Paleistuin Lange Voorhout I sa il Ik. V 1 ■itMl KUNST CULTUUR Pippi Langkous grote winnaar musical awards De herinnering aan James Dean blijft Stortvloed van regendroppels; 'Chaos o aarde m Oerknall( Vervolging 'Superplie' niet zeker 'Roos van San Antonio' betovert Q-bus dinsdag 7 juni 2005 S De leeuw. Archieffoto: Dick Hogewoning leiden - Het is nog onduidelijk of de organisatie van Superville wordt bestraft voor de aanwe zigheid van de leeuw, die vorige week korte tijd in het Schelte- ma-complex verbleef zonder dat daarvoor de wettelijk ver plichte ontheffing was aange vraagd. De Algemene Inspectie Dienst, de controlerende en handhavende instantie van het Ministerie van Landbouw heeft een proces-verbaal van deze overtreding naar het Openbaar Ministerie gestuurd. Die beslist of daadwerkelijk tot vervolging wordt overgegaan, zo laat de woordvoerster van de AID, Ani ta Douven, weten. De AID besliste afgelopen vrij dag dat de leeuw weer terug moest naar Spanje. „Dat was de beste oplossing", zegt Douven. „In het belang van het dier is daarvoor gekozen. Het alterna tief was inbeslagname geweest, maar dat zou een te grote be lasting voor hem zijn geweest. Hij had net twee dagen gereisd en zou verdoofd moeten wor den om naar een opvangadres te worden vervoerd. In overleg met de officier van justitie is daarvan afgezien." Het alsnog verlenen van een ontheffing was geen optie, zegt de woordvoerster, ook al was de veiligheid voor de bezoekers goed geregeld en werd de leeuw goed verzorgd. Dergelijke ont heffingen worden echter alleen in speciale gevallen verleend, zoals aan circussen en dieren tuinen. Superville valt als kunstmanifestatie niet onder die noemer. „En dan is de aan wezigheid van een leeuw ge woon niet toegestaan." muziek recensie Hans Keijzers Concert: Patricia Vonne, gezien: 5/6, Q-bus, Leiden Twee carrières naast elkaar is vaak vragen om moeilijkheden. Patricia Vonne probeert acteren en zingen te combineren. Een beetje kruiwagen om binnen te komen kan helpen en een leuke snoet is ook nooit verkeerd. Vonne heeft de looks en krijgt van regisseur broertje Robert Rodriguez nog wel eens een klein rolletje toegeschoven. Zo is ze vanaf deze week als Dallas te zien in de nieuwe film van Rodriguez: Sin City. Vlak voor Vonne het vliegtuig naar Austin, Texas, instapt met soulmate gitarist Robert LaRo- che doet ze nog een snelle gig in de Q-bus. Voor het optreden staat 'De Roos van San Antonio' zoals ze door organisator Hans van Polanen wordt aangekon digd al dicht bij de deur haar cd's aan de man te brengen, haar T-shirtjes recht te hangen en maakt ze met haar Stetson op haar hoofd al een kleine rondgang door de Q-bus om de mensen te begroeten. Acteerer- varing heeft Vonne voldoende en dat blijkt eigenlijk het gehele optreden. De zangeres/actrice zuigt je met haar arm- en heup bewegingen eenvoudig naar het toneel toe. Bij de Spaanstalige opener 'Rio' en de geheel uitgeklede akoesti sche 'Texas Burning' komt de Texaanse zangeres ook nog eens mooi uit. Op haar best is Vonne bij 'Traeme Paz', de song die ze voor de film 'Once upon a time in Mexico' schreef. De verduveld fraaie song staat bol van de spanning en gitarist LaRoche geeft ook nog eens mooie accenten. 'Devotion' iets verderop in de set is een ander hoogtepunt. De song met het woordeloze refrein, dat het ver driet, de tranen symboliseert ademt als een gek en betovert het publiek van de Leidse Q- bus. Vonne belooft na afloop bij de aankoop van een T-shirtje of een cd een gratis lesje castag netten. Al blijft dit instrument een hoge lulligheidsfactor be zitten, een enkele tip van het leuke frisse ding uit Texas pak je op een late en verloren zon dagavond toch maar mooi even mee. rotterdam/ANP - De familiemusical Pippi Lang kous is de grote winnaar van het John Kraaijkamp Musical Awards Gala 2005. De productie van Theater Familie BV nam vijf onderscheidingen voor beste kleine musical mee naar huis: de ANWB Publieksprijs, beste vrouwe lijke hoofdrol (Veerle Baetens), beste vrouwelijke bijrol, beste mannelijke bijrol en beste creatieve prestatie. De prijzen werden gisteravond uitge reikt in het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Op het gala, dat rechtstreeks was te zien op tv, won Disney's The Lion King de ANWB Publieks prijs voor beste grote musical. De musical Pas sion van Joop van den Ende Theaterproducties behaalde in de categorie grote musical drie John Kraaijkamp Musical Awards. Twee daarvan wa ren voor Vera Mann voor de beste vrouwelijke hoofdrol en Stanley Burleson voor de beste man nelijke. Acht verschillende musicals ontvingen één of meerdere awards. De Cubus Oeuvre Award ging dit jaar naar Jos Brink en Frank San ders. Vooraf was de musical Passion zeven keer geno mineerd. De Jantjes had zes nominaties gekre gen. Pippi Langkous was vijf keer genomineerd en Crazy for you vier keer. Het was voor Vera Mann de derde maal dat zij met de trofee aan de haal ging. Chantal Janzen (Crazy For You) en Stanley Burleson namen bei den voor de tweede keer de prijs in ontvangst. In een categorie werden dit jaar twee winnaars ge kozen. De prijs voor beste inhoudelijke creatie ging naar de regisseurs Paul Eenens voor Passion en Dick Hauser voor De Jantjes. De John Kraaijkamp Musical Awards bestaat uit een bronzen beeld van beeldhouwer Pépé Gre- goire en een geldbedrag van 2500 euro. Lezers van De Kampioen bepaalden de winnaars van de ANWB Publieksprijs voor beste grote en kleine musical. Aan deze prijs is geen geldbedrag ver bonden. De vakjury voor deze editie van de Musical Awards bestond uit Jacques d'Ancona, Marjan Berk, Haye van der Heyden, Mary Michon, Tom Odems, Barrie Stevens, Eric van Tijn en voorzit ter Rob Wiegman. Koningin opent achtste editie Den Haag Sculptuur De Paleistuin van Den Haag Sculptuur strekt zich ook uit tot aan de Hofvijver waarin beelden staan van Folkert de Jong en Tom Puckey. Foto's GPD door Francoise Ledeboer den haag - De achtste editie van Den Haag Sculptuur staat in het teken van het zilveren regerings jubileum van koningin Beatrix die ook de expositie opent. On der de titel 'De Paleistuin - He dendaagse Nederlandse Beeld houwkunst' is de komende maanden op het Lange Voor hout, bij de Hofvijver en in de tuin van Escher in Het Paleis werk van tientallen kunstenaars van na 1945 te zien. Daarbij zijn 'oudgedienden' als Karei Appel en Wessel Couzijn, maar ook talentvolle jongeren als Folkert de Jong en Gijs Ass- mann. Op het plein voor het voormalige Paleis op het Lange Voorhout - tegenwoordig Es cher in het Het Paleis - geeft Auke de Vries een knipoog naar de stamboom van de Oranjes. Hij bedacht een installatie waarin hij de vruchten waar mee in een gewone stamboom gewoonlijk de generaties wor den aangegeven, verving door zwevende 'koninklijke' hoedjes. De bezoeker wordt op het Lan ge Voorhout naast de Klooster kerk welkom geheten door twee grote keramieken honden bo ven op sokkels van Fortuyn/O- 'Brien. Onder de titel Cave Canem (Wacht u voor de hond! waagden ze vanuit de beslo tenheid van de vensterbank de sprong naar de openbare ruim te. Zo dienen ze volgens de ca talogus als metafoor voor de soms moeizame relatie tussen 'binnen' en 'buiten'. Het werk komt uit de collectie van het ministerie van buitenlandse za ken en verhuist na afloop van de tentoonstelling naar de Ne derlandse ambassade in Rome. De vier bronzen honden onder twee ijzeren platen van 'There is water' van Joseph Semah werden vorig week op het Lan ge Voorhout door onbekenden gedemonteerd en bij de politie bezorgd, waarschijnlijk door dierenvrienden die de honden wilden 'bevrijden'. Semah be doelde zijn sculptuur als meta foor voor de oorsprong van ar chitectuur - honden werden vroeger in de fundamenten van gebouwen geplaatst. De bron zen werden bij het demonteren niet beschadigd, maar het werk verhuist veiligheidshalve na de opening wel naar de tuin van Escher in het Paleis. Daar staat ook de 'Pompoenkas' van An- nelies Dijkman. In deze kas zal als demonstratie van de oer kracht van de natuur in drie maanden tijd een bijzondere pompoenplant tot volle bloei komen. Van Karei Appel presenteert Den Haag Sculptuur 'Looking through the window' uit de Ra- bo Kunstcollectie. Het dateert uit 2001 en is een meer dan twee meter hoog fantasiebouw werk met als blikvangers armen die door een groot blauw raam reiken. Onder de titel 'Vastberaden' wandelt in de Hofvijver de groene polyester reus van Joep van Lieshout zonder herkenba re trekken nergens heen. Hij heeft er gezelschap van 'Kings Queens "van Folkert de Jong, een van de zeven kunstenaars die de opdracht kregen voor een werk rond het romantisch- klassieke tuin- thema 'Follies'. De Jong - met zijn virtuoze beelden van styrfoam en pur- schuim in 2003 winnaar van de Prix de Rome - maakte voor de vijver een hedendaagse variant van Jeanne d'Arc, een geharnas te vrouw die vervuld lijkt van een heilige missie. De geharnaste dame staat bo ven op een rots en kijkt naar de muur van turf die Erick de Lyon bedacht voor het stuk Lange Voorhout nabij de zwaarbevei ligde Amerikaanse ambassade. Ambassades claimen tegen woordig achteloos openbare ruimte, verklaren dat tot verbo den loopgebied en stralen de onveiligheid van een vuurwerk opslagplaats uit, aldus de kun stenaar. Dat roept volgens hem vragen op die hij niet kan en wil beantwoorden. In plaats daar van hanteert hij met zijn 'Soft Wall' de 'wapenen van de kunst'. Den Haag Sculptuur' - 7 juni t/m 4 september. Lange Voor hout Den Haag. recensie jeugdtheatei Paulien Koopmans Voorstelling: 'Oerknaller*. Door: Boem. Gezien: 5/6 Imperium Th« Leiden Was er leven in de kosmos de oerknal? Sommige gelee denken van niet. Maar in knaller' van de Leidse kind neelvereniging Pats wordt 1 aarde bevolkt door rustig ri scharrelende wezens. Ze d] zilverkleurige monnikspijei neuriën een melodietje. Sa vormen ze een harmonieu; eenheid. Totdat een oorvei vende knal de vrede 'zwaai naar' verstoort. Een meisje (Keet) voorspelt: „Niet zal 1 hetzelfde zijn, nu er van all beesten nog maar één ovei Nadat alles uit elkaar is gev len, zien we wisselde tablei met kleine groepjes overgé ven aardbewoners. Sommi hebben blijkbaar van de kr een flinke tik meegekregen want ze gedragen zich vree Ava, Liv en Lieo verkeren ii identiteitscrisis. Ze weten 11 meer of ze nu stoer zijn of l tig. Jong of stokoud. Vrolijk chagrijnig. Broer en zus vei nen spelletjes uit pure ver\] ling. En Thorn, Buck en Lol vestigen hun hoop op Thir| die een glazen bol heeft en| voorspellende krachten. Het gegeven van 'Oerknalli sterk. De kinderen weten rj van eikaars bestaan. Tochl je al vanaf het begin, dat eij staat te gebeuren. Dit word gang gezet door een reeks (zoek)tochten.. De reeks gebeurtenissen zj ietwat chaotisch. Net als hl ven op aarde moet zijn gei] Maar dit wordt nog eens vj sterkt door de vele, en luid tige, stoelendansen in het bliek. Dat maakt het voor spelers niet altijd makkelij hun spel op het juiste moi in te zetten. Ook zijn ze af toe hun tekst even kwijt. T blijft het speelplezier nog baar, en het stuk eindigt n rond met een hersteld eve wicht op aarde. Dit jaar halve eeuw geleden dat filmster verongelukte van onze correspondent Ans Bouwmans Marion - Hij is gehuld in spij kerbroek, wit T-shirt en rood jack, de klassieke uitrusting van Jim Stark uit Rebel Without A Cause. Zijn haar heeft hij een beetje rossig geverfd. Net als zijn grote voorbeeld, zegt hij. Brian Burke, een 27-jarige ver koper van auto-onderdelen uit Florida, neemt de pose aan die hij inmiddels zo vaak heeft ge oefend dat hij 'm kan dromen. Het hoofd ingedoken, ogen die vrijmoedig de wereld inkijken. James Dean: uitdaging, on schuld en seks in één oogop- slag. Dit jaar is het vijftig jaar gele den dat het leven van de inten se, tegenstrijdige en getalen teerde Amerkaanse filmster Ja mes Dean ten einde kwam. Hij reed zich op 30 september 1955 dood in de buurt van Cholames in Californië. Hij was met zijn Porsche Spyder 550 op weg naar een race en botste op een vork in de weg frontaal tegen de auto van de 22-jarige Donald Tumupseed. James Dean werd 24. Hij bleef 'forever young', voor altijd jong. „Hij had zo veel talent. Ook als hij wel ou der was geworden, zou hij zijn vereerd", denkt Burke, die in Marion, Indiana, is voor een wedstrijd van James Dean dub belgangers. De sterfdag van James Dean wordt dit hele jaar herdacht. Zijn drie bioscoopfilms, waar van er twee pas uitkwamen na zijn dood, zijn op dvd uitge bracht. In Fairmount, Indiana, de plek waar hij het grootste deel van zijn jeugd doorbracht, worden veel bezoekers ver wacht op de herdenkingsbij eenkomsten in september. Af gelopen weekend is in Marion, de nabijgelegen geboorteplaats van 'Jimmy'alvast een groot 'James Dean Fest' gehouden met filmvoorstellingen, klassie ke auto's en souvenirs met een beeltenis van 'de Amerikaanse icoon'. Niet alleen is men hier nog steeds erg trots op de dorpsjon gen die het maakte in Holly wood; de toeristenindustrie en de erfgenamen verdienen een goede boterham aan de helden- Brian Burke uit Florida poseert als Jim Stark alias James Dean. De autoverkoper doet mee aan de look-a-like-verkiezing. Foto: GPD verering. „James Dean heeft In diana een handelsmerk gege ven", zegt Christine, 14, een be zoekster van Dean Fest uit Ma rion. In deze omgeving is James Dean érg aanwezig. In Gas City ligt de James Dean Gallery van David Loehr (55). „Ik heb mijn hobby een beetje uit de hand laten lopen", zegt deze voor malige manager van een kle dingontwerper. Vorig jaar kwa men er 10.000 bezoekers in zijn museum. Loehr las een biogra fie over James Dean en „dat veranderde mijn leven". Alleen al zijn verzameling boeken en archiefmateriaal over James Dean is indrukwekkend. „Ie dereen die iets met James Dean doet, weet me uiteindelijk te vinden", zegt Loehr. Neil Sheehan (31) uit Ohio loopt in het museum rond als een kind in een speelgoedwin kel. Hij is wat je noemt een éch te fan: op zijn linkerarm staan drie gezichten van James Dean getatoeëerd. Ertussendoor kronkelt een bekende uitspraak van de filmster in iets donker der inkt: 'Droom alsof je het eeuwige leven hebt, leef alsof je morgen zult sterven.' Een over leden vriend liet hem op zijn achttiende zijn Dean-collectie na, en een intense fascinatie voor de vrijgevochten filmheld. De tatoeëringen zijn echter pas een paar maanden oud. Ze staan voor vrijheid, zegt Shee han. „Ik heb een eigen bedrijf. Dat draait goed. Ik hoef nu nooit meer terug naar de we reld van negen tot vijf." In het dorpje Fairmount han gen kinderfoto's van Dean in het historisch museum en er wordt een poging gedaan zijn middelbare school van de sloophamer te redden. Fair mount heeft „het hoofd boven water kunnen houden dankzij de mystiek van James Dean", zegt Jake Roth, wiens „oudere zus nog een afspraakje met De an heeft gehad". Op de vraag wie James Dean in het echt was, krijg je in Indiana een heel ander antwoord dan in Hollywood, zegt Val Holley in zijn biografie over Dean. De mensen uit zijn jeugd zien hem als een gevoelige en stille jon gen, en houden zich volgens Holley blind voor het feit dat 'Jimmy' er relaties met mannen en vrouwen op nahield en zich zelfzuchtig kon gedragen. „Hij was geen rebel, hij was een goeie jongen", aldus Eddie (74), een gepensioneerd verkoper van landbouwvoertuigen, en 'goede bekende' van Dean's oom Marcus en tante Ortense Winslow, bij wie Dean vanaf zijn negende woonde. Dean ligt naast hen begraven op een begraafplaats niet ver van hun boerderij. Op zijn graf steen staan rode mondafdiuk- ken, en iemand heeft een plas tic rode roos in de grond ge drukt. Voor John Knight (62), een hoogleraar muziek uit Ohio, is dit al zijn vijfde bezoek aan het graf van James Byron Dean. Hij vindt het niet vreemd dat de fascinatie met James Dean al zo lang stand houdt. „Hij was be reid zichzelf te geven. Mensen herkennen dat." Zoveel acteurs hebben geprobeerd Dean te ko piëren, zegt Knight. „Maar ze missen zijn kwetsbaarheid. Ja mes Dean was echt. Hij raakte je in je ziel. Zoals bijvoorbeeld een geweldige musicus dat doet." muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Barokorkest Koninklijk Conservatorium o.l.v. Ton Koopman. Gehoord: 5/6, Stadsgehoorzaal, Leiden. In het kader van het 86ste lus trum van de Universiteit Leiden heeft in het afgelopen weekend een reeks evenementen plaats gevonden die allemaal iets te maken hadden met recent ge vonden bladmuziek van vóór 1800, opgediept uit de Leidse Universiteits bibliotheek. An derhalf jaar lang heeft Ton Koopman, met o.a. Katryn Cok mogen grasduinen in de stoffi ge collecties, om met de gevon den schatten dit lustrum luister bij te zetten. Naast een tentoonstelling, met een fascinerende selectie oude handschriften met ondermeer partituren van Pietro A.Locatelli en Christiaan Fr.Ruppe, waren er op tal van historische loca ties concerten te beluisteren, zoals in De Waag, de Hoog landse Kerk, de Lokhorstkerk, de Stadsgehoorzaal en de Hor tus Botanicus waarin o.a. stu denten van het Koninklijk Con servatorium afdeling Oude Mu ziek optraden in ensembles en consortia. Het weekend werd bekroond met een galaconcert in de Stadsgehoorzaal waar een groot aantal Leidse geleerden en notabelen letterlijk schitter den met hun dames. Zondagavond werd dit zelfde concert nogmaals uitgevoerd voor studenten, familie en be kenden, en voor de burgerij. Van de rebelse Rebel in Ouver ture Les Eléments in d tot en met Bachs fenomenale Suite no 3 spettert dit concert van sprankelend vuurwerk dat in al lerlei kleuren en vormen de lucht in spuit. Geweldig opzwe pend vioolspel als jakkerende verraderlijke regenstormen, fel le bliksemschichten dwars door donderslagen heen; dan opeens de doorbrekende zon, de schoongeveegde lucht, slechts het ruisen van een zachte wind. Het allegro en largo in Locatel- li's 'Pianto d'Arianna' spr« in steeds wanhopiger, stei dringender taal. Zijn 'Intri zione teatrale' steekt met en flair van wal. Spanneni de steeds contrasterende menten, lichte ijle, soms krachtige streken afgewisi met een lichtvoetige dans de snaren. Opmerkelijk 1; zaam verglijdt het andante zachte weke lijnen die ziel traag naar de finish be* waarna het presto weer tisch kan jagen en gieren, valdi's concert voor vier vibreren vaag zijn vier ja< den mee, dwars door het vitale samenspel van de violen die elkaar voortdi op de hielen zitten. Het li to staat bol van vreugdebi in doordringende, hel uit; de kleuren. Maar hoe fraai, expressie! taal de Locatelli's, Vivaldi Rebel de vleugels ook uitsj, Bach overstijgt en overwe als vanouds. Eerst in zijn eert voor vier klavecimbel een stortvloed van tikken» gendroppels laten de vier strumenten mét en onder ding van de altijd bevlogej Koopman de vele razend; nootjes tintelen, meestal f(c tastisch met elkaar sporei een enkele keer een tikje gareel lopend. In slagord» loopt het bijna minimal motief, dat door het strijl even aangeraakt of heerlij meegesleept wordt. In de Suite in D zie je bepaald elegant dansende 'pruikei 'hoepelrokken' meer. Neekh ouverture overweldigt doi flamboyant, sterk samens Het bescheiden maar zee wezige paukenspel zorgt1 het pikante tintje. De Gav en II roffelen overmoedig f laten zich bloedwarm inpl door twee baroktrompettto Het Air rekt zich geregeld2: met lange tere armen, boi ti donzen neerwaartse stap] van de grote strijkers. In k ritmisch schokkende bew In gen danst tot slot de snell h volksdans Gigue feestelijk rond, waarop het applaus u meer van de lucht is en ei op het balkon een heuse ontstaat. t)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18