België opent drugsjacht in grensstreek BUITENLAND Bush en Blair voor aanpak schuldenprobleem in Afrika Het Vaticaan ziet nazi-spoken rondwaren in Italië Franse bonden verklaren oorlog aan De Villepin Dortmund voorbereid op hoeren-invasie tijdens WK Londen houdt vast aan korting op EU-afdracht Italië stemt dit weekeinde in referendum over versoepeling van strenge IVF-wetgeving 00 ten vallen eer aan - Piraten, gewapend itomatische Ak-47-gewe- ibben een week geleden ïanning van een super bij de Iraakse havenstad langevallen. De tanker ar om olie te laden toen inen het schip enterden, obeerden de brug te be- onder het mom politie- »n te zijn. Toen hen de g werd geweigerd, wer- gewelddadig, ze sloegen icier en eisten geld", ver- een woordvoerder van I, die internationale or de die toeziet op de vei- in de Iraakse wateren. Iers vluchtten toen een «schip te hulp snelde. te voor Ï99 i medicijnen i - België voert de strijd lure geneesmiddelen ri ls op. Artsen die te veel iedicijnen voorschrijven ts van goedkope 'witte' 9.45|en, kunnen zo'n 2500 0 93pete krijgen. De Belgi- Minister voor sociale za- 'i.62femotteP wil zo ongeveer i3 05Pen euro besparen op de 5,55Üieidskosten die in Bel- g'ggj als in Nederland als- 50oMjgen- 7,85i «Ierse weg :hef NDP aribo - Desi Bouterse 60 jn ontslag aangeboden Jrzitter van de Surinaam- inale Democratische JDP). Hij zei zich daar- houden aan de belofte deed tijdens de campag- de parlementsverkie- van vorige maand, toen ,cle zullen opstappen als van Jules Wijdenbosch ii an vier zetels zou halen, rden er uiteindelijk vijf. eiding van Bouterse ver- Ie de NDP bij de parle- erkiezingen haar zetel- ii ran zeven naar vijftien. |4ij kreeg echter niet ge- emmen om de president ;n leveren. Bouterse had oren aangegeven die ambiëren. Het partijbe- 3eeft de ontslagaanvraag donderdag 9 juni 2005 5i.8qd< endepot in >assade Irak In de Iraakse ambas- Londen is na de val van ;toie van Saddam Hus- ijlrak een voorraad wa- spionageapparatuur 8(Jen. Dat berichtte de mroep BBC gisteren. 7jbassadepersoneel verliet gjjouw begin 2003, voordat rikaans-Britse invasie in Bö.o^on. Toen de nieuwe adeur Salah al-Shaikhly 7qalf jaar later een aantal in de ambassade open- 54,6jtte hij op een hoeveel- urwapens, geluiddem- afluisterapparatuur. en er voorwerpen die t kunnen worden als werktuigen, aldus de am- ;ur tegen de BBC. Samenwerking met Nederland door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - België opent de jacht op (Nederlandse) drugscrimine len. Het aantal drugsrazzia's wordt opgevoerd, en ook de hennepkweek in de grensstreek wordt hard aangepakt. Ook wordt de samenwerking met de Nederlandse opsporingsdiensten uitgebreid. In de Belgisch-Nederlandse grensstreek, met name in Bel gisch-Limburg, worden steeds meer professionele hennep plantages ontdekt. Achter die plantages gaan veelal Nederlan ders schuil, die onder druk van de strengere aanpak van de drugscriminaliteit in eigen land naar België zijn uitgeweken. Ook de coffeeshop - tot voor kort een Nederlands fenomeen - doet zijn intrede bij onze zui derburen. In Heusden werd af gelopen weekend een heus drugscafé gesloten. Voor België is de maat vol. De ministers Onkelinx (Justitie) en Dewael (Binnenlandse Zaken) hebben de handen ineen gesla gen. Zo komt er een speciaal in terventiekorps van, in eerste in stantie 300 en later 700 man, dat de lokale politiekorpsen gaat bijstaan bij gerichte acties tegen de drugscriminaliteit. Ex tra aandacht is er voor de ste den waar de overlast het grootst is, zoals Antwerpen, Luik, Brus sel, Gent en Bergen (Mons). Ook wordt de samenwerking met Nederland uitgebreid. Het is onder meer de bedoeling dat de Belgische politie recht streeks toegang krijgt tot de Ne derlandse databanken met DNA en vingerafdrukken van criminelen en het nummerpla ten-register. Andersom knjgt Nederland inzage in de DNA- databank van Belgische veroor deelde criminelen. Het aantal speciale controles wordt uitge breid. Nu al worden in het ka der van de zogenaamde Hazel- donk-akkoorden ongeveer vijf keer per jaar grote grenscontro les gehouden om het drugstoe risme naar Nederland te ont moedigen. Ook worden er zogenaamde 'joint hit teams' opgericht, waarin agenten uit verschillen de landen samenwerken. Die kunnen als vliegende brigades overal in de grensstreek ingezet worden. Miami - Deze foto, gemaakt van videobeelden, laat zien hoe de Amerikaanse kustwacht een tot boot omgebouwde stokoude (hemelsblauw geschilder de) taxi onderschept. De 'boot', een Mercury uit 1948, is afkomstig uit Cuba. Dertien Cubanen zaten in de omgebouwde taxi, die overigens zeewaardig was. Ze hadden pech: ze werden op 32 kilometer uit de kust van Key West onderschept. Alleen Cu baanse vluchtelingen die er in slagen voet aan land te zetten, krijgen asiel in de VS. Foto: Reuters sneeuw in lië uka - Voor het eerst in l jaar heeft het gisteren lië-Herzegovina ge- d in juni. Het sneeuwde 0 in het zuiden van het in Pale bij de hoofdstad d alsmede in de bergen ze stad. De Bosnische Dlogische dienst heeft •ndgemaakt. De dienst en sneeuwgegevens van 61. en bij onrust hiopië beba- Bij demonstraties M7 jhiopische hoofdstad ibeba zijn gisteren zeker ijl |n en honderden ge- 7.43 a gevallen. De politie j het vuur op demon- 2*80 tegen premier Meles 1.90 1 Ze zijn bang dat hij P uitslagen van de parle- 9Ï61 ferkiezingen van 15 mei s is 5m zo een meerderheid 0 45 (uden voor zijn Ethiopi- 2Ï60 (volutionaire Democrati- jlksfront (EPRDF). De 6^99 uitslagen worden pas 1.03 jerwacht. Eerder dit jaar 0 50 lentaHen doden bij stu- 5^90 Demonstraties in de 2.02 bd. 6,10 8.00 vol lijken oskou - De Russische politie een appartement in vier gemummificeerde n, leden van één fami- ;etroffen. De familiele- op verschillende tijd- gestorven, aldus het ie openbaar ministerie, tvader stierf ongeveer 1 geleden, de grootmoe jaar geleden, en de en kleindochter een r. De politie deed een het appartement na een at de bewoners twee hun gas-, water- en teitsrekeningen niet betaald. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De Franse vakbonden hebben de nieuwe Franse rege ring onder leiding van premier De Villepin de oorlog verklaard. Na de regeringsverklaring van de pasbenoemde premier, gis teren in de Assemblée, deelde CGT-voorzitter Thibault mee dat maandag 21 juni overal in het land acties zullen plaatsvin den tegen de plannen van het kabinet. Belangrijkste mededeling in de regeringsverklaring was dat ie dere werkloze die langer dan een jaar zonder werk heeft ge zeten en er op korte termijn in slaagt weer werk te vinden, kan rekenen op een premie van de staat van duizend euro. De nieuwe werknemer moet daar entegen wel genoegen nemen met een proeftijd van maar liefst twee jaar. In die tijd kan een werkgever te allen tijde be slissen zijn nieuwe employé in dienst te houden danwel te ont slaan. Tot dusver gold in Frank rijk een maximum proeftijd van drie maanden. De premie van duizend euro zal gefinancierd worden door af te zien van een eerder aangekondigde verlaging van de inkomstenbelasting. Met andere woorden: het kost de staat geen cent. Premier De Villepin had van president Chirac opdracht ge kregen alles in het werk te stel len het hoge werkloosheidscij fer (al jaren in Frankrijk meer dan tien procent) omlaag te brengen. Volgens president Chirac was de onrust onder de Franse be volking over de werkloosheid de belangrijkste reden voor de kiezers om vorige week zondag in een referendum in ruime meerderheid 'nee' te zeggen te gen de Europese grondwet. Kwijtschelding voor armste landen die corruptie bestrijden washington/gpd-rtr De Amerikaanse president George Bush en de Britse premier Tony Blair zijn dichtbij een akkoord over de kwijtschelding van schulden van de armste landen in Afrika. Hun plan wordt in juli gepresenteerd op de top van de G8, de acht economische groot machten in de wereld, in Gle- neagles in Schotland. Bush en Blair wilden nu al wel kwijt dat alleen de landen die corruptie te lijf gaan, zullen profiteren van hun voorstel. „Ik zie fantastische mogelijkheden, maar de landen in Afrika moe ten dan wel de juiste beslissin gen nemen. Niemand wil geld geven aan een land dat corrupt is, waar leiders geld uit de staatskas stelen en het in hun eigen zak steken", aldus Bush. Blair wees erop dat zodra de Verenigde Staten en Groot-Brit - tannië overeenstemming heb ben bereikt, het akkoord ook aan andere landen zal worden voorgelegd. De Britse premier slaagde er echter niet in Bush achter zijn plan te krijgen om de jaarlijkse hulp aan Afrika te verhogen tot 50 miljard dollar. Wat de hulp aan Afrika betreft zegde Bush 674 miljoen dollar toe om de hongersnood in Ethiopië, Eri trea en enkele andere noodlij dende landen aan te pakken. Blair beloofde Ethiopië 125 mil joen dollar. Het beloofde geld komt uit reeds bestaande hulp fondsen. De Britse hulporganisatie Ox- fam reageerde kritisch op de toezeggingen en noemde de bedragen niet toereikend. Afri ka heeft volgens Oxfam geen behoefte aan 'nog meer mooie woorden, gevolgd door loze ge baren'. „Terwijl de wereld vraagt om de hulp aan Afrika te verdubbelen, zijn de VS slechts bereid tot het heen en weer schuiven van geld uit diverse bestaande potjes. Ze zijn meer geïnteresseerd in mooie koppen in de krant, dan een blijvende oplossing voor Afrika's problemen", aldus Ox fam. n de aanloop naar de G8 in Schotland heeft Blair al ge sprekken gevoerd' voor steun voor zijn Afrika-plan met de Italiaanse premier Silvio Berlus coni. Hij bezoekt de komende weken de leiders van Frankrijk, Duitsland en Rusland. berlijn/gpd-rtr - Nederland heeft er weer een nieuw export product bij. In Dortmund wor den dezer dagen een aantal in Nederland ontworpen 'afwerk plekken' neergezet. De stad is een van de twaalf Duitse steden waar volgend jaar het wereld kampioenschap voetbal plaats zal vinden. Daarbij wordt een topdrukte voor prostituées ver wacht. Deskundigen schatten dat tegen de 40.000 'dames van lichte zeden' naar Duitsland zullen reizen om hun diensten aan te bieden tijdens het WK. Prostitutie is in Duitsland in aangewezen zones legaal. „We hebben hier een officiële hoerenbuurt aan de rand van de stad, maar daar is niet ge noeg parkeerruimte," zei een ambtenaar van het stadsbe stuur. De afwerkplekken wor den mede neergezet om te voorkomen dat prostituées en hun klanten de woonwijken 'in trekken'. londen/anp-afp-dpa - De Britse premier Blair is niet bereid te onderhandelen over de korting die zijn land ooit heeft bedon gen op de afdrachten aan 'Brussel'. „De korting blijft be staan en daar valt niet over te onderhandelen, punt uit", zei hij gisteren in het parlement. Tijdens de top volgende week praten de Europese leiders over de begroting van de EU in de periode 2007 - 2013. De Britse vasthoudenheid kan rechtstreeks gevolgen hebben voor Nederland. Het kabinet eist lagere betalingen aan de EU. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft voorgesteld dat Ne derland ongeveer 350 miljoen per jaar minder hoeft te beta len, maar dat Groot-Brittannië dan genoegen moet nemen met een lagere korting, oftewel ho gere betalingen. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Ga naar het strand, niet naar het stemhokje, adviseert de Duitse paus Benedictus in het kielzog van de Italiaanse bis schoppen de bevolking. Inzet is het referendum, dit weekeinde, over versoepeling van de streng ste IVF-wetgeving in Europa. IVF, kunstmatige bevruchting, ligt gevoelig bij conservatief Ita lië. Geen middel wordt ge schuwd om te ageren. Het spook van nazi-arts Joseph Mengele waart rond in Italië. Vier referenda Het gaat dit weekeinde in Italië feitelijk om vier refe renda, die elk een onderdeel van de omstreden Legge 40, willen aanpassen De vier onderdelen: 1. intrekking van het verbod op invriezing van embryo's, zowel voor wetenschappe lijk onderzoek als latere in planting. 2. afschaffing verplichting inplanting van drie em- IVF-tegenstanders waarschu wen voor 'in reageerbuisjes ge kweekte blonde blauwogige Übermenschen' als de versoe peling doorgaat. Veronica Lara, echtgenote van premier Silvio Berlusconi gaat dit weekeinde vóór aanpassing van de strenge wet op kunstma tige bevruchting stemmen. Aan de Corriere della Sera gunde ze ter verklaring een emotioneel inkijkje in haar privé-leven. Twintig jaar geleden was ze zwanger van Silvio. Maar de vrucht had afwijkingen, en er werd tot abortus besloten. Ve ronica: „Dit soort ingrijpende persoonlijke ervaringen wegen zwaar mee bij het uitbrengen van mijn stem". bryo's tegelijk in de baar moeder en het verbod om die eerst op afwijkingen te laten onderzoeken. 3. schrappen van verwijzing naar de rechten van het em bryo als zijnde gelijk aan die van een volwassen mens. 4. verbod op zaad- en eicel donoren annuleren. Dit ver bod voor alleenstaanden en/of homo/lesboparen maakt biologisch ouder schap onmogelijk. Het zegt iets over de felheid en bitterheid van het IVF-debat in Italië dat de echtgenote van de regeringsleider een dergelijke intimiteit publiek maakt. Het zegt ook iets over haar man. Want Silvio liet gebeuren dat over de datum van het referen dum liefst drie maanden werd gesteggeld. Het had volgens de organistoren begin of half mei moeten plaatsvinden, maar werd uiteindelijk op komend weekeinde bepaald. Dat uitstel, zeggen de IVF-voor- standers, is het product van eendrachtige samenwerking tussen Kerk en katholieke poli tici. De ervaring van de referen da-dolle Italiaanse politiek leert immers dat in de zomermaan den, als de stranden vol liggen, het wettelijke quorum van 50 procent van het aantal kiesge rechtigden niet wordt gehaald. Niet dat de kerk voor de vorig jaar februari van kracht gewor den 'Legge 40' (wet 40) is. Het Vaticaan is namelijk tegen elke vorm van wetenschappelijke manipulatie bij het 'natuurlijke wonder van de bevruchting'. Maar de gelovigen oproepen nee te stemmen zou er toe kun nen leiden dat het quorum wel gehaald wordt. Als dat gebeurt, wijzen de peilingen uit, slepen de voorstanders van IVF de winnende helft plus één van het aantal uitgebrachte stem men binnen. Het 'stemadvies' zorgde ervoor dat het debat niet alleen meer Een arts passeert een levensgrote poster waarop alle stadia van de ontwikkeling van een embryo te zien zijn. De poster hangt in een vruchtbaarheidskliniek in Rome. Foto: Reuters ging over IVF-verruiming, maar vooral over stemmen als ver zetsdaad tegen Vaticaanse be moeienis met de Italiaanse po litiek. En de politiek, die IVF tot een 'gewetenskeuze' had ver klaard, had het er moeilijk mee. Berlusconi bijvoorbeeld wilde tot de dag van gisteren niet zeg gen of hij zou gaan stemmen, laat staat wat. Oppositieleider Romano Prodi verklaarde te zullen gaan stem men, maar liet oyer ja of nee evenmin iets los. Francesco Ru- telli, leider van Marguerita, een van de grootste oppositiepartij en, volgde gehoorzaam het ad vies van paus en bischoppen. Vice-premier Gianfranco Fini echter verklaarde niet alleen dat hij voor versoepeling van Legge 40 zou stemmen, maar veroor zaakte gisteren in zijn postfas- cistische Alleanze Nazionale een geweldige rel met de ver klaring dat de oproep tot weg blijven van de stembussen 'on verantwoordelijk' was, demo cratisch gezien een 'grote ver gissing' van het Vaticaan. Fini was trouwens toch de kop van Jut. Hij was al onderwerp van een fluistercampagne dat hij zich had laten beïnvloeden door een buitenechtelijke ver houding met de voor aantrek kelijke hoogblonde minister van emancipatie Stefania Pres- tigiaconjo, ook een voorstand ster van IVF-verruiming. Het nee-kamp is weinig te dol. Zo vergeleek de christendemo cratische ex-president Frances co Cossiga de voorstanders met Joseph Mengele, Hitiers op mensen experimenterende kamparts. En de bekende jour naliste Oriana Fallaci haalde in de Corriere della Seea zo uit: Als het ja triomfe«Pkeert het nazisme in Italië terug. IVF is niets anders dan transformatie van de mens om hem te kun nen verkopen als een biefstuk of een bom". Er staat heel wat op het spel. Want Legge 40 kent aan het embryo dezelfde rechten toe als aan een tot wasdom gekomen mens. Fini heeft al gewaar schuwd dat het nee-kamp - lees het Vaticaan - in werkelijkheid wet 190, die van legale abortus, op de korrel heeft. Het ene em bryo met de wet beschermen en het andere wettig aborteren, dat is uiteraard een enorme te genstrijdigheid en het nee kamp heeft in geval van een overwinning al juridische actie tegen de abortuswet aangekon digd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7