rijexamen Mentaliteit telt mee bij* Lig niet krom Missie Hoogervorst slaagt waar zijn voorgangers faalden Politiebonden in de slag met Remkes 'Ik heb niks te vertellen na de vakantie' Publicatie privé-foto's Amalia 'ontoelaatbaar' kassakorting 1 Koos komt er (bijna) niet in Nieuwe opleiding vanaf 2007 Eis 18 maanden in zaak-Fabian «rangsom als BINNENLAND P discrimineert' woensdag 8 juni 2005 op een SULTAN HOGBO binnen veringsmalras 80x200 cm Van (&- voo» 49.- 90x200 cm. Van voor 59.- I Deze aanbieding is geldig van 8 l/m 25 juni 2005 Lever deze bon in bij de kassa I www. IKEA nl 0900-235 45 32 1010/min haag - De Staatkundig Ge sneerde Partij (SGP) discri- eert vrouwen. Om hier een fcaan te maken moet de tbank de statuten van de jj nietig verklaren. Vervol- imoet de SGP haar begin - l binnen vier maanden na jtspraak zo wijzigen dat wen volwaardig lid kunnen len, op straffe van een ngsom. Dat eisten negen [schappelijke organisaties ren voor de rechtbank in [Haag. Naast de SGP is ook laat gedaagd. lm blijft bij [ere afdracht mburg - Minister Zalm van jciën blijft erbij dat Neder- vanaf 2007 netto minder [Brussel' kwijt moet zijn nu. Na afloop van een ver- ring in Luxemburg met Europese collegaministers Ej gisteren dat „het hoofd- van de onderhandelingen dat Nederland een redelij- jdrage levert". Zalm erkent p het compromisvoorstel Luxemburg goede kanten „Nederland wordt nu als lijzonder geval gezien, [de oplossing die nu voor- Iniet voldoende", zei hij. fibrillator niet politieauto's haag - Politieauto's moe iet standaard worden uit- t met een defibrillator Ben je toe aan een nieuwe matras? IKEA heeft uitstekende matrassen voor bi|zonder lage prijzen En t/m 25 juni is de SULTAN HOGBO extra laag geprijsd! Deze binnenverings- matras is duurzaam, keerbaar, verdeelt het gewicht gelijkmatig, ventileert goed, is koel en heeft maar liefst 10 jaar garantie' door Frouke Tamsma den haag - De Eerste Kamer stemt vol gende week formeel in met een histo rische wijziging van de Nederlandse zorgverzekering. Het ziekenfonds ver dwijnt, in ruil voor meer marktwerking in de zorg. Hoe een volhardende WD- minister slaagt in zijn missie, waar an deren vóór hem strandden. „Het is nu of nooit", zei WD-senator Paula Swenker eerder deze week met gevoel voor het moment. Waar zijn voorgangers faalden, is minister Hans Hoogervorst erin geslaagd de belang rijkste afspraak uit het regeerakkoord binnen te halen. Komende dinsdag moet de Eerste Kamer officieel nog met de nieuwe zorgwet instemmen, maar de overwinning kan de minister van volksgezondheid feitelijk niet meer ontgaan. Drie decennia lang piekerde Den Haag zich suf over de vraag hoe het huidige zorgstelsel te moderniseren. Pogingen van de oud staatssecretarissen Jo Hendriks (KVP) en Dick Dees (WD) daartoe in de ja ren zeventig en tachtig strandden, omdat de gevolgen voor de inkomens te groot waren. Oud-staatssecretaris Hans Simons (PvdA) was in 1990 nog het dichtst bij een stelselwijziging. Zijn plannen werden echter geblok keerd door de werkgevers en het CDA. Els Borst, minister van volksge zondheid tijdens Paars, gebruikte veel van Simons' voorstellen om haar versie van het nieuwe zorgstelsel af te leveren. Maar ook zij kreeg het, in de acht jaar dat ze minister was, niet voor elkaar. Hoogervorst kan met recht van een historische doorbraak spreken. Zijn partijgenoot Dick Dees staat achter diens aanpak. Ook Hans Simons is in beginsel positief over een nieuw zorgstelsel, die de door de vergrijzing explosief groeiende zorg- kosten moet indammen. „Ere wie ere toekomt. Als Hoogervorst hierin is ge slaagd, is dat zeker een felicitatie waard." Simons heeft echter sterke twijfels over de concrete uitwerking van de wet. De belangrijkste verande ring is dat er straks een verplichte ba sisverzekering voor iedereen komt. Het verschil tussen particuliere verze kering en ziekenfonds - ingevoerd door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog - verdwijnt. De basis verzekering betekent een forse las tenverzwaring voor de 10 miljoen zie kenfondsverzekerden. Zij betalen nu nog zo'n 380 euro per jaar, maar moeten vanaf 1 januari, als de basis verzekering wordt ingevoerd, jaarlijks 1100 euro ophoesten. Simons vreest dat deze grote groep het kind van de rekening wordt en dat hogere inko mens profiteren van het nieuwe stel sel. Hoogervorst wil dit ondervangen met een speciale toeslag voor de zes miljoen huishoudens met een lager inkomen. Simons vraagt zich af of de zorgtoeslag in tijden van economi sche neergang wel overeind blijft. „Voor de mensen die ervan afhanke lijk zijn, bestaat er geen enkele garan tie." De zorgtoeslag brengt alleen maar bureaucratische rompslomp met zich mee, vreest hij. Simons is ronduit cy nisch over de beloofde marktwerking in de zorg. „Hoogervorst denkt zo de kosten te matigen, maar dat werkt niet. Als er schaarste is, zullen de prij zen juist stijgen. Dat gebeurde bij de spoorwegen en in de taxibranche ook." Simons gelooft ook niet dat verzeker den, zoals Hoogervorst denkt, eerst de verschillende polissen bestuderen en vervolgens met de beste verzeke raar in zee gaan. „Welnee, de burgers willen het liefst zorg in de buurt. Het is maar de vraag of hij die krijgt. Want de verzekeraar, en niet de patiënt, be paalt in welk ziekenhuis er straks ge opereerd gaat worden." den haag - Een groeiend aantal Nederlanders heeft geen geld om met vakantie te gaan. Terwijl de ouders het vakantiegeld hard nodig hebben om schulden af te lossen, zien hun kinderen klasge nootjes wel vertrekken. Je hebt er mee te leren leven." Op de stoep voor haar school trekt de 16-jarige Dunya Bans- rai haar voorhoofd in denkrim- pels. Hoe lang ze al niet op va kantie is geweest? Minstens drie jaar, schat de Goudse. Vroeger streek ze met haar familie elk jaar neer in vakantiehuisjes in Spanje of Nederland, maar dat zit er de laatste jaren niet meer in. „Geld is één van de redenen. Mijn moeder, zusje en ik zijn twee keer achter elkaar ver- Dat is een apparaat dat lectrische schokken een veer in het juiste ritme kan ;en. Minister Remkes (Bin- ndse Zaken) is niet van leze wens van de hele de Kamer uit te voeren, grijkste argument van es is dat hij deze hulpver- niet een taak vindt voor li tie. ijoemel met natale test aag - Verloskundigen leien met de regels voor tale screening, waardoor :ouwen onder de 36 jaar ngeboren kinderen gratis ;n laten testen op het syn- n van Down of een open tje. Dat blijkt uit onder- ran RTL Nieuws. Voorzit- Toet van het KNOV zegt rloskundigen het onder- anders labelen", waar- iok vrouwen onder de 36 'ergoeding van de kosten imerking komen. Volgens inisterie is dit in strijd met [els en strafbaar. inig kijk op rtblessures ngen - De meeste artsen n bar weinig kijk op ilessures. Onfortuinlijke rs worden van het kastje Ie muur gestuurd. Een r met een knieblessure r gemiddeld vier bezoe- ier verschillende artsen, erkdiagnosen en zes we- 'er voordat er een diagno- esteld. Sportgeneeskundi- f. dr. R. Diercks zei dat :n in zijn oratie aan de niversiteit Groningen, jebrek aan kennis bij art- lurt het herstel van een re langer dan nodig is en n veel sporters voortijdig :n. dboete na rrijden gezin em - De paviljoenhouder rig jaar op het Zandvoort- nd met zijn pick-uptruck en gezin heenreed, is gis- door de Haarlemse kan- hter Vogel veroordeeld I euro boete. De rechter bewezen dat de Over- verdachte, toen hij met rreinwagen het strand 1, per ongeluk van het ta- ggleed. Het OM had 750 oete geëist alsmede een aardelijke ontzegging van evoegdheid van vier len. Met de boete ging de r akkoord. (advertentie) Amsterdam - Koos Alberts, rolstoelgebruiker, heeft de grootste moeite om restaurants en café's binnen te ko men. Een bekend probleem: drempels, trapjes, nauwe lijks ruimte tussen de tafeltjes en onbereikbare toiletten. Het Rode Kruis is gisteren een actie begonnen om de ho reca rolstoelvriendelijker te maken. Enkele bekende Ne derlanders, onder wie Irene Moors, Ben Cramer en René Shuman, testten met twaalf rolstoelgebruikers, onder wie zanger Koos Alberts, een aantal Amsterdamse eta blissementen op toegankelijkheid. Een groot deel van de horecagelegenheden haalde een vette onvoldoende. „Als je hier naar de wc wil, moetje zelf een fles meenemen", bromde een van de rolstoelers. De testresultaten ver schijnen op www.iens.nl, een landelijke site van de ge lijknamige organisatie die bezoekers restaurants laat be oordelen. Restaurants die het wel goed doen, krijgen een keurmerk. Foto: ANP/Evert Elzenga den haag/anp - Het CBR heeft gisteren bij minister Peijs (Ver keer) het plan voor een ver nieuwd rijexamen ingediend. De minister had daarom gevraagd om het grote aantal ongevallen onder beginnende bestuurders omlaag te brengen. In het nieu we rijexamen tellen mentaliteit, zelfkennis en het vermogen om gevaar te herkennen zwaar mee. Het CBR verwacht dat de rijop leiding door de grotere slaag kans even lang duurt als nu. Het nieuwe examen kan in de loop van 2007 voor het eerst worden toegepast. Duurder wordt de hele procedure wel: waarschijnlijk 6,5 procent. In het eerste deelexamen, dat volgens het CBR al vrij vroeg in de opleiding plaatsvindt, moe ten kandidaten laten zien dat zij de auto onder controle hebben en eenvoudige verkeerssituaties aankunnen. Ook de bijzondere verrichtingen (inparkeren, hel- lingproef, bochtje achteruit) worden geleerd. Wie voor deelexamen 1 is ge slaagd, mag opgaan voor het theorie-examen dat uit twee delen bestaat: toetsing van ken nis en inzicht, en een nieuw deel gevaarherkenning. Op driekwart van de rijoplei ding vindt een toets plaats om te beoordelen hoever de leer ling is gevorderd met de be heersing van complexe ver keerssituaties, mentaliteit en zelfkennis. Bij die weging speelt het logboek dat vanaf de start van de opleiding wordt bijge houden, een belangrijke rol. Tot slot moeten kandidaten in het tweede deelexamen aanto nen, dat zij risico's bijtijds zien aankomen en op een veilige manier ingewikkelde verkeers situaties weten op te lossen. den haag/anp - De Rijksvoor- lichtingsdienst (RVD) vindt het 'ontoelaatbaar' dat het week blad Privé heeft uitgepakt met foto's van prinses Amalia tij dens een gezinsuitstapje. Het blad publiceerde twee keer fo to's van het prinsesje die waren gemaakt tijdens een bezoekje aan kaasboerderij 't Geertje in Zoeterwoude. De RVD eist nu per brief van Privé dat het blad 'deze wijze van verslaggeving' niet meer bedrijft. Anders volgen er ande re maatregelen, dreigt de dienst. De RVD vindt dat leden van het Koninklijk Huis, vooral de kinderen, zich onbespied mogen wanen als ze zich in de eigen privé-, familie- of gezins sfeer bevinden. Dat geldt ook als ze privé op een openbare plek zijn. Uit Nederlandse en Europese rechtspraak kan volgens de dienst worden opgemaakt dat het recht om vrijelijk foto's te maken van en artikelen te schrijven over bekende men sen, moet wijken voor hun recht op rust als al die inspan ningen de privé-sfeer betreffen, het publieke debat niet dienen en de betrokkenen ook nog eens erg hinderen. De RVD beraadt zich ook nog steeds op stappen tegen Privé naar aanleiding van een bericht over Maxima en haar kinder meisje. Volgens Privé zouden de prins en de prinses drie kin dermeisjes in dienst hebben en zou een van hen kortgeleden zijn ontslagen, na een tik van de prinses te hebben gehad. „In werkelijkheid is sinds novem ber 2004 één en hetzelfde kin dermeisje in dienst. Ook onjuist is dat zij een tik heeft gehad", aldus de dienst. Dit is het twee de kindermeisje van het paar sinds de geboorte van Amalia. Het eerste is volgens de omge ving van het paar vertrokken omdat prinses Maxima zich niet helemaal kon vinden in haar aanpak. rotterdam/anp - Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft gisteren in de zaak van de steekpartij, waarbij eind vorig jaar de 15-jarige Fabian om kwam, achttien maanden cel en jeugd-tbs geëist tegen de 16-ja- rige hoofdverdachte. Justitie verdenkt de jongen er van op 19 december Fabian te hebben neergestoken. Ook zou de Rotterdammer betrokken zijn geweest bij groepsver krachtingen. In de zaak moes ten nog vier andere jongens zich verantwoorden voor open lijke geweldpleging en groeps verkrachtingen. Tegen hen heeft de officier van justitie straffen tot twaalf maanden cel en jeugd-tbs geëist. De zaak werd achter gesloten deuren behandeld. Deze zomer moeten nog der tien andere verdachten zich voor de rechtbank verantwoor den voor de groepsverkrachtin gen. In totaal werden zestien jongeren aangehouden. De zaak komt in juli pro forma voor en wordt naar verwachting in augustus behande^i den haag/anp - Minister Rem kes van binnenlandse zaken heeft de politiebonden gisteren in een brief nadrukkelijk ver zocht om het overleg over de gevolgen van het sociaal ak koord voor politiemensen te hervatten. Hij benadrukte dat dit in het belang van de politie mensen zelf is en dat het ach terwege blijven van afspraken financieel nadelige gevolgen kan hebben. Maar de vakbonden gaan niet op de uitnodiging in en begin nen vanaf vandaag met de grootste politieacties ooit. Die zijn georganiseerd omdat het voor de politiebonden uit de eerdere gesprekken met Rem kes duidelijk is geworden dat de situatie voor de politiemensen ingrijpend achteruit gaat. Die achteruitgang is nog veel erger dan in het sociaal akkoord is af gesproken, stellen de vakorga nisaties vast. Volgens de directeur politie van binnenlandse zaken, J. Goet, overdrijven de bonden de nega tieve gevolgen van de voorstel len van Remkes. Een van de be langrijkste geschilpunten gaat over een nieuw stelsel voor ziektekosten. „Ongeveer 85 procent van de politiemensen gaat er met een nieuw collectief ziektekostenstelsel juist op vooruit", zei Goet in een toe lichting. Ook meldden de bon den aan de dienders dat ze er op hun loonstrookjes 8 tot 10 procent op achteruit zullen gaan. Goet: „De bonden wer ken met aannames die niet kloppen. Dit kan niet, zo blijkt uit onze berekeningen. We heb ben geen voorbeeld kunnen vinden van politiemensen die zo fors achteruitgaan". De ge middelde politieman of -vrouw op straat gaat er met de voor stellen van Remkes juist niet of nauwelijks financieel op achter uit, verwacht de directeur poli tie. De bonden gaan niet in op de uitnodiging van Remkes. „De minister blijft bij zijn voor stel", lichtte voorzitter G. van de Kamp van de politievakorga nisatie ACP toe. „Dan hebben we geen gemeenschappelijke uitgangspunten en dan valt er ook niets te onderhandelen." SULTAN HÖGBO mq BoneU-binnenvering. 80x200 cm Normale prijs, 90x200 cm Normale prijs, 79^ (advertentie) ',vo,r.nr Leiden. 'V (Lerarenopleiding leegkunde) «topleiding ndheidszorg en Welzijn Steeds meer Nederlanders blijven thuis door geldgebrek huisd. Dat kost ook geld", ver telt ze. „Maar ik vind het abso luut niet erg", klinkt het blij moedig. „Je kan ook in Neder land leuke dingen doen. Ik maak met vriendinnen uitstap jes van een dag." Voor Bilal Azzihmed (16) ligt het gevoeliger. Dit jaar blijven zijn ouders thuis en hij dus ook. „Onder andere vanwege de kosten", geeft hij ongemakke lijk toe. „Ik heb niks te vertellen na de vakantie. Daar baal ik van. Sommige klasgenoten to nen er wel begrip voor, maar anderen doen er toch lullig over." Op de basisschool ge beurde dat nog veel meer, her innert hij zich. „Toen pestten ze me er soms mee en was het nog veel vervelender als we niet op vakantie gingen." Bilal pro beert zijn frustratie naast zich neer te leggen. „Je hebt er mee te leren leven." Het lijkt wel één van de laatste taboes in Nederland: geen geld hebben om op vakantie te gaan. Volgens een onderzoek van het Nationaal Insituut voor Budget voorlichting (Nibud) gaat een kwart van de Nederlanders we gens geldgebrek dit jaar niet op vakantie. Bij huishoudens met een inkomen tot duizend euro per maand is dat zelfs meer dan de helft. Onder vakantie ver staat het Nibud in dit geval een periode van zes dagen achter een van huis. Hoewel het om een luxe-uitgave gaat, schamen veel mensen zich om er open en bloot voor uit te komen dat het er niet in zit. „Er zijn mis schien wel leerlingen die om die reden thuisblijven, maar ik denk niet dat hun ouders het op prijs stellen als ze dat zo maar vertellen", zeggen Goudse schooldirecteuren afhoudend. Kinder- en jeugdpsychologe Anne Beekman uit Wassenaar begrijpt dat wel. Niet alleen vin den kinderen het onrechtvaar dig als zij niet op vakantie gaan en andere kinderen wel, maar op die leeftijd is er niets ergers dan een uitzondering te zijn. Als je in een klas zit waar jij de enige bent die niet op vakantie gaat, dan heb je een groot pro bleem. Maar als jij de enige bent die wél op vakantie gaat, dan ben jij de kakker, dus ook afwijkend en dan word je net zo goed gepest." Beekman vindt het belangrijk hoe ouders het brengen als ze niet op vakantie gaan. „Pas hoorde ik een vader zeggen: 'We hebben net een boot ge kocht, dus geen vakantie'. Dan zeggen de tónderen: 'Ja, maar wij willen die boot helemaal niet'. Veel beter is om er geen halszaak van te maken." „Essentieel is dat de ouders thuis zijn als de kinderen va kantie hebben. Dan kun je zor gen voor het vakantiegevoel en dat is zeker zo belangrijk. Orga niseer een spelletjesmarathon, laat ze eens in de tuin of op het balkon slapen. Ga een dagje naar het strand, dat kan altijd nog wel, als je zelf limonade en. ijsjes meeneemt. Het vergt ou derwetse creativiteit, maar kin deren vinden dat vaak nog veel leuker dan twee dagen op de achterbank naar Spanje. Ze hoeven vaak niet eens een dure vakantie." Bouwkunde-docent Rein Jan sen uit het Achterhoekse Wehl kan er kort over zijn waarom hij al jaren niet meer op vakantie is geweest: „Het geld is er gewoon niet." Met twee studerende kin deren en een eigen studie ach ter de rug kon het er simpelweg niet van af. „Ik moet voor een auto sparen. Die heb ik nodig om brood op de plank te krij gen." 'Zijn eigen woning', dat is tegenwoordig zijn vakantiebe stemming. Vaste prik in de zo mermaanden is een uitstapje naar Amsterdam: dat hoort voor Jansen bij zijn vakantiege voel. „Die dag Amsterdam doen we altijd. Ik vermaak me met de Amsterdamse humor." iïliXjJiVlcl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3