Brits besluit Allemansvriend Assad trekt niet aan de noodrem splijt EU over lot grondwet m BUITENLAND Daders massamoorden in Darfur zijn niet langer onschendbaar Blair wil voorlopig geen referendum Het gaat weer goed met haring in de Noordzee Italiaanse homoseksueel mag van rechter autorijden Indianen massaal in protest Paniek in Schotland over protestmars Bob Geldof Tijdens top G8 in Edinburgh Ruzie Portugal en Spanje over water Douro Slachting in Nepal pulariteit Chirac i dieptepunt us - De populariteit van de ïse president Jacques Chi- is gedaald naar 26 procent, lechtste peiling ooit. Een ind geleden zag 42 procent iresident nog zitten. De pei- werd uitgevoerd vlak nadat fansen in een referendum [uropese grondwet afwezen. issen ontvoeren [etsjenen kou - Russische troepen Verantwoordelijk voor één e tien van alle ontvoerin- in de onrustige Russische epubliek Tsjetsjenië. Dat t de Tsjetsjeense pro-Russi- president Alchanov giste- ;ezegd. Daarmee bevestig- j wat mensenrechtengroe- ïgen al langer roepen. ;hanen pakken ton drugs l - De Afghaanse politie 21 ton opium en 180 kilo ine in beslag genomen bij len in het zuiden en oos- an het land. De operatie ;ericht tegen drugshande- en niet zozeer tegen de juwers van opium, aldus ster Ali Ahmad Jalali van enlandse zaken. Afghanis- i 's werelds grootste pro nt van opium, de grond- roor heroïne. ccins tegen pla en marburg en - Een onderzoeksteam nternationale wetenschap- heeft vaccins ontwikkeld pen beschermen tegen de lijke ebola- en marburgvi- n. De vaccins bestrijden van de vier bekende ebo- rianten. De ontdekking linnen enkele jaren een n opleveren dat mensen ïermt tegen de twee ziek- bola en marburg worden schijnlijk van apen op ;en overgebracht en eisen ika veel levens. Sinds in t in Angola marburg uit zijn daar zeker 340 men- an de infectie overleden, urg en ebola leiden tot in- bloedingen en hevige s, waarna mensen binnen e dagen sterven. [istan levert f al-Oaeda uit abad - Pakistan heeft de maand aangehouden oedelijke nummer drie et terreurnetwerk al-Qae- n de Verenigde Staten uit- erd. Dat gebeurde volgens ;ering nadat hij informatie rijsgegeven over terreur- i in andere landen. Abu al-Libbi zou het brein zijn r twee mislukte moord- igen op de Pakistaanse lent Pervez Musharraf. dicinale wiet IS verboden ington - Het Amerikaanse ;erechtshof heeft gewei iet medische gebruik van uana toe te staan. Zes van gen rechters wezen de eis ?n Californische vrouw af :t gebruik als pijnstiller staan. Met de uitspraak het hooggerechtshof tien terechtgewezen die me al e wiet wel toestaan. Naar ing gebruiken duizenden kanen mediwiet. Isjes onder gesmokkeld urne - Een Australische r is betrapt op het vlieg- an de Australische stad >urne met 51 tropische verborgen onder haar e vrouw kwam uit Singa- net de visjes in 15 met gevulde zakken. Ze ris- ;en boete van 71.000 euro celstraf tot tien jaar. iya ontslaat (enden stakers bi - De Kenyaanse rege- atslaat zo'n 9000 ambte die vorige week illegaal irk hadden neergelegd, ibtenaren eisten een sala- ïoging van 600 procent. ihangt gsdealers op in - In de zuidelijke e stad Kerman zijn giste- ee mannen wegens ïandel opgehangen. Ze opgepakt met 400 kilo i, tijdens gevechten met itie, aldus een lokaal dag- n de islamitische repu- taat de doodstraf op 1 en drugshandel, maar godslastering, afvallig- iverspel en prostitutie, is de oppositie gebruikt jiem vaak valse beschul- en om via de galg van po- tegenstanders af te ko la China werden in Iran ar de meeste doodvon- voltrokken (159). Dit jaar Ie teller in Iran op zeker cuties. dinsdag 7 JUni 2005 door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het Britse besluit om voorlopig geen referendum te houden over de Europese grond wet, heeft de EU verdeeld in twee kampen: terwijl de Duitse en Franse leiders willen dat alle lidstaten van de Unie zich over de grondwet uitspreken, noemt de Britse regering zo'n volks raadpleging 'zinloos'. Het vinden van een oplossing is daardoor moeilijker geworden, en de poli tieke onzekerheid groter. De Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw noem de het gisteren in het Lagerhuis 'zinloos' om door te gaan met het zoeken van goedkeuring voor een grondwet die in twee landen is afgeschoten. Maar de Franse minister van Europese zaken Catherine Colonna her haalde gisteren dat het ratifica tieproces wel moet doorgaan. „Dat is een kwestie van demo cratie. Het is niet aan één land om voor anderen te beslissen of om het ratificatieproces te stop pen", zei zij. Het Britse besluit is voor Denemarken en Polen geen reden om de voorgeno men volksraadpleging af te ge lasten, zo lieten beide regerin gen gisteren weten. Commissievoorzitter Jose Ma- nel Barroso en de Luxemburgse EU-voorzitter Jean-Claude Juncker hebben na het Neder landse 'neen' tevergeefs gepro beerd om de regeringsleiders op één lijn te houden tot hun bijeenkomst van volgende week in Brussel. Barroso wees giste ren opnieuw op de collectieve verantwoordelijkheid van alle regeringsleiders. Hij zei hoop te putten uit het feit dat tot nu toe geen enkel land, inclusief Groot-Brittannië, het definitie ve besluit heeft genomen om van een referendum af te zien. „Er is behoefte aan debat en discussie, maar het hoe en wanneer van een volksraadple ging is een zaak van de lidsta ten", zei hij. De verdeeldheid tussen de drie grote landen maakt het moeilijk voor de regeringsleiders om volgende week een gemeen schappelijke oplossing voor de crisis te bedenken. Daar komt bij dat Groot-Brittannië per 1 juli, een week na de top, de voorzittershamer van Luxem burg overneemt. „Dat legt een zware verantwoordelijkheid op de schouders van Tony Blair", waarschuwde een Franse rege ringswoordvoerder gisteren. door onze correspondent Harald Doornbos Beiroet - Het tiende congres van de Syrische Baath-partij, dat gis teren is begonnen in de hoofd stad Damascus, moet tot hervor mingen leiden die het economi sche faillissement afwenden en het land uit het politieke isole ment halen. Voor een land met de proble men van Syrië zou je verwach ten dat de leiders nu eens seri eus aan de noodrem zouden trekken. Maar president Bashar Assad, de leider van de Baath- partij, kwam op het congres in feite niet verder dan de belofte dat 'er gevochten moet worden tegen corruptie'. Waar hebben we dat vaker ge hoord, dachten miljoenen Syri- ers en nog eens tientallen mil joenen anderen in de rest van de Arabische wereld. Alleen maar roepen dat je tegen cor ruptie bent, gebeurt al jaren en helpt niet. Dat vereist handelen. En dat het Syrische probleem: er verandert eigenlijk niets, nie mand doet iets. Nu is Syrië's positie ook be paald niet makkelijk. Het land beleeft een tweestrijd tussen de oude generatie van Baath-par- tijleden en een groep jongeren. De oude generatie stamt nog uit het tijdperk van president Hafez Assad, Bashar's vader, en wil haar macht niet kwijtraken door mee te werken aan allerlei hervormingen. De jonge gene ratie, die sinds de dood van va der Assad in 2000 haar hoop heeft gevestigd op zoon Bashar, wil juist alles anders. Openheid, internet, een meer partijen-stel sel en privatisering van de meeste verlies-lijdende staats bedrijven. Assad probeert daarom een brug-functie te vervullen tussen beide groepen. Niet te hard van stapel lopen, want dan jaagt hij de oude garde tegen zich in het harnas, maar ook niet te lang zaam, want dan vertrekt iedere ANALYSE jonge Syrische ondernemer naar de Verenigde Staten. In de praktijk leidt dit echter tot een onbeweeglijke politiek. Hervormingen in de marge, niet als doel op zich. Zo zijn in ternet en satelliet-schotels sinds een paar jaar toegestaan, waardoor de bevolking over spoeld wordt met ideeën uit het Westen en de rest van de Arabi sche wereld. Maar echte demo cratie invoeren - met verschil lende partijen en vrije verkie zingen - is nog altijd geen the ma. De angst voor democratie die bij de machthebbers leeft, is begrijpelijk. Want plotseling de mocratie invoeren is vragen om problemen in een samenleving waarbij de grote meerderheid van de bevolking zich solidair voelt op basis van etniciteit of religie. ,Als we nu vrije verkie zingen organiseren," zo zegt een Syrië-analist, „stemmen al le soennitische moslims voor kopenhagen/anp - Het gaat goed met de haring. De stand in de Noordzee en westelijk van Schotland is in een goede con ditie. De soort blijkt goed her steld van het dieptepunt eind jaren negentig. Dat stellen bio logen, verenigd in de organisa tie ICES, in hun halfjaarlijks ad vies aan de Europese visserijmi nisters. De biologen tonen zich wel be zorgd over de kabeljauw. Vooral bij Noorwegen en het Kattegat is die vissoort overbevisd. De biologen vragen om een vangstverbod op kabeljauw in 2006 rond het Kattegat, de zee straat tussen Denemarken en Zweden. Europese visserijmi nisters schoten de kabeljauw in december al te hulp. Alle vissers mochten een dag per week minder de zee op. De controles op kabeljauwvissers werden verscherpt. De biologen adviseren opnieuw om de vangst op paling te slui ten. De palingstand is sinds 1980 sterk afgenomen en staat nu op de laagste stand ooit. De palingvisserij geeft werk aan 25.000 mensen in Europa, on der wie vissers in het IJssel- meer. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) vraagt de Europe se Unie om een ambitieus her stelplan voor de paling. De soort zou ook op de lijst van be dreigde diersoorten (CITES) moeten komen, vindt de na tuurorganisatie. rome/anp-rtr - Een Siciliaanse rechtbank heeft het Italiaanse bureau voor rijvaardigheidsbe wijzen veroordeeld omdat die het rijbewijs van een homosek suele man had ingenomen. Volgens de rechter op het Itali aanse eiland is homoseksuali teit weliswaar een „persoon lijkheidsstoornis", maar niet een die van invloed is op ie mands capaciteit om auto te rijden. Volgens het Italiaanse persbu reau Ansa kwam de 23-jarige man in de problemen met het bureau, toen dat ontdekte dat de man van militaire dienst was uitgesloten wegens zijn homoseksualiteit. De autoriteit vorderde daarop zijn rijbewijs, hangende een onderzoek naar zijn „geschiktheid" om auto te rijden. Volgens de advocaat van de benadeelde Italiaan was de ac tie van het bureau „uitermate schandalig en beledigend". Hij eist daarom 500.000 euro scha devergoeding. la paz - De al weken durende protesten van indianen in Bolivia vonden gisteren een voorlopig hoogte punt in een massademonstratie in de hoofdstad La Paz. Al maanden wordt Bolivia verlamt door grote so ciale onrust. President Carlos Mesa ligt onder vuur. Niet alleen omdat de grootste bevolkingsgroep, de indianen, achtergesteld is en in armoede leeft; ook vanwege het omstreden besluit om Boliviaans gas naar Mexico en de VS te exporten. De arme bevolking is bang dat ze van de inkomsten niets terug zal zien. Foto: EPA door Frans van den Houdt den haag - Het Internationaal Strafhof in Den Haag opent een onderzoek naar oor logsmisdaden in Darfur, Sudan. De regering in Khartum heeft keer op keer nagelaten op te treden tegen soldaten en milities die de lokale bevolking terroriseren, verkrachten en vermoorden. Hoogste tijd daarom dat de in ternationale gemeenschap ingrijpt, want een slachtpartij als die in Rwanda zou toch nooit meer worden toegestaan? De Sudanese leider Omar el-Bashir heeft zich sinds zijn aantreden in 1989 nooit een betrouwbare partner getoond in vredes processen. Hetgeen deels verklaart waarom er in Zuid-Sudan pas eind vorig jaar, na ruim 22 jaar oorlog, een akkoord getekend kon worden. Dat El-Bashir uiteindelijk toch bereid was zijn handtekening te zetten, was deels toe te schrijven aan zijn poging om de kritische aandacht van de wereld te ver schuiven van Darfur in het westen, naar het zuiden van het land. En aanvankelijk slaagde de Sudanese leider in zijn opzet. De internationale gemeen schap wilde Khartum niet te zeer onder druk zetten om in Darfur op te treden, uit angst dat het vredesproces in het zuiden in gevaar zou komen. De hoop was dat het Sudanese bewind door een vriendelijke be nadering wel in toom gehouden kon wor den. Washington riep nog wel dat er in Darfur een genocide plaatsvond, maar zo wel de Amerikaanse als Britse regering had den inmiddels zoveel geld, tijd en energie in het vredesproces in Zuid-Sudan gesto ken, dat Darfur geen roet in het eten mocht gooien. Binnen de VN-Veiligheidsraad klonken daarom slechts terughoudende ge luiden over de aanpak van het gruwelijke geweld in Darfur. Een resolutie die Khar tum moest dwingen een eind te maken aan de slachtpartijen werd eindeloos uitgesteld en afgezwakt. Gevolg was dat het moorden en verkrach ten onverminderd doorging. Weliswaar werden duizenden extra politieagenten in gezet in de immense provincie, maar nie mand werd ontwapend of aangehouden. Integendeel. Mensenrechtenorganisaties maken maand in maand uit melding van aanhoudende plunderingen, verkrachtin gen, ontvoeringen, bombardementen en moordpartijen door met name regerings soldaten en Arabische strijders (Janjaweed) maar ook door rebellen die zeggen voor de lokale bevolking op te komen. Hele dor pen worden platgebrand, honderdduizen den mensen op de vlucht gejaagd. Het con flict heeft de afgelopen twee jaar aan zeker 180.000 mensen het leven gekost en twee miljoen anderen naar- elders verdreven. De Sudanese regering, die de Janjaweed steunt, kijkt de andere kant op of probeert de boodschappers van het slechte nieuws over Darfur uit te schakelen. Zoals vorige week gebeurde met medewerkers van Art sen zonder Grenzen, die het hadden aan gedurfd zonder medeweten van Khartum een rapport op te stellen over honderden verkrachte vrouwen en jonge meisjes. Drie maanden geleden lukte het de Veilig heidsraad dan eindelijk te besluiten het In ternationaal Strafhof in te schakelen om de oorlogsmisdadigers in Darfur op te pakken en te berechten. Een grondig gedocumen teerd rapport en een lijst met de namen van 51 hoofdverdachten, opgesteld door een speciaal onderzoeksteam van de VN, liggen inmiddels in Den Haag. Khartum reageert ondertussen zoals het steeds doet: met een aantal schijnmaatre- gelen. Zo kondigde de regering onlangs aan een aantal mensen van de veiligheidsdiensten die van wandaden verdacht worden zelf te zullen berechten. Ook heeft Khartum laten doorschemeren Darfur meer bevoegdhe den te willen geven, wat het oplossen van de crisis zou kunnen bespoedigen. Alge meen wordt dit echter uitgelegd als een po ging van El-Bashir om opnieuw zijn verant woordelijkheden te ontlopen. Slechts snel en effectief optreden van het Haagse straf hof lijkt nog effectief om misdadigers in Darfur duidelijk te maken dat ze niet langer onschendbaar zijn. En om de wereld te to nen dat een humanitaire crisis van onge kende omvang inderdaad niet wordt geto lereerd. een soennitische partij, alle sji ieten voor een sji'ietische par tij, alle koerden voor een koer- dische partij, alle christenen voor een christelijke partij. Dan laat je de geest van nationalis me en religieus fanatisme uit de fles. Dat is dus vragen om pro blemen." Trouwens, president Assad is een alawiet, een kleine islamitische minderheid in Sy rië. Democratie zou het land niet alleen opdelen in vele ver schillende religieuze blokken, maar de alawieten zouden on middellijk hun macht verliezen. Het is daarom dat Assad het wil gooien over de boeg van de economie en de strijd tegen corruptie. Syrië moet het Chi nese model volgen, meent As sad. Eerst een betere economi sche situatie, daarna grotere politieke vrijheid. Niet zo gek gedacht natuurlijk. Maar met twintig procent werkloosheid en een enorme bevolkingsgroei die jaarlijks leidt tot 300.000 nieuwelingen op de arbeids markt, volstaat het niet om een paar internet-café's te openen. President Bashar Assad. Foto: Reuters Voeg daarbij de Amerikaanse sanctie's vanwege Syrië's ver meende hulp aan terroristische organisaties. Syrië's dubieuze rol als, zoals sommigen bewe ren, verlener van hulp aan het Iraakse verzet en Syrië's recente verlies van de controle over buurland Libanon en er ont staat een weinig rooskleurig beeld voor de toekomst. houden in Edinburgh. Voor zijn campagne 'Make Poverty His tory' (maak geschiedenis van armoede) hoopte hij op 1.000.000 deelnemers. Geldofs opmerking kan echter voor een veel hogere opkomst zorgen dan waarop is gerekend. Het Live8 team kwam met een verklaring om Edinburgh te vriend te houden. „We roepen iedereen die naar Edinburgh wil komen op eerst goed na te denken en verstandig te hande len. Zorg dat je een slaapplaats hebt voordat je komt, wees ver antwoordelijk voor jezelf en je vrienden en sta niet toe dat kin deren zonder begeleiding ko men." De politie hield spoedoverleg met Make Poverty History; de gemeente begon met het ver wijderen van bouwsteigers in de stad, uit vrees dat buizen als wapens worden gebruikt mocht de mars uit de hand lopen. Ook alle losse bakstenen worden verwijderd of opnieuw inge metseld en wegwerkzaamhe den zijn opgeschort. Volgens directeur stadsontwikkeling An drew Holmes worden extra kampeervelden gecreëerd, maar zijn er nooit genoeg toi letten. Alle beschikbare wc-ca- bines in Engeland en Ierland zijn al besteld en momenteel worden Europese adressen be naderd voor huurwc's. Minister Brown van financiën toont zich groot voorstander van de mars. Hij meent dat het Britse volk zo een grote rol kan spelen in het overhalen van de G8 om wereldarmoede aan te pakken. Brown heeft op voor hand alle btw-heffingen in de opbouw van Live8 kwijtge scholden. Dat scheelt de orga nisatie anderhalf miljoen euro. door onze correspondent Esther Cotink Edinburgh - De politie en loka le autoriteiten in Schotland ma ken zich grote zorgen over de mogelijk één miljoen demon stranten die op 2 juli bij elkaar komen voor een protestmars in Edinburgh tijdens de topont moeting van de G8. Dat Bob Geldof, organisator van de mars, het aantal op een miljoen schatte kwam als donderslag bij heldere hemel. Edinburgh heeft niet de faciliteiten om zoveel mensen op te vangen. Midge Ure, die samen met Geldof de spectaculaire Live8 concerten organiseert, noemt de autoriteiten paniekzaaiers. Volgens hem was de uitspraak van zijn vriend puur symbo lisch bedoeld. „Ik hoorde van een politiechef in Edinburgh dat het totaal onverantwoorde lijk is wat we doen en dat dit anarchisten de kans geeft een belangrijk evenement te versto ren. Maai' er is geen reden voor paniek. Het was een symboli sche oproep aan mensen om op te staan en van zich te laten horen." Ondanks Ure's poging de toe stand te sussen, vreest Schot land grote chaos. De bestrijding van wereldarmoede staat hoog op de agenda van de G8 en Bob Geldof heeft deze gelegenheid aangegrepen een nieuwe Live8 op te zetten: vijf concerten die net als Live Aid in 1985 geschie denis moeten schrijven. Geldof is al jarenlang kruisvaar der tegen honger en armoede in Afrika. De Ierse zanger deed deze week zijn oproep om tege lijk met de concerten in Lon den, Philadelphia, Parijs, Rome en Berlijn een protestmars te barcelona/gpd - De grote droogte in het zuiden van Euro pa heeft geleid tot een conflict tussen de buurlanden Portugal en Spanje over de verdeling van het water in de grensrivier de Douro. Portugal claimt een schadevergoeding van zes mil joen euro omdat Spanje te wei nig water overlaat voor de Por tugezen. De landen hebben in 1998 een verdrag gesloten waarin Spanje zich verplicht een minimale hoeveelheid water aan Portugal te leveren. Als dat niet gebeurt moet Madrid betalen. Dat is volgens Lissabon nu het geval. De Douro, die in Spanje ont springt, levert water aan de Spaanse huishoudens en land bouw. Pas daarna komen de Portugezen aan de beurt. Maar door het gebrek aan regen is het waterpeil zo laag dat Spanje de afspraken van 1998 niet kan nakomen. Volgens Madrid zal er waarschijnlijk niet veel an ders opzitten dan de eis van Portugal in te willigen en te be talen. Zolang beide landen bestaan ruziën ze al over de verdeling van het water. Vier grote rivie ren stromen vanuit Spanje Por tugal binnen. kathmandu - Een moeder en haar kind, toegedekt met een deken. Ze zijn twee van de zeker 53 vrouwen en kinderen die om het leven kwamen toen in het zuidwesten van Nepal een volgepakte bus op een landmijn reed. Het gebied is een bolwerk van de linkse rebellen, die sinds 1996 proberen de monarchie ten val te brengen. In het con flict zijn al 12.000 mensen gedood. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7