Een doodgefolterd kind en maar een paar jaar cel GESPREK VAN DE DAG Pleidooi voor sterilisatie na kindermoord Lachen het beste medicijn LPF: openbaar ministerie levert een wanprestatie Duitser koopt studiebeurs hogeschool voor €18,5( Vier keer goud tijdens jaarlijkse Effies-uitreiking donderdag 9 juni 2005 Lachen is gezond en daarom wordt in Hong Kong een heuse lachwedstrijd gehouden. Plaatselijke artsen maken zich namelijk grote zorgen over de stijging van het aantal mensen met depressieve klachten in de stad. 'Kop op, en lach', is de boodschap van Joy ful Mental Health Foundation, de or ganisator van de wedstrijd. De stich ting denkt dat 70.000 inwoners van de 7 miljoen in Hong Kong kampen met depressies. Weinigen zoeken pro fessionele hulp, aldus de organisatie. Tijdens een speciale gezondheids- markt half juli wil zij bekendheid ge ven aan deze geestesziekte, met als summum anti-depressivum het lach- concours. De deelnemers worden be oordeeld op de tijdsduur en de kwali teit van hun lach. Samen lachen is be ter dan alleen en dus mag ook in teamverband worden gestreden om de eretitel gezondste lach van Hong Kong. Foto: Reuters den haag - Ouders die veroor deeld zijn voor de dood of ernsti ge mishandeling van hun kind moeten voor de keuze worden ge steld zich te laten steriliseren of onder toezicht anticonceptie te gebruiken. Dit voorkomt dat ze opnieuw in de fout gaan na de ge boorte van volgende kinderen, zo stellen diverse vooraanstaande rechtsgeleerden. De hoogleraren pleiten er voor om deze nieuwe maatregel bij wet te regelen. Sterilisatie of anticon ceptie zou dan door de rechter als voorwaarde kunnen worden ge steld om ontslagen te worden uit een tbs-kliniek of gevangenis, al dus de rechtsgeleerden. De re classering zou moeten toezien op gebruik van tijdelijk werkende an ticonceptiemiddelen als de prik- pil. „De keuze is dan aan de veroor deelde: vrij zonder opnieuw kin deren te kunnen krijgen, of vast blijven zitten," zegt Theo de Roos, hoogleraar strafrecht in Tilburg. Jan Willems, bijzonder hoogleraar kinderrechten in Maastricht: „Het is dan kiezen of delen. Wil bij voorbeeld iemand die onbehan delbaar is voor zijn stoornis niet meewerken, prima, maar dan wel levenslang tbs." Gerard Mols, hoogleraar straf recht aan de Universiteit Maas tricht, spreekt van een 'creatieve gedachte'. „Zeker bij de kans op herhaling moet de rechter deze maatregel kunnen overwegen", aldus Mols. Net als zijn collega's wijst hij op recente geruchtma kende strafzaken, zoals die tegen de ouders van de peuters Savanna (3) en Rowanda Rikkers (4), (ook bekend als het 'meisje van Nulde') Beide kinderen overleden na mishandeling door hun ouders, die volgens psychiaters deels on toerekeningsvatbaar waren. De hoogleraren zijn tegen dwang. „Sterilisatie of prikpil onder dwang gaat te ver. Dan begeef je je zowel ethisch als juridisch in een mijnenveld," zegt De Roos. Met Mols is hij ook huiverig om zwangerschappen onmogelijk te maken bij verdachten die nog niet zijn veroordeeld. PvdA-kamerlid Marjo van Dijken pleitte eerder dit jaar nog tever geefs voor de prikpil bij falend ou derschap. De rechter zou dan tot verplichte anticonceptie moeten kunnen besluiten bij ouders wier kinderen aan de ouderlijke macht zijn onttrokken, bijvoorbeeld we gens mishandeling of verwaarlo zing. Willems benadrukt wel dat zelfs een sterilisatie niet garandeert dat een moeder of vader niet opnieuw een kind kan krijgen. „Het is een ingreep die soms terug te draaien is. En lukt dat niet in Nederland, dan gaat iemand wel naar bijvoor beeld België voor een herstelope ratie." Ook na sterilisatie blijft enige vorm van toezicht dus no dig, vindt Willems. In 1993 vroeg een stel dat was ver oordeeld voor de dood van hun tienjarige (stief-)zoon zelf nog om sterilisatie, in plaats van een ver oordeling tot tbs. De rechtbank ging toen echter niet in op dat verzoek van 40-jarige moeder en de 41-jarige stiefvader. De rechter veroordeelde beiden tot vier jaar en tbs. De man en vrouw hebben zich desondanks laten sterilise- Strafzaken baby- en peutermoorden 31 januari 2001: Een Somalische vrouw (22) stopt haar pasgeb ren dochtertje in een plastic tas en gooit die in het water van de R( terdamse Binnenhaven. De zuigeling verdrinkt. De ongetrouwde mc der, die zegt te hebben gehandeld uit schaamte, krijgt vier jaar. 31 augustus 2001: Ryan J. (29) drukt met een speelgoedknutl het twee weken oude zoontje Jayvon van zijn vriendin dood. De stk vader doet dit nadat de moeder heeft gezegd dat hij weg moet. man krijgt negen jaar cel. 14 november 2001: Een 32-jarige zwakbegaafde vrouw verstikt haar woning in Zaltbommel haar vier maanden oude zoontje mete kussen. Ze had liever een dochtertje gewild. Ze krijgt anderhalf j; cel en tbs met dwangverpleging. 16 juni 2002: De 25-jarige Sonja van der Z. heeft haar pasgebot kindje in een handdoek verstikt. Het lijkje wordt in een geparkeet auto in Hilversum gevonden. De moeder krijgt één jaar cel en tbs n dwangverpleging. 15 april 2003: Een éénjarig Somalisch meisje valt vanaf de vijfi verdieping van een flat in Sittard te pletter. Dader Sayid A., de 27- rige oom van het slachtoffertje, krijgt twee jaar cel en tbs. 6 september 2003: De zestien maanden oude Shakira overlijdt het Amsterdams Medisch Centrum aan onder meer een gescheui lever, het gevolg van mishandeling door stiefvader Brian H. (25). krijgt vier jaar cel wegens doodslag. 11 december 2003: Baby Ruben uit Oudenbosch, vier maand oud, overlijdt als zijn 25-jarige vader Henk H. hem ruw door elk; schudt aan het 'shaken baby syndrome'. De vader krijgt twee jaari plus tbs. MENSELIJK Moet MICHAEL JACKSON zijn aandeel van 500 miljoen dollar in de muziek van de BEATLES verkopen? Het is de vraag die bankiers en de muziekindustrie be zighoudt, terwijl een twaalfkoppige jury zich buigt over het vermeende kinder misbruik door de superster. Jackson kocht de muziekrechten van de Britse groep 20 jaar geleden voor 48 miljoen dollar. Maar nu een accountant tijdens het proces tegen Jackson heeft verklaard dat 'The King of Pop' diep in de schul den zit, zal hij er misschien afstand van moeten doen. Moeilijk hoeft dat niet te zijn, want volgens experts uit de muziekindustrie willen investeerders de Beat lesrechten, die veel geld genereren, maar wat graag hebben. Jackson en het So- ny-concern zijn samen eigenaar van de liedjes van de Beatles. Zanger BONO (I.) van popgroep U2 bezoekt vandaag voorzitter BARROSO (r.) van de Europese Commissie. De twee gaan praten over Afrika. De zanger geldt als een deskundige en pleitbezorger voor het continent. Bij de Europese Com missie heeft Afrika hoge prioriteit. De EU-landen spreken volgende week over een flinke verhoging van het budget voor ontwikkelingshulp, onder meer aan Afrika. Bono is in Brussel voor een concert morgen in het Koning Boudewijnsta- dion. Foto's: Reuters Een BRUG met een overspanning van ruim 16 meter en een hoogte van 12 meter, opgebouwd uit ruim 12.000 LEGE BIERKRATTEN. Daar mee willen studenten van de TU Eindhoven volgende week het we reldrecord verbeteren dat nu nog op naam staat van Twentse studenten. Die bouwden ooit een brug met een overspanning van 7,60 meter en een hoogte van 6 meter. Ruim 10Ö Eind- hovense studenten zijn in continu dienst drie dagen bezig om de brug te bouwen over het riviertje de Dom mel. Woensdagmiddag 15 juni moet het bouwwerk klaar zijn. Studenten bouwkunde hebben de brug met computermodellen ontworpen. Prinses LAURENTIEN zet zich in voor geletterdheid van blinden en slechtzienden. De vrouw van prins Constantijn gaat dat doen als BE SCHERMVROUWE van de Vereni ging Nederlandse Luister- en Brail lebibliotheek. De NLBB beoogt met het uitlenen van speciale boeken de persoonlijke ontwikkeling van men sen met een visuele handicap te be vorderen. Prinses Laurentien neemt de functie over van de in 2004 over leden prinses Juliana. Zaterdag 18 juni wordt zij in haar nieuwe functie geïnstalleerd. Foto: ANP Lieven Andries In het land van de eunuchen is de éénbal koning De NOORSE KONING Harald V heeft dinsdag zijn WERK weer opge pakt. De 68-jarige vorst was er twee maanden tussenuit voor twee hart operaties. Het Noorse Koninklijk Huis liet weten dat Harald dinsdag deel heeft genomen aan de festivi teiten rond de 100-jarige onafhan kelijkheid van het land. De koning maakt het goed, aldus de verklaring. De eerste operatie verliep goed, maar door complicaties was negen dagen later een tweede ingreep no dig. Tijdens het ziekbed nam kroon prins Haakon (31) de taken waar. Dinsdag vierde Noorwegen dat het zich 100 jaar geleden afsplitste van het verbond met Zweden. Het parle ment besloot daartoe op 7 juni 1905. NORDIC WALKING is volgens wan delsportorganisaties de NIEUWE HYPE in wandelland. Het stevig doorwandelen met behulp van twee stokken kent inmiddels tienduizen den liefhebbers. Daarom is 18 juni uitgeroepen tot de eerste nationale Nordic Walking Dag, georganiseerd door de stichting Nordic Walking Nederland en de KNBLO, organisa tor van onder meer de Vierdaagse van Nijmegen. Het stokwandelen is volgens de organisaties enkele jaren geleden vanuit bergachtige landen naar Nederland overgewaaid. De be weging vereist enige oefening om blessures te voorkomen. Op tal van plaatsen in het land schieten de cursussen daarom als paddenstoe len uit de grond. Op de landelijke Nordic Walking Dag kunnen mensen een kijkje nemen bij zo'n cursus. Al lerlei wandeltochten die op 18 juni worden gehouden staan in het teken van Nordic Walking. En in Zelhem in de Achterhoek opent voormalig marathonloper Gerard Nijboertwee speciale routes voor stokwandelaars. Een Duitse vrouw is haar HUIS UIT GEZET omdat ze 43 GEITEN in en rond haar huurwoning hield. Vol gens de autoriteiten lag de geiten- poep kniehoog in de tuin, ook in het huis was het een enorme smeerboel. ,,Het stonk er verschrikkelijk", zei een woordvoerder van de rechtbank in Saarburg nadat deze had beslo ten dat de vrouw het huis uit moest wegens huurachterstand en extreme verwaarlozing. Het pand zal waar schijnlijk moeten worden gesloopt. De hoogbejaarde vrouw was tijdens de Tweede-Wereldoorlog actrice. Ze omschreef haar leven met de geiten als een 'sociaal kunstwerk'. den haag/anp - Met de strafeisen die de officier van justitie heeft geformuleerd in de zaak rond de peuter Savanna, heeft het open baar ministerie (OM) een wanprestatie geleverd. Dat vindt LPF- Kamerlid Eerdmans. „Wij zijn verbijsterd", aldus Eerdmans woensdag. „Dit tart iedere verbeelding." Officier van justitie I. Degeling eiste drie en twee jaar celstraf te gen respectievelijk de moeder van Savanna en haar vriend. Daar naast wil de officier dat beiden tbs met dwangverpleging krijgen opgelegd. De aanklaagster achtte doodslag niet bewezen, omdat het tweetal niet de bedoeling zou hebben gehad Savanna om het leven te brengen. Eerdmans vindt dat het OM „in elk geval" tien jaar had moeten eisen en dat doodslag bewezen geacht had moeten worden. Dat de officier lage celstraffen heeft geëist omdat beide verdachten sterk verminderd toerekeningsvatbaar zijn bevonden, acht hij een gebrekkige redenering. „Er is ook nog zoiets als vergelding. Deze mensen hebben zó veel leed berokkend. Eerdmans vindt het een taak van de politiek om te reageren in dit soort gevallen, ook al is de zaak nog onder de rechter. „De poli tiek móet op dit soort momenten aan de teugels trekken." Eerd mans meent dat de politieke controle op het OM versterkt moet worden. Na de zomer wil hij hierover een plan presenteren. den haag - De driejarige Savanna stierf na jaren van uithongering, opsluiting en mishandeling, en toch eist het OM 'maar' twee en driejaar cel, plus tbs. Onbegrip al om. Toch is een paar jaar cel voor het doden van een kind door de ouders of verzorgers eerder regel dan uitzondering. door Ferdi Schrooten Met zijn twaalf jaar cel en tbs voor de moord op zijn stiefdochter Ro- wena Rikkers - beter bekend als het 'meisje van Nulde' - staat Rot terdammer Mike J. op eenzame hoogte. In theorie riskeren ouders en verzorgers die de dood van een kind op hun geweten hebben, le venslang. Maar in de praktijk is Mike J. in Nederland degene die het dichtst in de buurt komt van de maximumstraf, die ook echt een celstraf tot de dood betekent. Jaarlijks laten gemiddeld vijf kin deren, vaak nog maar peuters en zuigelingen, door ouderlijk ge weld het leven. Soms zijn de da ders vaders of moeders van huil- baby's, die uit pure wanhoop hun kind letterlijk doodschudden. Nu en dan zijn er de extreem schrij nende gevallen a la Rowena en Savanna, waarbij de dood haast een verlossing lijkt van jarenlange mishandelingen. Enkele jaren cel is meestal de straf die rechters ouders en verzorgers oplegt voor het doden van een kind, hulp daarbij of juist de an dere kant opkijken. Een enkele keer is het meer. Zoals de 29-jari- ge Surinamer Ryan J., die het ba- by*tje van zijn vriendin dooddruk te met een speelgoedknuffel: ne gen jaar cel. Of de 23-jarige man in Zaandam, die het anderhalf jaar oude zoontje van zijn vrien din zodanig toetakelde dat het kind overleed: acht jaar cel. De moeder kreeg zes jaar. Wie de details van de dood en de daaraan voorafgaande martelgang van Savanna kent, is geneigd tot pure verontwaardiging. In het proces tegen moeder Sonja de J. (33) en stiefvader Mario B. (27) heeft de aanklager deze week straffen geëist van respectievelijk twee en drie jaar cel, plus tbs. En dat terwijl op 'gewone' zware mishandeling met de dood tot ge volg, bijvoorbeeld bij uitgaansge- weld op straat, al tien jaar staat. Bij doodslag, waarbij de verdachte geweten moet hebben dat zijn ge weld fataal kon zijn, geldt maxi- ur: De Duitser Ulrich Brügge heeft via de veilingsite van eBay voor 18,50 euro een Nederlandse studiebeurs ter waarde van 2500 euro gekocht. De Christelijke Hogeschool Nederland (CHN) in Leeuwarden hoopt door het veilen van de studiebeurzen een groter aantal Duitse studenten binnen te halen. Ondanks het lage bedrag dat Brügge kwijt is, noemt de CHN de veiling een succes omdat de naamsbe kendheid van de Friese hogeschool in Duitsland is toegenomen, zo zei een woordvoerder gisteren. Brügge gaat vanaf het nieuwe schooljaar in Let Vil warden Retailmanagement studeren. Hij moet et de vier jaar durende studie gewoon collegegelt talen, maar krijgt wel eerst 2500 euro op zijn bi rekening. Vrijdag krijgt de student uit Rengsdo tl beurs in Leeuwarden uitgereikt. In totaal veilt 1 hogeschool vier beurzen. De beurs voor de stu International Business Management leverde dl school 156 euro aan biedingen op. De anderet issi beurzen moeten nog worden geveild, anp rui eg, Maar liefst vier reclamecampagnes in Nederland zijn dinsdag beloond met de Gouden Effie, ofwel ge waardeerd om de meest effectieve reclame. Het viel de jury op dat de kwaliteit van de ingezonden recla mes dit jaar „van zeer hoog niveau was". Naast de gouden werden er drie campagnes met een Zilveren Effie beloond en drie met een Bronzen Effie. Gouden Effies gingen naar de campagne 'Happen naar Peijnenburg' van Koninklijke Peijnenburg, ge maakt door Leukwerkt Worldwide en De Graaff Brand Management; 'Interpolis. Glashelder' van In terpolis en gemaakt door FFTV BBDO, Proximity en Xsaga; de Hi Campagne 2004 van Hi KPN Mob gemaakt door FHV BBDO, Proximity en Backb alsmede naar 'Van achterstand naar voorsproi» de Rabobank, gemaakt door Rabobank Nedei' en Ubachs Wisburn. De zilveren Effies kreeg de reclamecampagne Beertender, 'Alüjd het lekkerste biertje thuis', ,Qj Ion Zomerblond, 'Het Effect van de Zomer' en bank Hypotheken. Tenslotte kregen de campa f makers van de Sportlifereclame, de Nieuwe Bi vertaling en Valgevaar in de bouw een bronzei uitgereikt, anp Enkele jaren cel, gevolgd door tbs, is Foto: GPD/Joost van den Broek maal vijftien jaar cel. Toch is een eis van twee tot drie jaar voor de moeder en stiefvader van Savanna niet zo gek, menen strafrechtdeskundigen. „Bij ou ders die hun kinderen «Joden zie je vaak dat ze óf zwakbegaafd zijn, óf psychisch gestoord", zegt Theo de Roos, hoogleraar strafrecht in Tilburg. „Die mensen hebben niet zelden een sterk verminderd besef van goed en kwaad, ze zijn min der aansprakelijk voor hun daad dan iemand die bij volle verstand en willens en wetens een kind de dood injaagt." De dader als slachtoffer, gaat dat niet wat ver? „Dit soort mensen zijn in zekere zin al slachtoffer vaak de straf die ouders van de rechter van hun aandoening", zegt De Roos. De officier van justitie in het Savanna-proces formuleert het anders: de moeder en stiefvader zijn geen verstandig denkende mensen. Ze konden niet beseffen dat het in de mond proppen van een washandje dodelijk kon zijn, ook omdat dat bij eerdere keren wel goed was afgelopen. Volgens rapportages van het Pie- ter Baan Centrum aan de Haagse rechtbank zijn de moeder en stief vader van Savanna ernstig ver minderd toerekeningsvatbaar. En daar zit een duidelijk verschil met Mike J., de man die stiefdochter Rowena om het leven bracht en in stukken sneed. „Bij hem was de krijgen opgelegd voor het doden of zwaar mishandelen van hun kindPe ifi H mate van gestoordheid veel min der", aldus De Roos, die veel za ken van zwaar kindermisbruik on der ogen krijgt. Het is overigens nog maar de vraag wie er in de praktijk langer achter slot en grendel zit: de ou ders van Rowena of die van Sa vanna. Met de standaardaftrek van één derde zit Mike J.'s celstraf er na acht jaar op. Daar komt nog tbs bij, maar die behandeling duurt voor Mike J. misschien wel aanmerkelijk korter dan voor Sa vannes moeder Sonja de J., een zware borderline-patiënt. Alleen al haar tbs zal jaren duren, ver wacht De Roos. Bovendien krijgen de allerzwaarste gevallen steeds vaker verkapt levenslang op :a long stay-afdeling van een tb 'd niek. 1C De rechter heeft bovendien! 1 vrijheid om de strafeis van d fc cier van justitie naast zich m (e leggen. Meestal eist de officii meer dan wat de rechter uit! d. lijk uitdeelt. Maar het is niet 3t sloten dat de rechter er nogi ei schepje bovenop gooit. Datl als hij van oordeel is dat de 1 der wel degelijk enig besef h van de risico's van de misha ling, en met name van het v kende washandje dat in Sav<ik mond was gepropt. De rechtlrs bevroeg Sonja de J. daar totlïr! keer toe nadrukkelijk over. 1111 ie - in

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2