SCHRIJVENDE LEZERS Geen open muziekpodium in onze woonbuut Negatieve geloofsdenken van Kuitert leidt nergens naar Onbehaaglijk gevoel bij interview met ds. Stam Spelregels De ondernemer in Katwijk draagt veel bij aan promotie Kalou is Maxima niet, Kalou wil snel naar Chels Een referendum houden o\ zo'n onderwerp is een blun< Zijn er geen normen, wetten en regels verbonden aan een sloopvergunning? Verslag open dag moskee speelde iets te automatisch in op heersende opinies Sinds wanneer is de wetensc bang om discussie aan te gaft Altijd leuk om over je oude dorp te lezen DINSDAG 7 juni 2005 Een onbehaaglijk gevoel kwam bij mij naar boven bij het lezen van het artikel 'Geef de be zwaarden de Nieuwe Kerk' (LD 30/4). Daarin werden wij als Katwijkers voor de zoveelste keer geconfronteerd met in dit geval ongecontroleerde en de magogische uitspraken van ds. Stam. Zijn opvattingen dragen niets bij aan de ontstane gees telijke, sociale en juridische ontstane verhoudingen, sinds 1 mei 2004. Ds. Stam begint het artikel dat zijn medische afkeuring te wij ten zou zijn aan de breuk van 1 mei 2004. Zijn gezondheid heeft eronder geleden, ja zelfs, zo merkt hij op, zou dit de reden zijn geweest dat hij daardoor voor 50 procent is afgekeurd. Wij, Katwijkers, zijn er niet bij gebaat als Dienaars van het Woord vermeende geestelijke zaken gebruiken om de onder linge tegenstellingen te ver scherpen. Welk oogmerk bezielt een predikant als hij dit toch doet? Alleen al het feit dat hij over de PKN zegt: 'Als ik er geen lid van was, zou ik het nooit worden'. Wat een diskwalifica tie en misleiding betekent dat niet voor al die belijdende lid maten die hij als predikant in 2004, maar ook een maand ge leden, bevestigd heeft en daar mee leden zijn geworden van de Protestantse Kerk Neder land. Nog maar enkele zonda gen geleden heeft hij nog de Heilige Doop bediend aan acht baby's, die daarmee dus doop lid zijn geworden van de PKN. Met dit bericht, dat mij uit het hart komt, hoop ik dat ds. Stam zich met recht afvraagt: waar ben ik mee bezig? Als dit niet het geval is, hoop ik dat zijn Om in aanmerking te komen voor plaatsing op de pagina Schrijvende Le zers moeten lezersbrieven zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer van de auteur. Naam en woonplaats van de briefschrijver worden - behou dens uitzonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eer dere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maximaal 400 woorden tellen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te korten en/of te re digeren. Brieven van politieke partijen, ge meenteraadsleden of -fracties komen in de regel niet voor plaatsing in aan merking. Zij hebben een ander podium waarop zij hun mening kunnen ventile- Brieven sturen naar: redactie.ld@>hdc- .nl of postbus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 -53 56 415- kerkenraad hem tot de orde roept. Dat ds. Stam zich de op vatting meent te kunnen ver oorloven dat indien hij niet zou zijn meegegaan in de PKN, er 'oorlog' in Katwijk was uitge broken. Deze opvatting getuigt van een grote mate van een be schamende zelfingenomenheid en van een grove onderschat ting van onze gemeenteleden. In het interview van 30 april heeft ds. Stam voor de zoveelste keer zijn eigen visitekaartje ten slechtste afgegeven. Hij heeft wederom zijn naam verbonden aan die van een grote verwarder en die van een ongeëvenaarde opportunist. Voorts kan hem verweten worden dat hij zich via het gewraakte artikel een grote mate van onfatsoenlijk en niet integer gedrag heeft aange meten. Met olifantenpoten banjert hij door het werk van de Bijzondere Commissie zonder zich daarbij te realiseren dat hij zichzelf daaraan direct dan wel indirect heeft gecommitteerd. Ds. Stam heeft zich ten aanzien van zijn collega's oncollegiaal, niet professioneel en niet inte ger opgesteld. Ten aanzien van zijn werkgever, de PKN, die hem nog steeds maandelijks te gemoet komt, betoont hij zich een ondankbare en onbetrouw bare werknemer. Dat ds. Stam zich over zijn insinuerende uit spraken in het artikel zou moe ten verantwoorden bij in eerste instantie de wijkkerkenraad, dan wel bij de algemene ker kenraad, ligt voor mij in de lijn van redelijkheid. Dat daaruit een ambtelijke berisping het gevolg zou moeten zijn, is te billijken. Ik hoop dat de Wel eerwaarde broeders, ds. Vlietstra en ds. Vlastuin zich 'i Open brief aan de gemeente Leiden. De aanwezigheid van het open muziekpodium de Q-bus in het Muziekhuis aan de Middelste gracht is al jarenlang een bron van ongenoegen in onze buurt. De door de wethouder van cul tuur aangekondigde sluiting was voor ons een grote opluch ting. Nu blijkt de wethouder toch nog uit een meevaller van de gemeente 750.000 beschik baar te hebben voor het verbe teren van de veiligheid en de geluidsisolatie van het Muziek huis. Dat is bij ons als een bom inge slagen. Een dergelijk open po dium past niet in een woon buurt. Ook als de gemeente flink investeert in geluidsisola tie blijven er nog te veel proble men over om een voortgezet gebruik van het Muziekhuis als open muziekpodium als een mogelijke optie te zien. Overigens vernemen wij van deskundige zijde, dat het isole ren van het geluid in de Q-bus en de Bovenbar op zoveel tech nische problemen stuit, dat hier geen goed resultaat te ver wachten is. Hieronder geven wij u een op somming van de bezwaren die in de buurt leven: Geluidsoverlast in belendende percelen aan de Middelste gracht, de Uiterstegracht en de Ir. Driessenstraat. Geluidsoverlast op straat in de genoemde straten en tot in de Vestestraat toe. 's Zomers is het onmogelijk met de ramen open te slapen. Er heerst een bedreigende sfeer door groepen jongeren op straat. Auto's worden beschadigd. Veel rommel op straat: bier blikjes, plastic glazen, kapotte bierflesjes, sigarettenpeuken, wiet, condooms. Urineren in de geveltuinen. 's Nachts rondhangende, dronken jongeren. Parkeren van auto's dwars tussen de reguliere parkeer plaatsen. 's Nachts harde muziek vanuit auto's. Met slippende banden hard optrekken en racen van auto's op de Uiterstegracht. Fietsen kriskras tussen de ge parkeerde auto's plaatsen. Bezoekers tot laat (na 02.00 uur) toelaten. De bezwaren leiden tot erger nis, irritatie, gebrek aan slaap, stress, disfunctioneren in het dagelijkse werk, schade aan ge zinnen, verlies van inkomsten en waardevermindering van het onroerend goed in de buurt. Hier moet de gemeente niet te licht aan tillen. Zoals u begrijpt hebben wij gro te bezwaren tegen het handha ven van een open muziekpodi um in onze woonbuurt. Uiter aard ook tegen plannen om hier nog één of meer andere open podia onder te brengen. Wij zullen ons daartegen dan ook tot het uiterste verzetten. Dat de gemeente gelegenheid geeft voor open muziekpot op zich voor ons geen pro bleem. Maar open muziek] verdragen zich niet met ve ging in een woonbuurt. He voor ons onbegrijpelijk dat gemeente een enorm kapit wil investeren in een totaal gewenste situatie. Wij vera ken u dan ook bij het voon men tot beëindiging van hi bruik van Het Muziekhuis open muziekpodia te blijvi Namens de buurtbewoner ze brief is ondertekend dot omwonenden op 36 adrest in de directe omgeving van bus), Pim en Heieen Ri Dominee Stam. Archieffoto: Hielco Kuipers niet rijk rekenen aan de kame leonachtige uitspraken van ds. Stam. In het andere interview met als kop 'Katwijk, een jaar na de scheuring geeft ouderling C. de Jong van de Hersteld Her vormde Kerk terecht aan dat, hoe verdeeld we ook zijn, de scheiding ons allen veel ver driet heeft gegeven. Voor dege nen die zich storen aan mijn in gezonden brief vraag ik bij voorbaat excuses, ik kon niet anders dan waarschuwen voor de onzuivere praktijken van de heer P.J. Stam. Plaatsvervan gende schaamte overviel mij bij het overdenken van het inter view van één van onze voor gangers. A. van der Plas, Katwijk. Het is jammer dat in het artikel 'Katwijk 'koopt' VW-klussen in' (LD 25/5) niet gesproken wordt over de bijdrage die de onder nemende kant van Katwijk le vert aan marketing- en promo- tiekosten die onder andere eve nementen, activiteiten en com municatie hier rond om heen met zich meebrengen (om en nabij de 350.000 euro).Dat is dus een veelvoud van wat de ci tymanager kost. Zonder die bijdragen voor eve nementen, activiteiten en com municatie zou de citymanager geen handen en voeten kunnen geven aan de promotie van Kat wijk. Zou er niets te koppelen of te sturen zijn. Zij moet het heb ben van de 'goodwill' en het enthousiasme, de bereidwillig heid en de inventiviteit van vrij willigers en ondernemers, om er gezamenlijk wat van te ma ken. In uw artikelen lijkt het steeds of ondernemers van het winkel hart Zeezijde niet 'willen'. Zij dragen juist het drievoudige al bij. Alleen de feestverlichting is in kosten al bijna gelijk. Andere branches als horeca, strandex- ploitanten en hotels dragen bij via toeristenbelasting en preca- rio van terrassen. Bedrijfsleven zou zich weliswaar nog harder kunnen maken voor sponsoring van evenementen en commu nicatie er omheen, maar dat is bewustwording. Kortom er gebeurt veel goeds, alleen moet de politiek - en in dit geval de krant, die agenda setting en opinievormend is - wel willen zien! Het zijn alle maal op geld waardeerbare prestaties. En dat mag zeker wel eens gezegd worden. Brigitte Hulscher, citymanager Katwijk aan Zee. Nicky Vermeulen, man van het jaar! Het was maar een klein stukje in de sportkrant van maandag 23 mei, maar Tessa de Wekker heeft voor mij het artikel van het jaar gemaakt. Nicky Ver meulen, begenadigd aanvaller van vijfdeklasser Leidsche Boys, werd volkomen terecht uitge roepen tot man van de wed strijd na de bescheiden 0-5 ne derlaag tegen het toch niet kin derachtige Bergambacht. De inmiddels 19-jarige routi nier, die zijn sporen in het Leid- se voetbal inmiddels dik heeft verdiend, gaat naar Lugdunum. En terecht! Want je zal maar bij een club als Leidsche Boys spe len en weinig waardering van het bestuur ervaren! Schande! En, zo dreigt Nicky, de rest van de spelers gaat ook waarschijn lijk weg. want het bestuur heeft nog niet met ze gesproken. Ik herhaal nog maar even: 19 jaar! vijfdeklasser! Voorzitter Phil Verstraaten van Lugdunum staat waarschijnlijk al weken in de Kikkerpolder te wachten met een fraaie bolide waaruit wel waardering spreekt. Een groep je knappe vrouwen staat klaar om Nicky wekelijks letterlijk in de armen te sluiten, terwijl bij Lugdunum de seizoenkaarten als warme broodjes over de toonbank gaan en de skyboxen in aanbouw zijn. Het clubblad schreeuwt het uit: Hij komt, El Salvador! Want anders zou het zomaar kunnen dat Nicky ver trekt bij een gebrek aan waar dering van bestuur, trainer of publiek. Maar waar naartoe, Nicky? Fey- enoord, Ajax en PSV hebben ook nog steeds niet het respect getoond dat een 19-jarige aan valler van een vijfdeklasser ver dient. In ieder geval niet terug naar Leidsche Boys, want een club die al zo lang draait op vrijwilligers en altijd goed is ge- weest voor publiek, spelers en scheidsrechters, die verdient respect en waardering. Evert Brouwer, Voorhout. Feyenoorder Salomon Kalou (links) wordt op de huid gezeten door.Nigel de Jong van Ajax. Archieffoto: ANP/Ed Oudenaarden Verdonk: niets mis met natura lisatie Maxima', lees ik in het LD van 18 mei. Natuurlijk niet. En wat dan nog. Iemand die zo'n belangrijke functie gaat bekleden, mag van mij best an ders behandeld worden. En ge lukkig is alles volgens de regels verlopen, zodat de zeurkousen in deze samenleving zich niet door iedereen op de kast moe ten laten jagen. Dat de heer Kalou ook volgens deze versnelde regels Nederlan der zou moeten worden, lijkt mij ietwat overdreven. Daarbij komt nog eens het feit dat een aantal maanden geleden het bericht de wereld werd inge stuurd dat hij - alleen als hij voor de zomer Nederlander zou zijn geworden - een prachtig contract bij Chelsea zou kun nen tekenen. Dan lijkt mij de houding van mevrouw Verdonk geheel terecht. Onder het motto van 'goed voor het Nederlandse vo< met een Nederlands pasj naar Chelsea rennen, lijk eerlijk gezegd niet helem juiste motief om dit docu aan te vragen. E. v In het Leidsch Dagblad van maandag 23 mei las ik het artikel van theoloog H. Kuitert over religie. Daar wil ik op reageren. Waar is de heer Kuitert theoloog van? Ondergetekende weet zich te herinne ren dat Kuitert zijn geloofsinzicht(en) - theologie - een aantal jaren geleden in de prullenbak deponeerde, om zijn 'eigen' wijsheden via een boek te pro moten. Nu komt hij weer op de (boeken)markt en tracht met dit nieuwe boek, gelovi ge mensen van het geloof af te hou den. Niets is zo duidelijk in dit artikel als dat zijn opvatting betreffende de waarheid, de enige juiste zou zijn. Doch het is een zonderlinge visie, met als uitgangspunt dat alles verbeelding is. Dan zou er ook géén waarheid kun nen bestaan?! En het begrip 'God' zou een groot misverstand zijn?! Het woord waarheid wordt door de heer Kuitert, en ook wel door anderen, in onze jaren geïndividualiseerd tot zijn/haar waarheid of onze waarheid. (Bijvoorbeeld: dat zeg je nu wel, maar 'mijn' waarheid is...) In zo'n tijd leven wij, men is op zoek of op de vlucht voor de objectieve waarheid. Die waarheid is alleen in God te vinden, en meer dein twintig eeuwen zijn daar ge tuigen van. Ook geeft Kuitert een onzinnig ant woord op de vraag: waar de Geest blijft na het sterven? Hij zegt dat de Geest een product is, of daarin te vinden is. Alsof een Geest aan tijd en omstandig heden gebonden is. Wanneer mensen zeggen: het is de geest van de tijd waarin wij leven, dan zou zijn antwoord nog wat bruikbaar kunnen zijn. De vraagsteller bedoelt de menselijke ziel (Geest). Kuitert geeft daar geen antwoord op. Terwijl het ge loof en andere religies via beproefde leerstellingen ons voorhouden dat de Geest (ziel) van de mens naar de Schepper terugkeert en het lichaam achterblijft. Dit lege, negatieve geloofsdenken van de heer Kuitert leidt nergens naar en doet afbreuk aan hen die met veel in zet trachten de mens, de wereld, hun omgeving positiever (christelijker) wensen te maken. Eindconclusie: de heer Kuitert is de theoloog van het niets. J.H.M. Biesjot, Leiderdorp. In het Leidsch Dagblad van 20 mei zien we op de pagina Regio 1 een indrukwekkende foto: de sloop van hoogbouw Van der Wüligenghof aan de Apollolaan in Zuid-West. Het inzetje bij de fo to is de droomwens van een Leidse woning bouwvereniging en van een wethouder. (In hun toekomst namelijk) twee gigantische woonto rens, te noemen 'De Lepelaar'. Wat ik nu jammer vind is dat er geen foto is ge nomen van de wijze van slopen. Het puin wordt vanuit een grijper van tien hoog gewoon naar be neden gegooid. Dit alles terwijl er afspraken zijn gemaakt over een fatsoenlijke, milieuvriendelijke werkwijze. Mijn vraag is: met een sloopvergunning is men toch nog wel aan wetten, regels en normen ge bonden? bestaat er nog zoiets als een bouw- sloop-inspectie in 2005? Is het VROM een instan tie die hier kan ingrijpen? T. Kleine, Leiden. Verslaggever Ligtvoet kwam midden tijdens het gebed binnen en werd toen niet meteen opge vangen. Dat kan ik mij wel voorstellen. Als de pastoor of de dominee met een dienst bezig zijn, hebben ze ook niet meteen tijd voor je. Uit de rest van het verslag blijkt dat die tijd er la ter wel was, en dat het met die taalbarrière ook wel meeviel. Een verslag waarbij minder automa tisch wordt ingespeeld op heersende opinies was dus wel op zijn plaats geweest. Ik vond de open dag het een goed initiatief, en ik hoop dat de Marokkanen ook zo iets gaan doen. Met verbazing las ik het artikel van Floor Ligt voet, 'Imam Bedir wil best in Nederlands leren preken' - in het Leidsch Dagblad van 17 mei - over de open dag in de Turkse Mimar Sinan mos kee. Ik was er ook die dag, en andere Leidenaars met mij. Wij werden hartelijk begroet, kregen van ie dereen een hand en werden uitgebreid ontvan gen in de diverse ruimtes. Ons werd een heleboel uitgelegd. En iedereen sprak Nederlands, ook de vrouwen die thee schonken en heerlijke hapjes hadden gemaakt; en ook de imam, die misschien nog niet voldoende uit de voeten kan met het Nederlands om erin te preken, maar die wel een conversatie met bezoekers kan voeren. Politici likken hun wonden. Ze houden zich .groot door on danks de tegenslag vol te hou den dat het referendum een succes was omdat het 'Europa' in de belangstelling heeft ge bracht. Magere troost! In werkelijkheid is het massale nee een blamage voor de poli tiek. Hoe is het mogelijk dat men een taaie tekst van vijfhon derd bladzijden aan het oordeel van de bevolking heeft onder worpen? Men had toch moeten voorzien dat de meeste mensen die zouden stemmen dat op oneigenlijke gronden zouden doen. Bovendien heeft men de chologische fout begaan verdrag - of die tot eenht mengevoegde serie verdi n de titel 'grondwet' te gevi bij de doorsnee Nederlan toch direct wordt geassoi s met het idee van een 'sta11 Al met al een kapitale bh ,l van de rtiensen die zijn huurd en worden betaalt namens ons allen grote e gewikkelde beslissingen 1 men. Men moet zich schamen C. va Joop Zoetemelk heeft zojuist zijn standbeeld onthuld in Rijpwetering. Foto: Hielco Kuipers llja Mottier, Leiden. Wat een verrassing zeg, dat arti kel in de krant van 28 mei over Joop Zoetemelk. We lezen de krant heel vaak en nieuws van 'mijn' dorp is altijd intressant. Ik hoop het stand beeld te komen bekijken in de toekomst. Ik woonde in Rijpwe tering tot mijn 18de jaar en ben toen naar Nieuw Zeeland ge gaan. Rijpwetering houd altijd een plaatsje in m'n hart. Joop, jongen, je heb het ver diend hoor. Ineke Visser, Papamoa, New Zealand. Wij als eindexamenleerlingen in het Voorbereidend Weten schappelijk Onderwijs vinden het belachelijk dat een voorstel tot debat van onderwijsminister Van der Hoeven zo wordt afge zeken. Wij hebben het hier over het artikel onder de kop 'Van der Hoeven staat alleen in dis cussie evolutieleer' dat maan dag 23 mei in het Leidsch Dag blad verscheen. Van der Hoeven wilde een we tenschappelijk debat organise ren tussen voorstanders van het scheppingsverhaal en aanhan gers van de evolutietheorie. Ze gaf nadrukkelijk aan niet van plan te zijn de lesstof te veran deren. Toch was juist dat de vooron derstelling waarop het hele arti kel voortbouwde. Er volgde een reeks van enkel (overdreven) negatieve reacties. Men leek bijna bang om de evolutieleer ter discussie te stellen; hierdoor zou zelfs de acceptatie van ho moseksualiteit in het gedrang komen Is dit dan niefig kans voor de evolutiea; gers om de creationisten! overdonderend wetenscf lijk bewijs voor eens en \ta: tijd te overtuigen? Sinds neer is de wetenschap bi de discussie aan te gaantfi Wij steunen de minister L voorstel. Zes jaar lang is leerd hoe belangrijk het wetenschap is om visies wisselen en op zijn min: te staan voor verschillei orieën. In dat kader heblpi op onze school een wekf discussie-uur gerealiseei zelfsprekend waren de lende partijen het niet all met elkaar eens. Maar debat levert in alle| len een verruiming en v< van het eigen denkkadei Dat heeft de minister h« delijk ingezien. L.S. Veil" L.C.W.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16