LEIDE Slopen rond Aalmarkt is toegestaan Leidse bruiden krijgen de ruimte REGIO Geld voor speeltuinen, daklozen en jongeren OJ>€N 'Er zijn in het Gorlaeus kamers waar weken niemand komty ipt [JBOUT -640 10 40 les: minder Mances endief Leidscli agblad Een bewoner van de ijn heeft woensdagoch- ieg de politie gebeld dat een man op ;n fiets probeerde te ie dader sloeg op de laar werd aangehou- gaat om een 28-jarige die in het gezel- is van een 36-jarige Ze hadden twee fiet- :ich, en bekenden er lebben gestolen. De an dden ze 'gevonden'. STELLING zijn gezondheid aadt met roken is daar zelf H itwoordelijk voor v Ceef uw mening j nv.leidschdagblad.nl (advertentie) jnt ons maar ar niet bellen! lschadespecialisten Westzijde 326 1506 GK Zaandam fiulpb1jletselschade.nl t dan toch nodig is: donderdag 9 juni 2005 R1 REGIO Kom niet aan Rijnsburgse ardenmarkt Er rijden vandaag drie jnces minder dan nor mdat personeel van de ale Ambulance Dienst ds Midden meedoet aan lelijke stakingsdag in dam. Volgens de CPA ds Midden heeft dat gevolgen voor het be- ;rvoer (bijvoorbeeld voor i die voor een onderzoek indeling naar het zieken- aeten). De wachttijden larschijnlijk langer dan d. Voor spoedgevallen anders tien ambu- )eschikbaar. De directie ambulancedienst heeft efs geprobeerd te voor dat er overdag drie zie- d's minder rijden (17 in ran 20). door Silvan Schoonhoven leiden - Het extraatje van een miljoen euro, dat Lei den heeft overgehouden uit de begroting van vorig jaar, gaat grotendeels naar de Leidse speeltuinen. Voor het opknappen daarvan komt 370.000 euro be schikbaar. Ook gaat er een halve ton naar jongerenhuizen, vooral voor jongeren in Leiden Zuid-West, die al een voor stel hebben ingeleverd voor een eigen buurthuis dat ze onder eigen verantwoordelijkheid beheren. De lo kale omroep Holland Centraal krijgt 60.000 euro om de verhuiskosten te verzachten. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond tijdens een hectische vergadering besloten. Leiden heeft 15 mil joen euro 'over' uit de begroting van vorig jaar. Daar van gaat een deel terug in de gemeentelijke spaarpot voor tegenvallers. Uiteindelijk blijft een miljoen over om vrij te besteden. De partijen praten al weken over de vraag wat er met het extraatje moet gebeuren. Gis teravond laat leidde de verdeling van het geld tot tu mult in de raadzaal toen per ongeluk het geld opraak te voordat over alle goede doelen gestemd was. Daar door leek het er even op dat de speeltuinen - waarvan de meeste fracties vinden dat ze een toelage kunnen gebruike - hun geld mis zouden lopen. De Stichting Tegenbeeld krijgt een halve ton voor het restaureren van de 101 muurgedichten. Ook de vrij willigers van stichting De Schuilplaats, die maaltijden uitdeelt aan daklozen, krijgen 30.000 euro van de meevaller. Daarvan kunnen ze een extra avond in de week open. Gezinnen die van een minimuminkomen rond moeten komen, krijgen gratis kaartjes voor zwembad De Zijl. Andere voorstellen haalden het niet: extra geld voor daklozenopvang, een fontein in het Plantsoen en een tegemoetkoming voor minima die geen identiteitsbe wijs kunnen betalen. Voor de zestien Leidse speeltuinen stelt de gemeente een 'deltaplan' op. Dat is nodig om de speeltuinen aan de strengere Europese veiligheidseisen te laten voldoen. Ook is er geld nodig om de beheerders van speeltuinen op te leiden. De speeltuinen De Door braak in het Katoenpark en Ons eiland aan de Korte- naerstraat zijn al verbouwd bij wijze van proef. Het nieuwe onderkomen van De Bruidshoek. Marloes en Robert-Jan van Haagen, de eigenaars van de bruidsmodewinkel, hebben nu alles precies zoals ze het willen. Foto: Hielco Kuipers door Marnix Heijboer leiden - Veel privacy en ruimte voor je moeder en vriendinnen, daar hebben bruiden behoefte aan. Want een bruidsjurk kopen doe je natuurlijk niet alleen. Je wilt horen wat andere mensen van de jurken vinden, maar dan wel alleen bekenden en niet ook de familie van andere klanten. Marloes en Robert-Jan van Haagen, eigenaars van bruidsmodewinkel De Bruidshoek weten uit ervaring precies wat er aan hun winkel aan de Willem de Zwij gerlaan schortte. De aangekondigde stadsvernieuwing en daarbijhorende sloop van hun winkel, gaf ze het zetje wat ze nodig hadden om te verhuizen. In hun nieuwe onderkomen aan de Vrijheidslaan is alles hele maal naar wens. Deze week gingen de deuren van de nieuwe winkel voor het eerst open. ,,We hebben nu veel meer ruimte, dus kunnen we ie dere bruid in een eigen hoekje helpen. Daar hebben ze een paskamer en een gezellige tafel voor alle mensen die ze meenemen", zegt Robert-Jan van Haagen terwijl hij de winkel laat zien. „We hebben zelfs een paskamer die geschikt is voor bruiden in een rolstoel." Langs de wanden hangen vele tientallen bruidsjurken in strak vormgegeven houten kasten. Dezelfde kleur komt terug in de parketvloer die wordt afgewisseld met crèmekleurige vloerbedekking. Het interieur van de winkel lijkt zo uit een woontijdschrift te komen. „We hebben heel veel aandacht besteed aan de inrichting, ja. We willen dat mensen zich op hun gemak voelen, want ze zijn hier meestal wel zo'n tweeënhalf uur. Dan is het wel belangrijk om een prettige sfeer te creëren." „In de oude winkel was het vrij krap, we hebben hier meer dan twee keer zoveel ruimte. Op drukke zaterda gen zaten er soms wel twintig mensen voor de drie kleedkamers te kijken. Dat was vaak erg gezellig, maar je wilt toch eigenlijk de beslissing over je bruidsjurk in iets intiemere sfeer nemen", zegt Van Haagen. „We hebben nu veel meer ruimte om onze collectie uit te breiden. Er waren nog wel een paar stijlen jurken die wat ondervertegenwoordigd waren en we hebben nu ook een afdeling met pakken voor de bruidegoms. (advertentie) Eerste Leidse Toetertoer is grandioos geslaagd! Met dank aan: n tandartsen n Ameele Berging B.V. lesearch B.V. (el Accountants B.V. hB.V. r»p Drankenhandel •er Leiden ialto Leiderdorp "bal Consultancy «uw Leiden Tiatisering [Diensten B.V. ln Duuren Zn Verhuizingen I lf€r BV- les Makelaardij BV b. «groep B.V. je{fkelaardij g.V. .e Reiniging Leiden irie du Patron oot rij Graficon B.V. dhallen olte t Taxibedrijf i Timmermans Advocaten 8 Park Finance B.V. elsb der Hee Holding B.V. tn Nederlands Beheer BV Hopman Meubelstoffeerderij "drijf Huurman Leiden B.V. s Personal Quality Results ling B.V. sbeheerkantoor Nieuwe Uitleg van Wegen Advies lijke Jongeneel Leiden B.V. irel Totaal Recycling BV iewijn J.W.A. Kradolfer Holding B.V. Burgemeester Henry Lenferink Leidsch Dagblad Van Lent Royal Shipyard B.V. Lievaart Transport Th. Lubbe Reizen de Mare Toeters Bakkerij van Maanen Milieustraat P. Meijer Bad en Tegel David Nieuwenburg bloemen MultiRent BV van Nieuwland Hoveniers Glas en Schilderwerk Van Muiden BV Noordman Wijnimport NormadBlend Reclamebureau Olympus Nederland B.V. P.W.E. Beheer B.V. van der Slot Transport Fysiotherapie van der Stegen Notariskantoor Roes Gebroeders R. en P. Stip Studio 12 Vormgeving Technisch Handels- Adviesbureau Swart B.V. TTA Geosynthetics P. Vegt Tack Beheer B.V. Koeltechniek Verhoog B.V. J.P.J. Verkade Vliko B.V. Schoonheidssalon "t Voorhuis" Wesseling Transport Winter Transport T. Vreugdenhil B.V. W. van Wijk Tom Westen Kapsalon Slagerij van der Zalm Zorg en Zekerheid Vrijwilligers VTV/Club 58 Leden Lions Leiden Oude Rijn door Marnix Heijboer leiden - De Leidse politie is nog altijd op zoek naar de man die dinsdag aan het einde van de middag een vrouw ver krachtte in het Gorlaeus Labo ratorium. De dinsdagavond aangehouden verdachte blijkt niets met de zaak te maken te heben. Het 31-jarige slachtoffer was geen studente, maar een universiteitsmedewerker, zo maakte de politie bekend. De dader zou een man zijn zonder banden met de universiteit. De universitaire gemeenschap is geschokt door de zaak, meldt woordvoerder Wïm van Ame- rongen. „We proberen het slachtoffer zoveel mogelijk bij te staan, maar ook andere me dewerkers en studenten die daar behoefte aan hebben kun nen hulp krijgen." De man kon vrij het gebouw aan de Einsteinweg binnenlo pen. Omdat het vermoeden be stond dat hij na het misdrijf het Gorlaeus niet had verlaten, doorzocht de politie het ge bouw grondig en urenlang, met behulp van speurhonden. Van uit een politiehelikopter werd de omgeving in de gaten ge houden. Studenten en medewerkers die vaak in het gebouw zijn, noe men de slechte beveiliging een probleem. Er worden regelma tig laptops, beamers en andere spullen ontvreemd. „Het is een semi-openbaar gebouw, we kunnen het gewoon niet afslui ten", zegt Van Amerongen. Dat het niet is beveiligd, bestrijdt hij: „We hebben een goed be veiligingssysteem met camera's en portiers, dus we gaan voor lopig geen strengere maatrege len nemen." Wel worden er in verband met het onderzoek tij delijke maatregelen genomen waarover hij geen nadere me dedelingen wil doen. Gerard Slokker, die met zijn be drijf Multisound het bewa kingssysteem heeft aangelegd, is van mening dat mensen des ondanks 'verder wel makkelijk naar binnen lopen'. Hij is ervan overtuigd dat de dader op vi deobeelden staat. Gistermid dag was hij de opgenomen beelden van dinsdag op dvd's aan het zetten, in het kader van het onderzoek. Slokker kan zich voorstellen dat mensen zich er onveiliger voelen. „Het is een heel groot gebouw, met veel gangetjes en een enorme kelder." Ook twee studentes bij het Gorlaeus noemen dat een pro 'Plan financieel goed onderbouwd' door Janet van Dijk leiden - De Raad van State heeft het stadsvernieuwingsplan voor de Aalmarkt gedeeltelijk goed gekeurd. Het gebied gaat op de schop om het aantrekkelijker te maken voor winkels. De bezwa ren tegen sloop van panden zijn afgewezen. Ook tasten onderde len van de plannen het histori sche karakter van de binnenstad niet aan. De Raad van State meent bovendien dat het plan fi nancieel goed is onderbouwd. De provincie en de gemeente moeten nog wel twee belangrij ke zaken in orde maken. Zo heeft de provincie de bezwaren tegen de komst van de sneltram door de Breestraat onterecht naar een later tijdstip verscho ven. Aangegeven moet worden of de Rijn Gouwe Lijn door de Breestraat kan rijden en hoe het zit met de rest van het tracé. Daar heeft de provincie zes maanden de tijd voor. De gemeente moet het plan voor een parkeergarage met ne gentig plaatsen voor bewoners aan de Boommarkt nader uit werken. Daarbij is het wettelijk verplicht om een onderzoek te doen naar de gevolgen van de parkeergarage voor de lucht kwaliteit in het gebied. Dat blijkt uit de schriftelijke uit spraak die de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State gisteren heeft gedaan naar aanleiding van vier bezwaren tegen het Aalmarktplan. De be zwaren waren formeel inge diend tegen de goedkeuring van de provincie van het ge meentelijke stadsvernieuwings plan. Tegen het plan om de Rijn Gouwe Lijn door de Breestraat te laten rijden bestaat veel weerstand. Maar het is volgens een woordvoerder van de Raad van State niet mogelijk om over een half jaar tegen het aange paste provinciale goedkeurings besluit nieuwe bezwaren in te dienen. Dat recht heeft alleen de eerdere bezwaarmaker, de stichting Arent van 's-Graven- zande. De stichting meent dat door de sneltram het centrum in een oostelijk en westelijk deel wordt gesplitst, dat de lightrailverbin- ding niet goed aansluit op het bestaande spoorwegennet en dat de projectontwikkelaars niet in eerste instantie hebben gedacht aan de belangen van reizigers, maar aan die van gro te winkels. Tijdens de behandeling van de zaak, half april, was al bekend dat de gemeente de parkeerga rage met 350 plaatsen heeft ge schrapt en dat er nu een kleine re garage aan de Boommarkt komt. De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State heeft de bezwaren tegen de grote garage wel beoordeeld. Ze zijn gegrond verklaard, om dat de verkeersafwikkeling niet goed is geregeld (auto's kunnen alleen weg via het Kort Rapen burg) en omdat de milieunor men niet worden gehaald. De woordvoerder van de Raad van State wilde gisteren geen uitspraak doen over de vraag of deze problemen ook nog gel den bij een kleinere parkeerga rage. De nieuwe steeg van de Stille Rijn naar de Haarlemmerstraat mag er komen, net als de brug naar de Aalmarkt en de bredere Mandenmakerssteeg met plein. De bezwaren tegen sloop van omliggende panden, onder meer aan de Breestraat, zijn niet gegrond verklaard, omdat het geen monumentale gebou wen zijn. De Raad van State is van mening dat deze onderde len het historische karakter van de binnenstad niet aantasten. Net als gemeente en provincie meent de Raad van State dat ze het winkelgebied versterken. De Raad van State deelt de zorgen van enkele omwonenden en bedrijven niet dat het plan voor een bredere Mandenmakers- steeg te duur wordt, zo blijkt uit de uitspraak. Daar was in Leiden heel weinig moois voor te krijgen." Niet dat De Bruidshoek alleen door klanten uit Leiden en omgeving wordt bezocht, klanten komen uit heel het land. „We zijn best wel een belangrijke bruidsmo dewinkel in Nederland, en nu hebben we eindelijk een winkel waar dat ook uit blijkt. Het was wel even zweten om alles in een weekeinde te verhuizen, maar het moest snel omdat dit het drukste seizoen is. Iedereen wil toch in de zomer trouwen? En volgende week gaan we ook alweer inkopen voor volgend jaar. Het is ge woon erg druk." De trends in bruidsmode zijn duidelijk. „Zijde is weer terug. Zowel in heel strakke, moderne jurken als in de wat romantischere modellen. Bij de heren zijn de lich te bruintinten op dit moment heel populair, volgend jaar hebben we ook meer lichtere pakken. Natuurlijk hebben we ook de klassieke smoking, het hangt een beetje af van de stijl van de jurk. Eerst willen we kijken hoe het loopt, we beginnen hier natuurlijk nog maar net mee", volgens Van Haagen. Ouders, vrienden, scholieren en leerkrachten feliciteren de geslaagden met het behalen van 1 diploma. SMS het woord KRANT (gevolgd door spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55. De eerste 300 inzendingen worden geplaatst in de geslaagden- bijlage van deze krant op woensdag 22 juni. Verras de geslaagden met deze originele manier van l feliciteren! 2j bleem. Wïeske en Saskia stude ren Life Science Technology in Leiden, komen uit Delft en wisten gistermiddag nog van niks. „Echt waar? Wanneer dan? Toen waren we net een uur weg", reageren ze als ze horen wat er is gebeurd. Meest al lopen er genoeg mensen rond, maar 'vanaf een uur of vijf is het inderdaad wel rustig'. Dat zoiets in het Gorlaeus ge beurt vinden de dames wel eng. „Je gilt dan toch?" vraagt Saskia zich af. „Maar wie hoort dat dan?. Er zijn kamers waar weken niemand komt", rea geert Wieske. Een beetje onvei liger voelen ze zich nu wel. „Misschien moeten we er niet te veel over nadenken, dan wordt het alleen maar enger." Studente Geertje voelt zich niet direct onveilig. „Er lopen altijd wel mensen rond. Het is een druk gebouw. Bovendien kan ik best hard meppen. De bewa king is de afgelopen maanden wel strenger geworden, er wor den steeds beamers gestolen. Officieel is de hoofdingang de enige ingang, maar als je de weg weet zijn er ook andere manieren om binnen te ko men. Eigenlijk is het alleen 's avonds streng, dan kom je er zonder pasje niet meer in." Van dakterras tot volkstuin. Tientallen particulieren en instellingen heten u op zaterdag 11 juni welkom in hun tuin. In de UIT van donderdag 9 juni vindt u een lijst met deelnemers en plattegrond. Toegang tot de tuinen is gratis. nijk op: ujuiui.leidschdQgblad.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13