'Ik ben geen kloon van Piet van Sterkenburg LEIDEN REGIO 'Leiden moet ook communicatiestad worden' 'Maak de Meelfabriek beroemd door een klimwand' Hastens Katwijk: 1,5 miljoe/ voor Quick Boys ;j Kreukelzone Oude fietsen voor Leidse eerstejaars donderdag 9 juni 2OO5 Probeer maar eens wakker t$j| blijven in een echte Hastens, Terwi|l je er ontspannen in ligt te slapen ademt je Hastens-bed met ie mee. het hart van je Hastens vertelt ie waarom een royaal gebruik van 100% nati* rialen zoals katoen, paardenhaar, linnen en wol. Stoffen die de sterke stalen v j. warme deken omgeven, vocht afvoeren en statische elektriciteit geen k Kortom, de ideale omgéving om eindeloos van je slaapcomfort te genieten Haslerc garand**! at- Hastens bedsystwm op Irame- an voorbroi* 25 par lang' AJgabsaM modol Hastens www.hastens.nl since 1852 Hastens Store Den Haag - Plaats 24 - tel. 070 3631 Hastens Store Heemstede - Binnenweg 41 - tel. 023 547» h Hastens Store Noordwijk aan Zee - Hoofdstraat 12 - tel. 071. r leiden - Leden van studenten vereniging Augustinus zijn op zoek naar oude fietsen. Zij knappen die op en verven ze, waarna ze ze in de El Cid-week ter beschikking stellen aan eer stejaars studenten die van maandag 15 tot en met vrijdag 19 augustus kennismaken met de stad en de universiteit. Au gustijn Thomas Potjer is op zoek naar Leidenaars die een afgedankte fiets aan de vereni ging willen afstaan. Tel. 06- 27348506 of e-mail: potjer 123@hotmaiI.com Gemeenten draaien door regio - Alle gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek werken vandaag. Hoewel er volop animo is voor de demonstratie op het Amster damse Museumplein voor een nieuwe cao, ligt geen enkele ge meentelijke dienst plat. Regio bestuurder E. Vermeulen van de ambtenarenbond AbvaKabo verwacht dat vanuit de Leidse en Alphense regio ongeveer tien bussen met ambtenaren naar Amsterdam gaan. „Maar het zijn geen complete dien sten. Het gaat om een plukje ambtenaren hier en een plukje daar." De dichtstbijzijnde ge meente waarvan de inwoners last hebben van de actie is Zoe- termeer, waar de gemeenterei niging een dag niet werkt. Rolstoeldrieluik van De Wilbert katwijk - Bewoners van ver pleeghuis en reactiveringscen trum De Wilbert kunnen vol gende week meedoen aan een rolstoeldriedaagse. Voor het eerst in de geschiedenis van De Wilbert wordt door de activitei tenbegeleiders een driedaagse georganiseerd. Circa dertig be woners gaan de drie dagen door Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg wandelen, met hulp van vrijwilligers en personeels leden. Ze zijn van 10.30 tot 15.00 uur op pad en worden één van de dagen door de Rijnsburgse burgemeester Van der Lee met koffie onthaald. door Wilfred Simons leiden - De economische ont wikkeling van Leiden is gebaat bij het stimuleren van de infor matie- en communicatiesector. Onverstandig is het om alle eie ren in één mandje te leggen, zoals lijkt te gebeuren met de biotechnologie. Dat zegt de Leidse ondernemer Jeroen Ma ters, directeur van het Maters en Hermsen Bedrijfsjournalis tiek. In een brief roept hij de Leidse raadsfracties op om een tweede economische speerpunt te kiezen, zodat de stad niet weer in een malaise belandt als de biotechnologie achterop mocht raken in de internatio nale concurrentie. Maters vindt dat Leiden 'zich niet moet laten verblinden door de schittering van de bio scien ce sector'. „Stimuleer juist be drijvigheid in bijvoorbeeld de informatie- en communicatie sector, van oudsher een sector die bij Leiden hoort", zegt hij. Moeilijk kan dat volgens hem niet zijn. De branche is al com pleet in Leiden aanwezig: druk kerijen, uitgeverijen en aanver wante bedrijven zoals fotogra fen, vormgevers, boekwinkels, onderzoeksbedrijven, commu nicatie-, vertaal- en reclamebu reaus zijn er in Leiden volop. Sinds enkele jaren heeft Leiden ook opleidingen die journalis ten en communicatiespecialis ten afleveren, zoals de Praktijk studies Letteren van de Univer siteit Leiden en de opleiding Communicatie van de Hoge school. Maters zegt in een toelichting dat een informatie- en commu nicatiecluster goed in het cen trum van Leiden past. „De branche is gebaat bij veel men sen op één grote hoop. Het voedt de creativiteit en het bruisende intellectuele karakter van de bedrijven. In andere ste den, zoals Amsterdam, Rotter dam en Arnhem, bestaan zulke centra wel. Ik ben er wel eens jaloers op als ik daar ben." Bij komend voordeel is dat de meeste werknemers lopend en op de fiets naar het werk ko men en dat de meeste bedrij ven niet veel ruimte nodig heb ben. „Geef de werknemers een computer en een telefoon en ze kunnen aan de slag. Maters voelt niet veel voor een topzware branchevereniging die de belangen van de com municatiebedrijven bij de ge meente moet behartigen. Ver nieuwing moet in zijn ogen vooral van de bedrijven en ken nisinstellingen zelf komen. „Zet de directeuren van Brill en de Hogeschool Leiden, de hoofd redacteur van het Leidsch Dag blad en de voorzitter van het college van bestuur van de Uni versiteit bij elkaar met nog twee of drie mensen en de goede ideeën komen vanzelf." De afdeling economische zaken van de gemeente onderkent dat Leiden een tweede economisch speerpunt kan gebruiken. 'ICT in de zorg' is gekozen als sector waarop Leiden zich kan rich ten. Over een bedrijvencluster rondom draadloos internet wordt gesproken. Leiden moet wel kiezen, meent de afdeling economische zaken. Voor een breed scala aan bedrijfsclusters is de stad te klein. Behalve het niet geheel onbaat zuchtige voorstel om een klim wand te maken, heeft Beumer ook nog wel wat andere sug gesties voor de Meelfabriek. Zoals shuttlebusjes op natuur lijke olie om de toekomstige bewoners van de Meelfabriek heen en weer te laten pendelen tussen auto en huis. En zonne panelen om de nieuwe wonin gen van stroom te voorzien. „De gemeente heeft zelf in haar plannen al aangegeven dat de luchtkwaliteit hier niet aan de Europese normen vol doet", aldus Beumer. „En toch plannen ze er een hoop wonin gen bij. Ze zouden veel meer aan het milieu moeten denken. Het zijn allemaal hoge gebou wen, daar moet toch veel ruim te voor zonnepanelen zijn." En dan het vervoer. „De men sen die daar komen wonen zul len wel een auto hebben, maar het verkeer op de Zijlsingel staat nu al helemaal vast in de spits. Als je dan die busjes op koolzaadolie laat rijden of op elektriciteit, dan vervuilt het nog minder. In Duitsland doen ze dat al wel, moeten wij dan achterlopen?" Kortom, als je een project met uitstraling wilt realiseren, zorg dan ook dat er wat opmerkelij ke zaken aan worden toege voegd. Beumer: „Het is een prestigeproject met een we reldberoemde architect, maar het zou nog veel meer aanzien kunnen krijgen". Marnix Heijboer Els van Eijck eerste vrouwelijke voorzitter van 3 October Vereeniging De Meelfabriek moet een pro ject met uitstraling worden. Niet voor niets hebben de ge meente en de eigenaren een internationaal geroemde archi tect uit Zwitserland aangetrok ken om een nieuw ontwerp voor het oude complex te ma ken. Maar wil je bezoekers uit alle windstreken aantrekken, dan moet je wat extra's doen. Een klimwand bijvoorbeeld. Dat zegt Astrid Beumer, be woonster van de Waardgracht. In de oude fabriek moeten winkels, horeca en zo'n 16.000 vierkante meter woonruimte komen, verdeeld over zo'n vierhonderd woningen voor studenten en particulieren. De kosten van het project bedra gen omstreeks 100 miljoen eu ro, waarvan het grootste deel gefinancierd moet worden door de verkoop van luxe wo ningen. „Veel studenten klimmen en het is van oudsher een sport voor de rijken die ook een plek krijgen in de Meelfabriek. Er zijn nu bijna geen plaatsen om te klimmen in de stad. Een goede klimplek met een mooi uitzicht heeft zo wereldwijde bekendheid. Mensen komen daarop af," is de stellige over tuiging van Beumer, die een fervent klimmer is. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Het kan verkeren, ook in een autoleven. Ooit was dit Fiat Pandaatje een ongetwijfeld betrouwbare hulp bij de boodschappen. Maar die tijd lijkt defi nitief voorbij. Hoe dit verkreukelde 'koekblik' op de Boommarkt gekomen is, is nog onduidelijk. En wat er met de kreukelzone gaat gebeuren is net zo vaag. Om over wat het Italiaanse wagentje daar doet maar helemaal niette spreken. Mis schien is het een statement tegen de consump tiemaatschappij, misschien kon de eigenaar geen afstand doen van het autowrak na een ongeluk. Maar het wagentje is vermoedelijk niet op weg naar een APK-keuringsstation. Foto: Henk Bouwman door Paul de Tombe leiden - Toevallig zit een aantal bestuursleden van de 3 October Vereeniging die middag op het terras bij Barrera. Aan de borrel. Nog geen honderd meter verder op aan het Rapenburg is Els van Eijck aan het werk in het Be stuursbureau van de Universi teit. De algemeen directeur rea geert gevat op de vraag waarom zij elders op de gracht geen drankje meedrinkt. „Daar hoor ik nog niet. Ik ben nog in de leer." Niet dat ze zich daarop laat voorstaan, maai volgend jaar kan niemand meer om haar heen als het om zaken van de 3 October Vereeniging gaat. Els van Eijck van Heslinga, zoals ze voluit heet, wordt door Piet van Sterkenburg ingewerkt en volgt hem in 2006 op als voorzitter. Pas als ze in functie is wil ze zich uitspreken over eventuele veranderingen in de club („Ik wil eerst goed rondkijken en mezelf een mening vormen"), zoals ze ook het oordeel over de ingrijpendste wijziging tot nu toe aan anderen overlaat. Zelf vindt ze er 'niets van' dat ze de eerste vrouwelijke preses is in het 120-jarige bestaan van de Vereeniging. „Ze moeten me maar als persoon nemen", be toogt ze met de nuchterheid van iemand die gewend is door te dringen tot mannenbolwer- ken. Bij de universiteit noch bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag werken veel vrouwen in leidinggevende functies, laat staan bij het Nederlands Scheepvaartmuseum in Am sterdam. Els van Eijck bekleed de bij al die instanties direc teurfuncties. Af en toe merkte ze daarbij wel iets van manne lijke broodnijd - „ik werd nogal eens voor de secretaresse van mezelf aangezien"- maar daar- Els van Eijck van Heslinga beschouwt het voorzitterschap van de 3 October Vereeniging niet als een erebaantje. Foto: Dick Hogewoning van trekt ze zich allang niets meer aan. „Dat is niet mijn, maar hun probleem." De in zeevaartgeschiedenis ge specialiseerde historica vindt het wel een eer dat ze is ge vraagd preses te worden, maar beschouwt het voorzitterschap bepaald niet als een erebaantje. „Het is hard werken", weet ze van Van Sterkenburg, die de functie al sinds 1994 vervult, „maar het is ook leuk en het past bij de andere bijbaantjes die ik heb. Die zijn allemaal leuk, maar er moet veel in ge beuren. Dat is prima, want ik ben geen type om met mijn ar men over elkaar te gaan zitten." Dat mag gerust als een under statement worden betiteld. Els van Eijck (20 november 1950, Apeldoorn, getrouwd, drie kin deren) verricht onbezoldigd werk voor elf instituten, stich tingen, musea en fondsen. „Ik heb altijd veel gedaan naast mijn reguliere baan. Op die ma nier kun je wat voor de maat schappij betekenen en dat wil ik graag", zegt ze en wat dat be treft zit ze straks natuurlijk goed bij de 3 October Vereeni ging. De Leidse bevolking heeft een enorme band met het feest, dat dwars door alle lagen van de bevolking heengaat en Lei denaars krijgen het 3 oktober- gevoel met de paplepel ingego ten. Omdat ze voor een deel in Overijssel en voor een deel in Friesland is opgegroeid, is dat bij Van Eijck niet het geval ge weest. Maar ze woont al in Lei den sinds ze inl970 gesi nis ging studeren, dus z het gevoel wel. „Voor in vooral de gedachte erac culturele waarde. Het is 16de-eeuws feit dat nog lijks wordt herdacht en natuurlijk bijzonder", z „Ook in deze tijd, waari langstelling voor de ges nis van familie, buurt, si land bloeit als nooit tev Dat is goed voor de viei Die komt voorlopig niel vaar, denkt ze, hoeveel i kels ook opdoemen in c toekomst. „Van Sterken heeft hard getrokken aar noodzakelijke verjongii de vereniging en de besj. den zijn zich terdege be van andere gevaren. De mis) problemen rond d< staande herinrichting v Lammermarkt en het gi omheen zijn uitgebreid ken op de ledenvergadö er wordt al gekeken na; re vormen van financie Daarmee komt het wel heb in elk geval alle ver in de bestuursleden die daarmee bezighouden. Ze gaat een jaartje mee 1 met Van Sterkenburg, zijn twaalfde en laatste voorzitter bezig is. Zal c niet te veel beïnvloed w.? door de bestuursstijl va professor en gaat ze 00 zo'n lange bestuursperl' verplicht me tot een ee mijn en als beide partijn na tevreden zijn, ga ik 1r ken over een tweede pi geeft ze als antwoord 0 tweede deel van de vrae is goed om zakelijk te z 1 opzicht en ik ben zakel vergader ik ook het lief kort en duidelijk. Net a van Sterkenburg. En n<s ben ik ook bijzonder g< seerd in mensen. Ik be kloon van hem, heb ik mijn voordracht gezegi mezelf. Maar als ik alle11 rijtje zet, lijk ik toch m<u hem dan ik dacht." 11 katwijk - Voetbalvereniging Quick Boys krijgt maximaal 1,5 miljoen euro van de ge meente Katwijk voor renovatie van de tribune en kleedka mers op sportpark Nieuw Zuid. Dat voorstel doet. het college van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad. Of dit bedrag voldoende is moet binnenkort blijken, als de definitieve bouwsom be kend is, zegt clubvoorzitter J. Kuijt. Op voorhand zegt hij echter dat er wellicht nog wat extra geld nodig is. „We hebben destijds subsidie gevraagd op basis van het prijspeil van eind 2003. Voordat we gaan verbouwen is het 2006, de in flatiecorrectie zou er eigenlijk bovenop moeten komen." Het restant van de circa 2,4 miljoen euro die ni moet de vereniging Deze maand praat over het voorstel. Voor Quick Boys is langrijk dat de zak' rondkomen, want d< scheepse renovatie ka in de zomermaanden, hebben, wanneer nie gevoetbald. „We hof gend jaar rond deze de slag te zijn. Als we een paar maanden la_ sloffen, zijn we zo vM jaar verder." Dat kan® zich niet permitteren,® de slechte staat van ne, de velden en he® aan kleedkamers. He® geopperde idee om sporthal voor diverse kers op het terrein te is inmiddels van de ba (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14