Koerssprong Wegener na mogelijk bod ECONOMIE Ja het mag, krediet zonder jaarverslag Bouwfraude dreunt voorlopig nog na IJmuiden mogelijke schakel in groeiend kustvaart-netwerk 'Groot conflict over ontslagrecht' Britse investeerder denkt aan koop Activiste Tekort dreigt aan ict'ers Muziekspeler iPod vijzelt imago Apple Computer op bel de Postbank voor een zakelijk krediet isport duurder r Duitse tol iac - Het goederenver keer de Duitse wegen is ste kwartaal 6 procent geworden door instel de tol op 1 januari 2005 oosterburen. De prijs- voor het nationale goe- •rvoer bedroeg slechts ent. Dat blijkt uit cijfers Centraal Bureau voor istiek (CBS). Door de tolheffing is de kostprijs internationale goede- roer vanuit Nederland weg gestegen met 3,5 t. Niet alle goederenver- i er de Duitse wegen is r geworden. Verhuis- Art is bijvoorbeeld goed- [eworden. erland krijgt r van Brussel - Nederland krijgt nog I >en euro terug van Brus- 2004, na de eerdere te- jing van 122 miljoen eu- heeft de Europese Com- gisteren bekendgemaakt. I erlandse bijdrage over mt daarmee op 5,412 euro in plaats van de le 5,551 miljard. De bij- onder meer gebaseerd jtale omvang van de lie en de btw-inkomsten schatkist. Grote win de nieuwe berekening )Ot-Brittannië (0,9 mil ting) en Duitsland (320 minder). Brussel geeft zo'n 102 miljard euro tsland is het land dat :ste bijdraagt (21 mil- laar per hoofd van de ig zijn Nederlanders de betalers. |en hoveniers >atten overleg I - De werkgeversorgani- p hoveniers en groen- pers gaat toch weer met indgenoten onderhan- yer een nieuwe CAO. jiaart sloot de branche- ing VHG nog een CAO- 9 met alleen de CNV Be- pond. Dit tot grote woe- Üe FNV-bond die sinds- ïlkenlang estafetteacties lorganiseerd onder het jfel. Er is afgesproken dat indgenoten het akkoord jCNV Bedrijvenbond tot I jaar respecteert en dat png van 1 januari wijzi- tnogelijk zijn. Acties van l-bond waren vooral ge- ten CAO-afspraken over 1 en dat de circa 14.000 mers van hoveniersbe- yoortaan hun overuren jfmer moeten opsparen a vrije tijd in de winter. dinsdag 7 juni 2005 - Roger Dassen fc nieuwe bestuursvoor- h accountantskantoor Hij volgt voorzitter inga op, die begin id terugtrad. Biewin- 'el aan als bestuurslid ireldwijde Deloitte-or- Dassen werkt sinds 'eloitte, waar hij in ftner werd. Hij is extern ant bij Ahold en hoog- (n de Vrije Universiteit kdam. rijn nieuwe titter OPTA g - Mr. Chr. Fonteijn 1 september prof. dr. >ak op als voorzitter nafhankelijke Post en onunicatie Autoriteit Het ministerie van Ische Zaken heeft dit bekendgemaakt. Fon- P werkt nu bij het advo- ktoor NautaDutilh. amsterdam/anp - Het aandeel van Wegener schoot gisteren omhoog na berichten van moge lijke Britse belangstelling voor de Nederlandse uitgever. In een reactie laat Wegener we ten wel eens contact te hebben gehad met de geïnteresseerde, maar niet op de hoogte te zijn van een intentie tot een bod. De forse koerssprong 's och tends van 9 procent kwam na een bericht in The Sunday Ti mes. De Britse krant berichtte dat de investeringsmaatschap pij Mecom zijn oog heeft laten vallen op Wegener, uitgever van onder meer de regionale kran ten Haagsche Courant en Utrechts Nieuwsblad. Mecom zou onder meer in het bedrijf geïnteresseerd zijn we gens Wegeners sterke positie op de Britse en Franse direct-mail- markt (geadresseerde reclame- post). Volgens de Britse krant heeft Mecom-topman David Mont gomery, voormalig bestuurs voorzitter van de krantenuitge ver Mirror Group, al een onder houd gehad met de Wegener- top over een eventueel bod. Wegener noemt het bericht in The Sunday Times 'niet meer dan een wat vage publicatie'. Er is contact geweest met Montgo mery, maar van de intenties van de Brit weet Wegener niets, zegt de woordvoerder. Op de beurs kende de Neder landse uitgever voorbeurs een marktwaarde van bijna 444 mil joen euro. De koersstijging van maandagmorgen krikte de waarde op tot ongeveer 486 miljoen euro. Wegener-topman Houwert. keerde zich vorig jaar nog tegen de verkoop van uitgever PCM (o.a. de Volkskrant en NRC Handelsblad) aan een buiten landse partij. „Een product als een dagblad is toch een cul tuurgoed", zo verwoordde hij zijn reserves. De Britse inves teerder Apax nam uiteindelijk PCM over. Analist Mariska Zonneveld van Fortis Bank verwacht geen overname van Wegener. „Ge zien de eerdere uitspraken van Houwert lijkt hij er niet voor in. Zijn familie is met 17 procent grootaandeelhouder. De Tele graaf, dat 25 procent houdt, zit niet op buitenlandse inmen ging op de Nederlandse kran tenmarkt te wachten. En in het uiterste geval grijpt Wegener naar de beschermingsconstruc tie, waarmee het extra stem recht kan verwerven. Mecom, dat eerder dit jaar naar de beurs is gegaan, wil in hoog tempo zijn mediaportefeuille uitbreiden. Wegener is in dat kader slechts een van de over namekandidaten die Mecom op het oog heeft. Om de voor genomen expansie te kunnen betalen, sloot Mecom vorige maand een alliantie met het Amerikaanse hedge fund Och- Ziff. De Amerikanen stelden voor de plannen 100 miljoen dollar ter beschikking. san Francisco - Mensenrechtenactiviste Bianca Jagger spreekt oliemaatschappij ChevroTexaco aan op zijn 'morele verantwoordelijkheid'. De oliemaatschappij moet de milieuverontreiniging aanpakken, die booractiviteiten in het amazonegebied van Equador veroorzaakten. Bianca Jagger deed haar oproep aan het slot van de Wereld Milieudag van de Verenigde Naties in San Francisco. Foto Reuters/ Lou Dematteis arnhem/gpd - De Informatica Communicatie Academie (ICA) in Arnhem luidt de noodklok. Voor het vijfde achtereenvol gende jaar laat de inschrijving van het aantal iet-studenten op deze hbo-instelling te wensen over. In de jaren negentig was de ict- branche 'booming business'. Rond de eeuwwisseling zakte de werkgelegenheid op dit ter rein in. Dat was ook te merken aan het aantai studenten dat zich inschreef voor informati- ca-opleidingen. Dat daalde de afgelopen vijf jaar met 27 pro- cent. „Een dramatische ontwik- keling", zegt ICA-directeur Ella Hueting. „We zien in Neder land een tekort aan goed ge schoolde ict'ers ontstaan." Er wordt flink getrokken aan de huidige studenten van de ICA, zegt de directeur. „Zij krijgen wervende mails van grote iet- bedrijven die zich zo als goede werkgever willen positioneren. Eén bedrijf heeft voor de beste studenten zelfs weer een lease auto klaarstaan. Een andere on derneming houdt binnenkort een golftoernooi voor derde- en vierdejaars ICA-studenten. Dat zegt veel." Er zijn momenteel in deze branche twee trends gaan de. Zo worden enerzijds iet- werkzaamheden ondergebracht in het buitenland (met name India en China) en de andere trend is om de iet-afdelingen bij een ander bedrijf in Nederland onder te brengen. door Eric de Bie n lijft Poolse ekeraar in ie - Aegon wil de verze ilationwide Polen over- De Nederlandse verze- leeft daarover al over toiling bereikt met het concern Nationwide In- Company. Hoeveel de anwinst in Polen kost, [egon niet bekend. De 'he wordt waarschijnlijk teede helft van dit jaar meldde Aegon maan- Poolse verzekeringstoe- [ïder moet de acquisitie dkeuren. De aankoop lonwide Polen past in ben van Aegon om uit te •in Centraal- en Oost- ildbank leent Bulgarije i)e Wereldbank verstrekt B een krediet van 150 dollar voor de verbete- I de infrastructuur. Bei- jen hebben daartoe gis- h overeenkomst onder zo meldde de Wereld- Iteren. De lening valt et programma voor de (ing van de gezond- fg, het onderwijs en de bescherming. Bulgarije Zentien jaar de tijd om Set terug te betalen. Bn nieuwe tan Deloitte rijswuk/anp - Apple Computer wordt door bestuurders gezien als het meest innovatieve be drijf ter wereld. Door het succes van de iPod-producten ver dringt Apple 3M van de eerste plaats. Uit een wereldwijd onderzoek van The Boston Consulting Group onder 940 hoge bestuur ders blijkt dat Apple geroemd wordt voor de „succesvolle in troductie van technologie in het dagelijks leven". Apple heeft veel succes met de digitale mu ziekdrager iPod en aanverwante producten. Bedrijfsgroei door innovatie wordt door negen van de tien ondervraagden aangemerkt als „van essentieel belang". Min der dan de helft van de be stuurders is tevreden met wat innovatie zichtbaar oplevert binnen hun eigen bedrijf. Even eens minder dan de helft denkt dat de eigen onderneming even goed of beter dan de concur rentie presteert in het omzetten van ideeën naar winst, zo blijkt uit het onderzoek. Achter Apple werden 3m, GE en Microsoft (gedeelde derde plaats) en Sony uitgeroepen tot meest innovatief. De meest op vallende stijger was Google, dat van de vijftiende naar de acht ste plaats steeg. Amsterdam - Achter de bouwfraudezaak kan donderdag voorlopig een punt wor den gezet. Precies drieënhalf jaar na de onthullende tv-uitzending van Zembla over prijsafspraken in de bouwwereld spreekt de Rotterdamse rechter het von nis uit tegen vier bouwbedrijven (Heij- mans, Koop Tjuchem, KWS en BAM) en twaalf werknemers. De bouwsector lijdt nog steeds mee. - Hoe kwam de bouwfraude ook alweer aan het rollen? Op 9 november 2001 openbaart de voor malige technisch directeur van Koop Tjuchem, Ad Bos, in het televisiepro gramma Zembla dat er op grote schaal sprake is van prijsafspraken tussen Ne derlandse aannemers. Hij toont dat aan met behulp van een schaduwboekhou ding van zijn vroegere werkgever, waar hij in december 1998 is ontslagen. Geruchten over prijsafspraken en kartel vorming in de bouw doen dan al jaren de ronde. Bos had zich ook al in 1999 bij justitie gemeld, maar een strafrechtelijk onderzoek kwam toen niet van de grond. De klokkenluider wilde namelijk 300.000 gulden als tipgeld voor het af staan van de schaduwboekhouding. Jus titie wilde niet meer dan 50.000 gulden geven. Na de Zembla-uitzending droeg Bos de schaduwboekhouding alsnog - Wat gebeurde er daarna? Met een team van drie officieren van justitie en zeventig rechercheurs stortte het OM zich op de bouwfraude. Onder tussen kwamen ook andere verhalen over geknoei bij de aanbesteding van openbare werken in het nieuws. Zo zou bij de uitvoering van de tweede Schip- holtunnel en de aanleg van de Zuidtan gent, de snelle busverbinding van Haar lem-Schalkwijk naar Schiphol-Noord, zijn gesjoemeld. De politiek reageerde met de instelling van de parlementaire enquêtecommissie Bouwnijverheid, on der voorzitterschap van Groenlinks-ka merlid Marijke Vos. - Wat bleek uit de parlementaire enquê te? In het eindrapport, dat op 12 december 2003 werd gepresenteerd, stelde de commissie dat er regelmatig sprake was van vooroverleg tussen bedrijven die meedongen naar hetzelfde project. Daarbij zouden illegaal afspraken zijn gemaakt over de laagste inschrijving. De kosten van de ingediende plannen wer den dan onderling vergoed. Enkele uren na het verschijnen van het rapport trad demissionair minister Benk Korthals van defensie af. De enquête maakte duidelijk dat hij in zijn vorige baan als minister van justitie meer heeft geweten over een omstreden schikking in de zaak rond de Schipholtunnel dan hij de Tweede Kamer had doen geloven. Nog diezelfde maand legde de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) voor 100 miljoen euro aan boetes op aan bouwondernemingen. Begin dit jaar werden 344 bedrijven nog eens voor cir ca 135 miljoen euro beboet. In oktober vorig jaar begon in Rotterdam de rechts zaak tegen Heijmans, Koop Tjuchem, KWS en BAM, en twaalf werknemers. - Wat zijn de eisen in de rechtszaak? Justitie vindt dat de bedrijven fors be boet moeten worden: twee miljoen euro voor Koop, de overige drie 1,8 miljoen euro. Daarnaast worden tegen de twaalf bouwmanagers celstraffen variërend van zes maanden tot één jaar geëist. De zwaarste straf hangt boven het hoofd van Henk Koop, eigenaar/directeur van de gelijknamige Groningse bouwer. De meeste advocaten van de directeuren en bedrijven hebben al aangekondigd in beroep te gaan tegen een eventuele ver oordeling. - Hoe heeft de bouwwereld de hele zaak verwerkt? Slecht. De (dreigende) boetes drukken de winsten van de bedrijven. Daarnaast staat de werkgelegenheid onder druk. Onderzoeker Ed Lourens van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) denkt dat de bouwfraude nog lang nadreunt. Omdat het vooroverleg nu zo goed als afgeschaft is, verwacht hij dat bedrijven minder snel inschrijven op openbare aanbestedingen. Ze kunnen hun bod nu immers niet meer vergelij ken met de concurrentie, waardoor de risico's op een afwijzing groter worden. De gemaakte kosten voor de inschrijving zijn ze dan kwijt. Lourens denkt dat er een tweedeling ontstaat: bedrijven met veel opdrachten en bedrijven met wei nig opdrachten. - Hoe gaat het nu met meneer Bos? Tot zijn grote verbazing kreeg de klok kenluider zelf ook een aanklacht aan zijn broek. Hij zou een ambtenaar van Rijkswaterstaat hebben omgekocht. Be gin dit jaar werd Bos daaraan schuldig bevonden, maar hij kreeg geen straf. De rechter liet de 'belangrijke verdiensten van Bos voor de samenleving' meespe len. De oud-directeur van Koop hoopt nu op een schadevergoeding van enkele tonnen. Behalve een paard en een paar denstal bezit hij niets meer. Inmiddels loopt er een nieuw strafrechterlijk on derzoek tegen Bos. Hij zou de schaduw boekhouding hebben gestolen. Zelf houdt hij vol dat de papieren op een ochtend in een vuilniszak aan zijn voor deur hingen. (advertentie) Vertrouwen daar gaat het om, geen moeilijk gedoe bij de Postbank wanneer je als ondernemer een zakelijk krediet nodig hebt. Zelfs geen jaarcijfers, één telefoontje is vaak genoeg. Ja vertrouwen, dat is de kracht van de Postbank. Bel 0900 0508 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl en vind zelf nit hoe makkelijk dat werkt. door Pieter van Hove iiMuiDEN - Het contrast is schril te noemen: waar de passagiers veerdiensten tussen Engeland en Nederland te maken hebben met felle onderlinge concurren tie en prijsvechters als Easyjet, is het vrachtvervoer over water booming business. Jaarlijks gaat het om een groei van drie tot zeven procent. De kustvaart, ook wel shortsea genoemd, is een goed alterna tief voor het almaar dichtslib bende Europese wegennet. Vanwege haar centrale ligging in Europa kan een plaats als IJmuiden een belangrijke logis tieke schakel in het geheel vor men. Dit is ook het uitgangspunt ge weest voor de aanleg van de Derde haven bij IJmuiden, di rect aan zee. Het haventerrein ligt al enige tijd braak, maar daar komt binnenkort verande ring in met de bouw van een terminal van de lijndienst IJmuiden-Harwich, een beken de Engelse veerhaven. De afstand tussen beide haven steden is slechts 110 mijl, een traject dat per schip binnen acht uur is te overbruggen. Het begin dit jaar opgerichte Ned- lines BV gaat de dagelijkse veer dienst onderhouden. Nedlines bestaat uit rederij Doeksen (veerdiensten op diverse Wad den-eilanden) financieel inves teerder Schelling Investments BV en Bart Cunnen. Op de nieuwe zogeheten 'Ropax-service' gaat de MS En voy varen, een schip dat ge charterd wordt van rederij Fin- nlines. Het schip - met plaats voor honderd trailers en vijftig personenauto's - doet nu nog dienst op de route Hirtshals (Denemarken) en Langesund. Directeur Jan Willem Doeksen van de gelijknamige transport onderneming) twijfelt niet aan het succes van de lijndienst. „We zitten in een groeiende markt met een toenemende be hoefte aan capaciteit voor nachtafvaarten tussen Neder land en Engeland stelt Doek sen. Opdrachtgever voor de bouw van de terminal is scheepsagent KVSA in IJmuiden, een onder neming die tevens beheerder is van de IJmuidense Felison-ter- minal. Hiervandaan vaart dage lijks een boot van reder DFDS Seaways naar Newcastle (Noord-Engeland). Volgens KVSA-directeur Frans Baud hoeven beide lijndiensten elkaar niet te bijten. „Bij de veerdienst op Harwich ligt het accent op het goederenvervoer, de verbinding met Newcastle is in eerste instantie bestemd voor passagiers. Bovendien hebben de twee Engelse havens een ander achterland: Harwich richt zich op Londen en New castle grotendeels op Schot land." Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van INGJè utrecht/gpd - „De werkgevers blijven maar zie ken over afbraak van het ontslagrecht. Als zij dat volhouden, liggen zij op ramkoers met de vak beweging. Als het kabinet de werkgevers steunt, ontstaat opnieuw een geweldig sociaal conflict." Dat zei Henk van der Kolk, voorzitter van FNV Bondgenoten, gisteren op het hoofdkantoor van de grootste FNV-bond (465.000 leden) in Utrecht. Hij presenteerde daar een overzicht van de CAO's. Het is Van der Kolk opgevallen dat scheidend werkgeversvoorzitter Jacques Schraven en diens opvolger Bernard Wientjes (VNO-NCW, alsmede Loek Hermans (MKB Nederland) de afgelopen weken bij elk openbaar optreden hebben geroe pen dat het ontslagrecht op de helling moet. 'Maximale flexibilisering van de arbeidsmarkt' zou goed zijn voor de Nederlandse economie. Van der Kolk: „Die verhalen kennen we. In de eerste plaats is het Nederlands ontslagsysteem helemaal niet zo rigide. Dat kun je aan tal van werklozen vragen. In de tweede plaats zal er al tijd een rechtvaardig systeem moeten blijven bestaan om te beoordelen of een werkgever te recht van iemand af wil. De winst van een ver soepeling is heus niet zo groot als de werkgevers denken." Als werkgevers en, eventueel, kabinet toch vol houden? Van der Kolk, grimmig en optimistisch tegelijk: „Dit is natuurlijk wel een fantastisch onderwerp waarvoor de vakbeweging veel men sen kan mobiliseren. Het kabinet heeft vorig jaar al een tik op de neus gehad, net als nu met het Europees referendum. Als zij denken weer zo'n beoordelingsfout te kunnen maken, gaan wij de strijd met vertrouwen aan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9