LEIDEN REGIO Geen evangelische Leidse basisschool visser H Amfitheater op Katwijks Vuurtorenplein Winnaar Mare-wetenschapsquiz toch niet in finale Vrije kavels in Rijnsb dinsdag 7 juni 2005 Weer miljoenen voor Galapagos leiden Hel Leidse biotechno logiebedrijf Galépagos is erin geslaagd om het werkkapitaal met twee miljoen euro te ver groten. Zakenbanken KBC Se curities en Kempen Co heb ben gebruik gemaakt van hun recht om de nun toegewezen aandelen alsnog te kopen. Ga lépagos ging begin mei naar de beurzen in Brussel en Amster dam en haalde toen een start kapitaal van 20,4 miljoen euro op. Het Leids/Mechelse bedrijf gebruikt het geld voor de ont wikkeling van medicijnen tegen astma en tegen ouderdoms ziekten zoals bot- en gewrichts aandoeningen en de Ziekte van Alzheimer. Reanimatieteam Diac weer tweede leiden Het reanimatieteam van het Diaconessenhuis Lei den is tweede geworden bij de Open Nederlandse Kampioen schappen Reanimeren. Een Belgisch team won. Het I^eidse team kwam in 2003 en 2004 als winnaar uit de bus. Aan de wedstrijd in Utrecht deden anesthesist Stefan ter Riet en verpleegkundigen Monique van der Meer, Mireille Hensen van Uningen en René van Rhee mee. Brandweer Leiden biedt petitie aan leiden - Brandweermensen bie den vandaag aan het Leidse college van B en W een petitie aan tegen de voorstellen in de nieuwe cao, waarin onder meer staat dat personeel langer moet blijven werken dan nu het geval is. Alle mensen die werken in de uitrukdienst, zo'n zestig, zijn daarbij aanwezig. De petitie is opgesteld en ondertekend door het Leidse actiecomité. Het doel is om de onderhandelin gen tussen de bonden en de Vereniging Nederlandse Ge meenten weer op gang te bren gen. „Er wordt niet gekeken naar kwaliteit, maar alleen naar financiën", zo omschrijft een woordvoerder van het actieco mité de problemen. DUIVEIM De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Pont St. Maxence. De uitslag van de wedvlucht is: l'.V. Hlauwkras P. de Mooy 1, 2, 7; P. Landes- hergen 3, 4, 5, 10; H. Koome 6; G. v/d Blom 8; Groenendijk/Pi- kaar 9. P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn 1, 4, 5, 9, 10; G.H. van der Poel 2, 3, 6; F. La- dan 7; S. van Iterson 8. P.V. leiderdorp comb. NoorReij 1; W. van Oos ten 2; comb. J. Koolmoes 3, 6; comb. J. Hartevelt 4, 8; W. Tol boom zn. 5; W.M. de Roode 7; G. Brandt 9; D.J. de Ridder 10. door Marijn Kramp leioen - Leiden krijgt geen evangelische basisschool. Wethouder Hessing heeft het verzoek van de Stichting Evangelisch Onderwijs afgewezen. Hij gelooft niet dat de school voldoende leerlingen trekt. Het schoolbestuur verwacht tussen de 387 tot 410 leer lingen. die voor een groot deel afkomstig zijn uit de re gio Maar de schattingen van de gemeentelijke dienst cultuur en educatie komen beduidend lager uit, name lijk op 52 leerlingen. Dat is ver onder de stichtings norm van 328 leerlingen waar nieuwe scholen in Lei den binnen vijf jaar aan moeten voldoen. Een goede prognose stellen voor evangelisch onderwijs is niet eenvoudig, stelt de dienst. Er zijn maar op een paar plekken in Nederland evangelische basisscholen, namelijk in Amsterdam, Arnhem en Eindhoven. Vol gens de wet op primair onderwijs moeten de progno ses gebaseerd zijn op de leerlingenaantallen in een ver gelijkbare gemeente. Volgens de dienst cultuur en edu catie komt de leerlingendichtheid van Amsterdam het meest overeen met die van Leiden en dat zou beteke nen dat 0,49 procent van alle leerlingen voor het evan gelisch basisonderwijs kiest. In totaal komt dat neer op iets meer dan 50 Leidse leerlingen. Dat de Stichting Evangelisch Onderwijs op veel meer belangstelling rekent is omdat zij dit percentage loslaat op 22 gemeenten in de Leidse regio. De school zal net als het reformatorische Driestar College voor middel baar onderwijs, veel niet-Leidse leerlingen trekken. Maar rekenen op een half procent van alle leerlingen in die 22 gemeenten is volgens de gemeente niet juist. De Amsterdamse cijfers zijn gebaseerd op een veel gro ter gebied. Die school heeft zelfs leerlingen uit Utrecht en Lelystad. Als er wordt uitgegaan van leerlingen uit de omliggende regio, zoals de stichting doet, dan komt de belangstelling uit op 0,22 procent van alle leerlingen in die 22 gemeenten. Dat komt neer op 185 leerlingen en dat is te weinig om een school te mogen beginnen. De Stichting Evangelisch Onderwijs hoopt de leden van de commissie onderwijs tijdens de vergadering op 16 juni op andere gedachten te brengen. Mochten zij het advies van Hessing volgen dan gaat de stichting daar tegen in beroep laat voorzitter M. Nijdeken weten. Zo komt de nieuwe Boulevard van Katwijk eruit te zien. De fietsers rijden recht op het Zeeplein af, waar de weg een afbuiging naar links maakt. Rechts de nieuwe lantaarnpalen, maar de definitieve keuze moet nog worden gemaakt. Publiciteitsfoto: Marlies van Diest Ontwerp katwijk - Katwijk krijgt een amfitheater op de Boulevard. Op het Vuurtorenplein komt een plein, waar muziek- en thea tervoorstellingen worden gehouden. Het amfitheater staat in het definitieve ont werp van de 'nieuwe' Boulevard. De ver anderingen zijn bedoeld om de Boule vard "meer allure' te geven. Het amfitheater wordt bereikbaar vanaf de Boulevard. Door de aanleg van trap pen kunnen de bezoekers naar beneden lopen. De huidige scheidingsmuur wordt afgebroken. Ook de kunstroute langs de Boulevard moet een trekpleis ter worden. De bestaande kunstobjecten worden zoveel mogelijk in de duinen ge plaatst en verlicht. Het nieuwe ontwerp van landschapsar chitect Marlies van Diest is gemaakt na dat omwonenden een eerder plan had den afgekeurd. In het nieuwe plan zijn ook de parkeervoorzieningen aangepast. Bij restaurant 't Zwaantje langs de Strandweg komen extra plaatsen om het verlies van de 63 plaatsen bij het Zee plein voor Hotel Noordzee te compen seren. Er gaan in totaal 41 plekken verlo ren. In het zomerseizoen, als auto's op de stoep mogen staan, gaat het om vijf tien plekken minder. Als de politiek de plannen goedkeurt, wordt eind dit jaar begonnen met fase 1, het gedeelte tussen Hotel Savoy en de Wilhelminastraat. In 2008 moet het werk zijn afgerond. Met de renovatie is onge veer 7 miljoen euro gemoeid. Het amfi theater is een voorstel van het college, dat het oorspronkelijke idee om er par keerplaatsen aan te leggen niets vond. Met de aanpassingen geeft de Baarnse landschapsarchitect Marlies van Diest gehoor aan de roep van de Katwijkse burgers, die tijdens de diverse hoorzit tingen hun kritiek op de plannen lieten blijken. Eerder liet zij de keuze van klin kers op de Boulevard vallen omdat de bewoners bang waren voor trillingen. Het wegdek wordt nu asfalt. Leidenaar Hway Ik Oei heeft een quiz gewonnen, maar toch is hij niet blij. Oei deed mee aan de Mare Wetenschapsquiz en werd vorige week maandag gebeld dat hij succesvol door de voorronde was gekomen. Slechts twee foute antwoorden had hij volgens Mare-redacteur Thomas Blondeau. Eén fout minder dan de nummer twee. De uitnodiging voor de finale was binnen. Nog dezelfde dag werd hij ge beld dat hij toch niet mee mocht doen aan de finale. Jam mer voor Oei, maar hij is geen student of medewerker van de universiteit. Teleurgesteld klom hij in de pen. Er stond toch nergens dat deelname alleen was toegestaan voor studenten en universiteitsmedewerkers? „Vorig jaar was die bepaling er wel. Toen heb ik dus niet mee gedaan". zegt Oei „Maar dit jaar kon ik gewoon meedoen Oei heeft inmiddels een brief geschreven aan rector magnifi cus Breimer met het verzoek om toch mee te mogen doen. „Ik vind het erg onsportief van de universiteit'zegt hij. „Ze ker omdat Mare ook gewoon buiten de universiteit te krijgen is." Ondanks zijn brief wil ook het college van bestuur hem niet toelaten. Het antwoordt Dp Blauws Stc*n, die al 700 jaar in de Breettraat lift, it het tymbotüche middelpunt van de tUd Ond»» redact» van ui Waarwnburg rr, |rv Mn MtltOON i'i 11* 4J4 dat Oei 'niet tot de beoogde deelnemersgroep behoort'. Wel geeft het college toe dat die be paling niet in het wedstrijdre glement staat. Dat had hoofd redacteur Bart Funnekotter van Mare ook al aan hem gemeld. Afgelopen donderdag publi ceerde Mare de resultaten. Daarin wordt Oei niet eens ge noemd, maar hij ontvangt wei een van de prijzen. Dan neeft hij toch gewoon gewonnen? Toch niet. zegt Mare-redacteur Hester van Zanten in een reac tie. „Het was altijd de bedoe ling dat deze wedstrijd alleen voor studenten en medewer kers was, alleen is die bepaling niet in de reglementen opge nomen dit jaar. Onze fout. We kwamen er pas achter dat me neer Oei niets met de universi teit te maken had, nadat we hem hadden gebeld. Omdat we het erg sneu vonden, hebben we toen een extra boekenbon voor hem gekocht." Oei is daar niet helemaal tevreden mee. het gaat hem om het spel en niet alleen om de knikkers. Of toch stiekem ook een beetje om het ego vaji Oei? Hij is ten slotte wel de winnaar van de Nationale Wetenschapsquiz van vorig jaar. Kattenterreur Na veel vreselijke verhalen van lezers over hondenpoep, was er vorige week de klaagzang van een lezer over mensen poep, trimmers die in het wild hun behoefte doen en zo. Nu is er een mevrouw die moe wordt van alle verhalen over overlast van honden. Er is ook veel kat- Een kat op weg naar zijn prooi, of klaar voor een sprong in de net aangeharkte tuin. Foto: CPD tenterreur, maar daar leest ze zelden iets over. De L eidse vrouw heeft er zelf ook last van, van die katten, en dat is niet zo gek, want ze woont in een echte katten- buurt. In haar omgeving telt ze er zo al 22, vaak drie of vier per huis. Dat is ook de reden dat zij niet met haar naam in de bant wil. ze wil geen ruzie met de buren. Haar klaagzang is snel gezon gen: katten poepen in zand bakken. dat is gevaarlijk voor spelende kinderen en zwange re vrouwen. Ze liggen in de tuin te woelen, en laten daar soms spoelwormen achter, dat is ook gevaarlijk voor spelende kinderen en zwangere vrou wen. En dan die stank. Ze weet van iemand die tegels in de tuin heeft gelegd om maar van die vreselijke lucht af te zijn. Er is ook zo moeilijk wat tegen te doen, vervolgt ze haar ver haal. Haar eigen achtertuin is afgezet met gaas, maar toch zag ze er vonge week nog een kat. Ze op heterdaad betrappen en wegjagen met water, is een goede oplossing, maar het pro bleem is dat katten vooral 's nachts tuinen binnendringen. Lieten mensen hun katten 's nachts maar binnen, verzucht ze. „Maar dat schijnt niet te kunnen." Een goede remedie is niet harken en net onkruid la ten staan, want katten haten harde aarde Het valt de Leidse op dat ze veel verhalen vol ergernissen te horen krijgt als ze de kwestie aankaart. Dat zou in de krant ook eens moeten gebeuren, vindt ze. want er is nu toch vooral een hetze gaande tegen honden. En ja. mevrouw heeft zelf ook een hond. De vierde al. „Maar geen van onze honden heeft ooit vuil achtergelaten. Daar zijn wij heel consequent Marnix He ij boer en Janet van Dijk Voor de beste haring moeten we dus niet bij een visboer in Katwijk zijn, maar bij een Leidse Turk. Ik vond de uitslag van de regionale haringtest in de krant van donderdag op vallender dan de uitkomst van het referendum. Haring bij de Turk. Daar was ik toch even beduusd van. Omdat ik zoiets niet meteen voor de hand vind liggen, ga ik me dan van alles zitten afvragen. Is er iets loos in Katwijk? Zijn de harin gen van slag? Of ging het hier om exemplaren uit de Bo sporus of de Zee van Marma ra? Mijn achterdocht bleek ten onrechte op te spelen. De Turk in kwestie, of liever Tur ken aangezien we het over een heel familiebedrijf hebben, bieden ons gewoon de smake lijkste. de schoonste en ook nog eens de goedkoopste ha ring van de hele regio. Hulde baas Umut Tagi en de hele clan van vishandel Atlantic en vergeef mij mijn aanvankelijke scepsis. Omdat de krant van donder dag natuurlijk vooral over Eu ropa ging. probeerde ik het haringnieuws nog wel in een breder perspectief te plaatsen. Was de uitkomst van de vis- proef nu wel of niet goed voor Europa? Ik kwam er niet uit. Je kan zeggen van wel aangezien het de eenwording voedt als wij ons bekwamen in ander mans culinaire folklore. Maar je kan net zo goed zeggen van niet omdat we slechts afgunst wekken als we anderen aftroe ven in wat zij dachten dat hun kunstje was. Zo was ik van de week heel wat meer met Europa in de weer dan ik me had voorgeno men. Dat hele referendum liet me aanvankelijk nogal koud. Mijzelf verdiepen in die grens overschrijdende grondwet stond me sowieso al tegen. Toen ik ook nog eens van al lerlei specialisten vernam dat 1 het een ondoordringfaj jungle van ambtenara zinnen betrof, was dn helemaal vergaan. Mijn idee was omes twee voor de stembusj eens na te gaan hoeft van mijn voorkeur er u aan keken en op basis te besluiten of het jaof zou worden. Het liep toch even ana Toen op het laatst pfe hele brede maatschap discussie op gang ba te ik in de ban van de; menten voor en tegen ik heen en weer gesling tussen ja en nee. Zwen zertje hoor, ik. Voort was het alleen maaro: mij meer wereldburge Nederlander waan, na gen de vaart waarmee keren worden samets ven. Toen ik begreep dat ju pro-Europa kon zijne ti-grondwet wist ikvra doen stond. Tegensta Dat deed ik woensdag ook in de speeltuin bi achter. Daar behoorde de meerderheid zo Iz in de krant. Lekkergn Speeltuin Zuiderkwal in Tuinstadwijk en da de praktisch 56 procen Maar was mij gevraag: stem niet achter onsh te brengen, maarenti waar de Burgemeesto Professorenwijk ligt, g ik in de minderheid gr (45,5 procent tegen). Ik bestudeerde decijfc ze zetten me toch wee het denken. Wat had J lijk gedaan? Gevoelen: nationalisme zijn me: en toch was ik Europa len. Beetje raar, toch) Spijt? Dat nou ook we Hoewel. Eigenlijk wee nog steeds niet. Akelig rendum. Jaap Visser rijnsburg - Het nieuwbouw- plan De Horn in Rijnsburg om vat 364 woningen. Er komen appartementen, vrijstaande huizen, twee-onder-een-kap pers en eengezinswoningen. Ook worden er 25 vrije kavels uitgegeven, waarop kopers zelf een woning kunnen laten bou wen. De Hom ligt ingeklemd tussen de Oegstgeesterweg, het Oegstgeesterkanaal en de Brou wersstraat. Vijfenveertig be staande huizen in de wijk wor den gesloopt. De gemeentewerf verdwijnt en zal een nader te bepalen plek krijgen. Eerder werd al bekend dat de Emmaschool en kinder opvang Vijverhof naar De Horn verhuizen. De school moet in 2009 als eerste klaar zijn. Een multifunctioneel centrum en een gymzaal in de wijk zijn van de baan. Die komc dorpscentrum. Van woonboten mogen et' ven. De meeste bote een illegale ligplaats f vingisch grafveld dat: bied is ontdekt, WijtJ onaangeroerd. Er kee viljoen of een kunsta de archeologische moet benadrukken. Voor de Vliet komt ir. ruim baan. De rivier 1 originele loop terug tectuur wordt aange het aanwezige watt De Hom en de wijk a overzijde verrijst, p- ver, komen twee fe Het enige pijnpunt 1 de gemeente de afwih het verkeer. De auto'1 via de Oegstgeeste Hom verlaten. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Basisschool De Stevenshof houdt morgen het jaarlijkse pleinfeest met loterij. Het feest wordt gehouden op het school plein aan de Antoinette Kleyn- straat tussen 16.00 en 19.00 uur. Een deel van de opbrengst van de loterij gaat naar een kin dertehuis in Sri Lanka. 50-plussers kunnen morgen meedoen aan de bingomiddag in buurthuis De Pancrat. Om 12.30 uur gaat de zaal op de Middelstegracht open, om 13.30 uur begint de bingo. De Imkersvereniging Leiden houdt zaterdag de jaarlijkse Blije Bijcnmarkt rond de Leid se Sterrewacht bij de Hortus. Er zijn demonstraties en daarnaast artiesten, orkestjeswÉ penkast. De markt is# tot 17.00 uur. I Schoolkinderen ui 4 doen zaterdag meetff cefloop. Van tevorffl# huizen langs op zoel» sponsors. Het doel is* een project voor kind# Brazilië. Bij muziekverei#f| dia is zaterdag een b# vang 20.00 uur in h« T gingsgebouw aandf* gracht 61. Op muziek uit dei** zeventig en tachtig k dag worden in buurt# Morschwijck aan del# laan. De zaal gaat 00^ open. Bi. CORRECTIE V oorschoten betaalt mee aan reparatie van zonnepanelen'. Dat was afgelopen vrijdag de kop boven een artikel over de fecte zonnecollectoren. De pa nelen werden een aantal jaar geleden door de plaatselijke overheid warm aanbevolen aan de Voorschotenseö de panelen gere worden, voelt de p moreel v erplicht 08J trokken energiek»# oplossing te zoek«"l meebetalen' heen» zich niet verpik» f— h

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14