Cijfers over eerwraak zijn zorgwekkend BINNENLAND 1 Student onwel na het drinken van liters water Ziekenhuisdirecteur boert beter dan Balkenende Politie vaak niet of te laat in actie Grootste wildwaterbaan in aanbouw Israël weigert Nederlandse moslims OM in beroep tegen straffen voetbalfans de toegang Conflict met België voorbij 'Verdeling bijstandsgeld fundamenteel onjuist' SP verwijt Veerman intimidatie WD eist excuses Peijs over megaprojecten nerikaanse rmist op Aruba uestad Een groep van ze- Nederlandse militairen op Aruba mee naar de 18- Natalee Holloway, meld- jn woordvoerster van de ine gisteren. De Amerikaan- holiere verdween een week len tijdens een korte va- ie op het eiland. Vorige zondag ging Holloway uit, •na ze maandagochtend j naar haar hotel is ge it door drie Arubaanse inten. Daarna is niets meer iaar vernomen. n gedood na ie over hond ue - De 55-jarige man die mei in Holtenbroek dood n flat werd gevonden, is iet leven gebracht na een over de verzorging van ïond. De man trof vrijdag ei een 44-jarige man uit enbroek, die drie dagen la- erd opgepakt als verdach- een uitlaatveldje in de t. Daarbij kwam ook de oplopende ruzie ter sprake e verdachte en het slacht- de avond tevoren hadden. iaam uit 2002 dentificeerd a - Ruim drie jaar na de Jst is de politie er alsnog in 0 agd een stoffelijk over- 5 te identificeren dat in ja- U i 2002 onder een brug over rgsche Maas in de ge- ïte Raamsdonksveer is ge en. Het blijkt te gaan om -jarige Karei Besselsen uit irg. Die is op 31 mei 2001 -Brmist opgegeven. De iden- tie gebeurde door middel )NA-onderzoek. in komt onder |estorte muur en - Een 77-jarige man uit in is gisteren in zijn woon- ts tijdens bouwwerkzaam- !n omgekomen. Het slacht- iwas samen met enkele an- bezig met de renovatie feen boerderij. Plotseling jver een lengte van enkele pllen meters een buiten- om, zo meldde de politie. geleverde etsjeen vast erdam - De 25-jarige Tsje- die wordt verdacht van felijke betrokkenheid bij de td op Theo van Gogh is donderdag in Nederland, lan werd op 18 mei in aangehouden en is door ijk uitgeleverd. De man in beeld nadat zijn vin- tkken waren gevonden |n document van Moham- de man die Van Gogh [vermoord. rische 'terrorist' jgt 10.000 euro iem Het ministerie van )e is door de rechtbank in ïm veroordeeld tot het be- 10.000 euro aan een ige man uit het bij Nijme- elegen Ooij. De man, een heeft vorig jaar zes nach- fcn onrechte vastgezeten op van het beramen en aanslag tijdens de Vier- ïe van Nijmegen. Het be- i bijna het twintigvoudige 95 euro per nacht die iard wordt uitgekeerd aan en die onterecht blijken te stgezet. gevallen y in noodopvang eslARsuM - Behalve de vrouw jute vorige week open tbc t ilgevonden, zijn ook twee mfren die in de noodopvang itgeprocedeerde asiel- in Witmarsum wonen, :t met de longziekte. De de kinderen hebben, is instelling tot de tbc bij de niet besmettelijk, zo :e de GGD in Friesland :n bekend. roïnevondst parkeerplek irdam - De Nationale Re- ihe heeft in de nacht van ag op maandag ruim 30 ki- jo'ine onderschept op een Jerplaats bij Venlo. De he- 'was verborgen in een pauto. De 35-jarige Turkse tfeur is aangehouden op jnking van import van de- itij. Ruim een week gele- iras een tip binnengeko- pver het transport. rers gepakt w omstanders Rdam - Een groepje getui- n winkeliers heeft gisteren ufr gewapende overval op Cbwelier in het centrum van ^dam de twee overvallers «Sheesterd. Bij de roof raakte likelier gewond. Een van Jannen had op hem ge- h-en. Zijn hond werd vol- politie dodelijk getrof- =®or een kogel. Het tweetal st. groningen/anp - De politie doet onder zoek naar een ontgroeningsritueel waar door een 21-jarige Groningse student bijna zou zijn overleden. Dat liet een po litiewoordvoerder gisteren weten. De student kreeg donderdagochtend een zware epileptische aanval, nadat hij li ters water had moeten drinken. In het Algemeen Dagblad zegt het slacht offer dat de ontgroening plaatsvond bij de Groningse studentenvereniging Al- bertus Magnus. „Steeds als ik een ronde van een spel verloor, moest ik een glas in één keer leegdrinken. Ik geloof dat ik een liter of zes heb gehad", aldus de stu dent die onbekend wil blijven. Na de aanval zou de student het bewustzijn hebben verloren. Hij werd pas na ander halve dag weer wakker. De studentenvereniging betreurt het voorval. „Het was nooit onze bedoeling de gezondheid van leden in gevaar te brengen", stelt vice-praeses Hemmes van Albertus. De student ligt niet meer op de intensieve zorg. „De kroegcom missieleden die het spel leidden, waren niet op de hoogte van het gevaar van te veel water drinken." Het bestuur stelt zo snel mogelijk een rapport op over het voorval. Pas daarna velt de Rijksuniversiteit Groningen een oordeel over de kwestie. De universiteit gaat er bij de studentenvereniging wel op aandringen meer eigen verantwoor delijkheid te nemen, ook buiten de tra ditionele introductieperiodes. Of verant woordelijke leden sancties krijgen opge legd, kan de studentenverenging nog niet zeggen. „We zullen in de toekomst wel het ge bruik van water bij dit soort riten verbie den", stelt Hemmes. Toxicoloog Uges van de RuG stelt dat „elke stof in over dadige mate giftig kan zijn. Als iemand teveel water drinkt, kunnen de nieren het niet meer verwerken en verdunt het bloed in hoog tempo. Cellen in de rest van het lichaam kunnen het water nog afstoten, maar in de hersenen kan het vocht nergens heen. Als gevolg hiervan zwellen de hersens op, wat kan leiden tot hoofdpijn en epileptische aanvallen of zelfs blijvende letselschade." De student heeft tot nu toe geen aangif te gedaan. In de loop van de week heeft de politie een gesprek met het bestuur van de studentenvereniging. Uges is behalve hoogleraar toxicologie ook voorzitter van de universitaire ad viescommissie die in 1997 werd opge richt nadat een student na het drinken van een liter jenever bij een ontgroe- ningsrite overleed. De commissie moet er op toezien dat excessen tijdens ont groeningen worden voorkomen. Uges waarschuwt uit te kijken voor stigmati sering. „De watervergiftiging vond wel plaats bij een verenging, maar niet tijdens de tra ditionele introductieperiode. De jongen in kwestie was ook geen eerstejaars. Het slachtoffer moest de zes liter water drin ken om lid te worden van de kroegcom missie. Uges voelt er weinig voor om als com missie het hele jaar toezicht te gaan houden op de verenigingen.Je mag toch van studenten wel verwachten dat ze in staat zijn zelf enige verantwoorde lijkheid te nemen voor hun daden." den haag/gpd - Eerwraak leidt in de helft van de gevallen tot geweld. Geregeld vallen er dode lijke slachtoffers. De politie zou dat kunnen voorkomen, maar weet te weinig van eerwraak. Dat blijkt uit twee onderzoeken waarvan minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) de resul taten gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De politie Haaglanden heeft onderzocht hoe vaak eerwraak voorkomt. Dat is in Nederland nog niet eerder gebeurd. Alleen al in Den Haag en omgeving hebben zich in een halfjaar tijd 79 zaken voorgedaan waarbij familie-eer een rol speelde. In bijna de helft van de gevallen deed zich geweld voor, waarvan elf keer met een dodelijke af loop. Verdonk noemt de cijfers 'zorgwekkend'. De politie komt vaak niet of te laat in actie, concludeert het onderzoeksinstituut COT, dat in opdracht van Verdonk on derzoek heeft gedaan naar eer wraak. Dat komt doordat hulp verleners en politieagenten te weinig van eerwraak weten. Te gelijkertijd is vroegtijdig ingrij pen de enige manier waarop de politie kan voorkomen dat een conflict over de familie-eer tot geweld leidt. Agenten zijn bijvoorbeeld ge neigd dreigementen van emo tionele mensen niet letterlijk te nemen. In het geval van ver wanten die de familie-eer heb ben geschonden, menen ze het echter vaak wél, aldus de on derzoekers. „Ten onrechte wordt gedacht dat emotionele woorden ook nu niet worden omgezet in daden. Verdonk kondigde aan dat poli tieagenten en welzijnswerkers op cursus moeten om meer te leren over eerwraak. Ook ko men er meer plaatsen in de noodopvang en krijgen minder hedenorganisaties 200.000 euro subsidie om eerwraak be spreekbaar te maken. Verdonks collega Donner (Justi tie) is nog bezig een draaiboek op te stellen waarin staat wat de politie, het openbaar ministerie en andere organisaties moeten doen bij eerwraak. Dat moet dit najaar klaar zijn. Dan komen er ook afspraken over betere in formatieuitwisseling. De Tweede Kamer dringt al een jaar aan op snelle maatregelen tegen eerwraak. CDA-Kamerlid Sterk is te spreken over de plan nen van Verdonk. „Al had het wel wat eerder gekund." De cij fers noemt Sterk gruwelijk. „Tot nu toe kon ik alleen maar ver moeden dat eerwraak vaak voorkomt. Nu ben ik in al mijn bange vermoedens bevestigd." Amsterdam - Naast de Amsterdam Arena werd gisteren hard gewerkt aan de grootste wildwaterbaan ter wereld. De baan is onderdeel van de Fun Fair Boulevard, die op 10 juni open gaat en tot 26 juni zal duren. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/anp - Twee Neder landse moslimjongeren is zon dag op de luchthaven van Tel Aviv de toegang tot Israël ge weigerd. De twee jongeren zijn gedurende ongeveer een etmaal vastgehouden en verhoord en daarna op het vliegtuig naar huis gezet. Een van de twee is Mohammed Cheppih, in 2003 rotterdam/gpd - Het openbaar ministerie is in hoger beroep gegaan tegen de straffen, die de rechtbank in Rotterdam heeft opgelegd aan de eerste zes rel schoppers rond Feyenoord- Ajax. Deze voetbalhooligans kwamen allen binnen enkele dagen na de uitspraak weer vrij. Het OM vindt ook dat de zes langer de cel in moeten. De rechter legde hen celstraffen op tot acht maanden, maar het overgrote deel was voorwaarde lijk. Daarom kwamen zij snel vrij. De straf die zij uit moesten zitten, was nagenoeg gelijk aan het voorrarrest. De zes werden ook veroordeeld tot een werkstraf. Pas als de rel schoppers opnieuw de fout in gaan, of zich tijdens een natio nale of internationale wedstrijd van hun club niet bij de politie melden, moeten zij de cel in. Als het aan justitie ligt, moeten zij na het hoger beroep weer de gevangenis in. Het OM wil ho gere vrijheidsstraffen 'om de ernst van de op 17 april ge pleegde feiten te benadrukken'. Ruim veertig politiemensen raakten bij de rellen gewond. De zoektocht naar andere rel schoppers gaan ondertussen onverminderd door. Gisteren werden in Opsporing Verzocht opnieuw 24 foto's getoond van verdachten. Op internet ver schenen tientallen foto's. Na een eerdere uitzending liep het storm op de website. De publi catie van de afbeeldingen op vooral internet zorgde er tot nu toe voor dat achttien verdach ten zich vrijwillig meldden bij de politie. Bij de politie kwa men al 417 tips binnen. De KNVB heeft gisteren nog eens benadrukt het 'principieel oneens' te zijn met doorbereke ning van politiekosten bij voet balwedstrijden. nog beoogd voorzitter van de Nederlandse tak van de Ara bisch Europese Liga. Hun vier reisgenoten werden wel doorgelaten en zijn inmid dels begonnen aan het bezoek dat de lancering van de website www.steunpalestina.net moet markeren. De jongeren willen met hun reis en de website het den haag/gpd - De Socialisti- sche Partij (SP) verdenkt minis ter Veerman (Landbouw) van intimidatiepraktijken tegen zijn ambtenaren. Volgens SP-Ka- merlid Van Velzen worden in specteurs van de Algemene In spectie Dienst overgeplaatst of bedreigd met ontslag, omdat een kritisch rapport over de fa lende bestrijding van de handel in zeldzame dieren in de open baarheid was gekomen. Veerman was woedend over het uitlekken van het rapport en liet een onderzoek instellen naar het lek. „Daar is niets uitgeko men", aldus Van Velzen. Toch worden de twaalf ambtenaren van de vakgroep natuurbe scherming, die zich bezighou den met de opsporing van de il legale handel, nu aangepakt. „Een aantal van hen wordt overgeplaatst en een deel wordt er gewoon uitgewerkt." Van Velzen vermoedt dat Veer man met de actie een voor beeld wil stellen. „De minister was woedend over het lekken. Op mij werd hij ook boos, om dat ik zogenaamd vertrouwelij- contact met het Palestijnse volk versterken. Een van de twee teruggestuur de jongeren is de 28-jarige Mo hammed Cheppih, directeur van de Moslim Wereld Liga Ne derland. Volgens Cheppih zijn hij en zijn reisgenote Rana Nas- sar 'vernederd en slecht behan deld'. ke informatie in de openbaar heid bracht. Die informatie was echter gewoon in stukken van het ministerie terug te vinden." Van Velzen vindt dat de minis ter zijn aandacht op de verkeer de zaken richt. „De bestrijding van de handel in zeldzame en uitheemse dieren faalt en dat moet Veerman aanpakken. Nu haalt hij echter de hele ex pertise weg bij de vakgroep en Cheppih: „Ik heb qua slechte behandeling veel meegemaakt in Oostbloklanden, maar zo erg als nu nog nooit. Ik werd uitgescholden, afge snauwd en kreeg met moeite een glas water. Uiteindelijk kreeg ik te horen dat ik vanwe ge 'veiligheidsredenen' Israël niet in mocht." dat kan toch niet de bedoeling zijn." In een reactie laat het mi nisterie weten dat er geen spra ke is van ontslagen of een wraakactie van de minister. „Er is wel sprake van functieroula tie voor negen inspecteurs. Het is toeval dat net op dit moment de inspecteurs van natuurbe scherming aan de beurt zijn voor de roulatie", aldus een woordvoerster. den haag/gpd - De ruzie tussen Nederland en België over de uitlatingen van de Belgische minister De Gucht (Buitenland se Zaken) over premier Balke nende is voorbij. Balkenende en zijn Belgische ambtgenoot Verhofstadt hebben gisteren besloten een punt achter de zaak te zetten. Beide premiers 'betreuren' het zaterdag verschenen interview met de Vlaamse krant Het Laat ste Nieuws waarin De Gucht Balkenende omschreef als 'een mix van Harry Potter en brave stijfburgerlijkheid' en 'een man in wie ik geen spoortje charis ma kan ontwaren'. De Gucht zei verder dat Balkenende een potje heeft gemaakt van de ja- campagne voor de Europese Grondwet. Aanvankelijk zei De Gucht te gen Balkenende dat hij niet goed was geciteerd, maar dat bleek onwaar toen Het Laatste Nieuws de bandopnamen van het interview openbaar maakte. De Nederlandse regering eiste daarop excuses. Zondag ging De Gucht door de knieën en stuurde een brief waarin hij zijn verontschuldigingen aanbood. Ondanks die brief riep minister Bot (Buitenlandse Zaken) gis terochtend alsnog een verte genwoordiger van de Belgische ambassade op het matje. Balkenende en Verhofstadt lie ten weten de goede betrekkin gen belangrijker te vinden dan de diplomatieke rel. Die betrek kingen zijn 'van groot belang, ook voor de samenwerking in de Benelux en de EU'. den haag/anp - De nieuwe manier waarop staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken) de rijksbijdragen voor de bijstand over de gemeenten wil verdelen, deugt niet. Onder zoek van de Universiteit Twente toont aan dat de centrale aanname die aan het nieu we verdeelmodel ten grondslag ligt 'funda menteel onjuist' is. Vijftien middelgrote gemeenten hadden de universiteit verzocht de nieuwe verdeel sleutel te onderzoeken. Namens hen pre senteerde wethouder De Weger van En schede het onderzoek gisteren in Den Haag. De vijftien gemeenten hadden al eerder in een brief aan de Tweede Kamer aan de bel getrokken, omdat de manier waarop Van Hoof het geld wil verdelen volgens hen ge meenten aan de bedelstaf brengt. Sommige krijgen miljoenen euro's minder en moeten geld voor het betalen van bijstandsuitkerin gen ergens anders binnen hun begroting zien te vinden. „Daarmee dreigt de bedel staf', aldus De Weger, wiens gemeente En schede volgend jaar 8 miljoen euro minder aan bijstandsgeld van het Rijk zou krijgen. Leiden, ook een van de vijftien, zou er 4 miljoen bij inschieten. De nieuwe Wet werk en bijstand, die vorig jaar januari van kracht werd, maakt ge meenten volledig verantwoordelijk voor de bijstand. Zij krijgen daarvoor een vast bud get om hen te prikkelen bijstandstrekkers zo snel mogelijk aan het werk te helpen. Van Hoof wil bij de verdeling van het rijks- geld veel minder uitgaan van het aantal bij standsgerechtigden in steden, maar meer kijken naar 'objectieve criteria' waaronder de economische situatie in de regio waar een gemeente ligt. De vijftien gemeentes, die in hun kritiek worden gesteund door de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG), hekelen vooral de enorme uitschieters in het nieu we model. De extreemste variëren van 32 procent minder dan in 2003 tot 46 procent meer. Van Hoof kan die uitschieters niet verkla ren, aldus De Weger. De onderzoekers van de Universiteit Twente zetten grote vraag tekens bij het nieuwe model. Er wordt te veel gekeken naar de regio waarin een ge meente ligt, en te weinig naar de situatie in de gemeente zelf. Minister Veerman. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/gpd - Ziekenhuisdi recteuren zijn vorig jaar gemid deld acht procent meer gaan verdienen dan het jaar daar voor. Honderd directeuren hebben nu een hoger salaris dan premier Balkenende. Dat blijkt uit een onderzoek van ac tualiteitenrubriek Nova. De hoge salarissen van bestuur ders in de semi-publieke sector zijn het kabinet al jaren een doom in het oog. Minister Zalm (Financiën) kondigde bij de al gemene beschouwingen in ok tober vorig jaar aan een salaris- plafond in te voeren voor be stuurders in de semi-publieke sector. Een ziekenhuisdirecteur mag niet meer verdienen dan de premier, vinden Zalm en het kabinet. De best betaalde ziekenhuisdi recteur is interim-manager Huijsmans. Hij werkte tien maanden in twee ziekenhuizen (het Utrechtse Diakonessen- huis en het Deventer zieken huis) en kreeg daar een vergoe ding van 441.000 euro voor. Ook zonder zijn werk in het De venter ziekenhuis was hij num mer één geworden. Nummer twee is E. Broekhuizen van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, 334.000 euro. De ambtenarenvakbond Abva Kabo is boos over de salarisstij ging. Het verpleegkundig per soneel is er in 2004 niet op vooruit gegaan. De leden van het kabinet ver dienen al jaren hetzelfde. Er zijn plannen om de salarissen te verhogen, maar minister Remkes van Binnenlandse Za ken wacht daar nog even mee. Hij kan het niet verkopen zijn eigen salaris te verhogen en van de burgers offers te vragen. De ministers verdienen nu 122.000 euro per jaar. Open huis op de plek waar de A4 de toekomstige hogesnelheidslijn kruist. Archieffoto: ANP den haag/gpd - Regeringspartij .WD eist excuses van verkeers minister Peijs over de door haar voorgangers gemaakte fouten rond grote infrastructuurpro jecten. WD-Kamerlid Hofstra zal dit de minister vanavond meedelen tijdens het debat met de regering over de bevindin gen van de Infrastructuurcom missie. Deze parlementaire onder zoekscommissie concludeert dat de Betuweroute en de hoge snelheidslijn van Amsterdam naar de Belgische grens onder meer peperduur zijn geworden omdat Verkeer en Waterstaat én Peijs' voorgangers de Twee de Kamer verkeerd informeer den. De Kamer op haar beurt trapte onvoldoende op de rem als projecten te duur dreigden te wordèn. Hofstra vindt dat Peijs schuld moet bekennen. Volgens hem heeft de Kamer al wel de hand in eigen boezem gestoken door openlijk te erkennen dat ze ste ken heeft laten vallen. „Ik vind mevrouw Peijs een aardig mens, maar ik heb héér nooit excuses horen maken. Terwijl iedereen tijdens de verhoren op televisie heeft kunnen zien dat daar alle reden toe is." Peijs' eigen partij, het CDA. steunt de regering in grote lij nen. Maar een Kamermeerder heid van WD, PvdA en Groen links vindt dat het kabinet zich te weinig aantrekt van de aan bevelingen de infrastruc tuurcommissie. Zo krijgt de Kamer geen zeg genschap over de besteding van de aardgasbaten en wordt de rol van het ministerie van VROM niet vergroot. De com missie adviseert om de macht van Verkeer en Waterstaat te breken. PvdA-Kamerlid Dijksma wil het debat 'hard ingaan'. „Het kabi net roept dat er al veel verbe terd is. Maar in werkelijkheid is de regering nog geen millimeter opgeschoven." GroenLinks'er Duyvendak vindt het onaccep tabel dat de minister Kamerle den verbiedt om buiten haar om ambtenaren te spreken. „Iedere andere Nederlander mag dat wel."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3