'In Leiden vinden ze topsport iets engs' SPORT s Tennisclub Roomburg: voor gezelligheid en geborgenheid Guijt profiteert van trainerswissel R8 Turnhal Broekplein heeft in vijfjaar nog weinig tot niets opgeleverd FIDE-meesters aan de leiding T.C. ROOMBURG Eltingh houdt Roomburg-jeugd bezig HDC 992 dinsdag 7 juni 2005 Tessa de Wekker 'Een zegen voor het turnen.' Zo werd de turn- in het Broekpiein bij de op- ig bijna vijfjaar geleden emd. De hal zou Leiden op de nationale turnkaart en zetten, de grootste ta rn zouden samen trainen. In vijfjaar moest het Leidse in tegen de top aan zitten. w het einde van die periode ;dat er niets van terecht is men; noch van een bunde- fan de krachten, noch van isteren richting nationale 'eau. „Het is toch idioot zo'n mooie hal hebt en :ns op het laagste wed- liveau mee kan doen?", rainer Maarten van der er flik-flak flik-flak. Alex nberg springt er lustig op de verende vloer van de al. „Kom op, zwaai je be- leller omhoog", roept r Paul Mulder naar het arige talent. Onlangs is ertiende van Nederland den in zijn leeftijdscate- Naast Alex doen een aan- nsters van Jahn en Nieuw lilde mee in de Nationale trijd Sport 2 (NWS-2), liveaus onder de top- Voor hen is het goed om hen in de turnhal. Naast ende vloer beschikt de er een valkuil, een kuil :t schuimblokken om de jreken. De turners en ers kunnen op die manier jijvoorbeeld salto's vanaf ig of de ringen oefenen, eer te kunnen trainen, Mulder met zijn groepje is onderdak gevonden op de trainingstijd van Jahn. Zij ge bruiken de toestellen die de turnsters niet nodig hebben, zoals de ringen. Ook met Nieuw-Brunhilde bestaat er zo'n samenwerkingsverband. De trainingskosten worden op die manier gedeeld. Voorlopig is dit de enige manier waarop de Leidse verengingen samen werken. Een Leidse selectie is nooit van de grond gekomen. „Een groot gemis", vindt Jan Guldemond, voorzitter van de gezamenlijke Leidse gymnastiekverenigingen (GLG). „Verenigingen zien er het nut niet van in. Ze hebben geen geld en tijd om een plan te maken." Rob Beurse, voorzitter van Groen-Wit, ziet een Leidse se lectie wel zitten, maar geeft toe dat de verenigingen er nog niet aan toe zijn. Wel is hij aan het uitzoeken hoe de verenigingen gezamenlijk trainers op kunnen leiden. Volgens Jan de Knegt, zijn collega bij Jahn, ligt bunde ling van talent moeilijk bij de clubs. „Iedereen houdt zich vast aan zijn eigen vereniging, dat is altijd zo geweest. En ook al zou je de Leidse talenten sa men laten trainen, dan nog heb je geen topsportvereniging. Bij Pro Patria is alles gericht op de topsport. In Leiden zal dat niet van de grond komen. Het zou verspilling zijn van geld en energie als we in Leiden net zo als Pro Patria willen worden." De hal zelf is niet op topsport ingericht. Er is te weinig naar de mening van de trainers ge luisterd, vindt Marcel Didden, trainer bij Excelsior. Hij wijst naar drie springpaarden die in een hoek van de zaal staan. „Nooit gebruikt", zegt hij. Op het moment dat de hal werd in gericht, was al bekend dat er een nieuw springtoestel, de zo genaamde Pegasus, zou komen. Die is in 2001 in gebruik geno men om de veiligheid van de Trainer Maarten van der Keur over de Leidse turnhal: „Het is toch idioot datje zo'n mooie hal hebt en niet eens op het laagste wedstrijdni veau mee kan doen?" Foto: Henk Bouwman sporters te vergroten. .Alleen de lagere niveaus springen nog over een gewoon paard. Aan één zo'n toestel hadden we dus genoeg gehad." Ook Wendy Vincenten, train- ster bij Jahn, vindt dat de trai ners meer in de besluitvorming betrokken moeten worden. „Pas een paar weken geleden hebben ze me voor het eerst ge vraagd wat ik van de hal vond, of ik nog dingen miste. Dat is toch raar? Wij zijn degenen die in de hal moeten werken." Didden noemt het zonde dat de gymnastiekverenigingen zo weinig samenwerken. Hij vindt dat er al voordat de hal werd gebouwd plannen voor samen werking hadden moeten wor den gemaakt. „Toen moest de hal er echter zo snel mogelijk komen. Men dacht dat er van zelf wel een structuur en een talentenplan zou komen. Dat gebeurde natuurlijk niet en toen de hal er stond, zijn de HET JUBILEUM k. lileum is altijd een hoog- bij een vereniging. In de- iek proberen we, aan de an antwoorden op tien een profiel te schetsen i jubilerende club. Tennis- lomburg bestaat vijftig viert dat deze week. Eer leveringen gingen over »9 en Alphense Boys. hebben de vereniging cht, en waarom? prempel van het tennis- van 1955, op 28 maart ies te zijn, wordt TC lurg opgericht. De club op de plek waar die ook nog is gestald. „Het iark was er iets eerder Roomburgerpark", ver- 'orzitter Rob van Mar let complex grenst aan de iren- en Burgemees- waar veel leden ook De eerste voorzitter was iericks. Mevrouw De :oals ze op de vereniging geduid, is het nog de lid dat er al vanaf de ing bij was. 1 dankt de club zijn nabijgelegen polder urg. Op dit moment is laatste woonwijk in ivv. Het Rijn-Schiekanaal de polder van het ten- plex. K veel over de geschiede- 1 de vereniging bekend? ital 'mijlpaaltjes' is wel d gebleven. „We hebben ital geschiedkundig ver- irde momenten gehad", irt Van Marwijk, zoals ui- HHde oprichting, maar £9)ok de organisatie van ^Rsterren A-toernooi, een ^Bioogst gedoteerde toer- :|in Nederland. De club '"«an dat toernooi, dat dit fcr de vijftigste keer I^Behouden, haarvoor- e naam en faam. ■I— meldt Van Marwijk, is bij de voormalige wol- - - van Van Wijk gevoet- getennist. De tennisaf- 'an de fabrieksclub is flrtig jaar geleden opge- [herinnert Van Marwijk III geïntegreerd in het (na- ®*ien) Roomburg. Erg soe- •£3® het niet. „We hebben /at stroeve communica- ^fd", licht de preses toe. „De vereniging heeft een tijd nog twee besturen gekend. Ik ging toen als klein jongetje al tijd braaf naar ledenvergaderin gen, maar ik begreep nooit waar het over ging." Van Marwijk noemt verder als 'moment' de uitbreiding van het complex, van vijf naar ne gen banen, de aanleg van ver lichting, en de totale renovatie van het tennispark, aan het be gin van dit millennium. 4. Wat is het hoogtepunt in de historie? Sportief: het uitkomen in de eerste klasse gemengd. „Dat was voor mijn tijd", zegt Van Marwijk. „De herencompetitie was toen nog ondergeschikt. Een jaar of tien geleden hebben we aan de mannen voorrang gegeven. In elke klasse hebben we wel een team." De mannen- competitie heeft flink aan po pulariteit gewonnen, merkte Roomburg, dus vandaar. In zekere zin toch ook een hoogtepunt, aldus Van Mar wijk, wordt het 1100ste lid. En., zonder ironie: het 400ste lid op de wachtlijst. Het zegt iets over de populariteit van de vereni ging. Binnen een jaar is het zo ver, verwacht de voorzitter. „Maar dat ga ik allebei niet meer meemaken. In het najaar loopt mijn derde termijn af. Ik heb er dan zeventien jaar in to taal aan bestuurswerk opzitten. Ik vind het genoeg - je raakt zo vergroeid met de club." 5. En wat het dieptepunt? Door het vertrek van een aantal BI-spelers van het eerste team in 2004 degradeerde Roomburg prompt naar de tweede klasse. „Er zijn wat schermutselingen met dat eerste team geweest", zegt Van Marwijk, doelend op de onvrede bij degenen die wa ren vertrokken." Een 'beter verhaal', of beter, een echte tegenslag vond Van Marwijk het gebrek aan animo bij zijn leden om vrijwilligers werk te doen. „Dit is een ver haal dat we eigenlijk nog nooit naar buiten hebben gebracht. Maar een jaar of vier geleden trok onze pachter van het club huis aan zijn stutten, een week voor we opengingen. Van het ene op het andere moment moesten de leden het dus zelf gaan doen en dat waren ze niet gewend. Een tiental mensen heeft toen ongelooflijk veel uren moeten maken. Dat op zo'n grote vereniging zó weinig mensen willen bijspringen, als de club in nood is, vind ik een domper." 6. Welke bekende (bestuurle den of kleurrijke sporters heeft de vereniging voortgebracht? De Open Leidse Tenniskampi oenschappen (het genoemde A- toernooi) heeft een aantal lan delijk bekende winnaars opge leverd. Michiel Schapers, ooit eenzaam aan de Nederlandse top, won het toernooi drie keer ('81, '83, '84). Manon Bollegraf was winnares in 1985, Tom Ok- ker won in 1966, en Betty Stöve in 1970. De oud-Nederlands kampioen Lex Karamoy komt over uit Indonesië voor de jubi leumreceptie van Roomburg. Hij schreef het toernooi net als Schapers drie keer op zijn naam ('56, '58, '60). uren verdeeld. Nu wil niemand meer van zijn eigen trainings tijd af." De verenigingen hebben wel gesprekken gehad om samen een goede trainer aan te stellen en die met de beste turners en turnsters aan de slag te laten gaan. Een probleem was dat deze groep op de beste en po pulairste tijden zou trainen. „Met topsport zou er een groep van hooguit dertig van de facili teiten profiteren. Nu trainen er veel meer mensen in de hal", zegt Didden. Volgens Maarten van der Keur is dat nou net het Leidse pro bleem. Hij heeft jarenlang de selectie van Jahn onder zijn hoede gehad, maar is sinds drie jaar trainer bij Pro Patria in Zoetermeer, de grootste turn vereniging van ons land en één van de topsportsteunpunten van de gymnastiekbond. „Zo'n specifieke turnhal is juist heel geschikt voor topsport. De breedtesport kan toch ook in gewone gymzalen." Topsport is volgens Van der Keur voor de Leidse verenigin gen geen optie. „Ze zijn com pleet op breedtesport gericht. De trainingsfilosofie is totaal anders." In Leiden wilde hij zich graag meer op prestatie- sport richten. „Maar dat was vechten tegen de bierkaai. Ik wilde samen met een andere trainer een topsportprogramma opzetten. Dat is toen door de verenigingen van tafel ge veegd." Beurse vindt dat het de taak van zijn vereniging is zich in eerste instantie op breedtesport te richten. De prioriteit van Groen-Wit is niet om kinderen hoog in de turnsport te laten meedraaien. „De Nederlandse top traint tussen de 28 en 36 uur per week. Wij hebben geen leden die dat willen. In ons land is een heel kleine top. Het zou onzin zijn om te denken dat Leiden dat met de komst van de hal wel even zou bereiken." Een paar jaar geleden zijn de clubs bezig geweest om Leiden een steunpunt te laten worden van de bond. De hal voldeed echter niet aan de eisen omdat hij te smal is. Toch blijft het volgens Guldemond de bedoe ling om met Leidse talenten richting de nationale top te gaan. .Anders had het weinig zin om die hal te bouwen", vindt hij. Nanda Swanenburg is het als bestuurslid van Nieuw-Brunhil de daar niet mee eens. Zij denkt dat NWS het hoogst haalbare niveau in Leiden is. Nieuw Brunhilde is daar tevreden mee. „Voor topsport moet je zo veel trainen, dat een meisje nauwe lijks meer tijd heeft voor school of een sociaal leven. Ik weet niet of dat nou de bedoeling is. En ik weet ook niet of er in Lei den wel genoeg talent rond loopt", meent Swanenburg. Naast trainer is Van der Keur ook talentenscout voor Pro Pa tria. Hij heeft inderdaad veel moeite om talenten uit de regio te vinden. Dit komt volgens hem niet doordat er hier geen goede turnsters te vinden zijn. „Het lijkt wel of verenigingen niet wülen dat hun meisjes aan topsport gaan doen. Als ik ga scouten, kom ik nergens meer binnen. Laatst werd ik bij een regiowedstrijd zelfs wegge stuurd. In Leiden vinden ze topsport iets engs." Hij ziet de toekomst van het Leidse turnen 'hopeloos' in. Voor de komst van de hal zag die er naar zijn mening beter uit. „Voor de verenigingen heeft de hal een absolute meerwaar de, maar voor het turnen in Lei den niet. Het is toch idioot dat je zo'n mooie hal hebt en niet eens op NWS-1 niveau mee kan doen?" Volgens De Knegt is er in Lei den wel degelijk een bredere top ontstaan van turners en turnsters die op de niveaus on der de topsport redelijk mee kunnen. Zo had Denise van Zijp van Jahn zich geplaatst voor de landelijke NWS-2 fina le. „Ze had daar serieus kans op een medaille, maar raakte tij dens haar vloeroefening gebles seerd." De prestaties van bijvoorbeeld Van Zijp zijn volgens de voor zitter te danken aan de turnhal. „De turners in de NWS trainen al gauw tien uur in de week. De hal heeft die groep een enorme impuls gegeven. Het is een voortreffelijke trainingsaccom modatie.'' Zijn collega van Groen-Wit, Rob Beurse, is het met hem eens. „Vroeger moes ten we voor training op niveau uitwijken naar de zaal van Pro Patria in Zoetermeer. De hal heeft de ontwikkeling van het Leidse turnen op gang gehol pen. We gaan langzaam in op waartse richting." Katwijker wil met RBC ook in Venlo winnen En hoewel streekgenoot Mar- cella Mesker een aantal keren deelnam, werd ze nooit de bes te. Van Marwijk herinnert zich dat ze in één editie de halve fi nale haalde, om in de week daarop Nederlands kampioen te worden op Het Melkhuisje. Zo werd het toernooi in Leiden ook gezien, aldus Van Marwijk, als een goede voorbereiding op het NK. 7. Hoe wordt het jubileum ge vierd? Groots lijkt de vereniging niet uit te pakken. Het meest in het oog springen de clinic met Jac- co Eltingh, gisteren, en de man- nenavond op vrijdag, met een Captains Dinner en live mu ziek. De jubileumweek eindigt met een receptie en een feest voor iedereen. 8. Bestaat de vereniging over 25 jaar ook nog? In atidere woorden: is de club sterk ge noeg om zelfstandig te blijven? Zonder twijfel, aldus Van Mar wijk. Er is immers belangstel ling genoeg voor het lidmaat schap, getuige de wachtlijst. Het duurt zo'n twee tot drie jaar voor iemand lid kan wor den. 9. Welke ambities heeft de ver eniging? Een aantal jaren geleden be klaagde Van Marwijk zich er nog over dat Roomburg uit zijn jas was gegroeid, en dat de club meer ruimte wilde van de ge meente. Het zit er niet in, weet de voorzitter inmiddels. „Er is geen ruimte en verhuizing is geen optie. We horen bij de wijk." Op z'n hoogst zou een nieuw complex in Roomburg een idee kunnen zijn, maar daarvoor wordt in het bestem mingsplan in elk geval nog geen rekening gehouden. 10. Wat betekent TC Roomburg voor de gemeenschap? Een gezellige, veilige omgeving bieden aan wijkbewoners uit de Professoren- en Burgemees- terswijk, uit het toekomstige Roomburg en van het Waardei- land. „We willen het iedereen naar de zin maken", aldus Van Marwijk. „Ook voor de opvoe ding zijn we belangrijk. Ik denk dat er toch ouders zijn die hun kinderen liever hier naar toe la ten gaan dan de straat op." Robbert Minkhorst door Robbert Minkhorst leiden - Katwijker Danny Guijt, speler bij RBC, is eigenlijk al leen maar beter gaan voetbal len sinds Dolf Roks trainer Jan van Dijk heeft vervangen. De middenvelder beaamt het zelf in elk geval ook. „Het gaat goed", verklaart hij. Afgelopen maandag had hij een belangrijk aandeel in de gewonnen wed strijd tegen Volendam (4-0) in de nacompetitie, waarmee het eredivisieschap waarschijnlijk weer met een jaar kan worden verlengd. Een gelijkspel tegen VW, of een kleine nederlaag, volstaat vanavond. Guijt lijkt zo'n voetballer die profiteert van de trainerswissel bij RBC. Na tegenvallende pres taties kreeg de Groninger Van Dijk zijn congé. Onder Van Dijk veroverde de 24-jarige speler geen basisplaats. .Achteraf vind ik dat ik toch een goed jaar heb gehad - ondanks de presta ties van RBC en ondanks dat ik geen basisplaats had. Ik neem puur de cijfers: drie goals, drie assists, tien wedstrijden in de basis en verder veel invalbeur ten." Daar komt bij dat Guijt meestal niet op zijn favoriete plek op het middenveld stond. Daar speelde hij juist weer zijn laat ste twee wedstrijden, waaron der die dus tegen Volendam. In die wedstrijd maakte hij de openingstreffer. Guijt was vrij wel altijd linksbuiten of in de spits. „De twee vaste nummers 'tien', Tim Smolders en Jesper Hakansson, zijn geblesseerd", verklaart de Katwijker. „Ik hoop dat ik volgend seizoen echt mijn kans op het middenveld krijg en daar mijn plek pak. Ik heb nog een contract voor één jaar." Guijt, die eerder vier seizoenen bij TOP Oss speelde, heeft ver trouwen in zijn nieuwe trainer Roks. „Ik denk dat ik meer van hem kan leren. Hoewel Jan van Dijk ook pech heeft gehad. Hij zat niet lekker in zijn vel, omdat hij niet 'zijn eigen ding kon doen', vanwege steeds maar blessures. Er is nu meer duide lijkheid. De trainer kan werken met een vaste kern van zestien spelers. We kunnen beter spel vormen trainen en als we dat vaak doen, ontstaan meer auto matismen in het veld." Het is voor Guijt tevens de verklaring leiden - Jacco Eltingh was gistermiddag te gast bij de jubilerende tennisclub Roomburg. De oud- wereld topper gaf een clinic aan 102 jeugdleden van de Leidse club. Tussen 1 en 7 uur werden de kinderen onder wezen in alle facetten van de tennissport. Eltingh vormde in de afsluitende demonstratiewedstrijd een dubbel met Sebastiaan Rijksen, speler van het eerste herenteam. Ze speelden tegen de Roomburg-trai ners Gert-Jan Anker en Bartel Swart. De voormalig nummer 1 van de wereld in het dubbelspel liet daarin zien nog altijd een klasse apart te zijn. Foto: Henk Bouwman dat RBC zo sterk presteert in de nacompetitie. De Brabantse club maakt vol gens hem een goede kans om het eredivisieschap veilig te stellen. Wat hem betreft is niet zozeer de laatste wedstrijd in Venlo tegen VW de finale, maar is die maandag tegen concurrent Volendam al ge speeld. „De wedstrijd tegen WV mag je nu verliezen, met een minimaal doelsaldo. Maar daarvoor gaan we niet naar Venlo. We gaan om te winnen." Guijt en RBC weten zich van avond gesteund door een aan zienlijk groter aantal supporters dan normaal bij uitwedstrijden. De speler vindt dat te bewon deren. „Normaal gaan er een of twee bussen mee. Nu acht of negen. Dat is redelijk wat." schaken - De FIDE-meesters Rudy van Wessel en Wim Heemskerk zijn na de vierde ronde in het individuele kampi oenschap van de Leidse Schaakbond nog de enige spe lers met de maximale score van vier punten. Beide schakers van het Leidsch Schaakgenoot schap (LSG) noteerden relatief simpele winstpartijen. Van Wessel boekte met de witte stukken een regelmatige zege op Nederlands jeugdkampioen 2004 Dennis Ruijgrok en Heemskerk kwam in een ken merkende Siciliaanse partij met de zwarte stukken net iets eer der dan Eelco Kuipers en zette hem mat. Het dynamische Apnwicht op het kopbord werNrergens ver broken. Hierdoor kwamen de in een goede vorm verkerende Fred Slingerland (Oegst- geest'80) en titelfavoriet inter nationaal meester Mark van der Werf remise overeen. In het groepje achtervolgers van vijf spelers op een half bordpunt kwam eveneens Michiel van Wissen. Hij versloeg de enige deelnemende vrouw in het kampioenschap, Adinda Ser- dijn-Koster, via een 'wurggreep' in het Open Spaans. Ornett Stork versloeg in een pionnen- eindspel Hway Ik Oei. Mark Ir win boekte kwaliteitswinst op Marco de Groot en kwam daar door eveneens op een half punt van de koplopers. De \ijfda< ronde in het Leidse denksport*, centrum wordt dinsdag 14 juni gespeeld.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23