Nep e-mails naar klanten van Postbank Schiphol BINNENLAND Gebruik lachgas geeft risico op gehandicapt kind Antillen overwegen juridische stappen tegen toelatingseisen Criminelen vragen om inlogcodes Raadsleden hebben eigen club Met de muziek mee op de fiets WD-kopstuk Wiegel ziet niets in gekozen premier 5Houdoe' is met afstand het mooiste Brabantse woord Postbank 'Operaties in Nederland moeten een stuk veiliger' igshond Boris kt aan stappers 4EDE - De politie in En- je heeft het afgelopen einde een speciale drugs- ingezet in het uitgaansge- in de binnenstad. Bij de •ole in de nacht van zater- jp zondag werden een klei de veelheid wiet, cocaïne en jak hasj aangetroffen. Ook ■6e politie een mes in be- ^chttien keer hield drugs- e Boris iemand staande. reageert op verdovende ifelen, maar in tegenstelling factieve speurhonden in bijt hij niet. Hij is ge- om naast een verdachte >in zitten, of er tegenop te ^en", aldus begeleider •Halter. I maandag 6 juni 2005 orden geraadpleegd in lest tegen trefcentrum - De politie heeft gis- lidag met veel machtsver- 3jen kleine demonstratie t vertrekcentrum in Ter jegeleid. De betoging was -jting van ongenoegen je bewoners van het ver- ïüum en een solidari- rklaring door sympathi- In het centrum worden rocedeerde asielzoekers ïreid op terugkeer naar id van herkomst. Een elijke manifestatie bracht aar nog achthonderd de ranten op de been, maar n leken er meer agenten monstranten te zijn. Op rein van het vertrekcen- ield de politie meerdere ns ME achter de hand en likopter, die een en an- de gaten hield. jolen moeten rifte doen' Minister Van der van Onderwijs heeft die worden geconfron- let bedreigingen en ge- ior ouders opgeroepen 1 aangifte te doen. n moeten voor hun jchten gaan staan", zei ze ig voor de TROS-radio. is de minister komen veel n niet in actie tegen jp eve ouders omdat ze ijn hun goede naam te en. ,,Maar scholen krij- t zo goed een slechte ils ze niets doen." Van leven reageerde op een iek van de Algemene ing van Schoolleiders, Jt blijkt dat bijna 2600 de afgelopen drie jaar :n hadden met bedrei- jïor de ouders van leerlin- erendum kost lolklas kamp igen - Het referendum Europese Grondwet n Groningse schoolklas kweek gekost. Althans, let vermoeden van do- lorothee Koopmans. De liende woensdag als ial. De volgende dag het geld dat haar klas al ipaarde voor een kam- ik in Gieten verdwenen, iderd euro", verzucht :on wel janken." Of de in over een paar weken j kamp kunnen, durft lans niet te zeggen. „Dat niet zo snel bij elkaar te l." Een dame uit de wijk phter al 100 euro gedo- „Er zijn dus ook nog met een goed hart", teert de juf blij. den haag/gpd - De Nederland se Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) gaat de komende dagen bij haar leden inventariseren hoe ze omgaan met het narco- semiddel Entonox. Het middel, dat bestaat uit een mengsel van lachgas en zuurstof, kan scha delijk zijn in een vroeg stadium van de zwangerschap. Dit weekeinde werd bekend dat van de negentien zwangere ver pleegkundigen in het Haagse Leyenburg ziekenhuis, er tus sen 1994 en 2004 zes een ge handicapt kind kregen. De zes hadden afwijkingen aan de slokdarm, anus, mond en het hart. Twee van de gehandi capte kinderen hebben ook het syndroom van Down. De moe ders van de gehandicapte kin deren werkten in die periode op de afdeling verloskunde en gynaecologie, waar werd ge werkt met Entonox. Het ver moeden bestaat het lachgas de oorzaak is van de handicaps bij hun kinderen. Bij het loskomen van de maskers met lachgas bij patiënten, hebben zij dit moge lijk ook zelf ingeademd. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) heeft zieken huizen al een halfjaar geleden per circulaire gewaarschuwd voor het gebruik van Entonox. Volgens inspecteur-generaal Kingma is bekend dat het mid del schadelijk kan zijn voor vrouwen die in een vroeg stadi um van hun zwangerschap re gelmatig met het middel wor den geconfronteerd. Aan het eind van de zwangerschap doet dit risico zich volgens hem niet voor. Het verband tussen Ento nox en de geboorte van gehan dicapte kinderen, is volgens Kingma echter nog niet weten schappelijk aangetoond. Kingma adviseert jonge, vrou welijke verpleegkundigen bij het gebruik van Entonox weg te houden. In elk geval is het no dig bij gebruik van het middel de gassen goed af te zuigen. Overigens is het niet zo dat het middel schadelijk is voor vrou wen die tijdens de bevalling een roesje krijgen met het lachgas. De Nederlandse Vereniging van Anesthesiemedewerkers (NVAM) zegt dat Entonox steeds minder wordt gebruikt in de anesthesie. Volgens de vereniging is bekend dat aan lachgas gevaren zijn verbon den. Al jaren wordt aangedrongen op een grootscheeps onderzoek naar het middel. Volgens de NVAM zijn er voldoende alter natieven voor Entonox, dat via een kapje wordt ingeademd. Een lichte narcose kan ook worden toegediend via een in jectie. Nu'91, de beroepsorganisatie van verplegend personeel, wil dat verpleegkundigen beter worden geïnformeerd over de risico's van lachgas. Sinds 1997 zijn er al regels vastgesteld. Ge bruik van het middel moet plaatsvinden in een gesloten systeem, zodat medewerkers er niet mee in aanraking kunnen komen. Het ziekenhuis is ver antwoordelijk als dit niet ge beurt. Tot 2004 werd het middel nog gebruikt in het Leyenburg zie kenhuis. Omdat wetenschappe lijk nog geen causaal verband bestaat tussen het gebruik van Entonox en de geboorte van kinderen met een handicap, voelt het ziekenhuis zich in principe ook niet verantwoor delijk. Wel is het ziekenhuis in overleg met de betrokken ver- pleeglaindigen over ondersteu ning en een onkostenvergoe- ding. rijswijk/anp Een internetfilter van Cleanport heeft zaterdag on geveer 30.000 e-mails onder schept, die uit naam van de Postbank door criminelen zijn verstuurd. Het bedrijf scant zes tien miljoen e-mails per dag en trof zaterdag volgens een woordvoerder een bijzonder hoog aantal zogenoemde 'phi- shing mailtjes' aan. Phishing mail is volgens de zegsman van Cleanport mislei- dender dan spam. Spam lokt de lezer naar een site in de hoop dat ze daar iets kopen of bestel len. Phishing mail probeert mensen wijs te maken dat ze iets moeten doen om te voor komen dat bijvoorbeeld hun bankrekening wordt gesloten. „En dus trappen er meer men sen in", aldus de woordvoer der. Vooral banken zijn slachtoffer van de phishing mail. Eerder wisten criminelen de weg te vinden naar de Rabobank en vorig jaar was de Postbank ook al de dupe. „Je ziet duidelijk dat de schaal steeds groter wordt. Er zijn nu veel meer mailtjes verstuurd dan in eerdere geval len", stelt de woordvoerder. In de Engelstalige e-mail vragen criminelen de inloggegevens van klanten om daarna een aantal transacties te doen. De Postbank adviseert dan ook ie dereen die de gegevens heeft afgegeven, op de juiste inter netpagina zijn gebruikersnaam en wachtwoord te wijzigen. Mensen met vragen kunnen te recht op telefoonnummer 0900-1958. De bank waarschuwde zater dagmiddag ook per e-mail haar klanten. Het bericht benadrukt dat de Engelstalige e-mail niet van de Postbank afkomstig is en de ontvangers wordt na drukkelijk verzocht niet op het verzoek in te gaan. De Waar schuwingsdienst, die op initia tief van het ministerie van eco nomische zaken bedrijven en particulieren attendeert op nieuwe virussen, liet zaterdag ook een waarschuwing uitgaan. De valse e-mails zijn verzonden naar klanten, maar ook naar mensen die geen rekening heb ben bij de Postbank. Momen teel probeert de Postbank de Russische internetpagina geslo ten te krijgen en onderzoekt zij of er gedupeerden zijn. Voor alsnog heeft zich volgens de woordvoerster nog niemand gemeld. Uit een rapport van virusbe strijder McAfee uit 2004 over de risico's in de computerwereld, werd het phishing aangeduid als gevaarlijkste nieuwkomer op het gebied van cybercriminali- teit. „In Nederland zijn grote phishing-aanvallen nog niet waargenomen, maar dat kan nog komen", zo zei antivirus specialist Van Oers begin dit jaar. leidsche rijn - In Leidsche Rijn is gisteren de Fietsbondcampagne Fietsers zijn goede klanten van start gegaan. Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) was er bij en draaide samen met leden van het fietsende orkest en directeur Roos van het Centraal Bureau Levensmiddelen rondjes op een speciale fiets. Foto: GPD/lnge van Mill utrecht/anp - De Nederlandse Vereniging voor Raadsleden tel de zaterdag op de oprichtings dag bijna duizend leden. Een halfjaar geleden maakte de ver eniging bekend in juni te begin nen, waarna ongeveer 10 pro cent van alle Nederlandse ge meenteraadsleden lid werd. Op het oprichtingscongres werd zaterdag bekendgemaakt dat het Haagse raadslid Lutter se cretaris wordt. Volgens voorzit ter Van den Broek, raadslid in Utrecht, is het de vereniging voornamelijk te doen om ken nisuitwisseling. „Het is voor raadsleden motiverend en in spirerend om collega's uit an dere gemeenten te ontmoeten. We kunnen van elkaar leren, zodat we niet allemaal zelf het wiel uit hoeven te vinden", zegt ze. Ook wil de vereniging cur sussen aanbieden. Bovendien is de club gesprekspartner voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het parlement en ministeries.Ook voor de officië le oprichting waren de raadsle den al bij de besluitvorming be trokken. Van den Broek: „Zo hebben we voor elkaar gekre gen dat de raad niet verplicht is wethouders voor een vergade ring uit te nodigen." Procent wil referenda Iag - Tachtig procent van erlandse bevolking wil R j ïrendum. Dat blijkt uit juête van RTL Nieuws, geeft 59 procent de ur aan een bindend refe- n, terwijl 35 procent lie- i adviserende volksraad- heeft. Onderwerpen ■er de burgers hun rae- illen uiten, zijn bijvoor- Ie gekozen burgemees- zorgstelsel, de euro of reiding van de Europese idbeeld wit ntje gestolen dam - Het standbeeld Eeuwvlokje, het veel be lt witte wilde zwijntje arte vlekken, is in de •an zaterdag op zondag aven en meegenomen, ildde de Partij voor de k (PvdD) gisteren die het fc nkele dagen geleden Je. Het standbeeld, dat 0 ivildhek voor de voeder- II de Veluwe stond, weegt 1 een woordvoerster van D meer dan 200 kilo en leeltelijk ingegraven. In dus nooit door één n verwijderd zijn", zegt partij wilde naar eigen met het monument de ïden op het gebied van leer in Nederland aan stellen. Rond het dier ld commotie, toen bleek irs het witte biggetje op iwe zouden afschieten Ueur van het ras zuiver len. zwolle/anp - WD-kopstuk Wiegel ziet niets in de gekozen premier, waarvoor zijn partij zich een week geleden heeft uitgesproken in haar nieuwe li berale manifest. Tijdens een bijeenkomst van de liberale jongerenorganisatie JOVD in Zwolle wees hij er gisteren op dat voor de invoering van de gekozen minister-president een jaren vergende grondwetswijzi ging nodig is. Bovendien is een Kamermeerderheid van CDA en PvdA tegen het idee. Een gekozen kabinetsforma teur, door de WD-achterban afgewezen, is voor Wiegel wel bespreekbaar, maar dan alleen als een aantal partijen vooraf een stembusakkoord sluit met een ontwerpprogram, waarmee ze samen naar de kiezer gaan. Wiegel, door WD-aanvoerder Van Aartsen genoemd als mo gelijke premierkandidaat voor zijn partij, pleitte verder voor een terugkeer van de praktijk van voor 1922, toen een rege ringscoalitie zichzelf automa tisch tot inzet van de verkiezin gen maakte. Ook van het refe rendum, dat de WD eveneens heeft opgenomen in zijn libe raal manifest, is Wiegel een ver klaard tegenstander. In 1999 bracht hij het tweede paarse kabinet kortstondig ten val door in de Senaat het cor rectief referendum te blokke ren. Gisteren omschreef hij volksraadplegingen als 'de bijl aan de wortel van de democra tie'. Politici moeten zelf de pro blemen aanpakken en ze niet 'bij de kiezer over de schutting gooien', betoogde hij. Dat het referendum van afgelo pen week over de- Europese grondwet op een fiasco voor kabinet een Kamermeerderheid is uitgelopen, heeft 'de Haagse elite' volgens Wiegel aan zich zelf te wijten. Ze heeft niet doorgehad dat de bevolking ge noeg heeft van de Brusselse bu reaucratie, de hoge kosten die de EU met zich meebrengt en de pretenties om te komen tot een 'Europese superstaat'. tilburg/gpd - 'Houdoe' is met grote af stand gekozen tot het mooiste dialect woord van Brabant. Duizenden Braban ders waren er de afgelopen weken mee bezig. De finale in Tilburg liep gisteren uit op een vrolijke middag vol Brabants patriottisme. In de eerste ronde kwamen ruim zesdui zend inzendingen binnen. Gistermiddag werden de tien finalewoorden verdedigd door hun ambassadeurs, die allemaal werden gesteund door een eigen fan club. Er passeerden veel fraaie scheldwoor den de revue: koekwous, mauwerd, jan- ksmoel en golliepaop. Geen van de finalewoorden kwam ech ter in de buurt van 'houdoe'. In de eer ste ronde werd het woord al het vaakst voorgedragen en van de 6211 stemmen die er op het kort rijke werden uitge bracht, ging bijna de helft naar houdoe. Alle Brabantse woorden zijn mooi, maar dit is echt het mooiste. Het is een woord met een gouden randje", stelde een trotse Mia Wagtmans uit Breda. „Ik zegt het ook met liefde tegen mijn eigen kinderen, het is een stukje Brabant, het is van ons allemaal. Ik werk in een ver pleeghuis: als ik het daar laat vallen, komt er altijd een reactie terug. Het opent harten." (advertentie) BELANGRIJK BERICHT VOOR KLANTEN VAN DE POSTBANK Op zaterdag 4 juni 2005 is een Engelstalige e-mail verzonden die op het eerste gezicht afkomstig lijkt te zijn van de Postbank. Hierin wordt gevraagd om op een link te klikken en gebruikersnaam en wachtwoord van Mijn Postbank.nl of Girotel Online in te vullen, samen met 3 TAN-codes. Deze e-mail komt niet van de Postbank. Uw wachtwoord is strikt persoonlijk. De Postbank zal u daarom nooit naar uw wachtwoord of TAN-codes vragen. Niet via internet, e-mail, telefonisch of op welke andere manier dan ook. Heeft u deze e-mail ontvangen dan kunt u het volgende doen: Als u niet hebt gereageerd, is er niets aan de hand. U hoeft geen actie te ondernemen. Als u wel op de link in de e-mail hebt geklikt en uw gebruikers naam en wachtwoord hebt ingevuld, neemt u dan contact op met de Postbank, telefoon 058 295 8008. om het voorval te melden. U wordt dan verder geholpen door één van onze medewerkers. Met vriendelijke groet, Postbank N.V. schiphol/gpd - De Antilliaanse premier Ys stapt desnoods naar het Europees Hof of de Ver enigde Naties om de Neder landse toelatingseisen voor jon ge Antillianen van tafel te krij gen. Dit zei Ys gisteren na zijn aankomst op Schiphol. Hij is deze week in Nederland voor overleg met diverse minis ters, burgemeesters en Kamer leden over de maatregelen die het kabinet wil invoeren. Later deze maand vergaderen het Nederlandse kabinet en dat van de Antillen hier samen over. Ys hoopt echter dat juridische stappen niet nodig zijn en dat de Nederlandse regering vat baar is voor zijn argumenten. „Met de regeling creëer je ver schillende categorieën burgers binnen het koninkrijk. Dat is discriminatie. Het is in strijd met de Nederlandse grondwet en diverse internationale ver dragen. Mensenrechten zijn niet te koop", aldus Ys. Hij is bereid om de Antilliaanse vestigingsregel die het moeilijk maakt voor Nederlanders om te gaan werken en wonen op de Antillen in te trekken. „Die is niet meer van deze tijd, het diende om de arbeidsmarkt te beschermen. De Nederlandse regering heeft nooit tegen die regel geprotesteerd. Dat kan dus niet als argument worden gebruikt voor de maatregelen die Nederland wil invoeren." Het Nederlandse kabinet wil de komst van kansarme en crimi nele Antilliaanse jongeren be perken. Wie jonger is dan 18 en in Nederland geen voogd heeft, wordt teruggestuurd. Jongeren Onvoldoende vooronderzoek en nazorg De Antilliaanse premier Ys na aankomst op Schiphol. Foto: ANP/Marcel Antonisse die naar Nederland komen, moeten binnen drie maanden na hun aankomst werk vinden of een opleiding volgen. Zo niet, dan moeten ze terug. Jon geren die met justitie in aanra king zijn gekomen, zouden als bijkomende straf teruggestuurd kunnen worden naar de Antil len. Volgens het Nederlandse kabinet zorgt een groot deel van de Antilliaanse jongeren die in Nederland verblijven, voor problemen. Ys erkent dat er probleemjon geren zijn maar bestrijdt dat het er veel zijn. „Hier wordt een ka non gebruikt om een mug te doden. Bovendien, je helpt jon geren niet door ze weg te sturen maar door ze te scholen, werk te bieden of na hun straf te hel pen om terug te keren in de maatschappij." Een Kamermeerderheid van CDA, WD, D66, SGP en LPF steunt de plannen van het kabi net. utrecht/gpd - Mensen die in Nederland geopereerd worden, krijgen onvoldoende vooron derzoek en nazorg voor verdo ving en pijnbestrijding. Het is voor een kwart deel de oorzaak van de sterftegevallen bij of na een operatie. Ook slechte communicatie bin nen het operatieteam is soms een oorzaak van problemen. Dat zegt Hans Kerkkamp, hoog leraar anesthesiologie van het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht, vandaag in zijn oratie Het Peri-Operatieve Pro ces: Meer Zorg. Volgens Kerkkamp moet de werkwijze van de anesthesiolo gen veranderen, moet er een beter behandelingsprotocol ko men en moeten er ook aanzien lijk meer anesthesiologen wor den opgeleid. Uit onderzoek van het UMC Utrecht blijkt dat in de Nederlandse ziekenhui zen in 26 procent van de geval len een operatiepatiënt niet van te voren op de polikliniek goed door een anesthesioloog wordt onderzocht. In 22 procent wordt de patiënt niet eens van tevoren gezien. Het ziekenhuis trekt hiervoor geen geld uit. Soms ontbreekt het de betrok ken anesthesiologen ook aan motivatie. In 75 procent van de ziekenhui zen worden operatiepatiënten 's avonds en 's nachts niet op een verkoeverkamer bewaakt. Vaak worden de patiënten naar de intensive care overgeplaatst, waar ze dan onterecht liggen, of worden ze een korte periode bewaakt door een anesthesiolo- gisch team van assistenten en verpleegkundigen en vervol gens naar de verpleegafdeling gebracht. Van een goede pijn bestrijding kan dan evenmin sprake zijn, zegt Kerkkamp. Bovendien doen vooral de ver pleegkundigen en assistenten het werk. Tijdens operaties is de anesthe sioloog verantwoordelijk voor twe'e operatiekamers. Om die reden is het aantal anesthesio logen nergens in Europa zo laag als in Nederland. Op elke 100.000 burgers zijn hier zeven anesthesiologen. In Frankrijk zijn dat er dertien en in Italië 15,6. Volgens Kerkkamp is het hoog tijd voor een inhaalslag. Ook met het oog o|»de toekomst. In 2003 werden in Nederland 2,1 miljoen mensen geopereerd, van wie 510.000 mensen ouder dan 65 jaar waren. Kerkkamp verwacht dat door de vergrij zing het aantal operaties de ko mende dertig jaar, alleen in de ze leeftijdsgroep al zal oplopen tot circa een miljoen. Het is de tweede keer dat een Utrechtse hoogleraar bij zijn aantreden waarschuwt voor grote problemen in en rond de operatiekamer. In 1972 deed Bob Smalhout dat met zijn rede 'Met de dood op tafel'. Het leidde toen na landelijke commotie tot een minimaal standaardpakket aan appara tuur in alle anesthesiologische praktijken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3