meer kans krijgen en dat er geen 'rijken' gaan wonen in goedkope huurwoningen. door Judy Nihof zoeterwoude-rijndijk - De sloop van 35 eengezinswoningen in Zoeterwoude- Rijndijk leek onafwendbaar. Maar de kansen zijn gekeerd voor bewonerscom missie De Spil, die al twee jaar strijdt voor behoud van de huizen. Geheel on verwachts kreeg De Spil onlangs steun van de Zoeterwoudse politiek. Woning corporatie Willibrord gaat nu opnieuw met de bewoners om de tafel. „De rust in de buurt is weergekeerd, nu we het gevoel hebben dat we aan het winnen zijn. De bewoners hebben er weer ver trouwen in dat hun huizen kunnen blij ven staan." Jacinta Boere is secretaris van De Spil. Zij woont bijna 25 jaar naar volle tevre denheid in een hoekwoning aan de 5 Meilaan. Op wat achterstallig onder houd na mankeert er volgens haar niets aan het huis, dat dateert uit de jaren vijf tig- Toen Willibrord bekend maakte 35 hui zen te willen slopen in de 5 Meilaan, de Willibrordusstraat en de Titus Brands- mastraat, gingen Boeres haren overeind staan. Met een paar andere bewoners richtte ze De Spil op, om te proberen de sloop van tafel te krijgen. Volgens Boere is het doodzonde om be taalbare eengezinswoningen te vervan gen door appartementen en daarbij denkt ze niet alleen aan zichzelf. „Ik ben 54 jaar. Ik zal hier niet altijd kunnen blij ven wonen, daar ben ik realistisch in. Maar ik gun jonge gezinnen die niet veel geld hebben ook een huis met een tuin. Er is bij jonge mensen veel belangstel ling voor deze huizen. Een huis dat leeg komt, is zo weg." Willibord wil de 35 huizen niet slopen omdat ze slecht zijn. De corporatie wil haar woningvoorraad beter afstemmen op de vraag door een deel van zijn een gezinswoningen te vervangen door ap partementen. „Ik vind dat onze woningen daarvoor niet hoeven te worden opgeofferd", zegt Boere. „Er is ruimte zat in Zoeterwoude- Rijndijk. Bij Omtzigt, op het terrein van Bruines, de Meerburgerpolder, zijn bouwlocaties waar je nieuwe apparte menten kunt bouwen zonder iets te hoeven slopen." Het lukte De Spil de afgelopen twee jaar echter niet om Willibrord op andere ge dachten te brengen. De bewonerscom missie begon het somber in te zien. „Niet dat we ons bij de sloop neerleg den, maar we kwamen nergens door heen. We waren al een beetje in slaap gesukkeld", aldus Boere. Tot overmaat van ramp haakte een deel van de achter ban af. „Vooral de oudere mensen lieten het afweten. Ze hadden er geen vertrou wen meer in dat het nog goed zou ko men." Ten einde raad wendden de vijf leden van De Spil zich onlangs tot een groepje lotgenoten. „We wilden wel eens kijken hoe andere bewonerscommissies te werk gaan. We namen contact op met Mirjam van Sintmaartensdijk van bewo nerscommissie De Keel in Voorschoten. Zij heeft ons wakker geschud. Ze zei: ga met de politiek praten. Ga een brief schrijven naar de minister!" De Spil volgde raad op en het tij keerde. De brief aan de minister, met een vurig pleidooi voor behoud van de 35 huizen, bracht veel teweeg: steun van de drie Zoeterwoudse fracties en een voorstel van Willibrord voor een nieuwe overleg ronde. Boere: „Ook al horen we er nooit meer iets op: die brief aan de minister heeft wel voor heel veel beroering ge zorgd. De politiek is wakker geworden en Willibrord is wakker geworden. De woningcorporatie heeft voorgesteld om een projectgroep op te richten, met drie mensen van Willibord, drie van De Spil en een onafhankelijk persoon. We gaan erover nadenken of we dat willen. We hebben er moeite mee om als bewo nerscommissie uit elkaar te worden ge trokken. Ons clubje moet niet kleiner worden, want dan sta je niet sterk meer." Van ruzie met Willibord is volgens Boere geen sprake. „Het overleg is wel eens moeilijk geweest, want onze belangen zijn tegengesteld. Maar hebben nooit met messen tegenover elkaar gestaan. We moeten gewoon op een prettige ma nier met elkaar uit deze kwestie kunnen komen." leiderdorp/leiden Het W4- project dingt mee naar een landelijke prijs, uitgeloofd door diverse ministeries: de Gouden Piramide. Deze prijs is een beloning voor opdracht gevers en is daarmee de enige in zijn soort. Voor architecten en stedenbouwkundigen be staan er veel meer prijzen. De nominatie is een opsteker voor Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude, de provincie Zuid-Holland, het ministerie van vrom en rijkswaterstaat. Zij zijn initiatiefnemers en op drachtgevers voor het W4-pro- ject. Dit project moet ervoor zorgen dat er 94 miljoen euro wordt verdiend met de bouw van huizen en bedrijfsterrei nen, waardoor de snelweg tus sen Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude verdiept kan worden aangelegd en de leef baarheid in de aangrenzende wijken wordt verbeterd. W4 is een afkorting van wonen, wer ken, wegen en water. W4 moet concurreren met vier andere bouwprojecten: de woonwijk Amsterdam-IJburg, het Zuidas-project in Amster dam, de Blauwe Stad in Gro ningen en de Zuidtangent, een busbaan van Haarlem via Schiphol naar Amsterdam. De winnaar ontvangt 50.000 euro en een trofee. Tijdens een tele visieprogramma van de Avro, eind november, wordt de win naar bekendgemaakt. Rijks bouwmeester Mels Crouwel is voorzitter van de jury. Katwijk goedkoop, Rijnwoudse in middenmoot door Loman Leefmans leiderdorp - Uitgerekend deze week zou de verhuizing een feit zijn geweest. De verwachting is nu dat het Leiderdorpse woon wagencentrum half november definitief is verplaatst. Enkele juridische procedures lopen nog, maar het feit dat milieu groep Houdt Leiderdorp Groen en wethouder Molkenboer drif tig onderhandelen, wijst erop dat er schot zit in de zaak. Eerst zien, dan geloven, predikt bewoonster Maria van Esch. „De lichten rond de nieuwe ro tonde schijnen hinderlijk bij ons naar binnen. Maar als er licht zit in de zaak rond de ver huizing, horen we dat graag." De woonwagens moeten plaatsmaken voor nieuwe we gen en bedrijfsterreinen nabij het kruispunt tussen de Persant Snoepweg en de provinciale N446. De kleine verplaatsing van ongeveer honderd meter naar een voormalig veld van voetbalclub RCL, leidde tot gro te commotie. Houdt Leiderdorp Groen (HLG) vond dat park De Bloemerd groen moest blijven en vocht de verhuizing met succes aan. In maart besliste de rechter dat de werkzaamheden moesten worden opgeschort. Twee zaken liepen hierbij door elkaar. De eerste kwestie tussen gemeente en HLG ging over de bouwvergunning en of die wel op juiste gronden was verleend. De vraag of écht alle andere mogelijke alternatieven locaties in Leiderdorp waren bekeken, stond daarbij centraal. De tweede kwestie is complex er. Als de provincie in een zoge heten streekplan gebieden aan geeft waar niet mag worden ge bouwd, in hoeverre mag daar dan van worden afgeweken. En hebben burgers nog wat te zeg gen over deze 'wijzigingsbe voegdheid'. Op dat laatste punt blijft HLG strijdbaar. „Daar moet een principiële beslissing over wor den genomen", aldus bestuurs lid Marijke Alderlieste. Ze krijgt daarbij steun uit onverwachte hoek. „Het is niet onredelijk, vanuit hun standpunt gezien, om een uitspraak te vragen waarom er geen beroepsmoge lijkheid is", aldus wethouder Molkenboer. Hoewel deze zaak door de ver plaatsing van het woonwagen- centrum aan het licht kwam, zien zowel de wethouder als HLG de kwestie bijna geheel los van de verhuizing die er ook niet extra door wordt vertraagd. „Het is van belang voor héél Zuid-Holland en misschien blijkt dat het woonwagencen trum daar nét niet mee te ma ken krijgt", zegt Alderlieste. Wat blijft, is het gevecht rond de bouwvergunning en daarbij heeft de onafhankelijke com missie voor bezwaarschriften deze week de gemeente in het gelijk gesteld. Dat besluit moet zes weken ter inzake liggen en daarop zou HLG weer bezwaar kunnen aantekenen, wat de zaak opnieuw verlengt. Alderlieste en Molkenboer on derhandelen nu over een voor stel waar beide partijen zich in kunnen vinden. „Wij realiseren ons uiteraard ter degen dat het hier om mensen gaat en het ei genlijk niet langer meer kan du ren", aldus Alderlieste. Molkenboer rekent voor: „Als we eruit komen, dan kunnen de werkzaamheden rond de ver plaatsing van het woonwagen centrum direct na de vakantie weer beginnen." Volgens Van Esch is er dan nog drie maan den nodig voordat de complete verhuizing is afgerond: een ver traging van een half jaar. Met een diepe zucht zegt ze: „Er zit niets anders op dan afwachten. Want ik kan er toch niets aan veranderen." leiden/regio - De maaltijdvoor ziening voor ouderen is in Lei den bijna twee keer zo duur als in Katwijk. Rijnwoude zit daar tusssenin. Ondanks dit verschil maakt het financieel weinig uit in welke van de drie gemeenten je als 65-plusser woont. Een en ander blijkt uit een on derzoek naar 'zorguitgaven' van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Het onderzoek is gehouden in opdracht van de gemeente Lei den, die zich zorgen maakt over de verslechterende inkomens positie van ouderen. „De posi tie van sommige gezinnen komt in gevaar", aldus wethouder Hans Buijing (welzijn). Zelfstandig wonende 65-plus- sers met een minimuminko men of met 120 procent van het minimuminkomen houden geld over als zij gebruikmaken van alle voordeelregelingen en tegemoetkomingen. Buijing: „Leiden investeert al jaren in minimabeleid. Het blijkt dat dit zijn vruchten afwerpt." Ook in Katwijk en Rijnwoude profite ren oudere minima van voor deelregelingen, zoals kwijt schelding van gemeentelijke belastingen. Alleen in Rijnwoude is een al leenstaande met een grote 'zorgvraag' en een inkomen op Maaltijdvoorziening: de prijs verschilt van plaatst tot plaats. Archieffoto: United Photos de Boer 120 procent van het minimum inkomen er slechter af dan een vergelijkbaar huishouden met alleen AOW. Belangrijkste oor zaak hiervan is dat deze Rijn- woudenaars niet in aanmerking komen voor allerlei ondersteu ningsmaatregelen, zoals een gratis aanvullende ziekenfonds verzekering en kwijtschelding van gemeentelijke heffingen. Waar het grote prijsverschil in de Leidse en Katwijkse maal tijdvoorzieningen uit voort vloeit, is niet onderzocht. Mo gelijk drukt de grote bijdrage van vrijwilligers in Katwijk de kosten. Leidse ouderen met een minimuminkomen betalen 5,38 euro per thuisbezorgde maal tijd: hogere inkomens betalen 6,26 euro. Katwijkers betalen 3,75 per maaltijd. In Rijnwoude kost de maaltijdvoorziening 4,30 euro, maar hoeven minima niet meer dan 2,20 euro per maaltijd bij te dragen. Jacinta Boere strijdt niet alleen voor zichzelf tegen sloop van Foto: Hielco Kuipers haar goedkope huurwoning. „Ik gun jonge gezinnen die niet veel geld hebben ook een huis met een tuin.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15