REGIO Kom niet aan de Rijnsburgse Paardenmarkt Twee ruziënde exen en een snoeischaar Stoom in de adem, olie in het bloed GERECHT DONDERDAG 9 juni 2005 Rob Onderwater en Silvan Schoonhoven doen verslag van de Rijnsburgse Paardenmarkt, die zij gisteren met de blauwe Leidsch Dagblad bus bezochten. Soppende zuigers, druipend van de smeerolie. De geur van rokende steen kool. De hitte die af slaat van ketels onder hoge druk. Stoom is meer dan alleen maar antieke aandrijfkracht, vinden de eigenaren van stoommachines, walsen, tractoren, locomotieven op schaal en andere mechanische paardenkrachten. Voor het eerst maken die deel uit van de traditionele Rijnsburgse Paardenmarkt. „Water op druk brengen, druk verdelen, op peil houden. Het is de combinatie van factoren", ver klaart Jan Wijers zijn fascinatie. De Limburger is eigenaar van een stoomvrachtwagentje, schaal 1 op 3. Wijers tikte het exemplaar in Engeland op de kop. „Uniek in de wereld. Van het exemplaar op ware grootte is er maar een gebouwd, want die is tijdens de proefrit verongelukt." Een gevaarlijke hobby? „Klopt, maar alles wordt elk jaar gekeurd door het Stoomwezen, en die zijn streng. In Ame rika is vorig jaar een ketel ontploft: drie dooien. Die machine woog 20 ton en was 30 meter wegge vlogen. Maar je kunt nagaan: een liter water is 10.000 liter stoom. We rijden hier op tien bar, dus ga maar na." Stoom trekt vooral mannen, zo lijkt het tenminste op de paardenmarkt. In trosjes staan ze om de machines te kijken hoe de eigenaren kooltjes aan het gloeiende binnenwerk voeren. Toch is deze hobby niet meer voorbehouden aan gepensio neerde ingenieurs. Caroline Schriever is eigenaar van een stoomtractor, een exemplaar dat in 1905 drie plattelandspaarden overbodig maakte. Ze was een van de eerste vrouwen met een stoom machine voor de deur. „Vroeger mochten we al leen poetsen en een beetje de boodschappen doen terwijl de mannen bezig waren, maar nu be sturen vrouwen ook stoommachines." Ze kocht haar groene Lena 1-cilinder van een andere vrouw. Voor hoeveel, dat houdt ze liever voor zich. „Sommigen geven er misschien wel 100.000 euro voor. Grotere machines doen een half mil joen. En dan je onderhoud. Heb je een nieuwe ke tel nodig, dan ben je zo 30.000 euro verder." Daar staat veel tegenover, en niet alleen 'het be houd van cultureel erfgoed', zoals stoomliefheb- bers hun bezigheid meestal goedpraten. Nee, het zijn de uitslaande meters, de opbouwende stoom druk, het omwentelen van vette tandwielen. „De machine is 's ochtends ijskoud, het duurt twee uur voor die warm is gestookt en het ding kan rij den. Het geeft een heerlijke voldoening als dat lukt. De stoom, de olie, het moet in je adem en je bloed zitten." 'Hier wordt nog wat verhandeld' Gerrit Kreuger staat op de Rijns burgse Paardenmarkt met po ny's. Hij komt uit Abcoude en heeft de reis niet ondernomen om als 'behang* op zijn plek aan de Vliet Noordzijde te fungeren. Kreuger wil van zijn zes pony's af. En dat lukt hem warempel ook nog. Een beetje handjeklap en hup, daar gaan de beestjes. Kreuger hoeft er niet meer van te leven. Hij is 75 en heeft zijn schaapjës op het droge. Maar een centje bijverdienen is nooit weg. Hij 'doet' Rijnsburg voor het eerst en krijgt meteen kopers. Thuis heeft hij nog meer pony's staan, die hij op de komende markten wil verkopen. In het najaar koopt hij weer beesten op om ze na de winter weer op de markten te verkopen. „Als ik er iets aan over houd, vind ik het best." Piet Hoepel uit Rotterdam orga niseert paardenmarkten in diver se gemeenten. Hij 'paait' de han delaren. Hoepel constateert een grotere interesse voor paarden markten. „Braderieën trekken niet voldoende volk. Vandaar dat steeds meer plaatsen er een paar denmarkt bij willen hebben. Rijnsburg is volgens Hoepel een van de betere markten. „Hier wordt nog wat verhandeld. Er is er vandaag ook een in Numans- dorp. Daar staan alleen paarden uit de manege. Daar is toch niets aan." VRAAG Als gemeenten groeien of fuseren, staan plaatselijke tradities j druk. Komt mt Groter moet samengaan v; I j j wijk, Rijnsburi net met worden de Rynsb paardenmarkt gedrang? Navraag bij organisator KOR KLEIJWEGT. Vreest u voor het verdwijnen van de Rijnsburgse paarden als de gemeenten fuseren? „Geen sprake van. We hebben alle medewerking van de gei Met de jaarmarkt hebben ze verder geen enkele bemoeieni Valkenburg is ook een paardenn Maar ook na de fusie blijft er eei Valkenburgse en een Rijnsburgs We hebben zelfs een convenant sloten met de gemeente, dat loo 2010. Ik ben op geen enkele mai bang dat er iets aangepast moet den. Ik vermoed dat de nieuwe te het ook niet in haar hoofd ha; iets te veranderen." Misschien trekt het evenementj meer bezoekers in een grotere g te? „Het blijft toch altijd een Rijnsb traditie. Oude bekenden ontmo kaar en maken een praatje. Pub buiten Rijnsburg is van harte wt maar veel groter moet het niet Ik schat dat er toch weer 150 pa staan: het moeten er geen duize den. Wat kramen betreft is de n uit. Het is zo druk zat, ik zit nu j mijn eerste kop thee sinds vann zes uur." Gaat het op de markt om de traditie of om de luirde hatu „Als de paarden alleen voor de handel zouden komen, dai hier een stuk leger zijn. De handelaren krijgen een aanvoe daarom komen ze. Er zijn genoeg paardenmarkten waar h niet gehandeld wordt, maar zover is het hier nog niet. Ik sj morgen een handelaar, die had er al vijftien verkocht." Het echte handjeklap zie je niet zoveel, dat valt tegen. „Het gebeurt nog wel. En niet alleen tussen de zeventig-pli onder de handelaren. Een leeftijdsgenoot van me heeft voi twee paarden gekocht, en dat ging nog met handjeklap zoj kent uit de veehallen." Zelf wel eens een paard gekocht? „Nee, ik ben geen paardenman. Ik heb geiten en kippen." tekst: Silvan Schoonhoven archieffoto: Henk UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Donderdag 9 Juni LEIDEN - Met de bouw van de hervormde Maranatha-kerk ini kwartier, waartoe reeds lang voor de Tweede Wereldoorlog pl£ stonden, komt thans schot. Gisteren werd het hoogste punt v kerkbouw bereikt, terwijl er thans ook tekening komt in de bi wen en de kosterswoning. Indien zich geen onverwachte oms den voordoen, ligt het in de bedoeling om het kerkgebouw in in gebruikte nemen. Nu het hoogste punt is bereikt, ging gistermiddag de vlag in dens een korte plechtigheid. Na een moeizame tocht langs l< over planken, heette de voorzitter van de Centrale Kerkvoogd D. Stigter, in de nok van het kerkgebouw alvast hartelijk welk nog te voltooien kerk. Predikant Van Achterberg hees de vlag sprak een woord van gelukwens tot de architect en allen die bouw betrokken zijn, waarna hij wees op de bijzondere beste welke dit gebouw zal krijgen: een tempel Gods. De handelaar Paardenhandelaren zijn een apart slag mensen. Een platte pet op de kop waar soms een sigaar uit steekt, bakkebaar den, een morsig colbertjasje, voort klossend op klompen of leunend op een kromgetrok ken wandelstok om mee te meppen. Sommige handela ren hebben stokken met me talen schildjes erop ge schroefd als herinnering aan voorbije markten. Een enke ling heeft een stok met een uitschuifbare duimstok voor het opmeten van schofthoog tes. Met zijn tweeën of drieën staan ze op veilige afstand van een paard afkeurend te kijken. Een enkele keer tilt een han delaar de lippen op om het gebit van een paard te contro leren. Het tonen van bewon dering voor een paard lijkt wel uit den boze. „Pas d'r op", roepen ze als ze een paard door de menigte voeren. „Aan de kant, pas d'r op!" Een waarschuwing voor Katwijk: kom niet aan de Rijnsburgse Paarden markt. Ook valt de traditie volgend jaar na de fusie officieel onder het be stuur van 'Groot Katwijk', de 'mart' moet vooral de 'mart' blijven. En ook de naam moet dezelfde blijven. Kat- wijkse Paardenmarkt, dat 'bekt' na tuurlijk niet. Om de Rijnsburgers niet tegen zich in het harnas te jagen is het verstandig dat de beoogde burge meester van de fusiegemeente, Jos Wienen, alles bij het oude laat. Frits de Mooij hangt op de Koe- straatbrug tegen een paaltje. Hij is er al een uur. Hij heeft de opening van 'de Klink' meegemaakt en geniet van de paardenmarkt, die zich pal voor zijn gezichtsveld afspeelt. De Mooij is er niet om paarden te kopen. Het schouwspel vindt hij al mooi en na tuurlijk is er het praatje met voorbij gangers. Dat is dorps eigen. De paar denmarkt is de verzamelplaats van oude bekenden. „Daarom mag dit nooit verdwijnen", zegt De Mooij. „En dan nog wat: Katwijk heeft daar helemaal niets over te zeggen. De paardenmarkt krijg je hier nooit weg." Ach, dat de paarden er alleen maar staan om mensen te trekken, daar maakt niemand zich druk over. Als er geen aanvoerpremie (15 euro voor een paard, 12 voor een pony) gehe ven zou worden, dan was het onge twijfeld minder druk. Nu zijn er deze ochtend ruim honderd paarden naar Rijnsburg gekomen. Mirjam Kuivenhoven loopt met haar dochtertje langs de paarden en po ny's. Het is manoeuvreren met de kinderwagen langs de verse paar denvijgen. Ze neemt de hindemis sen geroutineerd. „Ik kom oorspron kelijk uit Hillegom. Zeven jaar gele den ben ik in Rijnsburg gaan wonen. Dus ik heb er wat minder mee dan de doorsnee Rijnsburger, maar ik vind dat dit nooit verloren mag gaan." Wat maakt de 'mart' nu zo speciaal? Het recept is elk jaar vrijwel hetzelf de, maai' de aantrekkingskracht is er nog steeds. Het is paardjes kijken, langs de braderie lopen, een sateetje eten of een haring happen en even met een kennis bijpraten wat er ih het afgelopen jaar allemaal is ge beurd. Op die jaarmarkt staan Rijns burgse verenigingen, die met een Rad van Avontuur nog een centje voor de clubkas proberen mee te pikken of leden proberen te werven. Hans Oudwater van de Flora Band weet zeker dat hij volgend jaar op dezelfde plek de lootjes voor zijn club staat te verkopen. „De drie ge meenten hebben beloofd dat de tra dities behouden zouden blijven. De Oranjeverenigingen blijven toch ook bestaan?" Op deze manier blijft de rivaliteit tussen de dorpen ook le vendig. Dat de jongeren uit de twee dorpen elkaar bij de Sandtlaanbmg geregeld op de bek timmeren, is een van de mindere tradities, maar de gevechten tussen de voetbalclubs zijn intens, zoals ook de strijd tussen de muziekkorpsen DWS en Flora. De rivaliteit tussen de twee korpsen haalt het beste uit de muzikanten boven. Binnenkort gaan de twee muziekverenigingen weer op voor de wereldtitel tijdens het concours in Kerkrade. Dat het dorp straks vanuit Katwijk bestuurd wordt, daar valt niets tegen in te brengen. „Maar laat voor de rest maar alles bij het oude", advi seert Oudwater. Zij wil hem nooit meer zien. Hij wil nog dolgraag met haar en hun kind op het Katwijkse strand lig gen. Gezellig, net als vroeger. Zij peinst daar niet over. Nu ze geschei den zijn, is het tijd om ie der een eigen pad in te slaan, vindt de Katwijkse. Maar wie een kind deelt, is nooit helemaal van el kaar af, blijkt al snel. De omgangsregeling, het op halen en weer terugbren gen van het zoontje bij de moeder, blijft nogal eens tot strubbelingen en frustraties leiden tussen de voormalige geliefden. De Katwijkse houdt van duidelijkheid. Vier uur thuis is vier uur thuis en dus niet een half uurtje later. Haar ex-man is doorgaans stipt op tijd, maar als hij en zijn zoon tje veel plezier hebben op de tennisbaan ziet hij niet in waarom ze op stel en sprong moeten ver trekken. Zijn ex-vrouw is toch rustig in de tuin be zig, dus hij kan nog best het potje afmaken. Ondertussen maakt de Katwijkse zich ongerust. Waar blijven ze nu toch? Haar voormalige echtge noot weet toch dat als hun kind te laat thuis is, hij 's avonds moeilijk in slaap valt en de volgende dag onhandelbaar is! In paniek belt ze naar de tennisbaan en krijgt daar de vrolijke vader van haar zoontje aan de lijn. Ja, hij is inderdaad ietsje later, zegt hij nonchalant. Maar waar maakt ze zich nu eigenlijk zo druk om? Onbegrepen en vol inge houden woede gaat de vrouw na het korte ge sprek door met het snoeien van haar rozen. Het wegknippen van de ongewenste takken lucht echter weinig op. Als haar ex-man even later met zijn auto komt aan rijden, is ze het spuugzat. Vooral als hij haar mee deelt dat de 'complete tennisclub' vindt dat ze vandaag maar eigenaar dig en lastig doet. Terwijl haar zoontje het huis binnen rent, ver zoekt ze haar ex onmid dellijk te vertrekken. Die geeft echter geen sjoege en blijft sullig midden op het gangpad staan. Voor de vrouw is de maat dan vol. Dan moet de man het maar voelen ook. Met een harde zet duwt ze hem weg. Maar ze is daarbij vergeten dat ze de snoeischaar nog in handen heeft. De punt van de schaar raakt haar ex lelijk in zijn linkerhand. De wond die hierdoor ontstaat, begint flink te bloeden. Maar van zijn voormalige wouw wil het slachtoffer inmiddels geen hulp meer aanvaarden. Een buurman moet hem uit eindelijk naar het zieken huis brengen. Bij de politie doet de man vervolgens aangifte tegen de moeder van zijn zoon. Ze was door het dolle heen en heeft hem tot vier keer toe met de snoeischaar proberen te steken, zo vertelt hij ge ëmotioneerd op het poli tiebureau. Maar was zijn ex in werkelijkheid echt zo gevaarlijk? Keurig gekapt en ge föhnd kornt de Katwijkse vandaag de rechtszaal binnenlopen. Ze weet dat ze zich moet verantwoor den voor een poging tot zware mishandeling, maai' ze heeft er alle ver trouwen in. Ze heeft haar ex niet opzettelijk toege takeld. Dat zal de rechter ook wel snappen. Rustig en beleefd vertelt ze haar kant van het verhaal. Netjes met elkaar om gaan na de scheiding valt niet altijd mee, geeft ze eerlijk toe. Vooral niet als je ex tegen je zin nog al tijd een grote rol in jouw nieuwe leven wil spelen. Maar, zo zegt ze trots, ze heeft inmiddels een goe de oplossing gevonden om haar voormalige man op afstand te houden. Hij geeft hun zoontje sinds kort bij haar ouders af en dat gaat prima. Ook haar ex-man blijkt bijgekomen te zijn van de eerste schrik. In een brief naar de rechter schrijft hij dat zijn verkla ring bij de politie 'te zeer gekleurd was door de emoties van het mo ment' en dat zijn aan klacht 'op objectieve gronden niet houdbaar is'. De rechter ziet het in cident ook meer als een ongelukje dan een ge plande aanval. „U komt redelijk op mij over. Ik ben er niet van overtuigd dat u hem met opzet hebt verwond." En dus mag de vrouw zonder veroordeling weer naar huis en haar zoon. Floor Ligtvoet ANNO 1980, maandag 9 juni LEIDEN - Op het veld van de voetbalclub Leiden werd zater nale afgewerkt van het zo langzamerhand traditionele stri pentoernooi. De 24 jeugdige penaltyspecialisten die in de v des enkele Leidse keepers het nakijken hadden gegeven, ki de finale oog in oog te staan met oud-Haarlem-goalie Robi Foto: archief Leidsch f Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertier plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gi! 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,180Q AA Alkmaar, onder vermt 1 Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van piaatsing) of door contante I de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U kriL- binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16 30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. indien geen e-mail. fax 072-5196696, tel. 072- 5196699 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t_- Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per pos worden verzonden geldt een toe aan portokosten per verschijnd; Voor zaterdagabonnementen g zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging- 0800-1711 (gr MobieL 072-5196800. ma t/m vr: 0730-17.00 uur; za. 0 (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt de krant dezelfde dag nat tussen 12.00 en 13 00 uur belt, 0 krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: schriftelijk, uiterlijk één maand de abonnementsperiode, t.a.v lezersservice, postbus 2,1800 Voor leveringsvoorwaarden abc www.leidschdagblad.nl of KvK-r 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanll aanzien van (de inhoud van) dea worden uitdrukkelijk voorbehour rechten berusten bij HDC Uitgevf c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werkcl beeldende kunstenaars aangesll CISAC-organisatie zijn geregeld! Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de gegevens van abonnees van dit gegevens kunnen tevens worde gerichte informatie over voorde - en te geven, zowel door onszelf derden Heeft u hier bezwaar tem u dat laten weten aan HDC Meflj Lezersservice, postbus 2,1800 Al Dat de paarden er alleen maar staan om mensen te trekken, daar maakt niemand zich druk over. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16