GESPREK VAN DE DAG Ik wist niet beter, zegt de zieke roker Eeuwig hopen dat de vermiste opduikt Uitspraken Bernhard stoerdoenerij Ongeldig Peter Römer lijdt aan longemfyseem. Hij stelt de tabaksindustrie aansprakelijk. Foto: ANP/Marcel van Hoorn Peter Römer, eerste Nederlander die tabaksproducent voor de rechter daagt „Elke dag is lijden", zegt Peter Römer. Hij is de eerste Nederlandse roker die een fabri kant voor de rechter daagt stelt vanwege de ellende die hem is overkomen. Terecht of had hij beter moeten weten? Een oudere mevrouw laat elke dag haar hondje een paar keer uit. Als het regent en het dier kletsnat is, stopt ze hem bij thuiskomst eventjes in de oven om te drogen. Tot de oven het begeeft en ze een magnetron aanschaft. Als het weer eens heeft geregend doet ze het hondje in de magnetron, maar dat overleeft hij niet. De vrouw is woedend op de produ cent van de magnetron; dat had hij haar wel eens mogen vertellen, dat je er geen hondje in kunt drogen. Het verhaal berust niet op werkelijkheid, zegt mr. August Van, werkzaam bij SAP Letselschade-advocaten in Amersfoort. Maar het is geliefd bij juristen die moe ten bekijken of mensen wel of niet te recht een producent aanklagen. „Essenti eel is of de consument had kunnen we ten wat de gevaren van een product zijn." August Van is één van de drie advocaten van Peter Römer uit Limburg, de eerste Nederlander die een sigarettenfirma voor de rechter daagt omdat hij ernstig ziek is geworden van roken. Eerder diende een ander slachtoffer ook al een aanklacht in, maar die zaak kwam niet verder dan ge tuigenverhoren. Wie een hondje in de magnetron stopt, zou moeten weten wat er kan gebeuren. Had Peter Römer dan ook moeten aan voelen dat hij van zo'n twintig sigaretten per dag wel eens ernstig ziek kon wor den? „Nou en of', vindt 'tevreden roker' P. Thoden van Velzen. Met een kop koffie erbij geniet hij op een terras van een si gaartje. Toen hij 54 jaar geleden voor het eerst een sigaretje opstak, was er niet veel bekend over de schadelijke gevolgen van het roken. „Ik was veertien en moest het stiekem doen. Maar mijn vader rookt, mijn groot vader rookte, het was de gewoonste zaak van de wereld." Onwetendheid is echter geen excuus om een rechtszaak te begin nen, zegt hij. „Ik ben na een jaar of tien met sigaretten gestopt, omdat doordrong wat de gevolgen daarvan zijn." Ook als blijkt dat hij in de toekomst aanspraak zou kunnen maken op een schadever goeding zou hij afzien van een claim. „Ik vind al die Amerikaanse toestanden van geld eisen aan iets waar je zelf de hand in hebt principieel verkeerd." Römer zelf zegt dat hij in 1957 nooit was gaan roken als hij had geweten hoe ge vaarlijk het is. „Ik ben een sportfreak, heb altijd gevoetbald, gefietst, hard gelo pen en heb nooit een druppel alcohol ge dronken. Maar roken hoorde erbij, ieder een deed het, zelfs dokters. Nu heb ik longemfyseem, tweederde van mijn lon gen doet het niet meer en de linkerhelft van mijn lichaam is zo goed als verlamd na een herseninfarct. Elke dag is lijden." Tabaksfabrikanten wisten volgens hem al in 1960 dat roken gevaarlijk is voor de ge zondheid. „Maar dat hebben ze verzwe gen en dat is strafbaar." Het eerste artikel dat roken verbindt met een afgenomen levensverwachting ver schijnt in 1938 in het wetenschappelijk tijdschrift Science. In 1956 komt De Ne derlandse Gezondheidsraad met een ad vies aan de regering waarin een verband wordt gelegd tussen roken en longkan ker. Albert Verheij, hoofddocent aan het Centrum voor Aansprakelijkheidsrecht aan de Universiteit van Tilburg, denkt dan ook dat de Limburger een goede kans maakt. De jurist: „Omdat tabaksfa brikanten in de jaren vijftig al wél op de hoogte hadden moeten zijn." Verheij houdt een slag om de arm, maar er is volgens hem toch veel voor te zeg gen dat grote bedrijven publicaties als van Science en de Gezondheidsraad be horen te volgen. „En als een sigarettenfa- brikant weet dat zijn product de kans op longkanker vergroot, ook bij niet extreem roken, dan ligt het voor de hand dat-ie dat meedeelt." Advocaat Van wijst er op dat een fabri kant geen informatie meer hoeft te ver strekken als de kennis over het product ook de consument heeft bereikt. „Maar ik betwijfel of daar in dit geval sprake van is. Want in de tijd dat Römer begon met roken, wist slechts een gro insiders wat er aan de hand was. Kijk, mijn generatie en alle generaties na n kunnen weten hoe gevaarlijk het is on gaan roken. Ik maak daarom geen sch van kans als ik een firma zou aanklagt Maar mensen als Römer wisten dat in jaren vijftig allemaal nog niet." Römer: „Sinds 1981 staat op eenpakji garetten hoe gevaarlijk roken is en is 1 je eigen verantwoordelijkheid als je er eentje opsteekt. Maar als je zoals ik d? al bijna 25 jaar hebt gerookt, kun je to echt niet zeggen dat het een bewuste keus is geweest." Verheij nuanceert di wel. „Een fabrikant hoeft niet overal v te waarschuwen. Het is logisch dat je geen tien zakken drop achter elkaar n eten, het is logisch dat je geen hondje de magnetron droogt. Dat moet je wel dat hoeft echt niet op de verpakking tj staan." Stapels hamburgers, flessen drank, zal ken wiet, iedereen hoort te weten datj daar beter niet aan kunt beginnen. VVj het toch niet kan laten, moet achteraf] niet zeuren als-ie klachten krijgt. En d moet al helemaal niet denken dat het mooie alternatieve levensverzekering zijn. Römer: „De kosten voor de advo ten zullen hoger zijn dan een eventue schadeclaim. Het gaat mij meer om h principe en de erkenning dan om het geld." Dick Hofland MENSELIJK Een 60-jarige Australiër die vorig jaar zijn 42-jarige huisgenote VERMOORDDE, heeft dat gedaan omdat zij weigerde de televisie of stereo-installatie uit te zet ten, als hij probeerde te slapen. Dat verklaarde de man gisteren voor de recht bank in Sydney. De Australiër zei dat hij zijn huisgenote herhaaldelijk had ge waarschuwd. Hij wilde geen schuld bekennen aan moord, maar wel aan dood slag onder verzachtende omstandigheden. Beide huisgenoten, die geen relatie met elkaar hadden, waren STEVIGE DRINKERS. Een VIJFHONDERD JAAR oude kaart van de wereld, de eerste waar op het op dat moment onbekende continent aan de overkant van de oceaan 'AMERIKA' wordt genoemd, komt morgen in Londen onder de hamer. Dat meldt het veilinghuis Christie's. De kaart is in 1507 ge drukt door de Duitse geograaf Mar tin Waldseemüller. Er zijn maar vier exemplaren van. Verwacht wordt dat het tussen 740.000 en 1,2 miljoen euro opbrengt. De 41-jarige acteur RUSSELL CRO WE is gisteren gearresteerd wegens MISHANDELING van een hotelbe diende in New York. Crowe zou een telefoon naar de bediende hebben gegooid en hem in het gezicht heb ben geraakt. Crowe verloor zijn ge duld toen het niet lukte per telefoon zijn familie in Australië te bereiken. Hij staat al langer bekend om zijn woedeaanvallen. Crowe was in New York om zijn nieuwe film 'Cinderella Man' te promoten. De acteur kan een straf krijgen van een jaar cel. Zanger RENÉ FROGER heeft PROS TAATKANKER. Een recente perio dieke gezondheidscontrole heeft de kwaal aan het licht gebracht. Vol- gens hem verkeert de aandoening in een vroeg stadium. Binnen afzien bare tijd zal Froger aan deze goed te behandelen vorm van kanker wor den geopereerd. Zijn ziekte heeft vooralsnog geen invloed op Frogers muzikale activiteiten en geplande concerten. ,,René weet zich gesterkt door zijn familie en vrienden en ziet de operatie met vertrouwen tege moet", aldus manager F. Wisse gis teren. Foto: GPD Actrice en presentatrice TANJA JESS, Idols-jurylid Henkjan Smits en presentator Jochem van Gelder picknicken op 15 juni met gehandi capte kinderen. De bekende Neder landers vieren in de Efteling het 55- jarig bestaan van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind. Die trakteert 250 gezinnen met een GEHANDICAPT KIND op een picknick in het pretpark. De uit verkorenen kunnen buikdansen met Yonina en zingen met Erik van der Hoff. Foto: GPD In de Amerikaanse staat New Jersey is de mogelijk OUDSTE HOEREN- MADAM ter wereld gearresteerd. De 80-jarige Vera Tursi liep tegen de lamp door haar ouderwetse taalge bruik en kortademigheid aan de te lefoon. Volgens de krant The Star Ledger is Tursi aangewezen op een looprek. Zij is aangeklaagd voor het leiden van prostituees. In Dierenpark Emmen is gisteroch tend een OLIFANTJE geboren. On danks zijn lage geboortegewicht - minder dan honderd kilo - is het mannetjesdier kerngezond, meldde een woordvoerder van de dierentuin. De verzorgers hebben de Indische olifant Ne Win genoemd, Birmaans voor 'HELDERE ZON'. Als het weer het toelaat mag Ne Win dit weekein de al met de kudde naar buiten. Mr. Pieter van Vollenhoven gelooft niet dat zijn schoonvader prins Bernhard jarenlang zonder brevet passagiers heeft vervoerd in een vliegtuig. Volgens hem zijn die uit spraken van de overleden prins 'stoerdoenerij'. Dat zegt Van Vollen hoven in het EO-programma Follow the Leader, dat vanavond wordt uit gezonden. Van Vollenhoven is het eerste lid van de koninklijke familie, dat in het openbaar reageert op het spraakma kende interview met prins Bernhard, dat de Volkskrant kort na zijn dood in december vorig jaar publiceerde. Russisch gezegde Een meisjeshart is een donker woud De prins deed in dat interview aller lei onthullingen, onder meer over zijn twee onechte dochters. Ook stel de hij dat hij 'altijd had gesjoemeld'. „Ik zei dat ik de brevetten had, ik hoefde ze nooit te tonen. Ik heb streng verboden ontelbare keren passagiers vervoerd." In het interview zei Bernhard dat hij 52 jaar als piloot heeft gevlogen. Hij wees op zijn kleinzoon Wïllem- Alexander, die alle brevetten van de beroepspiloot heeft en vervolgde: „Ik heb die nooit gehad." De prins zei ook dat hij tijdens een vliegtocht met een DC-6 ineens naar beneden is ge doken om zijn dochters op Long Is land in de Verenigde Staten te groe ten. „Vandaag zou zoiets onmogelijk zijn. In de jaren vijftig kraaide er geen haan naar." Pieter van Vollenhoven gelooft die uitlatingen van zijn schoonvader niet, zegt hij. „Ik denk niet dat je gauw een prins zonder brevet op een kist laat zitten. Ik zie dat als bijna uit gesloten", meent Van Vollenhoven, die voorzitter is van de Onderzoeks raad voor Veiligheid. ANP Ongeveer driehonderd mensen in Nederland worden langdurig ver mist. Achtergebleven familieleden gaan door een hel. Ze kunnen geen afscheid nemen, durven niette ver huizen. „Stel je voor dat Cor mor gen voor de deur staat." Op de rouwkaart van zijn moeder stond achter de naam van Cor Wolff een vraagteken, geen kruis je. De naam van een familielid laat je niet weg, zegt zijn zus Bep van der Drift. Ook al is hij al twaalf jaar vermist en weet je niet of hij nog leeft. Na zijn echtscheiding was er op het eerste gezicht niet veel mis met Cor, zegt Bep van der Drift. De milieudeskundige uit Den Haag was een stille man, maar dat was hij altijd al geweest. Hij ging gewoon naar zijn werk bij Shell, en niemand op kantoor vermoed de dat het slecht met hem ging. „Al zag je het aan de buitenkant niet, als zus wist ik dat er meer aan de hand was", zegt Van der Drift. „We waren twee handen oji een buik. Het is niet voor niets, dat hij een tijdje bij mij introk na zijn scheiding." Na een poos vond Cor Wolff een eigen huis in Den Haag. Eind 1993 ging hij voor zijn werk naar een conferentie in Spanje, maar keerde eerder dan gepland terug. Op 6 december was hij 's och tends op kantoor. Van der Drift: „Een secretaresse wilde vragen waarom hij zo vroeg terug was. Maar hij liep naar de uitgang, stapte in zijn auto en reed weg. Sindsdien is hij verdwe nen." Zaterdag was het Nationale Ver- mistendag. Het meldpunt vermis ten van het Nederlandse Rode Kruis en de Vereniging Achterblij vers na Vermissing hielden voor de verwanten van de ongeveer driehonderd mensen die als lang durig vermist zijn geregistreerd een herdenking in Utrecht. Van der Drift: „Ik vind het heerlijk om daar bij het monument een bloe metje te kunnen leggen voor Cor, en met mensen te praten die be grijpen wat je doormaakt en niet steeds maar denken: Begint dat mens er nu weer over?" Als ze voor de kassa in de rij staat, als ze op een terrasje zit, steeds In de krant stond een kaartje van Nederland, hoe per gemeente over de Europese grondwet was gestemd. Veel lezers van deze column wonen in gebieden waar het ja' tegen Europa relatief populairder was. Voor die ja' stemmers is het misschien aardig te weten dat het referendum overgedaan moet worden. Sinds kort heb ik een ander stembureau, in het ver zorgingstehuis Tabitha. Op 1 juni betrad ik de stern- ruimte, en besefte dat ik inderdaad in een heel andere buurt woon tegenwoordig. De stemcommissie be stond, net als vroeger in de Jordaan, uit drie mensen. Daar waren ze wit, in de Pijp, mijn nieuw buurt, hadden tivee van de drie toezichthouders een kleurtje. Wat ik eerst wil verklaren, is dat wat vervolgens voor viel geen relatie met huidskleur had, maar inderdaad deden zich serieuze onregelmatigheden voor. Nadat ik mijn ja' had ingekleurd (Amsterdam werkt nog met het potlood) moest ik even wachten voor ik mijn pa piertje in de gleuf kon doen. De stemmer voor mij, een zwarte man overigens, wist niet hoe een stembus werkte. De stemcommissie adviseerde hem het papier tje gewoon in de gleuf te doen. De man zei dat hij dat heus begreep, maar dat het niet ging. Een van de commissieleden nam het stembiljet van de man over en duwde het in de gleuf. Inderdaad, die zat potdicht. Het terugslagmechanisme van de stembus (om leeg- schudden op zijn Zuid-Amerikaans te voorkomen) zat muurvast. De bus op zijn kop houden hielp niet. Slaan en poeren met pennen evenmin. Een van de toezichthouders besloot op zoek te gaan naar de klus jesman van het verzorgingstehuis en verliet de stern- ruimte. Een andere toezichthouder was van plan uit te vitiden of iemand in de buurt het sleuteltje van het hangslot van de stembus had. Inmiddels stond er een rij stemmers rond de onbruikbare stembus die advie zen begon te verstrekken. Dat sleuteltje om de stembus open te krijgen was natuurlijk per definitie niet ver krijgbaar. Het is nooit de bedoeling dat in stembu reaus zomaar stembussen kunnen worden openge maakt. „Waar vindt je een junk als je hem nodig hebt", verzuchtte een andere wachtende. Na vijf mi nuten gestumper was de gleuf van de stembus nog al tijd geblokkeerd. Stemmen per computer is inderdaad zo gek niet, bedacht ik me. Het invoeren van een re servebus trouwens ook niet. De klusjesman van het te huis bleek even onvindbaar als de stembussleutel. Een lacherig rijtje kiezers stond met een papiertje in de hand op een wonder te wach ten. Toen gebeurde wat nooit had mogen gebeuren. De voorzitter van de kiescommissie, inmiddels al wat Na twaalf jaar hoopt Bep van der Drift nog altijd, dat haar broer Cor (inzet) gaan de ogen van Van der Drift langs de gezichten van voorbij gangers. „Dat gaat automatisch, dat is aangeleerd." Haar gevoel over hoe het nu met haar broer is, is iedere dag anders. „De ene keer denk je: Hij leeft niet meer. Maar er zijn geen aanwij zingen dat hij dood is. Ik hoop nog steeds op datzelfde telefoon tje dat ik 38 jaar geleden van hem kreeg, toen hij als jonge jongen op vakantie ging en geen geld meer had voor de terugreis. 'Kun je me komen halen'." Toen haar broer verdween, woon den Van der Drift en haar echtge- 'Ik kan niet besluiten: Nu is hij dood' noot in een kleine bovenwoning. Sinds vijfjaar heeft ze een huis met tuin in een VInexwijk aan de rand van Den Haag. Aan de voor kant van het huis ligt een hofje waar haar kleinkind met kinderen uit de buurt kan spelen zonder last van het verkeer. „Het is pre cies wat we zochten, maar toen de woningbouw ons dit aanbood haar op een dag belt of opeens voor I was mijn eerste reactie een reso lute weigering. Want stel je voor dat Cor morgen voor de deur zou staan." De rechercheur die al sinds de eerste weken van de verdwijning contact heeft met Van der Drift, zei: „Je gaat gewoon." Cor is geen domme jongen, die weet je heus wel te vinden als het nodig is." De rechercheur was vooral in de eerste jaren haar steun en toever laat. Van der Drift: „Tegenwoor dig biedt het Rode Kruis prakti sche en emotionele hulp aan ach terblijvers, en is er een vereniging. Maar dat was er twaalf jaar gele deur staat. Foto's: GPD den allemaal nog niet. We heb» het als familie zelf moeten uitfc den." Ze moet het loslaten, zeggen mensen in haar omgeving. „Mj dat kan ik niet. Ik kan niet beslb ten 'Nu is hij dood' en het roujt proces laten beginnen. Want i|j weet dat hij nog altijd ieder mei ment kan opduiken. Ik kan heW niet loslaten. Soms wordt ik ojïi eens link op hem vanwege wate ons heeft aangedaan. Het is vele de achterblijvers een hel. Maaje denk niet dat hij dat beseft he^ F Itai Mol e zweterig en rood, liet zich door mij ompraten. Nee, het was tegen de wet en de geest van de demo cratie, dat wisten we allebei. Toch overhan digde ik hem mijn geheime 'ja'- stem. Nee, hij zou niet spieken en mijn papiertje netjes in de bus doen. Met die belofte verliet ik het pand. Als de einduitslag ja' was g( weest zou ik hierover gezwegen heb ben. Maar het werd 'nee', en het is mijn burgerplicht u alsnog te melden dat de uitslag ongeldig is, wegens Zuid-Amerikaanse toestanden in de Pijp. Waarom ik ja' heb gestemd wil ik u ook nog uitleggen: omdat Henk Schiffmacher, de van tv be kende tatoeagekoning tégen was. De volksheld had zelf niet de moeite genomen te gaan stemmen, zei hij in een nabeschou wing maar het was prachtig dat de hoge heren een lesje hadden geleerd. Niet van Henk weliswaar, maar Henk doet in zijn vrije tijd al genoeg voor de de mocratie. Of zoiets.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2