Dokterspost in ziekenhuis i'elfs bij beperkte deelname is koopzondag al succes REGIO ,™k!*ïr 'Rem op sloop bij filevorming woningzoekenden' R Bouw stationsflat ligt nog steeds stil ABONNEE EXTRA ken man in slaap i in gezicht nten Leidsch üSDagblad Tbs met dwangverpleging voor Irakese brandstichter Vind je grote liefde LEIDEN PvdA presenteert 35 woonwensen voor de toekomst jlaarsdam -Een 41-jarige Leide- zondagochtend rond igehouden in zijn auto, hij lag te slapen. De wa- ind met draaiende motor op de rijbaan van de lestraat, tegen het ver- De man bleek bijna drie veel te hebben gedron- 5 is toegestaan. Zijn rijbe- ingenomen. De auto was erzekerd. Een 36-jarige ker reed in de nacht van ag op zondag slingerend Ie Plesmanlaan. Ook hij met te veel drank op ach- k stuur te zitten. IUW krijgt l - Bij een ruzie waar zij toee te maken had is een tige vrouw zondagochtend jid geraakt. Zij kreeg een ps in haar gezicht toen zij itwee ruziënde en vech- mannen liep. Een van de had het glas naar de ander jid. Het gebeurde rond iover twee in een café aan feuwe Beestenmarkt. De imoest zich aan de won- haar gezicht laten be en in het LUMC. De po- ;ft de twee mannen nog innen achterhalen. door Erna Straatsma leiden - Bij een opeenhoping van het aantal urgente woningzoekenden moet stadsvernieuwing tijdelijk worden ge staakt. Dat schrijft de Leidse PvdA in een lijst met 35 woonwensen voor de toe komst. De partij vindt dat de rem erop moet als meer dan een derde van alle vrijkomen de woningen op de Leidse huurmarkt naar zogeheten 'stadvernieuwingsur- genten' gaat. Dat zijn woningzoekenden die voorrang krijgen bij het vinden van een nieuwe woning omdat hun huis wordt gesloopt. Vooral in Leiden-Noord en Zuidwest heeft de gemeente groot schalige plannen voor sloop van oude en kleine woningen. Ze moeten plaats maken voor nieuwe woningen. De geplande 'herstructurering' moet in een langzamer tempo worden voltooid als het aantal urgente woningzoekenden explosief stijgt, vindt de PvdA. Vertra ging is ook zinvol als nieuwbouw elders achter blijft, meent de partij. Dat kan zo wel nieuwbouw in als buiten Leiden zijn. Renovatie moet meer aandacht krijgen, zegt PvdA-raadslid Marije van den Berg, die de woonwensen samenstelde. Ze wil dat renovatie weer 'hip' wordt in Leiden. „Je kunt wel groots en meeslepend wil len slopen en bouwen, maar renovatie biedt ook perspectieven om de woning markt te verbeteren." Gerenommeerde architecten zouden vaker aan de slag moeten om iets 'moois te realiseren'. 'Corporatiehotel' Voor specifieke doelgroepen wil de PvdA een aantal tijdelijke woonvoorzieningen in het leven roepen. Zo denkt de fractie aan een 'corporatiehotel' dat onderdak kan bieden in crisissituaties. Het moet een plek zijn waar woningzoekenden tij delijk kunnen verblijven als ze op straat komen te staan door schulden, schei ding of andere problemen. Van den Berg heeft het idee afgekeken van een andere gemeente in Nederland: „Woningcorpo raties kunnen zo'n soort hotel opzetten. Zij zijn er per slot van rekening voor om mensen een dak boven het hoofd te ge ven." Voor 'probleemhuishoudens' wil de PvdA ook voorzieningen treffen in de vorm van tijdelijke overbruggingswonin gen. De huizen zijn bedoeld voor gezin nen die vanwege het veroorzaken van overlast uit hun huis worden gezet. De overbruggingswoning mag van slechtere kwaliteit zijn. De 35 woonwensen zijn een aanzet tot de discussie die na de zomer wordt ge voerd door de gemeenteraad. Dan pre senteren burgemeester en wethouders een Leidse Woonvisie. Huisartsen weg uit Doezastraat De politie heeft zon- ïtend rond vijf uur op de larstraat twee Leidenaars louden, van wie een op lis te verstane wijze op de are weg en ten overstaan Ie passanten' agenten be- e. De man verzette zich ijn aanhouding, waarna iders zich ermee he in. Met hulp van colle- inden de agenten de rad- in de boeien slaan. door Erna Straatsma leiden - De Leidse huisartsen post in de Doezastraat gaat eind van dit jaar dicht. Bij het Leids Universitair Medisch Centrum en het Rijnlands Ziekenhuis in Lei derdorp komen nieuwe dokters- posten. De huisartsenpost in het Alphense Rijnland Ziekenhuis krijgt ook een nieuw onderko men. Waar de nieuwe doktersposten precies komen, is nog onbe kend. De stichting Samenwer kende Huisartsendiensten Rijn land (SHR) is nog in onderhan deling met directies van beide ziekenhuizen. De huisartsen post is bedoeld voor spoedei sende huisartsenzorg buiten kantoortijden. „Of we nu op het parkeerterrein komen of in de ziekenhuizen zelf maakt niet zo veel uit. We Attractieparken blijven een eigen organisatie en krijgen een eigen ingang. Dat we naar de ziekenhuizen gaan is zeker", zegt SHR-directeur Manon van Leeuwen. .Alleen de plek is ons dus nog onduide lijk. Daarover zijn we nog in ge sprek met beide ziekenhuizen." De planning is om 1 januari 2006 over te gaan. „Maar het zou ook 1 februari kunnen wor den." In Alphen is de dokterspost ge vestigd in het voormalige Rijn oord-ziekenhuis, dat onderdeel is van het Rijnland Ziekenhuis. Het ziekenhuis heeft nieuw bouw gepland, waar de dok terspost een plek in krijgt. De SHR is in Leiden al geruime tijd op zoek naar een ander on derkomen in de buurt van een ziekenhuis. Voordeel daarvan is dat een dokterspost kan sa menwerken met de afdeling spoedeisende hulp van een zie kenhuis. De ruimte in de Doe zastraat is te klein, slecht be reikbaar voor patiënten en is bovendien in onderhuur van de SCAL (Stichting Centrale Art senlaboratorium Leiden). Van Leeuwen: „We willen alle Leid se patiënten niet naar Leider dorp jagen, daarom komen er twee nieuwe doktersposten." De Leidse en Leiderdorpse dok tersposten zijn bedoeld voor patiënten uit de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Zoeterwou- de en Alkemade. De Leidse en Alphense huisart senpost zijn sinds 1 januari ge fuseerd in de SHR. Binnen de organisatie wordt gesproken over het over en weer inzetten van doktersassistentes en huis artsen. Van Leeuwen. „Het uit wisselen van huisartsen is voor lopig niet aan de orde. Dokters assistenten worden op verzoek ingezet op diverse locaties." De Leidse huisartsenpost op de hoek van de Doezastraat en de Raamsteeg. Archieffoto: Henk Bouwman dinsdag 7 juni 2005 R1 leiden - Er wordt nog steeds niet gewerkt aan het apparte mentengebouw voor station Leiden Centraal. Directeur Bau- ke de Jong van Regiobouw Haarlemmermeer durft geen nieuwe voorspelling te doen over de hervatting van de werk zaamheden. Regiobouw onderhandelt met projectontwikkelaar Van de Putte over enkele onduidelijk heden in het contract. De Jong wil verder geen commentaar le veren omdat dat 'de zaak geen goed doet'. De gemeente be raadt zich nog steeds op even tuele juridische stappen. Op het zogeheten 'Gat van Van de Putte' moet een apparte mentengebouw van zestien ver diepingen verrijzen met drie spitse daken en een onder grondse parkeergarage. Op de begane grond komt bedrijfs ruimte. De flat zou begin 2007 klaar zijn. Regiobouw begon in januari met de sloop van de fundamen ten van de oude stationsflat. Het werk kwam in april stil te liggen. In eerste instantie werd gezegd dat het heiplan nog niet rond was, later bleken er 'scherpe kantjes' in het contract tussen het bouwbedrijf en de Wassenaarse projectontwikke laar te staan. De Jong hoopte eind mei, begin juni weer te kunnen beginnen, maar dat is niet het geval. „We zijn nog in gesprek en ik durf zo zachtjesaan niet echt meer een voorspelling te doen." In 1993 kocht Van de Putte de oude stationsflat. Daarna be gon een jarenlange ruzie met de gemeente. In 1998 werd be sloten om er een appartemen tencomplex te bouwen en geen kantoren, zoals Van de Putte wilde. Omdat woningen minder opbrengen, kreeg de project ontwikkelaar het recht om kan toren te bouwen op de hoek Plesmanlaan/Haagse Schouw- weg. In februari besloot een rechter dat de gemeente zich niet aan die afspraak hoeft te houden, omdat Van de Putte zo lang heeft gewacht met bouwen aan het Stationsplein. De pro jectontwikkelaar ging tegen die uitspraak in beroep. door Timoteus Waarsenburg leiden - Tegen een 36-jarige Ira kees die in februari van dit jaar een woonboot aan de Heren singel in brand stak, is gister ochtend voor de Haagse recht bank tien maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist. Zowel de verdachte zelf als zijn advocaat kon zich vinden in de ze straf. „Als ik hoofdpijn krijg, maak ik problemen, dan kan ik mijzelf niet meer stoppen", al dus de verdachte. Die problemen maakte hij tel kens weer met zijn overbuur vrouw, de bewoonster van de woonboot. Volgens eigen zeg gen was de man door deze vrouw geobsedeerd geraakt en had hij het idee opgevat dat zij hem 'moest' helpen. En dat deed de vrouw ook. Ze bracht hem diverse malen naar de huisarts en de GGD. Andersom hielp de man haar niet. Inte gendeel zelfs. De Irakees vernielde in januari en februari van dit jaar diverse keren de ruiten van haar woon boot en beschadigde haar auto. Bovendien viel hij de vrouw in deze periode twee keer op straat lastig door haar ongewild vast te pakken en op de mond te zoenen. Volgens de verdach te, die overigens alle aanklach ten bekende, ging het hierbij om een poging zijn excuses te maken. Maar zo had zijn over- buurvouw het niet opgevat. En de officier van justitie helemaal niet. Hij vertaalde deze actie in een aanklacht 'aanranding'. Ook moest de verdachte zich bij de Haagse rechter verant woorden voor het slopen van de auto van een andere buurt bewoner. Een 'foutje' omdat de man dacht dat het om de auto van de zijn overbuurvrouw ging. Maar zijn zwaarste ver grijp is het in brand steken van de woonboot. Vier dagen na het incident met de 'verkeerde' au to haalde de man thuis een lege colafles op, vulde die met ben zine bij de pomp en ging met een door naar de woonboot van zijn overbuurvouw. Hij gooide de benzine over de boot en hield er een lucifer bij. De vrouw zelf was op het moment van de brandaanslag niet thuis; ze was uit angst voor de Irakees al ondergedoken. Maar de boot liep behoorlijke schade op. De verdachte betuigde gisteren weliswaar spijt, maar zei ook weinig invloed op zijn eigen ge drag te hebben. Een conclusie die gedeeld wordt door een on afhankelijk psychiater en psy choloog die de man onderzoch ten. Volgens hen vertoont de Irakees 'paranoïde en psycho tisch gedrag' en was hij ten tijde van zijn daden 'sterk vermin derd toerekeningsvatbaar'. Hun advies luidt daarom: tbs met verpleging. De officier van justitie maakte daar maar gedwongen verple ging van. Met tien maanden cel. „Want de verdachte was weliswaar verminderd toereke ningsvatbaar, maar niet ontoe rekeningsvatbaar. Uitspraak over twee weken. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! k/ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam. J M V Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr (i.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres B ank-/girorekeningnummer Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice^ hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de oolofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch CSDagblad Meer dan 1 miljoen serieuze singles! Leidsch Dagblad KLANKBORD 'Als alle winkels open waren, ging ik in Leiden wel winkelen' I Simons bzondag is vlees noch vis. fee winkels zijn open, an- Bezoekers weten daar- t waar zij terechtkunnen ten uit naar steden waar op succes groter is. Dat ntrummanager Robert ji het 'MKB Leiden Magazi- F: het Centrummanage- koopzondag nieuw le- Mazen en zelfs streven in wekelijkse frequentie, e ambitie te hoog gegre- pr, uitbater van Sigaren- ijn Het Havanahuis aan \thekersdijk: taak is zes dagen per ipen. Van 7.00 uur 's och- tot 19.00 uur 's avonds in touw, ik dacht dat het looi was. Op zondag iet open, nee. Ik doe aan de koopavonden ïmbermaand. Bij mij j elk geval geen animo om ig open te gaan. De za- lien zo ook uitstekend." Innega, eigenaar van he- lingzaak De Heeren van n de Breestraat: icces van de koopzon- isselend. Dat komt Freek Annega van herenkledingzaak De Heeren van Bree. „Een maandelijkse koopzondag kan zeker een succes zijn. Wekelijks open zijn, lijkt mij teveel van het goede." Archieffoto: Hielco Kuipers doordat naar mijn schatting 90 procent van de zaken in de Breestraat niet meedoet. Maar ik geloof er wel in. De resulta ten zijn nu al beter dan die van de donderdagse koopavonden. Je zou denken dat die goed lo pen, maar dat is echt niet meer zo, die tijd is voorbij. Ik ben op donderdagavond zelfs gesloten ten gunste van de zondag. Ik geef toe, in de Leidse verhou dingen is dat een radicaal be sluit. Een maandelijkse koop zondag kan zeker een succes zijn. Wekelijks open zijn, lijkt mij te veel van het goede. In Den Haag en Rotterdam zie je dat veel zaken het niet volhou den." 'Aad' van Stripwinkel Dumpie op de Nieuwe Rijn: „Van klanten uit bijvoorbeeld Alphen aan den Rijn hoor ik op zondag wel dat het ze zwaar te genvalt, wat er in Leiden open is. De grote zaken doen mee, V &D en zo en café Einstein naast mij, dus er komt toch veel aan loop van dagjesmensen. Voor mij is de koopzondag een suc ces, ja absoluut. Beter dan de donderdagavond, ik kan daar keiharde cijfers van laten zien. Elke week open, het is het pro beren waard. Wat mij betreft gaan in Leiden alle zaken open op zondag en dan mogen ze van mij op maandag dicht zijn. Je moet toch een vrije dag heb ben voor jezelf." Centrumbewoonster Mariëlle Jbosten (23), woont boven deAl- di aan de Langegracht: Als ik zeker wist dat alle win kels open zouden zijn, ging ik op zondag wel in Leiden winke len. Nu ga ik op zondag zeker één keer per maand naar Noordwijk. Daar weet je zeker dat de winkels open zijn. Dat is eigenlijk best schandalig, een Leidse die in Noordwijk naar de koopzondag gaat, maar ja, zo is het wel. Ik zou het dus zeker toejuichen als ik in Leiden goed kon winkelen. Overlast ver wacht ik er niet van, het is toch gewoon overdag." Joke Lindeboom, verkoopster van meubelzaak Lundia aan de Breestraat „Wij zijn op zondag niet open. Helemaal niet. Als u wilt weten of dat verandert, moet u bij het hoofdkantoor zijn. Wij maken dat beleid niet zelf." M. in 't Veld, kerkrentmeester van de Marekerk „Elke zondag koopzondag? Wat een onzin. Dat zeg ik niet om dat ik op zondag parkeerpro blemen verwacht bij de Mare kerk: we hebben een afspraak dat we bij Meeüs kunnen par keren. De winkels zijn toch al zes dagen open? Wie elke zon dag koopzondag wil, heeft dol lartekens in zijn ogen: verdie nen, verdienen en nog eens verdienen. Op koopzondagen stellen we de kerk tegenwoor dig open. We zorgen dat er or gelmuziek is en bezoekers kun nen vragen stellen. Er komen dan mensen die zeggen: ik ben hier nog nooit binnen ge weest." Centrummanager Robert Strijk „Ik sluit niet uit dat het ooit zo ver komt in Leiden dat er meer koopzondagen komen, maar vooralsnog is het doel van het Centrummanagement: 'Laten we die ene zondag in de maand goed doen'. Dan tijken we weer verder. Uit onderzoek van de Hogeschool Leiden blijkt dat de gemiddelde bezoeker 52,72 eu ro uitgeeft. Dat is iets meer dan doordeweeks of zaterdag." 1 I

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13