LEIDEN REGIO Ad van Nieuwland:Met strakke lijnen krijg je rust in je tuit Studentes zetten daklozen aan de barbecue HDC972 vrijdag 10 juni 2005 De spanning stijgt. Morgen is het zover: de derde Leidsch Dag blad Open Tuindag. Tuinliefheb- bers kunnen terecht op 53 adres sen in Leiden, Oegstgeest, Voor schoten en vooral Zoeterwoude, waartuineigenaren zich massaal hebben ingeschreven. Gisteren stonden de adressen met een kaart in de Uitbijlage van de krant. De deelnemers zijn ook te vinden op www.leidschdagblad- .nl. De redactie van het Leidsch Dagblad wenst alle bezoekers een mooie dag toe. Als je een tuincentrum en hove niersbedrijf hebt, wil je ook voor je eigen huis wel een visi tekaartje hebben liggen. Ad van Nieuwland van tuincentrum en hoveniersbedijf Van Nieuwland aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest woont naast zijn werk. Hij woont op nummer 10, Elm ar de Beukelaar, de tuinont werper, op nummer 8. Vorig jaar waren hier nog twee tui nen, nu ligt er één tuin waarvan Van Nieuwland zelf geniet, maar die ook als showtuin dienst doet. De Beukelaar ont wierp een moderne tuin met rechte üjnen en een grote vij ver. Van Nieuwland vindt dat ook belangrijk, want rust is be langrijk in een tuin. Tuinideeën „We wilden graag een tuin met mooie strakke vormen. Rechte lijnen geven rust in de tuin, ter wijl ronde vormen toch iets rommeliger zijn. Nu krijgen de planten meer aandacht. De ou de tuinen hadden wel ronde vormen, maar we wilden ruim- telijker werken. Zeker omdat dit een grote tuin is. De tuin is be doeld om verschillende nieuwe technieken en inzichten weer te geven. Het is een visitekaartje van wat er bij ons mogelijk is. We hebben bijvoorbeeld vier soorten bestrating gebruikt, al lemaal in grijstinten. Vooral de scoria bricks zijn mooi, die heb ben een bijzondere glans. Maar we hebben ook betonplaten en natuursteen gebruikt. Uit de twee oude tuinen zijn enkele mooie krentenbomen blijven staan en we hebben een Rijp en groen De Landelijke Organisatie van Hobbytuinders houdt morgen een gratis toegankelij ke tuinmarkt in de binnen plaats van het Pesthuis in mu seum Naturalis aan de Dar- winweg. De tuinmarkt is dit jaar een onderdeel van de Leidsch Dagblad Open Tuin dag en is open van 10.00 tot 17.00 uur. Er zijn kraampjes met biologische zaden, ecolo gische plantjes, tuingereed schappen, bodemverbete raars, vijver- en rotsplanten, wormencompost, meststof fen, wijn, zonnepanelen en tuinkunstvoorwerpen. Er is ook een ruilkraam voor bloe men en planten uit eigen tuin. Tuinbezitters die de zuur graad van hun tuingrond wil len weten, kunnen die op de markt laten onderzoeken. Ver der zijn er voorlichtingskra- men van natuurorganisaties zoals veldbiologen, de vi ging voor ecologische lei ze en de egelopvang. V01 ke bezoeker is er een gra tentie, zolang de voorrai strekt. De Tuinkeuringscomn van de gemeente Zoeter de gebruikt de tuindag 0 een oordeel te vormen 0 mooiste tuin van Zoeter de. De jury gebruikt oni meer het oordeel van be stellenden om tot een b sing te komen (mailt u 1 mening naar: a.j.vijverbi freeler.nl). Voor de eerst dit jaar kent de Tuinkeu commissie publiekspriji toe. Burgemeester Bloer reikt de prijzen op dond 29 september uit tijdens feestelijke bijeenkomst gemeentehuis, www.zo woude.nl Het moet gebeuren, zelfs al houdt Ad van Nieuwland er niet van. Wieden, bah. Foto: Hielco Kuipers Japanse esdoorn in een pot op het terras staan. Voor het hoek huis staan drie moerbeibomen die een dak van bladeren gaan vormen. De borders hebben we op kleur beplant met bloeiende vaste planten. We hebben een paarsrode border en een geel witte. Dat verschil ga je mooi zien, nu de planten gaan bloei en." Werk „Op zich is er niet veel werk aan de tuin. Hij is net nieuw, dus heeft onkruid wat meer de ruimte. Als de planten eenmaal naar elkaar toe zijn gegroeid, is dat minder. Het is dus vooral veel onkruid wieden. We heb ben hier een oude zandgrond, .er komt veel heermoes voor. De enige remedie is regelmatig wieden, je moet het uitputten. Verder valt het mee. In de vijver zit een filter, dus daar is weinig werk aan. Ik denk dat we met één tot twee uur in de week de ze tuin onderhouden, dat is niet veel voor zo'n grote tuin. Er staat nu al weer wat onkruid, maar dat halen we natuurlijk weg voor zaterdag." Rotklus „Het wieden tussen de vaste planten is vervelend, want dat kun je niet met een schoffel doen. Je moet tussen de plan ten gaan staan. Verder vind ik tuinieren eigenlijk vooral onst- pannend. Als je niet van tuinie ren houdt, dan kun je beter wat grondbedekkende heesters planten." Juni „Dan bloeien de rozen en veel andere planten beginnen te bloeien. Vooral in de paarse border. De sieruien zijn bij voorbeeld aan het bloeien. Dat is een mooie bol van tere paar se bloemetjes. Ook de astrantia, veel mensen kennen dat als Zeeuws knoopje, begint te bloeien." Tevreden? „Met de tuin wel. Ik ben er trots op en zal ook rondlopen om mensen informatie te geven. Tegelijkertijd doet het pijn dat Elmar er niet bij kan zijn, het is toch zijn ontwerp en ook zijn tuin. Hij heeft kanker, maar wil niets liever dan dat zoveel mo gelijk mensen de tuin zien. Het is raar om met je tuin te pron ken terwijl een paar meter ver derop een jonge vent van 34 doodziek op bed ligt. Als het zo dichtbij komt, zie je alles toch meer in perspectief. Dan is die tuin niet zo belangrijk meer." Marnix Heijboer Harms laten zien waar zij met de daklozen willen barbecuen. Foto: Mark Lamers Pien Ackermans (links) en Santana aan de drank. Het is bij de afde ling evenementen in behande ling." Eerder hadden de stu dentes contact gehad met de afdeling Bouwen en Wonen van de gemeente. „Omdat het een parkeerplaats is, hebben zij er ook wat over te zeggen. De me vrouw met wie ik daar sprak was wel helemaal voor. Waar schijnlijk gaan we komende week nog even met de gemeen te praten om het snel rond te krijgen." Als de gemeente het feest toe staat, is het op maandag 27 of dinsdag 28 juni druk op de Boommarkt. „De daklozen zijn enthousiast We hebben al zes tig aanmeldingen gehad." Mocht de beslissing te lang op zich laten wachten, dan is het feest niet voorbij, vindt Harms. „We zijn zover gekomen, dat we niet meer stoppen. Dan stel len we het gewoon een paar weken uit." Aan andere plekken in de stad moet Harms niet denken „Zoveel geschikte plek ken zijn er niet. De daklozen willen ook het liefst in het cen trum blijven. Bij het slaaphuis is het vertrouwd terrein." Marnix Heijboer Nu het Slaaphuis misschien wordt verplaatst, heeft iedereen in Leiden het over daklozen. Meestal niet in positieve zin. Het lijkt wel of niemand in Lei den ze in de buurt wil hebben. Toch zijn er ook mensen die daklozen willen helpen. Santa na Harms woont aan de Apo- thekersdijk en vindt de Leidse daklozen helemaal niet zo ver velend. Ze organiseert zelfs een barbecue voor ze. „Ik snap best dat een heleboel mensen geen daklozen in de buurt willen hebben en ook niet steeds geld aan ze willen geven. Ze zijn vaak wel wat luidruchtig, maar het zijn gewoon mensen. Ze hebben het moeilijk genoeg, dus er mag best eens iets leuks worden gedaan voor ze." De eerstejaars studente sociaal- pedagogische hulpverlening kwam op het idee nadat haar studie een project over daklo zen had gehouden. „Ik kom de daklozen vaak tegen omdat ik vlakbij het Slaaphuis woon. Ik parkeer mijn auto vaak op de Boommarkt en dan kom je van zelf met ze in contact." Eerst wilde ze een etentje organise ren, maar dat werd al snel een barbecue. „Het is zomer en dan is dat wel zo logisch." Samen met vriendin Pien Ackermans besloot Harms de barbecue te organiseren. De twee studentes gingen op zoek naar bedrijven die de bar becue wilden ondersteunen. Vooral voor het eten was veel sponsoring nodig. „We hebben moeite gehad, maar het is ge lukt", zegt de studente. Bakkerij Leo van Kempen, Vishandel De Kreeft de Witte Prijzenslager en het studentenpastoraat betalen mee. „Zonder sponsors was het niet gelukt. Bijna alles is gere geld, we wachten eigenlijk al leen nog op toestemming van de gemeente." Wat de criteria voor zo'n ver gunning zijn, weet Harms niet. „Ik snap best dat daar eisen aan zijn, misschien ook wel met de politie. Het merendeel van de daklozen is drugsverslaafd of Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De flauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. KORT EN ZAKELIJK AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.0 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Zondag 12 juni houden de buurtbewoners van de wijk Pancras-Oost een grote wijk- brunch. Het is alweer de derde keer dat de de brunch in de wijk plaatsheeft. Aanschuiven kan in de Groenesteeg tussen 11.00 en 14.00 uur. In Buurthuis de Pancrat op de Middelstegracht is er zondag 12 juni bingo. Vanaf 12.00 uur is de zaal open, de bingo begint om 13.15 uur. Epilepsie Vereniging Neder land houdt op dinsdag 14 juni een voorlichtingsavond over epilepsie. De avond is speciaal bedoeld voor vijftigplussers en wordt gehouden in het Diaco- nessenhuis. Neuroloog De Haan zal vertellen over epilep sie op latere leeftijd. Om 19.30 uur bent u welkom aan de Houtlaan 55. Aanmelden kan bij EVN via telefoonnummer 0318-672772 of via email: in- fo@epilepsievereniging.nl. Het GGZ informatiepunt aan het Rapenburg 48 houdt op maandag 13 juni een informa tiebijeenkomst over de rechts positie van gedwongen opge nomen patiënten in de geeste lijke Gezondheidszorg. De bij eenkomst duurt van 14.00 tot ongeveer 15.30. Op de Haagse campus van de Universiteit Leiden is vandaag een open dag in het kader van het 86ste lustrum van de uni versiteit. Belangstellenden kun- 4 nen naar lezingen en luisteren rond thema' ternationaal recht eni fie als wetenschappel Ook is er een debat ti merleden die in Leidt deerden en hun oudi ren. De Haagse cam^ vinden op de vierde e de Lange Houtstraat Haag. Het open huis 13.00 uur tot 19.00 ut wordt afgesloten met ceptie. De toegang is Zaterdag 11 juni van 1 16.00 uur lopen ruim basisschoolleerlinger den en omgeving me Unicef sponsorloop. I kan de kinderen aam op sportpark Lugdun Oegstgeesterweg in 11 loop is georganiseerd Rotary clubs van Leic derdorp en de opbrei naar Uniceforojecten lië. De Hortus Botanici Rapenburg is zaterda gratis toegankelijk in met de Leidsch Dagb j' Tuindag. Die dag is 0 tusbeurs in de wintel de Hortus. Kwekers bers vertellen alles 01 sen. Opl2 juni is om 12j zondagwandeling in Het thema van deze zen. De entree is 1,5( venop de gewone en Het Leidse architectenbureau bd architectuur is genomi neerd voor de Heuvelinkprijs. Deze tweejarige architectuur prijs wordt deze keer uitgereikt aan een architectenbureau dat erin geslaagd is om een be staand gebouw t hergebruiken of te viatliseren'. bd architec tuur is genomineerd met haar vestiging in Oosterhout, nabij Arnhem. Daar is een voormali ge bedrijfsrestaurant van KEMA omgebouwd. Het vijftigjarige bd architectuur heeft vijf sterke poten: architectuur, interieur, bouwkunde, advies en steden bouw. In Leiden ontwierp het bedrijf onder meer het LUMC, de bijbehorende parkeergarage, het hoofdkantoor van Zorg en Zekerheid, de Bloedbank en de uitbreiding van het archief. De winnaar Heuvelinkprijs wordt gemaakt op donderdaj www.bdarchitectuur.111 De Leidenaars Stevei veren (37) en Robert E beginnen een koopjes de Leidse bevolking. Met www.goedkooplei 1 kunnen Leidenaars zie aanbiedingen winkelit dememers om de hoe De komende weken g; Klaveren en Eerhart 1' se ondernemers af om wijzen op de mogelijk van hun site. Het duo 4 Leidenaars de komeni op de hoogte van de n te met flyers en met pi ties. ji

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14