Petrochemie stuwt prijzen op aan pomp ECONOMIE Siemens stopt met mobiele telefoons McZorg: Ketenformule voor arts op vrije markt Waarom mediteren op de werkvloer goed is voor bedrijf Mental coach voor een op de vijf directeuren Theepluk Deskundigen kritiseren inlogsysteem Postbank Prijsvechter Air Berlin opent aanval op Nederlandse markt Waterkers eg bij LTO haac - Voorzitter Gerard mbos vertrekt bij LTO Ne- and. Dat maakte de land- worganisatie gisteren be- 1. In september legt hij na jaar zijn functie neer. Hij le de organisatie sinds de chting in 1995. Op dit mo- t rommelt het binnen LTO erland. De zuidelijke tak de organisatie stapte vorige nd uit de landelijke koepel. LTO Noord ziet inmiddels i toekomst in LTO Neder - in zijn huidige vorm. liphol voorziet orddrukte •hol - Schiphol gaat de ste zomer ooit tegemoet, ni, juli en augustus ver- ït de luchthaven in totaal iljoen passagiers over de te krijgen. Afgelopen zo- bereikte het aantal reizi- ook al een record. Toen 1 erkte Schiphol een slordige iljoen mensen. Dit jaar acht de luchthaven het te weekeinde van juli de ite passagiers. Op deze da romen veel mensen terug •akantie, terwijl anderen vertrekken. Schiphol waar- ivt voor extra wachttijden paspoortcontrole en vei- idspoortjes. ider verzuim ft arbodiensten 1 iaao - De omzetten van liensten zijn in de tweede 'van vorig jaar onder druk :n te staan. In de eerste is schrijft de Brancheorga- e Arbodiensten dit toe aan srse daling van het ziekte- im. De arbodiensten no en in de laatste zes maan- an 2004 ruim 9 procent er verzuimmeldingen. In eede helft van vorig jaar teg de omzet in de sector ïiljoen euro. Dat is 38 mil- ninder dan een jaar eer- n de tweede plaats merken liensten dat bedrijven en 1 de overheid met de eco- sche tegenwind stevig be- ;en op gezondheidsbeleid ntegratieactiviteiten. Jl bouwt Brits idmolenpark aag - Een groep bedrijven aanvoering van Shell wil rindmolenpark bouwen le Britse kust. Het park, '0 molens zal omvatten, voldoende energie gene- voor de elektriciteitsvoor- ig van 750.000 huishou- Met de bouw van het s een investering van 1,5 d pond sterling, ofwel 2,2 d euro, gemoeid. Shell zal bouw van het park sa- rerken met het Duitse Us de bedrijven toestem- krijgen voor hun plannen, bouw in 2008 beginnen. (werper Spyker et belang weg pLDE - Ontwerper Maarten liijn heeft zijn belang in |r Cars volledig van de (gedaan. Dat bleek giste- jt gegevens van de financi- fezichthouder AFM. De h stapte eind maart op als trper van Spyker na een jet met de overige directie- l De Bruijn bedacht het (Spyker-model van alumi- ,in 2000. Daarna trok hij p met zakenman Victor ir op om weer een Neder- p autofabrikant van de i te krijgen. De opgestapte £rper hield een belang van irocent in Spyker. Dat ft aandelen heeft hij re- lijk verkocht. lo Nobel stoot |l Intervet af ïm - Akzo Nobel doet een tfte van de divisie Intervet psmiddelen voor dieren) p hand. De productie van |che toevoegingen aan peding gaat over naar het prse Biovet, maakte het Imse chemie- en farma- hcern gisteren bekend, de verkoopprijs doen bei- rtijen geen mededelingen, pducten behoren niet tot bactiviteiten van Intervet. (zien Biovet een 'leidende lese producent en leve- |r van medische voe- pitieven' is, zijn de activi- daar beter op hun plaats, Kkzo Nobel. woensdag 8 juni 2005 Wereldwijd raffinagetekort wreekt zich door Ria Cats CNV Publieke Zaak, de vakbond voor ambtenaren en werkne mers in de zorg, wil dat werkge vers tijd en geld vrijmaken voor een cursus mediteren op de werkvloer. De bond zet daarop in bij verschillende onderhande lingen over de CAO. Lizelotte Smits, CNV-bestuurder: „Medite ren bevordert de werksfeer." Waarom moeten we mediteren op het werk? „Uit Amerikaanse onderzoeken blijkt dat meditatie de concen tratie, de arbeidsproductiviteit en het werkplezier verhoogt. Werkgevers eisen veel van hun personeel. Alles moet efficiën ter en minder mensen moeten dezelfde hoeveelheid werk rijswijk/anp - Twintig pro cent van de Nederlandse di recteuren heeft een mental coach. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van het NCD, de belangenvereniging voor directeuren. Voorzitter W. Hollander zegt verbaasd te zijn over het hoge aantal. „Het roept twee mogelijke verklaringen op. Of het werk is dermate complex dat de behoefde aan assistentie groeit, of we hebben hier te maken met een stelletje slap janussen die hulp zoeken. Ik denk aan de eerste uitleg, want de verantwoordelijkhe den en druk van aandeel houders wordt steeds gro ter." Een begeleider voor hoge functionarissen wordt vol gens Hollander steeds meer gemeengoed. „Je ziet het ook bij ministers en Kamerle den." De voorzitter denkt bij een mental coach aan men sen die ervaring hebben en vertrouwen geven. „Dat kan bijvoorbeeld een gepensio neerde zijn of een psycho loog, maar ook een goede bekende", aldus Hollander. Het onderzoek, uitgevoerd door KPMG, onder ruim ze venhonderd directeuren leert dat circa eenvijfde van hen professionele begelei ding krijgt in zijn of haar werk. Onder directeuren ver staat het NCD leidinggeven den van bedrijven met mini maal tien werknemers. Uit de studie blijkt volgens het NCD tevens dat het beeld van de graaiende di recteur moet worden bijge steld. Van de ondervraagden verdient 85 procent tussen de 65.000 en 260.000 euro. Dat is exclusief prestatiege richte bonussen, waarop bij na driekwart van de NCD-di- recteuren zegt recht te heb ben. Vier van de vijf onder vraagden ziet zijn inkomen hierdoor tot 40 procent per jaar stijgen. doen. Om te zorgen dat werk nemers dat aankunnen, moe ten ze mentale ondersteuning krijgen. Mediteren is daarvoor een prima instrument. Daar naast bevordert het de werk sfeer, communicatie en collegi aliteit." Hoe stelt u zich dat mediteren voor?De collega's in lotushou ding op de vloer van de kantine? „Ik hoop dat werkgevers een budget en tijd beschikbaar stel len voor een cursus meditatie. Via een docent maakt de werk nemer kennis met verschillende technieken en de filosofie ach ter het mediteren. Nee, er hoeft geen speciale meditatieruimte te komen. Het kan achter het bureau. Als iedereen meedoet, wordt daar niet vreemd tegen aan gekeken." amsterdam/den haag/anp - De wachtwoordbeveiliging voor online bankieren bij de Post bank is 'gedateerd' en 'antiek', zeggen deskundigen. De bank is daarom deels verantwoorde lijk voor de eventuele gevolgen van een poging tot oplichting van klanten afgelopen weekein de. „Het enige geluk voor de Postbank was het gebrek aan kennis van de daders over de Nederlandse taal", verklaarde P. Vissers van computerrecher chebureau Fox-IT gisteren over Hoeveel minuten meditatie le vert hogere arbeidsproductiviteit op? „Dat weet ik niet. Tien minuten mediteren levert al voldoende nieuwe energie op. Het hangt er vooral vanaf of de techniek goed wordt beheerst. Ik heb na bijna een jaar oefenen voldoen de aan vijf minuten meditatie achter het bureau." Denkt u dat alle werknemers in zijn voor dit 'zweverige gedrag'? „Üc heb met onze achterban ge sproken, vóórdat ik met medi tatie de CAO-onderhandelingen van het Kadaster, de postkanto ren en de Kamer van Koophan del ben ingegaan. Die reageer de enthousiast. Aarzelende werknemers hoop ik over de streep te trekken. Met een goed verhaal. Met een duidelijk ver- de Engelstalige nepmail. Met een gebruikersnaam en zelfgekozen wachtwoord zijn saldogegevens op te vragen. Een statische code (TAN) is ver volgens genoeg om transacties uit te voeren. Klanten van de Postbank krijgen een lijst waar op de codes vermeld staan. De bank gebruikt dit systeem al ja ren. De meeste andere Neder landse banken gebruiken in middels een kaarüezer die tij delijk bruikbare codes uit spuugt. „Stukken veiliger", oor- haal. Dat meditatie gaat om zorg voor jezelf. Dat je je be wust kan worden van stress. Meditatie werkt als preventie. Daar hebben werknemers oren naar. Bovendien, als de cursus sen beginnen, komen ook de cynici kijken. Uit nieuwsgierig heid. Ik hoorde van een medi tatiedocent dat zij ook binnen tien minuten meedoen." En hoe reageren de werkgevers? „Tot dusver reageren die ver rast. Ze informeren, als ik medi tatie bij de CAO-besprekingen op tafel leg: 'Is dit serieus?' Dan vraag ik de gelegenheid mijn verhaal te onderbouwen en geef ik voorbeelden van topma nagers en -sporters die medite ren. Ik houd het zakelijk om meditatie uit de hoek van zwe verigheid te krijgen. Het Kadas- deelt Fox-IT. Vissers sluit niet uit dat de daders de Postbank daarom als doelwit hebben uit gekozen. Duizenden klanten van de Postbank ontvingen zaterdag een Engelstalig mailtje met een link. Na doorklikken komen ze op een internetpagina die vraagt om hun gebruikers naam, wachtwoord en TAN-co- de. Hoewel de truc nog steeds werkt, hebben zich nog geen gedupeerden gemeld bij de Postbank meldde een woord ter is overstag en gaat trainin gen aan het management ge ven. Als dat bevalt, krijgen de andere personeelsleden ze ook. De postkantoren en de Kamer van Koophandel tonen ook be langstelling." Meditatie is oosters en past toch niet bij het christelijke CNV? „Het CNV is voor spiritualiteit, zingeving, plezier op de werk vloer en voor 'bid en werk'. Me ditatie past daar goed bij. Ik zie mediteren niet als religieuze handeling. Trouwens, het is nu met alle zorgen over bezuinigen hoog tijd voor een positief on derwerp op de CAO-agenda. Het gaat alleen maar over loon matiging en langer doorwerken. Maar van loon alleen groeit de ziel niet. Van goede arbeid wel." voerder dinsdag. De bank gaat er van uit dat de verdachten zich in Rusland bevinden, maar het is nog niet gelukt om de nepsite uit de lucht te krijgen. Uit een gedegen analyse op in ternet blijkt dat de nepmail is verstuurd vanuit de Amerikaan se staat Florida, de naam van de afzenders zijn zonder uit zondering Italiaans en in de programmeertaal duiken Spaanse termen op. Ontvangers die doorklikken komen uit op een Russisch internet domein. door Maurice Wilbrink den haag - De benzineprijzen naderen weer de prijsrecords van begin april. Markleider Shell vraagt nu 1,339 euro voor een liter euro ongelood, nog maar anderhalve cent onder de piek van drie maanden geleden toen ook de prijs voor ruwe olie historische niveaus bereikte. De dieselprijs noteerde gisteren hoger dan ooit op het recordniveau van 1,035 euro per liter. Automobilisten krijgen met de ze prijsverhogingen aan de pomp de rekening voorgescho teld van de wereldwijde tekor ten aan raffinagecapaciteit. De petrochemische industrie heeft onvoldoende vermogen om ru we olie te verwerken tot allerlei brandstoffen, nu de vraag daar naar verder toeneemt. De indu strie draait op 95 procent van zijn vermogen. Een onvoorziene storing in een groot raffinagecomplex in de VS of in Noordwest-Europa ver taalt zich onmiddellijk in hoge re prijzen. Dit bleek afgelopen voorjaar al toen er een explosie plaatsvond op een complex van BP in de Verenigde Staten. Hoezeer hier sprake is van een münchen/anp-dpa - Siemens doet zijn mobiele telefoons de deur uit. Het Duitse concern maakte gisteren bekend de divi sie aan het Taiwanese bedrijf BenQ te verkopen. De divisie, waar 10.000 mensen werken, is al geruime tijd ver liesgevend. De eerste drie maanden van dit jaar bedroeg het negatieve saldo 138 miljoen euro. Siemens heeft maanden lang naar een partner voor de activiteiten gezocht. Overleg met onder meer Motorola le verde niets op. De transactie leidt volgens het concern tot een vermindering van de jaarwinst met 350 mil joen euro. Een bedrag van 250 miljoen euro gaat naar BenQ voor 'aanhoudende steun' aan de activiteiten, zoals het aan passen van de productie-instal laties en marketing van de pro ducten. Het Duitse concern koopt te vens voor 50 miljoen euro aan aandelen van BenQ, waarmee het een belang van 2,5 procent krijgt in het Taiwanese bedrijf. Siemens bezette met zijn mo- wereldwijde markt, wordt dui delijk uit het feit dat de markt rekening houdt met extra zo- mervraag naar diesel vanuit China. Handelaren speculeren erop dat de verouderde Chinese energie-infrastructuur komen de maanden opnieuw niet aan de elektriciteitsvraag kan vol doen. Met als gevolg dat Chine se ondernemers massaal zullen terugvallen op hun eigen die selgeneratoren. Naast de wegtransporteurs en de automobilisten voelen ook de luchtvaartmaatschappijen de raffinageproblemen. Kerosi- neprijzen stijgen, en tasten de winsten van de vliegmaat schappijen aan. Ook stookolie, waarvan de voorraden na de winter laag zijn, wordt duurder. Vooral in de Verenigde Staten is er te weinig raffinagecapaciteit. Oliemaatschappijen hebben er sinds 1976 geen nieuwe raffina derij bijgebouwd. De prijs van een vat ruwe Amerikaanse olie bewoog zich dinsdag rond de 54 dollar, nadat maandag een piek van 55,55 dollar was be reikt. Marktanalisten verwach ten dat olie dit jaar gemiddeld 48,69 dollar zal kosten, blijkt uit een rondgang van financieel persbureau Reuters. biele telefoons in het eerste kwartaal dit jaar plaats vijf op de wereldmarkt. Volgens Siemens wil BenQ alle 10.000 werknemers in dienst houden. In Duitsland zelf wer ken bij de mobiele telefonie van het concern 6000 mensen. Sie mens gaf vorig jaar nog een ba- nengarantie voor de betrokken werknemers. BenQ, een afsplitsing van het Acer-concern, kan de merk naam Siemens nog vijf jaar aanhouden. Het bedrijf produ ceert veel voor andere onderne mingen, onder meer laptops en platte monitoren, en maakt zelf ook mobiele telefoons. Siemens is niet het eerste con cern dat een ander onderko men heeft gevonden voor zijn gsm-activiteiten. Vorige maand verkocht het Franse Alcatel zijn mobiele telefonie aan het Chi nese TCL. In 2001 vormde het Zweedse Ericsson een geza menlijke onderneming met het Japanse Sony. In hetzelfde jaar deed Philips de productie van mobieltjes over aan China Elec tronics Corporation. agartala - Werknemers op een theeplantage in India bij de pluk van de nieuwe oogst. De theeplukkers dragen hun rieten hoofddeksel van wege de hoge temperaturen. In delen van India bereikt de temperatuur soms dagwaarden van meer dan 40 graden Celsius. Foto: EPA schiphol/anp - De succesvolle Duitse prijsvechter Air Berlin heeft de aanval geopend op de Nederlandse markt. Door het aantal vluchten op Schiphol flink uit te breiden, wordt de luchtvaart maatschappij een steeds grotere bedrei ging voor de positie van Transavia. Air Berlin begint in november met een dagelijkse verbinding tussen Amsterdam en Mallorca, een belangrijk knooppunt in het netwerk van de luchtvaartmaat schappij. Vanaf Mallorca kunnen passa giers doorvliegen naar populaire zonbe- stemmingen in Spanje en Portugal, zoals Faro, Alicante en Malaga. Het bedrijf vloog sinds mei al tussen Amsterdam en Berlijn. Deze bestemmingen doet Transavia rechtstreeks aan. Verkoopdirecteur P. Hunold van Air Berlin in Nederland sprak gisteren de verwachting uit dat veel Nederlanders voor de Duitse ver voerder zullen kiezen, ondanks de extra overstap. „Ze zullen kiezen voor de beschikbaar heid, de service en de prijs", zei hij. In tegenstelling tot Transavia biedt Air Ber lin zijn passagiers op de langere vluch ten een gratis maaltijd, een krant en en tertainment aan. Op sommige trajecten belooft Air Berlin goedkoper te zijn dan zijn concurrent, maar Hunold gaf toe dat Transavia op zijn beurt op andere routes goedkopere tickets aanbiedt. Transavia, een volledige dochter van Air France-KLM, onderkent de dreiging die van Air Berlin uitgaat. Topman O. van den Brink noemde de Duitsers onlangs „gehaaide" concurrenten. Om de strijd aan te gaan, heeft Transavia besloten va ker vanaf Schiphol op Berlijn te vliegen. Air Berlin heeft voor Schiphol gekozen, omdat dit volgens Hunold 'een interes sante bestemming is voor toeristen en zakenreizigers'. Wel is de luchthaven te duur, vindt de verkoopdirecteur. „Maar er is in Nederland geen alternatief. De vluchten vanaf Amsterdam leveren nog geen geld op, voegde Hunold daar aan toe. Hij hoopt dat dit volgend jaar wel het geval zal zijn. Air Berlin is in 1978 opgericht en heeft momenteel 52 vliegtuigen. Afgelopen jaar vervoerder de onderneming twaalf miljoen mensen. Dat moeten er dit jaar meer dan dertien miljoen zijn. ubbergen - Werknemers bij waterskerskwekerij De Klispoel in Ub- bergen (bij Nijmegen) halen de oogst binnen. De Klispoel is de enige kwekerij van waterkers in Nederland. De kwekerij dankt deze positie door de aanwezigheid van bronwater. Waterkers geldt in Nederland nog als een exclusieve en relatief onbekende groente. Foto ANP door Yvonne Jansen huis ter heide - Franchising, waarbij zelfstandige onderne mers zich aansluiten bij een commerciële organisatie, blijft niet beperkt tot hamburgers en brillen. Symphony wil de komen dejaren aantonen dat een ke tenformule ook werkt voor huis artsen en andere zorgverleners. De term McZorg valt. Kobus Dijkhorst, oprichter en groot aandeelhouder van Symphony Gezondheidscentra, is er niet gelukkig mee. „In onze formule is de arts geen afbakker van hamburgers die door een ander zijn voorbereid. Hij blijft de spil en bepaalt naar wie wordt doorverwezen." Symphony ontmoet behalve enthousiasme, 'vooral jonge Zorg naar het voorbeeld van McDonald's, Bruna of Pearle artsen zien het helemaal zitten', ook wantrouwen. Misplaatst, vindt Dijkhorst: „Wij zijn geen ICT-boeren, die snel willen ver dienen aan marktwerking. We beseffen dat onze toegankelijke gezondheidszorg een groot goed is, dat snel kan worden af gebroken." Samen met partner Sam Siems- sen lanceerde Dijkhorst, afge studeerd maar niet praktise rend arts, een maand geleden Symphony Gezondheidscentra, Nederlands eerste franchiseke- ten voor eerstelijnszorgverle ners. Zorg naar het voorbeeld van McDonald's, Bruna of Pearle. Niet alleen voor huisartsen, maar óók voor tandartsen, fy siotherapeuten, logopedisten, verloskundigen, (arbeids)psy- chologen, arbo-artsen, reïnte- gratiedeskundigen, diëtisten en apothekers. De naam Symphony verwijst naar het samenspel dat in de centra gestalte moet krijgen. Want dat is volgens Dijkhorst de beste garantie voor succes van de centra. In oktober opent de eerste ves tiging in de Utrechtse wijk Gal genwaard, in 2005 moeten er nog acht vestigingen volgen. Arnhem, Amersfoort, Houten en Breda staan op het lijstje. Met NS worden prille gesprek ken gevoerd over vestiging van gezondheidscentra op stations. Daarbij wordt Arnhem door Dijkhorst als kansrijke locatie genoemd. Symphony en de spoorweg dochter zijn niet de enige par tijen die brood zien in zo'n combinatie. Afgelopen week maakte KLM Health Services bekend dat het soortgelijke centra wil gaan exploiteren bij het WTC in Amsterdam en op Schiphol. Dijkhorst schetst het profiel van de hedendaagse huisarts. „Steeds vaker is dat een vrouw, of een man, die ook graag tijd in z'n kinderen steekt. Daar naast zijn er artsen die graag ondernemer willen zijn, maar geen trek hebben in de romp slomp eromheen en zich liever concentreren op hun patiën ten." Bij Symphony betalen deelne mers een instaptarief, en daar na enkele procenten van hun omzet. De franchisegever zorgt voor de administratieve afwik keling, de huisvesting en ver vanging in geval van ziekte of vertrek. Symphony is niet de eerste on derneming in de zorg waar de 40-jarige ondernemer aan de knoppen zit. Tijdenipijn medi cijnenstudie had Dlphorst er ICT-bedrijfjes bij. Samen met een orthopedisch chirug en een psycholoog zette hij het RugAd- vi es Centrum op. Samen met Siemssen bedacht Dijkhorst DokterDokter.nl, een website met patiënteninforma tie over kwalen en gezondheid, jaarlijks goed voor om en nabij drie miljoen bezoeken. De arts-ondernemer heeft zich verzekerd van de steun investe ringsbedrijf Reggeborgh van bouwer Wessels. De broers Wessels hebben een belang van 30 tot 40 procent. Zo'n krachtige partner is vol gens Dijkhorst nodig om de franchiseformule snel uit te breiden. Rrond 2010 moet de keten 150 tot 200 vestigingen tellen, is de opzet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9