Een schizofreen wil ook wel eens alleen REGIO Rottigheid vind ik het vitaliteit van (streek). Zelfstandige huisjes voor mensen die chronisch in de war zijn LEIDERDORP, 22.00 UUR Vlaai De sportieve en wat minder sportieve lijven hijgen na aan de bar van de sporthal. Reeds ge doucht of nog gehuld in het speci aal voor de gelegenheid gemaakte T-shirt, de zweetplekken op de rug en onder de oksel. Weer een ener verend volleyhalbedrijfstoernooi achter de rug. Er zit altijd wel een ploeg tussen met een paar mensen die het echt kunnen, die een smash door de vloer heen spijkeren, ook als ze te gen een team spelen met de wat buikigere medemens die dit als het enige sportmoment van het jaar beschouwt. Leuk hoor. Toch is het gezellig druk in de kan tine. Geroezemoes overstemt de muziekcomputer, de teams bun delen de vermoeide benen onder een tafeltje en zetten nog een paar biertjes op de rekening, praten over hun werk en kijken nog eens naar die dikke knie waar een zakje ijsblokjes op ligt. Het vrolijke rumoer overstemt de goedhals die probeert een prijsuit reiking te houden. Een hortende toespraak komt onder zijn snor vandaan, waarschijnlijk zitten er een paar grapjes in, maar zo zon der microfoon is er geen doorko men aan. Manmoedig gaat hij verder. Meer dan tien teams deden mee, alle maal krijgen ze een prijs en dus moet hij van allemaal vertellen hoe ze het gedaan hebben. Natuur lijk niet alleen de mededeling: het ID-college werd vijfde, maar ook nog eens of dat beter is dan vorig jaar en hoe dat kwam. Alsof het ie mand interesseert. Op deze manier duurt het te lang om stilte te verdienen. En daar naast, tegen de tijd dat de beste man bij de winnaars is aanbeland, hebben alle anderen hun prijs al in ontvangst genomen. Dus kwekken ze er weer vrolijk doorheen. Dat is natuurlijk niet erg, zo'n be- drijfstoernooi is puur voor de ge zelligheid. En gezellig is het. De deelnemers hebben heel wat vocht aan te vullen, ook bordjes gefri tuurde lekkernijen vliegen de keu ken uit. Snormans roept de vertegenwoor diger van de nieuwe winnaar naar voren. Een lange, slanke atleet be weegt zich met een glimlach naar de tafel, waar drie dames hem een bekertje, een stel sleutelhangers (voor het hele team) en een vlaai overhandigen. Dat is precies waar je als bedrijfs- gelegenheidsvolleybalploeg op zit te wachten, na een avondje spor ten, als de biertjes behoorlijk goed beginnen te smaken. Elk team een vlaai. Voor tussen de bitterballen door. Anton Diedrich VRAAG 1955, Dinsdag 7 Juni Leidsch Dagblad Xrectie: T Klein en H. de Wit i-mail: directie.hdcuz@hdc nl pofdredactie: ian Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc nl VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar DINSDAG 7 juni 2005 rvan regionale kranten in Noord-Brabant kozen zondag 'houdoe' als het mooiste Brabantse woord. Het verkiezen van mooiste irden in talen en dialecten is sinds enkele jaren erg populair. Zijn ze een teken van de j j, talen of zijn ze juist 1001ste Leidse woord een wanhopige po ging om vast te hou- wat verdwijnt? Woordenboekenmaker DICK WORTEL (59) van de lersiteit Leiden ziet dialecten als een plechtanker in een wereld iteeds groter wordt. kt u dat streektalen werkelijk her- t, of dat zij een soort nabloei bele- Jdialecten hebben een moeilijke tijd ter de rug. Ze moesten opboksen te- Set Algemeen Nederlands. Maar op taalniveau is er bezorgdheid, lederlandse parlement vreest dat lederlands uiteindelijk geen officiële taal zal zijn in de Euro- Unie. Er gaan stemmen op om grondwettelijk vast te leggen lederlands de officiële taal is in Nederland. Soms komt de ving van dialecten mij als folkloristisch voor. Sprekers vallen op woorden die eigenlijk al verdwenen waren." is voor u, als kenner van het Leids, uw mooiste Leidse d? tigheid', als in de zin: 'da's toch zottigheid?' Die uitdrukking veel in de stad te horen. Het Leids is een eiland van 'zot' in tnd, waar verder overal 'gek' domineert. Zot, zottigheid is ook verbonden met de Leidse geschiedenis, want het is meegeko- met de Vlamingen en Walen die in de zestiende eeuw naar de rokken. De betekenis is: raar, buitenissig. Het woord duidt op grip en er zit een element van afkeuring in." home.planet.nl/~-Dick.WorteUwoordenboek/woordenboek.html Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers nder meer DuitslandEngeland en Friesland zijn ook al 'ver ingen van het mooiste woord' gehouden. Waar komt die ten- j vandaan, denkt u? s een algemene herwaardering van icten aan de gang. Je ziet het zelfs in I bij uitstek internationaal fenomeen Ie popmuziek. Overal ontstaan pop- djes die in dialect zingen. Ikzelf leg verband met de schaalvergroting Europa. Europa voelt ongemakke- ls identiteit. Het 'nee' tegen de dwet was daar een uiting van, maar erwaardering van streektalen ook. jang met mensen die net zo spreken ijzelf, voelt veilig." Chronisch in de war zijn is hard wer ken en dan is het belangrijk om in een rustige sfeer thuis te komen. In een paar woorden vat Katwijker Cijs Francken het waarom van de Stich ting Huisjes samen. Francken, voorzit ter van de vereniging voor mensen met schizofrenie Anoiksis, is daar naast bestuurslid van de Stichting Huisjes. „Wat wij willen is het bou wen van zelfstandige en individuele woningen, speciaal voor schizofrenen en psychotici. In een leefvorm van on geveer twintig kleine appartementjes voor een of tweepersoonshuishou dens, met een verpleegpost en een gemeenschappelijke ruimte voor de bewoners." Ria van der Heijden en Gijs Francken hebben samen de Stichting Huisjes opgericht. Hun stichting moet 15.000 zelfstandige eenpersoonswoningen bouwen voor schizofrenen. „Wie chronisch in de war is, heeft een rustig en veilig thuis nodig." Foto: Victor van Breukelen De meest geschikte locaties zijn er al, zegt Francken. „Neem daarvoor de GGZ-terreinen (GGZ geestelijke gezondheidszorg) die in het verleden of in de nabije toekomst worden ge saneerd. Voordeel is dat de grond al in bezit is van een instelling, dat kost dus geen geld, en de bevolking die daar omheen woont is al lang ge wend aan dergelijke 'buren' in hun omgeving." Om het doel van zijn stichting te ver wezenlijken - Francken wil in totaal 15.000 huisjes bouwen in Nederland - moet er nog een hoop worden ge praat met een hoop partijen zoals gemeentes, GGZ-instellingen en zorgverzekeraars. Om maar een paar mammoetorganisaties te noemen. Waar begint Francken aan? „Nou ge woon, aan het uitwerken van een goed plan. Het zou zot zijn om te ei sen dat al die huisjes er in een paar jaar staan. Als er over twee jaar dui zend staan is het mooi zat. Je moet ergens beginnen." Tijdens een congres van 23 juni kan een stap in de juiste richting worden gezet. Op die dag ontvangt de Stich ting Huisjes in Breukelen een groot aantal van die, hopelijk, toekomstige partners. „Gelukkig is de belangstel ling groot. De bestuurlijke top van GGZ-Nederland komt, een aantal beleidsmakers op zorggebied, verze keraars, vertegenwoordigers van grote gemeentes en ook politici." Op dat congres in Breukelen zal de Stichting Huisjes bekendmaken welk van de zeven ontwerpen van Delftse TU-studenten het beste is geworden. „De opdracht was simpel: maak voor ongeveer 50.000 euro een huis je met woonkamer, keuken, slaapka mer en natte cel. Daarop kwamen eerst twintig inzendingen, maar uit eindelijk waren er zeven die het heb ben aangedurfd om een ontwerp in te dienen. Ik denk dat er wel een bij zit die zowel stedenbouwkundig als architectonisch verantwoord is", al dus Francken. En hij kan het weten. Want ooit studeerde hij op de HTS om architect te worden. Zeventien jaar geleden werkte Francken op een architectenbureau totdat hij, onder andere als gevolg van werkstress, last kreeg van waan ideeën. Een opname in een inrich ting volgde en vanaf toen is er jaren lang gezocht naar de beste behan delwijze. De voor hem ideale medi cijnenmix werd enkele jaren geleden gevonden. Francken functioneert sindsdien goed en heeft een prima leven. „Maar mijn creativiteit ben ik kwijt als gevolg van de medicijnen. Ik kan dat accepteren omdat ik zie wat ik er voor te- rugkrijg." „Bij veel patiën ten slaan de me dicijnen niet goed aan. Die blijven dus hun leven lang psy chotisch en moe ten in een kliniek. Of ze proberen het te rooien in een kamertje in de stad. Of erger nog, ze leven op straat. „Die mensen moeten op zichzelf kunnen wonen en niet met vier an deren in een huis gestopt worden. Als het moet gaan we alle GGZ-in- stellingen af om iedereen daarvan te overtuigen." Francken doet dat, omdat hij dat kan. Zo simpel is het voor hem. „Ik ben een modelpatiënt. Erg weinigen van mijn lotgenoten hebben het zo ver geschopt als ik. Daarom heb ik besloten om waar dat kan, mijn ver haal te vertellen en me in te zetten voor de schizofrenen die het niet zo goed hebben als ik." Dat zijn er veel, weet de Katwij ker. Hij stipt dat aan met de ge tallen tien, veer tig en vijftig. „Tien procent van mijn lotge noten doodt zichzelf. Veertig procent func tioneert met medicatie en zorg rede lijk tot goed en daar behoor ik bij. Ik bekommer me om de overige vijftig procent. Voor die mensen zijn zorg en wonen van onvoldoende niveau, in ieder geval niet op het niveau of in die omstandigheden die het beste zijn. Voor die mensen zelf en voor de maatschappij. De zorg voor deze groep van vijftig procent gewoon slecht." Met eigen huisjes zou die zorg een heel eind in de goede richting ko men. „Eigen huisjes, met een eigen voordeur, een eigen douche, een ei gen toilet enzovoort. In die huisjes krijg je ook zorg. Daarnaast moeten er natuurlijk paviljoens komen voor mensen die niet alleen kunnen wo nen. Zeg maar: ouderwetse pavil joens, met eigen kamers. Met twintig mensen in een paviljoen kun je je nog verstoppen, als je even alleen wilt zijn. „Met vijf mensen in een doorzonwo- ninkje, wat je nu veel ziet, is er altijd één de baas of is er een machtsstrijd. In ieder geval is het niet de rustige en veilige omgeving die een schizo freen nodig heeft. Je kunt je nooit verstoppen, je bent nooit alleen. Aan de andere kant bestaan er al voor beelden van wat wij willen. In Huize Padua, in Boekei, staan 24 huisjes rond een hofje. Ieder huisje heeft een eigen tuintje en in het midden van die tuintjes ligt een gemeen schappelijke tuin. Ik heb met deze mensen gesproken. Een man kwam naar buiten lopen en riep spontaan: Hier ben ik vrij! Toen is het idee van de Stichting Huisjes ontstaan." De wethouders van de grote steden willen schizofrenen die overlast be zorgen uit de stad hebben. Daar moeten die wet houders dan wel wat voor over hebben. Ook wij willen deze groep niet in de stad. De stad is slecht voor ze: ze zijn niet wel kom, mensen zijn bang voor ze en er lopen drugsdealers rond. Wij willen trouwens ook niet dat men sen 's winters voor de verwarmings- roosters van grote winkels op de stoep moeten slapen. Wij willen niet dat mensen opgepakt worden alsof ze criminelen zijn." Wat Francken betreft léveren de huisjes-instellingen - hij spreekt lie ver van 'parken' - voor elke betrok kene winst op. En veel geld hoeft het ook niet te kosten. „Rekening hou dend met de bouwkosten van 50.000 euro, inclusief BTW, inrichting en noem maar op, heb je woonlasten van ongeveer 250 euro per maand. Met een uitkering van ongeveer 750 euro, houd je 500 over voor je eet- en kleed- en zakgeld." „Het congres van 23 juni is in de eerste plaats bedoeld om een soort startverkla ring op te stel len, in de tweede plaats willen we te horen krijgen of en wat we over het hoofd gezien hebben. Voor zover wij kunnen na gaan zijn er geen valkuilen. Dit huis jesplan gaat gewoon uitgevoerd wor den. Het is goed." Gerard Baas Als er over twee jaar duizend huisjes staan is het mooi zat. Je moet ergens beginnen' 'Ik wil me inzetten voor voor de schizofrenen die het niet zo goed hebben als ik' IN - Een in een tentenkamp veranderd Stadhuisplein is geen on- n gezicht. De wekelijkse Zaterdagse markt brengt steeds deze lorphose voor het Leidse centrum. Vandaag was dit tentenkamp van geheel andere aard: het beschermde de deelnemers aan jenluchtkoffiemaaltijd, georganiseerd in het kader van de lus- ering van de Universiteit, tegen de gevreesde, maar gelukkig ikomen regenbuien. Voor de aanvang van de openluchtkoffie- jd werden vanochtend tientallen duiven losgelaten, die een fan de Leidse Universiteit zouden overbrengen naar het Konink- izin op het Paleis Soestdijk en de Nederlandse Universiteiten en cholen. 1980, zaterdag 7 juni NBURG - Er moeten snel maatregelen worden genomen om hfteersdrukte bij de Kwantumhallen in Valkenburg in te dam- ^Hnwoners van het dorp stellen verkeerslichten voor, om de enigszins te reguleren. Foto: archief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na tajtag 2 ,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 1 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 1 Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan 'I ilie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden de receptie zijn: :n met donderdag jur -12.30 uur 71-5 356415 325 geboorte, jubilea desgewenst met via www hdcmedia.nl of fax 072-5196696. tel. 072- 71-5 3S6 300 is kunnen contact opnemen p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17