Weer brand in autotunnel in de Alpen BUITENLAND Schroder en Chirac willen door met Europa Zwitserland lonkt naar EU Palestijnse verkiezingen verzet naar eind dit jaar EE Brandweer voorkomt inferno Film executies Srebrenica was al jaren in omloop Preuts Australië valt over 'pikant' Limburgs biertje Aanklacht tegen Saddam telt slechts twaalf punten Papieren overleden paus toch bewaard gebleven Brand Fréjus-tunnel inje beperkt tergebruik no - Wegens de droogte is jen van Spanje het water- lik aan banden gelegd, il het noord- en zuidoos- ÉÜi het land kampen met emen, aldus El Pais. Door roogvallen van beken en en zijn zeker tweehonderd in al enige tijd afhankelijk anvoer van water per /agens. Voor het bevloeien "ind gelden nu beperkin- inds vorig najaar is nog le helft van de normale tlheid regen op Spanje edaald. idtekeningen en homowet !- Bijna 12.000 Franse ineesters hebben een pe- gen het homohuwelijk :ekend. De verklaring is itiatief van een burge- ersverbond. Ze was naar I burgervaders gestuurd. Js vier burgemeesters heb- vJór gestemd. De club het huwelijk een zaak tus- ïwn en vrouw. jzeera ook et Engels n - Al-Jazeera, de popu- •nieuwszender in de Ara- i wereld, komt volgend et een Engelstalige versie, ition gaat daarmee con- 1 tn met CNN en BBC. De ?4, gevestigd in Qatar, trekt miljoen kijkers. ''1 jen gedood nr pitbulls r^NSCisco - Een 12-jarige -i in San Francisco is door ien pitbulls aangevallen >od. Zijn moeder vond en toen ze vrijdag thuis- meldde de San Francis- micle zaterdag. Waarom Ella hun baasje aanvie- niet duidelijk. De moeder het pand niet te betre- jidat de honden door het en)aren. Een te hulp ge- ulh man schoot een van de dood. Buren toonden fgehokt. ,,Ze deden an- loit wat", reageerden ze id. je koningin l voor rellen - De Britse koningin h heeft haar vakantie in gh uitgesteld wegens 'achte protestmarsen in I ptse hoofdstad rond de in juli. Tijdens de top :even rijkste industrie- )lus Rusland worden itestmarsen gehouden armoede in de wereld, idelijk doen daar dui- demonstranten aan e politie zegt de veilig- Hn de koningin te kunnen Rren. Niettemin heeft de besloten haar vakantie Tltijd begin juli in Holy- Hlace doorbrengt, op te a vreest ■stromingen - Chinese autoriteiten i alarm geslagen over de irwachting in grote de- ns'het zuiden van het land. ieden, waar overstro- e''i al meer dan tweehon- ep/ens hebben gekost, Jgens meteorologen nog >P ier zware regenval te le|ii. Het noodweer heeft lopen week circa e 'huizen vernield. Men t jog voor de levens van in vermisten, aldus het illtfeau Xinhua. "telbos thaven kwijt efjrt am main - Een sleu- lie toegang geeft tot renden deuren op de ven van het Duitse at is al een maand weg. We heeft nog geen bewijs ifstal. Wel zijn inmid- ir* van voorzorgsmaatrege- n pmen, aldus een woord gisteren. Aan de bos, ïtalpril verdween, zaten utels. Zij verlenen onder egang tot speciaal be- zones. en weert ■aanhanger Oostenrijkse t zal deze maand waar- k worden aangepast om >men dat een man die iden van de nazi's rgoeilijkt voorzitter de Senaat. Dat meldt i |enrijkse persbureau ^Jt voorzitterschap rou- ^per 1 juli neemt de 68- F_Jegffied Kampl de voor- _*_amer over. Kampl is •I Seijen omdat hij onlangs en blaagd over de 'vervol- h nazi's in het na-oor- bstenrijk. Ook noemde rteurs uit het leger in de Rijk „moordenaars i kameraden". Kampl is ïe Alliantie voor de Toe an Oostenrijk, de partij Haider. Fréjus-tunnel (lengte 12.8 km) na tunnelbrand mogelijk maanden dicht Alternatieve grensovergangen 1. Mont-Bianc-tunnel (niet aanbevolen) 2. Snelweg A8 (aanbevolen) belgrado/gpd - De videobeel den waarop te zien is dat een aantal Servische militairen zes moslimmannen afkomstig uit Srebrenica executeren, is al een aantal jaren in Servië in om loop. De film zat onder meer in het bestand van een videoclub. Dit heeft de Servische krant Blic aan de hand van ooggetuigen bericht. De film werd vorige week in het proces-Milosevic door aanklager Nice getoond. Hij bestempelde de militairen als leden van de groep 'Schor pioenen', een aan de Servische politie verbonden anti-terreur eenheid. Op basis van de film heeft de Servische politie inmiddels tien mensen opgepakt, twee ver dachten verblijven buiten het land. De Servische justitie meent dat de executies buiten Trnovo hebben plaatsgevon den: een plaats 80 kilometer ten zuid-westen van Srebrenica. Er zou ook bewijs zijn dat het zestal inderdaad uit Srebrenica afkomstig was. Alle zes slacht offers zijn geïdentificeerd. Voordat ze werden omgebracht zijn ze gemarteld. Bosnische Servische troepen - al dan niet geholpen door Servische een heden - brachten nabij Srebre nica tussen 7000 en 8000 mos lims om. Dat gebeurde op 12 en 13 juli 1995. Srebrenica werd beschermd door Nederlandse VN-militairen (Dutchbat). De destijds verantwoordelijke minister van defensie Voorhoe ve (WD) heeft dit weekeinde laten weten dat hij in 1995 van wege Srebrenica beter had kun nen aftreden. „Ik had eigenlijk beter al de dag na de Servische verovering van de enclave kun nen aftreden", zegt Voorhoeve in NRC Handelsblad. Dat hij niet is afgetreden komt volgens Voorhoeve onder ande re doordat de toenmalige pre mier Kok (PvdA) daar bezwaar tegen had. Voorhoeve kan dan ook niet billijken dat Kok zelf in 2002, na de publicatie van het rapport over Srebrenica, wél af trad. „Er was eigenlijk geen ver andering in de situatie opgetre den. Dat er meer dan 7.000 mensen vermist en vermoord waren, stond eind 1995 al vast." Voorhoeve is nu lid van de Raad van State. sydney/anp - De flesjes bier met de merknaam Shag van de Limburgse familiebrouwerij Al fa gaan er niet langer in bij Au straliërs. Minister Grant Mc- Bride is zo geschokt door het biermerk dat hij het laat boy cotten. Een shag betekent in het Engels onder meer een nummertje maken. McBride beroept zich op de al- coholwet, die hem in staat stelt om de verkoop van het bier te verbieden. De Australische mi nister valt niet alleen over de merknaam, maar ook over de reclameslogan - Fancy a Shag? (Zin in een nummertje) - die de brouwer wereldwijd gebruikt. „Het is een schandaal", aldus McBride. Het is volgens de be windsman onverantwoord om „zo schaamteloos" een ver band te leggen tussen seks en alcohol. „Dit product spoort jonge mensen aan tot roekeloos gedrag via smakeloze, aan seks gerelateerde advertenties. Dat kan gewoon niet. Het druist in tegen alle campagnes voor vei lig vrijen en verantwoord drin ken die diverse regeringen in Australië de afgelopen twintig jaar hebben gevoerd." In een van de advertenties 'zit' een flesje Shag-bier, met een al coholpercentage van 5, op de achterbank van een auto, met daarboven de vraag: 'Fancy a Shag?'. Andere reclames met dezelfde vraag laten het pijpje pils liggend op een tafel en leu nend tegen een muur zien. Er zijn ook deurborden in omloop met het opschrift: Do not dis turb, having a shag. (Niet sto ren, ik maak een nummertje.) McBride, een geheelonthouder en vader van acht kinderen, heeft de distributeur in Austra lië van Shag, The Kollaras Group, geschreven om hem één reden te geven waarom hij het biermerk niet direct zou moe ten verbieden. Een woordvoer der van The Kollaras Group toonde zich gisteren verbaasd dat het merk Shag voor zoveel opschudding zorgt. „Het bier is genoemd naar een shag, een vogel, die ook op het label te zien is." In Groot-Brittannië is het Shag-merk meerdere keren onderwerp geweest van een klachtenonderzoek, voor het laatst in september 2003. In Ne derland is het bier niet verkrijg baar. Bij de 135 jaar oude brou werij Alfa was niemand bereik baar voor commentaar. Door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - EU-lidstaten moeten doorgaan met het proces van ratificatie van de Europese grondwet. Dit vinden de Franse president Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder. De twee leiders, beide politiek aan geslagen door verkiezingsne derlagen in eigen land, hadden afgelopen weekeinde spoedbe raad in Berlijn. Na het 'diner for two' in de Duitse hoofdstad beloofde Ger hard Schroder in te schikken in de vastgelopen onderhandelin gen over de Europese begro ting. De sociaal-democraat wil met financiële concessies voor komen dat de crisis over de Eu ropese grondwet uitmondt in een algehele crisis van de EU. Het twee uur durende overleg was een reactie op de zware klap die Franse en Nederlandse kiezers het Europese integratie proces toebrachten door in re ferenda de beoogde EU-grond- wet te verwerpen. „De kanselier en de president zijn het erover eens dat het constitutionele proces moet doorgaan zodat de mening van elk land wordt gerespecteerd", benadrukte Schröders woord voerder Bela Anda. Ook premier Balkenende be pleit het doorgaan van het rati ficatieproces. Anderen menen dat dit onzinnig is, nu duidelijk is dat de grondwet nooit van kracht zal worden. Bovendien loopt Europa het risico dat ook eurosceptische landen als Groot-Brittannië, Polen en Tsjechië de grondwet in een re ferendum verwerpen. Dit zou de scepsis over het Europese project alleen maar vergroten. De Britse regering zal vandaag bekend maken of men vast houdt aan een Brits referen dum. Tien van de vijfentwintig EU-lidstaten hebben de Euro pese grondwet inmiddels gera tificeerd. De vraag hoe het verder moet met Europa zal ook de EU-top op 16 en 17 juni in Brussel be heersen. De ontmoeting was aanvankelijk belegd om er de EU-begroting voor de komende jaren vast te stellen. Maar de debatten krijgen door de uitsla gen in Frankrijk en Nederland een ander karakter. Zo wil Ne derland veel minder aan Euro pa afdragen nu duidelijk is dat de kiezers vinden dat Den Haag te veel geld geeft aan Brussel. De EU-financiering voor de ja ren 2007 tot 2013 is nog niet rond omdat onder meer Duits land vasthield aan een lagere contributie. Maar Berlijn is nu bereid zich soepeler op te stel len. „Duitsland wil zich bewe gen wat betreft de begroting en dit zal op de top worden mee gedeeld", alduds Anda. De Duitse oppositie meent dat Schröders plotse goedgevigheid 'volledig onacceptabel' is. President Chirac verlangt dat alle lidstaten 'een gebaar ma ken' om de EU te redden. Maar Chiracs woordvoerder zei dat het Elysée niet bereid is om te spreken over een verlaging van de landbouwsubisidies aan Franse boeren. Schroder en Chirac proberen om met een eensgezind Duits- Frans standpunt de crisissfeer in Europa te dempen. Maar de Britse premier Blair zou, vol gens de conservatieve Daily Te legraph. na alle turbulentie van de afgelopen week zijn conclu sies hebben getrokken. „Europa in deze toestand is het niet meer waard om voor te vech ten", zou hij hebben gezegd. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Kordaat ingrijpen van de brandweer heeft voorkomen dat een brand in de Fréjus-tunnel tussen Frankrijk en Italië zater dag uitgelopen op een ramp zo als die in de Mont Blanc-tunnel, zes jaar geleden. Ook deze keer vloog een auto in brand. Er vie len twee doden. zes ernstige rookvergiftiging hadden opgelopen. Bestuur ders van een twintigtal perso nenauto's en negen vrachtwa genchauffeurs slaagden er op eigen gelegenheid in de tunnel uit te komen. De schade aan de tunnel is groot; in het midden, waar de brand woedde, is die zo fors dat zelfs rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van instor ting van plafond en muren. De bewoners rond de Franse ingang van de Mont Blanc-tun nel hebben gisteren geprotes teerd tegen het voornemen van de Franse overheid om een groot deel van het vrachtver keer weer door de Mont Blanc- tunnel te leiden. Na de her openstelling van de tunnel was het aantal vrachtwagens dat van die tunnel gebruik mag ma ken aanzienlijk teruggebracht. anp/ alp In Zurich worden de stemmen geteld die zijn uitgebracht in het Schengen/Dublin referendum. Een routi neklus; in geen enkel Europees land worden zoveel referenda gehouden als in Zwitserland. Foto: EPA door onze correspondent Bob Kroon bern - Nu de Zwitsers bij refe rendum hebben ingestemd met aansluiting bij het Schengen- verdrag, en burgers van 15 an dere EU-landen in principe vrij Zwitserland in en uit kunnen reizen, heeft het land verder toenadering tot Europa ge zocht. Vergeefs probeerde de invloedrijke, nationalistische Schweizerische Volkspartei de kiezers af te schrikken met de bewering, dat de regering de grenzen openstelde voor een lawine van buitenlandse crimi nelen en dat Schengen de zo veelste truc was om het land via een achterdeur de EU binnen te loodsen. Om de sceptici gerust te stellen, heeft de regering duidelijk ge maakt dat van een toetreding tot de EU geen sprake is. De bovengemiddelde opkomst lag tegen de zestig procent. Zwitserland sluit zich tevens aan bij het verdrag van Dublin voor een gemeenschappelijk Europees immigratiebeleid en intensievere samenwerking op het gebied van grensoverschrij dende misdaad. De regering reageerde opgelucht, omdat men na de anti-EU-Grondwet stemming in Frankrijk in Ne derland, vreesde dat ook het Zwitserse kiezersvölk iedere vorm van toenadering tot de EU zou afwijzen. bagdad/anp -De Iraakse rege ring zegt aan een twaalf punten tellende aanklacht tegen de ge wezen dictator Saddam Hus sein genoeg te hebben. Het proces tegen de gewezen dicta tor moet binnen twee maanden beginnen, maakte verantwoor delijk rechter Raed Juhi bekend. „We zijn ervan overtuigd dat de twaalf volledig gedocumenteer de punten die tegen hem zijn ingebracht, meer dan genoeg zijn om ons ervan te vergewis sen dat hij de maximumstraf opgelegd krijgt", aldus een re geringszegsman gisteren. Zijn misdaden zijn zo goed gedocu menteerd dat het „tijdverspil ling" is aandacht te besteden aan alle vijfhonderd punten, al dus woordvoerder Leith Kubba. Indien schuldig bevonden aan de hem ten laste gelegde feiten hangt de in december 2003 op gepakte Saddam Hussein de doodstraf boven het hoofd. Bedoeling van de ingekorte aanklacht tegen de gewezen heerser is het proces te versnel len. Hij zal zich in ieder geval wel moet verantwoorden voor de rechter wegens de gifgasaan val op het Koerdische stadje Halabja in 1988, de invasie van Koeweit in 1990 en de onder drukking van de sjiitische min derheid in het zuiden van Irak in 1991. De verdediging, 'samengesteld door Saddams vrouw Sajida en zijn drie dochters, bestaat uit 24 juristen. Onder hen zijn de voormalige Franse minister Ro land Dumas, de dochter van de Libische leider Kadaffi en de Amerikaanse vroegere minister van justitie Ramsey Clark. warschau/anp-afp-rtr De per soonlijke papieren van paus Jo hannes Paulus II zijn bewaard gebleven. In strijd met de laat ste wens van de overleden kerk vorst heeft zijn persoonlijk se cretaris de paperassen niet ver brand. De vrijdag tot aartsbis schop van Krakau benoemde Stanislav Dziwisz, die optreedt als executeur-testamentair van Johannes Paulus, zei zaterdag dat de papieren te waardevol zijn om te vernietigen. .Alles zal nauwlettend bestu deerd en op orde gebracht wor den. Niets ervan is goed om te verbranden. Het is een grote er fenis. een enorme schat, grote teksten van een rijke verschei denheid. Alles moet bewaard blijven voor het nageslachtal dus Dziwisz tegen de Poolse ra dio. De geestelijke werd in 1966 de secretaris van de toenmalige aartsbisschop van Krakow, Ka- rol Wojtyla, en latere paus Jo hannes Paulus II. Palestijnse meisjes krijgen koran-les in de Hasham moskee in Gaza Stad. Vooral in de Gaza-strook heeft de islamitische beweging veel aanhang. Hamas is niet blij met het uitstel van de parlementsverkiezingen, die de partij in de Gaza strook zeker gewonnen zou hebben. Foto: Reuters door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het is officieel: de Palestijnse parlementsverkiezingen zullen niet op 17 juli worden gehouden, maar tegen het eind van het jaar. President Machm- oud Abbas heeft laten weten dat er tijd nodig is voor een discussie over de nieu we kieswet. De radicale islamitische beweging Ha rnas heeft kwaad gereageerd. Ze be schuldigt de regerende Fatah-organisa- tie ervan alleen uit te zijn op eigen poli tiek gewin. Het uitstel van de verkiezin gen betekent volgens Harnas een schen ding van het akkoord over een staakt- het-vuren, dat de Palestijnse facties eer der dit jaar in Cairo hebben bereikt. Maar de beweging gaat niet zover te ver klaren dat ze het bestand niet langer als geldig beschouwt. De nieuwe Palestijnse kieswet vergroot het aantal parlementszetels en bepaalt dat tweederde van de afgevaardigden via een districtenstelsel moet worden geko zen. Dat laatste is niet naar de zin van Abbas, die vreest dat het nieuwe sys teem Hamas in de kaart speelt. Hij wil dat alle parlementszetels landelijk wor den betwist. Bij gemeenteraadsverkiezingen in de af gelopen maanden hebben vertegen woordigers van Harnas hoog gescoord. De kiezers lieten zich vooral leiden, zo bleek, door het corruptievrije imago van die beweging. Fatah is bang dat dit thema opnieuw een grote rol zal spelen bij parlements verkiezingen en wil meer tijd. President Abbas heeft geen nieuwe ver kiezingsdatum genoemd, maar zijn om geving streeft men naar een stembus strijd ergens tussen november en janua ri. Tegen die tijd is de Israëlische terug trekking uit de Gazastrook achter de rug en zal Fatah een interne verkiezing van een nieuw leiderschap hebben gehou den. De verwachting is dat de nieuwe leiders jonger zullen zijn, minder aange tast door corruptie en dus aantrekkelij ker voor de kiezers. De Fréjus-tunnel zal minstens enkele maanden voor alle ver keer gesloten zijn. Het is de meest gebruikte tunnel voor vrachtverkeer tussen Frankrijk en Italië. De dertien kilometer lange tunnel verwerkt per jaar twee miljoen auto's. Een met autobanden geladen vrachtauto vatte vlam nadat lekkende brandstof in de motor terecht was gekomen. Dat de brand niet meer slachtoffers heeft ge- eist dan een Sloveense en een Slowaakse vrachtwagenchauf feur mag een klein wonder wor den genoemd. Op nog geen 500 meter van de vrachtwagen met autobanden bevond zich een truck die giftige lijm vervoerde. Ondanks de hoge temperatuur, zo'n 1200 graden, bereikten de vlammen het giftige goedje niet. Volgens de Franse brand weercommandant Xavier Jouannet was de situatie te ver gelijken met „een schoorsteen waar zich een grote massa hete rook heeft verzameld." Door de wind werden rook en vlammen richting Italië geblazen waar door ook drie andere vrachtwa gens vlam vatten. Reddingswer kers hebben aan de Franse zij de achttien mensen levend uit de tunnel gehaald, van wie er

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5