Minder inschrijvingen fysiotherapie Wetenschap is ballon met een touwtje eraan Li€ffna 3Als hij onrecht rookstapte hij eropaf REGIO R1 Buruma in toptien salarissen ziekenhuizen Vijftig inschrijvingen kavels Nieuw Leyden Handtekeningen tegen Slaaphuis Leidsch Dagblad ABONNEE EXTRA S J\ LEIDEN zaken: :we lijst udejas roen hoven ert met n en Rhyn leiden - De Hogeschool Leiden heeft dit jaar beduidend minder aanmeldingen ge kregen voor de opleiding fysiotherapie. Er schreven zich tot nu toe 154 studenten in, tegen 224 vorig jaar rond deze tijd. Voor fysiotherapie zijn 145 plaatsen beschik baar. De inschrijving voor deze opleiding sloot op 15 mei. Toelating gebeurt via een loting, omdat de school niet meer dan 145 fysiotherapie-studenten kan aannemen. Omdat de ervaring leert dat er altijd mensen afvallen, is de inschrij vingsduur dit jaar verlengd. De nieuwe namen komen op een wachtlijst, maar volgens de hogeschool is er toch een grote kans dat late inschrijvers worden toegelaten. De teruggelopen belangstelling voor fy siotherapie heeft volgens een woord voerster van de Hogeschool Leiden ver moedelijk te maken met de berichten dat zorgverzekeraars minder behande lingen vergoeden, waardoor er minder werk is voor fysiotherapeuten. „Maar dat weten we natuurlijk niet zeker." Op woensdag 15 juni houdt de opleiding fy siotherapie een voorlichtingsavond. De Leidse hogeschool kreeg tot nu toe 997 aanmeldingen binnen voor de ver schillende opleidingen. Vorig jaar stond de teller begin juni iets hoger: op 1060. Voor de grootste opleiding binnen de school, de Pabo, loopt de belangstelling ook terug. Er hebben zich tot nu toe 288 studenten aangemeld, 38 minder dan vorig jaar. Een kleine afdeling als sociaal-juridische dienstverlening is populairder: met der tig aanmeldingen ligt de belangstelling 67 procent hoger dan vorig jaar. Ook hbo-rechten kreeg meer inschrijvingen, net als kunstzinnige therapie, een voor Nederland unieke opleiding. De hogeschool, gevestigd in de Leeu wenhoek, telt nu 5400 studenten. De school groeide de afgelopen jaren hard. In 2000 waren er nog maar 3600 studen ten. Vorig jaar werd een nieuwe vleugel geopend met onder meer drie laborato ria. Een 28-jarige man uit is maandagavond aan- in nadat hij een bij het station probeer- nielen en gras op het le Bargelaan in brand oken. Op het politiebu- ik dat hij nog een boete italen van ruim 200 eu- at hij dat geld niet had, »g vast. De man werd uden in de hal van het )p het Stationsplein paar uur later een 60- idenaar aangehouden volgens de politie hin- :droeg in de hal en zich i aan het stationsver- zes uur. Hij zou onder le stationshal hebben I rd. I tersbaas ehouden De politie heeft maan- d rond negen uur een Leidse jongen aange- iie een leeftijdgenoot choten zou hebben ^jeld. De Leidenaar e Voorschotenaar uit daarna volgens de po- ïem in'. Het slachtoffer iet voetballen op het I achter de Boshuizer- le Willem Klooslaan. denkt dat de dader 1de overkomen op die rond het veld za- inessenhuis mineerd •e voedingsdienst van Diaconessenhuis is eerd voor de Groot- ward. Het Diacones- erstrekt maaltijden ilp van buffetwagens, kunnen aan bed zelf maken. De Groot- ard wordt uitgereikt itkeuken, een voe- voor zorg en instel- 30 november wordt bekendgemaakt. De nomineerden zijn het Leeuwenhoek zie- Amsterdam en de •henskliniek in Nijme- Vijf eredoctoraten tijdens Academische Ceremonie in Pieterskerk door Wilfred Simons leiden - Wetenschap is als een ballon met een touwtje eraan. Als het goed is, stijgt de ballon steeds hoger, net als weten schappelijke kennis. Maar een ballon is kwetsbaar. Als hij al te snel omhoog gaat, knapt hij. Vandaar dat de Amsterdamse kunstenares Elisabeth Varga, die een ballon afbeeldde op de lus trumpenning van de Universiteit Leiden, er ook een spreuk bij zet te. Vertaald luidt die: 'Het fortuin bevoorrecht slechts de voorbe reide geest'. Bij de presentatie van de pen ning tijdens de Academische Ceremonie, gistermiddag in de Leidse Pieterskerk, wreef rector magnificus Breimer zijn weten schappelijke gehoor de beteke nis van de spreuk er nog eens graag in. „Hoe voorbereid bent u?" Een Academische Ceremonie heeft alleen in de lustrumjaren plaats. Erg afwijkend van ande re academische plechtigheden is de bijeenkomst niet. De be zoeker waant zich in een kerk dienst - er is orgelzang, er zijn stichtelijke toespraken. Net als dominees of priesters dragen de hoogleraren ceremoniële ge waden en moet het gehoor op vaste momenten gaan zitten en staan. Niet voor niets geldt de universiteit als de 'Kerk der Re de'. Het grootste verschil met de dies natalis (verjaardag) in februari is dat niet één geleerde een eredoctoraat krijgt, maar vijf tegelijk. Componist Dick Raaij makers kreeg een eredoctoraat voor zijn sleutelrol in de ontwikke ling van de elektronische mu ziek. Hij blijkt ook een fascina tie te hebben voor geluiden van vallende voorwerpen. Speciaal voor de Academische Ceremo nie maakte hij een compositie waarin dikke houten balken op stenen platen vallen. De in drukwekkende knallen weer- De bezoeker waant zich in een kerkdienst - er is orgelzang, er zijn stichtelijke toespraken. Foto: Henk Bouwman galmden twaalf minuten lang door de Pieterskerk en stichtten grote verwarring. Muziek, te ruggebracht tot pure essentie, verklaarde decaan Frans de Ruiter van de Faculteit der Kunsten tijdens de uitreiking van het doctoraat. Decaan Frans Saris van de Fa culteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen onder zocht in de feestrede hoe lite raire schrijvers tegen natuurwe tenschap aankijken. Vooral sinds de romantiek domineert het beeld van gekke geleerden als Frankenstein, dr. Jekyll en dr. Strangelove, mannen die hun kennis misbruiken voor het stichten van wanorde. Ook in de hedendaagse literatuur leeft dat beeld volop, zoals in Michael Crightons boeken The Lost World en Jurassic Park. De werkelijkheid is anders, meent Saris. „De natuur streeft naar zo groot mogelijke bewegings vrijheid. De dubbele spiraal waarin het DNA zich plooit, is er een voorbeeld van. Dat leidt soms tot chaos, maar vaker tot orde en altijd tot iets nieuws. Schrijvers zouden ook dit beeld aan het publiek moeten presen teren." Niet alleen materie streeft naar bewegingsvrijheid, ook de men selijke ziel doet dat. Althans, ge looft de Leidse filosoof H. Snel ler. Hij kreeg de jaarlijkse prijs voor de beste docent van de Leidse Studentenraad. Zijn lei draad bij het onderwijs is dat zijn studenten 'geestelijk ont waken'. Zijn studenten moeten hun ziel ontdekken, de zetel van ethisch besef en van 'ver antwoordelijkheidsbesef tegen over elkaar'. Desnoods, zo bleek tijdens de overhandiging van de prijs, wil hij daarover tot in het toilet discussiëren. IN MEMORIAM Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer 1945-2005 baar Leiden verder te gaan. Van Schoonderwoerd, die er als po liticus altijd naar streefde zo dicht mogelijk bij het volk te staan, voelde zich tot de nieuwe partij aangetrokken en stapte andermaal over. Hij werd we derom fractie-assistent. Een jaar later, na de gemeente raadsverkiezingen van 2002, kwam hij als derde man voor Leefbaar Leiden in de gemeen teraad. Die club bleef hij tot eind vorig jaar trouw. In december kondigde Van Schoonderwoerd aan als onaf hankelijk raadslid verder te gaan. Hij richtte ook met orga nisator en jeugdvriend Simon Platteel een nieuwe partij op: Leiden Primair. Om de belan gen van de 'echte Leidenaars' nog beter te kunnen dienen. „Daniël was een heel gevoelig mens, als hij onrecht rook, stapte hij eropaf zegt Platteel. „Hij probeerde altijd mensen te helpen. Dat was voor hem re den om de politiek in te gaan en om uiteindelijk zijn eigen partij op te richten." Volgens zijn collega-raadsleden was Van Schoonderwoerd een markant persoon in de raad. Zeer begaan met het lot van de 'gewone man', soms wat naïef, maar met een duidelijke eigen mening. Die overigens niet al tijd door iedereen gedeeld werd. Of, om met de woorden van GroenLinks-voorman Ge rard van Hees te spreken: „Hij was bovenal altijd typisch Da niël." Timoteus Waarsenburg In het gemeentehuis prijkt zijn foto nog tussen die van alle an dere raadsleden: Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer, onafhankelijk raadslid. Buiten hangt de vlag echter halfstok. Het raadslid, dat al enige tijd ziek was, overleed in de nacht van maandag op dinsdag op 60-jarige leeftijd. Hij laat een vrouw en zes kinderen uit twee huwelijken achter. Van Schoonderwoerd den Be zemer werkte het grootste deel van zijn leven in de Leidse ho reca. Zo had hij ruim vijftien jaar koffiehuis Havenzicht aan de Oude Vest. Daar stopte hij mee in 1978 toen hij voor de twee keer trouwde. In 1984 be gon het horecabloed echter weer te kriebelen en opende hij aan de Volmolengracht een nieuw koffiehuis: Daantjes Hoekje. In 1993 zegde hij de horeca vaarwel en begaf hij zich op het politieke pad. Zijn politieke loopbaan ken merkte zich vooral door trans fers. In 1997 verliet Van Schoonderwoerd zijn eerste partij, de SP, waarvoor hij ook fractie-assistent was. In dat jaar stapte hij over naar Leiden Weer Gezellig/ De Groenen. Ook voor die partij werkte hij als fractie-assistent. Tot 2001, toen zijn voormalige partijge noten Daan Sloos en Piet Peper uit de SP stapten om als Leef- woensdag 8 juni 2005 leiden - Prof dr. Onno Buruma staat hoog op de lijst van zie kenhuisdirecteuren met een topsalaris. Met een jaarinko men van 284.458 euro staat de voorzitter van de raad van be stuur van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) op nummer negen in de tophon- derd die actualiteitenrubriek Nova deze week presenteerde. De woordvoerder van het LUMC, Dirk Ketting, heeft geen behoefte om in te gaan op de hoogte van het salaris. „Er valt niet zo veel over te zeggen. Er zijn ook nog een heleboel be stuurders die veel meer verdie nen dan Buruma." De best be staaide ziekenhuisdirecteur is interimmanager Huijsmans, die werkzaam is in het Diakones- senhuis in Deventer. „Nee, On no Buruma zelf heeft ook geen behoefte om hier op in te gaan. Waarom zou hij? Hij werkt ge woon hard en verdient een sa laris dat vergelijkbaar is met dat van andere bestuurders in aca demische ziekenhuizen." De hoge salarissen van bestuur ders in de semi-publieke sector zijn het kabinet al jaren een doom in het oog. Minister Zalm (Financiën) kondigde bij de al gemene beschouwingen in ok tober vorig jaar een salarispla fond aan. Ketting: „Ja, dat is een uitspraak geweest, maar die heeft verder nog geen conse quenties gehad." Ziekenhuisdirecteuren zijn vo rig jaar gemiddeld 8 procent meer gaan verdienen, zo heeft Nova becijferd. De LUMC-be- stuursvoorzitter zit onder dat gemiddelde, zegt Ketting: „Zijn salaris is niet veel anders dan voorgaande jaren. In de tophonderd staat Eric van Royen, bestuursvoorzitter van het Rijnland Ziekenhuis, op nummer 85 met een jaarsalaris van 175.777 euro. Daarbovenop komt een bruto onkostenver goeding van 2.797 euro. Het Diaconessenhuis staat niet op de lijst. leiden - Ruim vijftig belangstel lenden hebben zich inmiddels ingeschreven voor een bouwka- vel in Nieuw Leyden. In totaal zijn 45 kavels beschikbaar, die op 30 juni door middel van een loting worden vergeven. In schrijving is nog mogelijk tot 17 juni. De 45 kavels vormen de eerste fase van het project 'wild wo nen' op het voormalige EWR- /Slachthuisterrein. Kopers van een kavel hebben de vrijheid om naar eigen inzicht een huis te bouwen. De inschrijftermijn voor kavels is op 28 mei geopend. Toen ging ook het informatiecentrum Nieuw Leyden aan de Maresin- gel 16 open. „Sindsdien hebben we een redelijk constante stroom belangstellenden bin nengekregen", zegt project woordvoerder Joost Maas. Het informatiecentrum aan de Maresingel is op donderdag (van 12.00 tot 21.00 uur) en za terdag (11.00 tot 15.00 uur) ge opend. Inschrijfformulieren zijn ook te downloaden via (www.nieuwleyden.nl) en af te halen bij de balie van het Stads- bouwhuis (Langegracht 72) of bij woningcorporatie Portaal (Lammenschans weg 130). leiden - Verkoop het oude GGD-gebouw en bouw een nieuw Slaaphuis voor daklozen in de binnenstad. Dat is een goedkopere oplossing, omdat het gebouw aan de Roodenbur- gerstraat veel meer geld zal op leveren dan nieuwbouw kost. Die suggestie deden leden van de Actiegroep Bestemming GGD-gebouw gisteren aan wet houder Buijing, toen zij 1268 handtekeningen kwamen aan bieden tegen het gemeentelijke plan om aan de Roodenburger- straat het Slaaphuis voor daklo zen te vestigen. De mensen die daartegen protesteren willen dat de gemeente naar een 'meer verantwoorde' locatie zoekt. „Niet in een woonwijk, niet bij spelende kinderen en niet vlakbij een basisschool'. De actiegroep wil net als een aantal raadsfracties een nieuw onder zoek. Buijing heeft al laten we ten daar weinig voor te voelen. Eerder verklaarde hij wel dat het 't beste zou zijn om een nieuw onderkomen te bouwen in het centrum van de stad, maar dat hij niet verwacht dat daar snel een locatie en geld beschikbaar voor is. Attractieparken Kijk voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdaqblad.nl Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! 2ÏJa, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam1m CV Postcode Plaats (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £5 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13