Ambtenaren staken donderdag SLIPS, BINNENLAND 2 •sfegojt DE 4E GRATIS s/oqöf wm De leegte van het intelligent ontwerp Veroordeelde Fries eist verpleging in kliniek Spinozapremie naar vier toponderzoekers 'Volgsysteem' voor probleemleerlingen 'Veel ongelukken basischool te voorkomen' 3 SLOGGI Openbaar vervoer in Utrecht en Amsterdam plat Gevangen achter glas Borstkanker vaak niet goed behandeld jrschuwing minibikes - De politie waar ivoor het rijden op zoge- minibikes op de open- ■g. De kleine motoren •oden omdat ze niet :eurd zijn en dus onver- Bovendien lopen berij- de voertuigen het risi- iedeweggebruikers ze hoofd zien. De mini- irden steeds populair- Ikosten 250 tot 1400 eu- mJien tot 90 kilometer per zijn steeds vaker op de (re weg te zien. egevonden aienlo Voorbijgangers hebben htend een lijk gevonden "•arlevinkerweg in Venlo. ie houdt ernstig reke- >9 bt een misdrijf. De om- .an de vindplaats is af- 3 oor technisch onder- let is onbekend of het I man of een vrouw gaat. Jiurt van het stoffelijk 1 lot stond een vrachtwa- 1 t een Duits kenteken, ■■pet duidelijk of die iets zaak te maken heeft, aac lemen met hipkaart iG - De introductie van 6kaart voor het openbaar verloopt moeizaam. De che problemen zijn nog =4iet opgelost, waardoor i -ir Peijs van verkeer later L Lacht een definitief be- _Ji nemen over de invoe- 1 het nieuwe systeem. 1 lkaart moet vanaf 2007 ■Jige vervoerbewijzen in Vervangen. site over ^mi ^■Ig - Hulporganisatie t in Nood/Cordaid laat *irs met een website zien gebeurt met de op- ,van de inzamelingsac- landen die getroffen r de tsunami. Op de ILC gelanceerde webpagi- v.nadetsunami.nl, staat l.axzicht van de projecten rganisatie steunt en k budget. De organisa- uit de opbrengst van jQbctie 33 miljoen euro ^n, meer dan iedere an- 'anisatie.De totale op was 192 miljoen euro. ouderen in =rilligerswerk rg - Het aantal 65-plus- aan vrijwilligerswerk 0 de periode van 1997 iet 2004 toegenomen ocent. Het totale aantal ;ers daalde in die perio- met 2 procent. Oude- leeftijd van 65 tot 74 en ongeveer twee keer actief als vrijwilliger )lussers. Mensen met ime baan doen volgens s het minst aan pro Deo imheden. it geschorst iefstal wapen cen - Een Groningse geschorst nadat bij een zijn dienstwapen was De inbraak vond ji het huis van een colle- 1 de politieman over- De agent had zijn (apen niet mee naar (gen nemen. Behalve (en zijn bij de inbraak je legitimaties en een I gestolen. De politie, die van een onfortuinlijk t, heeft een technisch lek ingesteld naar de edoden spookrijdster (en spookrijdster heeft vond op de A50 onder n ongeval veroorzaakt >r twee vrouwen om het n gekomen. Een van de "ers is de spookrijdster, arige vrouw uit Ooijen. eed ter plaatse. Het an- :htoffer is een 44-jarige it Veghel. Zij overleed ren na het ongeval in enhuis. De spookrijd- »te tegen twee tege- nende auto's. olen (fiets online eer - Eigenaren en ko- i een bromfiets kunnen iteren op internet con- of hun tweewieler als is opgegeven. De ïst voor het Wegver- >W) heeft de gegevens, mstig zijn van de poli- e eigen website gepu- Wie bij de RDW een r, ibewijs wil aanvragen tvia de site de gege- ïterhalen aan de hand lassisnummer en het e aanvrager loopt dan risico ongewild een ge- romfiets aan te schaf- mdien worden de kos- uhet kentekenbewijs be- )e politie houdt de ge- 'an de bromfietsen bij. dinsdag 7 juni 2005 ^ch; f ea zoetermeer/anp - De vakbon den organiseren donderdag een 24-uursstaking onder gemeente ambtenaren. De loketten moe ten die dag in de meeste ge meenten op slot. Daarnaast sta ken het openbaar vervoer en de reinigingsdiensten in Amster dam en Utrecht. Brandweer en ambulancediensten draaien in het hele land zondagsdiensten. De actie begint donderdag om 0.00 uur en duurt tot donder dagavond 24.00 uur. Gemeenteambtenaren in Ne derland voeren al enige tijd ac tie om hun ongenoegen te ui ten over de vastgelopen CAO- onderhandelingen. Eind april liepen de onderhandelingen na een jaar uiteindelijk stuk op de looneis en het zogenoemde functioneel leeftijdsontslag (FLO). Die regeling maakt het gemeen teambtenaren in zware beroe pen (brandweer, personeel zie kenauto's) nu nog mogelijk al op hun 55-ste te stoppen met werken. De vakbonden willen deze regeling behouden, maar werkgeversorganisatie VNG wil er vanaf. Volgens woordvoer ster Sjerps is de regeling „ver ouderd en niet langer betaal baar". De VNG wil de uitoefening van zware beroepen beperken tot twintig jaar. Daarna volgt gega randeerd herplaatsing naar een fysiek minder zware baan. Wie er toch uit wil krijgt een premie mee. De hoogte ervan is nog niet bekend. De VNG denkt zo de door de vergrijzing van het personeel noodzakelijke bezui nigingen binnen te halen. De AbvaKabo meent echter dat de FLO veel te ingewikkeld is om op heel korte termijn aan te passen. Woordvoerster Sjerps wijst erop dat de FLO bijvoor beeld brandweerpersoneel on redelijk bevoordeeld ten op zichte van andere gemeente ambtenaren. „Brandweermen sen hebben vaak een bedrijfje (chauffeur, sloper, duiker, red.) naast hun werk. Na hun 55 ste maken ze daar in veel gevallen een voltijdse baan van. Zo van gen ze dan dubbel salaris voor één baan." Ze gelooft er dan ook weinig van dat andere ambtenaren gaan staken voor een regeling waarvan alleen ambtenaren met zware beroe pen profiteren. Sjerps denkt daarom dat de -relatief strijdba re- brandweerlieden de onder handelingen hebben „gegij zeld". De bonden verwachten mini maal 10.000 actievoerders op het Museumplein. Ze hebben inmiddels 150 bussen geregeld die de betogers naar de hoofd stad moeten brengen. Volgens een woordvoerder van Abvaka- bo FNV is het deze dagen niet eenvoudig om aan bussen te komen, onder meer doordat scholen in deze periode mas saal schoolreisjes organiseren. 'Tbs met dwangverpleging uitvoeren' leeuwarden/anp - Een 51-jari- ge Fries die is veroordeeld voor ontucht met twee meisjes, spant een kort geding aan tegen de Nederlandse Staat. Hij eist dat de tbs met dwangverpleging die hem is opgelegd, wordt uit gevoerd. De man is tot twee jaar cel en tbs met dwangver pleging veroordeeld, maar zit 4,5 jaar na het vonnis van het gerechtshof in Leeuwarden nog steeds niet in een tbs-kliniek. „Ik heb verschrikkelijk met de ze mensen te doen. Ze zitten in de gevangenis, maar er gebeurt niets terwijl ze hun celstraf al hebben uitgezeten", zei Tjalling van der Goot, de advocaat van de Fries, maandag. Het hof in Leeuwarden veroor deelde de man in 2001. Na cas satie verwees de Hoge Raad de zaak echter in 2002 terug naar het hof, ditmaal in Arnhem. Omdat het openbaar ministerie (OM) na de terugverwijzing was vergeten gevangenhouding te eisen, kwam de man in afwach ting van het vonnis van het Arnhemse hof een jaar op vrije voeten. In 2003 moest de man echter de cel weer in toen het hof in Arnhem hem ook veroor deelde tot twee jaar cel en tbs met dwangverpleging. Op 21 september 2004 werd die beslissing uiteindelijk door de Hoge Raad bekrachtigd. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft in mei vorig jaar gezegd dat tbs'ers na het uitzitten van hun straf na maxi maal zes maanden in een tbs- kliniek moeten worden ge plaatst. Die 21ste september is echter al weer acht maanden geleden. Gezien de geschiede nis van mijn cliënt, hij heeft al langer dan de opgelegde straf gezeten, moet hij nu maar eens een plekje krijgen", aldus Van der Goot. Mocht de man geen plekje kun nen krijgen, dan wil hij binnen een week op vrije voeten ko men. „Dat zal voor de rechter een flink dilemma worden, want het is maatschappelijk niet te verkopen tbs'ers vrij te laten omdat er geen plaats is in tbs-klinieken", aldus Van der Goot. Volgens de advocaat is er geen plaats in tbs-klinieken omdat rechters steeds vaker tbs met dwangverpleging opleggen. Iv iiiflk. „i: kampen - Een aalscholver zit te schreeuwen achter het glas van de Stadsburg in Kampen. Het dier landde gisteren op de brug en kon daar niet meer wegkomen. Een voorbijgan ger aarzelde niet, pakte de vogel op en gooide hem over de glazen wand. Aalscholvers waren vroeger zeldzaam in Nederland, maar worden nu vaak gezien rond visrijke stekken in de IJssel. Foto: WFA/Freddy Schinkel den haag/anp - De Spinozapre- mie 2005 is toegekend aan vier Nederlandse toponderzoekers. De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek maakte gisteren bekend dat ze wiskundige Alexander Schrijver, moleculair bioloog René Bernards, cognitief neuro- wetenschapper Peter Hagoort en natuurkundige Detlef Lohse heeft onderscheiden. De Spinozapremie is de groot ste Nederlandse onderschei ding in de wetenschap. Elke on derzoeker krijgt 1,5 miljoen eu ro, te besteden aan onderzoek naar keuze. De wetenschappers ontvangen de prestigieuze prijs voor baanbrekend en inspire rend onderzoek. De uitreiking vindt plaats op 23 november. Bernards, hoofd moleculaire carcinogenese bij het Neder lands Kanker Instituut ontwik kelde met een onderzoeksgroep drie technologieën die inzicht geven in het ontstaan van kan ker en mogelijke therapieën. Hagoort, oprichter en directeur van het F.C. Donders Centre for Cognitive Neuroimaging van de Radboud Universiteit Nijme gen, toonde onder meer aan dat hersenen waarin het taai- verwerkende gebied is bescha digd, via andere routes alsnog taal kunnen begrijpen. Lohse, universiteitshoogleraar aan de Universiteit Twente, heeft de verklaring van sonolu- minescentie op zijn naam staan. Dat is het verschijnsel dat een klein gasbelletje onder invloed van ultrasoon geluid licht kan gaan uitzenden door dat de temperatuur oploopt. Schrijver, verbonden aan het Centrum voor Wiskunde en In formatica en deeltijdhoogleraar aan de Universiteit van Amster dam, schreef twee standaard werken op het gebied van com- binatoriek en algoritmiek. Meeste incidenten door onvoldoende toezicht bij gymles rotterdam/gpd - Rotterdamse schoolbesturen hebben als eer ste in Nederland een leerling volgsysteem ontwikkeld voor het voortgezet onderwijs, dat snel ingrijpen mogelijk maakt. Het volgsysteem moet proble men signaleren en helpen om het groeiende probleem van voortijdige schoolverlaters aan te pakken. Het systeem gaat in augustus draaien op zes Rotterdamse scholen en wordt een jaar later op alle middelbare scholen in de stad ingevoerd. Het is geen toeval dat het sys teem in Rotterdam is ontwik keld. Daar is de onderwijsach terstand het grootst. Scholen zien dat dit vaak gepaard gaat met problemen thuis, en heb ben de handen vol aan het op voeden van hun leerlingen. „Het was pure noodzaak", zegt Wim Littooij, bestuursvoorzitter van Christelijk Voortgezet On derwijs (CVO). Anton Roelofs van het Penta College, die als adviseur meedacht: „Als we nu een pro bleem signaleren, kijken we in het systeem, zien de achter grond van een kind, besluiten wat we doen en dat is dan de volgende dag ook bekend bij de andere docenten." Snel ingrij pen kan voorkomen dat een kind gaat spijbelen of zelfs de school verlaat. Littooij: „Dit systeem voorkomt ook doublures. Nu zal het niet meer gebeuren dat elk jaar weer iemand besluit om te laten uit zoeken of een bepaalde leerling soms dyslectisch is." In het leerlingvolgsysteem is ruimte voor gegevens over leer problemen, de sociaal-emotio nele ontwikkeling, schoolresul taten en bijzonderheden over het gedrag. Ook is snel op te zoeken hoe het verzuim is, de situatie thuis, wie de leerling heeft begeleid, welke afspraken er zijn gemaakt en of die hiel pen. Scholen leggen vast wie de dos siers mag lezen en wie er infor matie aan mag toevoegen, om de privacy van kinderen te waarborgen. Het systeem is ge bruiksvriendelijk. Er waren al wel systemen in omloop, zegt Littooij, „maar die waren zo in gewikkeld dat je een iet-freak moest zijn om ermee om te gaan." den haag/gpd - Veel ongeluk ken op basisscholen gebeuren doordat er onvoldoende toe zicht is tijdens de gymlessen. Dat stelt Cees Meijer van Con sument en Veiligheid. Die orga nisatie presenteert donderdag aan onderwijsminister Maria van der Hoeven een rapport over veiligheid op school. Ruim 45 procent van de onge vallen op school gebeurt tijdens de gymnastieklessen. Volgens Meijer komt dat vooral doordat basisscholen het nogal eens nalaten om de gymlessen door vakdocenten te laten ver zorgen. Eigen leerkrachten ge ven zo goed en kwaad als het gaat de les. Vaak ook nog eens aan veel te grote groepen. Want, om geld uit te sparen, proberen sommige scholen nog wel eens enkele groepen tege lijk bewegingsonderwijs te ge ven. Als voor de bovenbouw een ge diplomeerde sportleraar wordt aangetrokken, is veel leed te voorkomen, denkt Meijer. „Het blijkt namelijk dat de meeste gymnastiekongelukken gebeu ren met kinderen van tussen de negen en veertien jaar." Die zijn het meest onbesuisd. Ook veel van de andere 55 pro cent van de ongelukken -vooral glij- en valpartijen in en om de school - zijn simpel te voorko men, meent Meijer, „door bij voorbeeld het maken van goede afspraken over waar in en om school gerend mag worden." Het rapport meldt overigens een daling van aantal ongeval len op scholen. Tussen 1999 en 2003 nam het aantal meldingen af met 25 procent. In 1999 moesten nog 19 duizend kinde ren zich na een ongeluk op school laten behandelen in het ziekenhuis, vorig jaar waren dat er naar schatting vijftiendui zend. Van alle kinderen die zich moesten laten behandelen op de spoedeisende hulp, was 4 procent er zo ernstig aan toe dat een ziekenhuisopname volgde. Bij circa vier van de tien gewonden (37 procent) was het letsel een fractuur als een ge broken been, arm of pols. Ver reweg de meeste wonden wer den opgelopen na een val van trap, hek, speel- of gymtoestel. Consument en Veiligheid be pleit een goede registratie van ongevallen, waardoor basis scholen weten wat ze moeten gaan aanpakken om herhaling te voorkomen. Inmiddels volgt 42 procent van de scholen vol gens die methode en heeft nog eens 41 procent er belangstel ling voor getoond. Consument en Veiligheid denkt dat de registratie heeft meege holpen aan het terugdringen van het aantal ongevallen. utrecht/anp - Maar veertig procent van de vrouwen met een agressief type uitgezaaide borstkanker krijgt het daarvoor bestemde geneesmiddel. Het gebruik van dat middel, trastu- zumab, is in Nederland bijna het laagst van alle West-Euro- pese landen. Dat blijkt uit een schatting van de BorstkankerVereniging. De vereniging heeft niet onder zocht waarom veel artsen geen trastuzumab voorschrijven aan vrouwen die het middel wel zouden moeten krijgen. Ze vermoedt dat de verklaring ligt in de hoge kosten. (advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP BEHA'S EN TOPS Geldig vonl/m 30 juni 2005 zolang de voorraad strekt. doorJohan Braekman Minister Van der Hoeven van onderwijs wil een debat over de intelligent ontwerp theorie. Ze gelooft dat er meer te zeggen is over het ontstaan van de mensheid dan blijkt uit de evolutie-theorie van Darwin. De evolutietheorie, die zo omstreden was dat Darwin een aantal jaren aarzelde voor hij die publiceerde, is algemeen geaccep teerd. Het creationisme is niet meer dan een geloof van rechtlijnige bijbellezers. In 1925 werd in de Amerikaanse staat Tennessee een spraakmakend proces gehouden over het onderwijzen van de evolutietheorie van Charles Darwin. Pas in de jaren zestig werd beslist dat een verbod daarop strijdig was met de schei ding van kerk en staat. Pas in 1987 werd vastgelegd dat het ongrondwettelijk is van leraren te eisen dat ze naast de evo lutietheorie ook het creationisme onder wijzen. Creationisme is een geloof. Creationis ten nemen het bijbelse boek Genesis let terlijk, wat strijdig is met allerlei weten schappelijke inzichten. Het creationis me gaat immers over al wat in de bijbel staat. Als de bijbel letterlijk het woord Gods is is er geen reden te stoppen bij het boek Genesis dat het ontstaan van soorten, inclusief de mens, behandelt. Ook het verhaal van de toren van Babel is dan letterlijk te nemen (als 'alternatief voor de moderne taalkunde), evenals de leeftijd van Methusalem (in strijd met de gerontologische inzichten). In lijn met hun protestantse, rechtse en conservatieve opvattingen denken crea tionisten dat de evolutietheorie hun waarden- en normenstelsel aantast. Ze menen dat Darwins opvattingen impli ceren dat de mens 'slechts een dier is onder de dieren' waardoor het funda ment wegvalt voor menselijke waardig heid en humaniteit, voor ethiek en be schaving. De door hen verfoeide tole rantie tegenover homofilie, abortus of euthanasie koppelen zij aan de invloed van Darwin. Het terug schroeven van het on- O P I derwijs over evolutie moet de 'maatschap pelijke degeneratie' een halt toeroepen. Wetenschap probeert de feiten niet te plooien naar een onwrikbaar geloof, maar tracht ons beeld van de wereld bij te sturen op basis van nieuwe inzichten. Wetenschap doet aan zelfkritiek, het creationisme blijft steken in krampachti ge pogingen 'bewijzen' te vinden voor onwaarschijnlijke 'gebeurtenissen' als de zondvloed (Genesis) of het tijdelijk stilstaan van de zon Qozua). Het creatio nisme is pseudo-wetenschap en hoort niet thuis in het onderwijs. De eis van de creationisten voor een 'fai re behandeling', zodat studenten 'zelf kunnen uitmaken hoe de vork in de steel zit' is misleidend. Als men de scheppingsverhalen uit de bijbel zou onderwijzen als alternatief voor evolu tietheorie, waarom dan niet ook de scheppingsmythen van de Navajo india nen of de Inuit? Tegenwoordig wordt massaal gegokt op het 'intelligent design', het 'intelligent ontwerp'. Dat is oude wijn in nieuwe zakken. De illusie dat 'intelligent ont werp' naar een authentieke wetenschap pelijke theorie verwijst, die niets te ma ken heeft met het creationisme nestelde zich in snel tempo in de hoofden van velen die zich ongemakkelijk voelen met Darwins natuur- en mensbeeld. Zelfs minister van onderwijs en wetenschap pen Maria van der Hoeven (CDA) blijkt te voelen voor de intelligent ont- werp-opvatting. Waarom is deze opvat- ting populair? Ze her- N I E haalt de eeuwenoude creationistische opvat ting dat een uurwerk een uurwerkmaker veronderstelt, een oog een oogmaker en een mens een mensmaker. Een oog is net als een uur werk een complex instrument. Zoiets kan, aldus de intelligent ontwerp-gelo- vers onmogelijk bij toeval zijn ontstaan. Omdat dit niet kan kan ook de evolutie theorie niet kloppen, beweren ze. Niet toevallig wordt minister Van der Hoeven 'geadviseerd' door academici die verstand hebben van kansbereke ning en niet van evolutietheorie. De cru ciale fout is dat de evolutietheorie het ontstaan van functionele complexiteit niet toeschrijft aan toeval. Integendeel. Volgens de intelligent ontwerp-adepten verklaart Darwin het bestaan van het oog als volgt: stop alle cellen in een doos en schudt er mee tot alle cellen samen vallen en een oog vormen. Dat is inder daad ongeloofwaardig. Alleen heeft Darwin zoiets nooit be weerd. Hij onthulde het mechanisme van natuurlijke selectie dat ervoor zorgt dat uit de variatie in de natuur elke ge neratie opnieuw eigenschappen worden geselecteerd die het beste helpen bij overleving en voortplanting. Natuurlijke selectie zorgt dat nuttige eigenschappen bewaard blijven. Er wordt voortge bouwd op wat er reeds is. Evolutietheo rie verklaart de ontstaansgeschiedenis van functionele complexiteit. Het oog is in de loop van miljoenen jaren geëvolu eerd vanuit lichtgevoelige cellen. Er is een enorme hoeveelheid informatie die deze visie ondersteunt uit genetica, taxonomie en celbiologie en die sluit aan bij kennis uit geologie, fysica en der gelijke. De intelligent ontwerp theorie staat geïsoleerd. Er bestaat niet het min ste bewijs voor haar kernidee van eetf 'hogere intelligentie'. Minister Van der Hoeven wil een 'debat' over de intelli gent ontwerp-opvatting. De meeste poli tici en wetenschappers voelen daar niets voor. Persoonlijk heb ik er geen bezwaar tegen omdat er geen sprake kan zijn van een debat. De intelligent ontwerp-op vatting bevat geen noodzaak om ele menten uit de evolutiebiologie of andere wetenschappelijke disciplines te her zien. De theorie is good old protestants creationisme in een pseudo-weten- schappelijk schapenvelletje. Johan Braeckman is bijzonder hoogle raar vanwege de humanistische stichting Socrates bij de Universiteit van Amster dam op het gebied van de levensweten schappen. Hij doceert wijsbegeerte aan de Universiteit Gent en schreef het boek Danvins Moordbekentenis (Nieuwezijcls, 2001)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5