Samen alleen op vakantie GESPREK VAN DE DAG t Hoogbegaafde pilootjes kiezen luchtruim j Sport verbroedert ook de viervoeters 4 Zwangere kroonprinsessen uit varen op Groene Draeck Eenouder-markt is booming Topsport Prins Willem-Alexander heeft zater dag samen met Maxima het Noorse kroonprinselijk paar een dagje mee uit varen genomen op de Groene Draeck, de lemsteraak van koningin Beatrix. Kroonprins Haakon en echt genote Mette-Marit hadden hun dochtertje Ingrid Alexandra bij zich. Die kon meteen kennis maken met haar één maand oudere toekomstige 'collega' Amalia. Als beide monar chieën blijven bestaan, zullen Ingrid en Amalia vermoedelijk over een hal ve eeuw gelijktijdig koningin zijn. Haakon en Mette-Marit brachten de afgelopen week een officieel bezoek aan Polen. De zwangere Noorse kroonprinses - de tweede baby wordt verwacht in december - moest op een paar onderdelen verstek laten gaan, omdat ze zich niet lekker voel de. In Muiden, waar de Groene Draeck ligt afgemeerd, bleken die problemen echter over. Voor prinses Maxima was het boot tochtje met het schip van haar schoonmoeder een welkome onder breking van haar laatste werkdagen voor het zwangerschapsverlof. Don derdag staat de afsluiting van de werkzaamheden van de commissie PaVEM op het programma - de club van Paul Rosenmöller en de prinses werkte twee jaar lang aan betere in tegratie van vrouwelijke allochtonen - en op 21 juni hoopt Méxima tot slot nog een VN-bijeenkomst bij te wo nen in Parijs, gpd MENSELIJK Honderden viervoeters namen het gisteren tegen elkaar op tijdens de Olympische Zomerspelen voor hon den op Papendal. „We hebben 357 winnaars vandaag." „Hij paste niet bij het interieur vol gens z'n vorige vrouwtje", onthullen de broertjes Erik en Teus Haverkamp uit Barneveld bloedserieus over hun zesjarige vriend Max „Daarom mochten wij hem. Hij stond op marktplaats.nl. Die vrouw zei dat ze hem zou verdrinken als wij 'm niet ophaalden." Nu heeft Erik, die hem voor z'n verjaardag kreeg, er een machtig goede hond aan. Onafschei delijk zijn ze. „We zitten samen op de behendigheidsclub.'' Max mag dan uitblinken in trouw, vandaag laat hij zijn vrienden mooi in de steek. Dollen wil hij, maar tus sen vlaggen door zigzagt de mollige labrador niet. „Vorig jaar was dit z'n beste onderdeel," zegt Erik beteuterd als de arbiter afklokt. Ook Balou uit Neede, kwart Labra dor, driekwart Bemer Sennenhond, heeft last van weigerachtigheid, tij dens het onderdeel 'zwemmen met stok'. „Normaal is hij niet te hou den," beweert eigenaar Landkroon van de robuuste reu. IhAls je niet uit kijkt tijdens het wandelen lig je zo in John Willis Een oude golfbal verlies je nooit de vijver met hem." Vleien, aanmoedigen, belonen en duwen op de kont ('achterhand') het helpt niet. En Balou is niet de enige met plotselinge watervrees. Zwemmen met stok is het succes nummer van de spelen, maar vooral voor toeschouwers. Onder honden is, tussen de buien door, het animo voor een nat pak stukken kleiner. „De trap is te steil," mopperen de bazen. Er is trouwens geen hond die het niet naar z'n zin heeft tijdens het hondenfeestje. Keffertjes en reuzen- doggen lopen zich uit de naad tij dens onderdelen als superslalom (met baasje in volle vaart over een parcours met twintig vlaggen), grab- belrun (binnen twee minuten zoveel mogelijk spullen verslepen), kogel slingeren (baas gooit zo ver mogelijk, hond apporteert), discushappen (frisbee vangen over zo groot moge lijke afstand) en hoogspringen. En er is geen onvertogen geblaf te horen, ook niet tijdens de onaangelijnde 'meeting and greeting' op de speel weide. Sport verbroedert ook vier voeters. Sporten is voor honden geen overbodige luxe, zegt dierenarts in opleiding Harm Govaert, die samen met medestudenten vooraf alle hon den aan een snelle medische check up onderwerpt. Want de plaag van deze tijd, overgewicht, heeft ook honden aangetast. Maar liefst 43 procent is te dik, beweert de fabri kant van hondenvoer die de spelen organiseert. En met vetzucht komen ook andere welvaartskwalen: ge wrichtsklachten, huidziekten, hart en vaatziekten, ademhalingsproble men en diabetes waarbij soms zelfs insuline gespoten moet worden, gpd Een VEILING van meer dan tweehon derd spullen van ac trice MARILYN MON ROE, heeft zaterdag avond in Los Angeles meer dan 1 miljoen dollar (ruim 800.000 euro) opgebracht. Voor haar telefoon boek werd 90.000 dollar geboden - het negenvoudige van wat tevoren was inge schat. In het persoon lijke gidsje stonden nummers van andere sterren als Frank Si natra, Henry Fonda en Jane Russel. Een Britse verzamelaar legde 24.000 dollar (bijna 20.000 euro) neer voor een zomer jurk die Monroe in 1956 aan de zijde van haar man Arthur Miller droeg. Onder de stukken bevond zich verder een schil derij, dat de actrice een maand voor haar overlijden maakte als geschenk voor de toenmalige Amerikaanse president John F. Kennedy. De aquarel, een rode roos, leverde 78.000 dollar (63.000 euro) op. Monroe overleed op 5 augustus 1962, 36 jaar oud, aan een overdosis medicij nen. Foto: AP De Haagse zangeres ANOUK is vrijdag bevallen van een DOCH TER. Het meisje heet Phoenix Ray en woog bij de geboorte 3300 gram. Phoenix Ray is het derde kindje van Anouk en haar partner Remon Stotijn, de zan ger van de band Postmen. Ze hebben al twee zoons, Ben- jahmin en Elijah. Foto: ANP Actrice RACHEL MCADAMS heeft zaterdagavond bij de MTV movie awards in Los Angeles drie prijzen in de wacht gesleept. Zij kreeg de on derscheiding voor beste doorbraak voor haar rol in Mean Girls, beste kus voor The Notebook en een derde award voor de hele bezetting van Mean Girls. Napoleon Dynamite werd door kijkers van MTV uitgeroe pen tot beste film. Zij kozen Leonar do DiCaprio tot beste acteur en Lindsay Lohan tot beste actrice, al dus de Britse omroep BBC. Voor de uitreiking kwam ook de cast van de film The Breakfast Club, in 1985 een grote publiekstekker, weer bij een. SYLVIE MEIS is vandaag gastpre- sentatrice bij het SBS6 programma SHOWNIEUWS. De actrice en pre sentatrice blikt tijdens de uitzen ding vooruit op haar aanstaande hu welijk met voetballer Rafael van der Vaart op 10 juni. Dat liet de omroep vrijdag weten. Meis presenteert het programma samen met vaste pre sentatrice Anouk Smulders. Ze ver wierf bekendheid als VJ van muziek zender MTV en ook als actrice in de serie Costa. Hoogbegaafde kinderen volgden zaterdag in Lelystad een speciale vlieg- cursus. Foto: ANP/Juan Vrijdag Met een dikke zoen van mama en oma wordt de 11- jarige Nick op de grond begroet. De jongen was za terdag een van de hoogbegaafde kinderen die met hun pas behaalde vliegbrevet het luchtruim kozen. Ondanks harde wind en flink wat zenuwen verliep hun luchtdoop op de luchthaven Lelystad op rolle tjes. „Het was heel spannend." Óp het moment dat Nick uit Hillegom een vluchtje maakt boven de polder, staan de andere kinderen ongeduldig en nerveus op hun beurt te wachten. Na een half jaar studeren hebben deze hoogbegaafde jongens en meisjes bij de Nationale Luchtvaart- school in Hoofddorp hun vliegbrevet behaald. Een initiatief van de stichting Facta voor hoogbegaafde kinderen, die probeert de slimmeriken een extra uit daging te bieden. Nederland heeft er dus dertien piloten bij, onder wie enkele 9-jarigen. „Het was toch best nog moeilijk", vertelt Alicia Hortensius (9) uit Huizen over het exa men. Voor de vlucht van een kwartiertje is ze wel ze nuwachtig, verklapt ze. Vooral die harde wind. Voor Alicia kwam de cursus als geroepen. Als ze groot is, dan wil ze in de luchtvaartindustrie werken. De groep kinderen die zaterdag het luchtruim kcj, is alweer de tiende lichting van de stichting Factij „En honderd procent heeft het overleefd", graptj medewerkster. Een deel van de afgestudeerde b® bozen gaat ook echt in de luchtvaartbranche aaj^ slag, maar de vliegcursus is vooral om de hoogbej gaafden een uitdaging en extra huiswerk te gevet Onder het oog van tientallen apetrotse ouders ei^ grootouders met videocamera's stappen de kind eën voor een in de toestellen. Zelfverzekerd nem ze plaats achter de stuurknuppel. Hoofdtelefoon en stoere zonnebril, even zwaaien naai' de famili r vliegen maar. „Daaag lieverd", schreeuwt een bi zorgde moeder nog. Hoewel alle bollebozen met vlag en wimpel zijn; slaagd, worden ze in het vliegtuigje nog wel geas teerd door een instructeur. Want het vliegbrevet! dan binnen, de opleiding was alleen theorie. En| die harde wind van zaterdag is voor de pilootjes P nieuw. Hoogbegaafd of niet, zenuwachtig zijn ze„ daarom allemaal. „Klein beetje maar hoor," voei 10-jarige Calvin Joenoes uit Dordrecht er gelijk al toe. anp j etji Nederland telt bijna een half mil joen alleenstaande ouders. Een aantrekkelijke nieuwe doelgroep voor bedrijven. Vooral aanbieders van vakanties springen in het gat in de markt. „Ook op vakantie wil je wel eens aanspraak hebben." Bij het kraampje van Cirkel Hol land Vakanties buigt Henk (40) zich over een vakantiegids. De ge scheiden vader wil deze zomer kamperen met zijn dochter van twaalf. Maar liever niet in zijn eentje. „Ik ben al eerder met haar op vakantie geweest, samen met drie andere gezinnen. Dan zit je daar tussen al die stelletjes en voel je je toch een uitzondering. Je wilt je gezelschap ook niet altijd aan anderen opdringen." Henk is een van de ruim 1600 al leenstaande ouders en hun kinde ren die zaterdag de OuderAlleen Dag bezochten in Fort Vechten bij Bunnik. De landelijke manifesta tie is een initiatief van de website OuderAlleen.nl en Cirkel Reizen. Aanleiding is het vijfjarig bestaan van de website, die dagelijks zo'n drieduizend bezoekers trekt. Daar wisselen alleenstaande ouders er varingen uit en geven elkaar tips en adviezen. Met enige regelmaat organiseren ze onderling feesten, uitjes en vakanties. Even af van het gevoel de enige alleenstaande ouder te zijn temidden van al die complete gezinnen. De eenouder-markt is 'booming', weten ze bij OuderAlleen. Tien jaar geleden telde Nederland 361.000 eenoudergezinnen. Nu is dat aantal al opgelopen tot bijna een half miljoen. Een op de zes gezinnen is een eenoudergezin. Vaak gaat het om gescheiden ou ders; jaarlijks scheiden bijna twin tigduizend stellen met kinderen. Daarnaast zijn het vaak gezinnen waar een van de ouders is overle den. Soms zijn het bewust onge huwde moeders die voor deze vorm van ouderschap kiezen. „Eenoudergezinnen zijn een inte ressante commerciële doelgroep. Maar het is ook een groep die fi- nancieel meestal niet zoveel te be steden heeft", zegt Rien van Dup- pen van Cirkel Reizen. Zijn reisor ganisatie heeft de groep al een aantal jaren geleden ontdekt. Re den om binnen het 'normale' reisprogramma ook een veertigtal bestemmingen op te nemen voor alleenstaande ouders en hun kin deren, die niet al te kostbaar zijn. „Dit jaar gaan vierduizend eenou dergezinnen met ons op vakantie naar negen landen." „Ga maar na, als je in je eentje gaat kamperen met de kinderen. Alleen in de auto een flink stuk rij den en ondertussen ook nog de kinderen zien bezig te houden. Op de camping proberen alleen een tent op te zetten. Misschien is er dan nog een vriendelijke buur man die wil helpen, maar dat moet niet al te lang duren, want dan kijkt z'n vrouw al zuur. En daar zit je dan alleen voor je tent je, want de kinderen hebben al snel vriendjes gevonden, 's .Avonds kun je ook niet op stap, want er is geen oppas." Een 'gouden formule' noemt Van Duppen daarom de vakanties voor eenoudergezinnen. „Wij or ganiseren allerlei activiteiten voor de kinderen, zorgen voor tenten en vervoer. En de ouders zitten al lemaal in hetzelfde schuitje. Die trekken er samen op uit en orga niseren allerlei activiteiten. En 's avonds is er oppas voor de kinde ren." Terwijl op de OuderAlleen Dag de kinderen zich vermaken met een klimmuur, abseilen, waterball en Afrikaans ballet, snuffelen de ou ders rond op de informatiemarkt. Daar staat ook Paola (38). Ze wil met haar dochter van zeven kam peren op Elba. „Het lijkt me leu ker als je met andere alleenstaan de ouders op een terrein staat. Je krijgt gemakkelijker contact met elkaar en de kinderen worden ver maakt. Vorig jaar was ik in Neder land met haar op vakantie, in een caravan op een camping tussen allemaal gezinnen. Ik voelde me er dodelijk eenzaam." Thea van Beek Het topsportklimaat ziet er voor vandaag prima uit. Een zonnetje, weinig wind en een mooi grasveldje naast de sporthal, waar we met onze dochters van 12 en 13 jaar het Nederlands kampioenschap jeugdbas- ketbal voor mini's afwerken. We vouwen de klap- stoelen uit, draperen de kleden op de grond, halen de thermosflessen uit de tassen en pellen de eerste zelfgebakken cakes uit de aluminiumfolie. Je hoort wel eens van mensen die van de zenuwen geen hap door hun keel krijgen. Wij eten ze weg. Het wedstrijdschema van ons team kent een ijzeren regelmaat: om 09.30, 12.30,15.30 en 18.30 uur moe ten we aan de bak, voor steeds vier keer zeven minu ten. Daar zitten heel wat dode uurtjes tussen. Mijn dochter en ik zijn laatbloeiers in de topsport, maar onder de meereizende moeders zitten ervaren kam- pioenschapgangers. In de dagen voorafgaand aan de rit naar Den Bosch hebben ze al voorzichtig geïnfor meerd naar wat ik zou meenemen. Meenemen? In de sporttas? Nee, in de koelbox. Toastjes, salades, worst. Elke topprestatie staat of valt met een goede coördi natie. Wat er fout ging in de voorbereiding, moet in de na bespreking nog worden geanalyseerd. Maar vrijwel alle aanwezigen blijken een cake te hebben gebak ken. Van trots hoog opgerezen exemplaren van de ervaren keukenprinsessen tot ingezakte baksels van de gelegenheidsbanketbakkers. Een enkele creatieve- ling leefde zich uit met oranje deeg of hagelslag. Wie zich er met een jantje-van-leiden vanaf wilde maken, heeft een exemplaar gekocht. Bij het eerste bakje kof fie, als onze meiden aan het warmlopen zijn, begin nen wij aan onze eigen open Nederlandse kampi oenschappen cake wegwerken. De inzet is goed, maar we eindigen toch met een nederlaag. Twee cakes komen helemaal niet uit de verpakking en moeten aan het eind van de dag weer mee terug naar huis. Tussen twee happen door wordt op het basketbal veld wél de eerste overwinning behaald. Dat moet gevierd. In de kantine van het sportcomplex wordt van een argwanende barkeepster een dienblad ge leend. Er komen toastjes en salades uit de koelbox. Er wordt met overgave gesmeerd. Luttele ogenblik ken nadat ik het met m'n linkerhand aan m'n buur vrouw heb doorgegeven, duikt het dienblad aan de rechterkant weer op. In de spaarzame dode momen ten werk ik de broodjes met gehaktballen weg, die ik de vorige avond voor mezelf en mijn dochter heb klaargemaakt. Mijn dochter heeft geen trek. Maar ik waak er wel voor om in de loop van deze dag door de hongerklop te worden getroffen. Ook dét is topsport. De tweede, cruciale wedstrijd tegen de latere num mer twee van het toernooi, winnen we weer riant. De overgave waarmee in de klapstoelen wordt gegeten, straalt af op meiden in het veld. Er resteren nog twee tegenstanders die we kunnen hebben, analyseren we vanaf de picknickplek. Het dienblad van de toastjes wordt uitgeklopt en gevuld met worst, kaas en kom kommer. De heren uit ons gezelschap gaan van de opluchting aan het bier. De dames ontdekken in het winkelcentrum aan de overkant een Miss Etam (gro te maten, kleine prijzen). Behalve de kledingdiscounter ontdekken ze ook een Chinees, die ons voor de laatste wedstrijd voorziet van loempia's en porties saté. En na de vierde, ver pletterende overwinning - als het Nederlands kampi oenschap al lang en breed binnen is - gaat er voor de prijsuitreiking nog een pa tatje mét in. Van mijn dochter krijg ik tij dens de afterparty de helft van haar stuk kampioenstaart in mijn handen geduwd en juich ik met de meiden mee bij het be sluit om op de terugweg nog even een McDonald's aan te doen. Na mijn twee broodjes fish filet trakteert de filiaalleid ster van de hamburgergigant ons uitbun dige gezelschap - waarvan de kampioens beker schittert tussen de kartonnetje met happy meals - op softijs. Dronken van geluk stappen we weer in de auto, waar ik na tien minuten, ergens in mijn onderlichaam, word getroffen door de moeder aller krampaanvallen. In de anderhalf uur die we nog hebben te gaan, houd ik me groot voor de zingende mei den achterin. Maar met elke darmwee dringt ook de eindconclusie van deze dag zich in alle hevigheid aan me op. Ik ben gewoon niet gebouwd voor de topsport. Reageren? column@dickvanderplas.nl Drukte op de OuderAlleen Dag zaterdag in Bunnik. Foto: GPD/Arno Broer Aanbod in binnen- en buitenland Vooral reisorganisaties hebben de doelgroep van alleenstaande ouders ontdekt. Enkele tientallen, voornamelijk kleinere touroperators, komen met een uitgebreid aanbod in binnen- en buitenland. Zo zijn er wandel- en fietsvakanties in Tsjechië en Frankrijk en ezeltrektochten of kamperen in eigen land. Gabriëlle Pot Reizen en One2Gether organiseren speciale eenoudervakanties naar Turkije. VillaVi- bes doet het luxe en heeft voor een midweek een landhuis in de aanbieding in het Belgische Spa. Varen kan ook. Niet alleen op het IJsselmeer en de Waddenzee, maar ook bij Turkije, de Cariben en Nieuw-Zeeland. Buitenkunst gooit het over een heel andere boeg. De creatieve kampeervakanties in Nederland, met theater, dans en beeldende kunst, worden daar al van oudsher bezocht door eenoudergezinnen. En wie de smaak te pakken heeft van samen met andere ouders en kinderet op vakantie gaan, kan ook nog naar de winter- 'I sport. Robinson Club en Dynamic Holland bied voor deze doelgroep speciale wintersportreizen™ aan. Voor wie al deze luxe financieel te hoog is grepen, is er het Platform Sociaal Toerisme. Eerr aantal particuliere organisaties die zich in het p form hebben verenigd, bieden verschillende m£ gelijkheden er met een klein budget toch eens senuit te gaan. De website louder.nl geeft een uitgebreid over-' i zicht van alle vakantiemogelijkheden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2