Nieuwe lijst in oude jas REGIO 'Komst voedselbank is op zijn minst vreemd' 'Voor mensen die het hard nodig hebben, is het een uitkomst' 'De raadszaal is geen kansel en ik ben geen dominee' WOENSDAG 8 juni 2005 VRAAG u verkiezingen zouden worden gehouden, krijgt de Christen- U) er landelijk maar liefst zes zetels bij. De partij zou dan van 9 zetels. André Rouvoet is na het referendum over de Europe- dwet, oeid tot st ver- nwek- politicus land. FILIP VAN AS, die de eenmansfractie van de CU in de gemeenteraad leidt, juicht. „Eindelijk waardering." die zetelwinst uit de lucht vallen? zeker niet. Ik vind al een hele tijd dat de CU-kamerleden Ti- luizinga, Arie Slob en André Rouvoet het uitstekend doen. In bat over Europa heeft Rouvoet steeds zorgvuldig, deskundig rtuigend een eigen afweging gegeven. Dat voelt de kiezer. 5 moeten vertrouwen kunnen stellen in hun vertegenwoor- De nu ontstane discussie over de kissen kiezers en gekozenen gaat na- k over het gezag van de volks vertegen- ngers. Rouvoet heeft gezag." Iin de CU deze virtuele zetelwinst vast- tn? ipeiling beschouw ik een beetje als een die we niet moeten laten schieten. De ling die we nu landelijk hebben, moe- ook plaatselijk, op gemeentelijk ni- aan benutten. Op alle mogelijke ma- moeten de CU zichtbaar worden. We 1 rustig blijven debatteren over onder die brede lagen in de bevolking aan- atu dat doen? adszaal is geen kansel en ik ben geen ee. De uitdaging zie ik daarom vooral dezen van maatschappelijke argumen- voor andere, ook niet christelijke partijen herkenbaar zijn. varing is dat hierdoor ruimte ontstaat om ook geloofskwes- ïhangig te maken. Het debat rond de koopzondagen in Lei- >en zaak waarin ik mij zeker zal mengen. Wij zijn niet voor uurs economie. De mens, maar ook de kleine ondernemer, pst kunnen nemen. En met rust bedoel ik niet specifiek dat indag niets mag doen. Ga lekker voetballen of wandelen, lat de economie even los." askia Stoelinga archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN .955, Woensdag 8 Juni In een droefgeestige schijnbaar eindeloze regen dromden lag op de Hogewoerd vele hooggehoede en van sombere iarapluies voorziene Leidenaren samen voor de eenvoudige ge let huis nummer 63: het huis waar Piet in zijn Leidse tijd ver- n zijn onnavolgbare gedichten schreef. Tot dusverre herinner- enkel stoffelijk teken aan dit feit, doch de lustrumviering is ingegrepen, om in deze ontegenzeglijke leemte te voorzien, eisteen zal de herinnering aan Piet Paaltjens sinds gisteren Jeze wijze levendig houden. s de miezerige regen - die toch enigszins overeenstemde met van het werk van de studentendichter - werden er enthousias ten gesproken, toen de tram met de plechtstatige onthullers rriveerd en de Hogewoerd op dit punt hermetisch voor het ver afgesloten. Mr. Jeltes, reünist van het L.S.C., trok vervolgens natte Friese vlag voor de gevelsteen weg, waarna het 'Exercen- gezongen werd. 1980, maandag 9 juni -In Leiden-Noord werd zaterdag feest gevierd in verband Voltooiing van de nieuwbouw tussen de Sophiastraat en Bea- it, waar eens de 'platte daken' woningen stonden, 's Och- aden er in de Beatrixstraat ondermeer majorettes op. chief Leidsch Dagblad n deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan Ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad lectie: T Klein en H tie Wit tail: directie hdcuz@hdc.nl fdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg hnail: redactie.ld@hdc.nl rrooR raat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 jostbus 54.2300 AB Leiden. Mijden van de receptie zijn: X en met donderdag (16.30 uur 08.30 -12.30 uur gc?; 071-5 356 415 fax 071-5 356 325 Men. overlijden, geboorte, jubilea imilieberichten, desgewenst met faeelding, via www.hdcmedia.nl of amilieberichten@nhd.hdc nl e-mail: fax 072-5196696. tel 072- EVERKOOP m.b.t.: >813661 oed: 023-5150 543 75-681 3677 ilhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen 3636 CE gratis) 5196800 N ling (acceptgiro) Heen aut. ine.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken atisch afschrijven van het ld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar De werkplaats van Flippo- Lijsten is de droom van elke klusser. Groot, hoog, een lichtkoepel voor daglicht, overal werktafels vol met pot ten, flessen en kwasten die aan het eind van de dag ge woon mogen blijven staan. Op de achtergrond klinkt de radio, sigarettenrook kringelt. Drie mannen steken een hand met krijt en verfspetters uit. Welkom in de authentieke lijstenmakerij. Het is een bescheiden entree op dat enorme Katwijkse be drijventerrein 't Heen. De werkplaats ligt verscholen achter het kantoortje dat sinds de inrichting in 1990 niet meer lijkt veranderd. Op sommige plekken is de muur nog kaal, er staan slechts wat oude meubels. Niets is mooi, alles functioneel. Het is dui delijk. Hier werken mannen die niets geven om aankle ding, ze gaan op in een vak dat al honderden jaren wordt beoefend: het vervaardigen en restaureren van schilderijlijs ten. Eigenaar en restaurateur Hen- nie Flippo en lijstenmaker Jos Prins zijn blij dat ze eens kun nen uitleggen waar ze nou precies mee bezig zijn. Want laat mensen vooral niet den ken dat ze houten staven in verstek zagen en aan elkaar plakken. „Met alle respect voor de verstekkers hoor, maar dat kan iedereen." Nee, een versteklijst met vier naadjes op de hoeken, dat is wat een Van Gogh- poster voor een kunst schilder is: nep. Toegegeven, het vervaar digen van een nieuwe lijst die eruit ziet als honderd jaar oud, is natuurlijk ook op het randje van foppen. Zeker als er een antiek schilderij in zit. Maar de lijst wordt wel gemaakt volgens een eeuwenoud procédé, legt Prins uit. Stap voor stap laat hij zien hoe van een eenvoudig kaal houten profiel een geornamenteerde lijst, belegd met bladgoud wordt gemaakt, een klus die enkele weken in beslag neemt. Het hout wordt eerst met een substantie van krijt en lijm besmeerd en weer opge- schuurd, voordat de orna menten kunnen worden aan gebracht. Dat gebeurt met een soort stopverf, legt Prins uit, pate genaamd. Het recept is geheim. „We hebben er ja ren over gedaan om het re cept goed te krijgen. Pate is een oud product dat al in de 19e eeuw werd gebruikt, dus er zitten ook allemaal oude middeltjes in, zoals krijt en dierlijke lijm en nog wat in grediënten. Je gaat als een soort kok te werk: een snufje van dit en een snufje van dat." Voor de versieringen staat in de werkplaats een stellingkast vol stalen mallen, de meeste afkomstig uit oude lijstenma kerijen. Hoekornamenten, blaadjes, takjes, parels, alles is te maken met behulp van een 250 jaar oude wals. Als de or namenten zijn uitgehard wordt de lijst gewit en ge kleurd. Ook hier komt natuur lijk materiaal om de hoek kij ken. Prins: „Bo- Hennie Flippo (links) en Jos Prins aan het werk voor een nieuwe 'oude' lijst. „Om het antieke karakter te benaderen, moet het lijken alsof er rookaanslag en vuil opzit." Foto: Dick Hogewoning ...INI zAken Naam: FIipp0-LijSten Gevestigd: Lageweg 6 in Kat wijk, tel. 071 - 4029968. Zie ook www.flippolijsten.nl. Kernactiviteit: Lijsten maken en restauratie van antieke lijs ten en schilderijen. Werknemers: vijf. Toekomstverwachting: meer opdrachten van particulieren. tenzij mensen op hun centjes blijven zitten." ^C1»jes lus. Dat is hele fijne klei die in vijf basiskleuren beschikbaar is. Om de juiste kleur voor de lijst te krijgen, moet je dus zelf gaan mengen tot het precies past bij het schilderij en de wens van de klant." Een lastig karwei volgt: het aanbren gen van bladgoud of, voor wie dat te duur vindt, imi tatiegoud. De flinterdunne velletjes van acht bij acht centimeter moeten stuk voor stuk met een klein kwastje op de lijst worden geveegd. Vooral bij de or namenten is dat een se cuur werkje. Net als het po lijsten ervan, met een agaatsteen die het goud laat glimmen. „Maar niemand wil een knalgoude lijst", vervolgt Prins. „Dus om hem er oud uit te laten zien moet je het goud doorslijten, zodat de laag verf er onderuit komt. Om het antieke karakter te be naderen, moet het lijken alsof er rookaanslag en vuil opzit. We hebben ook een speciaal procédé om craquelé, kleine scheurtjes in het goud te ma ken." Als allerlaatste wordt de lijst gelakt en in de bijenwas gezet. Overigens staat er in de werk plaats tussen alle oude spul len ook nog wel wat eigentijds materiaal. Een moderne af zuiginstallatie zorgt ervoor dat de werknemers niet onwel worden bij het vernissen. Toch is volgens Prins het wer ken als een ouderwetse am bachtsman niets gevaarlijker. „Juist niet. Die oude produc ten zijn allemaal natuurpro ducten. Schellak bijvoorbeeld, is gewoon alcohol. Daar drin ken we allemaal wel eens een glaasje van, toch?", lacht Prins. Aan al dat ambachtelijke werk hangt natuurlijk wel een prijs kaartje. De hiervoor beschre ven lijst van zestig bij tachtig centimeter kost circa 1250 eu ro. Een prijs om even goed over na te denken voordat oma's schilderijtje een nieuwe lijst krijgt. Het zijn dan ook weinig particulieren die aan bellen bij Flippo Lijsten. „Die weten waarschijnlijk niet van ons bestaan", licht eigenaar Hennie Flippo toe. Hij werkt vooral voor de kunsthandel. Zelf is Flippo ook als kunst handelaar in België begon nen, voordat hij via Voorscho ten en Oegstgeest in Katwijk terecht kwam. Naast lijsten maken behoort restaureren van zowel lijsten als schilde rijen ook tot de werkzaamhe den van Flippo. Zo heeft hij wel eens werk van Blommers en Tromp in huis gehad, schilders die zich in Katwijk lieten inspireren door het strand- en vissersleven. Of hij zelf ook schildert? ,Als ik dat zou kunnen, dan zat ik niet hier. Dan zou ik met mijn tu bes en een wijntje in Zuid- Frankrijk wonen." Particulieren kunnen op af spraak elke zaterdagochtend vrijblijvend advies krijgen. Saskia Buitelaar KLANKBORD Verreweg de meeste stemmers op de website van het Leidsch Dagblad vindt het ongehoord dat er in Nederland eten moet worden uitgedeeld onder de minder bedeelden. Ruim 72 procent van de reagerende le zers is het eens met de stelling 'Het is een schande dat het no dig is om voedselpakketten aan armen te geven'. Bij de rest van de stemmers over heerst het gevoel dat we blij mogen zijn dat er nog mensen zijn die het voor elkaar opne men. Een greep uit de reacties: J. de Jong, Oegstgeest: „Ge lukkig is het nog mogelijk, ook al is het voedsel dat zoge naamd afgekeurd is. Het is een zegen dat sommige men sen op deze manier hun steentje bijdragen. Laten ze daar eens geld voor vrijma ken, voor bestrijding van de stille armoede in dit land. De ze regering zou zich moeten schamen, maar ze eten er zelf niets minder door." M. Goddijn, Leiden: „Wij be talen jaarlijks 180 euro per Het is een schande dat het nodig is voedsel pakketten aan armen te geven. hoofd van de bevolking aan de EU, de hoogste bijdrage van alle deelnemende landen. Dat is nog buiten het enorme leger politici, ambtenaren, as sistenten, secretaresses, chauffeurs, enzovoort. En dan in eigen land ondervoede be jaarden in tehuizen en voed selpakketten! Schande!" Wijna Boesaard Kuijt, Kat wijk: „Het is verschrikkelijk dat dat in een rijk land als Ne derland nodig is. Maar het is wel hartverwarmend dat mensen zich daar voor inzet ten. Petje af." I. de Kooker, Lisse: „Dat is absoluut geen schande, je kunt immers niet alles contro leren als mens." J. Carree, Coldbrook, Cana da: „In een land als Neder land is het niet nodig om voedselpakketten uit te geven aan armen. Hoe vaak zie de klagers zitten met de rokertjes aan hun lippen en een biertje erbij. En maar klagen. Er zul len heus wel eens mensen zijn die hulp nodig hebben, maar er zijn plaatsen waar hulp te krijgen is." Aad Langelaan, Voorhout: „Inderdaad is het een schan de. Hoeveel geld wordt er niet uitgegeven aan zinloze rom mel. Aan de andere kant moe ten we ons afvragen waarom het nodig is, die voedselpak ketten. Er is klaarblijkelijk nog veel te doen." J. van Duijn, Katwijk: „Ieder een kan een uitkering krij gen." Wil van der Meer, Noordwijk: „Ja, het is zeker een schande, dat dat nu nog moet. Het is mij bijna ook overkomen. Ik studeerde voor eerste stuur man. Ik had daarvoor een stu diebeurs van het rijk en ik had een huis. Veel te weinig om van rond te komen, maar ik heb mijn diploma wel ge haald. Om een lang verhaal kort te maken, ik heb mijn huis moeten verkopen en kreeg heel weinig van de bij stand. Een vervangende wo ning kreeg ik niet, maar geluk kig kon ik bij een familielid in wonen met vrouw en kind. Als je in Nederland niet in het doorsnee profiel past, val je letterlijk buiten de boot. Je kan er soms helemaal niets aan doen, dat je volkomen blut bent. Gelukkig zijn er nog mensen die voedselpakketten geven." Heieen de Liefde, Sassen- heim: ,,Ik vind het een grote schande, maar voor de men sen die het hard nodig heb ben is het een uitkomst." T. Vroomans, Voorburg: „Natuurlijk is het een schan de dat dit nu nog nodig is, maar met de huidige regering is alles mogelijk. Die zelfver rijkers zijn tot alles in staat. Sinds de introductie van de euro is mijn salaris als ambte naar alleen maar achteruit ge gaan door stijgende ziekte kosten en pensioenpremies. Ik heb het natuurlijk niet over de hoge ambtenaren die zich zelf allerlei leuke toelages toe kennen." Henk Schuurman, Leiden: Het is een grof schandaal dat armoede nog bestaat. Het is een loffelijk streven om de ar moede op deze manier te ver lichten. Nog mooier zou zijn om de mensen financieel te helpen zodat ze niet afhanke lijk zijn van liefdadigheidsin stellingen." Marijke Vos, Voorhout: „Het zou niet nodig moeten zijn. Dat het gebeurt, betekent dat er in Nederland mensen zijn, die zo weinig hebben, dat er voedsel moet worden uitge deeld. Stel je voor dat we het niet deden, dan werk je dief stal in de hand, en zijn we daar blij mee? Iedereen moet toch eten?!" De nieuwe stelling speelt in op het nieuws dat een Nederland se ex-roker een rechtszaak be gint tegen tabaksfabrikant Bri tish American Tobacco. De ern stig zieke man wil een schade vergoeding, omdat de produ cent stelselmatig informatie heeft achtergehouden over de schadelijke gevolgen van ro ken. De stelling luidt: Wie zijn gezondheid schaadt met roken is daar zelf verant woordelijk voor Reageren kan tot en met maandag, via de site www.leidschdagblad.nl, of postbus 54, 2300 AB, Leiden. Cees van Duijn (43) uit Warmond, Vastgoedconsultant: .Armen men sen zullen, net als rijke mensen, al tijd bestaan. De komst van een voedselbank in de Leidse regio en Bollenstreek is gelet op ons uitge breid sociale stelsel op zijn minst vreemd. Als mensen met een uitke ring niet zelfstandig voor hun voed sel kunnen zorgen zou geestelijke en psychiatrische hulp meer op zijn plaats zijn. Deze mensen worden zo afhankelijk indien ze voedsel aange leverd krijgen. In Africa zijn er tal van dit soort projecten gesneuveld. Niet doen dus." Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden:Als deze armen in de Derde Wereld wonen, vind ik het geen schande dat ze voedselpakketten krijgen. Deze mensen zijn afhanke lijk van de voedselpakketten. Het is, hoe jammerlijk ook, een illusie om te denken dat het wereldvoedselpro bleem eenvoudig op te lossen is. Kli maat en cultuur verander je niet zo makkelijk. Als het om pakketten in Nederland gaat dan is dat wel dege lijk een schande. In Nederland hoeft niemand onder de armoedegrens te leven. Al is het alleen al omdat we, naast het sociale vangnet, al eeuwen zoiets als sociale ver- antwoordelijkheid kennen. Het is nooit raar geweest jB^^ om iemand in (fi- W nanciële) nood te A--^-1 helpen. Dat moet ook anno 2005 niet het geval zijn. Naastenliefde heet dat, of ben ik nu een mo raalridder?" Karin Castelein ((42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Het Zou niet nodig moeten zijn dat er voedselpakketten uitgedeeld worden. Maar aan de an dere kant: als mensen in problemen zijn gekomen, door allerlei oorza ken, kan het toch wel een uitkomst zijn. En in deze consumptiemaat schappij, waar zoveel voedsel weg gegooid moet worden (door een da tumoverschrijding, door breuk of schade, groenten die er niet zo fris meer uitzien) vind ik het goed als je er nog mensen blij mee kunt maken en een dag te eten kunt geven. Voor de mensen die dit opzetten: veel succes!" Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Dat weet ik zo net nog niet. Ar men zullen er altijd zijn, in ons rijke westen kiezen sommigen ervoor, uit walging van een overdone rijkdom. Anderen zijn/worden arm door domme pech in het leven, door ge brek aan opleiding, of ze ebben niet geleerd om te gaan met geld. Nee, met de stelling oneens. ÉLvind het juist een schande dat mflrdaar al niet veel eerder aan heeft gedacht, met als voorbeeld het Leger des Heils en dergelijke instellingen. En dat er in onze regio voor zover ik weet nog geen enekele hospice is, dat vind ik een schan de. Elke gemeen te hoort er minstens een te hebben. Ar men, daklozen, verslaafden enz. (waardoor dan ook) horen opge vangen te wor den door de samenle ving. Dat is naasten- B liefde." Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse lunchroom/chocolaterie: „Ik denk dat het geen schande is om armen voedsel te verschaffen. Eigenlijk zou het niet nodig moeten zijn, omdat Nederland een heel welvarend land is. Ik denk dat een groot deel van de armen wel de mogelijkheid heeft om uit deze situatie te komen, er is rede lijk wat hulp voor deze mensen. In veel gevallen willen ze alleen niet ge holpen worden en zetten hun leven als armen gewoon voort. Maar er is ook een groep armen, bijvoorbeeld illegalen, die geen hulp krijgt. Ze worden teruggestuurd naar hun ge boorteland, waar in vele gevallen de dood op hun wacht. Ik heb in per soonlijke kringen ooit zoiets mee gemaakt, en dan is Nederland een keihard land hoor. Dan vind ik dit idee een stap in de goede rich ting voor mensen die het echt nodig heb ben."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17