REGIO Oegstgeest wil toch huizen op veld ASC 3 De moeder van Savanna eet nu fruit en bidt tot God live eeuw Adelbert College: 'Je leert M voor de schoolmaar voor het leven' .e lederdorp pakt problemen wijk voor wijk aan f WEEKENDAFSLUITINGEN A44 R3 Kritiek op verslaggeving van Leiderdorpse omroep HOC 973 woensdag 8 juni 2005 fierdorpse er geëerd H<jorp - Leiderdorper G. ie Klauw heeft uit handen dc gemeester Zonnevylle d. jigschrift met een bron- ,raldaille ontvangen. Van espw redde op nieuwjaars- istreeks 4.00 uur 's dieen man uit het water ?n )ude Rijn. De Haagse in ing leed aan zware on- ;tc ngsverschijnselen toen IU1 Klauw ingreep. De p idigde medaille werd an kt namens de stichting nappij tot Redding van ingen. Jsleden [oer op nd/sassenheim - De den van de gemeenten -jieim, Voorhout en War- yjaan zelf het dorp in. f jt organiseren van bij- ïsten waar iedereen de den kan aanschieten, zcfc horen wat er straks al- n ènders en beter moet in n florpen. Die fuseren i, rtijnlijk per 1 januari tot n eente Teylingen. De bij- ik Isten zijn op woensdag vin Café het Wapen van od, Dorpsstraat 90 in i bod, dinsdag 21 juni in iteferhaave, Herenstraat 57 ig (jout en op donderdag r zn Café de Voogd, zeiraat 267B in Sassen- vervolg van voorpagina den haag/alphen - Als het aan de advocaat van de moe der van Savanna ligt, kan de 32-jarige Alphense over twee weken naar huis. Volgens de raadsman valt de moeder van de omgekomen peuter alleen eenvoudige mishande ling te verwijten, waarvoor zij met negen maanden voor arrest genoeg heeft geboet. Zij denkt dat ze de wereld weer aankan. „Ik weet beter wat ik moet doen." Moeder Sonja heeft zich in de gevangenis behoorlijk ont wikkeld. Ze heeft gestudeerd, ze onderhoudt contact met een Alphense pastoor, ze bidt tot God 'en ik eet zelfs fruit, wat ik vroeger ook nooit deed'. Sonja leest boeken en kijkt op televisie naar allerlei opvoedkundige programma's: The Nanny, Schatjes, dr. Phil. Ze werkt hard aan de ver werking van het verlies van haar dochter. „Ik rouw nog steeds veel om haar, maar ik kan er beter mee omgaan dan in het begin." Maar ze beseft: ze is er nog lang niet. Daarom vraagt ze aan de rechter om haar bij wijze van straf twee jaar dagbehandeling op te leggen. „Ik wil hulp. Ik heb het nodig om beter te worden." De opgewekte woorden van de Alphense staan in schril contrast tot het verhaal waarmee officier van jusitie Dege- ling de vierde dag van het proces tegen Sonja en haar vriend Mario begon. Degeling sprak over de schok die de vondst van de dode Savannaveroorzaakte bij de agenten die in de bossen bij het Overijsselse Holten de kofferbak van de twee Alphenaren opende. „Ze zagen een lichaam zoals ze nog nooit hadden gezien, behalve dan op foto's van concentratiekampen uit de Tweede Wereldoorlog." Degeling steekt het afschuw over de jarenlange mishan deling van Savanna niet onder stoelen of banken. Maar als het gaat om het opzetten van een redenering die leidt tot de schuld van de twee verdachten, is zij ineens uiter mate voorzichtig. Om te beginnen laat zij de zwaarste aanklacht - doodslag - vallen omdat volgens haar niet kan worden bewezen dat Sonja en Mario ooit bewust het risi co namen om Savanna om het leven te brengen. Volgens de officier is er ook niet één duidelijke doodsoor zaak aan te geven. In de redenering van Degeling is Sa vanna uiteindelijk overleden aan meer dan twee jaar van stelselmatige mishandeling. Dat zij uiteindelijk de dood vond met een vastgebonden washandje in haar mond is zo bezien slechts bijzaak, net zoals het feit dat Mario niet thuis was toen Sonja het meisje voor de laatste keer een pak rammel gaf en haar gekneveld onder haar bedje duw de. Mario had immers - weliswaar onder druk - steeds meegedaan aan de mishandeling van Savanna. De advocaten van de twee verdachten hebben een andere visie. Volgens hen is Savanna gestikt in een washandje in haar mond, en was dat niet meer en niet minder dan een tragisch ongeval. „Ze heeft nog geprobeerd haar te reani meren", hield de advocaat van Sonja de rechtbank voor. „Ze heeft geprobeerd haar leven te redden omdat ze nooit ofte nimmer heeft gewild dat Savanna zou komen te over lijden." Volgens de raadsman kan de moeder hooguit mishandeling in de schoenen worden geschoven. En die mishandeling, ach, die moet volgens de advocaat van Mario ook weer niet worden overdreven. „Enige kou de waterstralen vormen nog geen mishandeling, evenmin als een tik op de luier of het opsluiten van een kind in een kast", betoogde hij. De advocaat deed zijn best om de schuld helemaal naar Sonja en naar de hulpverleners te schuiven. „Hoewel de ouders hun eigen verantwoorde lijkheid hebben in de opvoeding, mag de verantwoorde lijkheid van alle overheidsinstanties niet over het hoofd worden gezien." Sonja sloot daar in haar slotwoord naad loos op aan. „Tweeëntwintig mensen van elf verschillen de instanties zijn hiermee bezig geweest. En dan heb je toch ineens een dood kindje. Waarom is er niet eerder in gegrepen? Ik heb ook duidelijk proberen te maken dat ik hulp nodig had. Maar blijkbaar niet goed genoeg." Je zoekt nder h^-Een 14-jarige scholie- 1(1- r Aar is gisterochtend liestroom in Alphen Rijn aangerand door onbekende man. Het etste langs een flatge- werd daar aangespro de dader. Ze reed naar 1 u om te horen wat hij te ed ad en werd vervolgens in 1st betast. Het slachtof- Det te daarna - hevig ge in in - dat ze wegkwam, e (gistermiddag aangifte 1 iilitie die op zoek is naar in£ loo bic li n <w door Ma rijn Roos oegstgeest - Het terrein van voetbalclub ASC aan de Duiven voordestraat in Oegstgeest moet volgebouwd worden. Volgens de gemeente is er ruimte voor 117 woningen van drie etages hoog en voor een parkeergarage. De voetballers mogen voortaan hun kunsten vertonen op een nieuwe accommodatie in de Overveer- polder aan de Abtspoelweg. De plannen voor extra bebou wing binnen de oude dorps kern zijn opmerkelijk. Begin dit jaar werd in een debat over de structuurvisie namelijk una niem een motie aangenomen, waarin stond dat binnen de be bouwde kom alleen bestaande bouw vervangen mag worden. Maar het ASC-terrein blijkt een status aparte te hebben. De ge meente wil het voetbalveld na melijk geen onderdeel laten zijn van de Structuurvisie. Dat komt omdat de gemeenteraad vorig jaar al heeft besloten dat de eventuele bebouwing daar dichter zal zijn dan in de Struc tuurvisie is toegestaan. En als de bebouwing minder dicht wordt, neemt de haalbaarheid van de plannen af. Er komt dan minder geld binnen. De omwonenden van het voet balveld zijn niet te spreken over de plannen van de gemeente. Niet alleen hechten ze aan hun vrije uitzicht, ook de lelijkheid van de te bouwen woningen doet ze gruwen. „En dan heb ik het niet eens over het verdwij nen van de identiteit van het oude dorp," zegt Gerardine Vet. Samen met vier anderen is de bewoonster van de Spaamga- renstraat bezig met het oprich ten van de Stichting Behoud Dorpskern Oegstgeest. „Wij gaan tot het uiterste om de plannen tegen te houden." Eind mei had Vet een gesprek met enige raadsleden. „Die ver zekerden mij dat er nog hele maal geen sprake was van bouwplannen. Nu lees ik dat er 117 woningen kunnen komen. Dat betekent dat binnen het ge meentehuis al een hele tijd overleg is geweest. Maar met de bewoners is niet gesproken. Ik heb gezien wat ze willen bou wen. Het is oerlelijk. Rechte blokken die helemaal niet in dit gebied passen. Het is van maat schappelijk belang, dat het ter rein onbebouwd blijft. Natuur lijk, ik raak mijn uitzicht kwijt. Maar ook al het groen verdwijnt met het dorpse karakter van Oegstgeest. Daarnaast komt er meer autoverkeer door deze smalle straatjes. Bovendien heeft de gemeente er weer een debacle bij, want de verhuizing van ASC gaat ze ongetwijfeld veel geld kosten." Over het gedrag van buurman ASC is ze ook niet te spreken. „Daar denken ze alleen maar aan hun eigenbelang. Ze zoe ken nu het mooiste plekje - de Overveerpolder - uit en laten dit achter. Wat er komt, kan de club weinig schelen. 'Na mij de zondvloed' is het credo daar. De gemeente moet eens nagaan of de verhuizing gerechtvaar digd is. Het gaat namelijk om de lange wachtlijst voor het lid- ia Stoelinga iar - Misschien zijn de ORto's wel het leukst in ,Prumboek van een mid- lwejchool. De statige foto's nsjieke opstellingen uit a, kljaar 1954-1955 tegen- vafeeelse variaties op het aaJifi in de jaren negentig aa|Prachtige tijdsbeelden: n. 1! broek met stropdas tot lidje en slippers. Het der0"ege in Wassenaar [Uj^ig jaar schoolleven in rend boek vastgelegd. gwerk voor generaties Hf niet alleen in al hun Bid kunnen bewonde rt ook wat over hun ja- •"n lezen. Soms zelfs h en toenaam. ijkste wat schrijver ghoff wil uitstra- ren halve eeuw Wasse- 'hoolgeschiedenis is te£f ver8aren g°ed sa- ,met gezelligheid. Als Jberter schrijft hij in Voord: 'Nog steeds is rt College een school lijzondere sfeer, waar- Klas ia in het schooljaar 1954/1955. Particuliere Foto bij :aan en waarachtig irdt gegeven aan de je leert niet voor de ar voor het leven." begon als je te horen jen dat je was ge- ir je eindexamen. Vijf leden was dat nog een Ie gebeurtenis. Na het mondeling begon meteen de eindexamenvergadejing, waar in ook de rijksgecommitteerden zitting hadden en meestemden. De spanning was dan te snij den, want tijdens de vergade ring, die in de aula plaatshad, stonden de kandidaten en fa milieleden, vriendjes en vrien dinnetjes met bloemen buiten te wachten. Alle diploma's la gen keurig geschreven klaar en op een groot bord met op wiel tjes stonden alle namen van de kandidaten. Na de vergadering werden de diploma's van de ge zakte kandidaten door de rector plechtig verscheurd. De conci erge nam de spons ter hand en veegde de namen van de gezak- ten uit, waarna het bord naar buiten werd gereden. Dan klonk er gejuich, maar ook ge weeklaag, want er werd volgens leraar Hogendoorn wat afge- snikt. „Vooral op de MMS. Me nige jongedame heeft toen aan mijn schouder uitgehuild. Ja, dat waren mooie tijden", aldus deze leraar. Die tijden zijn nog steeds mooi. Al staat in 2005 de uitslag van de examens op internet en word je mobiel gebeld als je ge zakt bent, het Adelbert blijft al tijd bestaan. Het nieuwe goed uitgeruste schoolgebouw in Wassenaar-Noord, dat vorig jaar is betrokken door ruim 1300 leerlingen en 130 perso neelsleden heeft het in zich om nog jaren onderwijs en gezellig heid te herbergen. Zeker als je weet dat de leerlingen van het eerste uur de eerste 25 jaar in houten barakken aan de Stad- houdersweg hebben gezeten. Het Adelbert College 50 jaar in Was senaar is te koop bij De Kier in Was senaar, Voorschoten en Leiden voor 24,95 euro. lhe ooi1 iïï ïn Leefmans Uitgerekend als de ver langskomt, meldt hond op het mid- iur in de Leiderdorp- •uitenhof. „Dit is ook nieuwe wijk met problemen en daarbij [veel bewoners over- excuseert Frederike 1. Volgens de Leider- >uurtwerkster is het juist een succes en is selijke overheid van Ie proef in drie wijken, eheten buurtgericht de hele gemeente in cht werken is het e toverwoord waar- mee Leiderdorp, in navolging van een handvol andere ge meenten, al sinds 2001 pro beert typische wijkproblemen op te lossen. „Op drie verschil lende middagen in Zijlkwartier, Oranjewijk en Buitenhof hou den we spreekuur. Bewoners kunnen met alles wat ze dwars zit terecht bij een ambtenaar van gemeentewerken en bij mij. Dat wil niet zeggen dat mensen uit andere buurten niet welkom zijn. De onderwerpen variëren van de befaamde losse stoepte gel tot vragen als 'er worden veel bomen gekapt, waar blij ven de nieuwe?" Kortom, het buurtgerichte spreekuur vormt een laagdrem pelige manier om een pro bleem dat te klein is om op het gemeentehuis stampij over te maken, toch kenbaar te maken. En het liefst ook met een oplos sing daarbij. „Zo werden op aangeven van bewoners de par keervakken op de Touwslager veranderd. En iemand opperde het idee om de plaatsen waar de lelijke glasbakken staan - de zogeheten milieucomers - te omzomen met een hekje vol klimop. Heel innovatief alle maal, Leiderdorpers die mee denken." Het spreekuur is één aspect, het periodieke wijkoverleg met een vaste club bewoners is de ande re poot waarop het buurtge richt werken rust. „Het leeu wendeel van de onderwerpen Buurtbewoners bundelen de krachten in hun verzet tegen woningbouw op het ASC-terrein in Oegstgeest. Foto: Hielco Kuipers maatschap van ASC. Maar bij de andere voetbalclubs in Oegstgeest kan iedereen zo te recht!" De raadsleden en de wethou ders kunnen hun borst natma ken. Volgende week woensdag worden de bouwplannen be sproken tijdens de vergadering van de commissie ruimte en groen en Vet weet nu al dat de zaal afgeladen is. „Ik zal inspre ken en ik ben zeker niet de eni ge. Bovendien heeft onze stich ting de steun van een juriste in gehuurd die gespecialiseerd is in zaken als deze. Wij gaan des noods procederen tot aan de Raad van State toe. Maar het lijkt me beter voor de gemeente en ons als het niet zover komt." Volgens gemeentevoorlichter Anholtz hoeven de bewoners nog niet zo hard van stapel te lopen. „Het plan is er puur om te kijken wat de mogelijkheden zijn. Je moet toch ergens begin nen. Je kunt echt nog niet zeg gen, dat het terrein nu be bouwd gaat worden. De raad moet de plannen überhaupt eerst nog goedkeuren. Als dat inderdaad gebeurt, wil de ge meente een projectgroep in het leven roepen waarin alle partij en vertegenwoordigd zijn." door Loman Leefmans leiderdorp - De politieke ver slaggeving van Unity FM is ge kleurd. Tomaatrood om precies te zijn en daartegen maken D66 en Burger Belangen (BBL) be zwaar. De twee politieke partij en gaan zelfs zover om een sub sidieverzoek van RTV Leider dorp, moederorganisatie van Unity FM, kritisch tegen het licht te houden. De verslagge ver in kwestie is Jean-Paul Voets die de plaatselijke politiek volgt voor de lokale omroep, maar daarnaast ook voorzitter is van de Leiderdorpse afdeling van de Socialistische Partij (SP). Unity FM zocht jarenlang naar een vrijwilliger die wat wilde schrijven over de Leiderdorpse gemeenteraad voor de site en de kabelkrant van de plaatselij ke zender. Voets stelde zich en kele maanden geleden beschik baar en ging voortvarend aan de slag, maar volgens BBL en D66 kan hij beide functies moeilijk scheiden. Hij volgt zo gezegd de lokale politiek met een rode bril. 'Daardoor wekt Unity FM, in ieder geval wat BBL en D66 betreft, de schijn dat zij de spreekbuis is gewor den van de SP Leiderdorp', zo staat in een gezamenlijke ver klaring van de twee partijen te lezen. Als voorbeeld geven BBL en D66 de berichten over de open dag van de gemeenteraad, eind mei. In het verslag stond dat de partijen in de raad vóór de Eu ropese grondwet waren en de SP, die buiten het gemeente huis een kraampje had, tegen. D66 en BBL vragen zich over de aanstaande verplaatsing van RTV Leiderdorp naar sportcom plex De Does het volgende af: 'moet de raad besluiten mee te betalen aan de verhuizing van een campagnemiddel voor de SP?' Voets is zich van geen kwaad bewust en geeft het stokje door aan de redactie van Unity FM. „Ik volg de plaatselijke politieke arena toch en bood aan om daar stukjes over te schrijven. De eindredactie heeft de volle dige vrijheid om die naar eigen inzicht aan te passen." Angelique Beekhuizen erkent het probleem en belooft beter schap, maar ze vindt het deson danks wrang dat BBL en D66 er zo zwaar aan tillen. „Vijf jaar lang zijn we op zoek geweest naar een verslaggever voor de gemeenteraad, mede op ver zoek van de plaatselijke poli tiek. Dat was lastig, want we zijn een vrijwilligersorganisatie en iemand moet het dus voor niets willen doen. We hebben ook aan de politieke partijen gevraagd of ze iemand uit hun midden weten die het op zich wil nemen. Zonder succes. Uit eindelijk meldde Jean-Paul zich, maar met zo iemand loop je de kans dat de berichtgeving een beetje gekleurd raakt", al dus Beekhuizen. Gezien de commotie en in goed overleg met Voets is gisteren besloten hem te bedanken voor bewezen diensten. In een ver klaring van RTV Leiderdorp staat: 'De hoofdredactie heeft geen andere kandidaten voor deze taak en staakt ook het zoe ken naar een kandidaat, maar als er iemand zich aandient die wel de goedkeuring van de Lei derdorpse politiek kan dragen dan zullen we die niet wegstu- (advertentie) valt onder de noemers groen en verkeer", meldt Magez. Kan ook bijna niet anders. Wie de berichten over Leiderdorp volgt, stuit al snel op steeds te rugkerende termen als 'sluip routes', 'bomenkap' en 'stoe- penpatrouille'. Magez ziet zich eerder als hulp voor de buurt dan als een ver lengstuk van de gemeente. „Ko men bewoners met een vraag stuk waarmee ze, om wat voor reden dan ook, niet naar het ge meentehuis kunnen of willen, dan krijgen ze van mij in elk ge val direct antwoord. Kan ik dat niet direct geven dan stap ik zo het gemeentehuis binnen om dat antwoord op te zoeken. Ik merk dat dat werkt." Eerste weekend: vrijdag 10 juni 21.00 uur tot maandag 13 juni 05.00 uur Hnoqrdwijkerhout~1 NOORDWIJK DEN HA ROTTERDAM UTRECHT afgesloten route omleidingsroute Ri/kswaterstaat werkt aan vlot en veilig verkeer over weg en water. Als uitvoeringsorganisatie van het Ministene van Verkeer en Waterstaat levert Rijkswaterstaat een bijdrage aan de bereikbaarheid, verkeersveiligheid en het behoud in de kwaliteit van de leefomgeving. Mlnliterle vin Verkeer 1 einde omleldingsroute Rijkswaterstaat Wegens asfalteringswerkzaamheden wordt de A44 in de maand juni drie weekenden deels afgesloten voor al het verkeer. In het eerste weekend, van vrijdag 10 juni 21.00 uur tot maandag 13 juni 05.00 uur, is de A44 richting Den Haag afgesloten tussen Noordwijkerhout (afrit 3) en Oegstgeest (afrit 7). Weggebruikers moeten rekening houden met vertraging en extra reistijd. Omleidingsroutes Richting Den Haag/Leiden 10-13 juni Verkeer vanuit Amsterdam wordt vanaf Knooppunt Burgerveen omgeleid via de A4 richting Den Haag (route L) Lokaal verkeer wordt ter plaatse omgeleid Volgende weekendafslui^^cn Van vnjdag 17 juni 21.00 uur tot maandag 20 juni 05 00 uur is de A44 richting Den Haag afgesloten tussen Leiden (afrit 8) en aansluiting N14 op N44 Van vnjdag 24 juni 21 00 uur tot maandag 27 juni 05 00 uur is de A44 richting Amsterdam afgesloten tussen aansluiting N14 op N44 en Voorhout (afrit 6) Het verkeer wordt ook tijdens deze weekenden omgeleid INFORMATIE Internet www.rijkswaterstaat.nl Telefoon 0800-8002 (gratis) Teletekst pagina 730, 731 en 732

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15