I Bond FNV zet staking spoor door ECONOMIE De baas vlooien kan voor werknemer nooit kwaad Groei economie in 2005 fors lager 'Gouden teugels maken een paard niet beter' ht Voorstel ProRail afgewezen Import goedkope Chinese schoenen explodeert Advies visserijbiologen: haringvangst beperken LTO Nederland zet het mes in de organisatie Nieuwe staking in vleessector van de baan O AutoTrack.nl i ien wordt ^dkoper !rdam - De banken, win- en de horeca hebben de n ineen geslagen om de van elektronisch betalen >js toonbank te verlagen. Jtenwoordigers van de de- %del en horeca spreken "en grote doorbraak'. Ze in de afgelopen jaren ste lt de banken in de clinch >n over de kosten van pin- ippen, contant betalen invoering van de euro. iet bekend is hoeveel la- Mi kosten uitpakken. Het tussen de verschillende ^ngroepen is mede tot de flgekomen onder druk van :hte veranderingen in het itionale betalingsverkeer. ■wFrance-KLM: jrier passagiers gnj - De luchtvaartgroep Air :url-KLM heeft in mei 5,9 ïn passagiers vervoerd, 6,7 Sget1 meer °*an in dezelfde sooj&e vorig jaar. Dat heeft het woensdag bekendge- De bezettingsgraad nam icentpunt toe tot 77,7 it. In alle regio's presteer- iFrance-KLM goed. Op ied van vracht ging het ir goed. De beladings- "tvan de vliegtuigen nam dgn icentpunt af tot 63,8 pro- I-directeur itoneel weg \veen - Personeelsdirec- I van Woudenberg ver- Sfeer 1 juli uit het bestuur I luchtvaartmaatschappij Jij krijgt een nieuwe fe in het bestuur van Air è-KLM, de houdstermaat- bij waaronder KLM valt. eft het bedrijf woensdag Bgemaakt. Van Wouden- rijgt geen opvolger. De s van KLM bestaat daar- haf 1 juli uit drie perso- i nemen de taken van pudenberg over. stad Airport: (ere startbaan Id- Lelystad Airport wil en landingsbaan ver inaar 2.100 meter en een passagiersterminal Directeur L. Oude wil dat internationaal rkeer ook gebruik kan aken van de regionale iven. De huidige baan irtig meter breed, maar tfeernink wil die wel ver- om plaats te bieden aan I-gen als de Fokker 70 en Boeing 737. donderdag 9 juni 2005 jus blijft bij luctie A350 De Europese vliegtuig- r Airbus houdt vast aan tluctieplannen voor zijn Ite vliegtuig voor de lan- ftignnd, de A350. Het be- EADS, het moeder- p van Airbus, liet giste- )en dat het voornemen jd september met de pro- te beginnen, overeind ter schorst itonveneta |- Rechter Giovanni ini van de rechtbank in se stad Padua heeft 'e bestuur van Banca ineta woensdag defini- :horst. Tijdens de aan- idersvergadering van ineta op 30 april slaag- raardigden van Banca ;e di Lodi (BPL) erin het bestuur naar huis te :n te vervangen door fzinde bestuurders. Lodi p stijd verwikkeld met pro om Antonveneta memen. Het is aan de Ihouders van Antonven- Ite bepalen of het oude f zijn plaats terug moet leveen in VS nan Randstad dam - Randstad heeft iteveen benoemd tot ban in de Verenigde Sta- i volgt Jim Reese op, die Ini om persoonlijke re- het bedrijf verlaat. Witte- kinds 1995 in dienst bij ad, meldde het uitzend- ïvoensdag. Hij leidde de kes jaar de activiteiten pdstad in België. Die va- ivordt nu opgevuld door p Nijns. ument wil len voor dier ili Van de Europese con- en zegt 57 procent be- ajn om meer te betalen ïgsmiddelen die be- /oor het welzijn van Oat blijkt uit een onder- apdracht van de Euro- ïmissie dat gisteren kendgemaakt. Van de lagden zeggen velen ide producten die beter Ir de dieren nog zo 1 te herkennen zijn in de door Cep Leeflang apeldoorn/gpd - Een groep managers is am per in Apenheul of Bongo laat al zien wie de baas is. De leidinggevenden komen om aap- gedrag te bestuderen. De gorillabaas geeft meteen zijn visitekaartje af. Patrick van Veen, schrijver van het boek 'Help, mijn baas is een aap!', zocht als afge studeerd bioloog ooit zijn heil in het bedrijfs leven. Daar werd hij al snel met het zelfde ge drag geconfronteerd als hij had gezien in het dierenpark. Hij besloot managers daarmee te confronteren. Wie aapgedrag op de werkvloer weet te herkennen, kan daar veel baat bij hebben, denkt hij. Gisteren werd de training die hij ontwikkelde voor het eerst in de prak tijk gebracht. Aapjes kijken in het dierenpark. Wie aapgedrag op de werkvloer weet te herkennen, kan daar veel baat bij hebben En daarna op de werkvloer. Het sociale oergedrag van Bongo, een bonk van een gorillakerel, spreekt tot de verbeel ding. Met Bongo valt niet te spotten. Hij is de man die paart met de vrouwtjes, de andere leden van Bongo's groep proberen bij hem in de gunst te komen en te stijgen in de hiërar chie van de groep. Bongo lijkt wel wat op de strenge directeur van dat grote bedrijf. Die is de baas. Zijn wil is wet. Zijn personeel probeert bij hem in de gunst te komen. Misschien zit er dan wel een promotie in. Hoe paai je de baas? Het is een van de dingen die de managers opsteken van de cursus aap gedrag in Apenheul. Een stel apen zit elkaar te vlooien. Het blijkt een politiek gebeuren dat aan sociale regels is gebonden. Je vlooit de aap die net boven je zit in hiërarchie. En vlooi je de leider, dan neem je daar alle tijd voor. Zelfs als je geen vlo tegenkomt, dan doe je alsof je er een in je bek stopt en smakt er eens flink bij. Dan sta je in een goed blaadje bij de leider. De strenge directeur van dat grote bedrijf be sluit om die dag geen stropdas om te doen, maar een vlinderstrikje. De volgende dag ziet hij dat drie medewerkers ook een vlin derstrikje om hebben. Twee van hen vragen of ze een kopje koffie voor hem kunnen halen en of hij er een koekje bij wil. De derde biedt hem een sigaar aan. Vlooigedrag komt ook op de werkvloer voor. Bongo vlooit ook, maar amper geïnteres seerd. Even plichtmatig om een lagere aap te behagen. De directeur deelt in het voorbij gaan een compliment uit. 'Ga zo door Sjaak!' Kijkend naar de apen zien de managers veel meer vormen van sociaal oergedrag die ze ook op de werkvloer tegenkomen. Hoe een aap zijn voedsel verzameld en verdedigt bij voorbeeld. Het doet denken aan iemand die na veel gevlooi een mooie functie heeft gekre gen en merkt dat een ander daar ook op loert. Wie het aapgedrag in zijn bedrijf weet te doorgronden, kan daar veel baat bij hebben, zegt Patrick van Veen. Tegen excessen bij voorbeeld kun je dan adequaat optreden. Bij voorbeeld als een medewerker met 'extra ver diensten' probeert op te vallen maar zijn da gelijks werk daarbij veronachtzaamt. „Door goed te observeren kun je ook zien of mensen bij elkaar in een groep passen. Stel dat je twee afdelingen wilt samenvoegen. Wat zijn dan de gevolgen? Plaats je twee aapgroepen ondoor dacht bij elkaar, dan loop je het risico dat ze elkaar bijna afmaken. Zet je in je bedrijf de verkeerde personen bij elkaar dan bestaat het gevaar dat ineens mensen ziek raken, afhaken en stress en maagklachten krijgen."' utrecht/anp - FNV Bondgeno ten gaat vooralsnog niet in op het voorstel van spoorbeheerder ProRail om de vastgelopen on derhandelingen over de nieuwe CAO vlot te trekken. De vakbond zet zijn plannen voor een staking op het spoor op 17 juni door. CNV Bedrijvenbond is wel bereid om met ProRail rond de tafel te gaan zitten. ProRail heeft voorgesteld een commissie in te stellen die een bindend advies moet geven over het collectieve arbeidscon tract. Maar FNV Bondgenoten neemt dat voorstel niet serieus. De spoorbeheerder wil zijn eindbod voor een nieuwe CAO niet loslaten en gaat niet in op een ultimatum dat de vakbond heeft gesteld, aldus een FNV- woordvoerder gisteren. CNV Bedrijvenbond wil wel met ProRail over een arbitrage commissie praten. De vakorga nisatie is benieuwd wie de spoorbeheerder als leden wil benoemen. Volgens ProRail heeft FNV Bondgenoten ten onrechte de conclusie getrokken dat het aanbod niet serieus zou zijn. De onderneming wil naar eigen zeggen 'niets anders dan de im passe doorbreken'. Onder dreiging van een 24- uursstaking op 17 juni stelde FNV Bondgenoten het bedrijf vorige maand een ultimatum voor een beter CAO-bod. Dat ultimatum loopt morgen af. ProRail biedt een loonsverho ging van 2,75 procent over de jaren 2005 en 2006. Verder kun nen de werknemers over 2004 een eenmalige uitkering van 400 euro krijgen en in de toe komst een resultaatafhankelijke bonus. De bonden eisen dat het gat in de beloning bij NS en ProRail wordt gedicht en eisen ze 4,75 procent loonsverbetering. Acties van het personeel van ProRail, waar drieduizend men sen werken, kunnen het hele treinverkeer stilleggen. De Nederlandse Spoorwegen vindt het ongepast dat FNV Bondgenoten met de staking een miljoen reizigers wil dupe ren wegens een loonconflict dat maar drieduizend mensen aan gaat. Een schoenenverkóper in de Chinese hoofdstad Peking. De Europese Unie dreigde gisteren met een stop op de import van goedkope Chinese schoenen. Foto Reuters/Claro Cortes brussel/anp - China overspoelt de Europe se Unie niet alleen met goedkoop textiel. Uit een gisteren gepubliceerd overzicht blijkt dat ook de import van Chinees schoeisel enorm is gestegen sinds januari, toen de wereldmarkt voor deze producten is vrijgegeven. Het overzicht van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, toont aan dat in de eerst vier maanden van dit jaar bijna zeven keer zoveel Chinese schoenen zijn geïmporteerd als in dezelfde periode vorig jaar. Tussen januari en april hebben de EU-lan- den bijna 162 miljoen paar schoenen uit China geïmporteerd. Tegelijk is de prijs ge daald van gemiddeld 4,13 euro vorig jaar naar 2,97 euro nu. Sommige Europese fabrikanten vragen maatregelen, maar een woordvoerster van de Europese Commissie zei dat 'nog bestu deerd moet worden wat er moet gebeuren'. Bij de textiel heeft de EU wel al ingegrepen, tot groot ongenoegen van China. De regels van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) voor schoeisel verschillen van die voor textiel. Voor textiel bestaat een aparte regeling, maar de schoenen moeten het stellen met een algemene clausule om de eigen industrie tijdelijk de beschermen te gen al te grote toenames van de import. Precieze definities zoals die wel voor textiel bestaan, ontbreken. rijswijk/anp - In de Noordzee zwemt weer ongeveer net zo veel haring als in de jaren zes tig. Toch mogen de haringvis sers volgend jaar minder van gen, als het aan de Nederlandse visserijbiologen ligt. Hoewel het goed gaat met de haringstand waarschuwen de biologen voor de komende ja ren. De afgelopen drie jaar zijn zwakke broedjaren geweest voor de vissoort. Hierdoor zul len vanaf volgend jaar minder volwassen haringen rond zwemmen. De visserijbiologen van het Ne derlands Instituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) adviseerden minister Veerman van Land bouw daarom gisteren de toe gestane vangsthoeveelheid voor haring voor volgend jaar met bijna 15 procent te verminde ren. Dit jaar mogen de Europese vis sers samen 535.000 ton haring opvissen. Volgend jaar zou dat zogenoemde quotum moeten dalen tot 455.000 ton. De Ne derlandse vissers bezitten 18 procent van het Europese ha ringquotum. Het advies vloeit voort uit het halfjaarlijkse advies van de Eu ropese visserijbiologen aan de visserijministers van de EU. Naast vangstadviezen voor Noordzeeharing zullen zij mor gen ook aanbevelingen doen voor goede vangsthoeveelhe- den in 2006 voor kabeljauw in de Barentszzee, roodbaars en Groenlandse heilbot. In het najaar zullen de biologen nog adviseren over de vangst- hoeveelheden voor andere vis soorten als makreel, wijting, tong en kabeljauw. In decem ber stellen de Europees visserij ministers de quota voor vol gend jaar vast. De Nederlandsche Bank stelt raming bij den haag/gpd - De Nederland sche Bank (DNB) heeft de groeiverwachting van de eco nomie voor 2005 fors naar be neden bijgesteld. Begin dit jaar verwachtte de bank nog dat de Nederlandse economie dit jaar met 1,7 procent zou groeien. Bankpresident Nout Wellink gaat inmiddels uit van een groei van slechts 0,4 procent. DNB vindt dat het kabinet door moet gaan met economische hervor mingen. Hapering van de Nederlandse economische groei heeft vooral zijn oorzaak in de hoge olieprij zen en een terugval in de we reldwijde economie, aldus een zegsman van DNB. Daarnaast houden Nederlan ders nog steeds de hand op de knip, waardoor de binnenland se economie maar moeilijk in beweging komt. De bijstelling van de economi sche groei komt niet geheel on verwacht. Vorige maand al kon digde Wellink aan dat het groei cijfer 'substantieel' naar bene den zou worden aangepast. Met een groeiverwachting van 0,4 procent gaat DNB er vanuit dat ons land dit jaar in feite langs een nieuwe recessie scheert. De bank verwacht ook dat het economisch nog wel een tijdje onrustig zal blijven. „De enorme bijstelling naar be neden verbaast mij niets," zegt hoogleraar Arjen van Witte- loostuijn „Ik heb het optimisme na de kabinetsmaatregelen nooit begrepen, alsof het dan ineens allemaal goed zou gaan. Nederlanders zitten te veel op hun geld. We sparen ongeloof lijk veel, terwijl we geld uit moeten geven." Van Witteloostuijn vindt het be grijpelijk dat de consument de hand stevig op de knip houdt. Volgens de econoom wordt de Nederlander overstelpt met on zekerheden, zoals stelselherzie ningen in belastingen, zorg en pensioenen. „Het kost allemaal extra geld en we krijgen er maar weinig voor terug," verklaart de hoogleraar. Wellink betoogt dat werkne mers veel flexibeler moeten zijn en gemakkelijker moeten over stappen van de ene naar de an dere baan. Alleen een flexibele arbeidsmarkt houdt volgens Wellink het pensioenstelsel be taalbaar. Volgens Van Witteloostuijn worden de pensioenfondsen gedwongen hun tekorten te snel aan te vullen, waardoor de economie onnodig geremd wordt en er ook te veel druk komt te staan op de rijksbegro ting. „Pensioenfondsen doen aan lange termijnbeleggingen, dus het is niet nodig om de pensioentekorten snel aan te vullen." den haag/gpd - De boerenbond LTO Nederland gaat zich alleen nog bezighouden met nationaal en internationaal sociaal-eco nomisch beleid. De belangen behartiging van LTO-leden en vaktechnische aangelegenhe den worden volledig overgela ten aan de regionale en sectora le LTO- afdelingen. Dat heeft het bestuur van LTO Nederland gisteren besloten. De landelijke organisatie gaat verder zonder voorzitter Gerard Doornbos, die in september vertrekt en directeur Dirk Duijzer die het eind van het jaar voor gezien houdt. Van de 35 medewerkers zullen er 25 moe ten vertrekken. Het bestuur denkt met de nieuwe opzet de crisis binnen LTO Nederland te hebben bezworen. De oprich ting van LTO Noord waaronder de regionale afdelingen boven de rivieren vallen en het op stappen van de rijke Brabantse ZLTO, waren de oorzaak voor de problemen in de landelijke organisatie. Doornbos is opgestapt na kri tiek vanuit de regionale organi saties. In een sector, waar met de afnemende landbouwsubsi dies de weerzin tegen het land bouwbeleid groeide, zagen ve len Doornbos als een soort ver lengstuk van het ambtelijk ap paraat in Den Haag. emmen/anp - Een meerderheid van de vakbondsleden van FNV en CNV is met tegenzin ak koord gegaan met een sociaal plan voor Hendrix Meat Group in Emmen. Daarmee is de sta kingsdreiging verdwenen. Dat heeft FNV-bestuurder T. van Koningsveld bekendgemaakt. Bij de vestiging van de Dume- co-dochter in Emmen verdwij nen 240 banen. De werknemers legden ander halve week geleden spontaan het werk neer, uit onvrede over de opstelling van de directie bij de besprekingen over een soci aal plan. Inmiddels heeft een meerderheid toch tandenknar send ingestemd met het plan, omdat staken het enige alterna tief was. De werknemers krijgen begelei ding bij het zoeken naar nieuw werk, een ontslagvergoeding en 80 procent van het laatstver diende loon, als ze 58 jaar of ouder zijn. De vakbonden had den ingezet op een hogere ont slagvergoeding en een bredere 58-plusregeling. Bij de stevige reorganisatie sluit moederbedrijf Dumeco niet al leen de vestiging in Emmen, maar ook een in Weert. Daar door staan honderden banen op de tocht. Joop Jansen, ex-topman bouwbedrijf Heijmans, weg als werkgeversvoorzitter (advertentie) door Ton Loots eindhoven - Wie Joop Janssen kent, weet dat hij overal een mening over heeft. Dus ook over zijn ziekte. Hij praat er open over en begint uit zichzelf te vertellen. Vijf jaar geleden werd bij hem de ziekte van Kahler geconstateerd, een vorm van beenmergkanker. Janssen vertelt heel direct en met de nodige humor over zijn lot. „Je moet wel positief probe ren te blijven. Als je gaat grie nen en je lot beklagen dan wordt de kans dat je het redt kleiner. Mijn arts zei: als jij er voor gaat, doe ik met je mee. Ik heb de eerste twee jaar gewoon doorgewerkt. Alleen mijn com missariaten heb ik onmiddellijk neergelegd." De bewonderenswaardige openheid van Janssen heeft ook eigen belang. „Het is een vorm van verdediging. Want zo is het voor anderen makkelijker om er mee om te gaan en raak ik min der geïsoleerd. De ziekte komt vaker voor dan je denkt. 113 van de mensen komt in aanra king met kanker en 1 /4 daarvan overlijdt eraan. Daarom zit ik in een stichting die geld bij elkaar harkt voor het Cancer Centre Amsterdam." De man die het Brabantse bouwbedrijf Heijmans groot maakte, (62) legt eind deze maand zijn voorzitterschap van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging neer. Op zijn 23e kwam hij naar Bra bant. „Rond mijn dertigste be sloot ik dat ik geen accountant meer wilde zijn. Niet werken voor anderen maar voor mezelf. Zo kwam ik terecht bij Lathou wers, handel in auto's, onroe rend goed en hockeyscheids- rechters. Ik werd daar control ler maar al snel directeur. Guus Lathouwers zei: 'als jij nou di recteur van de holding wordt, dan kunnen wij gaan fluiten'. „Na acht jaar werd ik door een headhunter benaderd om bij ING te gaan werken. Daar kon ik alles doen, alleen was de komma een paar plaatsen op geschoven. Vervolgens kwam in 1987 Heijmans aankloppen. „Ik kon lid van de raad van bestuur worden. Natuurlijk wist ik wei nig van de branche, maar dat heeft voor- en nadelen. Je hebt in ieder geval een frisse kijk. Achteraf blijkt toch wel dat je marktkennis ontbeert. Met goe de mensen om je heen kun je toch heel aardig je werk doen. Ik kwam bij Heijmans toen er 1900 man in dienst waren met een omzet van 550 miljoen gul den. Bij mijn vertrek in 2002 zetten 10.000 man 5,5 miljard gulden om. En niet te vergeten de beursgang in '93. Een groot succes. Wie kan zeggen dat hij een bedrijf succesvol naar de beurs heeft gebracht? Daar ben ik trots op. Maar alleen kun je het niet. De essentie is goede doelstellingen formuleren en goede mensen uitzoeken." „Ondernemers worden tegen woordig vaak te kijk gezet als graaiers. Ik ben altijd tevreden geweest met mijn salaris. Ik weet ook niet wat een goed sa laris moet zijn. Ik zeg ook wel eens poeh, poeh als ik iets hoor. Maai- je moet niet generalise ren. Wat is tevredenheid over je salaris? Het is gewoon beter als je andere salarissen niet weet. Je wordt pas ontevreden als je weet wat je collega verdient." „Er is een verkeerde invloed van Den Haag. Ze nemen de Amerikaanse dingen veel te makkelijk over. Al die regelge ving ontneemt je het plezier in het ondernemen. Je komt niet meer aan ondernemen toe. Ze worden zo ingeperkt. Seneca zei het al 'Gouden teugels ma ken een paard niet beter'." „Wil de Nederlandse economie weer worden vlotgetrokken, dan moeten ondernemers het doen. Ambtenaren en vakbon den kunnen dat niet. Verant woording en openheid zijn op zich nodig, maar het moet niet worden overdreven. Als voorzit ter van de Brabants/Zeeuwse Werkgeversvereniging ben je lid van het bestuur VNO/NCW. In die zin heb je enigszins invloed. Voor een aantal functies moet ik tegenwoordig een behoorlijk beroep doen op medebestuur ders. Ik zeg node, ik hou op."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9