REGIO De Heer heten en de Heer dienen Familie komt over bij priesterjubileum Hillegomse Pool Bladowski e r b ö'v e'n' Liedbundel Johannes de Heer honderd jaar vet cool Budgetteren vraag uit de archieven colofon ,4k,-«k I Uitbundig en uitgebreid is afgelopen weekeinde in Hillegom en De Zilk het twintigjarig priesterjubileum van de van oorsprong Poolse pastoor Stefan Bladowski gevierd. De parochianen wilden deze mijl paal voor de Pool, pastoor van de St. Jozef- en Martinuskerk en sinds af gelopen januari ook werkzaam voor de Heilige Hartkerk in De Zilk, niet ongemerkt voorbij laten gaan. Sa men met de pastoriemedewerker Betty Kors werd een feestweekend georganiseerd. „Een feest dat je met je meest dier baren hoort te vieren", aldus Blad owski. Om aan zijn wens tegemoet te komen liet de feestcommissie zijn familie overkomen. Als totale verras sing, waarop Bladowski 'natuurlijk had gehoopt, maar nooit had ver wacht'. Juist omdat hij het niet verwacht had, ging de met een smoes mee gelokte Bladowski zaterdagavond na de dienst nietsvermoedend met zijn rechterhand Betty Kors mee naar De Zilk. Met een stralende glimlach ver telt Bladowski over de ontmoeting met zijn familie: Het was bijzonder en emotioneel." Toen hij daar het parochiehuis wilde betreden, was het zijn moeder die opendeed. „In eens stond ik oog in oog met haar, mijn twee zusters, twee neven en twee zwagers. Wat er toen door me heenging, is niet te beschrijven." Volgens Hubert Turnhout, lid van het parochiebestuur uit De Zilk, had hij dit niet meer dan verdiend. „Bladowski heeft een nare tijd achter de rug", doelend op het opstappen van het voltallige bestuur van de St. Jozef- en Martinuskerkparochie een maand geleden. „Dit is dan ook enigszins bedoeld om onder alles een streep te zetten en een nieuwe start te maken", legt Turnhout uit. „En om hem te be danken voor zijn beslissing om bij ons te blijven na dit incident. Blad owski had er ook voor kunnen kie zen om naar een andere parochie te gaan, maar hij bleef. Daar is moed voor nodig. Volgens Turnhout zijn er inmiddels genoeg kandidaten voor een nieuw Hillegoms kerkbestuur. Op 14 juni aanstaande worden met hen de eer ste gesprekken gehouden. Zangbundel tussen Kane en Timberlake Unisong in Hilversum be zit de muziekrechten van lustin Timberlake en de Nederlandse topband Ka ne, maar heeft ook de der tigste druk van de zang bundel Johannes de Heer uitgebracht Peter Gras- meijer (43) vlooide de tek sten en muzikale zettingen na, met Jan Quintus Zwart De jubileumbundel - deze maand precies honderd jaar geleden verscheen de eerste - is met 53 nieuwe liederen uitgebreid. „Het criterium was voor samenzang goed bruikbaar en met verstaanbare taal", vertelt Grasmeijer. Nu staan er 952 nummers in, maar de nummering gaat tot en met 1011. Verklaar baar, omdat bij vorige schrapacties de numme ring niet is gewijzigd om het zingen met oude en nieuwe bundels niet te be moeilijken. Nieuw is ook een rubrice ring op onderwerp, een vierstemmige zetting en wat vetter notenschrift. De gebruikers worden immers over het algemeen wat ou der. De jubileumbundel brengt de oplage van het comple te boek met muziekzettin- gen op 308.000 exempla ren. Aan tekstbundels ging Joh. de Heer al ruim over het miljoen heen: 1.075.000 boeken. De helft van de bundel valt onder het copyright van Joh. de Heer zelf. Honderd nummers hebben muziek en tekst van zijn hand. Een paar honderd zijn door hem vertaald, vooral uit de Britse bundel 'Songs of Victory". Liederen De Heer als een medicijn Een cd met de bekendste opwekkingsliederen van Johannes de Heer draait vrijwel wekelijks in het Leeuwarder verzorgings huis Nieuw Meilens. Stee vast gebeurt dat bij de geestelijke-muziekgroep voor tachtigplussers. Mu ziek als 'medicijn' bij de mentie. „Ze zijn opge groeid met die liederen. Die zitten diep. Dat merk je", vertelt activiteitenbe geleider Joke Meijer, Bij de mente ouderen blijkt mu ziek veel herkenning op te roepen. „Johannes de Heer helpt alleen bij protestan ten. Rooms-katholieken hebben er niets mee. Daar moet je gregoriaans of Ma- ria-liederen voor draaien." 1966: v i:-'- S». Samen liederen zingen uit de bundel van Johannes de Heer tijdens een evangelisatiedag in Velsen. Archieffoto: United Photos de Boer "V - 'Ten dienste van huisgezin en samenkomsten', zo luidt stee vast de ondertitel van de deze maand honderdjarige evange lische liedbundel van Johannes de Heer. Door de evangelist zelfvan achter het harmonium onsterfelijk gemaakt. „Negen maanden van lichaams- en geestesinspanning waren nood- ig om de uitgave mogelijk te maken, doch ze schijnen als niets bij de gedachte aan den eeuwigheidszegen waartoe Cod ook dit middel gebruiken wil", schrijft hij in 1905 over de zwa re bevalling. De dood van zijn dochtertje Dina, in 1896, brengt de om mekeer in het leven van han delaar Johannes de Heer (ge boren 1866 in Rotterdam). Hij wordt evangelist en verzame laar, schrijver en uitgever van bekend geworden geloofslie deren van hoop en vertrou wen. „In ons huis en hart was een groote leegte gekomen, die door niets van deze we reld kon aangevuld worden", schrijft hij er zelf over. Hij neemt ontslag bij de Rot terdamse muzieldiandel Als- bach. Orgellessen geeft hij, zakenman blijft hij. Met een muziekwinkel aan huis, als uitgever van christelijke blad muziek en bij zijn handel in harmoniums, het instrument dat zijn handelsmerk zal wor den. Hij predikt van de we derkomst van Jezus Chrisms, dé Heer. Van huis uit her vormd sluit De Heer zich eerst aan bij de zevendedagsadven tisten en daarna bij de stads evangelisatiekring Jeruël. Het valt hem op dat een ge schikt liedboek met nadruk op de bekering van zondaars en een persoonlijke band met Chrisms ontbreekt. Hij begint het losbladig samen te stellen uit 'gospel hymns' van angel- saksische oorsprong. De opwekking in Wales maakt indruk op hem. In februari 1905 gaat hij er met enkele vrienden heen. Bij een sa menkomst in een kerk ziet hij op een witte muur ('als bij een lichtreclame geschiedt') vlammende lettertekens ont staan. 'Ik zal ze op vlotten van over de zee voeren. En gij zult De Heér-favorieten Toppers uit het onverslijt- bare Johannes de Heer-re pertoire zijn 'Daar ruist langs de wolken', "Welk een vriend is onze Jezus' en 'Scheepke onder Jezus' hoede'. Een wat onbeken dere favoriet is volgens Pe ter Grasmeijer van Unisong, tegenwoordig uitgever van de bundel, 'Eens zal op de grote mor gen'. Bij de in de jubileum bundel nieuw toegevoegde liederen is 'Breng dank aan de Eeuwige' een tophit in wording. Ook 'Maak ons tot een stralend licht voor de volken' met tekst van Rikkert Zuiderveld - die van Elly en Rikkert van de 'Kauwgomballenboom' - is populair en veel gezongen. het wegnemen; gij zult ook Mijn wil doen dat gij Mijn huis spijze geeft', ziet hij, als enige. De tekst uit het bijbelboek 1 Koningen inspireert hem om de teksten van overzee nog dat jaar voor het eerst uit te geven. Hij brengt overigens ook boeken met cijferakkoor- den, koordirectiewerken, een kerstliederenbundel en - in 1913 - het Neêrlands zang boek op de markt. Neerbuigende kritiek krijgt hij van theologen en dichters en dat blijft zo tot op de dag van vandaag. „Gods kudde be staat niet uit giraffen, maar uit schapen die Zijn hand wil wij den. U hangt de korf met voedsel zó hoog dat een een voudig schaap er onmogelijk bij kan", is het commentaar van de Rotterdammer, die la ter jarenlang vanuit Drieber gen werkt. Hij wordt reizend evangelist en geeft het tijdschrift Het Zoeklicht ('gewijd aan het on derzoek der Schriften en de Teekenen der Tijden') uit, dat nog steeds verschijnt. Tijdens de Tweede Wereldoorlog staakt De Heer de uitgave van zijn blad, waarin hij zich voor de oorlog zeer kritisch over het antichristelijke nazisme heeft uitgelaten. De Heer is een man van de klok. Op een bijeenkomst geeft hij eens iemand drie mi nuten om te bidden. Hij grijpt zonder pardon in als die grens gepasseerd is: „Terwijl onze broeder verder bidt, gaan wij alvast een lied zin gen". De synode van de Nederland se Hervormde Kerk zendt de ondanks een hersenbloeding in 1947 tot op hoge leeftijd ac tieve Johannes op zijn negen tigste verjaardag in 1956 een gelukwens met dank voor „zijn getuigenis aangaande de wederkomst van Christus en de bereidheid om met blijd schap de toekomst tegemoet te gaan". Sinds zijn dood in 1961 prijkt op zijn grafsteen een van de bekendste regels uit zijn bundel: Veilig in Je zus' armen'. Wiebe van der Hout Nederland leeft ongezond. Meer dan 6ö procent van de bevolking beweegt niet genoeg. Ook is het slecht gesteld met het Hollandse voedingspatroon. Het merendeel van de burgers eet zichzelf dik en ziek. De overheid investeert fors in de strijd tegen het onge zonde leefpatroon. Journaliste Nancy Ubert probeert haar leven te beteren en doet daarvan wekelijks verslag. Mijn vakantiegeld heb ik gere serveerd voor het schoolgeld van de kinderen. Vorig jaar kostte het me 1000 euro om mijn zoon de laatste klas van het vwo te laten doen. Ko mend schooljaar heb ik, als mijn zoon zakt (wat een zeer reële optie is omdat hij het hele jaar geen boek heeft in gekeken) twee kinderen bo ven de 16 die hun diploma nog moeten halen. „Een va kantie zit er echt niet in", klaag ik bij de buurvrouw. „Je moet ook minder gezond eten", is haar antwoord. Die vers- en fruitmanie kost jou miljoenen." Moet ik beknibbelen op de kwaliteit van mijn voedings patroon? Is 'gezond eten' in derdaad zo duur? Om eens er gens anders aan te denken dan aan mijn verschrikkelijke snoepaanvallen van vorige week, besluit ik een strate gisch plan te ontwikkelen. 'Efficiënt gezond eten', tik ik nog diezelfde avond. Verder kom ik niet want ik krijg een onbedwingbare behoefte om iets aan mijn huishouden te doen. Mijn zoon heeft de deur van de koelkast open laten staan en het hele huis begint te stinken. Zo kom ik tot de ontdekking dat ik de helft van de inhoud van mijn koelkast in de vuilnisbak kan kieperen omdat de houdbaarheidsda tum van die spullen is over schreden. Het pakje peultjes dat ik kwijt was, vind ik als een sponsachtige substantie onderin de groentela terug. Voortaan stel ik een compleet weekmenu samen, schrijf ik de volgende ochtend in het plan 'Efficiënt gezond eten'. Voordeel is dat ik dan minder vaak boodschappen hoef te doen omdat ik de perfecte planning heb. En als ik niet in een winkel sta, kom ik ook niet in de verleiding om extra- tjes te kopen. Bovendien heb ik met een schema goed zicht op het eetpatroon. 'Lekker gezond eten voor wei nig geld', google ik even later. Die woorden zijn goed voor 56.500 adressen op internet. GGD Zuidelijk ZuicJ-Limburg blijkt een cursus ontwikkeld te hebben die zo heet. De cur sus is bij uitstek bedoeld voor mensen met een smalle beurs. Onderzoek heeft uitge wezen dat mensen uit een la ger economisch milieu ge middeld ongezonder eten dan de rijke stinkerds. Vooral mensen met een lage oplei ding consumeren minder groente, fruit en zuivelpro ducten. Ik mag dan leuk ge schoold zijn, ik heb ook jaren achtereen ongezond geleefd. Een zekere Miep houdt op in ternet een dagboek bij om an deren te vertellen dat zij 100 euro per week heeft voor de boodschappen. Van dat geld moet ze een gezin van zes personen te eten geven. Het kan altijd erger, begrijp ik na het lezen van alle ellende. Op een discussieforum houdt een man een pleidooi om meer insecten te eten. Niet al leen omdat dit voedsel spot goedkoop is, maar ook van wege de exquise smaak van de beestjes. Zo schijnen hout wormen zoet te smaken en proef je bij een hap vlooien een vleugje appel. „In de meeste insecten zitten meer mineralen dan in vlees, fruit en groente", prijst de expert aan. Voorlopig houd ik het toch maar bij voedsel dat ik niet zelf hoef te vangen. Ik moet alleen wel wat slimmer gaan winkelen. Laatst deed ik sa men met Buuf boodschap pen. Ik had een piepklein fles je knoflookolie met peterselie blaadjes in mijn karretje ge legd. Buuf: „Wat? Vijf euro voor die paar milliliter olie? Nance, dat kun je toch zo zelf maken?" Ze had gelijk. Berei de producten en kant-en- klaarmaaltijden zijn altijd duurder dan verse basisvoe dingsmiddelen. Zelf aardappelen schillen is bijvoorbeeld ook goedkoper dan de pakken voorgekookte schijfjes of de zakjes puree- poeders. En met een liter ma gere yoghurt en wat vers fruit betaal je per portie minder dan voor de vruchtenyoghurt die in de fabriek is gemaakt. Verder is het slim voor sei zoensproducten te kiezen. Doordat de aanvoer hiervan groot is, is de prijs laag. Trots op mijn geweldige bud getteringsplan, bel ik mijn lief om te vertellen dat in mijn huis voortaan gevarieerde voeding voor weinig geld op tafel staat. „Dan kan ik vol gend jaar wel op vakantie." „Hoezo dit jaar geen vakan tie", reageert hij. „Wat dacht je van een tentje achterop de fiets? Zo komen we ruim schoots aan de dagelijkse be weging toe. En fruit is overal te koop." Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl Het Spoorwegmuseum in Utrecht is in twee jaar voor 32 miljoei opgeknapt. Na de officiële opening door minister Peijs keken gi al 2.900 bezoekers hi Spoorwegmuseum °sen uit in het mode 1 treinenmuseum. De I TTlClg WClt kosten derlandse Spoorwegc taalden de operatie, oude treinen en locomotieven niet langer meer wegroesten in buitenlucht. Navraag bij hoofdconducteur ANTON VISSER uitTj in zijn vrije tijd donateur van het Spoorwegmuseum. Heeft u al tijd gehad om het Spoorwegmuseum te bezoeken „Nee, ik ben er nog niet geweest. Maar ik heb wel impressies zien en vind het museum nu al grandioos. Dat durf ik te zegg zonder dat ik het met mijn eigen ogen heb gezien." Wat stelt u zich voor van het vernieuwde museum? „Het is een authentiek museum in een modern jasje. De ruin moet wel groot zijn, want er staan originele modellen uitgest. Ook zijn er coi euro in het m uni „Ik vind dat hi wat mag koste ons erfgoed te waren. Het is i daad een groo drag, maar iki toevallig dat ei de NS veel grotere bedragen omgaan. Bovendien is het de be ling dat het museum door bezoekers te trekken geld terugver dient." In welke museumstukken heeft u nog kaartjes geknipt voor NS? „Zo lang ga ik nog niet mee. Ik werk nu acht jaar bij de spoor gen. Het oudste treintype dat ik uit eigen ervaring ken is de 1 64, wat staat voor Materieel uit 1964. Zulke treinen rijden bijl beeld tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. De Mat 54 staat moedelijk wel in het museum." Hoort de aloude koffie in de trein wat u betreft ook in het n um thuis? „Ik heb begrepen dat er een proef komt met koffie in de treir Maar dan gaat het om een uitgeklede service van iemand me tank koffie op zijn rug, met misschien ook thee en een koekjt Toch is zo'n proef de moeite waard, want reizigers vragen mi gelmatig of er koffie is in de trein." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: ANP/Lex van Li ANNO 1955, Maandag 6 Juni ALKEMADE - In tegenstelling tot de vorige jaren vonden de Holl zeilwedstrijden dit jaar nu eens niet plaats onder ongunstige we standigheden, doch één, de meest belangrijke factor, ontbrak, ij lijk de wind! Dit drukte zijn stempel op de wedstrijd. Een tweedj kon niet meer plaats hebben, daar de schepen, die om half elf g waren, eerst om half drie binnenkwamen, terwijl de baan nog wj gekort tot één ronde, in plaats van twee. Een zeiltijd dus van onj vier uur! ANNO 1980, vrijdag 6 juni LEIDERDORP - De door de 30 jaar bestaande Leiderdorpse korfl 'Velocitas' georganiseerde avondvierdaagse in Leiderdorp is vj avond weer aan haar laatste kilometers toe. Zo'n 2600 mense dit jaar aan het evenement mee. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dal plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op giron 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermeldii Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betd de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt d binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biij worden verzonden geldt een toeslagi aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel; 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.0c (als op zaterdag voor 12.00 uu wordt de krant dezelfde dag nabezi tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontval krant op maandag.) I OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsli? schriftelijk, uiterlijk één maand voor j de abonnementsperiode, t.a v afdeli| lezersservice, postbus 2,1800 AA Alk( Voor leveringsvoorwaarden abonneij www.leidschdagblad.nl of KvK-numn 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrect' aanzien van (de inhoud van) deze ui worden uitdrukkelijk voorbehouden rechten berusten bij HDC Uitgeverij 1 c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken va beeldende kunstenaars aangesloten CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verv gegevens van abonnees van dit d; gegevens kunnen tevens worden ge gerichte informatie over voordeelaa en te geven, zowel door onszelf als 1 derden. Heeft u hier bezwaar tegen, u dat laten weten aan HDC Media B Lezersservice, postbus 2,1800 AA All

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8