GESPREK VAN DE DAG Vakantie niet altijd een lolletje Paddenhuwelijk voor regengoden Tanken woensdag 8 juni 2005 Vakantie 'vieren' is niet in alle ge vallen een lolletje. Even afgezien van het feit dat de camping onge kend smerig en lawaaiig kan zijn, het beloofde riante uitzicht op een kabbelende zee een oerlelijke blinde muur en de buren zes krengige en drukke kinderen bij zich hebben, kan de vakantiegan ger ook tegen allerlei andere min der leuke zaken oplopen. Eigenlijk word je niet zo vrolijk door het lezen van het boek 'Nooit meer op vakantie?', met il lustraties van Peter van Straaten, waarin wordt beschreven wat er allemaal fout kan gaan. En helaas, dat is nogal wat. Bovendien: het wordt alleen maar erger. Ondanks heel veel leed neemt het aantal vakanties alleen maar toe. In het jaar 2000 telde de World Tourism Organization (WTO) nog 692 miljoen toeristi sche aankomsten, in 2010 zullen dat er 1047 miljoen zijn en in 2020 zijn er 1,6 miljard aankomsten. We kunnen ons lol op, want een derde van het aantal (echtschei dingen vindt zijn oorsprong in de vakantie. Mocht het niet meteen tot een scheiding komen dan gaan we wel naar een relatiethera peut. In de tweede helft van het jaar, dus na de grote vakantie, krijgen relatietherapeuten ineens veel meer te doen, heeft een hoogleraar becijferd. Maar het kan nog erger: bij sommige paren loopt de crisis dermate uit de hand, dat de hulp van de ANWB moet worden ingeroepen. Per jaar krijgt de ANWB meer dan hon derd meldingen van ernstige psy chische nood binnen. Peter van Straaten heeft een eigen kijk op vakantie. Vakantie vieren kan ook knap on gezond zijn. Stress dóór de ont spanning. Het is raar maar waar. Vakantie associëren we liever niet meteen met dood en ziekte, maar de praktijk leert dat we dat maar beter af en toe wel kunnen doen. Voor de auteurs was dat zelfs de aanleiding om dit boek te schrij ven. „Hoe komt het dat ogen schijnlijk gezonde mensen in de vakantie iets overkomt? Waarom stierf Willem Ruys op de eerste dag van zijn vakantie aan een in farct? Waarom stierf Bram Ver meulen aan een hartstilstand op zijn vakantieadres? En waarom werd André Hazes teruggehaald van vakantie met gezondheids problemen?" Hartritmestoornis sen komen in de vakantie gere geld voor, als gevolg van bijvoor beeld teveel drinken. En wat te denken als daar ook nog eens va kantiestress bij komt. „Vakantie gangers trekken er ook roekeloos op uit, zonder zich te realiseren dat ze hun gezondheid ernstig kunnen bedreigen." Wilt u nog wel op vakantie? Zorg dan dat heimwee uitblijft. Wat niet zo bekend is, is dat mensen ook last kunnen krijgen van heim wee. En niet zo zuinig ook. „Heimwee kan namelijk onschul dig, in een weemoedige variant voorkomen, maar de andere vari ant kan letterlijk ziekmakend zijn en grote paniek veroorzaken." Braakneigingen, duizeligheid, misselijkheid, huilen en een han gerig gevoel kunnen duiden op een ernstige vorm van heimwee. Vakantie is gelukkig niet alleen maar leed. Volgens de schrijvers hebben mensen meer seks tijdens hun vakantie.Al dan niet met de eigen partner", voegen de schrij vers er geheimzinnig aan toe. Zij hebben hun twijfels. „Want hoe moet dat in die gehorige tentjes en wiebelende caravans?" Jan van Stipriaan Luïscius Nooit meer op vakantie? door Adjiedj Ba- kas en Rolana Kip, uitgeverij Spectrum, 13,50 euro. Honderden mensen in het Indiase dorp Khochakandar heb ben het afgelopen weekeinde een wel erg bijzondere bruiloft bijgewoond. Twee enorme padden gaven elkaar het jawoord tijdens een traditionele hindoeïstische huwelijksceremonie. De dorpsbewoners wilden zo de regengoden gunstig stem men. De padden waren uit twee verschillende vijvers opge vist. Het vrouwtje werd vermiljoen geverfd. Na de huwelijks voltrekking, compleet met priesters en traditionele muz j. werden de uitgehuwelijkte beestjes teruggezet, ditmaal jf dezelfde vijver. De bijgelovige dorpsbewoners hopen da nu snel gaat regenen. Hun voorvaders organiseerden oote paddenhuwelijken om zich te verzekeren van voldoende n neerslag. India en Bangladesh zuchten al weken onder e [j( verzengende hittegolf. Foto: Reuters MENSELIJK De echtgenote van de Britse pre mier Blair, CHERIE, heeft eigen handig het menu van het banket tijdens de G8-top, die in juli in Schotland wordt gehouden, laten veranderen. Het banket wordt de G8-leiders aangeboden door de Britse koningin Elizabeth. Het me nu, met een 'sterke Britse inslag', was samengesteld door de hofhou ding. De wereldleiders zouden KREEFT, lam en de traditionele Engelse 'pudding' voorgeschoteld krijgen. Totdat Cherie zich ermee bemoeide. Zij haalde de kreeft van het menu en bracht nog andere wijzigingen aan. Volgens bronnen gedroeg zij zich als de 'First Lady van Downing Street' en lust Cherie gewoon geen kreeft. Mevrouw Blair zou ook ontstemd zijn geweest dat zij niet bij de G8-leiders zelf mag zitten, maar zich moet vermaken met de echtgenotes aan een andere tafel. Foto: AP Mensen met een SAAIE BAAN kun nen beter op zoek gaan naar opwin- dender werk, voordat zich letter lijk DOOD VERVELEN. Door regel matig en eentonig werk kan het hart namelijk in een onveranderlijk snel ritme gaan kloppen en dat kan weer leiden tot hartkwalen. Dat hebben Britse onderzoekers gemeld. Man- nen met laaggeschoold werk zonder veel invloed op hun dagelijkse werk- zaamheden, blijken een snellere en minder variabele hartslag te heb- ||A v ben. Volgens onderzoeker Hemmg- uj way helpen de resultaten te verkla- '"::W WÊT ren waarom mannen met weinig op- Tij, leiding in slecht betaalde banen een Mm af f\; hoger risico lopen op hartaandoe- mÊ J®; WU M ningen. Het Elvis Presley-museum in het Amerikaanse Las Vegas begint een wereldwijde zoektocht naar de BES TE IMITATOR van THE KING. Audi ties zijn in onder meer Londen, München, Tokio en Honolulu. Van de speurtocht wordt een reality-serie gemaakt. De winnaar mag het lied If I'd Only Bought Her Roses opne men, dat Presley samen met Paul Terry King schreef, maar nooit uit bracht. De 'Idols' voor Presley-ver- tolkers begint op 8 augustus in het museum in Las Vegas. Foto: GPD Een vrouw in Groot-Brittannië is ver oordeeld tot twaalf maanden cel, omdat zij een VALSE AANGIFTE van verkrachting had gedaan. De 36-ja- rige Nerete Underwood uit Kingston bij Londen deed de aangifte om te voorkomen dat haar man zou ont dekken dat zij OVERSPEL had ge pleegd. De vrouw was op 25 februari met haar man en tweejarige kind in een bar, toen zij rond half tien 's avonds naar de wc ging en ver dween. De vrouw ontmoette in een andere bar een 34-jarige binnen huisarchitect, met wie zij de nacht doorbracht. Later deed de vrouw aangifte bij de politie en beweerde dat de man haar had ontvoerd en verkracht. Haar minnaar bracht een hele dag in de cel door. Uiteindelijk gaf de vrouw toe dat zij de binnen huisarchitect vrijwillig had ontmoet. Alexander Pola Geen ekster zonder ogen Hoe meer MELK kinderen drinken, des te DIKKER worden ze. En dat is niet alles: halfvolle melk is een gro tere boosdoener dan volle melk. Dat zijn de uitkomsten van een Ameri kaans onderzoek, waaraan 12.000 kinderen in de leeftijd van 9 tot 14 jaar meededen. De wetenschappers noemen de uitkomsten opvallend, omdat juist de magere en halfvolle melk samengaan met een hoger ge wicht. ,,Het kan zijn dat kinderen makkelijker naar melk met minder vet grijpen. In dat geval is het niet zozeer de melk, maar zijn het de ca lorieën die schuldig zijn", zei onder zoekster C. Berkey. Nieuw werk van Turkse ontwerpers was gisteren te zien op een mode show in Dubai onder de titel Made in Turkye. Foto: Reuters Priesters in een Indiase tempel heb ben de ouders van een zes maanden oude Indiase BABY een flinke BOE TE opgelegd, omdat hun kind plaste terwijl de moeder aan het bidden was. Dat berichtte het dagblad Ti mes of India gisteren. Volgens de priesters had de plassende zuigeling de tempel ontheiligd. De vader diende een protest in bij de rege ring. Die oordeelde dat de ouders hun geld terug moeten krijgen. Piloot Frank Versteegh komt bijna loodrecht naar beneden suizen boven vliegveld Teuge. Zondag vertoont hij zijn kunsten in Rotterdam. Foto: ANP/Koen Suyk „Stunten is de verkeerde naam. Wat we eigenlijk iedere keer doen als we de lucht ingaan is een slipcursus. Het gaat er om datje maximale beheer sing krijgt over het vliegtuigje." De 50- jarige Frank Versteegh uit Oosterbeek is een van de negen vliegers die zon dag 12 juni meedoen aan de Red Buil Air Race World Series over de Maas in Rotterdam. Deze week geeft hij wat proeflessen ter promotie van de race. Als een roodgeel duiveltje bromt de Extra 300L op de startbaan van vlieg veld Teuge, de thuisbasis van Ver steegh. De volgende klant is aan de beurt: om hem 8 minuten in de 660 kilo wegende kist de lucht in te gooi en, een paar keer rond te draaien en hem op zijn kop te zetten zodat hij het asfalt van de landingsbaan kan ruiken. Veel toeschouwers bedanken voor een vluchtje. Zij kijken liever, en vooral als de passagiers wankelend van misselijkheid uitstappen. Maar het valt mee. De meeste passagiers vonden het 'ge-wel-dig'. Waar het bij Versteegh gaat om de beheersing van het vliegtuig, gaat het bij de passagier om beheersing van de zenuwen. „Ach, je went er op den duur wel aan", zegt de vlieger. Hij jaagt zichzelf al sinds 1978 als acro batisch vlieger de lucht in. Hij vloog al wat langer „recht toe, recht aan, maar toen ik dit ging doen was het alsof ik thuiskwam." Sindsdien reist hij vooral Europa af om zijn kunnen te tonen. Volgens insiders is hij een van de vijf beste acrobatische piloten ter wereld. Inmiddels heeft Versteegh 1250 air shows op zijn naam staan. Hij wil nu Nederland warm maken voor wat hij noemt een 'mega-spectaculair' eve nement in Rotterdam, waarbij de ne gen vliegers ook onder de Erasmus- brug door gaan. „Iedereen denkt dat dat het gevaarlijkste is." Hij steekt twee vingers in zijn neus en zegt: „De bocht die je moet maken is veel moeilijker, want als je dat te snel doet moet je een langere bocht ma ken en dat kost weer tijd." Het is Red Buil dat de race niet alleen sponsort, maar ook als organisator optreedt. Het energiedrankje heeft er een element - de tijdslimiet - aan toegevoegd en wil op die manier een nieuwe sport in het leven roepen. Daarvoor is de Air Race World Series 2005 verzonnen. In zeven landen, waaronder Ierland, Oostenrijk, Enge land en de Verenigde Staten, woi jji met de negen piloten races geho den. Wie de meeste punten binn ,j haalt mag zich de wereldkampio Air Racen noemen en is is 500.00 dollar rijker. „Tot het laatst toe treiteren we elta altijd", vertelt Versteegh over de ie; onder de piloten. „We zijn eigen ta concurrenten van elkaar, nemen 0 kaar regelmatig in de maling doe n; zeggen dat de wind opeens is ge ;n draaid, maar als je collega uitein 1 lijk de kist instapt, kloppen we h tj< toch altijd weer op de schouder i ra hem een goede vlucht toe te werfTo sen." Versteegh verwacht veel van het zende evenement, al is het maar >o het air racen eens van het imago ei helpen dat er altijd ongelukken 2 ir den gebeuren. „De eisen om dit soort shows te kunnen doen zijnlel termate streng en logisch. De on lukken die zijn gebeurd, waren t wijten aan menselijk falen of hat een technische oorzaak. Voor de p| race zijn het allemaal piloten op tijd, die veel ervaring hebben en vooral een Tow level-ervaring', v n dat is nodig bij dit soort shows. Q>le snelheidsduivels die willen score anp rf Zorgen over veilighei J1 Rotterdamse gemeenteraadsl f- den en bewoners van de wijk !n rond de Maas maken zich zoi ni gen over de veiligheid bij het p' stuntvliegerspektakel dat ko mende zondag in Rotterdam r< wordt gehouden. Bij deze Re n Bull Air Race in het hart van !n stad zullen acht van de beste stuntpiloten ter wereld met (J J hun vliegtuigjes een optredei verzorgen. Ze leggen een par Tl cours af tussen obstakels en vliegen enkele verplichte acn batische figuren. Daarbij zuil "L ze bijvoorbeeld onder de Erapd musbrug door scheren. RaadEn ieden krijgen tal van verontn do te brieven, mails en telefoon- ht tjes over de risico's van het spektakel. Dat kan echter nie meer worden afgeblazen, wa 1 v« de vergunningen zijn al ver leend. gpd Goedgelovigheid zit niet vast op leeftijd. Oude men sen laten wildvreemden binnen. Die komen de gas meter even checken. Ze constateren dat er teveel is verbruikt en te weinig betaald en dat ze het verschil nu graag contant vangen. Met het bankpasje mag ook, liever nog. Dan moeten ze wel even de pincode weten en dan zullen ze zelf voor de incasso zorgen. Ze zijn zo terug met dat pasje. Dat komt prima voor el kaar. De oudjes dragen zonder slag of stoot hun con tanten over en zeker hun pasje. Dat moderne gedoe hebben ze toch nooit vertrouwd. De oude kous bleef voor de zekerheid onder het bed liggen. Gelukkig voor oude mensen wordt het korte geheugen steeds korter. Ze zijn de pincode vergeten. ,,Die moet ik even opvra gen bij de bank. Zou dat willen doen verzoeken ze de indringers. „Nee, dat kunt u beter zelf doen, zoiets nooit aan onbekenden vragen", antwoorden die, „we wachten wel even.Ieder nadeel zijn voordeel, zie je maar weer. Alzheimer schiet te hulp. Het flitsende internet echter is ook vrijplaats voor be drog. De oudjes zijn er ondervertegenwoordigd. Hier treffen we de jonge generatie, tuk op nieuwe snuffen, zoals telebankieren. De Postbank waarschuwde zo even per advertentie in de krant niét de afzender te zijn van sluwe e-mail. Daarin wordt de geadresseerde opgedragen per kerende elektronische post zijn wachtwoord en nog een handvol codes te melden. De e-mail ziet er angstig authentiek uit, met alle vignet ten, toeters, kleuren en bellen waarzonder digitale communicatie niet meer kan. Men verdenkt de Russi sche maffia. Bang vermoeden is dat menigeen zijn ge heime gegevens spoorslags heeft geopenbaard. Dat kan ook heel makkelijk met e-mail. Even de knop 'be antwoorden' ingedrukt en Kees is meteen klaar. Voor mij als halve digibeet reden te meer om maar even niet elektronisch te bankieren. Ik erken dat ik de vooruitgang onrecht doe, maar die vooruitgang zal mijn tijd wel duren. Er gaat niets boven die vertrouw de grijze envelop van goedkoop gerecycled papier van de postcheque- en girodienst. Mij bedonderen ze niet. Ik koop ook geen aardbeien aan de deur, al zegtzo'n jongen honderd keer dat zijn zomerkoninkjes uit de Betuwe komen. Hoewel, mij bedonderen ze niet: is dat zo? Nog altijd vers gegrift in de annalen van de eigen familiege schiedenis staat mijn omgang met Italiaanse benzi nepompbedienden toen in dat gezegende land de lire nog heerste. Vaak liet ik lijdzaam toe, dat die man nen de bankbiljetten met de vele nullen eigenhandig uit mijn portefeuille gristen. Mijn vertrouwen was onbegrensd en er waren nog lang geen plannen voor een Europese grondwet. Weldra na zulk tanken nes telde zich dan een vaag onbehagen. Er klopte iets niet. Drukkende stilte nam bezit van bestuurder en verdere inzittenden. Het is voorgekomen dat ik op een vrijwel lege tank net de Franse grens bereikte. Geen lire meer op zak en niks om te pinnen, want het hedendaagse toeristische internationale geldverkeer stond nog in de kindersandalen. Een Italiaanse minister bepleitte bij al le venvarring die door Europa raast zojuist de wederinvoering van de lire. Signore Roberto Maroni beheert de portefeuille van 'welzijn', ongevaar lijk dus. Maar laat het nooit ge beuren. De euro is sinds drie jaar mijn houvast bij elk ijsje dat ik in Italië koop en elke liter senza piombo die ik tank. Als er één reden van Euro pees voortbestaan overeind eg moet blijven is het de euro, ondanks zijn slechte naam. Het is hét wondermiddel tegen de goedgelovigheid van Jan de toerist en diens neiging om besodemieterd te worden. Een meteropne- mer heet overigens in het Ita liaans 'controllore del contatore

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2