Weer geweld in Palestijns gebied BUITENLAND Schroder gestoken in zijn eigen wespennest Brusselse tieners etaleren hun misdaden op internet Ook Carlos Mesa kon Bolivia geen rust brengen Jonge grizzlybeer bijt Canadese jogster dood Landennaam voortaan op nieuwe euromunten "jabe: Ha, ha, n niet dood Staakt-het-vuren na vier maanden aan diggelen SIPRI: Defensie-uitgaven blijven wereldwijd stijgen Baby-boom in VS na orkanen I doden bij ireld in Irak iD - Bij een reeks aansla- i andere incidenten in jn gisteren zeker veertig i gevallen. Alleen bij vier igen in het noorden van id kwamen al 22 mensen Mosul werden negen ;n gedood, onder wie vier lerga's (Koerdische strij- De politie schoot de lerga's per abuis dood, in ^onderstelling dat ze op- elingen waren. Met de (van twee Amerikaanse jiren, gisteren, is het aan- Irak gesneuvelde Ameri- l op 1674 gekomen, zo j het Pentagon. in datum begin ces Saddam d - Het proces voor een al tribunaal in Irak tegen m Hussein begint niet twee maanden. Dit iet tribunaal gisteren la- :ten. Het proces begint het vooronderzoek is af- 1. De regering verzekerde ien week dat het proces - twee maanden begint. ad: Israël met make-up Het Saudische ministe- handel en industrie isteren gewaarschuwd oifen vermeend plan van de ei iche geheime dienst d om „besmette make de Arabische markt te •n. De make-up zou 1 ndoeningen veroorza- een verklaring werd de e opgeroepen extra alert bij de invoer van cosme- „ongebruikelijke inci- te melden. en door d in Somalië ishu - Gevechten tussen lende Somalische mili- iben maandag en giste- ir dertig mensen het le ast. Tientallen mensen gewond. Somalië heeft 191 geen regering meer. d is door clans opge- ~e gebieden worden ge- ir rivaliserende krijgshe- lun legers. ilusconi lijkt tein Titanic' Volgens de leider van de se Groenen, Alfonso <o Scanio, lijkt premier :oni op de kapitein van lie, zoals hij het land be- „Terwijl het schip op ïp afstevent, geeft hij in een feestelijke sfeer, ringsleider zegt dat hij lemaal geen zorgen >ver mogelijke EU-maat- wegens het te grote Ita- begrotingstekort. Dat is itimisme, dat is onver- rdelijkheid", aldus o Scanio. ïsten Nepal: over aanslag idu - De bloedige aan- maandag op een Ne- ius vol vrouwen en kin een vergissing. Dat de Maoïstische rebellen de aanslag verant- lijk worden gehouden De aanslag was gericht igeringsleger en niet op aldus de opstandelin- in een verklaring spijt n. Een volgepakte bus dag op een landmijn, 'isen kwamen om en 72 h raakten gewond. Het Jzwaarste aanslag sinds fllen tien jaar geleden ktand tegen de monar- 'onnen. *Noofdingen in Arabië Jn Saudi-Arabië zijn gis- ree Jemenieten ont- ie bij een inbraak een ladden vermoord. In het atief islamitische ko zijn dit jaar al 44 men- chtgesteld. Vorig jaar r in totaal 44 executies, daarvoor 53. In Saudi- ;eldt de strenge islamiti- tgeving, de sharia. Ver- de moordenaars, ver- rs en drugshandelaren er in het openbaar met ard onthoofd. Hij heeft er hartelijk iten lachen, president dugabe van Zimbabwe, ardnekkige geruchten orige week aan een val zou zijn overleden, rer en waar zou ik dan orven", vroeg de 81-ja- er zich volgens rege nt The Herald geamu- toen hij de berichten die de ronde deden in Istad Harare. Het ge- uJram de wereld in nadat NJkelijke media meldden ibe naar het zieken- 3I'S gegaan voor harton- woensdag 8 juni 2005 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het vier maanden ou de staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnen ligt aan digge len: bij schendingen ervan aan weerszijde zijn vijf doden geval len. Het Palestijnse Bestuur maakte begin februari bekend dat de Palestijnse milities een pauze in acht zouden nemen in hun strijd tegen Israël. De Israëli sche regering zegde toe dat het leger voorlopig alleen defensief zal optreden. Het geweld van gisteren begon met de lancering van vier Kas- saam-raketten in het noordoos ten van de Gazastrook, gericht tegen het Israëlische stadje Sderot. Een van de raketten kwam terecht op het dak van een huis. Drie bewoners moes ten in een ziekenhuis worden behandeld wegens shock-ver schijnselen. De islamitische verzetsbeweging Harnas zegt de raketten te hebben afgevuurd. Korte tijd later begonnen mili tanten van de Islamitische Ji had een mortierbeschieting van Israëlische nederzettingen in de Gazastrook. Een aantal grana ten landde in kassen van een tuinbouwbedrijf. Twee landar beiders, een Chinees en een Pa lestijn, kwamen om het leven. Omstreeks dezelfde tijd kwa men in het dorp Kabatiya, in de buurt van Jenin op de Westelij ke Jordaanoever, twee Palestij nen om het leven bij een Israë lische militaire operatie. Een van de twee is een 25-jarige plaatselijke leider van de Isla mitische Jihad, de ander een ongewapende Palestijnse poli tieman. Volgens een leger- woordvoerder was de Jihad-lei- der het doelwit van de actie. De doden vielen in een vuurge vecht dat uitbrak nadat solda ten het huis van de Jihad-man hadden omsingeld. Later op de toronto/anp - Een 36-jarige Canadese vrouw is doodgebe ten door een grizzlybeer toen zij samen met twee vriendin nen aan het hardlopen was aan de rand van de stad Canmore in de provincie Alberta. De twee andere vrouwen bleven onge deerd, meldde de krant The Globe and Mail gisteren. Een jachtopziener heeft de beer di rect na het bloedige incident doodgeschoten. De ongeveer drie jaar oude grizzly baarde de faunabeheerders in Alberta al enige tijd zorgen. De hele maand mei hield het dier zich op bij een golfterrein aan de rand van Canmore. Iedereen dacht dat het alleen maar een nieuwsgierige jonge beer was. Nadat hij een week geleden echter zo dicht bij een fotografe was gekomen dat zij 'zijn adem kon ruiken', besloten de autori teiten het dier te vangen en het vijftien kilometer verder in de bergen weer los te laten. Niemand, ook deskundigen niet, vermoedde dat het dier - dat via GPS te volgen was - zou terugkeren. En niemand vond hetnodig de bewoners te atten deren op mogelijk gevaar. De 36-jarige Isabelle Dubé stond zondag na een scherpe bocht in het pad ineens oog in oog met het dier. Haar vriendinnen, die iets achter haar liepen, liepen langzaam achteruit tot zij bui ten het gezichtsveld van het dier waren. Daama renden zij weg om de politie te waarschu wen. Maar Dubé klom in een boom. De zeker negentig kilo zware beer klom haar achterna, smeet haar op de grond en beet haar dood. Een Israëlische soldate van de grenspolitie sommeert een oudere Palestijn te vertrekken van de akker waarop de Israëlische veiligheidsmuur in aanbouw is. Palestijnen demonstreerden nabij Hebron op de westelijke Jordaanoever tegen de aanleg van de muur. Foto: EPA dag demonstreerden honder den om wraak roepende Jihad- aanhangers in het centrum van Jenin. Het staakt-het-vuren tussen de Palestijnse milities en Israël heeft de afgelopen vier maan den betrekkelijk goed standge houden. De afgelopen weken echter is de spanning toegeno men, niet alleen tussen de Pa lestijnen en Israël, maar ook tussen het Palestijnse Bestuur en Harnas. De islamitische be weging is ontevreden over een besluit van een rechtbank in de Gazastrook recente verkiezin gen in een aantal gemeenten ongeldig te verklaren. Het gaat vooral om plaatsen waar Ha rnas hoog heeft gescoord. Er heerst ook ongenoegen over het besluit van president Machm- oud Abbas de Palestijnse parle mentsverkiezingen, die waren gepland voor 17 juli, uit te stel len tot het eind van het jaar. Volgens Harnas dient dat alleen de belangen van de regerende Fatah-beweging. Machmoud Abbas brengt vandaag een be zoek aan de Gazastrook. een kwart van de stijging voor zijn rekening, hoewel het land vorig jaar minder uitgaf dan voorgaande jaren. In Afrika lag de groei vooral bij Algerije. Marokko en Zuid-Afri- ka die hun strijdmachten blij ven moderniseren. Alleen Cen- traal-Amerika en West-Europa spendeerden in 2004 minder dan het jaar daarvoor. Vijf landen tekenden voor bijna tweederde van de mondiale uit gaven: de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Japan en China. Het aandeel van Washington was 47 procent. Ter vergelijking: 144 landen samen namen slechts 18 procent voor hun rekening. Bij de top honderd van 's we relds grootste wapenproducen ten is voor 200 miljard euro ge kocht. Van die honderd wapen fabrikanten waren er 38 Ameri kaans en 42 Europees, waaron der zes in Rusland. stockholm/anp-dpa - De mon diale uitgaven aan bewapening zijn ook in 2004 weer gestegen en lagen maar 6 procent lager dan op het hoogtepunt (1987- 1988) van de Koude Oorlog. Dat heeft het onderzoeksbureau SIPRI (Stockholm International Peace Research Instituut) giste ren bekendgemaakt. Vorig jaar gaven landen wereld wijd 844 miljard euro uit aan hun defensieapparaat. De Ver enigde Staten tekenden voor ongeveer de helft daarvan. Dat komt onder meer door de ope raties in Afghanistan en Irak. De wereldwijde uitgaven zijn, zo berekende het SIPRI, sinds 1995 jaarlijks gemiddeld met 2,4 procent gestegen, en sinds 2002 met 6 procent per jaar. Zuid-Azië is het gebied waar de uitgaven vorig jaar het meest stegen, vooral door hogere uit gaven door India. China nam Groenen voelen niets voor politiek spelletje door onze correspondent Wierd Duk berlijn - Je zou maar de revolu tie uitroepen en niemand komt opdagen. Het is een beetje wat Gerhard Schroder (SPD) over komt. De Duitse bondskanse lier dacht op 22 mei, met zijn verrassende aankondiging dat hij vervroegde Bondsdagverkie zingen wil organiseren, het ver loren gegane politieke initiatief weer naar zich toe te trekken. Het ontevreden kiezersvolk, dat de sociaal-democraten in de deelstaat Noordrijn-Westfalen zojuist een opdoffer had gege ven, moest zich in september maar eens definitief uitspreken: willen zij Schröders rood-groe- ne hervormingen nu wel of niet? Maar Schröders constitutionele gok - het stellen van de vertrou wensvraag in het parlement op 1 juli - pakt heel anders uit. Om niet te zeggen: de sociaal-de mocraat heeft de Berlijnse poli tiek in een chaos gestort. Grondwettelijk heeft de kanse lier helemaal niet de instru menten om de Bondsdag naar huis te sturen. Het parlement kan alleen worden ontbonden - door de bondspresident - als een kamermeerderheid het ver trouwen opzegt in de kanselier. Dit betekent in dit geval dat een aantal SPD- of Groenen-parle- mentiërs met de oppositie moet meestemmen tégen Schröders regering. En daarmee dus tegen het beleid dat zij jarenlang heb ben gesteund. Dit is op zijn minst een bizarre constructie, stellen staatsrechtdeskundigen, en op zijn slechtst is het mani pulatie van de onafhankelijke Bondsdag en een inbreuk op de geest van de grondwet. Schrö ders juniorpartners De Groe nen zijn het met die uitleg eens en laten weten dat zij niet zijn te verleiden tot dergelijk oppor tunistisch stemgedrag. De Duitse media speculeren nu over alternatieven. De zuiverste weg voor Schroder is: gewoon aftreden. Gisteren circuleerde in Berlijn het bericht dat de kanselier, geschokt door zijn daling in de populariteitspolls, bereid zou zijn om terug te tre den. Vervroegde verkiezingen waren daarmee van de baan. Partijvoorzitter Franz Müntefe- ring zou de honneurs waarne men in het Kanzleramt tot sep tember 2006, wanneer reguliere Bondsdagverkiezingen op het programma staan. Dit zou rood-groen de tijd geven om de gunst van de kiezers, die nu in grote meerderheid overlopen naar de conservatieve CDU/CSU, te herwinnen. De SPD-partijcentrale verwees het bericht met grote stelligheid als 'absurd en onzinnig' naar de prullenbak. En veel waarne mers haalden opgelucht adem. Volgens hen zou het noodlottig zijn voor Duitsland als de zwaar aangeslagen rood-groene rege ring nog langer dan een jaar zou doormodderen, onder wiens leiding - Schroder of Müntefering - dan ook. Meer dan zeventig procent van de kiezers deelt die mening en ver langt een 'wisseling van de wacht', zo blijkt uit opiniepei- Gerhard Schroder. Foto: Reuters lingen. Ook vooraanstaande Groenen- en SPD-functionaris- sen geven inmiddels openlijk toe dat het 'gedaan is' met rood-groen. „Het is alleen nog de vraag hoe we met fatsoen uit elkaar gaan", vertrouwde een vooraanstaand Groenen-politi- cus het massablad Bild toe. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Uitgebrande politie auto's en tieners die met pis tolen zwaaien en een ander kind aftuigen. De beelden zijn gemaakt in de Brusselse probleemgemeente Molen beek en te zien op een inter netsite, waar de jongeren met hun misdaden pochen. Vol gens de politie is het allemaal nep: speelgoedpistolen en grootspraak. Op www.skyblog.com kan ie dereen zijn eigen 'blog' (een soort van pagina) maken. Op de pagina van een jongen die zich 'Ouchem de Molem' noemt, staan foto's en bewe gende beelden van drie jon geren met elk een pistool te gen eikaars slaap gericht. Er zijn ook foto's te zien van jongeren die staan te juichen bij brandende politiewagens, gemaakt tijdens rellen, enkele jaren geleden. De boodschap op de website luidt: 'Als je naar Molenbeek komt, doe je dat om je te laten fouilleren door de flikken, of om je in mekaar te laten slaan.' Volgens de politie spelen de jongeren cowboy en indiaan tje en wordt het pas ernstig als ze met een replica iemand bedreigen of een bank probe ren te beroven. „We houden de website in de gaten, da's alles. We gaan ze zeker niet oppakken en ondervragen. Dan zouden ze 'de man' zijn op hun school. Dat plezier gunnen we hen niet", zegt een woordvoerder van de Molenbeekse politie in de krant Het Laatste Nieuws. Het is echter niet voor het eerst dat Molenbeek, door het rechts-extremistische Vlaams Belang 'klein Marokko' ge doopt, negatief in het nieuws komt. In april van dit jaar ontsnapten twee agenten aan de dood toen hun wagen in een donker straatje werd ge lokt en met molotovcocktails werd bekogeld. De wagen brandde helemaal uit. Een paar weken later reed een po litiepatrouille in een hinder laag en werd met knikkers be kogeld. Aanleiding voor Telefacts, een programma van de com merciële televisiezender VTM, om een schokkend por tret van de wijk te maken. De uitzending leidde tot tal van verontwaardigde reacties. Na het zien van de beelden van de jonge oproerkraaiers en de ingegooide ramen bij één van de weinige autochtone in woonsters van de buurt klonk de roep om strenger politie optreden. „Deze wijk is van ons. De politie moet hier niet komen", zei een jonge mi grant voor de camera. „Doen ze dat wel, dan zijn we klaar om hen warm te ontvangen. We sturen ze geroosterd naar huis." In een vuilnisbak blij ken drie molotovcocktails verstopt. „We zijn op elk mo ment idaar om met de politie oorlog te voeren." Telefacts volgde ook het Brusselse parlementslid Fouad Ahidar, die zowat de 'godfather' van Molenbeek, zou zijn. Volgens hem wordt er in de wijk elke dag een stadsguer- rilla uitgevochten tussen mi grantenjongeren en de poli tie. „Molenbeek is een tijd bom", is zijn opvatting. „En als die ontploft, gaat iedereen de rekening betalen. Ook wij, allochtonen." luxemburg/anp - Als binnen kort ook de Oost-Europese EU- landen euromunten mogen uit geven, moeten zij aan de ach terkant' de naam van het land van uitgifte vermelden. Deze regel geldt ook voor de huidige eurolanden die munten met een nieuw ontwerp willen slaan. Tot nu toe golden slechts twee regels voor de nationale zijde van de munt: er moeten twaalf sterren op staan, en het jaar van uitgifte. De ministers van financiën van de EU heb ben gisteren besloten daar een paar voorschriften aan toe te voegen. Naarmate de euro lan ger in gebruik is, komen er steeds meer buitenlandse geld stukken in de portemonnee. De ministers willen dat de consu ment gemakkelijk kan zien uit welk land de muntjes afkomstig zijn. Ze hebben verder vastge legd dat er een nieuw ontwerp moet komen voor de 'voorkant' van de muntjes vanaf 10 cent. Daarop staat nu een kaart van Europa, maar die is verouderd sinds de uitbreiding van de EU vorig jaar mei met tien landen. President gooit na maandenlange volksprotesten de handdoek in de ring miami/gpd-rtr - Negen maan den nadat de eerste van drie or kanen over de Amerikaanse staat Florida raasde, en inwo ners veroordeelde tot een ver blijf in hun donkere huizen, is er sprake van een baby-boom. Sommige ziekenhuizen meld den een stijging van het aantal geboorten met 25 procent. „Er was geen stroom, ze zaten heel veel thuis, er waren kaarsen en... de rest laat ik aan u over", zei een woordvoerder van het medisch centrum in Daytona Beach tegen de verslaggever van een regionale krant. Som mige vrouwen vertelden dat de orkanen Charley, Frances en Jeanne het onmogelijk maakten naar de apotheek te gaan om de pil te halen. la paz/anp - Hij heeft een tien tal boeken op zijn naam staan, verdiende miljoenen met een eigen televisienetwerk en oogst te lof als presentator op de ra dio en tv. De 51-jarige Carlos Mesa Gisbert maakte furore als historicus, journalist en onder nemer. Als politicus is hij veel minder succesvol gebleken. Mesa diende in de nacht van maandag op dinsdag zijn ont slag in als president van Bolivia, na een lange reeks van demon straties tegen zijn bewind. Mesa was tot de conclusie ge komen dat aanblijven geen zin had. Ondanks zijn belofte snel nieuwe verkiezingen uit te schrijven, bleven grote groepen Bolivianen, veelal indianen, ac tievoeren om de nationalisering van de olie- en gasindustrie en een herziening van de grond wet af te dwingen. Bovendien was het de president duidelijk geworden dat hij in het Congres onvoldoende steun voor zijn bewind had. Mesa is de zoon van twee histo rici. Zelf studerde hij literatuur in Madrid en de Boliviaanse stad La Paz voordat hij zich als historicus wijdde aan het be studeren van de Boliviaanse film. Daama koos hij voor een loop baan in de Boliviaanse journa listiek. Eerst als televisieverslag gever, daarna als presentator op de televisie. Mesa werd be gin jaren tachtig bekend met een eigen programma waarin hij vooraanstaande Latijns- Amerikaanse schrijvers en poli tici ontving. Ook oogstte hij in ternationaal veel waardering met een televisienetwerk. Als onafhankelijk kandidaat maakte hij in 2002 zijn debuut als vice-president onder Gon- zalo Sanchez de Lozada. Onder druk van bloedige protesten moest Sanchez de Lozada in oktober 2003 het veld mimen. De Bolivianen ageerden onder meer tegen het voornemen van Sanchez de Lozada om gas naar de Verenigde Staten te exporte ren via Bolivia's aartsvijand Chüi. Mesa volgde Sénchez de Loza- Carlos Mesa. Foto: EPA da op. In juni 2004 behaalde hij een groot succes toen hij in een referendum steun kreeg voor zijn voornemen om buiten landse bedrijven betrokken te houden bij de exploitatie van de gasvoorraden. Begin dit jaar raakte hij echter net als Sénchez de Lozada in de clinch met de armere bevol king, vooral indianen, die ge steund door vakbonden acties voerden. Ze vonden dat de re- gering-Mesa de multinationals te weinig geld vroeg voor de ex ploratie en exploitatie van de natuurlijke hulpbronnen. Mesa diende daarom in maart dit jaar voor het eerst zijn ont slag in, maar het Congres wei gerde dit te accepteren. De be togingen staken daama weer snel de kop op. Tot overmaat van ramp voor Mesa drongen bestuurders in de rijke regio Santa Cruz in het ooiten van het land, waar zich ae meeste olie en gas bevindt, steeds hardnekkiger aan op meer au tonomie. Half mei nam het Congres een omstreden energiewet aan, die de Staat een groter aandeel gaf in de olie- en gasindustrie. De kou was daarmee niet uit de lucht. Volgens buitenlandse maatschappijen die in het land actief zijn, kreeg de regering daardoor te veel invloed. De linkse oppositie ging de nieuwe wet nog lang niet ver genoeg en zette de acties voort. Nadat hij de betogers eind vorige week ook niet stil kreeg met het uit schrijven van nieuwe verkiezin gen voor oktober, wist Mesa dat hem geen andere keus over bleef dan de handdoek in de ring gooien.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7