9 SPORT5 twin van der Sar heeft alles wat een keeper moet hebben Kerstmis in oorlogstijd =f= maandag 6 juni 2005 UIT GESPROKEN Maarten Lafeber in éde Volkskrant: „Ik ben niet de mak kelijkste om mee sa men te leven. Je moet als golfer recht door zee zijn, duidelijk aangeven wat je wilt, want alles draait om jou. Arjen Robben in AD Sportwe reld: Een trainer die mij een taak geeft, is gewoon geen goede trai ner. Heerenveen-vooratter Riemer van der Velde geeft zijn me ning over voetbalanalisten in tv-programma's. In Nieuwe Revu: „Uiteindelijk valt het best mee. Het gaat over voetbal en niet over buitenechtelijke dingen. Het blijft netjes. Mijn vrouw An nie mag in dit land nog een minnaar hebben zonder dat ik het weet. Dat zou haar in bij voorbeeld Italië niet lukken. Clarence Seedorf (AC Milan) blikt in Sportweek terug op de Champions League-finale te gen Liverpool: „Volgens mij ben ik een vrij goeie verliezer. Stijn Vreven (Vitesse) in Jo- han: „De dag na de wedstrijd kan ik bijna niks. 's Morgens boven de wasbak hangen om mijn ge zicht te wassen en dan weer rechtop komen, is voor mij een absolute klus. Opnieuw Stijn Vreven: „Kilo's pijnstillers zijn er in de jaren doorheen gegaan. Tegen woordig pak ik er al eentje bij het ontbijt, zelfs als ik mij rede lijk voel. En voor de wedstrijd maakt de dokter vaak een mix voor mij. Paracetamol, Vioxx, ik ken de merken allemaal niet. Toekomstig PSVer Mika Vay- rynen staat bij zijn huidige club Heerenveen bekend om zijn fanatisme. In Voetbal In ternational: „Thuis ben ik toch alleen maar met mijn spelcomputer bezig dan kun je net zo goed trainen. Vera Pauw, bondscoach van de Nederlandse voetbalvrouwen, in Johan: ,,'Hal-loo', zeg ik dan. 'Hallo. Nederland staat zeventiende op de wereldranglijst hoor. Er voet ballen 45 miljoen vrouwen op de wereld. Hallo, jullie zijn we reldtop hoor'." Basketballer Michael Kingma heeft een rol in de nieuwe Star Wars-film The Revenge of the Sith. In Nieuwe Revu: „Ik speel een kruising tussen een aap en een hond Tekst heb ik niet. Tarfull bromt af en toe wat, maar dat wordt door een computer gedaan. PSVer Remco van der Schaaf in Voetbal International: „Ik heb een gevoel van schaam te als mijn ouders op de tribune zitten en ik speel niet. Koen Daerden, speler van Ra cing Genk en de Belgische se lectie, in Humo: „Je komt met de bus bij het sta dion van de tegenstander aan en daar slingeren jongens van tien, vijftien jaar de gemeenste dingen naar je kop, terwijl hun ouders ernaast staanVroeger zouden ze een mep om hun oren gekregen hebben, nu wordt dat getolereerd. Foppe de Haan, bondscoach van Oranje onder 20, in Sport week: Veel voetballers geven zich niet bloot. Durven ze niet. Het is: harnas aan, klepje dicht. Dus is het beeld dat over hen bestaat vaak verkeerd. De Belgische turnster Aagje Vanwalleghem in Humo: „Ik mag niet langer dan ander halfuur winkelen, want dat is te belastend voor mijn benen. Jeugdintemational Quincy Owusu-Abeyie in johan over Ruud Gullit: „Mijn schoenen waren te blauw. Zeg het me van tevoren, dan doe ik andere kicksen aan. maar achteraf? Het sloeg ner gens op. We waren opeens arro gant. Ben ik (urogant? Zeg het maar. Maar afle respect hoor, het blijft wel Gullit, hè." Quincy Owusu-Abeyie in Jo han over geld: „Na dat profcontract had ik er wel even moeite mee. Dan ga je spenden, dingen kopen die je vroeger niet kon krijgen. Maar ik denk dat het voor iedereen in zo'n situatie wel even zo is" Quincy Owusu-Abeyie In Voet bal International: „Mijn zaakwaarnemer Brian heeft altijd tegen me gezegd dat eens de dag komt dat ik de beste voetballer ter wereld ben. Uit die woorden put ik ontzettend veel zelf vertrouwen. .Cgll UUI Vi In de eerste 20 kilometer had ik al twee keer moeten lossen. Op mijn tandvlees en met de moed der wan hoop had ik weten terug te keren in het peloton, maar de definitieve klap van de man met de hamer zou niet lang op zich laten wachten. De weg begon weer te stijgen. Langzaam maar zeker liepen mijn benen vol. Hoog boven me zag ik de top van de col. Wanhopig schakelde ik groter en kleiner, maar uiteraard kon ik de magische versnelling die mijn pijn zou verminderen, niet vinden. Ik ver vloekte het tempo van de Russen. Da genlang had ik er geen enkel pro bleem mee gehad, maar vandaag is niet gisteren. Giste- ren was ik dan ook nog niet ziek. Voor me begon een gaatje te ontstaan. 30 Centimeter misschien, maar het was er wel degelijk. Angstig keek ik achter om: ik was de laatste renner van het peloton. Het gaatje werd een gat. Een meter, tivee meter. Ik ging staan, scha kelde bij, trok aan mijn stiair. Ik voelde dat ik boven mijn limiet reed. Mijn hoofd bonkte, mijn dijen ontploften. Ik hyperventileerde. Gaf over. Het braak sel besmeurde mijn witte stuurlint. Ik hoorde mijn ploegleider in het ra diootje in mijn oor schreeuwen. Een bocht. Een aanval. De groep versnelde. Ik loste. Schakelde terug, begon te slin geren. Ik zag het bontgekleurde peloton van me wegrijden. En daarmee mijn topklassering in het algemeen klasse ment. Na enkele minuten zwoegen vroeg ik me af hoe ik in godsnaam bij de finish zou komen. Ik achtte mezelf niet eens in staat deze berg te bedwingen, laat staan de drie volgende. Op het moment dat ik van mijn fiets wilde stappen om me neer te vleien in het gras naast de weg, hoorde ik achter me het geluid van raspende ademteugen, gevloek en gesteun. Ik keek om en zag mijn bloed broeders. Mijn collega-lossers. De bus. De grupetto. De zwakste schakels, de sprinters, de zieken, die elkaar opzoe ken om gezamenlijk de arrivée te berei ken binnen de tijdslimiet. Elkaar du wend en ondersteunend, als zwaarge wonde soldaten die over het slagveld strompelen. Ik knikte naar de chauffeur en nam plaats in de bus. Breeduit reden we over de weg. Iedereen op zijn kleinste versnelling. Als iemand bijschakelde, begon de rest vrijwel onmiddellijk te roepen: „Ho, ho! Grupetto! Grupetto!" Je laat je gewonde makkers niet in de steek. Ik verwonderde me over de collegiali teit binnen de groep. Waar in de kop groep slechts de wet van de sterkste geldt, is men in de grupetto geneigd naar het tegenovergestelde. Bidons, co la en voedsel worden broederlijk ge deeld. Er wordt gewacht op de minst sterke elementen, iedereen praat met elkaar. De Spanjaard, die me gisteren nog bijna de hekken in reed voor de 3de plek, geeft me een opbeurend schouderklopje. Kerstmis in oorlogstijd. Een halfuur na de winnaar rollen we over de streep. Ik leg mijn fiets neer en zak in elkaar tegen de dranghekken. Ik kots het laatste beetje cola uit mijn li chaam. Mijn verse Spaanse vriend zwaait naar me. „Grupetto, rnanana?" roept hij lachend, maar ik zie de waar heid in zijn ogen. Morgen zijn we geen vrienden meer. De wapenstilstand is voorbij. Het is maar één keer per jaar Kerstmis. Thijs Zonneveld Thijs Zonneveld uit Noordwijkerhout is profwielrenner bij de kleine Franse ploeg AVC Aix. Zonneveld hoopt via zijn ploeg, die een samenwerkings verband is aangegaan met de proffor matie van Cofidis, de overstap naar het grote profpeloton te kunnen ma ken. In de zomermaanden schrijft hij voor het Leidsch Dagblad een co lumn over zijn belevenissen in Frankrijk en geeft hij zijn eigen kijk op het Franse wielrennen. Dit is afle vering drie Dm -as!r van Duyl ;/gpd - Aan het einde "t jaren tachtig reden Gaal en keeperstrai- s Hoek, op dat mo- /reden in dienst van Ajax, !,uP jeugdwedstrijd in en cjdwijk. Volgens hun in stond er in de Al een ige keeper. Wat zij die zagen, overtuigde de imse afvaardiging nau- 74naar na ampel beraad rjl; poelman tóch uitgeno- drogir een proeftraining. h4 Jmalige lange slungel iere^out viert woensdag in s, £en persoonlijke mijl- ing yin van der Sar speelt 1 inland zijn honderdste vaspk glimlacht als hij te- 10 oaan die eerste keer dat 2 Her Sar aan het werk 'mint supertalent was de ion) van Oranje als tiener 'che?' Hoek herinnert zich :n iel mannetje, iemand Mueeper totaal geen uit- 183had'. „Maar toch", een Volendammer eraan 19 'hij op de een of ande- hiet te definiëren ma- ,'3. iets. Hij deed de din- moest doen." nde^i der Sar eenmaal een is 33)ij Ajax had afgedwon- >a^3^uigde hij zijn trainers st) o^n zijn enorme moge- vst) Volgens Hoek viel de Pg^op door onder alle Lowigheden zijn rust te be- wn in mentaal opzicht i.amf der Sar zijn gelijke nt de man die de kee lde tot wie hij uiteinde- ierg'(forden. „In principe is viduqbaar, maar pas als ie- "vn^et eerste elftal speelt ieienjte maken krijgt met k - kun je zeggen of hij edden", doceert Hoek. in stond bij zijn de ler enorme druk. Hij Edwin van der Sar: hij is rustig, hij kan meevoetballen en is op de lijn goed. Foto: Dick Hogewoning moest Stanley Menzo opvolgen, het hele stadion riep om Stan ley, maar Edwin sloeg zich er doorheen, zoals hij zich altijd overal doorheen heeft weten te slaan." De eerste schreden van Van der Sar in het Nederlands elftal vol trokken zich volgens hetzelfde patroon. Hans van Breukelen, één van de voorgangers van de jubilaris in het doel van het Ne derlands elftal, kan zich de eer ste thuiswedstrijd van Van der Sar nog goed voor de geest ha len. „Het was in de Kuip van Ed de Goey, die voor Edwin de vas te keeper van Oranje was. Het Feyenoord-gedeelte van het publiek riep alleen maar om De Goey, maar na een paar reddin gen werd het stil en later werd Edwin alleen nog maar toege juicht." Op zoek naar de grote kracht van Edwin van der Sar komt Henk Timmer met een even lo gisch als passend antwoord. Volgens de doelman van AZ, te genwoordig tweede keeper van Oranje, heeft Van de Sar name lijk 'élles wat een keeper moet hebben". „Hij is rustig, hij kan meevoetballen en is op de lijn goed. Het lijkt zo vanzelfspre kend wat hij doet. Als moeilijke reddingen vanzelfsprekend worden, is dat natuurlijk een te ken van uitzonderlijke klasse." Eddie Pieters Graafland (47 in terlands) was in de jaren zestig de beste doelman van Neder land. Wat de legendarische kee per van eerst Ajax maar vooral Feyenoord frappeert, is dat Van der Sar zelden een fout maakt. „Je hebt bij hem nou nooit dat je denkt: goh, dat hem dat nou overkomt. Ik kan me dat ge woon niet herinneren en al he lemaal niet in het Nederlands elftal." Die mening wordt gedeeld door Van Breukelen. „Edwin heeft altijd veel moeten overwinnen. Eerst had hij een gebrek aan uitstraling, later was hij weer een ijskonijn. Maar ik zie hem soms dingen tot in de perfectie uitvoeren. Zijn grote kracht is zijn constantheid. Bij Edwin zie je zelden pieken of dalen, hij zit altijd in de bandbreedte tussen de 6 en de 9, dan kom je uit op een 7,5. Dat is natuurlijk een heel hoog gemiddelde." Frans Hoek rekent vooral in rendement. „Edwin zou fantas tische kritieken krijgen als hij af en toe een paar zweefduiken zou maken. Maar zo zit hij niet in elkaar, de functionaliteit in zijn spel heeft altijd voorop ge staan. Zijn inbreng is heel groot. Hij wint veel punten voor zijn team en verliest er maar weinig. Edwin heeft een heel hoog rendement." Zoals er vanuit zijn vakgebied eigenlijk louter waardering voor de capaciteiten van Van der Sar bestaat, zo wordt hij door zijn omgeving ook als mens gepre zen. Een stokoud cliché luidt dat keepers een beetje raar zijn, maar Edwin van der Sar is één van de normaalste topvoetbal- Iers die dit land ooit heeft ge kend. Bovendien heeft hij een prettig, droog gevoel voor hu mor en ook dat is niet alle doel wachters op deze aardbol gege ven. „Ik belde hem ooit", zegt Van Breukelen, „en toen vroeg Ed win of ik een half uurtje later te rug kon bellen, want toen zat hij zijn zoontje voor te lezen. Dat vond ik wel tekenend. Hij hecht aan bepaalde dingen in het leven, zoals zijn gezin. Dat houdt hij ook strikt privé, hij stopt zijn energie in belangrijke dingen." Timmer omschrijft zijn Oranje collega als 'een normale gozer, zonder poespas'. „We kennen elkaar al een poosje en het klikt heel goed. Toen wij met AZ werden uitgeschakeld door Sporting Lissabon stuurde hij me een smsje. Dat ik goed ge keept had en dat hij wist hoe ik me moest voelen. Hij wéét dat natuurlijk ook, hij heeft ook tik ken gehad in al die halve finales met het Nederlands elftal. Maar dat hij daar op dat moment aan dacht, dat typeert hem." Edwin van der Sar is op weg naar een mijlpaal in zijn loop baan. Hij is na Frank de Boer pas de tweede Nederlandse voetballer die de honderd inter lands volmaakt. De keeper van Fulham deed exact tien jaar over zijn 'century'. Van der Sar mist ook maar zelden een inter land. Het duel met Finland is de lilde interland van Oranje sinds het debuut van de oud- Ajacied in juni 1995 (Wit-Rus- land, uit). Slechts elf maal in een heel decennium moest Van der Sar verstek laten gaan. Volgens Pieters Graafland kan er dan ook geen discussie over bestaan dat Edwin van der Sar de beste doelman is die Neder land ooit heeft voortgebracht. „Honderd interlands in tien jaar, een glorieuze carrière. Hij is de absolute nummer één." In die afweging kan ook Hans van Breukelen zich wel vinden, hoewel hijzelf de enige is die ooit een echte prijs met het Ne derlands elftal won, de Europe se titel van 1988. „Edwin is ge kozen tot keeper van de eeuw. daarmee is alles gezegd", vindt Van Breukelen. „Hij is mis schien niet zo'n spraakmaken de keeper, ook niet één met enorm veel uitstraling. Maar als je zolang nummer één bent dan ben je de beste. Noem het maar op basis van zijn hele oeuvre." Frans Hoek vindt op zijn beurt dat Van Breukelen zichzelf daarmee tekort doet. „Van Breukelen neemt ook een heel prominente plek in. Hij heeft een EK gewonnen en boven dien was zijn inbreng tijdens dat toernooi heel groot. Als kee per heeft Edwin misschien iets je meèr, maar als je alles op een rij zet, komen ze er toch redelijk gelijkwaardig uit." 'Hoogtepunt moet nog komen' noordwuk - Vraag Edwin van der Sar wat in bijna honderd interlands het mooiste moment was en de doelman zal zeggen dat zo'n hoogte punt wat hem betreft nog moet komen. Het is geen obligaat antwoord op een clichématige vraag. Met die opmerking geeft Van der Sar zijn gevoel over Oranje weer en daarin sijpelt nu eenmaal een gevoel van teleurstelling door. Vier grote toernooien speelde Edwin van der Sar met het Nederlands elftal. Drie keer reikte hij tot de halve eindstrijd, in 1996 (EK in Enge land) was de kwartfinale het eindstation. „Ik zeg niet dat het slecht is, maar het had meer moeten zijn. Halve finales, daar doe je het niet voor. Hopelijk krijg ik volgend jaar in Duitsland nog een kans op het allerhoogste. „Mijn beste interland was Tsjechië thuis, vorig jaar. We waren een nieuwe weg ingeslagen, er was een aantal jongens gestopt, geblesseerd of geschorst. En dan 2-0 winnen van zo'n tegen stander. Ik had een hoop reddingen in de eerste helft, ook nog een paar in de tweede. De slecht ste? Pfff, noem eens wat... Doe dan maar die 5-5 tegen België." „Het dieptepunt is voor mij de halve finale van Euro 2000, die strafschoppenwedstrijd tegen Italië. Dat was onze grootste kans op eremetaal. Je kent de stadions, je eigen eten en hotel, tach tig procent van de supporters was voor ons. Verder is de hele campagne onder Van Gaal voor mij een dieptepunt. Van Gaal is voor mij dé trainer, maar als bondscoach is het niet ge lukt." „Frank de Boer staat op 112 interlands. Wil ik dat overtreffen, moet ik nog vijftien interlands spelen. Dat is nog zover weg. Als we het WK niet halen, wordt het sowieso een moeilijk ver haal. Ik ga er vanuit dat ik volgend jaar stop als international. Maar het is wel zo: getallen wor den straks belangrijk. Als ik straks op 108 sta, vind ik het niet meer zo leuk als ze een keer ie mand anders willen proberen. En als ik na het WK op 112 zou staan, moeten ze maar een wed strijdje voor me regelen, haha." JUNKS !U ITE N le iel ooop hoteldeuren, bellen reikamer van Troy Elder rriten bezorgen van piz- e 1 aantal supporters van ppidaal heeft in de nacht j'rbeslissende finalewed- ee» de Nederlandse hoe la le spelers van tegen- gvPranje Zwart uit de :eihouden. De Eindho- [dickeyers, die zaterdag n Haarlem-Zuid over- 1. 1, namen gistermiddag ra£ld sportief revanche p iet beslissingsduel met ib gevieren. ,A1 hadden bdnendaal-fans een er)m gegooid, mij raak- !ed2t", reageerde ÓZ-kee- 10 'Kramer na het beha- ïflje titel. „Die acties in kt,I hebben mij alleen el ier gemotiveerd om in ;n@n de leeuw te win- el. :rdijn coach Roger van on'ongehoord' vond dat het hockey gebeurt', onrde Kramer de gebeur- dein het hotel. „Ik vond k 6ren van die pizza's ar pig- Die koerier die zijn eg kreeg, had meer pro- mlan ik hoor", stelde de r, ïoud-intemational. ib dat tijdens finales, en,er zoveel belangen iuV geoorloofd is. Dan geen regels." de al jaren een flinke ri- imkssen Bloemendaal en nttvart. Volgens Quintin ckerzitter van de Bloe- erïs, moet het 'pizza-in- jseïzien worden als een 1 evjoke. „Dat een aantal ijerjdens de eindstrijd orden op het veld gooit, pr£ dus niet waarderen, i nblij dat de Bloomi- eige harde kern, zich van g tfaken distantieert. an|fgelopen week op het eleek van de website van ït avart allerlei vervelende anjn geroepen, hebben ozéect gebeld om te zeg- e Bloomigans hier niet at mtwoordelijk zijn en er k \et achterstaan." Keeper Dirk Varkevisser. Penaltyreeks in nacompetitieduel Lyra - Valken '68. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17