REGIO 'Houd bruggen dicht tijdens spits' 3; 1 2 92 69 49 iFeest van herkenning op sprookjesmarkt Mariënhaven SCHERP GEPRIJSD! <S> 9.72 m boompje van Balkenende R3 'Bewoners pikken er allemaal wel iets van mee' 7.85/8,25 50% korting 2,39 3v99/iL49 mr~ 2,99/3.49 Super deBoer Bij besteding vanaf 10 euro*: Appelsientje Sinaasappelsap Graag gedaan. Principieel en belangstellend *88 donderdag 9 juni 2005 sidle voor ■Helweg >RP - De provincie lolland draagt 238.000 jij aan de parallelweg je A4 in Leiderdorp, jben Gedeputeerde gisteren bekend ge- De bijdrage is onder een subsidie van bij- liljoen euro die de cie uitkeert voor de rering en de aanleg erse bedrijventerrei- jZuid-Holland. De Lei- jse parallelweg komt vanaf de Ericalaan I het meubelplein, en is 1 om verkeer van en bedrijventerreinen it en Bospoort om het jrp heen te leiden. De ite Leiderdorp draagt miljoen euro bij. (advertentie) door Loman Leefmans leiderdorp/leiden - De bruggen in Leiderdorp en Leiden moeten tijdens de spitsuren dicht blijven voor pleziervaart. Dat is de strek king van een brief die de ge meente Leiderdorp aan de pro vincie Zuid-Holland heeft ge schreven. Verder wenst Leider dorp dat de Leiderdorpseburg (Stierenbrug) wordt verbreed en de Zijlbrug (bij de Willem de Zwijgerlaan) wordt verhoogd. Al deze plannen moeten ertoe lei den dat het autoverkeer minder vaak vast komt te staan. De bruggen over het Rijn Schie- kanaal, de Zijl en de Oude Rijn veroorzaken dagelijks kilome ters 'stadsfïles' op de Hoge Rijndijk, Kanaalweg, Voorscho- terweg, Europaweg en de Lei- derdorpse Persant Snoepweg. Daarbij ontstaan soms gevaar lijke situaties op verschillende kruispunten en het levert ver traging op voor de alarmdien sten. Aanvankelijk eisten Leiderdorp en Leiden dat de periode waar in de pleziervaart moet wach ten (van 7.00 tot 9.00 en van 16.00 tot 18.00 uur) werd opge rekt. Daar wilde de provincie, verantwoordelijk voor het vaar- beleid, niet aan. Sterker nog, Zuid-Holland stelde in een nota voor om ook tijdens de spits korte brugopeningen toe te staan. Dat gaat Leiderdorp weer veel te ver. Tijdens de spitsuren moeten auto's, fietsen en bus sen voorrang blijven houden op zeilboten en plezierjachten, ook op zaterdag en zondag. Als het nodig mocht zijn, heeft Leider dorp geen probleem met het aanleggen van wachtsteigers. Verder wil de gemeente 'mee denken' over omleidingsroutes voor beroeps- en pleziervaart langs het verstedelijkte gebied waardoor de Leidse en Leider- dorpse bruggen minder vaak open hoeven. Daarnaast vindt de plaatselijke overheid dat de Stierenburg van twee naar minimaal drie rijba nen moet worden verbreed en de Zijlburg, die Leiden met de N445 verbindt, moet 'de lucht in'. De provincie gaat binnen kort met beide gemeenten om de tafel zitten om genoemde problematiek te bespreken. Niet alleen de bruggen veroor zaken overlast. Volgens de ge meente Leiderdorp moet de provincie voor meer toezicht zorgen op de Leiderdorpse wa teren. 'Een snelle patrouille boot', zo raadt de gemeente in een brief aan. Volgens de plaat selijke overheid is er met name in de weekeinden onvoldoende toezicht op de vaarsnelheid, het veroorzaken van hoge golven, het zonder vaarbewijs varen en het veroorzaken van stank- en geluidsoverlast. Als laatste vraagt de gemeente Leiderdorp bij de 'nautisch be heerder' (de provincie dus) aandacht voor een bijzonder probleem. Jongeren gebruikten vroeger de bruggen als duik- plank. Op die gevaarlijke vorm van recreatie is een nieuwe va riant bedacht. De huidige gene ratie jongeren springt vlak voor of na een passerend schip naar beneden of blijft als de brug opengaat daaraan zo lang mo gelijk hangen. „De gemeente is van mening dat de provincie hier specifiek maatregelen voor moet nemen." UnieKaas belegen of extra belegen vacuüm verpakt per kilo Mora Pizza crossa al tonno, picanta of Venetiana doos 300 gram Super de Boer Kippenpoten speciaal naturel of gekruid per kilo Super de Boer Salades o.m. fruit- en rauwkostsalade emmer 850/1000 gram Kijk voor meer aanbiedingen op www.superdeboer.nl Aanbiedingen geldig t/m 12 juni 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. In de Super de 8oer winkels wordt de Rocks' spaarkaart uitgegeven en kunt u Rocks' spa- ren. 'Exclusief tabak, geneesmiddelen, babyvoeding tot 1 jaar, telefoon- en strippenkaarten, postzegels en loten. tray a 12 pakken regular ^van der Wiel en Dirk Harmens ontvangen de felicitaties van premier Balkenende. 3»k Jansen neke Dijke lid van het Zuid-Hol- tdschap kregen Char- der Wiel en Dirk Har- Oegstgeest gisteren 'a,ul ipje van premier Bal- nHet piepjonge twijgje 'n ^oeld voor in hun ei- maar is het begin van lat het Zuid-Hollands ip aanlegt in de Oran- older tussen Maas- nek van Holland. It dat nou, om het ie lid te zijn? mei: „Wel grappig, je 71 het niet een-twee- |c voor het Zuid-Hol lands Landschap dat ze al zo veel leden hebben. We zijn ge beld door een aardige meneer met de vraag of we Ud wilden worden. We houden ervan om in de buurt op stap te gaan in de natuur met onze twee kleine kinderen, daarom hebben we 'ja' gezegd. Als lid krijgen we een blad met leuke tips om in de omgeving uit te gaan." Is premier Balkenende ie mand van wie u graag een boom krijgt? „We vonden het leuk dat hij er tijd voor vrijmaakt. Of hij de na tuur voldoende beschermt? Dat weet ik niet, maar hij was nog geen lid. Dat is hij per direct ge maakt, een beetje sneaky na tuurlijk. Hij voelde het al aan komen, want hij woont immers ook in Zuid-Holland. Hij was heel belangstellend, toen hij wegging kwam hij speciaal af scheid nemen." Wat was het voor een boom? „Euhh..., hou het maar op een Herkent u hem straks in het bos? „We mogen hem eerst nog planten. Onze oudste is twee enhalfjaar, voor hem is het erg leuk. Na het planten gaan we er misschien nog wel een keer heen. Meestal zoeken we het wat dichter bij huis. Naar het Panbos, Warmond of de kust." Hielco Kuipers aangemeld. „Het neemt voor hen ook een beetje het verdriet weg", aldus Stam, die al meteen spijt heeft dat ze het woord ver driet heeft gebruikt. „Als je de kranten leest, dan lijkt het wel alsof het in verpleeghuizen een en al ellende is. Daar worden we hier soms niet goed van. Mariënhaven is gewoon een huis waar geleefd en gewerkt wordt, waar gerouwd wordt, maar ook gelachen. En waar ie dereen zijn schouders eronder zet." IN MEMORIAM Een buikdanseres treedt op voor de bewoners van Mariënhaven. Foto: Met sprookjes zijn alle bewo ners bekend. Als kind luister den ze naar de sprookjes die hun ouders vertelden, en later hebben ze sprookjes aan hun eigen kinderen voorgelezen." De jaarlijkse themamarkt is be doeld voor bewoners, maar ook voor hun familieleden, die zich massaal voor het feest hebben Een principieel jurist, maar niet rigide. Iemand die op een koele manier de feiten onder ogen kon zien, in de politiek, maar ook in zijn eigen leven. En ie mand die, voor wie hem beter kende, ontzettend belangstel lend bleek te zijn. Peter Kan- ters, WD-raadslid in Leider dorp, is gisterochtend op 56-ja- rige leeftijd overleden. Kanters had darmkanker sinds januari 2004. Een jaar lang on derwierp hij zich aan chemo- kuren en ziekenhuisbezoeken in een poging zijn ziekte de baas te worden. Toen dat tever geefs bleek, stopte hij begin dit jaar met de behandelingen. De laatste maanden van zijn leven bracht hij door met vrouw, zoon, familie, vrienden, boeken en muziek. Peter Kanters zat sinds 1998 in de Leiderdorpse gemeenteraad en was vooral bekend als pro motor van het dualisme. Vanaf de verkiezingen in 2002 moest de scheiding tussen uitvoeren de macht (burgemeester en wethouders) en controlerende macht (gemeenteraad) duidelij ker zichtbaar worden, maar in Leiderdorp lukte dat onvol doende volgens Kanters. „Hier in was hij zijn tijd ver vooruit in Leiderdorp. Hij voelde zich een roepende in de woestijn, en dat was een ergernis voor hem", zegt fractievoorzitter Hugo Lan- genberg. Dat Kanters graag werkte volgens de letter der wet, verklaart Langenberg van uit zijn enorme gevoel voor rechtvaardigheid. In 1999 nam Kanters samen met D66'er Hanneke Veldstra het initiatief voor een rekenka mer. Leiderdorp was daarmee een van de eerste gemeenten met zo'n instituut. Kanters hoopte dat ambtenaren voor zichtiger met gemeentelijk geld Peter Kanters 1949 - 2005 zouden omgaan onder invloed van de rekenkamer. Het afgelo pen jaar zette Kanters zich ach ter de schermen in als adviseur van de enquêtecommissie Touwbaan. Hij was toen al ern stig ziek en kon daardoor niet alle openbare verhoren bijwo nen. Met het bezoeken van raadsvergaderingen hield hij halverwege 2004 op, maar hij bleef wel tot zijn dood raadslid. Mensen die Kanters als vriend kennen, weten dat achter de punctuele jurist een familie mens zat, die 'ontzettend veel belangstelling voor je had', ver telt Langenberg uit eigen erva ring. „Ook was hij heel belezen. Tot aan zijn dood las hij zware kost. Ik zou zeggen 'pak eens een stripboek of lees Roald Dahl', maar dat was niets voor hem." Kanters wilde zich blij ven ontwikkelen. Zijn eigenschap om de feiten onder ogen te zien en dan een afgewogen besluit te nemen, hielp hem vorig jaar januari om te stoppen met de chemokuren toen die niet meer hielpen. Gis terochtend overleed hij. „Zijn band met God was heel sterk. Hij heeft zijn hele leven op de hemel gewacht. Hoewel hij het liever dertig jaar later had ge had, vond hij het fijn dat hij daar nu heen is", weet Langen berg. Morgen wordt er ter nagedach tenis aan Kanters een speciale raadsvergadering gehouden, om 20.00 uur in het gemeente huis van Leiderdorp. Peter Kan ters wordt dinsdag 14 juni ge cremeerd. Janneke Dijke y li iS 1 dy Nihof - Heel even is de we- blik weg. De onberispe- ede bewoonster van het ,'r ndse verpleeghuis Ma- en herkent de sprook- ir die voor haar staat, grapje!" Het is dit soort ten waar het de organi- ivan de sprookjesmarkt oen is. De bewoners ge- is het soms maar een ,Ze pikken er alle- fets van mee." organiseert een groep e ;elsleden en vrijwilligers tj: iënhaven een markt c n bepaald thema. Deze agmiddag is het thema ies'. En dus lopen overal en andere sprookjesfi- 2 )nd, kunnen bewoners maken met een koets, zeven echte geitjes en hek en laat een buik- 3 uit 'duizend en een aar heupen wiegen. ijnkraam mogen de be- jroeven wat er in de lie Roodkapje meenam br grootmoeder. De da- inen zich bij de 'spie- oiegeltje aan de wand'- üten optutten door Ine- rding, docente schoon er zorging van het ID-col- wee van haar studen- bewoonster in een rol- wel wat lippenstift en en de studentes gaan lag. „Héél netjes", bewoonster, als haar gel wordt voorgehou- n bereidingen voor de J themamarkt in Ma- 3 m vinden al vroeg irect na afloop wordt en volgend thema be- Dan is iedereen nog he- uforisch en gaat het ka rmen vanzelf', aldus en am, die als heks is ver- 1je roor een thema moet je k terug naar vroeger.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15