Fusie Groenhovei met Duyn en Rhy LEIDEN REGIO School voor probleemkinderen gaat allerlei muren afbreke Rituelen voor emotionele losse eindjes Verbaan overweegt autohandel op plek voormalige wasset Cel in na pak sla en cocaïnehancU Actie voor groene Oostvlietpolc Kleine actie tegen groot Den Haag ROC-leerlingen houde festival over veilig uitgf HOC 972 woensdag 8 juni 2005 'Veldwerkdag' pabo Hogeschool leiden - Zevenhonderd basis schoolleerlingen maar liefst verwachten de tweedejaars pa bo-studenten van de Hoge school Leiden op dinsdag 14 ju ni. De studenten houden een 'veldwerkdag' om leerlingen kennis te laten maken met de natuur en ze enthousiast te ma ken voor het vak natuuronder wijs. Voor de studenten is het evenement een oefening in het organiseren van een groot eve nement. De veldwerkdag heeft plaats in de Leidse Hout, nabij basisscholen Leidse Hout en Woutertje Pieterse en in het Blekerpark, bij basisschool De Singel. TamTam Festival ontvangt cheque leiden - Het multiculturele buurtfestival Tam Tam krijgt vrijdag 10 juni een cheque ter waarde van 2.500 euro. De overhandiging van de cheque heeft plaats in de circustent op de Bernhardkade in Leiden. Het geld is afkomstig van Monuta Uitvaartzorg en zal worden ge bruikt om het vervoer van en naar het festival in Leiden- Noord te regelen. Illegale handel niet via internet leiden - Georganiseerde crimi nelen maken nauwelijks ge bruik van internet en ICT om drugs of mensen te smokkelen. Dat zegt de Leidse bestuurs kundige Jan Kortekaas, die gis teren is gepromoveerd aan de Universiteit Leiden. Internet leent zich niet voor illegale han del. „Daarvoor moet je weten of de tegenpartij te vertrouwen is en daarbij is face-to-face con tact erg belangrijk." Wel gebrui ken criminelen e-mail en mo biele telefonie voor onderling contact en daarom is het toch goed dat de politie deze com municatiekanalen controleert, aldus Kortekaas. Hij denkt niet dat criminelen op websites containers drugs gaan aanbie den. Sporters bij Tour de Lis lisse - Henk Angenent, Johan van der Velde, Bram de Groot en Matthieu Hermans maken volgende week hun opwachting in Lisse. Zij geven allemaal een keer het startschot van een van de etappes van de Tour de Lis. Deze wielerkoers voor kinderen van 10,11 en 12 jaar wordt van maandag 13 tot en met zater dag 18 juni gehouden op en rond het wielerparcours in Lis se. De kinderen rijden voor de gele, groene, witte en bolletjes trui, ze kunnen premies winnen en rijden individuele tijdritten en ploegentijdritten. De koer sen beginnen elke avond om zeven uur 's avonds, alleen za terdag bij de beslissende tijdrit over de Spekkelaan begint de wedstrijd een uur eerder. Het is de vijfde Tour de Lisse. Tussen 1956 en 1981 is het wielereve- nement ook gehouden. door Timoteus Waarsenburg leiden - Als de Leidse ondernemer Jan Verbaan geen bouwvergunning krijgt voor het terrein op de hoek van de Zoeterwoudsesingel en de Hoge Rijndijk, begint hij er een autohandel. Op dit moment werkt zijn arcWtect voor de laatste keer aan een bouwontwerp voor het braakliggende terrein waar tot een paar maanden terug de oude wasserij van Dingjan stond. „Maar als dit plan ook wordt afge keurd, stop ik er mee. Dan wordt er tot aan mijn dood niets meer gebouwd op die plek", aldus Verbaan. Al twee keer diende Verbaan een bouwplan voor vier wo ningen op dat terrein in. Zijn eerste ontwerp werd afge keurd met de mededeling dat er 'wat dingen' moesten worden aangepast. En zo geschiedde. Maar ook zijn twee de plan kon de goedkeuring van de Adviescommissie Ruimte Kwaliteit (Ark) niet wegdragen. Nu is het derde en volgens Verbaan laatste ontwerp in de maak. „Ik heb het helemaal gehad met de gemeente. Als dit plan sneuvelt, wordt daar zo lang ik leef nooit meer wat gebouwd. Dan laat ik de boel bestraten en begin ik er een autohandel. Er kunnen makkelijk dertig wagens op dat terrein staan. Ook de sanering van de grond is dan van de baan. Vorige week berichtte de Milieudienst West-Holland dat de grond onder de oude wasserij zeer ernstig vervuild is en dat reinigen binnen vier jaar noodzakelijk is. Tot de sane ring begint, moet het terrein, zo stelt de milieudienst, met plastic worden afgedekt om te voorkomen dat er gevaar lijke dampen vrijkomen. Als Verbaan dat niet doet, mag de milieudienst een dwangsom opleggen en uiteindelijk sanering bij de rechter afdwingen. Verbaan: „Als ik een bouwvergunning krijg, ga ik uiter aard saneren. Maar niet als ik daar toch niet mag bou wen." Volgens Verbaan is er ook geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. „Ik heb zelf, als eigenaar, het vervui- lingsonderzoek laten doen. Ik weet dus wat er in de grond zit en weet ook dat die vervuiling nergens heen kan zo lang ik de betonnen vloer laat liggen. Bovendien heeft Verbaan ook andere bezwaren tegen de gedwongen sanering. „Die wasserij heeft er 100 jaar geze ten. Er zijn tal van locaties in de stad die veel erger ver vuild zijn dan deze plek. Maar sinds ik de grond heb, moet er plotseling binnen vier gesaneerd worden." En de vervuiling is volgens de ondernemer voor het grootste deel niet eens afkomstig van de oude wasserij maar van de benzinepomp, een stukje verderop aan de Hi dijk. „Daar is een jaar of tien geleden een onde 10.000 litertank met diesel leeggelopen. Daardc grond onder de omliggende huizen ook vervuild, zinepomp heeft een damwand mogen slaan on vervuiling tegen te gaan. Maar het kwaad is al ges ik kan de rest zeker opruimen." Eind december vorig jaar leek het er even op di meente en Verbaan de strijdbijl hadden begraven zoek van de gemeente Leiden sloopte Verbaan oude wasserij omdat er instortingsgevaar beste het oog op de naderende jaarwisseling, gaf de bui ter toen mondelinge toestemming voor de sloop, lijke vergunning kreeg Verbaan pas toen het pan en breed met de vloer gelijk was gemaakt. leiden - De Leidse stichting Groenhoven gaat per 1 januari 2006 fuseren met de stichting Duyn en Rhyn te Katwijk. Eind deze maand worden de conse quenties van de plannen van beide zorginstellingen bekend gemaakt. Vanwege de fusieplannen gaat de directeur van het Leidse ver zorgingshuis Groenhoven, A. Dijkstra, op 1 juli met vervroegd pensioen. Dijkstra was 25 jaar directeur en wordt opgevolgd door adjunct-directrice L. Bijl. Zij krijgt vooral tot taak de fusie in goede banen te leiden. Het bestuur van de stichting Groen hoven verwacht dat de daad werkelijke integratie van beide zorginstellingen enkele jaren in beslag zal nemen. Groenhoven werkt al enige ja ren intensief samen met Duyn en Rhyn, dat in Leiden het ver pleeghuis Overrhyn heeft. Ook het woonzorgcentrum Haag- wijk valt onder Duyn en Rhyn. „Wij hebben de overtuiging dat het haast onmogelijk is dat een verzorgingshuis in de toekomst zelfstandig kan blijven functio neren", zegt de voorzitter van het bestuur van Groenhoven, A. van Roosmalen. „Vrijblijvende samenwerking is niet meer vol doende." Van Roosmalen zegt dat perso neel en bewoners zich weinig zorgen maken over de voorge nomen plannen. „Als je praat met mensen uit de zo nauwelijks iets horen 1 ge zorg. Groenhoven I gewoon Groenhoven, r als satelliet van Duyn 1 Zoals Haagwijk ook 1 neert onder de vlag vj en Rhyn." Groenhoven telt 105 b| van wie er 35 demente| en 'meerzorg' nodig Daarnaast wonen er 2 derd ouderen in zeil eenheden van de 1 Nieuw Groenhoven. De medezeggenscj heeft zich nog niet u ken over de fusieplan gin dit jaar hebben be instellingen al een fu; tieverklaring getekend. leiden - Met een spandoek voor het raam van haar praktijk aan de De Sitterlaan voert huisarts Kea Fogelberg een kleine actie tegen de plannen voor een nieuw zorgstelsel, waarover de Eerste Kamer giste ren debatteerde. „Ik huil bijna over wat er nu gebeurt", zegt de Leid se, die 26 jaar werkt als huisarts. „Huisartsen hebben het over pijn en angst van mensen, over ziek zijn, beter worden sterven. Maar dat wordt ons afgenomen. Nu zijn wij de hele dag bezig met contracten en projecten." Politici in Den Haag noemt zij autisten, die niet weten wat er in de samenleving gebeurt. Maar de huisartsen zelf hadden eerder en duidelijker moeten laten weten 'waar het werkelijk om gaat: om het verlies van menselijkheid'. „Ik lig hier wakker van", zeg Fogelberg. Ze maakte een stoplicht om aan te geven dat minister Hoogervorst moet stoppen met zijn plannen, en dat de huisartsen moeten doorgaan met hun werk. Foto: Hielco Kuipers leiden - Tegenstanders tegen bebouwing van de Oostvlietpol- der hebben in twee dagen ruim duizend handtekeningen verza meld van voorbijgangers op de Vlietweg en de Vrouwenweg. De actiegroepen - de Stichting Belangenbehartiging Oostvliet- polder, de Vereniging bewoners Vrouwenweg en de Vereniging Vrienden Oostvlietpolder heb ben wethouder Hillebrand en de gemeenteraadsleden uitge nodigd om zaterdag 18 juni aanwezig te zijn als er weer om handtekeningen wordt ge vraagd. Op een eerder verzoek om afgelopen zondag met voorbijgangers te discussiëren over de plannen met de Oost vlietpolder kwamen alleen wet houder Geertsema en Leendert de Lange (beiden WD) af. In een brief aan Hillebrand en alle raadsleden vragen de actievoer ders nu om op 18 juni hun plannen 'te komen u De gemeente wil bed woningen bouwen in 1 tussen Leiden en Zoen Enige weken geleden 1 Raad van State alle gegrond die waren i» tegen de goedkeuring bestemmingsplan dool vincie. Grootste proble de verkeersafwikkelin normen voor luchtkwj worden overschreden.' door Marijn Kramp leiden - Muren afbreken tussen de leslokalen en tussen de verschillende instellingen die zich bezig houden met probleemkinderen. Dat is in het kort wat er gaat gebeuren bij De Horst, de school in Zuidwest voor kinderen met ernstige gedragsproblemen. De school gaat met ingang van het nieuwe schooljaar een nieuwe koers varen en daarbij hoort ook een nieuwe naam; de César Franckschool. Helemaal zeker is de naam nog niet haast Ali ce van der Veen, het nieuwe vestigingshoofd, te zeggen. „Het begon als een werktitel maai' het bekt zo goed dat we de naam wel defini tief willen." Met een nieuwe naam schudt de school het verleden van zich af waarin de problemen met de leerlingen uit de hand lie pen. Ontevreden ouders zochten de publici teit en maakten met de SP een zwartboek over de school die mede daardoor in een ne gatieve spiraal raakte. De school liep leeg, leerkrachten vertrokken, het kleine bestuur kon het tij niet keren. „We kregen naarmate de andere scholen voor speciaal onderwijs in deze regio zich meer specialiseerden, steeds meer kinderen met zeer ernstige gedragsproblemen", blikt Van der Veen terug. „De Leo Kannerschool richtte zich op autisten, de Leidse Buitenschool op kinderen die in zichzelf zijn teruggetrokken en De Brug was er voor observatie van pro bleemgedrag. De leerlingen met zeer ernstige gedragsproblemen konden alleen nog maar bij ons terecht. En op zoveel heftige kinderen bij elkaar was de school niet ingesteld." De schoolleiding kwam in een vicieuze cirkel van schorsen en wegsturen terecht. Van der Veen: „We hadden geen andere oplossing om de veiligheid in school te waarborgen. Nu de school bij het bestuur van het Pedolo gisch Instituut De Brug is ondergebracht zijn de mogelijkheden groter, vertelt Hedy Weij- tens, directeur van De Brug en De Horst. De school wordt het komend schooljaar nieuw leven in geblazen waardoor het leerlingen aantal weer op 60 leerlingen kan komen. Want door alle problemen heeft de school op dit moment nog maar een kleine 30 leerlin gen, van wie de helft bij gebrek aan leerkrach ten tijdelijk op een andere school is onderge bracht. Een nieuw onderwijssysteem moet ervoor zorgen dat het vanaf volgend schooljaar niet meer uit de hand loopt met deze groep leer lingen bij elkaar. „We gaan veel meer vanuit het kind werken. Vanaf volgend schooljaar hoeven de leerlingen niet meer in de klas les sen te volgen maar kunnen ze op verschillen de manieren bij ons leren. Via sport en spel, al werkend met de handen, en lezend in een rustige werkruimte. Al hinkelend met de tafel van vijf kun je bijvoorbeeld prima rekenen le ren. Hyperactieve kinderen leren oj} nier meer dan wanneer je ze prt dwingen tot stilzitten in een klas." Daarnaast gaat de school samenwrf de jeugdzorginstellingen. Weijtens:» onze leerlingen gemeen hebben, k zorg nodig hebben. Maar dat is vat manier waarop de zorg en het onder den gefinancierd, strikt van elkaar den. Wij willen daar een einde aal1 Het gaat tenslotte om de kinderen. 11 om zouden ze hun therapie niet <J| krijgen? Daar zitten ze tenslotte deel van de dag. En het scheelt dei een hoop gereis tussen school, huis* verlener." p „De geboorte van je eerste kind is zo speciaal. Je voelt een in tense liefde die je daarvoor nog nooit hebt gevoeld", vertelt de Leidse psychologe Ineke Vogel. Om dat unieke gevoel met an deren, familie en vrienden, te delen, is vaak niet eenvoudig. Tijdens het kraambezoek wor den toch dikwijls slechts ge meenplaatsen uitgewisseld. „Wat een wolk van een kind!" „Hij of zij lijkt wel op haar va der, hoor en „Oma is heel trots!" Het is allemaal reuzen- goed bedoeld maar deze cli chés doen het wonder van de geboorte eigenlijk enorm te kort. vindt Vogel. Om het speciale van deze ge beurtenis te vieren, kan een in tiem ritueel als de doop in de kerk vaak wel uitkomst bieden. „Samen sta je dan echt even emotioneel stil bij de komst van een nieuw leven." Maar in een tijd waar velen zich niet meer in het christendom of de leer van de kerk kunnen vin den, is het doopsel voor niet-gelovigen niet meer dan een lege huls. „Een hol ritueel want de band met God die de doop bijzonder maakt, missen ze." Toch is de behoefte om iets met een ritueel te bekrach- j— --S -\j|v Sri V4<. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 tigen er niet minder om, weet Vogel uit ervaring. Sinds een half jaar heeft de er varen Leidse psychologe na melijk een zingevingpraktijk. „Dat klinkt zweverig maar is het niet." Samen met haar cli ënten gaat Vogel op zoek naar wat hen raakt bij een belangrij ke levensgebeurtenis en hoe ze dat vervolgens in een ritueel kunnen gieten. Laatst heeft een kersvers ouderpaar hun kind welkom geheten op deze we reld door familie uit te nodi gen. „Om de beurt vertelden de familieleden het ouderpaar wat ze het kindje wilden meegeven. De ene oom speelde een liedje op een gitaar, de ander las een gedichtje voor." Dit samenkomen leverde iets bijzonders op, aldus Vogel. „Het ontroerde en maakte de verbintenis met het kind en de ouders intenser. De oom reali seerde zich ineens heel bewust: ik heb er een neefje bij. Ook de broederband met de vader werd hierdoor bekrachtigd." Niet alleen mooie gebeurtenis sen vragen om rituelen en be zinning. Mensen die net een verdrietige periode doormaken als gevolg van een scheiding of overlijden, zoeken Vogel even eens op. Aan het uitvoeren van een passend ritueel gaan vaak meerdere gesprekken - a raison van vijftig euro per uur - voor af. „Alle intense emoties moe ten namelijk eerst een plek krij gen. Als je op een gegeven mo ment zelf kunt kijken naar je eigen verdriet, kun je het ook De behoefte om iets met een ritueel te bekrachtigen is groot, zo is de ervaring van psychologe Ineke Vogel, die in Leiden een zingevingspraktijk heeft ('niet zweverig'). Foto-. Henk Bouwman beter relativeren." Het grijze doffe gevoel krijgt dan meer kleurnuances, volgens Vogel. „Cliënten realiseren zich in eens dat omdat ze zo verdrietig zijn, ze ook ontzettend veel van iemand gehouden hebben. Dat is ook iets moois." Een ritueel kan vervolgens heel klein zijn. „Een vrouw had moeite met haar relatie omdat ze maar geen afscheid kon ne men van haar overleden va der." Na de gesprekken met Vogel was ze wel in staat haar vader los te laten. „Ze durfde er toen op te vertrouwen dat de man ook in haar voortleefde en dus nooit helemaal zou ver dwijnen. Op zijn graf heeft ze vervolgens een bos bloemen gelegd. De symboliek van de bloemen die zouden verwelken was voor haar genoeg om af scheid te kunnen nemen, haar vader daar achter te laten en zelf door te gaan met haar ei gen leven." En dat is ook precies waar ritu elen voor horen te dienen, vindt Vogel. „Niemand wil im mers met losse eindjes blijven zitten." Ineke Vogels praktijk is te bereiken op 071-5146491 of op www.bezielingenrituelen.nl. Floor Ligtvoet den haag/leiden - De 24-jarige Leidenaar die op 30 oktober vo rig jaar een plaatsgenoot afram melde in een kapperszaak in de Beatrixstraat in Leiden, is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van een jaar. De man hangt daar naast een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een half jaar boven het hoofd als hij op nieuw in de fout gaat. De opge legde straf is aanzienlijk zwaar der dan de eis van de officier van justitie, die een jaar cel waarvan drie maanden voor waardelijk had geëist. Het pak slaag was het gevolg van een verkeersruzie in de Beatrixstraat. De Leidenaar reed met zijn auto straat toen hij het aa kreeg met een voetga Deze man vluchtte, a< door de Leidenaar, d» zaak binnen. Daar slachtoffer door de i list en twee van zijn in elkaar geslagen da loos op de grond blee Behalve de aframme Leidenaar schuldig aan de handel in cc een huiszoeking bij vond de politie op 1 27 gram cocaïne. La de politie nog 15 graij' op het spoor, die verlr1 in de stuurpen van d* de Leidenaar. t leiden - Leerlingen van het ROC Leiden houden de komen de dagen een themafestival over veilig uitgaan. Donderdag, vrijdag en zaterdag houden zij allerlei activiteiten in de bin nenstad. Het doel is om jonge ren te informeren over de risi co's van overmatig alcoholge bruik, partydrugs en onveilig vrijen. Het programma begint mor genavond om 22.00 uur bij het LVC, waar deelnemers kunnen 'loungen op zolder', alcohol vrije cocktails kunnen proeven en hun reactiesnelhi testen. Er wordt ooi rond het thema ges] dag delen studentei scoopbezoekers in Li gets' uit 'die van par' komen als je nog avond voor de boegl terdag is er op de Bed een minimarkt met voorlichtingsinstantii politie en de GGD. worden alcoholvrij e?e geschonken. Op zate] zijn er verschillende in cafés aan de Beest»

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14