De Mols Tien gaat Talpa heten MEDIA 'Een open inrichting vol gelovigen' Onthutsende oorlogsbeelden corrigeren geheugei De omroep van de toekomst 'BNN gelooft niet meer in de oude zuilen' Talpa koopt internetadres laren - John de Mol heeft vrij dag de intemetdomeinnaam www.talpa.nl gekocht, enkele dagen voordat hij de naam van zijn zender bekendmaakte. De vorige eigenaar J. Mol bevestig de gisteren dat ze het adres aan De Mol verkocht heeft. Hoeveel Mol heeft ontvangen, wil ze niet zeggen. Wel wil ze kwijt dat het om enkele duizenden euro's gaat. Ook Talpa bevestigt dat de naam is gekocht, maar wil geen bedrag noemen. AKN-gebouw huisvest Radio 2 Hilversum - Sinds gisteren ko men alle uitzendingen van Ra dio 2 vanuit één studio in het AKN-gebouw in Hilversum. De presentatoren hebben de stu dio's van hun eigen omroepen verlaten. De gezamenlijke uit- zendlocatie is voortgekomen uit de bezuinigingsoperatie bij de publieke omroep. Zendercoör dinator Kees Toering: „Elk jaar tijdens de Top 2000 merken we weer hoe inspirerend het is voor de makers om allemaal vanuit dezelfde locatie uit te zenden. Je komt elkaar tegen, wisselt nog eens wat ideeën uit, echt een groot voordeel. Je geeft het estafettestokje door, waarbij de programma's samen toch meer de sfeer van 1 zender krij gen." Finland-Oranje bij Nickelodeon Hilversum - Op Nickelodeon én Radio 10 Gold is morgen de uitwedstrijd van het Neder lands Elftal tegen Finland te zien. De kwalificatiewedstrijd voor het WK 2006 in Duitsland wordt gespeeld in Helsinki. De voorbeschouwing van de wed strijd begint om 19.20 uur. De presentatie vanuit de studio in Hilversum is in handen van Wilfred Genee, die hiermee zijn debuut voor Talpa maakt. Frank de Boer en Jan Krom kamp verzorgen de analyse. In het Olympic Stadium in Helsin ki zit commentator Eddy Poel- mann voor het wedstrijdver slag. Ook Sierd de Vos en John van Vliet zijn ter plaatse voor reportages en interviews met spelers en bondscoach Marco van Basten. Friese soap op Nederland 1 Leeuwarden - De Friestalige so ap 'Baas boppe Baas', komt de ze zomer op Nederland 1. Het gaat om de twee eerste seizoe nen van de serie, die vier sei zoen telde. De serie rond Beant Baas, een mopperaar met een gouden hart gespeeld door Rense Westra, was op Omrop Fryslan al een succes. Hans Snijder, hoofdredacteur van Omrop Fryslan, wil niet vertel len, hoeveel de verkoop Omrop Fryslan oplevert. „Het gaat niet om spectaculaire bedragen". De opbrengst wordt gestoken in 'Dankert Dankert' de Fries talige advocatenserie die eind dit jaar op de regionale omroep te zien zal zijn. dinsdag 7 JUm 2005 door Dolf Rogmans Hilversum - De nieuwe tv-zender van John de Mol gaat Talpa heten in plaats van Tien. Het gebruik van de naam Tien werd vorige week door de rechter verbo den. Talpa probeert alsnog toestemming van de rechter te krijgen om de naam Tien te mogen gebruiken en stelt daarvoor een spoedappèl in, aldus een woordvoerder van het mediabedrijf. De voorzieningen- rechter in Utrecht oordeelde vorige week dat Tien te veel lijkt op TV10, een naam waar het SBS-concern de rechten op heeft. Mocht De Mol het spoedappèl winnen, dan gebruikt hij de naam voor een tweede televisiezender die hij moge lijk in Nederland begint. „Wij hebben al eerder gezegd dat in dit medialandschap één stand alone-zen- der niet toereikend is om een vuist te maken", zegt De Mol in een interview met Paul Rosenmöller, dat de Ikon op 18 juni uitzendt. Volgens een woordvoer der van Talpa hangt het van het succes van de eerste zender af of en hoe snel met een tweede wordt begonnen. ,,Alle aandacht gaat nu uit naar Talpa. Als dat een succes is, kan het snel gaan met de tweede zender. Als die Tien mag heten, zit het in elk geval goed met de naams bekendheid van die zender." De Mol was verbaasd dat hij de rechts zaak over Tien verloor, vertelt hij Rosen möller. „En het bewijst maar weer dat een rechter ook maar een mens is. Als je nagaat dat je in Nederland drie zenders hebt waar het getal vijf in voorkomt: Net 5, RTL 5 en AT5. Dan heb je TV10, wat op dit moment niet eens een zender is die uitzendt, en Tien mag dan niet. Dat is toch op z'n minst vreemd", aldus De Mol. Volgens Ronald Goes, algemeen direc teur van Talpa TV, was de naam Talpa altijd al next best' op de interne lijst. Talpa, Latijn voor mol, was geen eerste keus omdat De Mol zijn naam liever niet aan de tv-zender wilde verbinden. De zender gaat vrijdag 12 of zaterdag 13 augustus van start, het weekeinde dat de nieuwe eredivisievoetbalcompetitie be gint. Talpa presenteert op 27 juni zijn plannen aan adverteerders en pers. Hilversum - Een open inrich ting. Zo karakteriseren pro grammamakers Rob Muntz en Paul Jan van de Wint de samen leving die volgens hen weer godvruchtig wordt. Het duo staat erbij en kijkt ernaar. Ver baast zich. En maakt zich kwaad. „Het is ongelooflijk wat mensen doen voor een God die niet bestaat." Dat God niet be staat, proberen de heren te sta ven in gesprekken met zes vooraanstaande wetenschap pers in het nieuwe televisiepro gramma 'God bestaat niet' dat vanaf vanavond wekelijks wordt uitgezonden op Nederland 3. De twee televisiemakers, wijd en zijd bekend als controver sieel, gaan op de serieuze toer. Het programma, dat met een speelse scène begint, is opval lend rustig van toon. In de eer ste aflevering krijgt hersenon derzoeker Dick Swaab alle ruimte om zijn ideeën omtrent geloven uiteen te zetten. „De geest is het product van de honderd miljard hersencellen die we hebben. Het bestaan van een ziel is een misvatting." En: „Het geloof wordt gevormd tij dens de sociale ontwikkeling." God zou volgens hem tussen de oren zitten en je kunt je volgens Swaab om die reden zelfs afvra gen of je mensen wel moreel verantwoordelijk kunt stellen voor hun daden. Het interview, afgenomen door de serieuzere Van de Wint, wordt hier en daar onderbro ken door een kort filmpje waar in de nar Muntz op een rauwe ongepolijste manier in beeld vertaalt wat er wordt gezegd. Hij is niet te beroerd om in blo te kont, zichzelf reproducerend, in beeld te verschijnen. Bij ie dere beweging scheidt hij een nieuwe kleine Muntzachtige af. De een na de ander. Als makke gelovige schaapjes lopen ze achter elkaar aan, de einder te gemoet. Het zijn dit soort beel den die 'de hele Veluwe' al op de been hebben gebracht. Hon derden mails stromen via diver se kanalen bij de programma makers binnen. „Ongelooflijk wat dit programma al doet, nog voordat er maar één uitzending is geweest. De mensen houden van him geloof als van hun huisdier", zegt Van de Wint, KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Nederland - Roemenië SBS 6 3.858 2. Grondwet ja/nee NOS 2.317 3. Vermist TROS 2.176 4. Studio sport NOS 2.109 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.991 6. Journaal (wo, 20u) NOS 1.990 7. Hart van Nederland SBS 6 1.696 8. Derde helft SBS 6 1.636 9. Postcodeloterij 1 tegen 100 RTL 4 1.612 10. Gewoon Jan Smit TROS 1.464 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1WinX club Nickelodeon 173 2. Spongebob Squarepants Nickelodeon 166 3. My life as a teenage robot Nickelodeon 165 4. Totally spies! Jetix 156 5. Zoop Nickelodeon 153 6. Potatoes and dragons Nickelodeon 151 7. Jeugdjournaal NOS 146 8. Kids from room 402 Jetix 139 9. Lucky Luke Nickelodeon 134 10. Rocket power Nickelodeon 133 Marktaandelen in Nederland 1 11,8 (12,4) Nederland 2 16,3 (15,9) Nederland 3 5,6 (5,6) +/- RTL 4 16,9 (17,8) - RTL 5 4,1 (4,1) +/- Yorin 6,2 (6,9) SBS 6 14,7 (12,6) NET 5 4,8 (5,1) Veronica 4,3 (4,9) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk en Luister- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Rob Muntz speelt de nar In het programma God bestaat niet. Foto: GPD/PR doelend op het programma dat ze na de zomer gaan maken voor De Nieuwe Omroep (DNO) Nutopia. Daarin worden dierenleed en milieu aan de kaak gesteld. Maar terug naar Swaab. De we tenschapper maalt niet om 'be wijzen' voor het bestaan van een hogere macht als bijna- doodervaringen en uittredin gen. Hij wijst op onderzoek waarin dergelijke ervaringen zijn opgewekt. De oorsprong van religieuze ervaringen be vindt zich in een bepaald deel van het brein, de hippocampus. „Geloof was ooit evolutionair voordelig maar nu zinloos. Het brengt alleen nog verliezers", aldus Swaab. Muntz visuali seert zijn uitspraken in een kort fragment waarin hij een epilep tische aanval simuleert. Om hem heen staan vertegenwoor digers van alle wereldgodsdien sten. Dat die eikaars bloed kun nen drinken laat hij zien in een ander filmpje waarin twee christushonden elkaar besprin gen, waarna ze worden aange vallen door een moslimterriër. Van de Wint, ongelovig opge voed, en Muntz, die van huis uit een scheutje katholicisme heeft meegekregen, genieten ervan. Sinds het veelbesproken programma 'Een schitterend ongeluk' van Wim Kayzer (1993) hebben zij op televisie geen wetenschappers meer over het leven en het geloof aan het woord gezien. De twee zien het spookbeeld opdoemen van een godvruchtige, gesloten sa menleving (wereldwijd) waarin dagelijks het gebed weerklinkt, geen plaats is voor homo's, vrouwen ondergeschikt zijn aan de man en abortus en euthana sie (weer) illegaal zijn. Ze vin den het nodig een ander geluid te laten horen. „Waarom is het voor een katholiek gemakkelij ker om te dwalen dan voor een moslim? Omdat katholieken ook andere geluiden horen." Van de Wint, gehuwd met een Iraanse die haar door het geloof gedomineerde land ontvlucht is, zegt dat de moord op hun vriend Theo van Gogh de direc te aanleiding was voor het ma ken van hun programma. „Mensen doen hele rare dingen in naam van het geloof. "De twee menen dat de actieve op stelling van moslims in de hele wereld de 'slapende geloven zo als de christenen' wakker heeft geschud. „Die menen nu ook dat ze een duit in het zakje moeten doen." Muntz over weegt een emigratie naar Fin land. „Hoewel, daar is het altijd donker. Nou ja, wat maakt het uit? Hier gaat straks ook het licht uit." Leonie Groen Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraag stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: vooi q ter Laurens Drillich van jongerenomroep BNN. BNN-voorzitter Laurens Drillich. Foto: BNN „Dat het omroepstelsel is ge baseerd op ledenaantallen vinden wij een volkomen ach terhaald systeem. Geksche rend noemen we leden wel eens staafmixleden, omdat je vroeger een staafmixer of een wekkerradio kreeg als je lid werd van bijvoorbeeld de VARA. De leden van de ver schillende omroepen geven nu geen representatief beeld van de Nederlandse bevolking weer. Ik vind het dan ook een zorgwekkend plan van de staatssecretaris om het totaal budget te verdelen over de omroepen op basis van hun leden aantallen. Allochtonen zijn immers geen lid van een omroep en jongeren ook nauwelijks, zeker niet als ze er meer voor moeten gaan betalen. Wat dan over blijft, zijn militante leden van de KRO en de EO die hun lidmaatschap als hun missie zullen beschouwen. Ik begrijp dat een omroep een minimum aantal leden nodig heeft, maar BNN vindt andere punten veel belangrijker om te kunnen meten of omroepen in de samenleving zijn veran kerd. Daarom stellen we een meting voor op basis van be reik, effect en verankering. Wat ons betreft krijgt een om roep in de toekomst als op dracht een bepaalde groep mensen te bereiken, en na af loop gaan we op basis van on derzoek bepalen of dat gelukt is. Dan bedoel ik niet alleen dat ze naar het programma hebben gekeken, maar ook of zede omroep herkennen en beseffen dat die er voor hen is. BNN gelooft niet meer in de zuilen van vroeger. Daarom hebben we samen met TNO een plan geschreven, plan B(NN) genoemd, om eens to taal anders en met een frisse kijk naar het omroepbestel te kijken. In dit plan gaan we er van uit dat omroepen kunnen intekenen op programma's voor bepaalde groepen men sen. Achteraf kunnen omrc pen erop worden afgerekei of dat is gelukt. Wie de Ned landse kaart van nu bekijkt ziet veel witte vlekken van groepen die nu niet wordei bereikt door de publieke 01 roep. Je ziet dat de omroep van Nederland 1, maar ook TROS en de AVRO op Ned< land 2 zich allemaal richtei op de oudere, weldenkend blanke mannen en vrouwe Daarom zijn wij ervoor om een blanco pagina de nieui j doelgroepen te benoemen, daar vervolgens omroepvel enigingen bij te zoeken. Je zien dat het progressieve d van Nederland prima bedil kan worden door omroepe als de VARA en de VPRO. Maar we moeten ook de jo gere allochtonen en de ma schappelijk ooc leurgesteldi serieus nen en omroept ganisaties 0 hen heen b wen, omdai niet in de tionele zuilen vallen. Vervolgens moeten organi y j ties bewijzen waarom zij b .35 waard zijn om programma ["a te mogen maken. Niet op 15^ sis van leden of een beleids s.i plan alleen, zoals omroept 8.3i nu worden toegelaten. Ma °°c op basis van wat wij bij BI j^i 'het mandje' noemen. In ji leu mandje stop je je sterke pi °mi ten. Dat kunnen cijfers ziji kijkcijfers en waarderingci 0 c of het aantal (actieve) lede ierh Maar je kunt ook maatsch:we' pelijke organisaties om je heen verzamelen die je ste nen. Greenpeace bijvoorb ndt of Amnesty International. dat mandje in je hand vrai toestemming programma maken voor smaak- of do« snt groepen. Voor tolerante vi 11 reldburgers of voor de stai g8hnf vastige gelovige. Ik weet niorro in hoeveel doelgroepen wf 2' Nederland moeten verdeli ®r om iedereen te bereiken, v oo.t de kaart moet nog worden 0.1 maakt. Ik geef toe dat hetierhl theoretisch klinkt, het is ie vorming. Als alternatief vo het idee om alles bij het 01 )F-i te houden." 1 ',e€ "i! Reageren? media@hdc.nl Nico Postma :hai 301 .00 3.0C =ges ;ge ju. 1 )Ta De bioscoopjournaals van filmfabriek Polygoon wa ren tijdens de oorlogsjaren '40-'45 pure nazi-propa- ganda. Bekeken door de bril van 2005 - ze staan nu op dvd -dragen ze bij tot een scherper collectief oorlogsgeheugen. door John van Miltenburg Hilversum - De Polygoonbeelden van het leven tijdens de bezetting zijn fascinerend, onthutsend en verbijsterend. Ze zijn propagandistisch en dus misleidend. Maar tegelijkertijd zijn de bioscoop- joumaalfilmpjes uit de oorlogsjaren ook een vi suele aanvulling op de werkelijkheid zoals die in andere, vooral geschreven bronnen over Neder land in de Tweede Wereldoorlog gestalte krijgt. En ze corrigeren het nationale geweten dat zestig jaar na de bevrijding vaak last heeft van opportu nistisch geheugenverlies. Uitgeverij Waanders in Zwolle heeft in samen werking met het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie een uitgebreide selectie van ruim zes uur authentiek filmmateriaal uit het Po lygoonarchief bijeengebracht in een box met vijf dvd's. Het resultaat is een intrigerende compila tie van wat Nederlandse bioscoopbezoekers tij dens de bezetting kregen voorgeschoteld. De journaalbeelden laten niet alleen oorlogsge beurtenissen zien. Het leven van alledag gaat na de inval van de Duitsers in de meidagen van 1940 door. De Polygooncamera's registreren strandge- noegen en fragmenten van Ajax-Feyenoord, afge wisseld met oorlogsretoriek. Als het in 1942, het jaar dat de eerste groep Nederlandse joden uit Amsterdam wordt overgebracht naar speciale joodse werkkampen ongenadig vriest, is er ge woon een Elfstedentocht. In de eerste week van de bezetting is het Poly goonjournaal gewijd aan een demonstratieve rondrit van de bezettingstroepen door Amster dam. Groepen NSB'ers en in Nederland woon achtige Rijksduitsers brengen de Hitlergroet. De bevolking reageert gelaten. Het past in de nazificatiepolitiek van de bezetter het naburige broedervolk te paaien. Duitse mili tairen krijgen instructies zich correct en vriende lijk tegenover Nederlandse burgers te gedragen. De camera's richten zich in het eerste oorlogsjaar op rijkscommissaris Seyss-Inquart als hij kinde ren begroet die terugkeren van een door hem aangeboden vakantie in Oostenrijk. Op 10 mei 1941, één jaar na de capitulatie van het Neder landse leger, signaleert Polygoon bij een geza menlijke Nederlandse en Duitse herdenking 'van De bioscoopjournaals van Polygoon waren tijdens de oorlogsjaren pure nazi-propaganda. De foto toont de top van de Duitse SS op bezoek bij de Amsterdamse politie. In het midden (vierde van links) Reichs- führer SS Himler en achter hem SS-Gruppenführer Rauter. Foto: GPD/NIOD de strijd die vermeden had kunnen worden' dat er 'veel is gebeurd om Nederland en Duitsland nader tot elkaar te brengen'. Naarmate de oorlog vordert neemt de invloed van de Duitsers op de Polygoonjournaals toe. De filmpjes krijgen een propagandistisch karakter. Als NSB-leider Mussert in 1942 Brabant bezoekt maakt de commentator gewag van 'een levendige en hartelijke belangstelling van de zijde van de bevolking'. Hij trekt de conclusie dat 'Brabant is ontwaakt'. En als Hitler's chef propaganda Joseph Goebbels, de virtuoos van de leugen, in 1942 op de Grebbe- berg aanwezig is bij een herdenking van de ge sneuvelde soldaten tijdens de meidagen van 1940 papegaait het Polygoonjournaal dat 'de Ger maanse broedervolken elkaar over de graven heen de hand reiken'. Bij vergissing door geallieerde vliegtuigen afge worpen bommen die slachtoffers maken onder de burgerbevolking worden gretig in beeld ge bracht en propagandistisch uitgebuit. Veront waardigd heeft Polygoon het over 'de weerzin wekkende wijze waarop Engelse vliegtuigen bommen werpen op niet-militaire doelen'. Bij re gelmatige bezoeken van top-nazi's aan ons land staat de Polygoonploeg ijverig en onderdanig klaar om de bioscoopbezoeker verslag te doen op een manier die de Duitse machtshebbers wel moet gerieven. SS-Gruppenführer Rauter, verant woordelijk voor de openbare orde in bezet Ne derland, wordt omschreven als 'de man die zo veel voor de Nederlandse politie heeft gedaan'. Als Gestapochef en Reichsführer SS Heinrich Himmler in 1944 de opleidingsschool van de Ne derlandse SS in Avergoor bezoekt is het Poly goonjournaal er als de kippen bij. Collaboratie De filmfragmenten zijn onthutsend omdat zij on bedoeld ook visueel in herinnering brengen wat de gemiddelde Nederlander zestig jaar later graag uit het oorlogsgeheugen verdringt. Een groot deel van de Nederlandse bevolking accom modeerde of collaboreerde met de bezetter. De NSB, die na 1936 als politieke beweging van voor de oorlog zijn aanhang zag afkalven, schaarde zich al vrij direct na de bezetting aan de kant van de 'Nieuwe Orde' om zich geleidelijk te ontplooi en als hulptroep van de Duitsers. In de loop van 1940 steeg het ledental van de Nederlandse fas cistische beweging tot boven de 100.000 volwas sen leden (op een bevolking van toen negen mil joen Nederlanders). Veel Nederlanders 'gokten' op de nieuwe wind die door Europa waaide om; Er waren niet minder dan 22.000 Nederlani 5): H die met de Duitsers meevochten aan het 0< front. Het Polygoon meldt dat Nederlandse pleegsters en masse als vrijwilligster naar hi ige: Oostfront gaan, Nederlandse politieopleidiilde scholen worden bewierookt. Dat de Nederl; politie zich laat misbruiken bij het oppakke meer dan honderdduizend Nederlandse jo( 9.05 die zijn afgevoerd naar de Diiitse vernietigii 301 kampen, blijft onbelicht. Polygoon is wel in Oost-Pruisen waar Mussert en Himmler I Vrijwilligers Legioen Nederland bezoeken oèaga Nederlandse politieke soldaten 'in Germaai landdienst in het oosten' een hart onder de te steken. In mei 1944 komt het Nederlandse bioscoofch'ar naai geheel in Duitse handen. Polygoon we zich op frontactualiteiten, overgenomen va 15 Duitse Wochenschau. De Duitse propagani as df draait overuren. De argeloze bioscoopbezo 1 (maar dat zijn er steeds minder) moet de in krijgen dat de geallieerde invasie in Normal 00. dreigt te mislukken. Nederland wordt in de BH slissende fase van de oorlog in beeld gebral een oase van rust waar een viswedstrijd in I uts^ gom en de voetbalwedstrijd Willem II tegen Groene Ster op een hobbelig grasveld onde belangrijkste nationale nieuws worden geri schikt. 1.25 In september 1944 komt er een eind aan de schhe gekleurde bioscoopjournaals onder nazi-b< Als Polygoon na de bevrijding in mei 1945 voorprogramma van de bioscoopfilms de weer oppakt, slaat het journaal als een blad de boom om. Er is lof voor de illegaliteit die middel ongebruikt liet om tot het grote dof Jj geraken' maar tijdens de bezetting door Po goon vijf jaar lang consequent is doodgezw 1 Als de Britse veldmaarschalk Montgomery 'ges sterdam bezoekt wordt hij triomfantelijk g< !f" in de Mercedes van Seyss-Inquart. Bioscoo zoekers krijgen beelden te zien van de ondi pen Wieringermeerpolder, 'de graanschuui »rd-h West-Nederland'. Maar nu met het commi dat 'een vruchtbaar stuk land op het laatsti r w ogenblik van de oorlog nutteloos door de D 1 HeT sers onder water is gezet en vernield'. 'Het Pogygoonjournaal in de Tweede Werelt log', dvd-box met 5 dvd's. Teksttoelichting e né Kok van het Nederlands Instituut voor 0 echt WE ritm 'Ron muz NOC »rd-h Ihet U' logsdocumentatie. Waanders Uitgevers in a werking met het Nederlands Instituut voort en Geluid.. Prijs 49,95. ISBN 90 400 90793 fel.oo' pDe n .Idclt fldenii r fare! 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10