Minder geld in kas tegen overvallen BINNENLAND 2 Hardere aanpak Antilliaanse jongeren Inspectie wil risicomanger in alle ziekenhuizen Home cinema met slechts twee zichtbare luidsprekers": nu een nóg grotere belevenis voor het oog en het oor Plannen om pinnen te belonen Vier 'sterren' voor alle Nederlandse snelwegen Ys maakt brokken in Nederland Belastingbetalers eisen geld terug PHEN A/D RIJN: Baks Beeld en Geluid, Raadhuisstraat 118. Block, Thorbeckeplein 1. HILLEGOM: Schoonderbeek, Hoofdstraat 122. KATWIJK: Peursum Audio Video, Voorstraat 31 b-33. Block, Badstaat 15. LEIDEN: Audio Video Botermarkt, ermarkt 24-25. Van Berge Henegouwen, Aalmarkt 15. Block, Hooigracht 89. LISSE: Block, Kanaalstraat 74-78. NOORDWIJK: Expert de Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST: G.W. Roest, Lange Voort 11 f+g. RIJNSBURG: G.W. Roest, elierenstraat 37. WADDINXVEEN: Electro World van Dijk, Dorpstraat 33a. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK: BCC, Hoge Rijndijk 311b. ien compacte ACOUSTIMASS'-module (niet afgebeeld). Meer informatie? Telefoon: (0299) 390 111, fax: (0299) 390 109, e-mail: consumenteninfo@bose.com of bezoek www.bose321.nl Better sound through research. (advertentie) tuur met olen paard - Twee meisjes van 15 ar uit Den Haag zijn de- met een gestolen paard stad getrokken. De dden de gecastreerde ekidnapt bij een mane de meisjes samen op klommen, sloeg het hol en wierp de beide ines van zich af. De meis- »sten naar he ziekenhuis, tie heeft proces-verbaal en opgemaakt. kar ren sparen le dieren op de - Varkenshouders nog altijd tegen de re- je dieren op. De Alge- ^Sspectiedienst (AID) van Htisterie van Landbouw 1® een controle acht boe- MSje bon geslingerd. Op prijf lagen meerdere ka- Andere varkenshouders de dode dieren tijdelijk gen in koelcellen. De moeten ieder dood var- nen een werkdag mei destructiebedrijf Rend- ïet kadaver komt opha- te besparen op de hulosten sparen sommige ders de kadavers op. jiig interesse r waterbeheer - Veel Nederlanders I weinig interesse in het iheer- en beleid van de 1. Dat blijkt uit een gis- tgebracht onderzoek J-NIPO in opdracht van ïrbond. Ruim 40 pro- t aan geen interesse te n de besluitvorming Iwaterproblematiek die eroorzaakt door onder stijging van de zeespie- ;e hoge waterstand in ri- erinvloed op Ida Kamer |c - Burgers kunnen anuari mee bepalen Tweede Kamer over Na het verzamelen handtekeningen kan een onderwerp aandra- in het parlement aan de iet komen. Dit burger- slaat een brug tussen king en de landelijke denkt het dagelijks be- n de Tweede Kamer. den haac/anp - De politie wil in overleg met de Nederlandse de tailhandel de inhoud van winkel kassa's verminderen om het aan tal overvallen terug te dringen. Tevens zouden winkeliers stic kers op de deur kunnen plakken waarop staat dat er niet meer dan 30 of 50 euro in de kassa zit. Deze voorstellen maakte R. Bosman, Landelijk Overval- coördinator bij het Nederlands Politie Instituut (NPI), gisteren bekend tijdens een congres in Ede. Volgens de woordvoerder is uit onderzoek gebleken dat overvallers vaak afhaken als er minder dan 30 euro in de kassa zit. Geavanceerde systemen moeten er voor zorgen dat con tante betalingen veilig worden opgeborgen. Ook bestaan er plannen om pinnen te belonen, zodat de stroom contant geld wordt te ruggebracht. Bovendien zou de politie graag zien dat benzine stations alleen nog maar pinpas en chipkaart accepteren. „De kans om 's avonds slachtoffer te worden van een overval is groot", aldus het NPI. Adjunct-directeur R. Roorda van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel staat vol ledig achter het plan de politie. Volgens hem worden er enkele overvallen per week gepleegd. „Het aantal loopt gelukkig al te rug omdat er minder geld in de kassa zit." Ook volgens hem moet het pinnen worden gesti muleerd. Maar niet meer dan 30 tot 50 euro in de kassa heb ben lijkt hem niet haalbaar. den haag/anp - De ANWB wil in de toekomst alle Nederland se wegen voorzien van sterren om de veiligheid aan te geven. De wegen krijgen minimaal één en maximaal vier sterren. „Een weg moet zo zijn ingericht dat een automobilist bij redelijk ge bruik een ongeluk overleeft", zegt S. Schouten, hoofd van de verkeersafdeling van de ANWB. Volgens Schouten voldoen de Nederlandse snelwegen aan de kwaliteitseisen en komen ze ze ker in aanmerking voor de vier- sterrennotering. Maar het is een stuk minder goed gesteld met de provinciale wegen. Een te smalle rijbaan, obstakels langs de weg of een onover zichtelijk kruispunt, kunnen wegbeheerders punten kosten. Een houten scherm of een mid- denstreep met een extra accent kunnen juist punten opleveren. De ANWB streeft ernaar om in 2007 een wegenkaart van Ne derland te hebben die in kleur de verkeersveiligheid per weg aangeeft. Ook de Duitse en En gelse zusterclubs van de ANWB zijn er mee bezig. Bij het bezoek van premier Ys demonstreerden Antilliaanse jongeren tegen de manier waarop Nederland hen behandelt. Foto: ANP/Rick Nederstigt Rotterdam - Tweeëntwintig gemeenten waar veel Antillianen wonen, met Rotter dam als grootste, beginnen binnenkort een offensief om de leefsituatie van Antilliaanse 'risicojongeren' te verbeteren. Binnen vier jaar moet per gemeente het aantal vroegtij dige schoolverlaters onder Antillianen met de helft zijn teruggedrongen. Daarnaast worden acties ondernomen om zowel het aantal werkloze als criminele Antilliaanse jongeren (tot 25 jaar) met dertig procent te verminderen. Deze drie doelstellingen staan in de 'be stuurlijke arrangementen' die de betrokken gemeenten en minister Verdonk (vreemde lingenzaken en integratie) gisteren in Rot terdam hebben ondertekend. Verdonk trekt tot 2008 zo'n 20 miljoen euro uit voor projecten in de 22 gemeenten. Rot terdam krijgt daarvan een kwart. De aanlei ding voor de gezamenlijke afspraken is het feit dat veel Antilliaanse jongeren zonder diploma van school gaan, werkloos zijn, in de criminaliteit terechtkomen of daarin dreigen te belanden. Bovendien is het aan tal alleenstaande jonge moeders in deze groep erg hoog. breda/gpd - De inspectie voor de gezondheidszorg vindt dat elk ziekenhuis een risicomana ger moet aanstellen. Deze func tionaris moet medische fouten 'herkennen en registreren'. In specteur-generaal Herre King- ma lanceerde dit voorstel giste ren tijdens een symposium. De inspectie heeft de indruk dat het aantal meldingen van medische fouten 'aan de lage kant' is. Woordvoerster Lilian Jansen: „Daar zijn geen keihar de Nederlandse cijfers over, maar vergeleken met het bui tenland zijn er bij ons veel min der meldingen. Wij vermoeden dat het aantal doden en letsel- gevallen als gevolg van medi sche fouten in Nederland veel hoger is dan wordt gemeld." In Denemarken werken zieken huizen al lang met risiciomana- gers. In Nederland staan veel ziekenhuizen tot nu toe huive rig tegenover een soort 'veilig heidspolitie' binnen de organi satie. Directeur Willem van der Pompe van het Franciscuszie- kenhuis in Roosendaal ziet wel wat in het zogeheten 'blame- free-systeem' waarmee de Isa- la-klinieken in Zwolle momen teel experimenteren. „Daarbij kunnen collega's 'zonder straf melding maken van fouten. Dat heeft geleid tot meer meldingen en uiteindelijk minder fouten. Dat komt omdat de fouten per afdeling besproken worden en zo uit de geheimzinnige sfeer worden gehaald." den haag/gpd - Onderweg naar Amsterdam was de Antilliaanse premier Ys dinsdagavond be trokken bij een zwaar verkeers ongeval in Wassenaar. De dui zenden luisteraars van de ra diozender Z-86 op Curacao wa ren er 'live' getuige van. Ys kwam met de schrik vrij, even als zijn gevolmachtigd minister in Nederland, Paul Comenencia en de twee betrokken chauf feurs. De auto van de dienst konink lijke en diplomatieke beveili ging raakte zwaar beschadigd. Er moest een tweede auto aan te pas komen om de reis te kunnen vervolgen. „Het was onze fout. We reden door rood", erkent een woordvoer der van het Antillenhuis in Den Haag. De dienstauto reed met hoge snelheid en voerde een luide si rene. „We hadden niettemin beter moeten oppassen. Wij zijn niet van de politie of de brandweer aldus de woord voerder. Ook de auto van de te genpartij zat flink in de kreukels en moest worden weggesleept. baexem/anp - De belasting rechter in Den Bosch behandelt vandaag de eerste twee zaken van mensen die geld terugeisen dat zij aan de Belastingdienst hebben betaald. In totaal zijn tachtig procedures aanhangig gemaakt, zei belastingjurist C. Meerts gisteren. De belastingbetalers eisen hun geld terug, omdat zij zich onge lijk behandeld voelen door de Belastingdienst. Die heeft ja renlang mensen in zogenoem de fiscale vrijstaten ongemoeid gelaten. Zo hoefden bewoners van woonwagenkamp de Vin kenslag in Maastricht geen of weinig belasting te betalen. De overheid liep daardoor enkele tientallen miljoenen euro's mis. Meerts heeft tientallen mensen aangeraden een procedure aan te spannen. Maak kennis met het nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment systeem van Bose' Laad een dvd in het systeem en u gelooft uw oren bijna niet. Een systeem dat een bioscoop- geluidservaring creëert zonder het gebruik van achter- en middenluidsprekers. Om dat te bereiken hebben we op psycho- akoestisch en signaalverwerkingsonderzoek gebaseerde technologieën toegepast, zoals de TrueSpace'-technologie voor digitale surroundverwerking. Het geluid lijkt daardoor afkomstig van andere plaatsen dan waar de twee luidsprekers zijn geplaatst. Het nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment systeem biedt een sensationele concertzaal- en bioscoopervaring met de prestaties en stijlvolle eenvoud van Bose. Een van de meest gerespecteerde namen op het gebied van geluid. Kijk en luister. Ga naar een geautoriseerde Bose-dealer bij u in de buurt en vraag om een demonstratie van de nieuwe 3-2-1 systemen. Home cinema is meer dan alleen een groot beeldscherm. Het is de combinatie van beeld en geluid die films, televisie programma's en sportwedstrijden tot leven brengt. Indrukwekkend geluid, daar gaat het om bij ons nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment-systeem. Geluid waardoor u zich thuis voor de televisie in de bioscoop waant U hoort vliegtuigen overvliegen. Uw adrenaline stijgt bij een achtervolgings scène. De rillingen lopen over uw rug als die tornado dichterbij komt En dat allemaal zonder stapels apparatuur en een wirwar van kabels door de kamer. U installeert het systeem in ongeveer 15 minuten. En uiteindelijk ziet u slechts drie onderdelen: twee compacte GEMSTONE" luidsprekerarrays en het nieuw ontworpen media center met geïntegreerde dvd/cd-speler en AM/FM- tuner met RDS. De ACOUSTIMASS* module kunt u uit het zicht plaatsen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5